Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

15.6.2018 o 13:27 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2018 15:11 - 15:13 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem. Aj ja ďakujem za podporu nášho návrhu zákona. Pán poslanec Budaj spomínal ten rozchod česko-slovenský pred druhou svetovou vojnou. Ja by som tu len rád podotkol, že ten rozchod nebol rozchod z vôle národov, nebol to dokonca ani rozchod z vôle politických reprezentácií vtedajších, teda slovenskej a českej politickej reprezentácie. Bol to rozchod, ktorý nám vnútil Adolf Hitler a nacistické Nemecko, a to, že sa potom, potom s ním neskôr slovenská politická reprezentácia a časť kolaborantskej českej reprezentácie dokázala stotožniť, nič nemení na tom, že to nebolo ich samostatné rozhodnutie, ale bolo im vnútené, a teda do poslednej chvíle sa im, sa mu, sa mu bránili.
Rozhodne to nemožno porovnávať s tým rozchodom z roku 1992, lebo teda nech si už myslíme čokoľvek o Vladimírovi Mečiarovi a tom režime, ktorý nastolil, nech, nech máme výhrady k tomu, že sa to udialo bez referenda, je to, samozrejme, úplne neporovnateľné. Súčasná Slovenská republika je demokratický štát, konajú sa tu slobodné a demokratické voľby, je tu rešpektovaný poriadok základných práv a slobôd. Čiže reči, nereagujem práve na vás, ale na tých, ktorí hovoria dnes o druhej Slovenskej republike, sú absolútne nemiestne.
Zhodneme sa v tom, že nie je dôvod vymazávať 28. október 1918 zo slovenského príbehu, a aj to, že Masarykova republika sa nikdy nespreneverila demokracii, občianskym právam a nikdy nebola zločineckým systémom ako Tisov fašistický slovenský štát.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2018 14:44 - 14:46 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Grausová, ďakujem za upozornenie na chybu, ktorú máme v dôvodovej správe. Naozaj neplatí, že demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia. Teda neplatí to tak, ako sme to napísali.
Keď to budeme predkladať nabudúce, tak nebude tam pre občanov, ale pre demokraticky zmýšľajúcich občanov, aby bolo jasné, ako sme to mysleli.
Vec, ktorá má neuveriteľne fascinuje na tej dnešnej diskusii, je, že ako ľudia, ktorí obdivujú Jozefa Tisa, jeho fašistický štát, sú schopní vyčítať nedostatky v demokracie, v demokracii prvej Československej republiky. Pretože prvá Československá republika mala svoje vady, z hľadiska nároku, aké máme na, na moderné demokracie, by sme jej určite vedeli veľa vecí vyčítať. Ale napriek tomu bola to parlamentná demokracia, kde sa konali slobodné a pluralitné voľby, existovalo a vzájomne si konkurovalo tam viacero politických strán, boli tam slobodné médiá. Vo fašistickom slovenskom štáte vládla jedna strana, jeden vodca, neboli tam žiadne voľby, bol to spojenec nacistického Nemecka, ktorý po jeho boku vstúpil do druhej svetovej vojny, a bol to štát, ktorý bol zodpovedný smrť desaťtisícov svojich vlastných občanov, ktorých vyviezol do vyhladzovacích táborov.
Vaša otázka, či žijeme v Československu alebo v Slovenskej republike. No možno to neviete, ale dnešná demokratická Slovenská republika má kontinuitu s Československou republikou a nemá kontinuitu s fašistickým slovenským štátom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2018 14:16 - 14:18 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Demokracia je veľmi dôležitá a pripomínať si sviatky a symboly dôležité pre demokraciu a osobnosti dôležité pre demokraciu je zvlášť dôležité v dnešnej dobe, keď je liberálna demokracia ohrozovaná extrémistami, keď je liberálna demokracia ohrozovaná šírením konšpiračných bludov, rôznych konšpiračných teórií typu, že Beneš nechal zostreliť Štefánika. Milan Rastislav Štefánik je bez ohľadu na to, že sa nepodieľal na politickom živote v demokratickom Československu, lebo tragicky zahynul pri svojom návrate, je nepochybne jednou zo zakladajúcich osobností demokratického Československa. Je osobnosťou, na ktorú demokraticky zmýšľajúci občania, či už Československa, alebo dnes samostatnej demokratickej Slovenskej republiky, môžu byť právom hrdí a majú si ju pripomínať, a majú si pripomínať aj jeho zásluhy.
A jednou z najväčších zásluh Milana Rastislava Štefánika nepochybne je vznik demokratického Československa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.6.2018 14:02 - 14:13 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som ako jeden z predkladateľov vystúpil a povedal pár slov k nášmu návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch.
Blížiace sa výročie, sté výročie vzniku Československa, zdá sa, prebudilo záujem o to, pripomenúť si túto historickú udalosť viac ako v minulosti. Ako už Peter Osuský povedal vo svojom úvodom slove, pre nás predkladateľov to nie prvýkrát, čo prichádzame s takouto iniciatívou, pretože význam vzniku Československej republiky a význam tohto obdobia, obdobia demokratickej Československej republiky v dejinách Slovenska vnímame dlhodobo a intenzívne a myslíme si, že k 28. októbru patrí miesto medzi štátnymi sviatkami. Tým viac, že dva z 5 štátnych sviatkov Slovenskej republiky priamo nadväzujú na 28. október. Nebyť 28. októbra nemali by sme za štátny sviatok 29. august, lebo 29. august 1944 bol, bol deň, keď na Slovensku vypuklo Slovenské národné povstanie, ktorým sa demokratická časť slovenskej verejnosti prihlásila k demokratickej Československej republike, ktorá vznikla 28. októbra 1918.
Rovnako by zrejme nebol štátnym sviatkom Slovenskej republiky ani 17. november nebyť 28. októbra, pretože 17. november 1989 bol nielen symbolickým sa prihlásením k demokratickým tradíciám prvej Československej republiky, a teda 28. októbra 1918, ale dokonca úplne priamo nadväzoval na 17. november 1939, ktorý zasa bol priamou reakciou na, na 28. október, keď si študenti a česká verejnosť prvýkrát po okupácii českých krajín pripomínali výročie vzniku Československej republiky, a represálie, ktoré nasledovali a zatvorenie vysokých škôl malo svoje pokračovanie v tom, že sme si pripomínali dlho 17. november ako Deň študentstva s odkazom na rok 1939, a práve 17. novembra 1989 na 50. výročie tých udalostí sa začala demokratická revolúcia v komunistickom Československu.
Už aj na tejto schôdzi sme mali pokus, ktorý prešiel do druhého čítania, s ktorým prišla vláda, ktorá navrhuje, aby sme si výročie vzniku Československa uctili tým, že si pripomenieme nie 28. október, keď bolo v Prahe Československo vyhlásené, ale 30. október, teda deň, keď sa v Martine politická reprezentácia Slovenska vtedajšieho prihlásila k spolužitiu v rámci česko-slovenského štátu.
Pri všetkej úcte k 30. októbru a k dôležitosti tohto dňa som podobne so spolupredkladateľmi hlboko presvedčený, že ak má jeden z týchto dvoch dní byť štátnym sviatkom, tak je to 28. október, pretože štátne sviatky sú aj o symboloch, nie sú iba vecou toho, že zrekapitulujeme históriu a niektorú historickú udalosť zachytíme v podobe sviatku, ale majú aj niečo symbolizovať. To, čo symbolizuje 1. československú republiku, demokratické Československo, tým dňom je nepochybne 28. október. A tým, že sa hlásime k 28. októbru, sa hlásime aj k celej demokratickej existencii Československa, nie k tomu pomníchovskému Československu, keď už demokracia začala ustupovať, a už vôbec nie k tomu komunistickému Československu po 25. februári 1948, ale k demokratickému Slovensku Tomáša Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Eduarda Beneša.
Okrem problému, ktorý z tých dvoch dní má byť štátnym sviatkom, je to, samozrejme, aj ďalšia absurdnosť vládnom, vo vládnom návrhu, ktorý sa dostal do druhého čítania, a je to návrh, aby štátny sviatok bol oslávený iba jednorazovo. Je to niečo, čo nemá obdobu ani v slovenskej legislatíve, a podľa vyjadrení predkladateľov nedokázali identifikovať, že by niečo podobné v nejakej inej krajine existovalo, jednorazový štátny sviatok. To je naozaj jednorazové voľno, aby sa mohli uskutočniť nejaké akcie, ale nie je to primerané si uctenie dôležitosti tohto dátumu, tohto symbolu.
Rovnako sa tak zjavila aj iniciatíva, aby bol vyhlásený za štátny sviatok, tzv. plávajúci štátny sviatok, kde by to nebol ani 28. október, ani 30. október, ale posledná októbrová nedeľa. Napriek tomu, že nechcem spochybňovať dobré úmysly iniciátorov tohto nápadu, myslím si, že ani toto nie je dobrý nápad, pretože plávajúci štátny sviatok je tiež niečo veľmi nezvyčajné. A áno, existujú sviatky, ktoré nie sú stanovené dátumom, ale povedzme nejakým, nejakým dňom v týždni, ako je, ako je povedzme veľkonočné sviatky, kde to má ale úplne inú tradíciu. Ale keď si pripomíname konkrétnu historickú udalosť z novodobej histórie, kde vieme presne určiť, kedy sa to stalo, kedy tá udalosť, ktorú si chceme pripomenúť, sa odohrala, tak je veľmi zvláštne dávať to takýmto plávajúcim systémom na nedeľu, samozrejme, že z dôvodu, aby sme nerozširovali počet voľných dní. My na ten argument, že rozširujeme počet štátnych sviatkov, máme odpoveď v našom návrhu, kde navrhujeme preradiť 28. október z pamätných dní medzi štátne sviatky a 1. september, Deň ústavy, zo štátnych sviatkov medzi pamätné dni, čiže počet voľných dní by sa v prípade schválenia nášho návrhu nerozširoval, 1. september by opäť bol tým, čím bol až do vzniku samostatnej Slovenskej republiky, teda dňom, keď deti chodia po prázdninách prvýkrát do školy.
Z tohto hľadiska je to tiež pokus obísť ten problém rozširujúceho sa počtu voľných dní, a to bez toho, aby bol ktorýkoľvek sviatok zrušený, miesto, teda hovorím o tom návrhu plávajúceho štátneho sviatku, miesto piatich sviatkov by sme mali šesť sviatkov, ale jeden z tých sviatkov by nemal pevne určený dátum a bola by to, bola by to vždy nedeľa.
Tak ako si myslím, že je nezmysel, aby bol štátny sviatok jednorazový, lebo štátny sviatok nie je štátny smútok, tak som presvedčený, že nie je dobré riešenie, aby štátny sviatok vzťahujúci sa ku konkrétnej historickej udalosti, ktorej dátum poznáme, bol plávajúcim, pretože štátny sviatok, pripomínanie si výročia vzniku štátu nie je Deň otcov, kde sa môžme dohodnúť, že to bude vždycky tretia nedeľa v júni, je to nejaký symbol a mali by sme si ho pripomínať vtedy, keď, keď naňho prípadne to výročie bez ohľadu na to, či ide o deň inak pracovný, alebo deň inak voľný. Symboly sú dôležité a tento boj o symboly tu zrejme bude pokračovať, pretože ak náš návrh nebude schválený, pravdepodobne bude parlament ešte v druhom čítaní diskutovať o tom, čo spraviť s tým vládnym návrhom, ako ho upraviť, teda s tým návrhom na jednorazový štátny sviatok, ale bez ohľadu na to, ako tá diskusia dopadne, tak demokratická verejnosť, ktorá si uvedomuje význam obdobia prvej demokratickej Československej republiky, bude pokračovať v úsilí, aby 28. október zaujal v kalendári demokratickej Slovenskej republiky to miesto, ktoré mu právom náleží.
Teraz tu máme storočnicu, je to aktualizačný moment, ale my sa o to, aby bol 28. október usilovali dávno predtým, ako sa storočnica blížila, a ak to nevyjde, tak sa budeme o to usilovať aj v ďalšej storočnici.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2018 12:01 - 12:03 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja v mnohom súhlasím s tým, čo hovoril vo svojom vystúpení kolega Beblavý. Predovšetkým s tým, že sú veci, ktoré by sa mali meniť iba na základe konsenzu čo najširšieho demokratického politického spektra. Takýmito sú zákony upravujúce pôsobenie politických strán, upravujúce voľby a volebné pravidlá a upravujúce podmienky vedenia volebnej kampane.
Týmto návrhom zákona sa zasahuje do volebných pravidiel. Ten zásah, ako už sme viacerí konštatovali, nie je taký, že sa s ním politické strany nedokážu vyrovnať. Dokážu sa s ním vyrovnať, napriek tomu je to zákaz, ktorý za istých okolností napríklad v dôsledku nejakých byrokratických chýb môže spôsobiť, že niektorá strana bude vyradená z volebnej súťaže. Ja by som v tejto súvislosti rád pripomenul napríklad rok 1994, kde Demokratická únia sa zúčastnila volieb, vtedy bola podmienka, aby strana, ktorá nemá zastúpenie v parlamente, predložila 10-tisíc podpisov, a na základe toho sa mohla zúčastniť volieb. Napriek tomu, že voliči dali tejto politickej strane dôveru, vo voľbách odovzdalo jej hlasy, myslím, vyše 7 % alebo ešte viac voličov, tak napriek tomu nasledujúca vládna väčšina HZDS, SNS, ZRS začala spochybňovať existenciu a parlamentnú prítomnosť Demokratickej únie na základe toho, že im vyčítala, že nesplnili tých 10-tisíc podpisov. Tým rozhodujúcim má byť vôľa voličov prejavená vo voľbách, nie nejaké formálne administratívne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2018 11:41 - 11:43 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Budem reagovať na pána poslanca Bernaťáka a na jeho obavu, že tu vzniká nová koalícia. No neštandardnú zostavu sme tu mali aj pri predchádzajúcom bode, kde som ja ako jediný opozičný poslanec vystúpil na podporu vládneho návrhu na súhlas s prítomnosťou štyroch amerických vojakov na území Slovenskej republiky, a teda okrem mňa v záverečnom slove iba pán poslanec Hrnko. Takže to bolo tiež dosť neštandardné, ale, ale tak stáva sa, toto určite nie je žiadna, žiadna koalícia, čo sa týka, čo sa týka zákona o politických stranách.
Zacitujem z čl. 6 prvý bod stanov Slovenskej národnej strany: "Najvyšším orgánom SNS je snem SNS, ktorý môže zvolať len predseda SNS spravidla raz za štyri roky, v prípade potreby môže predseda SNS zvolať aj mimoriadny snem SNS, alebo slávnostný snem SNS."
Ja som nehovoril o tom, aká je, aká je prax v Slovenskej národnej strane, ja som hovoril o stanovách Slovenskej národnej strany, pretože zákon vymedzuje nejaké požiadavky na stanovy. Stanovy SNS sú také, že predseda SNS najmenej raz za štyri roky zvoláva snem a nie je žiadny iný spôsob, ako ho prinútiť, aby ten snem zvolal v tom období do uplynutia štyroch rokov od predchádzajúceho, predchádzajúceho snemu. A, samozrejme, že ak by ste mali v stanovách, že sa schádza snem Slovenskej národnej strany každý rok alebo, alebo každé dva roky, no tak by som na túto skutočnosť nepoukazoval.
Áno, súhlasím, ak 9 členov rozhoduje napríklad o nakladaní s prostriedkami od štátu, môže to byť demokratickejšie, ako keď to robí jeden, ale nemusí, pokiaľ všetkých 9 sú ľudia, ktorí podliehajú tomu predsedovi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.6.2018 11:15 - 11:35 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, pán poslanec Bernaťák veľmi správne tušil, že budem návrh kritizovať, ale teda pokúsim sa ostať vo vecnej rovine a pomenovať, čo tomuto návrhu vyčítam.
Pán poslanec Bernaťák pred chvíľou z tohto miesta povedal, že ide v návrhu predovšetkým o transparentnosť. Proti tomu asi ťažko možno, možno niečo namietať, ak by návrh obsahoval ustanovenia, ktoré by viedli k lepšej kontrole toho, ako politické strany nakladajú s finančnými prostriedkami, ktoré dostávajú od štátu, alebo k lepšej kontrole toho, akým spôsobom používajú finančné prostriedky na volebnú kampaň, ťažko by sa tu asi našiel nejaký kritik a určite už nie kritik z radov opozície.
Dôvodová správa však predkladateľov prezrádza, že ide v skutočnosti predovšetkým o niečo iné. Vo všeobecnej časti dôvodovej správy zvykne byť vysvetlená filozofia návrhu zákona a dôvodová správa k návrhu novely zákona o politických stranách z dielne Slovenskej národnej strany po prvom odseku, ktorý iba konštatuje, že sa predkladá, predkladá ten návrh, obsahuje druhý odsek, kde sú pomenované hlavné dôvody predloženia tohto návrhu zákona, preto si ju dovolím aj prečítať:
„Predkladaný návrh zákona reaguje na poznatky z praxe týkajúce sa činnosti politických strán a politických hnutí, zavádzajú sa nové náležitosti stanov politickej strany, vymedzujú sa orgány strany a ich pôsobnosti vrátane určenia minimálneho počtu členov týchto orgánov. Taktiež sa v zákone o podmienkach výkonu volebného práva zavádza pre politické strany s ambíciou podávať kandidátne listiny nová regulácia pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a Európskeho parlamentu pozostávajúca z požiadavky minimálneho počtu členov politickej strany alebo minimálneho počtu členov najvyššieho orgánu politickej strany. Okrem toho predkladaný návrh zákona reaguje na viaceré poznatky z prvej aplikácie zákona o volebnej kampani.“
Čiže na jednej strane máme jasne pomenované, že zámerom je upraviť stanovy, požiadavky na stanovy politických strán, upraviť ten minimálny počet, počet členov politickej strany, o ktorom už dlho hovorí pán predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Na druhej strane tam máme iba všeobecné, všeobecný odkaz na reagovanie na poznatky z aplikácie alebo z aplikačnej praxe zákona o volebnej kampani.
Čiže teraz môžete tu hovoriť o transparentnosti a kontrole, ale aj z toho, čo ste napísali do dôvodovej správy, je zrejmé, že váš dôraz a vaša prvotná motivácia je niekde inde. Je práve v tom, o čom pán predseda Národnej rady a Slovenskej národnej strany Andrej Danko tak dlho hovoril, keď hovoril kedysi o tom, že treba zaviesť minimálny počet strán, lebo je predsa neprípustné, aby, aby v Národnej rade sedeli a pôsobili politické strany, ktoré majú štyroch členov, čím teda zjavne narážal na hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Potom túto svoju utkvelú predstavu transformoval do požiadavky, že tak dobre, nie 500, ale 300. Teraz ste prišli s návrhom, kde fakticky stačí, aby strana mala 45, a spĺňa tie požiadavky, ktoré sú tam dané na kandidovanie, kandidovanie do, do Národnej rady alebo do Európskeho parlamentu. Toto sú, toto sú podstatné veci, aj keď, samozrejme, že tých iných, napr. týkajúcich sa volebnej kampane, tam môže byť, môže byť viac, navyše, navyše tá výsledná forma je čisto symbolická. Je taká iba, že si poviete, že áno, tak zaviedli sme, zaviedli sme nejakú podmienku, že musí byť nejaký minimálny počet, počet členov strany, ale teda, že či je to 4, alebo, alebo 45, štyridsaťpäť, ktorákoľvek politická strana, ktorá reálne existuje, je schopná obratom naplniť a nespôsobuje to žiadny reálny problém, tak neviem, na čo tam vôbec dávame podmienku, ktorá, ktorá nič nevymedzuje. Buď teda je to nejaký reálny problém, že tu existujú strany, ktoré nemajú 6-tisíc členov tak ako Slovenská národná strana alebo aspoň stovky (reakcia z pléna), 7-tisíc, pardon, alebo aspoň stovky členov, ale iba desiatky alebo, alebo zopár jednotlivcov.
Teda ak to je reálny problém a odôvodníme, odôvodníme nejako, že je to reálny problém a je nevyhnutné ho nejako regulovať tým, tým, že sa upraví, upraví minimálny počet členov napríklad na kandidovanie do Národnej rady, dobre. Nemyslím si, že je to nevyhnutné, alebo to potom nie je problém, dobre, dáme tam podmienku, že musí to byť dvojnásobok počtu ľudí na kandidátnej listine, čo teda v prípade napr. volieb do, do Európskeho parlamentu po úprave počtu členov europarlamentu za, za Slovenskú republiku to bude, ak bude chcieť niekto mať plnú kandidátku, tak to bude 28, lebo, lebo budeme mať 14, takže ešte menej, a vo vzťahu k voľbám do Národnej rady to bude buď dvojnásobok počtu kandidátov na kandidátke, čiže pri plnej obsadenosti 150 by to malo byť, by to malo byť 300, ale teda, keď si strana postaví 50, tak jej bude stačiť 100, a keď strana použije iné ustanovenie zákona, tak jej bude stačiť 5-násobok minimálneho počtu členov najvyššieho orgánu v zmysle zákona, ktorý sa navrhuje na 9, a teda bude jej stačiť, keď preukáže, že má, že má 45, 45 členov. Takže úprimne nerozumiem, že načo, načo okrem toho, že budete mať pocit, dobre, nejako sme to vymedzili, pán predseda Danko o tom opakovane verejne hovoril, tak teraz sme to upravili, síce to nikomu neublíži, nijako to nezvýši kvalitu fungovania politických strán, ale budeme to mať, budeme to mať napísané v zákone, presadili sme to.
Všeobecná časť dôvodovej správy je pomerne podrobná, čo oceňujem. Odvoláva sa, odvoláva sa aj na príklady z iných krajín a konštatuje, že je možné bez akejkoľvek pochybnosti požadovať, aby vnútorné procesy v politickej strane rešpektovali pravidlá a princípy demokratického právneho štátu vzťahujúce sa k verejnoprávnej korporácii. No neviem, či samotný fakt, že v zákone bude napísané, že koľko členov musí mať teda výkonný orgán strany, 9, koľko členov musí mať rozhodcovský orgán strany, 3, koľko členov musí mať revízny orgán strany, 3, že navzájom sú tieto, tieto funkcie alebo členstvá v týchto orgánoch nezlučiteľné a dokonca v prípade rozhodcovského a revízneho orgánu sú, sú nezlučiteľné aj s členstvom v najvyššom orgáne, či toto je zárukou demokratického fungovania, demokratického fungovania politickej strany.
My sme tiež s kolegami prišli ešte v roku 2016, v podstate na začiatku volebného obdobia s návrhom novely zákona o politických stranách a žiadali sme, žiadali sme doplniť do zákona o politických stranách tú úpravu, ktorá tam bola v minulosti, v predchádzajúcom zákone o politických stranách, aby politické strany boli demokratické aj smerom navonok z hľadiska toho, čo, čo presahujú, aby, aby nepresadzovali veci, ktoré sú v rozpore s demokratickým poriadkom, so základnými ľudskými právami a slobodami, ale aby boli demokratické aj dovnútra, teda aby mali demokratické, demokratické stanovy. Nič z tohoto som vo vašom, vo vašom návrhu, návrhu nenašiel. A teda my sme s pánom Bernaťákom už viackrát diskutovali túto tému novely zákona o politických stranách, tak možno, možno preto má pocit, že, že už stačilo, ale ja si myslím, že práve toto je platforma, kde máme hovoriť o návrhu zákona a v prvom čítaní o filozofii návrhu zákona aj o motiváciách predkladateľov, aj o širších súvislostiach, a ja si dovoľujem vysloviť pochybnosť o tom, že, že stanovy Slovenskej národnej strany, ktorá toto predkladá, spĺňajú bezo zvyšku ten atribút, atribút demokratickosti, keď v porovnaní so stanovami iných politických strán je v nich zakotvené veľmi silné až autokratické postavenie predsedu politickej strany.
V iných politických stranách ten výkonný orgán je kreovaný rôznym spôsobom a rôznou mierou doňho zasahuje vôľa predsedu, predsedníctvo obvykle sa to nazýva, a či už ho volí najvyšší orgán, teda nejaký kongres, alebo, alebo republiková rada, alebo sú v ňom zastúpené regióny, v predsedníctve Slovenskej národnej strany sa nemôže ocitnúť okrem predsedu, ktorého demokraticky volí, volí snem SNS, sa nemôže ocitnúť nikto, koho predseda strany nenavrhne, pretože buď navrhne podpredsedov snemu, alebo navrhne predsedníctvu, predsedníctvu ústredného tajomníka, alebo ako voláte tú funkciu, alebo potom navrhne, navrhne kooptovať ďalších, ďalších členov, bez návrhu predsedu strany nie je možné, aby sa niekto dostal do, do výkonného orgánu strany. To je pomerne nebývalá miera vplyvu predsedu politickej strany na výkonný orgán, ktorý v období medzi zasadaniami snemu rozhoduje o všetkých dôležitých veciach politickej strany.
Rovnako je mimoriadne silné postavenie, postavenie predsedu Slovenskej národnej strany podľa stanov aj v tom, že je, poviem to tak, prakticky neodvolateľný podľa vašich stanov, pretože stanovy iných politických strán zakotvujú možnosť zvolania mimoriadneho orgánu najvyššieho typu snemu, keď sa určitý počet, alebo teda podiel buď členov, alebo krajských, alebo okresných organizácií vysloví za, za zvolanie mimoriadneho snemu, Slovenská národná strana vo svojich stanovách takúto možnosť, možnosť nemá. Čiže keď si predseda strany povie, že, že nezvolá, tak zvolá, zvolá ten snem až vtedy, keď, keď on usúdi.
Mimoriadne zvláštne, a teda to dúfam, že si, že si nejakým spôsobom upravíte po prijatí tohto, tejto novely zákona, ak bude prijatá, v stanovách je postavenie predsedu Slovenskej národnej strany pri rozhodovaní o kandidátnej listine do národných rád, do Národnej rady, kde síce kandidátov môžu navrhovať regionálne štruktúry alebo, alebo predsedníctvo, ale jej záverečná podoba je v rukách predsedu. V iných stranách o tom zvykne rozhodovať buď najvyšší orgán, alebo nejaká, nejaká republiková rada, teda nejaké širšie grémium, kde sú zastúpení viacerí členovia, a niekde je to tak, že, že predseda navrhuje, ale musia mu to potvrdiť, niekde môžu navrhnúť aj iní, ale vy pokiaľ postupujete v zmysle stanov, tak predseda si môže povedať, aká bude záverečná podoba, bez toho, aby mu to niekto schvaľoval alebo aby mu do toho niekto hovoril.
Samozrejme, otázka je, že či, či tie obmedzenia, ktoré sú obsiahnuté, a povedzme že obmedzenia vo vzťahu k volebnému právu sú nevyhnutné. Zdôrazňujeme, a teda zdôrazňujete - a teraz zacitujem z dôvodovej správy -, že „navrhovaná právna úprava nepodmieňuje vznik politickej strany s minimálnym počtom členov, ale upravuje najmä jednu z podmienok účasti politickej strany vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky a Európskeho parlamentu“.
Obmedzenia výkonu volebného práva musia však byť v demokratickej spoločnosti odôvodnené. Čím sú odôvodnené tie obmedzenia, ktoré navrhujete? Prečo je to nevyhnutné? Lebo malo by to byť nevyhnutné, ak dochádza k obmedzeniu volebného práva. A ako podporujú a posilňujú politickú súťaž, lebo čl. 31 Ústavy Slovenskej republiky hovorí, že zákonná úprava všetkých politických práv a slobôd a jej výklad a používanie musia umožňovať a ochraňovať slobodnú súťaž politických síl v demokratickej spoločnosti? Nepochybne aj po schválení týchto zmien, ak k tomu dôjde, tak budú, bude tá úprava umožňovať slobodnú súťaž politických strán, ale nemyslím si, že táto úprava je taká, ktorá by chránila slobodnú súťaž politických strán, politických síl, lebo ju obmedzuje.
Nie celkom presvedčivá, poviem to veľmi decentne, je, je aj argumentácia dôvodovej správy, kde hovoríte, že aj vláda, ktorá vznikne z množstva politických strán zastúpených v parlamente, nemôže efektívne presadzovať určitú politiku, pretože v nej prevládajú partikulárne záujmy. Veľa politických strán zastúpených v parlamente môže viesť k politickej nestabilite a k predčasným voľbám. To možno dokumentovať aj príkladmi iných štátov, napr. Taliansko. V súčasnosti je v Slovenskej republike registrovaných mnoho politických strán a tak ďalej a tak ďalej.
V čom je problém, že je tu registrovaných mnoho politických strán? Bol niekedy na Slovensku problém na základe výsledkov volieb zostaviť funkčnú vládu? V dôsledku či už celkového počtu strán registrovaných na ministerstve vnútra, alebo politických strán, ktoré sa zúčastnili volieb, alebo na základe výsledkov volieb, teda tých strán, ktoré sa, ktoré sa dostali, dostali do parlamentu? Absolútne nie! Po každých voľbách sa našla funkčná väčšina v Národnej rade.
A teda tými obmedzeniami, ktoré zavádzate, tak to sú iba nejaké formálne prekážočky, ktoré reálne existujúcim politickým stranám nespôsobia žiadny problém. Ak chce strana kandidovať do Národnej rady, musí zaplatiť kauciu 16 660 eur, myslím. To, to tiež nie je drobnosť len tak, že zo špásu niekto dá 16 660 eur, aby mohol, aby mohol kandidovať. Volebné kvórum je 5 % pre samostatnú stranu, viac, teraz zvýšené 7 a 10 % pre koalície politických strán. To, to nie sú dostatočné prekážky pre to, aby, aby nebolo v Národnej rade 100 politických strán?
No, a potom tá transparentnosť. Ďalšiu vec, ktorú, ktorú navrhujete, je moratórium na zmenu politickej strany, čo podobne ako pri počte členov strán je to nejaká reakcia na OĽANO Igora Matoviča, a teda to, že mali dlhú dobu 4 členov, teraz 18 alebo koľko, a toto je zase reakcia na, na SME RODINA, ktorá nevznikla tak, že by zozberala potrebný počet podpisov, ale získala, prevzala, kúpila si, môžte nazvať, ako chcete, inú existujúcu politickú stranu a premenovala ju.
A ja nerozporujem vašu kritiku týchto praktík alebo týchto skutočností. Ja si tiež myslím, že politická strana by nemala mať 4 členov, mala by byť otvorená voči záujemcom o členstvo, ktorí sú, sú rovnako názorovo, hodnotovo nastavení. Nemyslím si, že by politické strany mali vznikať tým, že sa s niekým dohodnem a kúpim si od neho politickú stranu a potom ju premenujem a stanem sa jej predsedom. Len si nemyslím, že tieto veci je potrebné vynucovať zákonom, lebo si nemyslím, že tieto veci ohrozujú normálne demokratické fungovanie politického systému, a navyše spôsob, akým to vy navrhujete obmedziť, je veľmi ľahko obíditeľný, je formálny, je to vlastne len také, že urobíme si čiarku, že sme niečo urobili proti týmto problémom, tak nebude mať strana najmenej štyroch členov, ale bude mať najmenej, najmenej, najmenej 45 členov, nebude môcť tesne pred voľbami zmeniť názov strany, ale bude to môcť urobiť, tak bude to musieť urobiť, urobiť trochu skôr, ale aj tak tomu v zásade úplne zabrániť nemôžete, takže sa mi zdá byť zbytočné dávať to do zákona.
Myslím si, že v zákonoch, ktoré upravujú fungovanie politických strán a najmä volebnú súťaž, sú veci, ktoré by, ktoré by mali byť zmenené, už spomínaný demokratický charakter politických strán smerom dovnútra alebo smerom navonok, alebo keď ste hovorili o moratóriu na zmenu názvu strany, tak podľa môjho názoru je potrebné spraviť skôr niečo s moratóriom na volebnú kampaň alebo s moratóriom na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky, ktoré sa mi zdajú zbytočné, a bolo by lepšie ich zrušiť, lebo obmedzujú slobodné šírenie informácií, ale nič z toho váš návrh nerieši.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.6.2018 10:24 - 10:26 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán podpredseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, aby rozprava nebola celkom jednofarebná, tak dovoľte, aby som v mene svojom, a verím, že aj v mene celej demokratickej opozície vyslovil podporu tomuto vládnemu návrhu na vyslanie alebo na súhlas s prítomnosťou tímu príslušníkov amerických ozbrojených síl na území Slovenskej republiky.
Je to potrebné zdôrazniť, že hovoríme o štyroch, ešte raz, štyroch príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických. Tie naše aktivity a naše, naše účasti na spoločnej obrane alebo spoločných aktivitách Severoatlantickej aliancie majú často iba takýto symbolický rozmer, napriek tomu sú dôležité, lebo sú súčasťou našej spoločnej obrany. Zvyšujú našu bezpečnosť nielen o tú s symbolickú hodnotu štyroch alebo štyridsiatich, štyridsiatich vojakov, je to súčasť našej zodpovednosti voči našim partnerom. Ale v tomto prípade je to predovšetkým posilňovanie našej vlastnej bezpečnosti. Je to v národnom, štátnom záujme Slovenskej republiky a všetkých jej občanov, a preto si tento návrh zaslúži podporu od všetkých demokraticky zmýšľajúcich poslancov a ja verím, že tú podporu aj dostane.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2018 13:42 - 13:44 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem. No, pán poslanec Bublavý, tak najprv k tomu konfliktu záujmov.
Po prvé, keď ste chceli postupovať v súlade s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov a máte tam nejaký osobný záujem, čo ako starosta by sa dalo povedať, že môžete mať, tak by ste to mali na úvod svojho vystúpenia ešte pred tým, ako začnete k danej veci vystupovať, oznámiť a povedať, že teda vystupujete aj ako starosta, čo ste neurobili, až v priebehu vystúpenia. Ja nebudem dávať kvôli tomu na vás podnet, nebojte sa, ale teda keď si už vyčítame, že kto čo neurobil.
Po druhé, ja som, keď som vystupoval k novele zákona o obecnom zriadení, tak som vždycky spomenul, že som aj poslancom mestského, resp. miestneho zastupiteľstva, a teda že vystupujem aj ako poslanec, čiže ja som si svoju, svoju povinnosť splnil. Možno niekedy až v priebehu vystúpenia, ale, ale teda dal som to, dal som to najavo a ja som sa vtedy k odmenám poslancov nevyjadroval práve preto, že by sa ma to dotklo, ja som veľmi veľa vecí kritizoval na zákone, na tej novele zákona o obecnom zriadení, ale na to som si dával pozor, aby som ako poslanec Národnej rady, keď sa k tomu vyjadrujem, túto tému nejako príliš, príliš nerozviroval, lebo tam, tam by sa to dalo cítiť aj ako konflikt záujmov. A tento zákon nerieši platy poslancov zastupiteľstiev, čiže ja tu nie som, nemám tu žiaden osobný záujem.
Súhlasím s vami, že v malých obciach nemá kto robiť starostu, sú tam úväzkoví starostovia, len problém je, že malé obce nemajú z čoho platiť odvoz odpadu a plniť základné služby pre občana, nieto dobre zaplatiť starostu. Tak áno, poďme sa baviť o komunálnej reforme, o municipalizácii, o tom, že takéto malé obce nie sú schopné efektívne fungo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.6.2018 13:27 - 13:39 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predkladateľ, vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, kolegyne, kolegovia, návrh novely zákona o platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest je vhodnou príležitosťou pripomenúť si fungovanie Združenia miest a obcí Slovenska, ktorá funguje, ktoré funguje ako veľmi efektívny lobista záujmov práve starostov, alebo starostov a primátorov. Aj keď teoreticky by mala táto organizácia obhajovať záujmy celej samosprávy, tam, kde sa dostávajú do konfliktu alebo nejakého sporu záujmy jednotlivých orgánov samosprávy, tak ZMOS vždycky drží stranu starostom a primátorom, nie iným orgánom, nie zastupiteľstvám, nie poslancom zastupiteľstiev, nie kontrolórom.
Videli sme to nedávno na novele zákona o obecnom zriadení, ktorá bola schválená, myslím, že v januári tohto roku, a je tak trochu paradoxné, že novela zákona o obecnom zriadení v tom pôvodnom návrhu obsahovala zníženie počtu poslancov zastupiteľstiev, v tom pôvodnom aj vo výslednom návrhu obsiahla obmedzenie odmien poslancov, pričom sa argumentovalo tým, že, zacitujem z dôvodovej správy: "Na zabezpečenie najmä väčšej hospodárnosti pri nakladaní s verejnými prostriedkami je žiaduce ustanoviť maximálnu výšku odmeny poslanca obecného zastupiteľstva. Platná právna úprava predmetnej problematiky ponechaná výlučne len na interný predpis obce, ktorým sú zásady odmeňovania, je príliš neurčitá a benevolentná."
Nuž, keď treba obmedziť platy poslancov zastupiteľstva, ktorí sú istou protiváhou starostu, tak ZMOS cez ministerstvo vnútra dokáže prelobovať, že sa odmeny poslancov znížia alebo teda obmedzia, zastropujú. Keď treba zvýšiť platy starostov, tak zrazu nepotrebujeme, aby, aby sa nakladalo efektívne a hospodárne a zvyšovala sa hospodárnosť pri nakladaní s verejnými prostriedkami. Zrazu počúvame, že kríza skončila a starostovia si to, si to zaslúžia. A teda v jednom prípade to bol otvorený a priamy lobing ZMOS-u, lebo, lebo novela zákona o obecnom zriadení bola pripravená v spolupráci so ZMOS-om a ignorujúc ostatné zložky samosprávy a verejnosti napriek tomu, že boli aj výzvy, aby sa do prípravy mohli zapojiť aj ďalší aktéri samosprávy, ostalo to pri starostovskom ZMOS-e, nikto iný nebol prizvaný. V medzirezortnom pripomienkovom konaní neboli vypočuté pripomienky verejnosti, a teda v parlamente sa ten návrh síce trochu upravil, ale vyhovoval predovšetkým starostom. A teda v januári znižujeme odmeny poslancom a v septembri v druhom čítaní parlament odklepne, že sa, že sa zvýšia platy starostov. Je to, je tam, je tam zjavný, zjavný rozpor.
Ďalší rozpor je v tej argumentácii, ktorá je v dôvodovej správe a ktorú stojí za to odcitovať. Píše sa tam: "V roku 2011 došlo k zníženiu koeficientov určujúcich základný plat starostov obcí a primátorov miest. Predmetné opatrenie bolo súčasťou tzv. protikrízových opatrení. Cieľom opatrenia bolo zamedziť neprimeranému zadlžovaniu samospráv cez systém znižovania platov a zrušenia inštitútu odmien, ktoré sa nikde nezverejňovali." Počúvajte! "Pozitívne makroekonomické ukazovatele Slovenskej republiky v ostatných rokoch (permanentne od roku 2014), ako aj pozitívna makroekonomická prognóza na najbližšie roky (do roku 2021) dokazujú, že Slovensko úspešne prekonalo krízové obdobie z rokov 2009 až 2013 a z daného dôvodu je dostatočný priestor prehodnotiť výšku koeficientov zavedených v rámci protikrízových opatrení."
No zaujímavé, že prichádzajú s takýmto návrhom poslanci za stranu SMER, ktorí tu opätovne schvaľujú zmrazovanie platov poslancov a iných ústavných činiteľov, argumentujúc tým, že kríza nepominula, že, že Slovensko sa nachádza, nachádza v kríze a musíme šetriť, a teda táto argumentácia je v priamom rozpore s argumentáciou a odôvodňovaním návrhov na zmrazovanie platov ústavných, ústavných činiteľov. Tak zase tu máme, podobne ako bol prvý paradox, že poslancom obecných zastupiteľstiev a mestských zastupiteľstiev treba obmedzovať odmeny, lebo musíme hospodárne nakladať s verejnými financiami. Starostom zrazu môžeme zvyšovať, lebo veď žijeme dobré časy, kríza pominula. A tu je rozpor. Poslancov Národnej rady a iných ústavných činiteľov musíme, musíme obmedzovať a ponechať, ponechať im odmeny a platy na tej istej úrovni, akú mali pred ôsmimi rokmi, ale starostom, starostovia nemajú krízu, starostovia žijú asi v nejakom inom svete, tak im môžme platy zvýšiť.
Rád by som sa pristavil aj pri tej valorizácii, ktorá tu už bola predmetom faktických poznámok a asi trošku to treba vysvetliť, lebo pán poslanec Bublavý, keď uvádzal, tak to vysvetlil tým, že sa platy starostov znížili v tom roku 2011 a odvtedy sú znížené a teraz vlastne len vraciame ten koeficient. No lenže na rozdiel od zmrazených platov poslancov Národnej rady, ktoré sú zmrazené v absolútnej hodnote na úrovni z roku 2010 alebo 2009 dokonca, tak platy starostov sa zvyšovali. Nezvyšoval sa ten koeficient, ale ten koeficient je naviazaný na priemernú mzdu podľa veľkostnej kategórie obce, a tak ako rástla priemerná mzda, samozrejme, že priemerná mzda rástla, tak sa zvyšovali a každoročne sa zvyšujú platy starostov a primátorov, automaticky. Čiže na rozdiel od platov poslancov Národnej rady, členov vlády, prezidenta, platy starostov rástli. To len aby sme si vysvetlili, vysvetlili ten rozdiel. Ten koeficient bol znížený, samozrejme, ale, ale v absolútnej hodnote platy rástli, lebo no, koho zaujíma koeficient? Dôležitá, dôležitá je absolútna hodnota, nikomu nechodia na účty žiadne koeficienty, ale, ale konkrétna suma v eurách.
Ďalšia zaujímavosť spojená s týmto návrhom zákona je tvrdenie, že tento návrh zákona nebude mať žiadny dopad na rozpočty verejnej, verejnej správy. Tak zrejme nejaký dopad na rozpočty obcí mať bude. Uznávam, že veľmi ťažko je to vyčísliteľné, lebo by ste si museli, museli urobiť podrobnejší, podrobnejší prieskum a dať, dať presný odhad by asi bolo ťažké, ale nemyslím si, že tvrdenie, že nebude mať dopad na rozpočty verejnej správy, opatrenie, keď sa zvýšia základné platy starostov, je pravdivé. Nemôže byť, nemôže byť pravdivé tvrdenie, že zvýšime platy, platy starostom a primátorom a nebude to mať nijaký dopad. Samozrejme, že v tých obciach, kde sú, kde sú na maxime a je to navýšené cez rozhodnutie zastupiteľstva o zvýšenie o 70 % a teraz, teraz sa zvýši ten základný plat a už to zvýšia iba o 60 %, no tak tam ten dopad možno, možno nebude veľký. Ale sú obce, kde sú starostovia, starostovia na minime a tam to hore, hore pôjde. Čiže nie je pravda, že to nebude mať žiadny dopad na rozpočty verejnej správy, lebo aj rozpočty obcí patria do rozpočtov verejnej správy.
Zvláštne je aj to, že ministerstvo financií súhlasí a ministerstvo financií tiež sa stotožňuje s týmto názorom, že nebude mať schválenie zákona žiadny dopad na rozpočty verejnej správy.
Nuž a na záver by som sa vrátil ešte k ďalšej argumentácii obsiahnutej v dôvodovej správe, ktorá hovorí, že ďalším dôvodom pre úpravu koeficientov z roku 2011 je taktiež skutočnosť, že v dôsledku viacerých spoločenských, technologických a legislatívnych zmien došlo k zvýšeniu náročnosti výkonu funkcie starostu v porovnaní s obdobím roku 2011 a tento trend by mali zohľadniť aj zákonné koeficienty na určenie platu starostu obce. No, doobeda sme tu mali správu generálneho prokurátora o činnosti Generálnej prokuratúry, ktorá upozorňuje na to, že mnohé obce nedokážu zabezpečovať výkon svojich právomocí na požadovanej úrovni a porušujú zákon. Týka sa to najmä, najmä malých obcí, ale je to konštatované ako pomerne rozšírený trend na základe previerok dodržiavania ustanovení zákona o ochrane ovzdušia, kde ide o prenesený výkon štátnej správy. Čiže áno, zvýšila sa, zvýšila sa náročnosť výkonu funkcie starostu, ale nie vždy ten výkon je podávaný na požadovanej úrovni, čo je tiež jeden z viacerých paradoxov, ktoré sú obsiahnuté v tomto návrhu zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis