Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2017 o 13:12 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.12.2017 15:10 - 15:12 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Mihál, s veľkým úžasom sledujem, ako ste sa hrdinsky postavili za zachovanie odvodovej odpočítateľnej položky. Dokonca mám pocit, že nastavujete za ňu svoju vlastnú hruď. Chcem vám preto pripomenúť jednu udalosť z 28. novembra 2014, a to bolo hlasovanie o zavedení tejto odpočítateľnej odvodovej položky. A ako tak pozerám do toho, na to hlasovanie, tak pozerám, vidím tu, ako hlasoval poslanec, ktorý sa volá Jozef Mihál. Jozef Mihál nepodporil zavedenie tejto odvodovej odpočítateľnej položky. Prosím vás, vysvetlite mi to, vysvetlite mi to. Ja nerozumiem, čo sa stalo? Fico bol iný v roku 2014 ako teraz? A aký bol Mihál? Mihál je ten istý alebo je to iný Mihál, je to iný Jozef Mihál?
A chcem vám tiež pripomenúť, že predsa SaS bola dva roky vo vláde. Vy ste boli dokonca ministrom dva roky vo vláde a vaša vláda nikdy neznížila žiadne odvody. Možno je to aj tým, že tá vlajková loď SaS, to slávne odvodové koliesko, je tak kvalitná, že ju spochybní aj obyčajný bloger.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.12.2017 14:46 - 14:47 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
(Chýba začiatok zvukového záznamu.) ... stal populizmom bolo to, čo z platby vo výške maximálne 30 eur počas doplnkových ordinačných hodín urobila opozícia. A vy dobre viete, že je to číry populizmus. Toto opatrenie, podľa môjho skromného názoru, malo pomôcť predovšetkým pravicovým voličom. Tým voličom, ktorí na to majú, aby sa objednali u lekára v doplnkových ordinačných hodinách. Samozrejme, aj ľavicovým voličom, lebo v takomto prípade by sa uvoľnili štandardné ordinačné hodiny pre nich.
A keď hovoríte o tom vysvetľovaní, tak to som fakt zvedavý, ako vy budete vysvetľovať svojim pravicovým voličom, ktorí by podľa mňa toto opatrenie privítali, ako vy budete týmto svojim pravicovým voličom vysvetľovať, keď sa napokon toto opatrenie zruší.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2017 13:54 - 13:55 hod.

Erik Tomáš
Pán poslanec Heger, pán premiér veľmi často pracuje v noci, veď stačí si len spomenúť na bruselské summity, ktoré končia niekedy o piatej, štvrtej ráno, a určite vždy športuje. Proste je to jeho zvyk a týmto vyhlásením alebo gestom nemyslel určite nič zlé. To len tak na okraj. Ja som vám len chcel, keďže ste poslancom z OĽANO, poďakovať, že OĽANO podporí tento vládny návrh zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2017 13:29 - 13:30 hod.

Erik Tomáš
Pani poslankyňa, ja chcem tiež poďakovať za tento príspevok, vecný príspevok, podobne ako všetky vaše aj na výbore pre sociálne veci. Len jedno konštatovanie, aký to rozdiel medzi vami, ale aj inými vašimi kolegami, ako napríklad pán Heger, a vaším lídrom Igorom Matovičom, ktorý musí za každú cenu proste aj pri takejto téme urobiť divadlo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2017 13:12 - 13:14 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Beblavý, v princípe veľmi vecné vystúpenie. Dá sa s mnohými vecami súhlasiť. Ja som tiež rád, že rovnako sa pristupuje aj k zamestnancom štátnej a verejnej správy. Áno, vy ste o tom začali hovoriť prvý, ale teda ten výsledok je, myslím, dôležitý. Pevne verím, že podobne sa to podarí aj v prípade minimálnej mzdy.
To, čo ste podľa mňa trošku zaviedli verejnosť a zavádzate, je, že teda najprv sme navrhli tie príplatky a až potom sme sa začali s tými zamestnávateľmi rozprávať s vysvetlením, že vlastne to treba nanovo prepočítať. Ale my nič také nechystáme, my predsa na tom príplatku, na tých príplatkoch budeme trvať a jediné, čo tvrdíme, je, že predsa sú len určité prevádzky, kde je nočná práca vlastne základom celej produkcie, a tam, kde sa prakticky robí len v noci, tak naozaj by sa patrilo pozrieť, či si tieto spoločnosti nezaslúžia výnimky. Nemyslím si, že zamestnávatelia budú využívať ešte viac kvôli tým príplatkom prácu v noci alebo cez sviatky, lebo, ako dobre aj vy viete, už teraz 240-tisíc ľudí pracuje, myslím, v noci, taký je údaj. Tak už si neviem predstaviť, či sa to ešte vôbec viac dá.
No, a stále šachujete s tými odvodmi podľa mňa trochu neférovo, pretože veď vy to tak tvrdíte, ako keby tie odvody išli Robertovi Ficovi alebo nejakým členom vlády. Však predsa tie, vieme všetci dobre, že odvody sa predsa používajú na fungovanie štátu, na dôchodky a všetko. Takže logicky, že samozrejme aj v týchto príplatkoch sa niečo odvedie. Čiže v poriadku, je to aj vďaka vašej spolupráci, že predovšetkým oceňujem tú verejnú a štátnu správu. Je to dôležité a myslím, že som správne pochopil, že to podporíte, tak ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2017 12:22 - 12:24 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Matovič, jediný, kto tu predvádza divadlá, ste vy a dnes ste predviedli ďalšie. Je to podobné divadlo, ako ste predviedli v piatok, keď ste sa snažili tváriť, že váš klub OĽANO nehlasoval za zvyšovanie platov politikov o tisíc eur, a potom som vás usvedčil, že to tak bolo, a už ste čušali ako pena.
Druhá vec, áno, príplatky zavádza strana SMER – sociálna demokracia, resp. celá vládna koalícia pre ľudí, ktorí si to zaslúžia, sú to príplatky za nočné zmeny, za prácu počas sviatkov, za prácu počas víkendov. Vy tvrdíte, že sme odkopírovali tieto návrhy od vás. Tak sa vás potom pýtam, keď ste reálne boli vo vláde, prečo ste už vtedy neprišli s týmito návrhmi? Ale vy máte vždy geniálne nápady len, keď ste v opozícii. Pán Heger hovoril, že už roku 2006 mohli byť tieto príplatky, keď bola strana SMER prvýkrát vo vláde. Tak potom sa pýtam, prečo neboli od roku 2010, keď ste boli vo vládnej koalícii, pán Matovič, a mali ste reálnu moc to presadiť? Ale teraz, samozrejme, geniálne nápady.
A po tretie, opäť ste nemiestnym spôsobom kriminalizovali vládnu koalíciu. Jediným kriminálnikom v parlamente ste vy osobne. Vy ste usvedčený daňový podvodník a keby ľudia ako vy platili riadne dane, keby ľudia ako vy platili riadne dane, tak mohlo byť viac aj pre ľudí na príspevky alebo na príplatky, dokonca aj pre opatrovateľky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 8.12.2017 10:31 - 10:33 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedníčkou Výboru Národnej rady pre sociálne veci za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 779. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 803 z 10. novembra 2017 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 26. januára 2018 a v gestorskom výbore do 29. januára 2018.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 7.12.2017 18:38 - 18:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi predložiť správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2018 a rozpočtový výhľad na roky 2019 a 2020 (tlač 728).
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 758 z 13. októbra 2017 pridelil návrh rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2018 a rozpočtový výhľad na roky 2019 a 2020 na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Ako gestorský výbor určil Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci.
Návrh rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2018 a rozpočtový výhľad na roky 2019 a 2020 prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet uznesením č. 230 z 20. novembra 2017 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci uznesením č. 85 z 27. novembra 2017 s tým, že predpokladané príjmy a výdavky na rok 2018 sú rozpočtované takto: Zdroje celkom 8 512 237 000 eur, výdavky 7 989 682 000 eur.
Výbor ma zároveň poveril predložiť Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2018 a rozpočtový výhľad na roky 2019 a 2020 vo výboroch a návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý tvorí prílohu tejto správy.
Správa výborov bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 87 z 27. novembra 2017.
Ďakujem, pani predsedajúca, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2017 0:46 - 0:47 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Budaj, ja som dosť osobne sklamaný, že tak vzhliadate k tomu vášmu rétorovi Igorovi Matovičovi, že dokonca, že dokonca sa tak tešíte, že mu musíme sekundovať aj možno niektorými jeho spôsobmi. Hovoríte o kydaní hnoja, o vylievaní špiny, ale ako keby to bolo na nás, že to robíme my a ten váš hlavný rétor, hlavný kydač hnoja je mimo vašej pozornosti. Tak ja tomu nerozumiem.
A potom vrátili ste sa opäť k tým nešťastným platom. Pán Budaj, musím vám špeciálne pripomenúť, že na rozdiel od antisociálnej SaS, ktorá sa k svojej chamtivosti aspoň otvorene prihlásila, že chcela zvýšenie platov o 1 000 eur, vy sa tvárite, že ste ich chceli zmraziť, pritom bolo úplne evidentné z vášho hlasovania o skrátenom legislatívnom konaní, že ste hlasovali tiež rovnako za zvýšenie platov poslancov o 1 000 eur. A nech už hovoríte čokoľvek, túto vinu zo seba nezmažete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 22:16 - 22:18 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Matovič, vy si možno myslíte, že týmto vaším naparovaním tu niekoho odstrašíte a že sa vás budeme báť, ale ja vám garantujem, že sa vás báť nebudeme, minimálne ja nie.
Pán Matovič, vy ste povedali, že my nesieme zodpovednosť za smrť opatrovateliek a máme krv na rukách. Ja nebudem taký ako vy, ja neklesnem na túto úroveň, lebo mohol by som povedať o nejakom vašom kolegovi a o smrti niečo, ale neurobím to, to už je naozaj neslušné.
A čo ste vy urobili pre opatrovateľky, čo ste vy ako vládny poslanec urobili pre ľudí starajúcich sa o svojich príbuzných? Nič! Dva roky ste nerobili nič a teraz tu iba dristáte.
Ja vám poviem, čo sme urobili my:
- Zvýšili sme podľa zákona o sociálnych službách príspevok za starostlivosť o ľudí odkázaných v kamenných domoch. Tento príspevok sa výrazne zvyšuje, už to ocenili aj spomínané organizácie, ktoré sa tomu venujú.
- Zvýšili sme a opäť zvýšime príspevok za starostlivosť o ľudí v domácnostiach. O dva roky dosiahne minimálnu mzdu. Vy ste neurobili nič.
A viete, keby by bolo, viete, kedy by bolo viac na toto opatrovateľstvo? Keby ľudia ako vy neokrádali štát na daniach, vtedy by bolo viac peňazí a mohli by sme sa o nich lepšie starať.
A napokon vy, pán Matovič, hovoríte o politickej kultúre, panebože! Panebože! Vy, ktorý svojich kolegov nazývate opicami, psychopatmi a podobne? Nehnevajte sa, to je už fakt úbohé z vašej strany.
A ja sa aj celkom teším, že ste sa vrátili, ja sa teším, lebo vy budete opäť sťahovať preferencie OĽANA dole. Vedia to vaši kolegovia, pozerajú vám poza chrbát na mňa, tušia to, ja sa veľmi teším. Dobre, že ste prišli, aspoň stiahnete opäť čísla dole.
Skryt prepis