Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2019 o 12:41 hod.

MUDr.

Tibor Bastrnák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2019 12:41 - 12:43 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Pán poslanec, v prvom rade chcem len ti povedať, že je to pre mňa prekvapenie, keď tak rýchlo zabúdaš, že ktorú stranu si zakladal, naša strana sa nevolá MOST. MOST - HÍD, aj tu v Národnej rade aj inde. To je prvá vec.
Druhá vec je tá, že práve preto musíme precizovať tento návrh, lebo aj ty, ktorý už dosť dlho je v politike, ešte stále tvrdohlavo hovoríš o tom, že tá predchádzajúca novela zakazuje spievanie hymny iných štátov na území Slovenskej republiky, pritom ja, pritom, že veľa právnikov tvrdí opak. Ale pre mňa to je najdôležitejšie, čo vydáva ministerstvo, hoci nie je to konečný verdikt, samozrejme, lebo to môže vydať len Ústavný súd. Ale ministerstvo jediné, ktoré metodicky riadi okresné úrady, ktorí by eventuálne mohli pokutovať tak, to ministerstvo jednoznačne vysvetlilo tento zákon, alebo dal výklad k tomuto zákonu, ktorý poznáš, a predsa ty ako politik, ale to je tá hystéria, to je to politikárčenie, lebo to, že novinári, alebo eventuálne jednoduchí ľudia to môžu chápať tak, tomu rozumiem a je to úplne okej. Ale pre nás by malo byť nejaké pravítko a ja už neviem nič iné vymyslieť v rýchlosti, samozrejme mimo Ústavného súdu, ako ten, to dotknuté ministerstvo. Keď to dotknuté ministerstvo hovorí, že nedá sa to tak vnímať, že je zakázaná, že je zakázané spievanie štátnej hymny iných štátov na území Slovenskej republiky, tak potom to, čo ty tvrdíš, to nie je pravda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2019 12:32 - 12:34 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, fakt musím reagovať takisto ako včera. Môžeme sa mýliť všetcia. Takisto ako aj ty si sa mýlil, tak ako som to včera uviedol, takisto každý tu v tejto sále aj mimo sály môže sa mýliť vo výklade a práve preto je dôležitá, dôležité toto upresnenie, aby nikto potom nemohol to používať na podobný politický boj, lebo ešte stále tvrdíš, že si o tom presvedčený, že to zakazuje tá, tá novela zakazovala spievanie a hranie štátnej hymny iných štátov na Slovensku, iní právnici majú iný výklad.
Ja včera som povedal, že nie som právnik, neprináleží mi to, to nejak ten výklad, ale na druhej strane jediný, jediné ministerstvo, ktoré metodicky riadi okresné úrady, to znamená, že ministerstvo vnútra tiež má taký právny názor, že ako s tou predchádzajúcou novelou nedotkli sa tieto, takto, že naďalej mohli, mohlo sa spievať iná hymna cudzieho štátu na území Slovenska, len na druhej strane isteže to dotklo našich spoluobčanov, aj niektorí to zneužili, využili na politický boj, na hystériu a preto sme museli predložiť túto novelu, nie v zlom, v dobrom, tak ako si ty aj na záver ocenil, takže som rád, že budete za to hlasovať a dúfam, že s týmto návrhom celá história okolo toho zákona skončí a bude pre každého jednoznačné, že aj naďalej môžu spievať na území Slovenska aj cudzie štátne hymny.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 10.5.2019 12:17 - 12:19 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, milé dámy, vážení páni, skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za klub MOST - HÍD predkladá na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní v znení neskorších predpisov.
Cieľom tejto novely je precizovanie právnej úpravy v súvislosti s hraním a spievaním štátnych hymien iného štátu, odstránenie výkladových problémov s tým súvisiacich. Súčasne sa prehodnocuje rozsah ustanovení, za porušenie ktorých môže byť príslušným okresným úradom uložená sankcia vo forme pokuty.
Predkladaný návrh zákona nemá žiadne vplyvy na rozpočet verejnej správy, vplyvy na podnikateľské prostredie a sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, ani vplyvy na informatizáciu spoločnosti a služby verejnej správy pre občanov, občana. Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavným zákonmi, ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie.
Toľko dôvodová správa a keď dovolíte, poviem ešte pár slov. Fakt táto predchádzajúca novela tohto zákona vyvolala rôzny výklad a hoci drvivá väčšina právnikov aj ministerstvo vnútra jednoznačne hovorí, že predchádzajúcou novelou nedošlo k zakázaniu spievania hymny iných a hrania iných štátnych, iných štátov na území Slovenskej republiky. Aj tak niektorí to vnímajú inak a, samozrejme, určitá časť obyvateľstva to vníma veľmi negatívne a preto sme chceli precizovať a úplne jednoznačne povedať, čo, ako treba vnímať tento zákon. Takže preto vás prosím, aby ste túto krátku a jednoduchú novelu podporili.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2019 18:16 - 18:18 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja si myslím, že aj keď sme rozprávali vtedy, keď tam sme rozprávali o zákone, keď pán prezident vrátil tento zákon, ani vtedy sme nikoho neosočovali, ani sme neukazovali na niektorých iných, o tebe, Zsolti, aj vtedy sme hovorili, že to bola skôr politická reč, ako odborná. A teraz to isté si dokázal. Chápeme, že chceš politické body z toho vytĺcť, je to úplne normálne, ale na druhej strane nemal by si zavádzať ľudí a nemal by si nás osočovať s tým alebo takým spôsobom, ktorým si robil aj vtedy, aj teraz. Lebo jedno je isté, vyžiadal si veľa vecí od ministerstva, keď hovoríš, že a toto, toto, toto nedali, ale nevyžiadal si to, že ako vnímajú oni tento zákon, ako zatiaľ mimo ešte, samozrejme, Ústavného súdu, ktorý by mohli vykladať tento zákon, veď metodicky oni riadia jednotlivé okresné úrady. A poznáš ten list, v ktorom jednoznačne aj ministerstvo vníma tento zákon tak, že na právnej, právnej norme v týchto veciach nič nemení, to znamená, že každý môže pokojne spievať svoju hymnu, aj keby sa, aj keby tento zákon vstúpil do platnosti. To hovorí ministerstvo, to hovoria renomovaní právnici.
Ja nie som právnik, jedno ale viem, a preto sme sa snažili okamžite čo najskorej jednoznačne napísať tento zákon alebo výklad tohto zákona, preto sme urobili túto právnu normu, ktorú teraz budeme, dúfam, prerokovať v rýchlom konaní, aby bolo to jednoznačné, aby práve takí politici, ako si, prepáč, ty, nemohli to zneužiť proti nám, aby nemohli strašiť ľudí, že nemôžu spievať tú hymnu, keď môžu.
Takže preto ťa prosím, aby si bol trošku, aby si nezavádzal ľudí, lebo môžu aj naďalej spievať hymnu, veď... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2019 15:06 - 15:08 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, asi si tu nesedel od začiatku tejto debaty, lebo potom by si počul, že čo sme povedali, alebo prečo sme hlasovali tak alebo inak, alebo čo si myslíme o slove "iba". Samozrejme, môžeme to, z toho ďalej robiť problém, hoci od začiatku bol to politický problém, ktoré, ktorý možnože my sme komunikačne dobre nezvládli.
Na druhej strane vieš dobre, už som hovoril, ja nie som právnik a nie som ani polyhistor, ale renomovaní právnici aj z opozície, aj z koalície povedali, že keby tento zákon vstúpil do platnosti, nič by sa nestalo. A vidíš, aj tak sú tu v parlamente, v slovenskom parlamente ľudia, ktorí naďalej vedome klamú a hovoria, že niekto tu zakázal spievanie hymien cudzích štátov, čo nie je pravda. Ani tento zákon, ktorý bol prijatý, nezakazuje (reakcia z pléna), nezakazuje, prepáč, nezakazuje spievanie hymien iných štátov. Hovoril som o tom, že nie je to posledné slovo, ale v každom prípade jediné ministerstvo, ktoré kontroluje alebo metodicky riadi aj okresné úrady, to je ministerstvo vnútra, aj oni sa k tomu vyjadrili úplne jednoznačne.
A môžeš sa pýtať, prečo ideme zmeniť alebo prečo chceme zmeniť. Práve preto, aby to bolo úplne jednoznačné, aby naši politickí oponenti, ako napríklad pán Simon Zsolt, nemohli to zneužívať naďalej, túto kartu. Preto ideme to zmeniť. Presne tak, aby to bolo úplne jednoznačné. Lebo keď jeden právnik, ktorý tiež bol na začiatku tejto kauzy, mi hovorí, že: "Viete, pán poslanec, to je tak, dvaja právnici - štyri právne názory."
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2019 14:46 - 14:48 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, milý Zsolti, ako bola to veľmi ohnivá reč, skôr politická, ako odborná, ale, samozrejme, v tom prípade to aj chápem a to hovorím priateľsky. Samozrejme, hovoril si tam aj také veci, že na ekonomických zákonoch nie je dohoda koalície. Nie je to pravda, na ekonomických zákonoch je dohoda v koalícii. A viete, vlastne vieš, v tom parlamente nie s ohnivými rečami treba zastupovať menšiny, ale činmi. Ja si myslím, že MOST - HÍD za posledné tri roky ukázal aj vďaka koaličným partnerom, že vie zastupovať národnostné menšiny na Slovensku, a myslím si, že sme urobili také zákony, ktoré za dlhé, dlhé desaťročia sme nevedeli. Takže ja si myslím, že to sú tie ozajstné hodnoty a nie to, že niekto príde za rečnícky pult a začne byť alebo zneužiť nejaké nedorozumenie. Lebo ty si spomenul, že je zákaz spievať hymnu cudzieho štátu s týmto zákonom, nie je to pravda. Viacerí to povedali aj predkladatelia aj dneska, aj keď je to pravda, že minule trošku to inak vysvetľovali, ale my sme už vysvetlili s nimi, že to tak nemysleli a to ani tak nevnímali. Takisto ako právnici, takisto ako ministerstvo vnútra to tak nevnímalo a je o tom list a ten list poznáš aj ty, takže nezavádzaj, prosím ťa, aj keby tento zákon vstúpil do platnosti, aj vtedy, ani vtedy nie je zákaz spievania cudzej štátnej hymny na území Slovenskej republiky.
Samozrejme, my sme dali pozmeňujúci návrh alebo dávam návrh kvôli tomu, aby to bolo úplne, úplne jednoznačné a takí politici alebo iní politici nevedeli to zneužiť proti nám tak, ako si to urobil teraz ty.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2019 13:54 - 13:56 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, asi vieš, že ľudsky a priateľsky si ťa vážim, a preto ani nechcem veľmi polemizovať, lebo nemyslím, pokladám sám seba za polyhistora, polemizovať o tom, že čo znamená slovíčko "iba". Veď drvivá väčšina renomovaných právnikov vysvetlilo a vysvetľuje to úplne inak ako ty.
To znamená, že keby tento zákon vstúpil do platnosti, aj tak sa dá cudzia hymna iného štátu spievať aj hrať na Slovensku, tak ako doteraz. O tom mám list aj z ministerstva vnútra, samozrejme, to neznamená to, že oni sú etablónom (pozn. red.: správne "etalónom"), lebo prvý, ktorý môže akože, samozrejme, zákon, zákon vysvetliť, tak to je Ústavný súd.
Ale, čo je oveľa dôležitejšie, máš pravdu, že viackrát si upozornil na to "iba", ale ešte raz, už viackrát si upozornil aj na iné veci, ktoré potom neboli pravdivé. Keď dovolíš, pripomeniem ti také fakta, ako rokovací poriadok, kde si hovoril, že to je protiprávne a protiústavné a potom, bohužiaľ, alebo chvalabohu, sa to ukázalo, že nemáš pravdu. Takisto pri Mečiarových amnestiách si hovoril, že to len hráme, že to nemyslíme vážne, a potom, vidíš, vstúpilo to do platnosti, takže ani vtedy si nemal pravdu.
Takže, áno, stáva sa to v parlamente, že niekto myslí niečo a nemá pravdu, aj u nás, aj u vás, je to úplne normálne, ale v každom prípade v tom si mal pravdu, že náš koaličný partner alebo jeden z nich, jeden predkladateľ nie úplne šťastne sa vyjadril o tomto zákone, ale dúfam, že nemyslel to tak vážne a nie je to tak, ako si to hovoril ty.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 13:43 - 13:44 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Vážený pán minister, ja si myslím, že po tvojom vystúpení ostatní by mali stiahnuť z rozpravy a môžme ukončiť túto schôdzu, lebo dal si úplne jasne najavo, že to je politikárčenie, táto schôdza, a aj na to si poukázal, že niektorí, hoci vystupujú veľmi aktívne, ale nerozumejú tejto téme. A to, prepáčte, vám to s veľkou pokorou to hovorím, nechcem nikoho urážať, v žiadnom prípade. Takže ja si myslím, že je vidieť, že to je politikárčenie. Som rád, že aj opoziční, niektorí opoziční poslanci, ktorí podpísali ten návrh na tvoje odvolanie, po tvojom vystúpení priznali, že si človek na svojom mieste. Takže ďakujem ti veľmi pekne a dúfam, že každý si vstúpi do svedomia a čím skorej skončíme túto schôdzu, ktorá je úplne, úplne bezvýznamná.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 12:11 - 12:12 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán podpredseda, ja sa chcem poďakovať, že si vymenoval tie úspechy, ktoré sa stali za krátke pôsobenie pána ministra Érseka na poste ministra dopravy a výstavby. Ja si myslím, že sú to faktá a je vidieť aj z toho, že opozícia nie za prácu, alebo nie za to chce odvolať pána ministra, lebo by nepracoval dobre, neriešil by problémy, ale fakt zdedil niečo za dlhé, dlhé roky. A je to s tým len politikárčenie, lebo je vidieť, že už sme o tom aj viackrát upozornili alebo hovorili, že pozerá aj na cesty I. triedy, aj na železničnú dopravu. Samozrejme, je to veľký rezort, je tam veľa problémov, ale čo je dôležité, že pán minister vždy pozitívne pristupoval k problémom, vždy riešil a okamžite riešil tieto problémy. A ja si myslím, že ako celé ministerstvo alebo celý rezort jako pod jeho vedením jako napreduje. A to je veľmi dôležité.
Samozrejme, môžeme tu vyčítať, že koľko je peňazí alebo koľko neni peňazí. Nikdy nebude dosť peňazí, aby sme za dva roky alebo za tri roky všetky tie veci, ktoré sa nahromadili a sú problémové, aby sme vyriešili. Ale to je dôležité, že ten smer je veľmi dobrý, čo razí pán minister, a preto ja si myslím, že od opozície skôr pochvalu by potreboval alebo vyslúžil. A nie to, že idú ho odvolávať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 11:47 - 11:49 hod.

Tibor Bastrnák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa, zase sme počuli veľa, veľa poloprávd, takže upriamim na vašu pozornosť na maličký detail. A aby sme boli presní, spoločnosti postupne prestávali na Višňovom pracovať preto, lebo im zhotoviteľ neplatil. Napriek tomu, že NDS-ka všetky faktúry načas uhrádzala, zhotoviteľ postupne od roku 2017 začal dlhovať, začal dlhovať zhotoviteľom, ktorí postupne strácali trpezlivosť.
Takže ešte raz pre všetkých konšpirátorov. Zhotoviteľ pravdepodobne zle odhadol cenu, postupne navyšoval svoju stratu, pričom prehlbujúcu stratu sa snažil eliminovať aj neuhrádzaním svojich záväzkov voči podzhotoviteľom. Toto sa začalo prejavovať od roku 2017. Viaceré subdodávateľské spoločnosti preto postupne začali odchádzať zo stavby, najprv menší a potom aj tí väčší. Vyvrcholilo to v druhej polovici roku 2018 po prerazení tunela. Do prerazenia tunela bolo tempo výstavby uspokojivé, august, september 2018, to je pravda, odvtedy sa stroje na personálne; nasadené na stavbe začalo znižovať. Znamenalo to radikálne spomalenie výstavby, ktorá sa začiatkom roka de facto zastavila.
Zdôrazňujem, že zhotoviteľ dal výpoveď 118 pracovníkom s uskutočneným; ukončením pracovných pomerov k 30. 11. 2018 a pán minister bol s pánom premiérom na stavbe začiatkom decembra, keď už na stavbe pracovalo iba niekoľko desiatok ľudí. Takže je to jednoznačné, že kým NDS-ka plnila svoje záväzky, plnila všetko, na druhej strane zhotoviteľ pravdepodobne kvôli tomu, lebo zle odhadol cenu, začal prácu a potom on prišiel... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis