Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

25.5.2016 o 11:59 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2016 16:16 - 16:17 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som chcela iba vlastne... (Reakcie z pléna.) Ja by som chcela iba upozorniť vlastne alebo vrátiť tú diskusiu späť k skrátenému legislatívnemu konaniu, pretože pán Hrnko opäť vniesol do tejto debaty vášne, a tak, ako to on zvykne robiť, ale každopádne možnože si treba uvedomiť, že máme druhú akoby riadnu schôdzu a na nej sa objavili, vlastne alebo počas celého tohto pártýždňového obdobia sa objavilo nič iné, len skrátené legislatívne konania. Už to je naozaj na zváženie. Aj keď sa tu rozprávame, že zákony sú potrebné, a zatiaľ ešte nikto nenapadol priam podstatu navrhovaných zákonov. Už na minulú schôdzu ste mohli pripraviť zákon, ktorý by nemusel byť v skrátenom legislatívnom konaní na tejto schôdzi. Takže podľa mňa naozaj je to úplné klamstvo a vytĺkanie politického kapitálu len pre určité skupiny.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.6.2016 21:15 - 21:15 hod.

Erika Jurinová
Ja chcem oznámiť členom výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, že... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Poprosím ešte o kľud.

Jurinová, Erika, poslankyňa NR SR
... výbor bude zajtra o 12.30 hod. v miestnosti na Hrade.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.6.2016 19:23 - 19:25 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ďakujem pani kolegyni, že pripomenula naozaj to, čo som hovorila vo svojej jednej faktickej poznámke, že naozaj, aj v čase, keď ten svet cashu naozaj existoval, už platili zákony alebo sa vytvárali zákony na ochranu proti prianiu špinavých peňazí. A už vtedy boli povinné hlásenia neobvyklých obchodných transakcií. Predpokladám, že táto obchodná transakcia bola naozaj neobvyklá. Videli sme tu hŕbu peňazí, čo teda v nijakom prípade nemožno považovať za normálnu transakciu, ak niekto 112 alebo 120 kg bankoviek dokáže v hotovosti uhradiť na jedenkrát.
Tiež si, pani kolegyňa, spomenula prejav predsedu. V podstate mne sa zdalo, že ten jeho prejav bol takým piár podpredsedu Kaliňáka alebo na podpredsedu Kaliňáka a je mi možnože len trochu ľúto, že mi tu čosi prišlo a jak keby išlo v podstate o budovanie kultu osobnosti, jeho, jeho kultu osobnosti. Tiež bolo spomenuté, že predložil aj nejaké protikorupčné návrhy, myslím pán, pán Kaliňák. Ale dôležité je, že či naozaj tie návrhy zaručovali transparentnosť. A myslím si, že sám je príkladom toho, že tie návrhy vôbec neboli transparentné.
Dôležité je možnože pripomenúť aj, že vždy ide o to, že pán podpredseda vlády robí veci, ktoré sú viditeľné. To hovorím o tom piár. Neviditeľné veci ho veľmi nikdy nezaujímali. Napadá mi, že napríklad podpora projektov prevencie kriminality, ktorá každoročne neuveriteľne mešká. Jeho ministerstvo nedokáže načas dávať granty združeniam, ktoré pomáhajú obetiam, s ktorými sa chválil, ako vlastne klesá počet obetí na cestách. Je smutné, že sa nezaoberá vôbec tým... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.6.2016 17:41 - 17:43 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, ako nikto vám nepopiera to, že ste naozaj veľmi dobre vyškolený rečník. To je neodškriepiteľné. Dnes vám to predstavenie zase podľa mňa až tak nevyšlo, že podľa mňa boli ste o tri stupne horší, ako zvyknete bývať. Proste nie ste vo forme. Aj to je možnože znak toho, že nie je všetko v poriadku aj s vami.
Vašou takou veľkou úlohou tu je prenášať zodpovednosť na iných. V tomto sa vám naozaj darí. Sama som si ináč neraz, samú ste ma presvedčili, že dokážete naozaj do očí nepríjemne klamať. Je to fakt, ten váš pohľad je nepríjemný a to klamstvo človeka veľmi zneisťuje, keď hovoríte hlavne k človeku, ktorý tým klamstvom nežije tak, ako vy. Chcem vás len upozorniť na to, že v dobe, ktorú ste vy sám nazvali svetom cashu, však už platili zákony na ochranu proti praniu špinavých peňazí a povinné hlásenie neobvyklých obchodných operácií, medzi ktoré patrí aj platba s takou veľkou hotovosťou, bola už vtedy samozrejmosťou. Takže nerozumiem, že prečo ste neupozornili napríklad aj na to.
Osobne ma veľmi sklamalo, že naozaj kauze Bašternák ste sa venovali možno jednou vetou, možno ani to nie. Takže vašou úlohou opäť bolo zahmlievať a argumentovať úplne inými vecami, ktoré s dnešným rokovaním vôbec nesúviselo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.6.2016 15:18 - 15:20 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Krytie podvodov, to je dôvod, prečo sme sa dnes zišli, prečo sme rozhodli podpísať podanie na odvolanie ministra Kaliňáka. Je to podľa mňa ten najdôležitejší dôvod, to, že minister kryje špinavosti. Tých káuz mal naozaj veľa, dneska sa rozprávame o kauze Bašternák. Mňa presvedčilo, že Bašternák je váš človek, určite je váš človek.
A teraz vám poviem jeden kratučký príbeh o človeku, ktorý robí u polície a pochádza zo Sniny. Príspevok bol uverejnený v televízii, takže myslím, že sa nemusíme obávať ničoho, že by sme rozprávali veci, ktoré sa tu nesmú hovoriť. Je to takisto človek, ktorý sa v tomto svojom regióne považuje za niekoho, kto má za sebou, ktorý má za sebou veľké krytie, krytie priamo ministra. Je súčasťou policajného zboru a zdá sa, že evidentne pán minister Kaliňák má záujem mať tu takýchto ľudí, si ochraňovať a držať ako v bavlnke. Vôbec mu nevadí, že tento človek nekalo podniká, samozrejme nie oficiálne. Ale keby ste sa pýtali ľudí, ktorí tam žijú, by vám hneď povedali: "Áno, požičiava peniaze, ale zvláštne je, že v 32. veku života vlastní niekoľko bytov. Kde len to mohol asi ten človek zobrať?" Veľmi je dôležité zamyslieť sa nad tým, koľko podobných ľudí po celom Slovensku má v podobnom duchu, ktorým kryjú chrbát, či už policajtom alebo ľuďom, ktorí majú určitý vplyv. Je mi ľúto všetkých občanov, že majú takéhoto ministra vnútra.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.6.2016 12:47 - 12:49 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Niekto tu povedal, že škoda, že riešime odvolávanie pána podpredsedu vlády Kaliňáka v parlamente. No fakt je to škoda, že to tu vôbec riešime, pretože on naozaj mal nabrať odvahu a sám odstúpiť, tak ako tuná už, ako bol vyzvaný aj niekoľkými kolegami. Je pre mňa naozaj sila, keď premiérom sme boli povzbudzovaní, aby sme sa nehrali pred predsedníctvom, ako máme byť hluchí a slepí k nespravodlivosti a nemorálnosti, ktorú tu vidíme a vnímame a tiež páčilo sa mi veľmi, ako sa nikto neunúval ani len zodvihnúť ruku za to, že či niekto verí, že si Bašternák nevybavoval podobným spôsobom vratku. To naozaj svedčilo o tom, že asi budú hlasovať ostatní len z povinnosti. Pre mňa by bolo naozaj veľmi dôležitým alebo veľmi vážnym gestom, keby sa politická zodpovednosť naozaj, keby zostala vyvodená politická zodpovednosť práve tým, o kom sa dnes rokuje. Na druhej strane ďakujem aj kolegovi Lipšicovi za pripomenutie koaličnej hry, kedy sa snažia poslanci obracať pozornosť na úplne iné témy, ktoré naozaj nemusia byť dnes témou rokovania. Pripomeniem, Bašternák, zdá sa, je naozaj váš človek.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.5.2016 17:15 - 17:15 hod.

Erika Jurinová
Ďakujem pekne. Rada by som oznámila členom výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, zasadanie výboru sa bude konať hneď po skončení schôdze v miestnosti č. 32. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.5.2016 11:59 - 11:59 hod.

Erika Jurinová
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som iba chcela oznámiť členom ľudskoprávneho výboru, že pôvodne máme ohlásené alebo zvolaný výbor na zajtrajšok o 12.00 hod.
Ak by sa stalo, že schôdza končí dnes, tak poprosím členov ľudskoprávneho výboru, zídeme sa hneď po skončení schôdze.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2016 9:15 - 9:16 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Predrečník mi celkom nahodil, pretože sám povedal, záškoláctvo je problém rodiča, a počula som teda v príspevkoch, ktoré boli, v obidvoch príspevkoch, to, že pani kolegyňa Nicholsonová hovorí, že zákon, ako je postavený, alebo novela, ako je postavená, má naozaj spôsobiť, že deti, ktoré nechodia do školy, potom rodičia nebudú dostávať za to prídavky ani spätne a to je podľa mňa veľmi dobrá filozofia. 
A pán kolega Burian, ktorý hovorí, že, že je ten zákon koncipovaný zle, mi je len veľmi ľúto, že nepovedal konkrétne, v čom je zlý, aký paragraf, iba stále dookola sa točí okolo toho, že niečo je zlé a treba to urobiť inak. Možnože by bolo dobré, keby kolega, a, pani kolegyňa Nicholsonová, keby vám poradil, ktorý konkrétne paragraf mu vadí a ktorý by bolo treba upraviť. Ja som o tom presvedčená, že dôležité je, že hovoríme o správnej idei zákona. Osobne si myslím, že aj paragrafy, ktoré sú upravené, sú upravené správne. Len ma zaráža, že teda kolega len hovorí, že je niečo zlé, ale sám nepovie ako.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.5.2016 15:54 - 16:07 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, z rozpravy vyplynuli niektoré veci a tak mi nedá zostať tam sedieť. Rada by som možnože ozrejmila alebo zvrátila možno nie celkom presné čítanie toho návrhu zákona, lebo mám pocit, že niekto si ho asi neprečítal poriadne alebo, alebo si ho vyložil inak.
Viem, že čo sa týka, alebo začnem tým, že naozaj podľa mňa je veľmi nemorálne zarábať na nešťastí a naivite ľudí. Myslím, že to spomenul kolega, kolega Viskupič. A v tomto prípade podnikanie v tejto oblasti beriem za zarábanie na nešťastí a naivite iných. Bola by som najradšej, keby sme tu žiaden hazard nemali, keby takáto možnosť vôbec neexistovala. Je mi jasné, že sme v demokratickej spoločnosti, ale napriek tomu som presvedčená o tom, že štát má právo rozhodnúť, akým spôsobom bude túto oblasť regulovať. Viem, že sú na to rozhodnutia európskeho súdu, takže v tejto oblasti verím, že každý uznáte, že každý štát má právo si nájsť spôsob regulácie v tejto oblasti. A teraz už je len na tom, ako vybalansujeme to, že komu dáme akoby ten mantinel vyššie, že či štát cez, alebo teda podnikateľom cez tú reguláciu štátu, alebo sa postavíme za občanov, ktorí svojím spôsobom trpia nie sami, ale ešte aj ich rodiny a priatelia tým, že sa dostanú do zlého postavenia, že stanú sa z nich gambleri.
Beriem aj do úvahy to, ako hovoril pán poslanec Osuský, že naozaj každý si vlastne zodpovedá aj za ten osud, aj každý má možnosť vhodiť alebo nevhodiť. Samozrejme, toto beriem v úvahu, ale na druhej strane urobme všetko pre to, aby sme ľudí, pretože nie každý je dostatočne silný na to, aby zvládol ten vnútorný boj a súboj, urobme všetko pre to, aby sme tých možností na prístup k niečomu nie veľmi dobrému, čo im neprospieva, umožnili. Rovnako je to aj pri alkoholikoch. Aj vyliečený alkoholik by nemal, alebo proste, že čo najmenší prístup k alkoholu, keď bude mať, tak tým vieme, že to je to možnože preňho ľahšie riešiteľné.
Padli tu otázky, že ako to bude, kto bude vlastne znášať tú nákladovú oblasť. Samozrejme, že náklady, som presvedčená o tom, že by mali byť v rozpočte práve podnikateľov, ktorí prevádzkujú tieto hry, ale čo sa týka registra, veď nejde o žiadne veľké náklady. Registre už existujú. Treba len zabezpečiť, aby boli prepojené. Ide o jedno pripojenie na internet. Existovala by databáza tých, ktorí nikdy nemali mať umožnený prístup hrať hazardné hry. To znamená, investícia, ktorú do toho podnikateľ vloží, je jedno pripojenie na internet. Je to naozaj taká strašná položka? Myslím si, že nie. A každý, kto má toto oprávnenie, má licenciu, bude mať zároveň umožnený prístup do databázy.
Hovorilo sa tu o Pay kartách, že to by bol lepší spôsob, že nedávať peniaze, dať poukážky, ktorými budú môcť platiť v určitých vybratých zariadeniach. To znamená, že práve v kasínach, v herniach nie. Áno, je to spôsob, ale ochraňuje len sociálne odkázaných. A my tuná v tejto novele zákona hovoríme aj o tých, ktorí majú na svojom mene exekúcie z titulu toho, že nemajú zaplatené povinné príspevky, povinné dávky, neplatia sociálne poistenie, neplatia zdravotné poistenie. Sú dlžníkmi štátu a rovnako aj neplatia dane. Takže ak by sme to chceli riešiť Pay kartami, tak ako viem, že vláda Ivety Radičovej to mala v pláne, a nevraviac o tom, že potom sa začalo hovoriť, že to nebol šťastne pripravený projekt, aj tak si myslím, že myšlienka toho bola naozaj dobrá. Ale pokryli by sme len jednu skupinu. A nám ide o to pokryť čo najširšiu skupinu ľudí. To znamená aj tých, ktorí voči štátu majú podlžnosti.
Ak sme tu hovorili o slobodnej vôli vynakladateľov financií, dovolím si znova iba podotknúť, napadlo ma, že v Amerike predsa existuje prohibícia na alkohol. Tam si nemôžte voľne kúpiť, voľne chodiť s fľaškou alkoholu. Tak aký problém, že by sme ľuďom obmedzili možnosť hrať hazard?
Teraz mi dovoľte, vrátila by som sa teda k príspevku, ktorý by som rada ešte predniesla. Veľmi dobre si pamätám ako ešte v októbri roku 2012 vtedy naša sociálna vláda, predchádzajúca vláda Roberta Fica schválila novelu zákona o hazardných hrách. Kto pracoval s rodinami v krízových životných situáciách, vedel, že za týmito tragédiami v rodinách mnohokrát, nie vo všetkých prípadoch, samozrejme, ale mnohokrát stal naozaj hazard, tak ako to aj povedala kolegyňa Soňa Gaborčáková. V hazardných hrách končili rodinné financie, platy mužov, aj celé majetky. A nielen to. Hráč, v drvivej väčšine otec, dokázal rodinu zadlžiť hotovostnými pôžičkami a tým ju vystaviť aj hrozbe exekúcie. Celé rodiny sa takto stávali chudobnými bez reálnej šance vymaniť sa z bludného kruhu. Preto široká verejnosť vtedy, keď prišlo k zmene zákona o hazardných hrách, zostala v šoku, lebo išlo o sociálnu vládu. A po volebnej kampani plnej hesiel o sociálnych istotách vláda dala prednosť prevádzkovateľom hracích automatov pred ochranou rodín. V tom predchádzajúcom programovom vyhlásení vlády, nepamätám si ho presne, ale pamätám si veľmi dobre, že bol taký krásny, možno 7-centimetrový odstavec o ochrane rodín v programovom vyhlásení vlády. Veľmi som ho pochválila, že ako to majú výborne spracované, ale po tejto novele som si povedala, že opäť to boli len vety na papieri a skutočná ochrana, proste ani to nechodilo okolo tej ochrany. Ale ako výsmech do očí ľudí sme chápali zdôvodnenie prijatia novely, ktorá sprísni podmienky pre prevádzkovateľa a tým sa zvýši prevencia a zníži sa závislosť na hazardných hrách. Toto bolo zdôvodnenie. No a dokonca prijatie novely ešte umožní aj zvýšiť financovanie všeobecno-prospešných služieb, pretože sa zvýšia príjmy z hazardných hier, ktoré sú jedným zo zdrojov financovania týchto služieb.
Teraz to možno vyznieva, že to chcem dehonestovať. Nie, samozrejme, že vplyvom tej regulácie sa mali navýšiť prostriedky, ja neviem teraz už ktoré, zvyšovali sa poplatky za licencie, niečo v takomto zmysle. Ale dôvodiť tým, že zvýši sa tým príjem do štátneho rozpočtu, aby sme vedeli sanovať neduhy proste gamblerstva a hazardných hier, sa mi zdá vyslovene cynické a veľmi nevhodné. Jako ani zo žartu teda by som to nevedela brať. No ak takto mala vyzerať tá pomoc rodinám, tak potom dovi, dopo. Z peňazí z hazardu, ktorý rodinám zničí život, ich potom budeme veľkodušne zachraňovať? Naozaj je to blud a omyl.
V Slovenskej republike je oficiálne 50-tisíc gamblerov. Reálne ich však je určite dva až trikrát viac. Kriminalita je v tejto skupine 18-krát vyššia ako v bežnej populácii. Na gamblerov sú vynakladané vyššie náklady z verejných rozpočtov. Náklady na liečbu, na sociálnu pomoc rodine. Hej, náklady na liečbu a sociálnu pomoc rodine. A povedzme si, ako v skutočnosti na Slovensku fungujú služby pomoci. Odkedy som v parlamente, odvtedy upozorňujeme na to, že pomáhajúce služby občanom sú u nás takmer zakapané. Mimovládky tým, že fungujú na dotačných princípoch, bohužiaľ, častokrát nedokážu preklenovať obdobia a vlastne sám štát sa stará o to, že tá pomoc nedokáže byť systematická.
Ako príklad, že sa nás hazard teda dotýka všetkých, je možné uviesť štúdiu s vyčíslením spoločenských nákladov na gambling, ktorú si dalo urobiť ministerstvo Českej republiky. Štúdia potvrdila, že na každú získanú korunu z daní z hazardu sa českí občania poskladajú po 3 až 4 koruny. Takže jednu korunu získame a ďalšie tri investujeme. Takže ak toto malo byť dôvodom alebo podmienkou alebo argumentáciou spôsobu regulácie v roku 2012, takže vidíme, že aj keby sa príjmy zvýšili do štátneho rozpočtu, i tak to tú sanáciu ľudí postihnutých gamblingom, ich rodín nejako nezachráni. A čo však ešte treba pripomenúť, je aj ochrana detí. Rodinné prostredie zaťažené gamblerstvom zvlášť negatívne vplýva na deti a znižuje ich šance na úspech v dospelom živote. Deti si tieto vzorce správania odnášajú do dospelosti. A vzniká tak riziko dedenia týchto patológií v ďalších generáciách. Také sú a budú účinky opatrení, ktoré nehľadia na to, aký vplyv bude mať predkladaný návrh zákona na rodinu.
Nedá sa mi ešte nespomenúť, že zákonodarca v roku 2012 znemožnil jednoduchý zákaz automatov prostredníctvom všeobecného nariadenia obce. Viem, že išli tam protesty Generálnej prokuratúry, takže bolo nutné to riešiť, ale aj tak spôsob, akým upravili petíciu, sa mi zdal dosť neférový. Upozorňovali sme na to a v konečnom dôsledku sa to aj potvrdilo, že je to aj oveľa náročnejšie pre občanov. Ale dobre, spustila sa akoby celoplošná petícia občanov po jednotlivých mestách a výsledky vidíme minimálne v tom, že dokonca aj veľké mestá sa zapojili do tejto iniciatívy. Veľké mestá sa rozhodli zbierať podpisy od občanov a ten počet, ktorý sa vyzbieral, je podľa mňa veľavravný. Alebo mal by nám povedať, že asi nie je to to, čo ľudia chcú mať vo svojich mestách. Mám na mysli, samozrejme, hazardné hry. Títo ľudia vo voľnom čase bez nároku na odmenu strávili tisícky hodín v uliciach. Takže beriem to ako ďalší nedostatok schválenej novely, to, že sa to zavesilo naozaj na množstvo ľudí. My sme inakšie v minulom volebnom období okrem tohto druhu novely predstavili aj novelu, ktorá mala zjednotiť a možnože zjednodušiť práve spôsob vypísania petície. Napríklad sme namietali to, že ak teda vypíšete novelu, automaticky, ministerstvo to tak nastavilo, automaticky dáte zákaz všetkých hier aj kasín. Nemôžete si vybrať hry, o ktoré naozaj nemáte záujem. A tak napríklad aj Bratislave sa stane, že komplet hazard, ak sa to tak uskutoční, tak komplet hazard bude musieť byť zrušený. A tunak možno, teda to si ani nechcem tu nahlas povedať, ale poviem to, že možno pre tú Bratislavu by to kasíno nemuselo byť také problémové. Ale pravdepodobne bude aj hazard zrušený a len preto, lebo ministerstvo financií nastavilo zákon o hazarde spôsobom, akým ho nastavilo.
Vo svojom nedávnom vystúpení predseda vlády hovoril, že chce udržať silný ľavicový prúd so sociálnym cítením. Chcem preto veriť, že práve sociálne cítenie poslancom koalície bude dôvodom ich pozitívneho hlasovania pri navrhovanej zmene zákona o hazardných hrách, ktorá je v prospech rodín.
Na záver teda dovoľte mi iba pripomenúť tie podmienky, pri ktorých chceme zabrániť občanom zúčastňovať sa hazardných hier. Človek sa bude musieť preukázať preukazom totožnosti. Podmienka, aby osoba, ktorá sa na hazardnej hre zúčastňuje, nemala pohľadávky na Sociálnej poisťovni. Podmienka, aby osoba, ktorá sa na hazardnej hre zúčastňuje, nebola poberateľom dávok v hmotnej núdzi. Podmienka, aby osoba nemala evidované nedoplatky poistného na verejnom zdravotnom poistení. A posledná podmienka, aby osoba nemala daňové nedoplatky. Prosím vás preto, aby ste naozaj veľmi úzkostlivo zvažovali, a doporučujem vám podporiť tento návrh zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis