Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

8.9.2016 o 15:10 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2016 12:03 - 12:05 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Z toho vystúpenia som nadobudla pocit, že naozaj Igor Matovič je ten, kvôli ktorému meníte rokovací poriadok. Jeden človek dal do pozoru celú koalíciu a zrazu veľké veci, veľké, rýchlo veci sa idú diať a meniť rokovací poriadok, aby ste zabránili jednému človeku niečo robiť. Zatlieskam vám za to teda naozaj.
Zaujal ma, ako hovoril o vizuálnych pomôckach. To ma napadlo, že nechceli by ste si, vážení kolegovia z vládnej koalície, spomenúť na Jána Amosa Komenského napríklad, ktorý aj v diele Orbis Pictus hovoril o tom, že vizuálna pomôcka má byť samozrejmosťou. Možnože naozaj stačí len zaspomínať pár storočí dozadu.
A poslednú vec, ktorej by som sa chcela dotknúť, sčasti hovorila alebo dotklo sa to aj pani Antošovej, čo robia ministri. Lepšie povedané, aké dôležité témy riešia predstavitelia vládnej koalície. Ja v oblasti školstva som zatiaľ odsledovala jednu zmenu, ktorá má veľmi prekvapila. Veľmi rýchlo a potichu ste vymenili riaditeľa Výskumného ústavu detskej psychológie. Zaujímavé je, že nie je to žiaden odborník, je to lekár, je to lekár, ktorému ste dali trafiku. Je to nominant strany SNS. A toto nás, predpokladám, asi aj čaká do budúcna. Som si istá, že pán Danko aj pán..., aj celá SNS ochotne potopia celý SMER, len aby ešte získali tých pozostalých, ktorí ako voličia, ako voliči v týchto voľbách zrejme volili SMER.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.9.2016 11:03 - 11:03 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Asi pred hodinou sa tu odohral taký drobný incident, nebudem ho popisovať. Ja by som len chcela poprosiť pánov, ktorí sú v tejto rokovacej sále, aby sa pred ženami vyjadrovali naozaj slušne, aby nenadávali. Mám niekedy pocit, že slušne sa vieme správať len pred mikrofónom alebo aspoň nepoužívame také hnusné výrazy.
Tak prosím dôsledne mužov, aby sa snažili aj v súkromných rozhovoroch so ženami takto vystupovať minimálne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 15:53 - 15:55 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Začnem hneď pánom poslancom Jahnátkom. Pán bývalý minister, tiež by sme mohli hovoriť o vašich rôznych kauzách, k tomuto sa neznižujem. Na druhej strane dostala som sa tu na chrbte niekoho, z posledných štyroch miest sme sa tu dostali. Nech sa páči, dostaňte sa tu vy z posledných štyroch miest do parlamentu. Som zvedavá, či sa vám to podarí. (Potlesk.)
Ďalšia vec. Všetci, asi traja, ste tu spomínali, že som hovorila, aj pán Jarjabek, aj pán Jahnátek, že málo pracujeme. Hovorila som o obraze, aký vidia ľudia do Národnej rady. Novinári veľmi radi hovoria, že v parlamente sa pracuje 60 dní, druhý rok 66 dní, tretí rok, ja neviem, 72 dní. A týmto gestom vy spôsobíte, že budeme ešte kratšie v tom parlamente, hej. Takže obraz u ľudí aký vzniká.
Ďalšia vec. Pán Číž ma nazval klamárkou, takže klamal on, pretože som jasne povedala, že boli tu televízory a boli tu jediný raz. Takže nech nehovorí, že som klamala o tom, aká situácia bola. Povedala som rovnako, že nikde nevidím však obmedzenie alebo vyhodenie tohto paragrafu z rokovacieho poriadku, kedže vám vadí. Takže môže to ešte upraviť v druhom čítaní.
Pani Antošová, mne nevadí, že pán Danko z nuly na sto vystúpil, alebo ja už ani neviem presne tú formuláciu, jakú ste použili, ale že ako, že mu závidím? Nie. Mne prekáža, že sa robí kráľom Slovenska. Toto mi fakt prekáža. Naozaj by sa mal možnože trošku, by ste mu mohli dať školenie z pokory.
Ani raz som v prejave nepovedala, že mi vadí obmedzenie na 20 minút, hej. Tiež... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2016 15:23 - 15:38 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, no tak máme tu zákon, rokovací poriadok, ktorý by mal upraviť spôsob rokovania Národnej rady na ktovie ako dlhú dobu. Možno si viacerí pamätáme, ako sme tu mali znenie rokovacích poriadkov za predchádzajúcej vlády, vtedy bola jednofarebná vláda, vláda SMER-u. Mali to veľmi jednoduché, mohli si urobiť, čokoľvek chceli. Aj napriek tomu sa aspoň naoko snažili o to, aby tie procesy vyzerali naozaj demokraticky a že ide o zodpovedný prístup k tvorbe legislatívy.
Hovorím o tom preto, lebo to, čo ma úplne najviac zaráža, a priznám sa, že mi to aj veľmi prekáža, je ten spôsob, ktorý bol dokonca ešte obhajovaný aj pánom poslancom Gálom ako predkladateľom, ako bol odprezentovaný. Ja vám to zopakujem. Nebola vytvorená žiadna pracovnú skupina, samozrejme, veľmi dlho sme počuli, alebo teda od poslednej schôdze sme akurát nechali, sa nechal pán Danko počuť, že bude meniť, že zmena rokovacieho poriadku je nevyhnutná a je potrebná a treba, aby bol parlament slušný, aby sa tu neklamalo a aby, a to je dôležité, aby išli z Národnej rady dobré zákony. Dobré zákony!
Teraz prešiel mesiac a zrazu vprostred dovolenky si mnohí kolegovia našli odkaz, že ak máte nejaký problém s týmto návrhom zákona, dajte pripomienky. A, bum-bác, päť dní maximum na pripomienky. Akože toto je naozaj spôsob prípravy dobrých zákonov?
A ešte keď sa dozvieme z toho, čo nám rozprával pán predkladateľ Gál, že v podstate on bol v tom procese rovnako ako my, ktorí sme len mali možnosť pripomienkovať, hej, že ako od dobroty, že teda aby sa to tvárilo, že naozaj tento zákon bude vytvorený konsenzom. Ja som nebola podpísaná pod tento zákon. Ale čudujem sa, že sa naozaj do tejto veci nechal navliecť pán poslanec Gál a úplne rozumiem tomu, že sa do tohto nedal navliecť pán poslanec Kresák, ktorého možno najviac pripomienok bolo absorbovaných do tejto novely.
Priznám sa, že v tom čase som sa nevedela pozrieť na túto novelu, ktorá prišla mailom, hej, z nášho poslaneckého klubu a na klub prišla od predsedu alebo z kancelárie predsedu Danka.
Takže to, čo vyčítam tejto novele najmä, je proces. Lebo pán Danko sa rozhodol, že devätnásteho je termín, ktorý chce stihnúť. On sa rozhodol, že chce, aby to išlo na rokovanie čím skôr, aby to bolo čím skôr schválené. Akože ak takto sa prijíma na Slovensku dobrá legislatíva, tak myslím, že pán Danko by mal naozaj si otvoriť oči a možno pozrieť sa, ako v skutočnosti fungujú zahraničné parlamenty, a nie sa len opierať o komparáciu zákonov z iných štátov.
Ak si spomeniem, zo začiatku som hovorila, ako prebiehal proces prípravy v predchádzajúcom volebnom období, ja som v tejto skupine nebola. Ale tak isto. Pravidelne - pravidelne, možno nepravidelne, možno málokrát, ale schádzala sa tá skupina k príprave zákona o rokovacom poriadku. Mali možnosť dať pripomienky. Je pravda, že opozícia asi nikdy nebude spokojná s úpravami, ktoré sa tam nachádzajú, ale minimálne - vtedy bol ešte pán Paška predsedom - nedovolili si tam zaviesť ustanovenia, ktoré naozaj obmedzovali možnosť prejaviť slobodne opozícii rôznymi spôsobmi svoj názor.
Dnes je situácia iná, pretože máme pána predsedu Danku, ktorý si, Danka, ktorý si, mám pocit, prisvojuje ešte aj Národnú radu. Možnože sa dočkáme, že bude v jeho majetkovom priznaní nakoniec uvedená. Ale verím, že toto je len naozaj vtip.
Teraz možno sa obrátim k téme, prečo chcete meniť rokovací poriadok. V prvom rade ho meníte preto, lebo vám vadia prejavy opozície. Len zaujímavé je, že vám vôbec nevadí, že v novele, ktorú predkladáte, nijakým spôsobom neupravujete možnosti alebo kontrolné možnosti opozičných poslancov. Vôbec vám nevadí, že poslanec, jednotlivý poslanec nemôže vykonávať poslanecký prieskum, vôbec vám nevadí, že sa nedodržiava ani poriadok, rokovací poriadok, ktorý je dnes platný. Aj teraz sme mali možnosť, aj keď s ospravedlnením, že teda naozaj došlo k nedorozumeniu. Ale však včera sme boli svedkom, ministri sa ospravedlnili všetci a jeden predkladal zákony takmer za všetkých ministrov. Ako to je hanba. To naozaj svedčí o tom, kto je komu podriadený na Slovensku. Ale vieme, že v skutočnosti by to malo byť presne naopak. Stále zabúdame, že vláda je podriadená parlamentu. Aj keď znova poviem, že pán predseda Národnej rady, druhý ústavný činiteľ, mám pocit, že sa, naopak, tiež niekedy tvári, akoby bol prezidentom.
Druhý bod, prečo asi chcete meniť, alebo druhý postreh, prečo asi chcete meniť rokovací poriadok, je, že zrejme nemáte chuť chodiť do parlamentu, to znemená, nemáte chuť - podľa občanov, naozaj, toto je optika občanov, nemáte chuť pracovať. Lebo takto oni hodnotia našu činnosť veľakrát. A neviem, či sa vám to podarí zmeniť. Vedia, že parlament pracuje 65 dní, vedia, že pracuje 80 dní, a takýmto spôsobom, keďže chcete obmedzovať, zdá sa, že máte naozaj záujem o to, aby v konečnom dôsledku videli, že parlament chce pracovať ešte menej, ako pracuje doteraz. Ťažko vysvetlíte každému občanovi, koľko práce vykonávate v regióne, koľko času venujete a strávite pri podnetoch, ktoré riešite od občanov.
Ale opäť. Vôbec vám nevadí, že vládni ministri kryjú špinavosti, kryjú rôzne daňové podvody a nepriamo, možno niektorí aj priamo, pomáhajú aj korupcii. Toto vám naozaj nevadí, ale vadia vám, vadí vám, že sa dlho rozpráva, vadí vám, že ľudia majú v rukách transparenty, vadí vám, že ľudia nosia tričká. Najskôr asi treba naozaj hodnoty poprehadzovať a potom budete chápať, prečo sa to všetko robí.
A tretia poznámka, prečo chcete meniť rokovací poriadok, čo som už tunák raz povedala, chcete ho meniť preto, lebo to chce pán predseda. A toto je asi pre mňa najsmutnejšie. Lebo fakt, predseda si zvykol prisvojovať aj Národnú radu.
Ešte sa vrátim k vystúpeniu pána poslanca Gála. Nechcem uraziť, ale fakt ma to napadlo hneď, ako začal rozprávať, že "zabudol vôl, keď teľaťom bol", toto nepatrí jemu, samozrejme, ale proste toto prirovnanie mi napadlo úplne podľa mňa prirodzene. Vie takisto, koľkokrát on sám napádal to, keď prišli do parlamentu pozmeňováky v priebehu druhého čítania. Nieže pozmeňovák jeden, dva, to všetci robili, ale sumár pozmeňovákov, že aký chaos to vedelo vniesť do samotnej legislatívy a ako on ako právnik veľmi napádal čistotu procesu. A teraz sa dozvedáme, že on ako predkladateľ má pripravenú ešte kopu pozmeňovákov, ktoré dokonca podmieni, ktorými dokonca podmieni podporu svojho vlastného zákona. Jako toto je až úplne choré.
To znamená, že chce opravovať pokazené. A tým ste sa vlastne sami priznali k lajdáckej príprave tohto zákona, a preto vás vyzývam a dávam aj procedurálny návrh na stiahnutie tohto pozmeňovacieho, nie pozmeňovacieho návrhu, ale novely zákona, aby bol návrh vzatý späť. (Reakcia z pléna.) Áno, ďakujem. Áno, aby bol návrh vzatý späť.
Pán predseda sa veľmi často oháňa pojmami ako kultúra a slušnosť, hrdosť a česť. Ale poviem vám, že fakt toto, čo robíte teraz, sa neodvážil ani pán Paška, ktorý tunák bol naozaj ako železný muž. Neodvážil sa to robiť. Takže teraz neviem, že či pán Danko robí v nevedomosti to, na čo by sa nikto iný neodvážil, pretože vie, že vedia a pretože tí iní vedia, že sa im to môže vypomstiť, ale, skrátka, rozhodnutie máte.
Pridávam sa k tomu, ako Rišo Vašečka na začiatku povedal, že pozor, aby ste naozaj neumreli na chorobu z oplašenosti. Lebo toto mi príde naozaj veľmi zbrklo predložený návrh novely rokovacieho poriadku.
Viacerí ste sa tunák obuli do toho, že veď za Radičovej vlády tunák boli televízory. Prosím vás, koľkokrát boli tie televízory za celé funkčné obdobie? Až jedenkrát. Ale vy toto ustanovenie nechávate v rokovacom poriadku, milý pán! Vy ste sa ho ani nedotkli! Vy ako za predkladateľov klubu SMER - SD. A som zvedavá, že či pozmeňovacím návrhom toto ustanovenie zrušíte.
Však pán Paška hovoril o parlamentnej stráži. Akože on mal tiež strašne veľa slov predtým, kým sa naozaj prijala nejaká novela rokovacieho poriadku. A len postupne zmeny k veci upustil, lebo vedel, že je to nevhodné a v klasickej demokratickej spoločnosti by sa to robiť nemalo.
Takže preto vás opäť vyzývam, milé panie a páni poslanci z vládnej koalície, aby ste naozaj hlavne riešili skutočné problémy tejto krajiny, ktorou, aj keď sa vám to nepáči, je naozaj korupcia a škandály spojené s ministrami tejto a predchádzajúcej vlády.
Posledné, čo mi nedá, ale musím to spomenúť, keď som už hovorila o slušnosti, hrdosti a čestnosti, ani neviem, akým spôsobom to povedať, ale zasa je to v súvislosti s pánom predsedom Dankom a možnože aj podpredsedami ostatnými, spôsob, ako ste a postavili k materstvu pani podpredsedníčky Nicholsonovej. Jako je mi úprimne ľúto, je mi úprimne ľúto, akým spôsobom Národná rada k tejto téme komunikuje. To, že vytvára nátlak, to, že vytvára nátlak na ženu, ktorá je naozaj v ťažkom položení tesne pred pôrodom a tesne po pôrode, istým spôsobom zamlčiava niektoré veci, ktoré jej sám povedal, doporučil, aj listom napísal, mi je veľmi ľúto. Ale opäť, dôležité je, že pán predseda sa chce hrať na hrdinu. Neviem, do akej miery sa mu to podarí. Ja osobne som zástankyňa toho, aby matka, samozrejme, bola s dieťaťom doma... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ako to súvisí s rokovacím poriadkom?

Jurinová, Erika, poslankyňa NR SR
Úplne to súvisí.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No nesúvisí vôbec. Takže, nech sa páči, k rokovaciemu poriadku sa vyjadriť.

Jurinová, Erika, poslankyňa NR SR
Som si istá, že pani podpredsedníčka nijakým spôsobom neporušuje rokovací poriadok, a som si istá, že stačí naozaj len trošku kultúry a slušnosti zo strany vedenia parlamentu, aby sa dalo dohodnúť na ďalšom procese s pani poslankyňou a podpredsedníčkou Nicholsonovou. Pretože toto som si dovolila povedať a pripomenúť, pretože som tiež matka. Moje rozhodnutie bolo zostať síce s deťmi, ale nikto nikomu predsa nesmie brániť, aby, ak sa rozhodne, aby išiel pracovať, aby sa snažil napĺňať aj svoje materské povinnosti.
Takže z môjho pohľadu a z pohľadu nášho poslaneckého klubu sa naozaj nebudeme podieľať na takejto zbrklej, zbrklo pripravenej novele rokovacieho poriadku a budem veľmi rada, ak neprejde ani do druhého čítania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.9.2016 15:10 - 15:11 hod.

Erika Jurinová
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 10:34 - 10:35 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Gábor Gál, ja mám pocit, že strácate pamäť azda. Jako vy tunák obhajujete niečo, že koľko ešte budeme mať času na to, aby sme urobili zmeny, pritom viete, že ide o normu, ktorá sa týka celého parlamentu, jej fungovania do budúcnosti, kedy možno aj vy budete v opozícii, možno to nebude tak dlho trvať, a vy sa tvárite, že máme byť spokojní s tým, že od poslania e-mailu 12. do stanovenia termínu 17., možno si to nepamätám presne, ako to bolo povedané, a odovzdania zákona 19. augusta je dostatočný čas na prípravu takto dôležitej normy, podľa ktorej funguje slovenský parlament?! Parlament, Národná rada Slovenskej republiky? Toto hádam nemyslíte vážne?! Veď to nebol ani mesiac na prípravu, ani 2 týždne nemali kolegovia možnosť zoznámiť sa s tým a vy sa čudujete, že sa nechceme k takejto aktivite pripojiť?!
Z vás sa naozaj stal smerácky poslanec, nie poslanec MOST-a - HÍD-u, ktorého som si pamätala ešte z predchádzajúceho volebného obdobia. Je mi vás úprimne ľúto.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 10:10 - 10:12 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, obávam sa, že slovko "oplašenosť" sa začne teraz veľmi často používať v súvislosti s pánom predsedom Dankom. Je mi ľúto, ale rovnako mám pocit, že môže zísť na chorobu z oplašenosti.
Pán predseda si zvykol prisvojovať Národnú radu. A je mi ľúto, že si neuvedomuje, že aj on je tu len dočasu. Nie všetko, čo zavedie, je správne. A naozaj sa mu to môže raz vypomstiť.
Veľmi ma zarazilo to, akou rýchlosťou žiadal reakciu v strede leta od opozičných poslancov. Schôdza sa končila na začiatku júla. Naozaj potreboval mesiac na to, aby rozoslal list a bolo veľmi nutné do piatich dní reagovať? Sa mi to zdá úplne choré. Možnože mu tí jeho koaliční partneri zabudli povedať, akým spôsobom sa pripravovala novela za predchádzajúcej vlády, za predchádzajúceho volebného obdobia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 18:04 - 18:06 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja by som tiež potvrdila to, čo aj predošlí rečníci obidvaja povedali, že ide o nesystémový príspevok. Každý rok tu robíme rošády, to už bolo povedané. Teraz ma zarazilo, keď, pani kolegyňa, ste povedali, že financií je každý rok menej a menej. Ale nie, financií je každý rok, by som povedala, viac a viac, len sa možnože používajú na rôzne ciele, ktoré možno naháňajú do vreciek, financie do vreciek tým, ktorým by nemali, a tým, ktorí potrebujú a sú núdzni, tak na tých sa akoby zabúda.
Ďalšia vec, ktorá ma pri tom vianočnom príspevku napadla, je, pán Mihál doporučil, že by sa táto suma celá mohla, celých tých 80 miliónov, mohla pretransformovať napríklad do sociálnych služieb. Mne by sa možnože páčilo, aby sa skôr tento vianočný príspevok použil ako do balíka valorizácie alebo do balíka úpravy dôchodkov. Ale zasa to v tomto prípade by to nebolo tak marketingovo zaujímavé, ako keď poviete dôchodcom, že dostanú vianočný darček v podobe vianočného príspevku. Takto to chápem rovnako.
Takže podobne ako v tom predchádzajúcom, ľuďom ste hovorili pri valorizácii dôchodkov, že dostane každý dôchodca rovnakú valorizáciu, čo považujem za veľké a hrubé zavádzanie, tak v tomto prípade rovnako sa mi nepáči, že každý rok robíte rošády s vianočným príspevkom. A ak si spomínam dobre, tak úplne na začiatku to mala byť dávka, ktorá ochráni možnože tých, ktorých nazývame starodôchodcovia a novodôchodcovia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 17:43 - 17:44 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pani kolegyňa Gaborčáková vždy vystupuje na obranu slabých a utláčaných a chudobných. Samozrejme, pokračovala v tej línii aj teraz, za čo jej ďakujem, že naozaj veľmi často upozorňuje na problémy, ktoré v tejto skupine existujú, že sú to, teraz hovorila zväčša o chorých ľuďoch, ale patria tam aj deti, zdravotne postihnutí, seniori, všetci sociálne odkázaní. Aj preto si myslím, že to, ako pán minister na konci svojej predchádzajúcej reči hovoril, že dáva veľké peniaze na niečo. Nejde o to, aký veľký, alebo teda ide aj o to, aký je veľký ten balík, ale v prvom rade by nám malo ísť o to, aby bol naozaj spravodlivo rozdelený.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 16:57 - 16:58 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
No, bývalý pán štátny tajomník, ja som dúfala, že mi vyvrátite to, čo sme tvrdili, že naozaj sa to nedotkne valorizácie minimálnych dôchodkov. Toho ste sa vôbec nedotkli. Práveže ste potvrdili, že naozaj valorizácie minimálnych dôchodkov, teda tých, ktorí pracovali minimálne 30 rokov, sa to skutočne nebude vôbec tých dôchodcov týkať navýšenie.
Druhá vec, o výške percenta tunak nikto nezapochyboval. Prvú časť vystúpenia ste sa venovali tomu, že niekto sa tu bude handrkovať, dve, tri, štyri, to je jakože naozaj; princíp ja schvaľujem, hej. V dnešnej situácii to schvaľujem. Takže vôbec nezáleží na výške percenta.
Tretie, hovorili ste o tom, ako pomáhate rodinám inak, mladým rodinám iným spôsobom. Ja vám poviem, akým spôsobom. Jedine cez pilotné projekty z peňazí EÚ. To je naozaj veľmi systémové opatrenie. Tlieskam vám za to.
A posledné, je mi ľúto, že sám ste povedali, že vlastne tí, ktorí nepracovali poriadne alebo teda pracovali možnože od 10 rokov do 30 rokov, budú valorizovať, od 15 do 30 rokov budú mať valorizované dôchodky, takže sa v pohode dotiahnu na tých, ktorí pracovali aj cez 30 rokov. Takže potvrdili ste naše slová a je mi to ľúto, že na tých ľudí, na tých ľudí, nie sú v hmotnej núdzi, nie sú v hmotnej núdzi, na tých ľudí ste zabudli. (Hluk v sále.)
Ďakujem.
Skryt prepis