Dobrý deň prajem. Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, na začiatku treba povedať zopár faktov a čísiel, ktoré naznačia, prečo vôbec som sa v prvom čítaní podujala na takúto rolu a navrhla zákon, ktorý na jednej strane pomôže eliminovať plytvanie potravinami a na druhej strane pomôže práve tým ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Bohužiaľ, tie čísla... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, nemáte fotiť v Národnej rade, lebo...
Antošová, Eva, poslankyňa NR SR
Bohužiaľ, tie čísla, bohužiaľ, tie čísla sú negatívne a naozaj dokumentujú, že na Slovensku vyhodíme ročne viac ako 700-tisíc ton potravín, pričom je veľké, pričom je možné veľké množstvo z nich, keďže sú stále bezpečné a v poriadku, darovať tým, ktorí to najviac potrebujú. Tento zákon má aj sociálny a ekologický rozmer, ale, samozrejme, uvedomujem si, že je to problém celosvetový, globálny, ale ešte raz, alarmuje ma ten paradox, že na jednej strane vyhodíme 700-tisíc ton potravín a na druhej strane ľudia, až 15 % domácností, a sú to väčšinou osamelí ľudia a starší ľudia, si nemôžu dovoliť na Slovensku, každý druhý deň si dať normálny obed.
Od roku 2016 zásluhou práve Slovenskej národnej strany platí novela zákona o potravinách, ktorá umožňuje darovať potraviny, podotýkam, bezpečné, sú to potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti. A musím povedať, že tento náš návrh sa naozaj ešte v tom roku 2016 stretol s veľkým úspechom. Nehovorím to len tak. S veľkým úspechom preto, že jeden, samozrejme, nechcem menovať, nemenovaný obchodný reťazec daroval Potravinovej banke Slovenska 1 700 ton potravín za jeden rok. Čiže tu je priamy dôkaz, že naozaj to ide. Avšak myslím si, že je to stále málo, a my sa môžeme inšpirovať napríklad Českou republikou, ktorá má takúto právnu úpravu prijatú, a došlo tam až k trojnásobnému nárastu objemu darovaných potravín.
Preto som navrhla v mojom pôvodnom návrhu zákona, aby sme ustanovili povinnosť pre obchodné reťazce s predajnou plochou nad 400 m2, aby potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti mali povinnosť darovať charitatívnym organizáciám. Znova podotýkam, že ide o bezpečné potraviny.
Vážení kolegovia a kolegyne, vždy, keď pripravujem zákon, tak myslím na jeden cieľ a to je, aby pomohol ľuďom, v tomto prípade sú to ľudia v núdzi, ale, samozrejme, pri tvorbe zákona nesmie, nesmú sa poškodiť ani ostatné dotknuté strany. V tomto prípade mám na mysli obchodné reťazce. Preto som po prvom čítaní, ktorý, teda zákon prešiel v prvom čítaní 136 hlasmi, ale bola som si vedomá, že ešte musím doprecizovať záležitosti týkajúce sa práve povinnosti, čo sa týka zo strany obchodných reťazcov. Stretla som sa so zástupcami obchodných reťazcov, ako je SAMO, TESCO, COOP Jednota, ďalej so spoločnosťou Free Food, kde sme sa dohodli, že aby sa skutočne nestratila tá dobrá emócia z darovania, pričom nie sú to len potraviny, ktoré darujeme, ale všetko, čo darujeme, by malo byť zo srdca a z dobrého pocitu, a aby tento cieľ nebol stratený, urobila som určitý kompromis, ktorý vám potom prečítam v pozmeňujúcom návrhu.
Tento kompromis sme si požičali, by som povedala, aspoň tento návrh z Francúzska, a preto mi dovoľte, aby som predložila pozmeňujúci návrh, ktorý je flexibilnejší a akceptovateľnejší tak pre darcu, aj obdarovaného. Čiže obchodný reťazec bude mať povinnosť uzatvoriť zmluvu o darovaní potravín, ktoré by ináč vyhodil, ale tieto potraviny sú stále bezpečné a dobré. Túto zmluvu uzatvorí s charitou. Podmienky na uzatvorenie zmluvy sú, samozrejme, znova musí obsahovať všeobecné podmienky, ktoré zmluva musí obsahovať, a okrem toho by tam mal byť harmonogram plnení a podmienky dodania a prevzatia potraviny.
Ako, ako, teda na záver by som povedala, že na jednej strane súhlasia obchodné reťazce, vyjadrili súhlas k tomuto môjmu pozmeňujúcemu návrhu, na druhej strane súhlasia charity a myslím si, že ten konečný cieľ, a to darovať potraviny tým ľuďom, ktorí to potrebujú, ľuďom v núdzi, a zároveň znížiť, eliminovať plytvanie potravín, ktoré nielen na Slovensku, ale aj na Slovensku je značné, by sme týmto spôsobom mohli naplniť.
Takže by som vás chcela poprosiť o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu. Dovolím si ho prečítať.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Evy Antošovej k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov.
1. V článku I... (Reakcia z pléna.)
Prepáčte, prepáčte, áno, pardon, pardon. Uviedla som a poprosím, prepáčte, otvorte rozpravu.
Ďakujem.