Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

31.1.2019 o 18:43 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2019 11:41 - 11:43 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým trom kolegom za reakcie. Na pani poslankyňu Kaščákovú nebudem reagovať, keďže sme u úplnej zhode, tam, tam nie je dôvod.
Pán poslanec Kresák, no, je zákon o podmienkach držania psov, kde je vymedzené napríklad to, že obce majú určiť, určiť miesta, kde je voľný pohyb psa zakázaný, voľným pohybom sa myslí pohyb bez vôdzky, čiže je to možné ošetriť aj tak, ale ja sa nijako nebránim tomu, aby, aby bolo do návrhu v druhom čítaní, aj keď teda nie som tak optimistický ako kolega Klus pri predkladaní svojich návrhov, ale teda v prípadnom druhom čítaní je doplnené, že, že ten pes, pes má byť na vôdzke. To nemám s tým najmenší problém, a teda nemyslím si, že by, že by sme chceli zaviesť právo psov voľne pobehovať po reštauráciách, my chceme zaviesť možnosť, aby si kaviarne a reštaurácie rozhodli, či umožnia vstup zákazníkom, ktorých sprevádzajú psy. O tom to je.
No a, pán poslanec Fecko, spomínali ste prípad, keď pes zabil ornitológa. No a chcem sa spýtať, bolo to v kaviarni alebo v reštaurácii? Viete, lebo áno, sú, sú, sú psy, ktoré, ktorí sú nebezpeční, ale teda nebezpeční sú hlavne ich majitelia, ktorí nevedia sa, nevedia, ako sa majú správať ku svojmu psovi a ako, ako toho majú zabezpečiť pre to, aby nebol nebezpečný pre, pre ich okolie. Čiže to treba riešiť nielen vo vzťahu ku kaviarňam, ale vo vzťahu ku všetkým, ku všetkým, psom, ktoré sa pohybujú po verejnom priestore, a ubezpečujem vás, že to je, nie je to myslené tak, že tí psi, čo behajú po prešovských uliciach, budú mať vstup do kaviarne, iba v sprievode so zákazníkom.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 1.2.2019 11:25 - 11:36 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia (ruch v sále a obrátenie sa rečníka k predsedníckemu pultu), špeciálne kolegovia zotrvávajúci v priateľskom rozhovore s pánom predsedom, ktorý zároveň aj je predsedajúcim, a dovoľte, aby som uviedol návrh novely zákona o podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý predkladám spolu s pani poslankyňou Renátou Kaščákovou a s Petrom Osuským. A dovoľte, aby som začal takou, takým osobným zážitkom, ktorý bol jedným z dôvodov, pre ktorý s týmto návrhom prichádzame.
Niekedy pred Vianocami som začal sa stretávať s rôznymi ľuďmi na tému voľby nových ústavných sudcov. A tie stretnutia obvykle som absolvoval v rôznych reštauračných a kaviarenských zariadeniach a v jednom, ktoré radšej nebudem menovať, sa mi stalo, že na to stretnutie jeden z tých účastníkov stretnutia prišiel s deťmi a so psom. A spýtal sa, spýtal sa personálu, že či môže ísť so psom, a dostal odpoveď, že áno, samozrejme, a psík dostal, dostal napiť vodu v miske a bolo to také normálne, také, že tak si predstavujem, že sa má personál správať k hosťom. To bolo niekedy pred Vianocami. A ten pes, priznám sa, že aj, aj trochu blbol, ale nebolo tam veľa hostí, tak, tak nikomu to nijako, nijako neprekážalo. Tie deti boli s tým, boli s tým úplne v poriadku aj my ostatní, prebrali sme, čo sme mali prebrať, a všetci boli spokojní.
No a niekedy, teraz neviem, či medzi sviatkami, alebo až, až po Novom roku, ale myslím, že to bolo, myslím, že to bolo pred koncom roku, boli vyhlásené výsledky ankety byrokratický nezmysel roka. Takúto anketu každoročne organizuje Združenie mladých podnikateľov Slovenska v spolupráci s ďalšími podnikateľskými inštitúciami a snažia sa nájsť opatrenie, ustanovenie zákona alebo, alebo iné pravidlo, reguláciu, ktorá má absurdný charakter, lebo je to nejaká byrokratická prekážka normálneho fungovania, zväčša, zväčša teda pre podnikateľov, ale niekedy aj pre, pre zamestnancov, a tento rok, čuduj sa svete, vyhralo ako opatrenie - zákaz vstupu do kaviarní so psom. To je tiež vec, o ktorej mnohí ľudia asi ani netušia, lebo, alebo netušili dovtedy, dokedy boli vyhlásené výsledky tejto ankety, lebo asi sa vám všetkým stáva, že, že v kaviarni alebo v reštaurácii vidíte človeka so psom. V skutočnosti prevádzkovateľ zariadenia, ktoré toto umožňuje, riskuje, že za to dostane od hygieny pokutu vo výške od 150 eur do 20-tisíc eur.
Tak sme sa pozreli do toho, ako je to, ako je to upravené v zákone. Je to upravené v zákone, ktorý navrhujeme teraz novelizovať, a je to tam upravené už teda prinajmenšom, ako som sa pozeral aj do predchádzajúcich zákonov, od nejakého roku 2002 a v zákone je, že je zakázané vodiť a vpúšťať zvieratá, všeobecne zvieratá, do, do zariadení spoločného stravovania, takto je to tam zadefinované. Jediná výnimka je tam, výnimku majú osoby so zdravotným postihnutím, ktoré môžu vstupovať do tých častí zariadení spoločného stravovania, ktoré sú určené na konzumáciu, čiže nie do kuchyne alebo skladových priestorov, iba do zariadení, teda do častí, ktoré sú určené na konzumáciu, v prípade, že ich sprevádza špeciálne vycvičený pes. Čiže už dnes je legálne, že niektoré psy môžu, iné psy nemôžu,
a preto sme prišli s návrhom, aby sa nezrušil ten zákaz absolútne, ale aby sa rozhodnutie o tom, či môže zákazník so psom prísť do podniku, alebo nemôže, ponechalo na slobodnom rozhodnutí prevádzkovateľa zariadenia spoločného stravovania.
Keď sme s tým návrhom vyšli, tak, tak ozvalo sa okrem množstva podporných názorov aj množstvo kritických názorov, ktoré namietali, že, že nechcú chodiť ľudia do, do zariadení, kde bude, kde budú pobehovať psy, že im to vadí, že im to prekáža, že je to nehygienické.
No, že je to nehygienické, ak by zásadným spôsobom ohrozovala hygienu podávaných jedál samotná prítomnosť psov, no tak by tam nemohla byť ani tá výnimka pre špeciálne vycvičené psy sprevádzajúce osoby so zdravotným postihnutím, lebo teda špeciálny výcvik nie je záruka vyššej hygieny, špeciálny výcvik hovorí niečo o chovaní toho psa a jeho schopnostiach, ale nehovorí, nehovorí nič o tom, že prešiel zvláštnymi hygienickými skúškami, a keď je to teda prípustné vo vzťahu k tejto kategórii psov, tak nemožno tvrdiť, že, že absolútne, absolútne psov, teda prítomnosť psov v reštaurácii alebo v kaviarni je problém.
Ako som spomenul, nenavrhujeme zaviesť právo zákazníka vojsť do, do zariadenia spoločného stravovania so psom, navrhujeme, aby to zariadenie, jeho prevádzkovateľ alebo majiteľ mohli rozhodnúť o tom, či prevádzka bude umožňovať vstup, alebo nebude umožňovať vstup. A zároveň im ale dávame povinnosť, ak zariadenie rozhodne, že budú môcť si tam zákazníci vodiť psov, tak v takom, tak v takom prípade bude povinná buď pri vstupe, alebo niekde vnútri viditeľne označiť, že ide o zariadenie, do ktorého môžu vstupovať, vstupovať zákazníci aj so psami, a potom tak ako prevádzkovatelia sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či chcú, alebo nechcú mať prevádzku, do ktorej vstupujú psy, tak sa aj zákazníci budú môcť slobodne rozhodnúť, či pôjdu, alebo nepôjdu do prevádzky, v ktorej sa im môže stať, že sa stretnú, stretnú so psom. To sa, to sa nám ako predkladateľom zdá úplne korektné, že, že tak má mať na výber prevádzkovateľ zariadenia, ak jemu chceme umožniť, aby, aby si vybral, aký typ prevádzky chce mať, tak aj zákazník má mať tú informáciu a má mať možnosť sa potom rozhodnúť, keď niekomu vadia psy, a už len možnosť, že stretne psa v kaviarni, ho odradzuje, no tak, tak má mať možnosť a má možnosť ísť do, ísť do inej kaviarne.
Prítomnosť psov alebo, alebo možnosť vodenia si psov do, do zariadení, zariadení spoločného stravovania je a existuje aj v iných krajinách a to je opäť argument, že nie je nejaký absolútny problém s vodením psov do kaviarní, lebo keby, keby bol, keby prítomnosť psa v reštaurácii znamenalo ohrozenie zdravia, tak som si istý, že už dávno by sme tu mali nejakú smernicu Európskej únie, ktorá by to regulovala a ktorá by členským krajinám stanovovala, ako majú postupovať pri vpúšťaní psov do kaviarní, lebo teda toto je vec, ktorá ak by tam bolo, bolo preukázateľné riziko, som hlboko presvedčený, že Európska únia by nejakým spôsobom sa k tomu vyjadrila.
Poslednú vec, ktorú poviem, že, že tiež v reakcii na výsledky ankety Byrokratický nezmysel roka začal v tejto veci konať aj Úrad verejného zdravotníctva, začal sa tiež zaoberať možnosťou novelizácie predmetného zákona práve v tejto veci, neviem, ako dlho potrvá, potrvá ten proces na Úrade verejného zdravotníctva, len teda ak by bola vôľa upraviť, upraviť zákon tým spôsobom, ako navrhujeme my, samozrejme, že to možno, tak ten konkrétny výstup môže byť ešte aj, aj iný, ale teda ak je, ak by bol súhlas aj napríklad zo strany koaličných poslancov alebo, alebo odbornej verejnosti reprezentovanej Úradom verejného zdravotníctva, tak by bolo škoda neschváliť ten náš návrh, lebo potom nasledujúcich 6 mesiacov sa nebude môcť o podobnom návrhu zákon hlasovať.
Toľko z mojej strany a chcem vás požiadať o podporu návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 1.2.2019 11:21 - 11:24 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ktorí tu ostanete, aj tí, ktorí už ste na odchode, a verím, že odídete čo najskôr, aby sme sa navzájom nerušili, dovoľte, aby som uviedol návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tento návrh zákona predkladám spolu s kolegami z poslaneckého klubu SaS Renátou Kaščákovou a Petrom Osuským a je to návrh, ktorý vyplýva aj z agendy strany Sloboda a Solidarita, keby tu bol pán poslanec Hrnko, tak doplním, že sa s ním stotožňuje aj Občianska konzervatívna strana, ale keďže tu pán poslanec Hrnko nie je, tak si to, tak si to odpustím a nechám si to na neskôr.
Navrhujeme týmto návrhom odstrániť zákaz vstupu do zariadení spoločného stravovania pre psov a navrhujeme, aby toto rozhodnutie o tom, či budú, alebo nebudú môcť psy vstupovať do prevádzok, bolo ponechané na prevádzkovateľoch takýchto zariadení.
A bližšie k obsahu návrhu zákona by som sa rád vyjadril v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý (ruch v sále a obrátenie sa rečníka k predsedníckemu pultu), ale ešte som neskončil úvodné slovo, len sa teda hlásim do rozpravy, ktorá snáď bude prebiehať v pokojnejších pomeroch, a len by som teda rád doplnil tie formálne veci.
Sme presvedčení, že návrh zákona má pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, zároveň tento návrh zákona neprináša nárok na pracovné sily a nemá vplyv na zamestnanosť a tvorbu pracovných miest ani na životné prostredie. Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, jej zákonmi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Tým by som skončil svoj úvodný vstup.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2019 10:51 - 10:53 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Klus, obdivujem tvoj optimizmus a vieru v to, že koaliční poslanci podporia tento opozičný návrh. Ja som trochu skeptickejší na základe skúseností, ktoré máme s postojom koaličných poslancov k opozičným návrhom, ale považujem za škodu, že, že prinajmenšom neprebehla rozprava, v ktorej by sme sa dozvedeli, aké sú názory koaličných poslancov na túto tému, lebo opäť ide o návrh zákona, ktorý nie je nejakou politickou agendou, že chceme, chceme rušiť niečo, čo, čo zaviedla koalícia, alebo, alebo zaviesť niečo, čo odporuje nejakému ideologickému presvedčeniu koaličných strán. Je to návrh, ktorý má umožniť, aby sa viac ľudí zúčastnilo volieb, aby sa volieb zúčastnili aj ľudia, ktorí sa nachádzajú či už krátkodobo, alebo dlhodobo v zahraničí, a je to vec, proti ktorej by teoreticky nikto nič nemal mať.
A ja uznám, ak má niekto pochybnosti napríklad o voľbe cez internet, a ja sám ich mám, je to vec, ktorá je na nejakú dlhšiu diskusiu, ale voľba poštou je inštitút, ktorý v našom právnom poriadku existuje, uplatňuje sa, uplatňuje sa vo vzťahu k voľbám do, do Národnej rady, preto mi nie je jasné, ako môže mať niekto problém s tým, aby sa rovnaký alebo, alebo obdobný postup uplatnil aj vo vzťahu k iným typom volieb, ktorých sa, ktorých sa voliči zúčastňujú, a je to, je to technické riešenie, ktoré má umožniť, umožniť väčšiu mieru zapojenia občanov do politického života, teda rád by som poznal názor aj koalície, ale zrejme sa ho dozvieme iba z toho hlasovania.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2019 9:28 - 9:30 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Hrnko, netajím sklamanie. Ja som sa tešil, že poslanec vládnej koalície vystúpi k opozičnému návrhu zákona. Ja som síce ten návrh tiež kritizoval, ale teda kritizoval som návrh a nerýpal som si do, do, do predkladateľa. To, s čím ste vystúpili vy, nemalo nič spoločné s predloženým návrhom zákona. Škoda, ja by som sa rád dozvedel, že aký je napríklad názor váš alebo názor slovenské, teda Slovenskej národnej strany.
Ale keď teda vyčítate pánu poslancovi Beblavému, že tu vystupuje aj v mene strany, za ktorú nebol zvolený, no tak vystupuje v mene strany, ktorej je členom a ktorej je predsedom. To sa už tak stáva, že poslanci nie vždy vytrvajú celé volebné obdobie v strane, za ktorú sú zvolení. A pripomenul by som napríklad to, že vo februári 1994 za, to bola druhá Mečiarova vláda, zo Slovenskej národnej strany odišla skupina, skupina jej členov vrátane poslancov, resp. boli vylúčení a stali sa zakladateľmi Národnodemokratickej strany, tak a vy ste boli, pokiaľ viem, medzi nimi, tak by ma zaujímalo, ako ste v roku 1994 vystupovali v parlamente slovenskom, či ste vo svojom vystúpení hovorili, že vy tu vystupujete ako poslanec, ktorý bol zvolený za Slovenskú národnú stranu, a teraz už nie ste v Slovenskej národnej strane, lebo, lebo, lebo Slota, alebo, alebo ste teda, no pozri..., to by ma naozaj zaujímalo, či ste nikdy nezmienili stranu, ktorú ste boli aktuálne členom, teda Národnodemokratickú stranu vedenú Ľudovítom Černákom
Ak poviete, že nie, no tak asi sa pozriem do archívov, že či ste naozaj nikdy v parlamente nevyslovili skratku NDS.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2019 9:21 - 9:26 hod.

Ondrej Dostál
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2019 9:07 - 9:09 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážená pani podpredsedníčka, kolegyne, kolegovia, budem veľmi stručný. A chcem teda len upozorniť, že tento zákon rieši rovnakú problematiku, teda okrem iných problematík ako tá novela zákona o ozbrojených silách, ktorú sme už raz odhlasovali, a síce, síce to, zákaz používania uniforiem a ďalších identifikačných znakov Vojenskej polície.
Tak sa len teda chcem spýtať pána ministra, že, že prečo sa rozhodol pre takúto čiastkovú úpravu, že, že, teoreticky, ja si viem predstaviť, že najjednoduchším riešením by bolo, keby sa do zákona o priestupkoch rozšírila skutková podstata priestupku zakazujúceho používanie policajných rovnošát o zákaz, zákaz používania vojenských rovnošát a zákaz používania rovnošiat príslušníkov Policajného zboru. Takto vlastne budeme mať tri rôzne priestupky definované v troch, v troch rôznych zákonoch. Však, samozrejme, že je to možné, nie je to žiadny zásadný problém, len teda z hľadiska nejakého systémového, keďže tá skutková podstata je veľmi blízka a skoro, skoro totožná z hľadiska tých, ktorí sa dopustia tohto priestupku, že prečo ste sa to rozhodli riešiť tak, že miesto toho, aby ste to dali na jedno miesto do priestupkového zákona, tak ste to v podstate rozdistribuovali na dve ďalšie rôzne miesta k tomu, ktorý už existuje.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2019 18:57 - 18:59 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za reakcie.
Pán poslanec Klus, povedal si, že spôsoby, ktoré používa Viktor Orbán, sú ďaleko nad rámec toho, čo poznáme zo Slovenska. No veď áno, zatiaľ je to tak, ale tak pán Andrej Danko nám, neviem, či sľubuje, alebo vyhráža sa tým, že bude ako Viktor Orbán, že potom nám ukáže. No tak ako keď niekto vníma Viktora Orbána ako svoj vzor, tak to znamená, že by, že aby aj na Slovensku to bolo tak ako v Maďarsku, aby to bolo ďaleko nad rámec toho, na čo sme, na čo sme doteraz zvyknutí.
Pán poslanec Mizík, výsledky liberálnej demokracie, Švédsko. No naozaj vo Švédsku to musí byť úplne hrozné, hrozné žiť. No skúsme, bolo by zaujímavé, keby ste zohnali nejaké štatistiky, že koľko ľudí zo Slovenska, slovenských občanov žije vo Švédsku a koľko švédskych občanov žije na Slovensku, prípadne si dali urobiť nejaký prieskum verejnej mienky, že koľko Slovákov by sa prípadne chcelo odsťahovať do Švédska, koľko Švédov by sa chcelo odsťahovať na Slovensko. No tipol by som si, že by vás to trochu prekvapilo.
Pán poslanec Pamula povedal, že som toho veľa povedal a že on nestíha reagovať na to všetko. No však ste sa mohli prihlásiť, je to váš návrh uznesenia, máte, máte pána navrhovateľa, máte pána spravodajcu, obaja sa môžu prihlásiť do rozpravy, kde bude možné na nich reagovať alebo môžu využiť svoje právo záverečného slova, kde teda budú reagovať bez toho, aby sa už k nim niekto mohol vyjadriť, a teda no, o eurofondoch by sme mohli hovoriť napríklad v súvislosti s kauzou Sensing, však?
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 31.1.2019 18:43 - 18:53 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predkladateľ, vážený pán predseda Národnej rady a vážený pán spravodajca. Tak ospravedlňujem sa, ak som sa vás dotkol tou zmienkou o rigoróznej práci, ale nemohol som si pomôcť, keď počujem v týchto dňoch z úst poslanca za Slovenskú národnú stranu slovo rigorózna, tak automaticky sa mi tam vybaví aj slovo práca v súvislosti s rigoróznou prácou vášho pána predsedu.
K textu, ktorý navrhujú poslanci Slovenskej národnej strany prijať na margo vzťahov medzi Európskou úniou a našimi susedmi Poľskom a Maďarskom. Ten text je umiernený, uhladený až tak, že teda poslanci za Kotlebovu stranu sa ozývajú, že teda je to príliš mäkké na ich vkus. Ale o čo v ňom ide? De facto v ňom ide o prihlásenie sa k politike, ktorú robia Orbán v Maďarsku a Kaczyński v Poľsku.
V Európskej únii sa diali a dejú významné zmeny. Pred časom prišiel predseda Európskej komisie Jean Claude van Juncker s predstavou piatich scenárov o možnej budúcnosti Európskej únie. Bola nejaká rozprava na pôde slovenského parlamentu? Ako si my, Slovensko, alebo slovenská politická reprezentácia, alebo poslanci Národnej rady predstavujeme budúcnosť Európskej únie? Ku ktorému z tých piatich scenárov sa prikláňame? Alebo vôbec ako má vyzerať Európska únia, povedzme v kontexte odchodu Veľkej Británie? Nie. Teda ja neviem. Ja tu sedávam pomerne často, ale takúto rozpravu som na pôde parlamentu nezaznamenal.
O chvíľu má nastať brexit. Včera sme schvaľovali návrh zákona, ktorým sa mení volebný zákon a ktorým sa reaguje na možnosť, že tá Veľká Británia neodíde teraz, ale odíde neskôr a teda že nebudeme mať po voľbách do Európskeho parlamentu 14 poslancov, ako budeme mať po odchode Británie, ale 13 poslancov. Ten návrh sme museli schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní, lebo sme nepočítali s tým, že sa môže stať, že Veľká Británia nakoniec odíde trochu neskôr.
Alebo tvrdý brexit, ktorý je tiež ešte stále jednou, jednou z možností, ako to nakoniec môže dopadnúť. Sme pripravení na tvrdý brexit? Sme pripravení na to, čo nastane? Napríklad vo vzťahu k slovenským občanom žijúcim a pracujúcim vo Veľkej Británii, keď nastane tvrdý brexit? Vláda nám tu možno opäť niečo predloží v skrátenom legislatívnom konaní. Ale hovorili sme na pôde parlamentu, viedli sme debatu o tom, čo znamená brexit, ako bude Slovensko, ako bude Európska únia vyzerať po brexite? Nie.
Ale keď hrozí, že Európska únia nejako zakročí voči svojim dvom členským krajinám, pri ktorých má, pri ktorých má pochybnosti o tom, ako sa v nich dodržiavajú hodnoty, na ktorých je založená Európska únia, tak zrazu pre Slovenskú národnú stranu je to dôvod, aby sa k tomu Národná rada Slovenskej republiky vyjadrila formou uznesenia, a diskutujeme tu v tejto síce nie veľmi veľkej plnohodnotnej zostave, ale diskutujeme o tom na pôde, na pôde parlamentu, zajtra o tom zrejme, zrejme budeme hlasovať a teda predpokladám, že to máte dohodnuté s koaličnými partnermi, tak asi, asi viete, čo robíte, asi vám to, asi vám to prejde.
Nevyjadrujeme sa k budúcnosti EÚ, nevyjadrujeme sa k brexitu, vyjadrujeme sa k nejakej hrozbe voči Orbánovmu Maďarsku. A to je symbol. Lebo reálne, čo to znamená, uznesenie, uznesenie Národnej rady tohto typu? To je symbol. Jednoznačne je to, je to nejaké posolstvo, ktoré tým chcete vyslať a zrejme, zrejme vyšlete. A to posolstvo nie je o dialógu, nie je o konštruktívnej spolupráci, je o vašich sympatiách k Orbánovmu režimu.
Keď som zachytil, že kto je ako prvý prihlásený do rozpravy a keď som počul začiatok vystúpenia pána poslanca Mazureka, tak som si myslel, že zasa tu máme ten klasický scenár, že Slovenská národná strana príde s nejakým návrhom a v rozprave v pléne najhlasnejšiu podporu si získa od fašistických poslancov. Tak to bolo napríklad pri novele zákona o cirkvách a náboženských spoločnostiach, kde sa sprísnili podmienky pre registráciu nových cirkví a náboženských spoločností. Bol to návrh SNS, ale Ľudová strana Naše Slovensko pochopila, že o čom ten, o čom ten návrh je. A najhlasnejšie práve jej poslanci a najviac vystupovali, vystupovali v rozprave a zastávali sa toho návrhu. A pochopili, pochopili, o čom ten, o čom ten návrh je.
Priznám, že som sa trochu mýlil, lebo teda pán poslanec Mazurek po počiatočných pochvalných slovách začal ten návrh kritizovať. Aj teda z hľadiska toho, že je mäkký, aj z hľadiska toho, akú má formu, aj z hľadiska toho, kam, kam smeruje. A je to asi aj logické, lebo aj Slovenskú národnú stranu a teda jej predsedu, ktorý nepokryte hovorí o svojich sympatiách a obdive voči Viktorovi Orbánovi, aj Ľudovú stranu Naše Slovensko tie orbánovské metódy a to, ako sa on postavil za kresťanskú Európu proti zlým imigrantom, to máte, to máte asi spoločné. Ale teda rozdiel je v tom, že v prípade fašistov tá nenávisť voči, voči Európskej únii preváži a je tým určujúcim faktorom, takže by chceli, aby to bolo ešte tvrdšie. A v prípade Slovenskej národnej strany je silnejším faktorom niečo, čo by som nazval láska k eurofondom. Lebo to, čo potenciálne hrozí, hrozí Poľsku alebo Maďarsku, ak opustia a budú spochybňovať demokratické, demokratické smerovanie, je, že im budú nejako pozastavené, pozastavené eurofondy, no a to by bol problém. A to by bol problém, samozrejme, že z hľadiska Orbána, ktorý je majster sveta nielen, nielen v populistickej politike a v spochybňovaní liberálnej demokracie, ale aj v tom, ako využiť eurofondy v prospech svojich blízkych, v prospech oligarchov, ktorí sú blízki, či už jemu alebo jeho, jeho strane.
A, žiaľ, toto je, toto je niečo, čo ho spája aj so Slovenskou národnou stranou, a teda viac, ako s Ľudovou stranou Naše Slovensko. Aj z minulosti má Slovenská národná strana, teraz už aj odsúdených bývalých ministrov, a teda áno, Andrej Danko nie je úplne Ján Slota, aj keď, aj keď niektorými poslednými vyjadreniami, napríklad na adresu našej kolegyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej, tie rozdiely medzi Slotom a Dankom sú stále menšie a menšie. A spôsobom, akým pristupujete, akým pristupujete k narábaniu, k narábaniu s eurofondami napríklad vo vzťahu k vede, áno, tak máte, máte zatiaľ obmedzené políčko, ale keď budete mať širšie možnosti, keď teda bude mať Andrej Danko takú silu, ako má Viktor Orbán, tak to môže byť, byť veľmi podobné.
Čiže bránime Maďarsko, lebo čoskoro sa niečo podobné môže stať aj nám, lebo aj my tú liberálnu demokraciu príliš nemusíme, aj my si chceme tie eurofondy užívať a chceme zabrániť tomu, aby niekto z dôvodov, že liberálnu demokraciu spochybňujeme, nám na tie eurofondy siahol. Takto ja vnímam posolstvo návrhu, s ktorým prišli kolegovia zo Slovenskej národnej strany.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2019 18:36 - 18:38 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Klus, no ja by som neupodozrieval predkladateľov, že nevedia, čo činia a neuvedomujú si tie problémy, ktoré sú vo vnútornom vývoji v Maďarsku a Poľsku. Tie problémy, ktoré súvisia s podrývaním liberálnej demokracie alebo s korupčnými systémami, ktoré tam vládne garnitúry, ktoré sú pri moci, teraz vytvorili. Naopak, ja si myslím, že je to vedomé, je to vedomé prihlásenie sa k tej politike, ktorú napríklad Viktor Orbán robí. Však jeden z predkladateľov, ktorý tu teraz, myslím, nie je prítomný, pán Andrej Danko, predseda Národnej rady a predseda Slovenskej národnej strany, ktorý je spolupredkladateľom tohto uznesenia, otvorene hovorí, že Viktor Orbán je jeho vzor, že keď bude mať moc takú ako Viktor Orbán, tak nám ukáže. A že demokracia je síce dobrá, ale aj tak na konci niekto musí povedať, kto má poslúchať a kto má robiť. Akože aká demokracia? Donekonečna každý bude kotkodákať? A kto bude pracovať a kto bude potom riadiť a rozhodovať? V každej spoločnosti je nejaký hlas rozhodujúci, tým lídrom je Viktor Orbán. To sú veľmi nedávne, myslím, že v nedeľu v TA3 to hovoril pán Andrej Danko.
Čiže ja vnímam celé toto uznesenie ako prihlásenie sa SNS k orbánovskej, orbánovskej politike, k tomu, čo prináša. A teda mám pocit, že pre SNS je prirodzená obrana Viktora Orbána. A súhlasím s tou formou, že teda zahraničná politika nie je priestor pre rigorózne formy. Možno nejaké rigorózne práce by sa tam dali spísať.
Skryt prepis