Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

7.2.2018 o 15:48 hod.

doc. Ing. PhD.

Miroslav Beblavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 26.3.2018 10:45 - 10:57 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pred tým, než pristúpim k samotnému príspevku k programovému vyhláseniu vlády, dovoľte mi privítať aj v Národnej rade dve nové členky vlády, ktoré teda v predchádzajúcej vláde neboli, takže sa s nimi prvýkrát zoznámme, pani ministerku zdravotníctva a pani ministerku kultúry. Dovoľte mi v tejto súvislosti oceniť, že máme štyri ministerky v tejto novej vláde, čo je najvyšší počet od novembra ´89, ak nie v histórii, čo považujem za veľmi pozitívny krok. Tento pozitívny krok jemne maria dve skutočnosti. Jedna je, že táto vláda menuje ženy ministerky, až kým dôjdu muži ministri, ale je to lepšie, ako ich nemenovať. A druhá je, že pozorujeme už aj na úrovni ministrov to, čo pozorujeme roky na úrovni rezortu, a to je feminizácia rezortov, ktoré sú finančne dlhodobo podvyživené a z hľadiska pozornosti a tým pádom vzhľadom za nerovné postavenie mužov a žien na Slovensku sú aj feminizované, takže vidíme ministerku kultúry, ministerku zdravotníctva, ministerku školstva. Ja sa teším na deň, keď podobne ako v západnej Európe budeme mať ministerku obrany a ministerku vnútra, a verím, že sa toho jedného dňa dožijeme. Toľko, toľko k členkám vlády.
Ale teraz mi dovoľte pristúpiť k samotnému programovému vyhláseniu. Ja budem reagovať aj na ten dokument, ale najmä budem reagovať na vystúpenie pána predsedu vlády, keďže ten dokument, ako už všetci povedali opakovane, nie je veľmi nový.
Verím, že sa zhodneme, pán predseda vlády, že v súčasnosti čelíme aj kríze štátu, aj kríze dôvery v štát. Dovoľte mi to ilustrovať na dvoch príkladoch z vášho samotného prejavu s tým, čím ste prišli do tejto Národnej rady. Začnem tým dôležitým a hrozným, a to je, samozrejme, dvojnásobná vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá spustila všetky tieto udalosti. To, že sa môže takáto vec udiať, to, že viac ako za štyri týždne nie je vyšetrená, ukazuje krízu štátu, samozrejme, je to len jeden z mnohých príkladov, nie jediný, ale ukazuje to krízu tohto štátu, ale máme tu aj krízu dôvery v štát, ktorá je nezávislá aj od tých skutočností. A tu ste vy, pán predseda vlády, ilustrovali na záver svojho prejavu kauzou špáradlo. Kde teda vám vypadol neznámy predmet z vrecka na tlačovej konferencii a veľké... (Reakcia z pléna.) O špáradle hovoril pán predseda v tom prejave, takže poprosím vás, pán Senko, mi neskákať do reči, dobre, a upokojte sa. (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci, nechajte pána poslanca Beblavého.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
44.
Ja sa striktne držím toho, o čom je rozprávané, na rozdiel od niektorých ostatných tu.
Takže kauza špáradlo, ktoré pán predseda vlády v tom prejave hovoril, bola o tom, že mu vypadol neznámy predmet, a teda polka Slovenska začala riešiť, či tam náhodou nemá drogy. Pán predseda vlády sa voči tomu ohradil a využil dokonca aj prejav pri úvode programového vyhlásenia vlády, aby upozornil médiá na to, že podľa neho by takto sa chovať nemali.
Ja by som to videl inak, ja by som to videl tak, že kauza špáradlo je len dôsledkom úplne absentujúcej dôvery v štát. Tá dôvera v štát, ktorá chýba, má svoje reálne základy, to, čo sa tu naozaj deje roky, a k tomu sa ešte vrátime, ale o tom už mnohí hovoria: je to nefungujúci štát, je to skorumpovaný štát, sú skorumpované najvyššia poschodia slovenskej politiky. Ale okrem tej skutočnosti, pán predseda vlády, k tej skaze dôvery prispela najviac aj strana SMER a konkrétne váš predseda a dovoľte mi byť konkrétny.
Pred rokom či pred dvoma sa váš predseda strašne rozčúlil, dokonca podal trestné oznámenia, polícia začal trestne stíhať Igora Matoviča za to, že zverejnil bez dôkazov materiály o obrovskom majetku Roberta Fica. No, ja vám len pripomeniem, že bol to váš predseda, kto to zaviedol do Slovenskej politiky, keď v roku 2003 obvinil Ivana Mikloša, že patrí medzi najbohatších ľudí na Slovensku, bez toho, aby o tom dal čo len jediný dôkaz. Vy ste sa rozčúlili nad kauzou špáradlo, ale bol to váš predseda, kto roky obviňuje stranu SaS a jej predstaviteľov z poberania drog a drogových večierkov bez toho, aby o tom dal čo len jediný dôkaz.
To znamená, váš predseda a vaša strana zaviedla do slovenskej politiky túto špinu, túto špinu ničiacu dôveru v štát a v jeho predstaviteľov a dneska, dneska sa to vám vracia. Vracia sa vám to naozaj v situácii, kde vám vypadne špáradlo a polka Slovenska rieši, či tam nemáte drogy. Vracia sa vám to v situácii, kde si kúpite byt, a všetci sú automaticky presvedčení, že si vás J&T kúpilo. Vracia sa vám to, čo ste roky sami robili. Ja to nehovorím teraz s radosťou, ja to hovorím so smútkom, lebo to dneska platí pre všetkých, to neplatí len pre vás. To sa týka aj nás, to sa týka všetkých ľudí, ktorí sa pokúšajú v tomto štáte slušne robiť verejnú službu. Len nerobme si ilúzie o tom, že to spôsobila opozícia alebo to spôsobili médiá. To ste spôsobili vy.
A teraz k samotnému programovému vyhláseniu a k vášmu prejavu. Je taká pieseň, ktorá keby vaša pôvodná nominácia na ministra vnútra prešla, tak by bola tak viac namieste, volá sa Dresy a spieva ju Jožo Ráž starší. A tam je taká časť, ktorú som prvýkrát počul, keď som mal dvanásť rokov, odvtedy si ju pamätám. Tam sa hovorí: "Tak oblečme si dresy, keď sme takto v kope, aby bolo jasné, kto za koho kope." A za normálnych okolností my tu vieme, kto za koho kope, sme v poslaneckých kluboch, sme v politických stranách a je to úplne jasné. Ale zmena vlády, najmä zmena vlády, ktorá sa prvýkrát v histórii samostatného štátu, kde uprostred volebného obdobia bez zmeny vládnej koalície, je príležitosťou, aby sme trochu zmenili tie dresy, alebo najmä vy, pretože vy máte v rukách moc. Vy ste mohli prísť s novou kultúrou, s novou koncepciou, s novým prístupom. Rozhodli ste sa kvôli rýchlosti to neurobiť v samotnom texte programového vyhlásenia. Mne sa to nepáči, ale rešpektujem, že ste sa veľmi ponáhľali, a navyše o tom už hovorilo veľa kolegov, takže načo to znovu opakovať.
Čo zaujalo mňa a o čom sa tu zatiaľ hovorilo málo, je váš prejav, pán predseda vlády, a to, čo ste nám priniesli. Lebo ten prejav bol nový, tam ste mali čas dať vašu osobnú pečať na novú vládu. Vy ako predseda vlády ste mohli povedať, čo je problém tohto štátu a ako ho vy idete riešiť. Preto som tu pozorne sedel a počúval váš prejav, aby som zistil, či chcete hovoriť niečo o tých základných veciach, ktoré tu dnes máme. Či je to o ekonomickom podhubí oligarchie a ako ho odstrániť. Či je to, že máme politické strany a politický systém, ktorý nie je v skutočnosti demokratický, pretože pozostáva z pomerne malého počtu ľudí a je viac naviazaný na bohatých a vplyvných ľudí ako na občanov Slovenska. Či je to vzťah občana, štátu a médií, kde médiá a občania sa často cítia ako niekto, kto je objekt útočený, atakovaný, než ten suverén, než ten, kto môže byť aktívny, koho si vážia a kto má silné postavenie. Ako funguje imunitný systém štátu, polícia, prokuratúra a kontrolné orgány, že nám nefunguje a prečo a čo s tým chcete urobiť. O tomto všetkom, som čakal, že budete hovoriť v tom prejave, keď už ste o tom nehovorili v tom obnovenom programovom vyhlásení.
A viete, čo som počul? Počul som od vás dve podstatné informácie. Prvá, ste povedali, že odpoveď na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je zostavenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu, podotýkam, štyri týždne po vražde. Štyri týždne po nájomnej vražde medzinárodný vyšetrovací tím môže niečo vyšetriť len vtedy, ak sa vrah sám prihlási. Ale dobre. A to bolo jediné. Vy zjavne považujete túto vraždu aspoň politicky za ojedinelý a náhodný akt, ktorý treba vyšetriť, nie za symptóm širšej straty dôvery štátu. Potom ale neviem, načo ste celé tie týždne sledovali tie státisícové demonštrácie, pretože tí ľudia na námestiach nedemonštrovali len preto, že náhodne, ojedinelo boli zabití dvaja mladí ľudia. Oni demonštrovali preto, že vidia, že tá vražda bola vrcholom a symptómom systému, ktorý sa tu usadil. A pokiaľ s ním nechcete nič urobiť, tak načo ste tu? Načo zostavujete tú novú vládu?
Namiesto toho, keď som počúval tú konštruktívnu časť vášho prejavu, ste hovorili o sociálnych istotách a balíčkoch, o debyrokratizácii a množstvo ďalších nepochybne pekných, ale k tejto základnej téme, ktorá otriasa touto republikou, úplne o podružných veciach.
Pán predseda vlády, to hádam nie je prijateľné ani pre vás a ja by som vám chcel dať ešte jednu možnosť, aby sa to zmenilo. Preto som s kolegami pani Dubačovou, pánom Žarnayom, pánom Simonom, pánom Janckulíkom, pánom Poliačikom, pani Simonou Petrík a pani Zuzanou Zimenovou predložiť návrh, ktorý musím teda aj prečítať v rámci rokovacieho poriadku, ktorý by to chcel zmeniť a chcel by to zmeniť nasledovne.
Chcel by, aby sa musel zriadiť výbor tejto Národnej rady, ktorý dohliadne na vyšetrovanie vraždy. My sme si skúmali európsku prax vo väčšine členských štátov Európskej únie, existuje možnosť parlamentu zriaďovať takéto dohľadové a vyšetrovacie výbory pre kauzy najzávažnejšieho verejného významu. Nie je to niečo výnimočné, je to, naopak, niečo štandardné.
Zároveň by sme vás, chceme žiadať, aby ste
do 15. apríla v skrátenom legislatívnom konaní predložili zmenu zákona o Policajnom zbore tak, aby sa budúci prezident Policajného zboru už vyberal inak a tak, aby inšpekcia a kontrola policajtov sa konečne oddelila od právomoci ministra vnútra a podliehala aj verejnej a občianskej kontrole.
Zároveň navrhujeme, aby táto Národná rada, ja to chápem, že to nemôžete urobiť vy, lebo vláda na to nemá mandát, ale my ako ľudia, ktorí zvolili špeciálneho prokurátora, na to mandát máme, aby sme ho vyzvali, aby v záujme obnovy dôvery v právny štát odstúpil a umožnil výber nového nástupcu. Sám špeciálny prokurátor už povedal, že nechce dokončiť svoje funkčné obdobie. A ten čas, kedy to rozhodnutie má uskutočniť, je podľa mňa dnes, nie o dva roky.
A štvrtý návrh je, že ak ste sa tak ponáhľali a ponáhľate sa s programovým vyhlásením vlády, aby ste do konca apríla predložili aktualizáciu toho programového vyhlásenia vlády, ktoré budete riešiť, tieto témy, ktoré som tu aj dnes načrtol, ekonomické podhubie oligarchie, demokratizáciu politického systému, vzťah občana a štátu, posilnenie imunitného systému štátu. Preto taký návrh, že je možné ešte v podobe zmeny uznesenia k programovému vyhláseniu takúto zmenu tam dať. A v tom prípade, pán predseda vlády, je možné mať aspoň nádej, že sa začneme niekam posúvať. Lebo ak vy naozaj chcete občanom a tejto snemovni povedať, že nechcete nič veľké systémové meniť v polícii, prokuratúre, vo fungovaní politiky, oligarchii, tak potom vám môžem zaručiť, že vám občania neuveria. Pretože občania dneska vedia, že máme hlbší problém, než je náhodná vražda dvoch mladých ľudí, že máme problém, ktorý buď zlikvidujeme my, alebo zlikviduje on nás. Toľko z mojej strany.
A dovoľte mi na záver teda ešte prečítať ten návrh, aby zaznel aj formálne. Je to návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na doplnenie návrhu uznesenia k Programovému vyhláseniu vlády Slovenskej republiky. Návrh uznesenia sa dopĺňa bodmi C až F, ktoré znejú:
"C. zriaďuje Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre dohľad nad vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej;
D. žiada vládu Slovenskej republiky, aby do 15. apríla 2018 predložila v skrátenom legislatívnom konaní Národnej rade Slovenskej republiky návrh legislatívnych zmien, ktoré zabezpečia otvorený, verejný a nespochybniteľný výber nového prezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky a vytvorenie nezávislej kontroly fungovania Policajného zboru Slovenskej republiky s účasťou verejnosti a občianskej spoločnosti;
E. vyzýva špeciálneho prokurátora, aby v záujme obnovy dôvery v právny štát odstúpil z funkcie;
F. žiada vládu Slovenskej republiky, aby do 30. apríla 2018 predložila Národnej rade Slovenskej republiky aktualizáciu Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, ktorej obsahom bude návrh opatrení na obnovu právneho štátu."
O každom z navrhovaných bodov C až F žiadame hlasovať osobitne.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.3.2018 11:31 - 11:31 hod.

Miroslav Beblavý
Ďakujem pekne, dovoľte mi predniesť procedurálny návrh aj po dohode s kolegom Jozefom Mihálom, ktorý je tiež hospitalizovaný v tejto chvíli, že navrhujeme presunúť dva body na ďalšiu schôdzu. Jedno je bod 41, tlač 879, a jedno je bod 42, tlač 880. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.3.2018 13:18 - 13:18 hod.

Miroslav Beblavý
Ďakujem, pán predsedajúci. Jednak ste nesprávne prečítali tie body, je to 2, 5 až 17 a 19 až 24, len aby teda vedeli poslanci, o čom hlasujú, a jednak v tom písomnom znení, ktoré som vám dal, je napísané aj kam, je povedané do programu schôdze, ktorá sa uskutoční až po ohlásenej 29. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.3.2018 13:07 - 13:08 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán predsedajúci, týmto navrhujem presunutie bodov 2, 5 až 17 a 19 až 24 do programu nasledujúcej schôdze Národnej rady, a to z toho dôvodu, že ide o vládne návrhy zákonov. Keďže včerajším rozhodnutím strany MOST - HÍD požadovať predčasné voľby do Národnej rady došlo k faktickému rozpadu vlády Slovenskej republiky a k strate jej mandátu ďalej fungovať, nevidíme dôvod rokovať o vládnych návrhoch zákonov, ak táto vláda nemá dôveru u svojich vlastných členov a poslancov.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 14.2.2018 18:02 - 18:02 hod.

Miroslav Beblavý
vymazať rámček!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.2.2018 11:39 - 11:40 hod.

Miroslav Beblavý
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, vzhľadom na konštruktívny prístup koalície, že vrátila zákon do druhého čítania, je možnosť naozaj ho riešiť. Ja v tejto chvíli sťahujem ten návrh, pretože ak sa v druhom čítaní vyrieši tá vec, tak nebude môj návrh nevyhnutný ako legislatívno-technická úprava. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.2.2018 11:10 - 11:16 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, rešpektujem vašu znalosť rokovacieho poriadku, takže ak nedáte hlasovať o tom, čo poviem, budem to rešpektovať. Ale verím, že dáte, lebo je to naozaj legislatívnotechnická chyba. A dovoľte mi to vysvetliť, lebo ide o veľmi vážnu vec.
Takže keď ten zákon bol predložený, upozornili sme, že verní zamestnanci by boli diskriminovaní, keďže by nemohli dostať príplatky tieto, ktoré sa tu navrhujú značne zvýšené, a na to... (Ruch v sále.) Kolegovia, ja vám chcem pomôcť, aby ste nemali problémy... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
93.
Páni poslanci, nechajme dohovoriť pána poslanca Beblavého.


Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
Nikoho nejdem urážať, nikomu nejdem nič vyčítať, takže dajte tomu tú minútku.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
95.
Páni poslanci, nechajte, nech sa páči.


Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
A vtedy sme veľmi ocenili, že kolegovia, teda najprv pán minister Richter, potom kolegovia poslanci povedali, že ani oni nechcú diskriminovať verejných zamestnancov a že do zákona sa vloží ustanovenie, podľa ktorého verejní zamestnanci budú dostávať tie príplatky, ktoré sú pre nich výhodnejšie. Ak sú výhodnejšie podľa ich zákonov, tak tie, ak podľa tohto zákona tak tieto. (Ruch v sále.)
Ježiš, pán kolega, však dajte tomu tých 30 sekúnd, už som mohol dávno skončiť. (Ruch v sále.) Už som mohol dávno skončiť.
No a teraz, o čo ide. My sme to veľmi ocenili, priznám sa, ani mi veľmi nenapadlo, keďže to pravdepodobne písali na ministerstve, to kontrolovať a až na poslednú chvíľu sme zistili, že v jednom bode ste sa pomýlili, a ja aj verím, že ste sa pomýlili, lebo naozaj nedáva žiadny zmysel, aby ste toto robili naschvál, a zabudli ste v odkaze to upraviť tak, aby to naozaj platilo. Takže preto si dovolím tú legislatívnotechnickú pripomienku uviesť a je skutočne legislatívnotechnická.
Namiesto toho, aby sa v § 29 slová v ods. 4, slová „§ 120 až 124“ nahradili slovami „§ 120 až 122, § 124,“ pretože len za tých okolností to bude platiť.
V opačnom prípade, v opačnom prípade naďalej, keďže platí tzv. zásada a rubrica, nebude toto ustanovenie, ktoré navrhujete, platiť pre verejných zamestnancov.
Preto nechávam to úplne na vaše zváženie, prípadne ak máte pochybnosti, navrhujem, aby sme možno aj prerušili alebo vrátili zákon do druhého čítania, ale naozaj sme na to prišli až pri finálnej kontrole aj spoločnej správy, aj tých pozmeňujúcich návrhov z výborov a bolo by nám asi všetkým veľmi ľúto, keby toto dielo nevyšlo tak, ako ste si predstavovali, takže, kolegovia zo SMER-u aj teda z koalície, zvážte, ale je to naozaj legislatívnotechnická oprava motivovaná len snahou, aby ste mali kvalitnú legislatívu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 8.2.2018 11:10 - 11:13 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, dovoľte mi prihlásiť sa do rozpravy s legislatívnotechnickou opravou a dovoľte mi to aj vysvetliť, o čo sa jedná.
Tento pozmeňujúci, tento pozmeňujúci návrh má opraviť legislatívnotechnickú chybu, ktorá by zabraňovala verejným zamestnancom požívať v oblasti, ktorú tento zákon rieši, rovnaké práva ako zamestnancom súkromného sektora.
O čo ide? Ako si všetci kolegovia, ktorí sa tomu venujú, pamätajú, keď páni kolegovia poslanci navrhli tento návrh, tak sme upozornili, že je diskriminačný voči verejným zamestnancom, pretože by príplatky riešil len vo vzťahu k súkromným zamestnancom. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 16:11 - 16:13 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No muselo to mnohých kolegov naozaj sa niekde dotknúť, čo som povedal, lebo také riešenie mojej osoby zo všetkých uhlov som tu už chvíľu nepočul, no ale to už je cena za poslaneckú prácu. Aby som reagoval.
Klubu ĽSNS chcem teda poďakovať aj za množstvo faktických poznámok, ale zároveň chcem požiadať, aby usporiadali nejakú internú poradu o mojej osobe, lebo keď traja poslanci povedia každý niečo diametrálne odlišné, potom nie je dobré, keď ani taká strana ako ĽSNS nemá jednotný názor ma moju osobu. A potom ja to budem brať vážnejšie, keď mi uznesením poslaneckého klubu pošlete teda stanovisko k môjmu životopisu a k mojej osobe.
K tomu zvyšnému, čo tu bolo povedané, my naozaj máme dnes situáciu, kde sme veľmi nevyrovnaná ekonomika. Na jednej strane, ako bolo povedané, veľké množstvo neobsadených pracovných miest, na druhej strane veľké množstvo ľudí bez práce. My by sme sa nemali tváriť, že na Slovensku nezamestnanosť už nie je, ona je stále jedna z vyšších, len oproti tomu, na čo sme tu boli historicky zvyknutí kvôli tomu, čo sa dialo s naším hospodárstvom, to zrazu vyznieva celkom fajn. Ale môžem vás uistiť, že v každej štandardnej krajine by táto nezamestnanosť bola stále považovaná za veľmi vysokú. Navyše ona je koncentrovaná v niektorých regiónoch, kde je stále pomerne katastrofálna. A plus, ako povedali viacerí kolegovia, veľká časť tej nezamestnanosti, teda zníženia je o práci v zahraničí, čo môžme brať ako akceptovateľnú dočasnú náhradu, ale nie ako trvalé riešenie, ktorým sa môžeme chváliť. Takže z toho titulu my máme veľmi nevyrovnanú ekonomiku, ekonomiku, ktorá naozaj v niektorých miestach už nevie nájsť ľudí. Popritom má ale veľké množstvo práceschopných ľudí v zahraničí a zároveň má v regióne kopec ľudí, ktorých dlhodobo zamestnať nevie alebo nechce.
Ja som poukazoval na to, že dlhodobo zlyhávajú vlády Roberta Fica v riešení týchto problémov a tie problémy sa nezmierňujú, a za tým si stojím. Pán kolega Tomáš, keby ste poriadne počúvali, vedeli by ste, o čom som hovoril. Pretože nie sú podstatné absolútne čísla, ale tie vnútorné diskrepancie. Áno, celková nezamestnanosť nám padla, ale regionálne rozdiely takmer zostali. Kým toto nevyriešime, budeme veľmi frustrovaná a nedobre žijúca krajina.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

7.2.2018 15:48 - 16:01 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, domáce a zahraničné skúsenosti nás učia, že pre extrémistov najväčšia šanca na úspech vzniká vtedy, ak identifikujú správne vážne spoločenské problémy, ktoré sa neriešia a ktoré, či ich nazvem mainstreamoví alebo tradiční politici buď sa len tvária, že riešia, alebo jednoducho nedokážu s nimi pohnúť. Ak takéto vážne, zásadné problémy spoločnosť trápia, tak postupom času nejaká časť ľudí začne načúvať extrémistom, pretože tí pomenúvajú veci z ich pohľadu tak, ako sú. Možno neponúkajú riešenia, ale ponúkajú riešenia skratkovité, ale stále sa im to zdá lepšie, ako dokolečka počúvať reči vlády a tradičných politikov o tom, že sa to buď nedá, alebo že už to vlastne vyriešili, hoci ľudia na vlastných očiach vidia, že to tak nie je.
Prečo to hovorím pri tomto zákone? Lebo tento zákon je exemplárnym príkladom toho, ako je bližšie k skutkovému stavu prejav extrémistu ako prejav vládneho poslanca, a to by malo byť mementom pre nás všetkých, pretože to je situácia, ktorá môže tejto krajine len škodiť. Aby som bol konkrétny, je nespochybniteľná pravda, že za ostatných dvanásť rokov vlád Roberta Fica sa nepodarilo skutočne pohnúť ani s jedným zo štyroch problémov, ktoré dneska v tom zákone vidíme, ich dôsledky a ich riešenia alebo aj neriešenia.
Ten základný a najväčší problém, o ktorom tu už viacerí poslanci hovorili, je nastaviť model vyváženého regionálneho rozvoja. Slovensko je krajina, ktorá má v Európe na tak malej ploche najväčšie regionálne rozdiely. My sa môžme porovnať s Talianskom, ale všetci, ktorí sme boli v Taliansku, vieme, že od hornej strany čižmy do dolnej strany je to asi tisíc kilometrov až na Sicíliu a žije tam, ak sa nemýlim, možno okolo 70 miliónov ľudí; verím, že ma niektorý kolega skontroluje. My v desaťkrát menšom štáte aj možno viac než v desaťkrát menšom štáte máme rovnaké regionálne rozdiely, ako sú medzi talianskym severom a talianskym juhom.
Pán poslanec Paška, nikto od vlády neočakáva, že za 12 rokov to kompletne vyrieši, hoci 12 rokov už nie je taký krátky čas, ale očakával by som, že sa s ich riešením pohne. Keď sa však pozriete na to, čo sa na Slovensku deje, tak zistíte, že tá vzdialenosť medzi najchudobnejšími a najbohatšími sa za tých 12 rokov nijako nezmenšila, nech to meriate akýmikoľvek indikátormi.
To znamená, že máme model regionálneho rozvoja, ktorý prichádza po období – s výnimkou krízy – dlhého hospodárskeho rastu, prichádza po dlhom období, keď s jednou prestávkou tu vládla jedna strana, občas s nejakými partnermi. Mala možnosť realizovať svoj model, a napriek tomu sa nielenže táto situácia nevyriešila, ale sa ani nezlepšila. Zároveň máme absolútne zlyhávajúci model práce s dlhodobo nezamestnanými a s vylúčenými spoločenstvami, teda najmä so sociálne vylúčenými Rómami. Opäť, za 12 rokov sa v tomto smere veľmi málo pohlo. Ja som rád, že celkový trh práce sa zlepšil, najmä posledný, no, dlhodobo sa zlepšuje od krízy, ale teraz, teraz už cítime naozaj to prehrievanie, ale sme jediná krajina v Európe, ktorá pri nezamestnanosti, už keď sme mali tesne pod 10 %, začali zamestnávatelia hovoriť, že nemajú ľudí. Dnes, keď je, dnes keď je podľa spôsobu merania medzi 6 až 8 %, tak zamestnávatelia v podstate tvrdia, že sme na plnej zamestnanosti z hľadiska toho, ako vedia zohnať ľudí. Takýto rozpor, neschopnosť naplniť voľné pracovné miesta spolu s nezamestnanosťou, ktorá podľa rôznych čísiel je niekde medzi tými šiestimi a ôsmimi percentami, hovorí, že nie sme schopní integrovať na trh práce dlhodobo nezamestnaných a vylúčené skupiny. Opäť, toto sa ani za tých 12 rokov nijako nepohlo.
Tretí problém, ktorý máme, je model reformy školstva. Môžme tu riešiť zástupné problémy, už máme napríklad druhý Ficov zákon o duálnom vzdelávaní. Prvý schválila prvá Ficova vláda, druhý schválila druhá Ficova vláda, ale v duálnom vzdelávaní sa stále nachádza len zlomok slovenských žiakov. Môžme donekonečna diskutovať o tom, koľko detí je na gymnáziách, koľko tam nie je, hoci pre tých, ktorých zaujímajú fakty, podotýkam, že máme jeden z najnižších podielov v Európe, takže pri veľkom počte detí na gymnáziách slovenský problém nie je, pokiaľ si teda nemyslíme, že máme úplne o polovicu hlúpejšiu populáciu ako celý zvyšok Európy, ale môžme tieto neproduktívne debaty viesť. Fakt je ten, že zamestnávatelia, či už tí, čo potrebujú vysokoškolsky vzdelanú pracovnú silu, alebo stredoškolsky pracovnú silu, ju napriek pomerne vysokej nezamestnanosti nevedia nájsť.
Všetky tieto problémy sú dlhodobé. Niektoré sa zhoršujú, niektoré sa len nezlepšujú, ale sú dlhodobé. O všetkých týchto problémoch sa vie a diskutuje. Napriek tomu tri vlády Roberta Fica s nimi reálne neboli schopné nič urobiť z hľadiska výsledku. Oni s nimi veľa robili z hľadiska populistických rečí, o niečo menej z hľadiska konkrétnych krokov, ale takmer nulovo z hľadiska skutočného výsledku. Týka sa to najbolestivejšie východného Slovenska, ktoré tu už bolo spomínané, kde sa tieto problémy pretínajú, spájajú, ale týka sa to dneska celého Slovenska. Zlyhávajúce školy nemáme len v Kežmarku, máme ich úplne rovnako aj v Bratislave, len je pravda, že v Bratislave vďaka lepšiemu ekonomickému vývoju je to menej vidno, pretože aj ľudia s horším vzdelaním sa tu ľahšie zamestnajú, aj keď, a človek aj s kvalitným vzdelaním v Kežmarku má niekedy problém.
No a prečo to hovorím pri tejto novele? Totiž táto novela je príkladom dvoch vecí. Prvá vec je, že táto vláda ani v polovici svojho volebného obdobia nevie skutočne tieto problémy riešiť, a preto ich nahrádza buď okamžitými náplasťami, alebo politickými gestami. A druhá situácia je, že aj keď niečo rieši, tak to robí spôsobom, ktorý tie problémy aspoň v niektorých oblastiach skôr zhorší. A dovoľte mi byť konkrétny.
Dve základné črty tejto novely sú príspevok na presťahovanie za prácou a zmena spôsobu zamestnávania cudzincov na Slovensku. To tvorí jadro. Ak sa pozrieme na príspevok na presťahovanie za prácou, tak je to klasický príklad niečoho, čo nikdy v žiadnej krajine nebolo významným nástrojom mobility pracovnej sily. Čo neznamená, že to nemá existovať, môžu existovať aj príspevky a riešenia, ktoré sú pre malú skupinu a niekedy majú aj zmysel. Ja konkrétne v minulosti som aj tomuto príspevku sa venoval, takže ja nebudem hovoriť, že to je nezmysel, ale je to v najlepšom prípade takmer nulový alebo doplnkový nástroj. Ak novela, ktorá je najrozsiahlejšou novelou podmienok zamestnávania za tejto vlády, predkladajú ju poslanci, ale to už je na vás, obsahuje ako najväčšiu zmenu niečo takéto, tak sa musím pýtať, že či toto je naozaj ten koncept zmeny trhu práce a musím sa potom prestať diviť mnohým kolegom, či pani poslankyni Kiššovej, alebo aj ostatným poslancom, že kriticky poukazujú na toto, pretože to je naozaj tá vlajková loď vašej politiky. Niečo, čo by v najlepšom prípade malo byť skôr veľmi maličké a doplnkové, pretože ak by to bolo naozaj veľké, tak to má všetky tie negatívne dôsledky, na ktoré poukázala aj kolegyňa Kiššová vo svojom vystúpení skôr.
To je však stále symbolika. Bohužiaľ, symbolika nešťastná, lebo ona umožňuje naozaj interpretovať politiku vlády ako politiku vysťahovávania a vyľudňovania regiónov Slovenska. To je niečo, čo je podľa mňa neobhájiteľné, aj keď dovolím si povedať, že skôr naozaj v rovine symbolickej v tomto zákone, pretože ten príspevok nikdy nebudú využívať tisíce a desaťtisíce ľudí. Budú ich využívať naozaj desiatky, možno pár stoviek.
Čo je väčší problém a zásadnejší problém, je problém zamestnávania zahraničnej pracovnej sily a migrácie. A tam by som, pán kolega Petrák, vám vyčítal dve veci. Prvá vec je to, čo ste teraz v predchádzajúcom vstupe začali hovoriť, vlastne sa začali tváriť, že toto nie je, keď to poviem jazykom zjednodušeným, proimigračná novela, toto je protiimigračná novela. Nie je dobré nehovoriť pravdu. A vy nehovoríte pravdu, pretože skutočným zmyslom tejto novely je uľahčiť na západnom Slovensku zamestnávanie cudzincov, ktorí sú z krajín mimo Európskej únie, lebo tí, samozrejme, čo sú z krajín Európskej únie, nepotrebujú povolenia, takže tí sa môžu voľne zamestnať aj dneska.
Skutočným zmyslom tohto je tam, kde je nízka nezamestnanosť, uľahčiť zamestnávanie cudzincov. Nemá podľa mňa význam tváriť sa, že to tak nie je, pretože vám to aj tak nikto neuverí a v skutočnosti len, keď niečo skrývate, vždy potvrdzujete tú druhú stranu mince. To znamená, že potom sa naozaj môžu vaši kritici, prípadne extrémisti pýtať, že čo zakrývate, čo tajíte, prečo klamete, prečo nehovoríte pravdu, aká je.
A druhá vec, ktorú ale vyčítam, a to je vážnejšia, lebo zatiaľ je to otázka možno politickej rétoriky a taktiky, je, že vy to robíte bez toho, aby ste vy – už či vo vašom zákone, alebo vláda vo svojich opatreniach – robili niečo preto, aby takáto migrácia bola úspešná a pre Slovensko pozitívna. Inými slovami, ak vy navrhujete dneska zákon, ktorý hovorí, že na Slovensku, v západnej časti Slovenska bude jednoduchšie zamestnávať Srbov, Ukrajincov, Macedóncov, Bielorusov a ďalších, tak potom máte veľkú zodpovednosť naozaj zabezpečiť, že keď sem, lebo veľa už tých ľudí tu je, takže už niečo o tom vieme, aby to bolo čo najmenej problémové a pre krajinu čo najviac úspešné. A v tomto vaša vláda, by som povedal, že označiť ju za pštrosa, je uraziť pštrosa. Lebo vy nieže máte hlavu v piesku, vy máte v tom piesku celé telo ešte aj s chvostom.
Tu máme situáciu, kde v konkrétnych oblastiach západného Slovenska už dochádza k výraznej koncentrácii migrujúcich cudzincov za prácou, vzbudzuje to tenzie, ktoré sú od praktického charakteru, dostupnosti bývania, služieb a mnoho ďalších vecí cez rôzne medzikultúrne tenzie a napätia, a vy s tým nerobíte vôbec nič. Ja si neviem predstaviť serióznu západoeurópsku vládu, ktorá by čelila takémuto ťahu na trh práce a dala by od toho ruky preč. Čo je to, čo vaša vláda reálne robí. Vy to hádžete na starostov, vy to hádžete na zamestnávateľov, nech si to oni vyriešia. Potom naozaj sme svedkami toho, keď politici, dokonca aj politici opoziční, hodnotoví, začínajú na tlačových konferenciách používať slovo "Srb" pomaly ako nadávka alebo ako niečo, čoho by sme sa mali štítiť, a začínajú kapitalizovať na týchto obavách a týchto emóciách. Je vaša zodpovednosť, ak naozaj touto novelou ešte viac otvárate kohútik pre zamestnávanie neEÚľudí v okresoch s nízkou nezamestnanosťou, povedať, čo vy v tomto zákone alebo aj vláda mimo zákona ide robiť pre to, aby táto imigrácia bola pre Slovensko úspešná.
My máme na Slovensku príklady, máme tu veľa ľudí zo Srbska, našich krajanov, ale takých krajanov, ktorí sú 200 rokov v Srbsku, Slováci. Mali sme počas balkánskych vojen utečencov z Chorvátska, z Bosny. Máme na Slovensku aj už nemálo Ukrajincov, často lekárov alebo aj iné profesie. V Čechách s tým majú skúsenosti. Vieme, že minimálne v prípadoch týchto kultúrne blízkych národov nie je integrácia až taký vážny problém, ak sa jej aspoň trochu seriózne venujeme. Ale vy sa jej nevenujete ani trochu seriózne a potom, keď začnú správy o konfliktoch, keď v mestách ako Nitra, okolo Trnavy začínajú byť tieto napätia úplne zbytočným zdrojom napätí medzi ľuďmi, tak vy nerobíte nič, ale prinesiete takýto zákon do Národnej rady! A ja musím povedať, že hoci by som za normálnych okolností zvažoval, či za neho nehlasovať, pretože naozaj niektoré veci chce riešiť technokraticky dobre, ako súčasť širšieho politického balíka vášho prístupu k tejto téme ja ho podporiť nemôžem. A pokiaľ táto vláda seriózne nevezme tú výzvu a pokiaľ sa trochu nezobudí, tak sa obávam, že ani nikto seriózny to nebude môcť urobiť.
Ďakujem.
Skryt prepis