Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Také tri skupinky komentárov budem mať, jedna k tomu, čo tu dnes premiér hovoril o raste hrubého domáceho produktu, potom dve skupiny k tomu, prečo nechcem, aby bol premiérom, a tie budú o tom, že všetko robí pre marketing, málo pre produkt, ktorý musí strana krajine ponúknuť, on to ignoruje. A druhá skupina, a teda posledný bod, bude o tom, že som presvedčený, že Robert Fico sa v historických,...
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Také tri skupinky komentárov budem mať, jedna k tomu, čo tu dnes premiér hovoril o raste hrubého domáceho produktu, potom dve skupiny k tomu, prečo nechcem, aby bol premiérom, a tie budú o tom, že všetko robí pre marketing, málo pre produkt, ktorý musí strana krajine ponúknuť, on to ignoruje. A druhá skupina, a teda posledný bod, bude o tom, že som presvedčený, že Robert Fico sa v historických, zlomových momentoch krajiny mýli, až mi je to divnô, že stopercentne.
K tomu HDP. Robert Fico sa chválil tými číslami, ako keby sme mali teraz rast HDP vyplývajúci z jeho reforiem. Tak ktoré sú tie jeho reformy, z ktorých vyplýva hospodársky rast? Vlaky zadarmo? Alebo vyhlásenie, že Slovákov sa kríza nedotkne? Alebo analýza možnosti postaviť širokorozchodnú trať? Ktoré reformy viedli k hospodárskemu rastu, ak nie tie, ktoré sa urobili ešte pred Ficom? To boli reformy spolu so vstupom do Únie, ktoré viedli k dlhodobému hospodárskemu rastu, z ktorého on teraz politicky, a zdá sa, že nielen politicky, benefituje.
K tomu rastu HDP ešte chcem povedať, že v roku 2008 sme mali verejný dlh 28 % z HDP, teraz ho máme 53 % z HDP, čiže necelý dvojnásobok. Keby vláda Roberta Fica konsolidovala poctivo, nuž tak by mala požičané vrátiť. Uznávam, že tam bol ešte rok 2011 a malý január, kus februára 2012 a ešte pár mesiacov z 2010, kedy zadlžovala iná vláda. Ale obrovské peniaze mal vrátiť, nielen morálne, ale aj ekonomicky je to dôležité. Stredný prúd ekonómov hovorí, že keď je zle, tak vláda si môže požičať a potom to má vrátiť, keď je dobre. Teraz máme už dlhú sériu rokov s pomerne vysokým hospodárskym rastom. Kde sú tie vrátené peniaze požičané, kde sú? Pretože dlh sa znižuje len účtovne, znižuje sa tzv. jednorazovými opatreniami, ako je napríklad predaj majetku alebo čerpanie peňazí z II. piliera, kde sme mali našetrené peniaze na horšie časy, už ich tam máme málo.
No a ešte by som si dovolil, ak to nájdem, odcitovať jeden z jeho citátov, ktorý ma motivoval byť prekvapený z toho, ako dnes Robert Fico objavil silu makroekonomických čísel, pretože v roku 2004 na tlačovke SMER-u povedal, že "SMER považuje za potrebné reagovať na oslavné odhady a makroekonomické údaje aj preto, aby poukázal na svoj zásadný, iný prístup k ekonomike a jej cieľom. Kým pre súčasnú vládu", to boli pravičiari vtedajší, "kým pre súčasnú vládnu koalíciu sa stali božstvom čísla, často prikrášľované metódou štatistického priemeru, pre SMER je podstatným ukazovateľom kvalita života väčšiny obyvateľov. SMER považuje za cynické chváliť sa vyššími príjmami do štátneho rozpočtu." Mimochodom, tie nám teraz rastú rekordne ostatné roky. "SMER však kladie aj nasledujúce otázky."
Prečítam jednu z nich: "Prečo vláda Slovenskej republiky nesúhlasí so znížením spotrebných daní z pohonných hmôt na úroveň požadovanú Európskou úniou? Ako to dokonca požadujú aj ďalšie organizácie."
No, miesta sa obrátili, my by sme boli radi, keby sa spotrebné dane z pohonných hmôt znížili. Robert Fico hovoril vtedy opak a dnes sa chváli číslami, ktoré kedysi nerešpektoval.
Teraz ten druhý bod o populizme veľkej strany a o tom, či je Robert Fico hlavnou hradbou proti neslušnosti bláznov a polobláznov v opozícii. Myslím si, že politici majú prinášať produkt pre spoločnosť a majú robiť aj marketing, jasné. Strane sa, že malá strana, ktorá má 4,9 % pred voľbami, no dobre, asi všetci sa zhodneme, že je treba trocha odtolerovať zvýšenú mieru populizmu, ale osobitne veľká strana, ktorá je desať rokov najsilnejšou, by ten pomer mala mať iný a toho populizmu menej, tak sa pozrime na to, či ho má a či je naozaj hradbou proti bláznom a polobláznom a ich neslušnosti.
Nedávno Robert Fico hovoril o tom, že kúsok od našich hraníc bude veľká vojna, veľká vojna, na 70 % mala byť obrovská vojna, kúsok od našich hraníc. Hovoria, hradba proti bláznom a polobláznom. Nebezpečná informácia, keby sme vedeli, že to je seriózny premiér, no tak by sme mali byť v pohotovosti, to by ľudia už utekali do zahraničia aj s malými deťmi. No nestalo sa, lebo vieme, že až takou hradbou nie je.
Kto tu hovoril, že keby mala nejaká iná členská krajina NATO problémy, že nám to bude jedno a že jej nepomôžeme? Kto to hovoril? Hradba proti bláznom a polobláznom?
Kto hovoril o tom, že najnižšie ceny vo verejnom obstarávaní nie sú dobré, nie sú dobré? Že dokonca by sme to mali urobiť asi tak, že keď sa prihlásia viacerí, tak ten, čo dá najnižšiu ponuku, by mal byť vyradený zo súťaže. Pripomínam, že to bolo v čase, keď priemerný počet súťažiacich v našich verejných obstarávaniach na Slovensku bol 2,6. Ostal by v mnohých prípadoch jeden súťažiteľ.
Kto pred pár dňami povedal, že treba a bude sa robiť politika tak, aby sa Británii darilo zle, to je hlavný cieľ, nie aby sa nám darilo dobre, ale hlavne aby sa Británii darilo zle. Kto hovoril, že v zahraničnej politike neexistujú žiadne morálne hodnoty? Že neexistujú žiadne morálne hodnoty? No to už fakt musí mať človek neviem aké problémy, keď verí tomu, že ľudia, a aj politici, že nemajú morálne hodnoty, či už sú v domácej, alebo v zahraničnej politike.
Chudobnejšie krajiny, ktoré buď dnes spriemyselňovali, alebo sa aj snažili spriemyselňovať, ale nerobili to s pomocou trhovej ekonomiky, postupne dnes vidíme, alebo mnohé z nich rastú, aj mzdy tam rastú. Deje sa to tak, že zavedú demokraciou trhovú ekonomiku, tým pádom prilákajú zahraničných investorov. Tí prídu preto, lebo tam je lacnejšia pracovná sila, nejaký čas z toho benefitujú až dovtedy, kým sa trh nenaplní, už je málo voľných pracovných miest, voľných, rastú, á, voľných ľudí na trhu, narastú mzdy a potom už si musí krajina nájsť nejakú inú výhodu. Takto to funguje a takto to funguje aj na Slovensku. Namiesto toho, aby Robert Fico toto vysvetľoval ako zodpovedný politik, najmocnejší, tak chodí po Slovensku a hucká ľudí, že majú nižšie platy než v Nemecku. Hmm, toto teda sa mi nezdá ako zodpovedná premiérska práca.
Pokiaľ ide o dobrý projekt Hodnota za peniaze, čiže ide o to, že skupina odborníkov bude analyzovať investície štátu a bude zisťovať, či každé euro vložené do nejakého projektu bude mať aj návratnosť, aby sa nám vrátilo najlepšie viac než jedno euro, samozrejme.
No ale pamätám si výrok Roberta Fica v súvislosti s budovaním širokorozchodnej, nechcenej ekonomickej analýzy: chceme to alebo nechceme to? Toto je jeho zásadná pozícia. Nie ekonomické analýzy. Buď to chce, bohvie, z akých dôvodov, alebo nechce tú investíciu.
Tiež si pamätám jeho vyjadrenie, že najdrahšia diaľnica je nepostavená. Čiže akokoľvek draho postavená diaľnica je furt lacnejšia než nepostavená. Inými slovami, oplatí sa stavať diaľnice za akúkoľvek cenu. Doktrína Roberta Fica čelne zrážajúca sa s myšlienkami a duchom hodnoty za peniaze a analýz efektívnosti.
"Berieme peniaze tam, kde sú," je ďalší výrok Roberta Fica mnohokrát zopakovaný. Radím ho medzi populistické a radím ho medzi také, ktoré sú v priamom rozpore s princípmi projektu Hodnota za peniaze. Pretože jasné, že štát musí zdaňovať, ale má zdaňovať tam, kde to najmenej poškodí napríklad ekonomiku. Kde to najmenej poškodí zamestnanosť ľudí. A tam sa dá debatovať o priamych, o podiele priamych daní, nepriamych daní, o tom, že máme zaťaženú prácu vysoko nad priemerom OECD. Čiže povedať len, že beriem peniaze tam, kde sú, nemôžem si pomôcť, mne to pripomína výrok slávneho bankového lupiča Williho Satona, ktorý na otázku, prečo vykrádal banky, odpovedal: "Predsa beriem peniaze tam, kde sú." Vraj to povedal. Čítal som už aj informácie, že to nepovedal. To nie je ale podstatné.
Vrátim sa, keď hovorím o populizme, ešte k tomu, čo som už hovoril vo faktickej poznámke, hovoril som o tom, že Robert Fico dnes povedal, že aj výjazdovými zasadnutiami vlády bojujú za to, aby sa lepšie darilo chudobnejším regiónom. Ja som hovoril, že na to, aby vláda prišla s dobrými opatreniami, musí urobiť kvalitnú analýzu a že ju nemá, že takáto analýza by musela sa pozrieť na to, či je pravda, že tam, kde staviame diaľnice, že potom aj regióny rastú rýchlejšie. Napríklad analýza INESS to nepotvrdila. Alebo či by sme nemali urobiť decentralizáciu, nejakú zmenu v systéme financovania samospráv. Pozrieť sa na to, čo sú ozajstné príčiny zaostávania niektorých okresov, a potom urobiť opatrenia. No ale keď som si pozrel tie analýzy zaostalejších okresov, tak som tam našiel také veci, ktoré, o ktorej som hovoril vo faktickej, ale zopakujem to, pretože jednak som si ju nedokončil a jednak ešte druhú pointu som nestihol povedať vo faktickej poznámke.
Takže zacitujem z analýzy okresu Sabinov: "Okres Sabinov má rozlohu 545 000,45 kilometra štvorcového, vzhľadom k rozlohe patrí medzi menšie okresy, leží na východnom Slovensku. Sídla aj hospodárstvo okresu sú sústredené hlavne v Spišsko-šarišskom medzihorí, ktoré z juhu lemuje Bachureň a Šarišská vrchovina, zo severu pohorie Čergov. Osou územia je rieka Torysa, do ktorej sa vlieva niekoľko malých prítokov. Okres Sabinov susedí s okresom Prešov, v ktorom sa nachádza tretie najväčšie mesto na Slovensku, krajské mesto Prešov, a s ktorým má najdlhšiu hranicu. Okrem toho susedí s okresmi Levoča, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Bardejov."
Čo sa dá z takejto analýzy odvodiť? Podľa mňa hocičo, aj to, čo nakoniec vláda odvodila, a síce, že na základe tejto analýzy podporí prípravu ľudí na povolanie chovateľ a bača.
No ešte uvediem, že Robert Fico upozorňoval aj na veľmi vysokú pravdepodobnosť teroristického útoku na Slovensku, pričom prezident si to musel potom telefonicky diskutovať s riaditeľom SIS.
No, pokiaľ ide o slušnosť a o boj za slušnosť, tak ospravedlňujem sa tým vopred, ktorých budem citovať, ale sú to plné citáty Roberta Fica ako bojovníka teraz za koalíciu slušnosti. "Peter Šuc sa ukázal ako zakomplexovaný zadubenec neschopný prekročiť hranice zaostalého provinčného myslenia a ako klamár." Jeden citát.
Druhý: "Hulvátskym, idiotským spôsobom atakujete vládu Slovenskej republiky. Len idiot z Nového Času môže napísať, že som išiel do Vietnamu." a tak ďalej, a tak ďalej.
"Africké hyeny sú ohľaduplnejšie ako novinári."
Alebo: "Žiadam denník Pravdu, SME a televíziu TA3, aby sa prestali správať ako prostitútky, ktoré sú schopné v mene peňazí" a tak ďalej, a tak ďalej.
No, nezdá sa mi, že takto rozpráva hrádza proti neslušnosti.
No a ešte pár slov k tomu, že podľa mňa sa Robert Fico mýlil v kľúčových momentoch histórie. Vieme všetci, jeho poznáme prednovembrovú históriu. Nechcem sa veľmi k tomu vracať, ale poviem to, že pred referendom o vstupe do Európskej únie Robert Fico hovoril: "Do Únie áno, ale nie s holými zadkami." Pričom, pričom v rovnakom čase rozprával, že Slovensko je chudobné, že naši ľudia sú chudobní a presnejšie to vyjadril pred referendom slovami: "Slovensko na vstup do EÚ nie je dostatočne pripravené. Zdroje, ktoré budeme dostávať z fondov EÚ, nebudú plne využité." Ďalej povedal: "V posledných piatich rokoch sa však hovorí len o tom, ako nám bude dobre. No realita je taká, že po vstupe bude horšie."
Toto bola jeho politická pozícia pred vstupom Slovenska do Európskej únie. Ako kľúčovým momentom, historickým kľúčovým momentom pre našu krajinu, ktorý nám pomohol aj z hľadiska budovania demokracie, aj ekonomiky. Potom ďalej bol aj proti vstupu do eurozóny, ktorú už teraz sám uznáva.
Takmer 20 minút. Zhruba som si povedal, čo som potreboval, pokiaľ budú nejaké otázky, rád zodpoviem.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis