Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

1.2.2019 o 12:43 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 6.2.2019 15:12 - 15:30 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predkladateľ, vážené kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona je podľa môjho názoru naozaj čímsi bizarným. V dôvodovej správe predkladatelia uvádzajú, že vznikajú nejasnosti v súvislosti s používaním štátnych symbolov v reprezentácii, ale teda mám pocit, že žiadne nejasnosti nevznikajú. Vznikol jeden nejaký rozhorčený status alebo výrok alebo možno niekoľko rozhorčených výrokov pána poslanca Hrnka v súvislosti s novým logom hokejov reprezentácie. A ja teda nemám nejako extra dôvod zastávať sa Slovenského zväzu ľadového hokeja, ale myslím si, že kritizovať ich za nové logo, to je také, no keby to bolo niekedy v polovici 90. rokov za mečiarovských čias, tak áno, to by som považoval za také primerané. Ale riešiť dnes, či v logu hokejovej reprezentácie môžu byť hokejky a či sa na, na dresoch hokejovej reprezentácie sa musí používať štátny znak, alebo sa môže používať nejaké logo, ktoré inovatívne, inovatívne uchopí motív štátneho znaku, tak iba s otvorenými ústami, otvorenými ústami počúvam.
Štátne symboly sú upravené v Ústave Slovenskej republiky, ktorá konštatuje, že štátnymi symbolmi sú štátny znak, štátna vlajka, štátna pečať a štátna hymna. A podrobnosti o štátnych symboloch a ich používaní ustanoví zákon. Vy okrem týchto štátnych symbolov, ktoré sú, ktoré sú tam priamo z ústavy vyplývajúce a teraz upravené v zákone o štátnych symboloch a ich používaní, dopĺňate, že znamenie štátneho znaku a národný symbol. A dobre, znamenie štátneho znaku, to ešte tak môžme považovať za nejaký variant štátneho znaku. Ale národný symbol? Je to zákon o štátnych symboloch, štátne symboly sú definované v ústave. A vy tu zavádzate nový štátny symbol? Alebo čo je to potom národný symbol, keď, keď je to zákon o štátnych symboloch? Vy chcete zákonom doplniť nový štátny symbol? Tak ak máte potrebu doplniť nový štátny symbol, tak prosím, predložte novelu ústavy, však kvôli, kvôli väčším hlúpostiam sa tu, sa tu novelizovala ústava, tak ak máte pocit, že tam treba dať ešte národný symbol, tak to dajte do ústavy ako štátny symbol. Ale prečo to chcete urobiť obyčajným zákonom? Toto je niečo veľmi podobné, ako ste, ako ste spravili s vyznamenaniami, lebo podľa ústavy vyznamenania udeľuje prezident, no a teda aj pán vtedajší premiér Fico a pán vtedajší alebo aj dnešný predseda Národnej rady Danko tiež chceli odovzdávať nejaké vyznamenanie, no tak parlament prijal zákon o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka. Ale to je také obchádzanie ústavy, lebo keď je raz niečo upravené v ústave, tak nemožno zákonom prijať inú právnu úpravu. Nerozumiem tomu, prečo má byť národný symbol upravený v zákone o štátnych symboloch. Štátne symboly sú definované v ústave. Toto nie je definované v ústave. To by som rád poprosil, aby ste mi vysvetlili filozofiu, ktorá za tým stojí.
Ďalej, hymna. To je jeden z tých bodov, ktorý pani poslankyňa Milanová označila ako hodný pochvaly. No dnes máme v § 13 ods. 2 ustanovenie, že "štátna hymna sa hrá alebo spieva pri príležitosti štátnych sviatkoch, pamätných dní, výročí a pri iných významných príležitostiach celoštátneho alebo miestneho charakteru; štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia".
Kolegovia z SNS tam navrhujú doplniť slová "alebo spieva, iba". Čiže to nové znenie bude štátna hymna iného štátu sa hrá, dopĺňame, "alebo spieva, iba ak je prítomná oficiálna delegácia". Kto si prečíta dôvodovú správu, tak tam sa píše, že v § 13 ods. 2 sa dopĺňa doposiaľ chýbajúca časť o spievaní štátnej hymny cudzieho štátu, ktorá vzhľadom na platné znenie tohto paragrafu pred bodkočiarkou v tomto ustanovení absentovala, ale slovíčko "iba" sa v dôvodovej správe nespomína. A slovíčko "iba" zásadným spôsobom mení obsah tohto ustanovenia. Pretože keď tam doplníme slovíčko iba, tak to znamená, že hrať a spievať sa štátna hymna iného štátu bude môcť iba vtedy, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia. Čiže keď si napríklad kúpite tie národné hymny, ktoré, myslím, Peter Breiner zostavil, naspieval, teda nahral a budete si ich púšťať, budete porušovať zákon vo verzii Hrnko. Keď my 28. októbra oslavujeme vznik Československej republiky a zaspievame alebo zahráme si československú hymnu a nebude tam prítomná delegácia už neexistujúceho Československa, tak porušíme tým ustanovenie, že "štátna hymna iného štátu sa hrá alebo spieva, iba ak je prítomná oficiálna delegácia". Keď tuto kolega Peter Osuský, ktorý má ako zvonenie americkú hymnu, proste nechá dlhšie zvoniť svoj mobil a nebude náhodou v jeho blízkosti americký veľvyslanec, tak podľa zákona, ktorý chce zmeniť pán Hrnko, bude porušovať toto ustanovenie zákona. Toto chcete dosiahnuť svojou zmenou? A ešte to ani nepriznáte v dôvodovej správe? Zvláštne.
Pokuty. To je taká obľúbená agenda ľudí, ktorí tvrdia, že chcú zvýšiť vlastenectvo, zvýšiť úctu k vlastnému národu. V dôvodovej správe sa píše, že "v praxi sa tak stáva, že štátne symboly sú nedôstojne vyobrazované či napodobňované, čo je vzhľadom na dôležitosť štátnych symbolov z pohľadu ochrany štátnosti neprijateľný jav, keďže neúcta k štátnym symbolom je v skutočnosti neúctou k samotnému štátu a ku každému jeho občanovi".
Teda priznám sa, že som tam nenašiel ustanovenie, možno mi poviete, že kde tam je, že ktoré rieši napodobňovanie. Lebo napodobňovanie, napodobňovanie samozrejme, že je možné a teda pokiaľ to nie je priamo, priamo štátny symbol, tak niečo, čo sa podobá na štátny symbol, predsa nie je štátny symbol. A chcete zvýšiť úctu ku štátnym symbolom tým, že umožníte pokutovať priamo z tohto zákona fyzické osoby a zvýšite tú pokutu právnickým osobám? To je výchova k vlastenectvu podľa predstáv Slovenskej národnej strany? Alebo tým, že tam doplníte ustanovenie, že "ministerstvo vnútra udeľuje fyzickým osobám a právnickým osobám súhlas s používaním štátnych symbolov a národného symbolu, ak sa takýto súhlas vyžaduje podľa osobitného predpisu", a je tam odvolanie na zákon o ochranných známkach. A v akých iných situáciách, lebo zákon o štátnych symboloch a ich používaní upravuje používanie štátnych symbolov v zásade spôsobom, ako je v § 3 ods. 4: "Štátny znak môžu používať aj iné fyzické a právnické osoby s výnimkou označenia ich budov, listín, pečiatok a rovnošiat, to sa nevzťahuje na fyzické a právnické osoby, o ktorých to ustanovuje osobitný predpis. Všetky fyzické a právnické osoby môžu používať štátny znak vždy len takým spôsobom, aby jeho použitie bolo dôstojné a zodpovedajúce jeho postaveniu ako štátneho symbolu." Čiže tá všeobecná úprava, ktorá už dnes je v zákone, hovorí, že aj iné fyzické a právnické osoby ako tie, ktoré, o ktorých to hovorí zákon, môžu používať štátne symboly, s istými výnimkami, výnimky, ktoré slúžia tomu, aby neboli ich listiny alebo ich budovy alebo ich rovnošaty zameniteľné s listinami, budovami, rovnošatami štátnych orgánov alebo iných verejných, verejných osôb, je tam stanovená, stanovená požiadavka, že to má byť dôstojné. Ale nejaké povoľovanie zo strany ministerstva, tomu naozaj nerozumiem, čo tým chcete dosiahnuť, čo tým teda, čo tým dosiahnete.
A keďže som nedostal odpoveď na moje otázky, ktoré teda zazneli vo vystúpení, k vystúpeniu pána spravodajcu, lebo teda chápem, že bolo viacej rečníkov, ktorí reagovali faktickými a nedá sa vždycky reagovať, ale mňa by tie odpovede zaujímali, teda si ich dovolím zopakovať.
Vy ste tu, pán Farkašovský, hovorili, že je to prejavom nejakej neúcty voči štátnym symbolom, keď sa štátny symbol, v tomto prípade štátny znak nejakým spôsobom modifikuje, ako to bolo v tom logu, ktoré rozhorčilo pána poslanca Hrnka, že tam boli vztýčené hokejky na trojvrší alebo pod trojvrším. No teda nebol to štátny znak, bolo to logo hokejovej reprezentácie. A že je na tom niečo zlé. A ja som sa pýtal, že čo potom iné reprezentácie, pretože aj iné reprezentácie iných krajín majú štátne symboly. Dobre, javorový list to nie je štátny znak, štátny znak, štátny znak Kanady je zložitejší, ale je to symbol. A čo je zlé na tom, keď Kanada do svojho loga hokejového pridá hokejku a pridá ešte aj hokejistu, aby zapadal, zapadali do toho javorového listu? Ako tým urážajú národnú hrdosť Kanaďanov, keď si dovolia nejakým spôsobom modifikovať symbol, pod ktorým pozná Kanadu celý svet, teda javorový list? Ja si myslím, že nijakým. Rovnako by nijako neublížilo národnej hrdosti Slovákov a iných občanov Slovenskej republiky na našu hokejovú reprezentáciu, ak by v logu boli zdvihnuté hokejky. Ja naozaj sa snažím pochopiť logiku tohto uvažovania, lebo teda už chápem, že pána poslanca Hrnka to nejako vyrušilo a znervóznilo. (Reakcia predkladateľa.) No nemôžem používať vizuálne pomôcky, takže pán Hrnko mi ukázal, že to okrúhle nie je znevažované a keď je to v tvare štátneho znaku, tak je to znevažované. Inak je to to isté s hokejkami.
Chápem, že aj pána poslanca Mizíka to nejako znepokojilo, že akékoľvek inovácie sú cesta do pekla. To je také zvláštne toto nazývať konzervativizmom, ja by som to nazval hlúposťou, ale v poriadku, však rôzne sú podoby toho, ako ľudia vnímajú, vnímajú konzervativizmus. Ale teraz s chladnou hlavou, lebo tak keď vás niečo rozhorčí na Facebooku, dobre, ale s chladnou hlavou, akým spôsobom toto oslabí úctu k štátnym symbolom, ak bude hokejová reprezentácia alebo biatlonová reprezentácia alebo akákoľvek reprezentácia používať nejaký, nejaké logo, ktoré bude na motív štátneho znaku, nebude identické so štátnym znakom, bude vychádzať zo štátneho znaku, bude využívať motív štátneho znaku a bude, povedzme, nejako prepojené s tým konkrétnym športom? Lebo ja neviem, či som vás nepozorne počúval, ale v čom by toto ublížilo národnej hrdosti, by som sa rád dozvedel.
No a potom ešte aj k tomu poradiu. To je druhá otázka, ktorú som mal na pána poslanca Farkašovského, ktorý tu povedal, že najprv sa hrá hymna hosťa a potom hymna domáca. A ja som upozornil na to, že keď tu v decembri bol pán predseda českej Poslaneckej snemovne, tak sa hrala najprv slovenská hymna a potom česká pri príchode. Ja som sa tak tešil, že budeme mať československú hymnu, potom ešte druhú slohu slovenskej. Lebo som očakával, že v súlade s protokolom sa zahrá pri príchode najprv hymna hosťa, až potom hymna domáca. Napríklad pravidlá diplomatického protokolu v Slovenskej republike podľa ministerstva obrany vedeného reprezentantom Slovenskej národnej strany hovoria, že: "Ak sa hrajú štátne hymny na privítacom ceremoniáli zahraničného hosťa, ako prvá sa hrá štátna hymna krajiny hosťa a ako druhá sa hrá štátna hymna Slovenskej republiky. Na rozlúčkovom ceremoniáli sa hrajú štátne hymny v opačnom poradí". My sme tu vítali pána predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky a zahrali sme mu tie hymny naopak. Ja neviem, či si to on všimol, či si to niekto iný všimol, ale zahrali sme mu tie hymny naopak. Tak neviem, či sme sa s ním na začiatku lúčili alebo, alebo aká bola toho logika. To neviem teda, že či bol omyl, alebo to bola taká malosť, aby sme pri príležitosti stého výročia vzniku Československej republiky... (Reakcie predkladateľa.) No veď, ja sa pýtam, ja sa pýtam, lebo, prepáčte, pán poslanec Farkašovský pri vystúpení k vášmu spoločnému návrhu zákona povedal presne toto: najprv sa hrá hymna hosťa, potom sa hrá hymna domáca. Ale veď dobre, ale tak keď vystupoval a povedal tu, ja som už skoro na to zabudol, že sa to stalo, ale on mi to pripomenul, že, a potom sa rozhorčoval nad nejakým diplomatickým podujatím, kde baletky tancovali pri štátnej hymne, to je zlé, ale keď sa v Národnej rade Slovenskej republiky zamení poradie hymien, tak je to v poriadku.
Slovenská národná strana sa opakovane snaží budovať lásku k národu veľmi divným spôsobom (reakcia predkladateľa). Dobre, dobre, kradnutie, kradnutie, plagiáty nechajme bokom, ja sa chcem naozaj venovať tej téme a tým, čo s témou súvisí. Veď môžte sa prihlásiť do rozpravy, do rozpravy aj vy. A nejakým direktívnym spôsobom, že ľuďom niečo prikážeme, že budú používať štátny jazyk, že budú nejakým spôsobom používať štátne symboly, a keď to nebudú používať tak, ako my chceme, alebo budú používať iný jazyk, tak im za to dáme pokuty. Myslíte si, že takýmto spôsobom sa buduje úcta k vlastnému národu, k vlastnému štátu, k jeho symbolom, k jeho jazyku? No ja vás ubezpečujem, že nie. Že je to práve naopak, že takýmto spôsobom dehonestujete štátne symboly, dehonestujete štátny jazyk a pôsobíte úplne opačne na to, ako ľudia vnímajú svoj štát. Lebo prepáčte, toto, čo navrhujete, je úplne smiešne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2019 15:02 - 15:04 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Milanová, priznám sa, že som spozornel, keď si povedala, že nechceš iba kritizovať, ale chceš aj pochváliť. A teda pochválila si dva body novely, tak som sa na ne lepšie pozrel a musím konštatovať, že tak na 50 % s tebou súhlasím. Dnes je v § 9a ods. 3 ustanovenie: "Spustenie štátnej vlajky pri štátnom smútku trvá v čase určenom v rozhodnutí vlády Slovenskej republiky." Kolegovia z SNS tam navrhujú doplniť, že spustenie vlajky, štátnej vlajky na pol stožiara pri štátnom smútku, čiže navrhujú tam doplniť slová do "pol stožiara". To je naozaj veľmi užitočná zmena zákona, pretože dnes, teda neviem, či sa tie vlajky spúšťajú na trištvrte alebo na štvrtinu, alebo že bez toho, aby nebolo v zákone napísané, že na pol stožiara, tak by, tak by to asi nevedeli, že sa vlajka spúšťa na pol stožiara. Takže ale áno, s týmto možno súhlasiť. Neviem, či kvôli tomu treba alebo preto treba novelizovať zákon, ale to je tak asi jediné ustanovenie, ktoré možno považovať za nejako zmysluplné. Už aj pokiaľ ide o to spievanie, spievanie hymny, tak to ustanovenie je problematické. Tvári sa, že sa tam iba dopĺňa spievanie, ale v skutočnosti je tam zakuklené aj, aj niečo iné. Ja sa k tomu vrátim vo svojom, vo svojom vystúpení. Určite ten bod 4, ktorý rieši štátne hymny alebo teda cudzie štátne hymny, nie je niečo, čo by si zaslúžilo pochvalu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2019 14:34 - 14:36 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Farkašovský, dve veci by som mal k vášmu vystúpeniu. Jednak, ak som dobre zachytil, tak ste hovorili, že hrá sa najprv hymna štátu hosťa a potom hymna, hymna našej krajiny. Tak to bolo, áno? A potom ste sa pohoršovali na nejakým diplomatickým podujatím, kde baletky, baletky počas, počas hrania hymien vystupovali.
No ja by som vás chcel upozorniť na to, že v tejto sále sme mali návštevu predsedu poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky pána Vondráčka, ktorý tu prišiel na pozvanie pána Danka, a keď prichádzal, tak sa hrala najprv slovenská a potom česká hymna. Tak teda ja neviem, porušil pán Danko, keď dal toto poradie, to, čo ste práve teraz povedali? Lebo mne to bolo také zvláštne a zdalo sa mi divné, že prečo sa najprv nehrá hymna hosťa, až potom naša hymna. Možno pán Hrnko mi to, Hrnko mi to vysvetlí, lebo to je to, mne to tak zaváňalo, že aby sa to náhodou nepodobalo na československú hymnu, že najprv česká a potom slovenská ešte s jednou slovenskou slohou. Tak to mi vysvetlite teda, že aká je to úcta k štátnym symbolom, keď sa to poradie nedodržalo.
A druhá vec, ja strašne ľutujem, že nemôžem používať vizuálne pomôcky, tak by som vám ukázal že napríklad kanadský štátny znak, ako neúctivo sa Kanada správa k svojmu štátnemu symbolu a štátnemu znaku, lebo oni tam okrem hokejok majú dokonca aj hokejistu. To by ste neverili, že strašná hanba, strašná neúcta, ako tí Kanaďania majú k svojmu vlastnému štátnemu znaku na symboloch a logách svoje hokejové reprezentácie. Tak rád by som, keby ste sa aj k tomuto mohli vyjadriť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2019 11:39 - 11:41 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Poliačik, ja som bol podobne ako ty v čase, keď výbor formuloval tento návrh poslancom a členom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, a rovnako ako ty som hlasoval o tom návrhu, ale teda na rozdiel od teba som už vo výbore hlasoval proti, lebo zdá sa mi, že teda nie je na to ani vecný dôvod, ale teda nechcem sa púšťať do nejakých právnych detailov.
Ale veľmi správne si poukázal na tú skutočnosť, a teraz nezachytil som tu od teba prvýkrát, že pán predseda Národnej rady Danko dlho odkladal rozhodnutie Národnej rady alebo zaradenie tohto bodu na program Národnej rady. Tak sa len chcem spýtať, že či si niekde nezachytil nejaké vysvetlenie toho, prečo tak robil, či sa niekde nevyjadril, že prečo keď sme o tom rokovali vo výbore a teda výbor prijal uznesenie v roku 2017 v marci, myslím, tak až vo februári 2019 má o tom rokovať Národná rada. Ja som tak aj tajne dúfal, že by nám to mohol vysvetliť sám predseda Danko, ktorý ale teda viedol schôdzu v čase, keď začala, začala rozprava a potom teda, nie o hodine klasickej, teda na celej hodine, ale teda o trištvrte alebo pred trištvrte predčasne odišiel zo sály, tak ja som si myslel, že sa chce, chce vyjadriť, ako predsedajúci sa nemôže vyjadriť, tak sa nechal predčasne vystriedať pánom Hrnčiarom. Ale teda nevidím ho zatiaľ medzi, medzi prihlásenými. Tak mňa by naozaj zaujímala odpoveď na tú otázku, lebo nikde som sa jej nedopátral, prečo pán predseda Danko trval dva roky, alebo či je to naozaj ten geniálny taktický ťah, ako hovoril Gábor Grendel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.2.2019 16:54 - 17:10 hod.

Ondrej Dostál
Ja sa len teda chcem spýtať, že sme si schválili, že po hodine otázok začíname rokovať o voľbe ústavných sudcov, ale zároveň sme si schválili program, že písomné odpovede na interpelácie a interpelácie sa prerokujú vo štvrtok 7. februára po hodine otázok. Takže máme schválené dva body na ten istý termín. Tak len by to bolo dobré trochu ujasniť. Lebo nebudeme asi paralelne rokovať o dvoch bodoch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2019 13:13 - 13:15 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Cigániková, no je možné, že nejakým spôsobom bolo zdôvodnené to, prečo nie je to možné v jasličkách alebo v nejakých sociálnych zariadenia, a teda vodiť psy, alebo za akých podmienok vodiť psy. Ja som hovoril o tom, že som sa nedopátral k tomu vo vzťahu k stravovacím zariadeniam. Tie dôvody budú zrejme podobné, ale, ale nenašiel som ich v dôvodovej správe.
Pani poslankyňa Zemanová veľmi správne upozornila na hotely, hotelové reštaurácie a už sme tu hovorili o tom, že aj v hromadnej doprave, aj na verejnom priestranstve môžu byť, môžu byť, môžu byť prítomné, prítomné psy. Čiže nie je tam žiadny absolútny zákaz.
A, pán poslanec Budaj, ďakujem za podporu. Hovorili ste o tom veľmi správne, že chceme preregulovať svet, chceme všetko, všetko regulovať.
V podobnom duchu sa, sa vyjadril aj teda Martin Poliačik, že, ďakujem za to vysvetlenie toho pôvodného vystúpenia, že, že treba skúmať pri zavádzaní novej regulácii, či je to naozaj tak kontroverzné v spoločnosti, že si to spoločnosť nedokáže regulovať sama, že či treba na to prijímať nejaký zákon alebo iný predpis, a teda problém, ako ste obaja správne poukázali, je v tom, že na čo prijímame predpisy, ktoré sa aj tak nedodržiavajú a ktoré, to, že sa nedodržiavajú, nikomu neškodí. Keby sa nedodržiavali predpisy, ktoré chránia niekoho, ale v tomto prípade to tak nie je. V tomto prípade sú to absurdné predpisy.
Pán poslanec Mizík sa ospravedlnil, že musí opäť zájsť do absurdity. Myslím, že nemusí sa ospravedlňovať, my sme úplne zvyknutí na to, že jeho vystúpenia sú absurdné. Hovoril o trojici prezidentov, ktoré prijímajú zvieratá, a nejako prepočul, že som mu, že som hovoril o tom, že aj váš obľúbený ruský prezident Putin, Putin prijímal, prijímal psa v Bielom dome, ale dobre.
A, pán poslanec Mazurek, dlhočizné a obsahovo prázdne prejavy - asi ste nezaregistrovali, že som reagoval na predrečníkov vrátane predrečníkov z vášho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 1.2.2019 12:43 - 13:02 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som zareagoval na niektoré otázky a pripomienky, ktoré zazneli v rozprave, a urobil tak ešte v rámci rozpravy, aby prípadne tí, ktorí mali tie otázky, pokiaľ tu ešte zotrvali, mohli reagovať.
Pán poslanec Fecko otvoril otázku, že prečo len psy, prečo nie aj iné zvieratá, že možno niekto chce, chce chodiť s jaguárom alebo s pumou. Počuli sme, že možno pán poslanec Mizík by chodil s capom a s kozami, keby chcel, ale teda nechce, aby som mu nevkladal do úst niečo. A pani poslankyňa Cigániková sa pýtala na to, že prečo nie mačky, lebo existujú mačacie kaviarne, alebo teda zariadenia tohto typu.
A dôvody, pre ktoré sme sa rozhodli obmedziť to len na psy, sú v zásade dva. Prvý je, prvý je, že chceli sme riešiť niečo, čo vnímame ako reálny problém, ktorý sa dotýka pomerne širokého množstva ľudí. Pán poslanec Kotleba tu hovoril, že, že teda v živote by mu to nenapadlo a že to nezaujíma normálnych, bežných ľudí. Nie je to pravda. Je množstvo ľudí, ktorí chodia po meste so svojím psom a radi by takú možnosť využili a dokonca ju aj využívajú, dnes reálne, reálne v kaviarňach, v reštauráciách môžete stretnúť, stretnúť psov, ktorí sprevádzajú, sprevádzajú ich majiteľov. Čiže je to realita. Takých akože púm a jaguárov, no nepamätám sa, capov a kôz, nepamätám si veľmi, že by som, že by som nejaké takéto zvieratá stretol, stretol v meste, čo i len v meste, nieto ešte v reštaurácii. Ani, ani bežne nevídam ľudí chodiacich po promenáde a majúcich aligátora na obojku alebo vedúcich hada niekde. Mačky sú, mačky sú zvláštny problém, ale, ale tiež teda oveľa menej ľudí vídam, vídame, vídame po meste, a teda necítime to ako, ako natoľko akútny problém, lebo, lebo vo vzťahu, vo vzťahu k tým psíčkarom je to niečo, čo je realita, čo, čo sa deje, ale je to porušenie zákona, hrozí za to prevádzkovateľom pokuta. Existujú iné krajiny, kde je to riešené spôsobom, že si môže sama, samotná prevádzka určiť, a nie je s tým, nie je s tým žiadny reálny problém.
Ale je tu aj druhý dôvod, je, a teda v podstate je to obdoba toho prvého dôvodu, ale je tu aj druhý dôvod, že povedali sme si, že riešiť psov je niečo, čo je primerané poslaneckému návrhu zákona, lebo keby sme povedali, že aj iné zvieratá, no tak potom to otvára otázku, že ako máme zadefinovať tie zvieratá, ktoré zvieratá áno, ktoré nie, keď niekto bude chcieť prísť so svojím domácim miláčikom potkanom, má sa mu to umožniť, nemá sa mu to umožniť. Toto je napríklad vec, ktorá, ktorá by si vyžadovala oveľa širšiu diskusiu.
My sme presvedčení, že tak ako je ten zákon navrhnutý, možno s nejakými drobnými úpravami, je ho možné schváliť aj, aj, aj ako poslanecký návrh. Ja tu občas kolegom, kolegom vyčítam z koalície, že, že prečo predložili nejaký poslanecký návrh, keď je to zásadná zmena, zavádzate nejakú novú daň, odvod, jako zásadne meníte systém, že to je vec, ktorá by mala prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním, aby sa k tomu mohla vyjadriť širšia verejnosť. Ja vám tu nechcem upierať právo prichádzať s poslaneckými návrhmi, len si myslím, že niektoré veci sú tak dôležité, že, že mali by prejsť aj nejakou predchádzajúcou širšou verejnou debatou povedzme vo forme medzirezortného pripomienkového konania. A keď s nejakou veľkou vecou, dôležitou vecou, rozsiahlou vecou prichádza opozícia, tak je to zväčša také že chceme ukázať, že máme nejaké, nejaké veľké riešenie, a neprejde to. Ak má niečo prejsť z tých opozičných návrhov, tak obvykle sú toto takéto drobnosti, ktoré zodpovedajú zdravému rozumu a ktoré povedzme koalícia raz do roka si povie, že dobre, schválime aj nejaký, nejaký opozičný návrh, čiže nemám vyhranený názor na to, že čo s mačkami, a prípadne aké iné zvieratá, ale necítim sa ani dostatočne kompetentný, aby som o tom rozhodol, a toto je možno naozaj parketa pre Úrad verejného zdravotníctva, pre to, aby bolo medzirezortné pripomienkové konanie, v rámci ktorého sa budú môcť vyjadriť iné inštitúcie, v rámci ktorého sa bude môcť vyjadriť verejnosť, budú môcť zaznieť názory také a onaké, a bude to, bude to a bude to primeranejšie.
Pán poslanec Poliačik hovoril, že, že treba sa vrátiť, aby som to nedezinterpretoval, že treba sa vrátiť k dátam a nejako si zistiť, že na základe čoho ten, ten zákaz bol, bol schválený. Ja som sa o to pokúšal, a teda nie, nie v zmysle tvrdých dát, ale v zmysle nejakého zdôvodnenia, lebo ten zákaz sa dostal do zákona, ja som sa dopátral až do roku 2002, predtým som tam takýto zákaz nenašiel, a teda v zákone, teda v predchádzajúcom zákone alebo predpredchádzajúcom zákone v porovnaní s týmto zákonom sa to prvýkrát objavilo, ale v dôvodovej správe nebolo to nijako vysvetlené. V dôvodovej správe bolo, že zavádzajú sa podmienky pre zariadenia spoločného stravovania, čiže sa mi nepodarilo dopátrať k tomu, prečo tam niekto tento zákaz dal, však veď to je zase kritika na adresu dôvodových správ, aby aj po rokoch bolo jasné, s akým úmyslom zákonodarca schválil nejaký právny predpis alebo nejakú konkrétnu právnu normu. V tomto prípade by som očakával, že v dôvodovej správe, kde sa, kde sa zavádza zákaz vstupu zvierat do, do zariadení a v takejto absolútnej podobe, resp. iba s výnimkou pre vodiacich psov, takže to tam v tej dôvodovej správe bude vysvetlené. Zhodou okolností som doobeda... Doobeda alebo...? Alebo myslím, že včera kritizoval návrh novely tlačového zákona, ktorý predkladajú páni poslanci Číž a Jarjabek, a vyčítal som ich, im, že z tej ich dôvodovej správy vôbec nie je zrejmé, že prečo to navrhujú, prečo, prečo prichádzajú. Oni iba konštatujú, že vracajú sa k tomu pôvodnému, pôvodnému stavu, ale aj pre takéto prípady je to, je to dôležité, aby sme aj po rokoch vedeli, s akým úmyslom sa zákon, sa zákon mení. Tak jasné, teraz to možno dohľadať, teraz je to čerstvo v pamäti, môžme si dohľadať aj, aj parlamentné diskusie, môžme, môžme si pozrieť mediálne vystúpenia k tomu na nejakej tlačovej besede, ale to je také efemérne, to reálne, kde by, kde by tie dôvody, skutočné dôvody mali byť jasne a zrozumiteľne vysvetlené, je práve dôvodová správa. Tu som sa, žiaľ, k tomu nedopátral a myslím si, že toto zrovna nie je taká vec, kde by sme museli dávať robiť nejaké zložité analýzy Útvaru Hodnota za peniaze alebo, alebo nejaké podrobné štatistiky, či prieskumy verejnej mienky, toto je naozaj vec, povedal by som, politického rozhodnutia, že či chceme mať liberálnejšiu úpravu, ktorá evidentne funguje v niektorých iných krajinách a ktorá umožňuje prevádzkovateľom zariadení umožniť vstup, vstup aj so psom, alebo zakázať, alebo to chceme mať, alebo to chceme mať tak ako doteraz, že to nebude, nebude, nebude umožnené, a nemyslím si, že na to treba, treba nejaké ako rozsiahle analýzy a štatistiky.
Čo ma zarazilo alebo nezarazilo, asi, asi nie až zarazilo, je, že, niektorí kolegovia poslanci – a v tomto prípade najmä sa to týka faktických poznámok a vystúpení poslancov za fašistickú stranu –, akoby nedokázali čítať s porozumením alebo počúvať s porozumením.
Pani poslankyňa Nehézová tu vyčítala Petrovi Osuskému, že porovnáva psov s deťmi, ale to keď porovnávam nejakú situáciu, predsa neznamená, že porovnávam do detailov a tvrdím, že deti sú ako psy. Áno, sú situácie, že ľudí vyrušujú deti pri susedných stoloch, dokonca o tom aj médiá písali, že niektoré, niektoré kaviarne by chceli sa zadefinovať tak, že aby tam nechodili deti, lebo tí ich stáli hostia, ktorí tam chodia, proste im to, im to vadí. Aj to, to je nejaký problém, ktorý časť ľudí, ľudí vníma, a na tých psoch okrem toho aspektu, že či je, alebo nie je to, nie je to ohrozenie z hľadiska hygieny, je aj ten rozmer, že, že niektorým ľuďom vadí, že ten pes je pri susednom stole a raz za 5 minút si štekne. Áno, môže to ľuďom vadiť a je to úplne legitímne, že im to vadí, len to neznamená, že keď, keď porovnávame tieto dve situácie, že porovnávame deti so psami, rovnako ako keď sme to porovnávali, a teda tiež to bol Peter Osuský, s tou situáciou, že reštaurácie si môžu povedať, že v ktorých priestoroch bude umožnené fajčenie a v ktorých bude zakázané fajčenie, to predsa neznamená, že porovnávame psa s cigaretou. Treba trochu rozmýšľať, čo sa povedzme nejakým porovnaním myslí. Pes nie je cigareta, pes nie je dieťa, ale napriek tomu je možné pri vysvetľovaní toho problému použiť, použiť aj takéto porovnania.
Úplného logického zlyhania sa dopustil pán poslanec Kotleba, ktorý tvrdil, že keď argumentujeme tým, že dnes je možné, aby do, do zariadení spoločného stravovania vstúpili osoby so zdravotným, zdravotným postihnutím, ktorých sprevádza špeciálne vycvičený pes, tak ako by sme závideli tým ľuďom, ktorí sú slepí a ktorí, ktorí sú odkázaní na to, že, že ich sprevádza, sprevádza pes. To je, ja teda neviem, či je to demagógia, alebo je to absolútna neschopnosť porozumieť vypočutému slovu a prečítanému slovu, alebo nejaká kombinácia týchto, týchto dvoch vlastností alebo skutočností, lebo ten argument nebol, že keď môže, keď môže slepý človek so psom tam ísť, tak aj ja sa hlásim, aj ja tam chcem ísť.
Ten argument bol na margo možnej výhrady, lebo je to možná výhrada, že samotná prítomnosť psa v zariadení spoločného stravovania je problém, je problém, ktorý, ktorý ohrozuje hygienu napríklad podávaných jedál, a ak by to tak bolo, no tak áno, nemá zmysel s takýmto návrhom, návrhom prichádzať. Ale teda skutočnosť, že už dnes tam existuje výnimka pre, pre špeciálne vycvičené psy, ktoré sprevádzajú osoby so zdravotným postihnutím, je predsa dôkazom, že také, taká, také ohrozenie tam reálne neexistuje, lebo keby zákonodarca alebo orgány hygieny to vnímali, tak by nedovolili ani takýmto psom vstupovať, že je to riziko ohrozenia hygieny podávaných potravín. Takto bol ten argument podaný a potom pán poslanec Kotleba, teda, opakujem, neviem, či iba demagogicky to zneužil, alebo to naozaj nepochopil, tvrdil, že my závidíme ľuďom so zdravotným postihnutím, že môžu ísť do zariadení spoločného stravovania.
Rovnako pán poslanec Mizík tu niečo hovoril, že, že aké zvieratá si začneme vodiť do kuchyne, ale tam sa nič o kuchyniach nehovorí. Tam sa nehovorí nič o priestoroch, ktoré, ktoré, kde sa pripravuje potrava, kde stravuje potrava. Zákaz dnes v zákone je definovaný pre celé zariadenia spoločného stravovania a pre všetky zvieratá a výnimka dnes je pre osoby so zdravotným postihnutím, ktoré sprevádzajú, ktoré sprevádza špeciálne vycvičený pes, ale nie pre celé zariadenie spoločného stravovania, iba pre tie priestory, ktoré sú určené na konzumáciu, tak to je rozdiel, ktorý by ste si mohli, mohli uvedomiť.
A ešte na jednu vec som zabudol, alebo teda som nepovedal v odpovedi na, na vystúpenie pána poslanca Kotlebu, ktorý sa, ktorý sa rozhorčoval, že pán prezident Kiska prijal v prezidentskom paláci kozu, a teda dával to do súvislosti s naším návrhom, povedal, že nikde na svete nie je prezident, ktorý by svojom paláci alebo v sídle prijímal nejaké zviera. Ja som mal repliku, že americký prezident v Deň vďakyvzdania prijíma tradične moriaka a omilosťuje ho, je to, je to dlhodobá tradícia, ale to je vec, ktorej možnože vy vo vašej strane nie celkom rozumiete, alebo dáte na ňu, tak pokojne, pokojne, môžte byť pokojný, že napríklad aj váš obľúbený prezident Putin prijal nejakého psa, alebo mal nejakého, mal nejakého psa vo svojom, vo svojom prezidentskom sídle. To možno by mohol byť nejaký argument, ktorému by ste rozumeli, ktorému by ste rozumeli aj vy.
A teraz ja neviem, ako, ako dopadne tento návrh, hovorím, že nemám, nemám takú optimistickú náladu ako kolega Klus, ale Úrad verejného zdravotníctva tiež rieši túto situáciu. Mám tu tlačovú správu z 15. januára 2019, kde sa hovorí, že:
„Úrad verejného zdravotníctva už niekoľko týždňov pracuje na príprave zmeny legislatívy, ktorou sa umožní zákazníkom vstup napríklad do kaviarne alebo letných terás s domácim zvieraťom, napr. so psom, a tým zároveň reaguje na diskusiu, ktorá vznikla po vyhlásení ankety Byrokratický nezmysel roka 2018.“ Podobný impulz ako v našom prípade. „Súčasťou prebiehajúcej odbornej diskusie k pripravovanej legislatíve bude v najbližších dňoch rokovanie so Združením mladých podnikateľov Slovenska, ako aj s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska. Je potrebné“ - citát - „reflektovať na diskusiu, ktorá v súvislosti so spomínaným obmedzením vznikla v podnikateľskom prostredí i vo verejnosti,“ povedal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas s tým, že pred časom úrad vyšiel ústrety verejnosti a vyriešil podávanie tatárskeho bifteku v reštauráciách novelizáciou vyhlášky pri súčasnom zabezpečení požiadaviek na ochranu zdravia konzumentov.
Teraz dúfam, že nebudete obviňovať hlavného hygienika, že porovná psov s tatárskym biftekom, že použil tento argument. Použil tento argument, lebo, lebo je, bolo to tiež, niečo, čo bolo, čo bolo obmedzenie podnikateľského prostredia a obmedzenie normálneho správania množstva ľudí, ktorí mali chuť si dať si tatársky biftek, dali si ho vo svojej reštaurácii a tej reštaurácii za to, za to hrozila pokuta, lebo sme tu mali vyhlášku, ktorá to zakazovala. Dnes je to, sa to zmenilo, je možné, že niektoré reštaurácie podávajú tatársky biftek, ľudia, ktorí si ho dajú, tak si ho dajú, dajú si ho na vlastné riziko. Nikto nikoho nenúti, aby jedol tatársky biftek, tak ako nebude nikto nikoho nútiť, aby chodil do reštaurácií, kde budú môcť chodiť psy.
Pokračujem v správe: „Hlavný hygienik bude v problematike vstupu domáceho zvieraťa do gastronomickej prevádzky postupovať podobne“, podobne „ako v prípade tatárskych biftekov.“
Čiže podľa, podľa logiky, ktorú tu predviedla pani Nehézová alebo, alebo pán, pán poslanec Kotleba, tak, tak hlavný hygienik naozaj porovnáva tatárske bifteky so psami, strašné, a riešenie si vyžaduje novelizáciu zákona o ochrane a podpore, ochrane a podpore a rozvoji verejného zdravia, čo je práve náš návrh novely.
A záverečný citát: „Z nášho pohľadu je prvoradá ochrana verejného zdravia a zachovanie hygienického štandardu prevádzky. Bude na rozhodnutí majiteľov gastronomických prevádzok, či napríklad do kaviarní, alebo na letné terasy budú mať zákazníci so zvieraťom vstup povolený. Zákazník sa rozhodne, či takúto prevádzku navštívi.“
Ale to je presne filozofia nášho návrhu. Nebudeme nútiť kaviarne, reštaurácie, aby povinne sprístupnili svoje priestory zákazníkom, ktorí tam chcú ísť so psami. Budú sa môcť slobodne rozhodnúť a rovnako slobodne rozhodnúť sa budú môcť aj zákazníci, ktorí budú mať tú informáciu, že ide o zariadenie, kde sa, kde sa môže chodiť so psami. Keď nebudú chcieť, tak tam nebudú chodiť. My len chceme rozšíriť priestor slobodného konania ako pre gastroprevádzky, tak pre ich zákazníkov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2019 12:35 - 12:37 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
To je také trápne a zbabelé, povedať niečo, nabrýzgať na druhých a potom zdrhnúť zo sály.
Ale teda musím povedať, že mňa vystúpenie pána poslanca Kotlebu upokojilo. Ja nikdy nehlasujem za fašistické návrhy zákonov a vždycky mám taký divný pocit, ak náhodou niečo, s čím prídem ja, nejaký fašista podporí a povie, že za to bude hlasovať. Tak som sa tiež obával, keď som videl prihlásených hneď dvoch fašistov do rozpravy, že keď to podporia, že jak sa budem pri tom cítiť. Ale našťastie, mýlil som sa. (Zaznievanie gongu.) Fašistický vodca sa postavil proti nášmu návrhu zákona, čiže je to úplne v poriadku.
Obdivujem svojím spôsobom tú schopnosť aj do témy, či povoliť, alebo nepovoliť vstup psov do kaviarní, zakomponovať imigrantov, demografickú krízu a prezidenta Kisku, ale musím v tejto súvislosti poopraviť pána poslanca Kotlebu. Pán prezident Kiska nie je jediným prezidentom, ktorý prijal nejaké zviera vo svojom sídle. Napríklad americký prezident, je to dlhodobá tradícia, každý rok prijíma v Bielom dome moriaka. Ale teda chápem, že obzory, obzory pána poslanca Kotlebu až tak ďaleko nesiahajú.
A nie je vôbec pravda, nie je vôbec pravda, že toto nezaujíma obyčajných ľudí, normálnych ľudí, bežných ľudí. Práve naopak, toto je jeden z tých zákonov, ktorý vyvolal medzi normálnymi ľuďmi oveľa, oveľa väčší ohlas aj diskusiu, aj kritiku, ale aj pozitívny ohlas ako návrhy, ktoré bežne, bežne sa riešia v tomto parlamente.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2019 12:16 - 12:17 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Cigániková, zviera nie je vec, ale zodpovednosť za správanie sa svojich zvierat nesú ich majitelia. Správne si na to poukázala aj v reakcii na to, čo hovoril pán poslanec Fecko. Je, je úplne legitímne, prirodzené, normálne a správne vyžadovať, aby majitelia psov zodpovedali za ich správanie, a pokiaľ niekomu spôsobia nejakú škodu, aby za to niesli, niesli zodpovednosť. To, že sa niekde, niekde stane, že, že majiteľ nedá pozor na svojho psa alebo že jeho pes je nebezpečný, tak je to jeho zodpovednosť. Nie je to zodpovednosť, zodpovednosť toho psa.
Pokiaľ ide o tú otázku, prečo, prečo nie, povedzme aj iné zvieratá, tak na to sa pýtal aj, aj pán poslanec Fecko, a teda k tomu sa vyjadrím až, až v záverečnom slove rovnako ako k niektorým veciam a možno aj otázkam, ktoré od kolegu Poliačika a možno od ďalších zazneli v súvislosti s tým, s tým, a prečo sme to práve takto namodelovali, no a možnože aj k iným veciam.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2019 11:56 - 11:58 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Keďže nemôžem reagovať na otázky, ktoré položil pán poslanec Fecko vo faktickej, tak sa k tomu vyjadrím neskôr, ešte sa prihlásim do rozpravy ako posledný, ako, ako predkladateľ, využijem tú možnosť ešte v rámci rozpravy, aby bola možnosť reagovať.
Ale teda k tomu, čo hovoril pán poslanec Peter Osuský, áno, to núkanie, teda to, to porovnanie s tým, že či v kaviarniach, reštauráciách sa môže fajčiť, alebo nie, sa, sa priam núka, ale, ale teda myslím si, že psy sú v porovnaní s fajčením alebo s možnosťou fajčenia v takýchto zariadeniach, taká ešte soft verzia, oveľa menej problémová, pretože ak, ak teda naozaj odmyslíme si nejaké extrémne prípady, že, že doga behá po polke podniku, tak ak, ak pri nejakom susednom stole alebo o dva stoly sedí, sedí partia ľudí, z ktorých jeden má pri nohách psa, tak na mňa to oveľa menší dopad, ako keď pri tom susednom stole alebo o dva stoly ďalej sedí partia ľudí, ktorí intenzívne fajčia jednu, jednu od druhej, to teda má na mňa dopad, napriek tomu je možnosť zatiaľ, teda aby sa, aby sa aj fajčilo v zariadeniach, a má si, samozrejme, každý možnosť vybrať, či sa mi viac páči zariadenie, kde, kde sa fajčí, alebo tá časť zariadenia, kde sa fajčí, alebo mi to prekáža a idem potom do druhej, do druhej časti a rovnaká možnosť výberu ostane aj v prípade, v prípade vstupu psov v sprievode, samozrejme, ich majiteľov.
Skryt prepis