Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2018 o 9:55 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.5.2018 9:47 - 9:49 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dobre zhrnuté, tiež tie podčiarknuté hajlajty boli vybrané dobre podľa môjho názoru. Ešte by som vari pridal, že tá situácia je teraz u nás taká, že medziročná inflácia sa priblížila k 2,5 percentám, úvery na bývanie dávame lacnejšie, čiže v zásade reálne si požičiavajú tí ľudia za záporné úroky, tak možno by sa dalo opýtať pána guvernéra, že či je toto udržateľné a aké opatrenia by sa dalo urobiť v tomto smere, pretože to už nie je úplne jednoduché urobiť ani v MBS-ke a možno ani na úrovni slovenskej vlády či parlamentu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.5.2018 13:34 - 13:38 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Potešilo ma, že dnes vyzerám v tom obleku mladšie.
Dovolím si teda uviesť návrh zákona, tak ako uviedla pani predsedajúca, predkladajú ho spoločne poslanci za stranu Sloboda a Solidarita Jana Kiššová, Eugen Jurzyca, Jozef Rajtár, Ľubomír Galko.
Cieľom tohto návrhu je zrušiť povinnosť vykonávať pracovnú zdravotnú službu vo vzťahu k zamestnancom zaradeným do I. a II. kategórie, to sú tí najmenej rizikoví, prípadne nerizikoví. Vo vzťahu k zamestnancom zaradeným do III. a IV. kategórie sa pracovná zdravotná služba navrhuje zachovať. Čiže ich sa netýka tento návrh.
Pripomeniem, že vláda minulý rok predložila úspešne podobný návrh, avšak boli to len faceliftové úpravy, v skutočnosti nemali veľký význam a naďalej toto opatrenie zaťažuje podnikateľské prostredie.
V podstate v tomto prípade, ako aj v prípade gastrolístkov a desiatkach až stovkách iných prípadov ide o to, že spoločnosť dokáže zlyhávať napríklad preto, že sa proti nej postaví, proti spoločnosti s množstvom jednotlivcov sa postaví dobre organizovaná malá skupina. Potom to vyzerá tak, že 5 ľudí, ktorí dokážu presadiť zákon, na základe ktorého 5 mil. Slovákov príde každý o jedno euro ročne, tak tých 5 ľudí si rozdelí 5 mil., každý po milióne. A ľudia sa nebránia a jeden prípad za druhým sa objavuje a toto je jeden z nich, kde zopár firiem benefituje na tom, že ľudia prídu o pomerne málo peňazí, a tak veľmi nevyskakujú a nekritizujú. Keď to potom napočítame, všetky tieto povinné zdravotné služby a gastrolístky a peniaze do hnedého uhlia a peniaze na ďalšie podobné projekty, tak zistíme, že ako je to potom možné, že napriek tomu, že by sme mali vedieť exportovať naše tovary na bohaté nemecké a rakúske trhy, no tak to, to nedokážeme. Naopak, ľudia odtiaľto, kvalifikovaní, odchádzajú do zahraničia. Ako je možné, že nám tak rýchlo stúpa vek odchodu do dôchodku? Ako je možné, že naši podnikatelia nedokážu konkurovať? Ako je možné, že máme vysoké ceny elektrickej energie a tak ďalej, a tak ďalej. Časť odpovede sú práve tieto úspešne pretláčané návrhy cez vládu a následne cez parlament malými, dobre zorganizovanými skupinami na úkor spoločnosti.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.5.2018 11:40 - 11:42 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Podľa mňa veľmi dobré vystúpenie. Možno by som podčiarkol ten pohľad aj smerom dopredu, teda nielen ten, ktorý hovorí, aké veľké problémy slovenská spoločnosť má, ale aj to, že nereaguje na ne vláda, tak ako by mala, a dôkazom je práve to, že po reštrukturalizácii vlády sa neprijalo iné programové vyhlásenie vlády, ktoré by už reagovalo na tie problémy, ktoré vybublali, ktoré sú evidentné. Zopakujem, tie problémy s rozdeľovaním agrodotácií napríklad, to je, to je katastrofa, to ani nie je možné, že v 21. storočí sa ľudia musia biť o svoj majetok. Nechce sa mi ani veriť. Je to tak, ako keby prišiel niekto do priemyselnej firmy cudzieho majiteľa a začal si tam vyrábať vlastné výrobky a ešte by si vypýtal dotácie na takúto výrobu. Evidentný problém. Reakcia neprišla, mohla prísť v programovom vyhlásení, mala prísť v programovom vyhlásení vlády. A nielen na agrodotácie a klientelizmus všeobecne, ale aj na iné oblasti. Predsa od rozpočtovej rady vieme, že nám narástla, medziročne sa znížila udržateľnosť verejných financií, vieme o problémoch v školstve, v zdravotníctve, v súdnictve, tam nikde vláda, nová vláda nezareagovala. Znamená to, že nemá predstavu ako riešiť tieto problémy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2018 16:02 - 16:02 hod.

Eugen Jurzyca
Ja len že ďakujem tiež.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.5.2018 15:55 - 16:01 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Dobrý deň. Ďakujem pekne za slovo.
Tak čím začneme? Asi tým, že predkladateľ hovorí, že v zásade treba zdaniť poistné, lebo nie je zdanené dépeháčkou. Tak ho treba nejako zdaniť. Tak teraz počúvajte, že čo všetko nemáme zdanené dépeháčkou. Čítam to z webu Finančnej správy: poštové služby, zdravotná starostlivosť, služby sociálnej pomoci, výchovné služby a vzdelávacie služby, služby dodávané členom, to sú pre, to sa týka politických strán, občianskych združení, cirkví a podobne, ďalej služby súvisiace, služby súvisiace so športom a telesnou výchovou, kultúrne služby, zhromažďovanie finančných prostriedkov, služby verejnoprávnej televízie a verejnoprávneho rozhlasu, poisťovacie služby, o tých dnes hovoríme, práve o tých, ďalej dodanie a nájom nehnuteľností, finančné činnosti, predaj poštových cenín a kolkov, prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier.
Čiže ak platí, že sa bude zdaňovať, čo sa nezdaňuje, tak sa bude zrejme toto všetko zdaňovať. Treba sa pripraviť. Vnímam to tak, že ak prichádzajú balíčky, treba vymýšľať nové dane. No ak budú prichádzať ďalej, tak asi, asi aj toto budú tie oblasti, ktoré som čítal, budú kandidáti na ďalšie zavádzanie daní. Väčšinou ide o segmenty alebo o trhy, ktoré sú blízko verejným statkom a tam naozaj je ťažké uvažovať o daniach. Je to náročné, pretože tie segmenty sú blízko normálnemu trhu a súčasne sú blízko zabezpečovaniu verejných statkov, ktoré sú bezplatné a tak ďalej a tak ďalej. Ale nejaký systém by sme mali mať, teda buď to budeme zdaňovať, alebo nie. Únia povedala, že DPH nie, dobre, mnoho krajín zavádza svoje dane, ale zavádza ich aj v mnohých z tých oblastí, ktoré som čítal. Čiže logika hovorí, že ak budeme pokračovať v balíčkoch, môžeme čakať zvyšovanie cien ako následok zdaňovania tých oblastí, ktoré som prečítal.
Ďalší taký väčší bod v mojej prezentácii je, že znova chýbajú analýzy. Napríklad, keďže zrejme stojíme pred strategickým rozhodnutím, či teda zdaňovať tie služby, ktoré dépeháčkou zdanené v EÚ nie sú, tak by sme mali mať analýzy, ktoré napríklad hovoria, aké boli dopady zdanenia inou než DPH daňou v krajinách, ktoré takéto dane zaviedli. Ďalej napríklad, aký by bol dopad tejto dane v porovnaní s potenciálnym dopadom DPH. Podľa komisie pre posudzovanie vybraných vplyvov sa návrhom zvyšuje riziko rastu chudoby. A teda zaujímalo by ma, aké vidí, ako vidí toto riziko predkladateľ a ako vidí riziko, že dobre, zavedie sa daň, zvýši sa chudoba a tí chudobní nebudú poistení a náklady ich potenciálne poistných udalostí bude preberať na seba ministerstvo financií.
Ďalej tiež komisia pre posudzovanie vybraných vplyvov sa vyjadrila, že nie sú dobre zrátané dopady na podnikateľské prostredie, čiže takého analýzy by sa v takomto významnom zákone zišli.
K doložke vplyvov ešte chcem povedať, že ZMOS žiada o doplnenie doložky vplyvov o finančné dopady na hospodárenie miest a obcí. Ak to tam nie je, tak sa vystavujeme riziku, že ten problém sa bude ťahať dlho, lebo ZMOS je pomerne silný partner na takéto vyjednávania.
Potom, možno taká drobnosť, v predkladacej správe sa hovorí, že navrhovaným zákonom sa nahradí v súčasnosti platný 8-percentný odvod z prijatého poistného. Nie je to pravda, lebo odvod sa netýkal starých zmlúv.
No a posledné tri poznámky. Ak ten zákon prejde, tak; ja dúfam, že teda neprejde, ale ak prejde, tak malo by to byť urobené tak, aby zákazník, tak ako na bločku, na hociktorom bločku za topánky, videl, akú daň vlastne platí, keď platí poistné. Tiež si myslím, že keď už, tak teda na nové zmluvy iba. A keď už, tak sa pripájam k tým, že, čo navrhovali, aby zákon bol účinný od 1. 1. 2019 z dôvodov, ktoré tu boli niekoľkokrát spomenuté.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2018 10:57 - 10:58 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Edo Heger, súhlasím. Mrzí ma len jedno u tvojej faktickej, že si ju sformuloval elegantnejšie než ja.
U pána Pčolinského to isté môžem povedať k tej prvej časti. A k tej druhej časti, no jasné, každý, každé porovnanie pokrivkáva, ale keď porovnávame napríklad obsah vitamínu C, tak má význam porovnávať aj jablká s hruškami.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.5.2018 10:42 - 10:54 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Dobrý deň, dámy a páni, ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo. Keďže môžem, tak zareagujem na pána Pčolinského. Ponziho schéma sa bezpečne dá identifikovať. Národná banka Slovenska s tým má svoje skúsenosti, viď napríklad jej analýzy fungovania Devín banky.
Filozoficky chcem povedať, že sprostredkovatelia sú ľudia, ktorí spájajú klienta s poskytovateľom úveru alebo poistenia, tí finanční sprostredkovatelia. A takýchto sprostredkovateľov máme v ekonomike veľmi veľa. Už som tu spomínal, je to napríklad obchod. Ja uznávam, že, a veľa som čítal a veľa som počul o tom, že sú chyby v tomto sektore, ako aj v mnohých iných. Tvrdím ale, že tento zákon ich nepomôže poriadne vyriešiť.
A keď sa hovorilo o motivácii, mám tak trocha pocit, že tá motivácia vychádza z toho, ako občas sa stane aj napríklad u farmárov, že by boli radi, keby ten susediaci trh bol nejak veľmi zaregulovaný, a veria, že tým pádom prídu peniaze do ich sektora a že teda vlastne ten obchod by ani veľmi nemal, to sprostredkovanie by nemalo fungovať. Najlepšie by bolo keby výrobok sa predal priamo spotrebiteľovi. A povyhadzujme všetkých tých reklamných mágov a veľkoobchodníkov a maloobchodníkov a sprostredkovateľov, lebo tí len vykorisťujú ten vzťah medzi výrobcom topánok a potom tým spotrebiteľom.
No, však bol aj taký systém na svete, ale veľmi sa neuplatnil. Ukazuje sa, že aj tí obchodníci, aj tí sprostredkovatelia, aj tá reklama má nejakú funkciu.
A ak ministerstvo verí, že tento segment totálne alebo veľmi zlyháva, tak malo predložiť analýzu, ktorá to hovorí, ktorá hovorí, že sprostredkovatelia robia zle v tom sprostredkovaní. A ja skôr vidím, že správa NBS o stave a vývoji finančného trhu za rok 2017 hovorí, že podiel finančného sprostredkovania pri úveroch na bývanie v roku 2017 rástol až na 61 % produkcie. To tu vidím, že ako je možné, že tam je nárast. Čo sú všetci na tom trhu, tí účastníci uvažujú zle, že sa obracajú na tých sprostredkovateľov viac? Mne to ukazuje, že tí sprostredkovatelia im pomáhajú nájsť si, nájsť si lepšie, lepšie v tomto prípade úvery. A tiež platí, že koncentrácia na trhu v prospech najväčších finančných agentov sa znižovala, štvorica najväčších spoločností poklesla, ich podiel poklesol na trhu z júna 2016 do decembra 2017 z 28 na 14 %, čiže ešte aj tá súťaž je tam, nevzniká tam nejaká monopolná renta, nedochádza k nejakej koncentrácii, nezdá sa, že by takýto typ zlyhania ten trh sa, poznačoval.
Teraz pôjdem až, toto boli skôr také reakcie na to, čo tu odznelo. Teraz pôjdem podľa štruktúry toho materiálu.
Čiže materiál, si povedal tie tri ciele: zvýšenie transparentnosti, regulácia odmien a regulácia stanovenia odkupnej hodnoty. Ja už som spomínal vo faktickej, že teda, no, nie je to, je to taká úradničina. Nehovorím, že minister financií to takto hovorí, ale je to úradničina povedať, že cieľom je regulácia odmien a cieľom je regulácia stanovenia odkupnej hodnoty. Dobré by bolo, keby materiály mali na úvod napísaný ten ozajstný cieľ, ktorý sledujú. Predsa nie je možné, aby ani extraľavicová vláda mala za cieľ všetko zregulovať. Nechce sa mi tomu veriť.
K tej transparentnosti tiež si myslím, že áno, áno, dobre identifikovaný problém, informačná asymetria na tomto trhu. Ale tiež patrím k tým, ktorí hovoria, že narastie počet formulárov a tie informácie sa môžu zneprehľadniť až tak, že tento krok bude vyznievať kontraproduktívne. Mne osobne sa páči to RPMN úverov, takéto nejaké čísličko, nejaký takýto benchmarking keby sa podarilo vyvinúť, bolo by to, myslím si, že riešenie na to zníženie informačnej asymetrie. Možno do druhého čítanie, čiže nejaký, áno, benchmarking nákladovosti.
Potom ešte k tej transparentnosti. Chcem povedať, že z MPK, možno budete kritizovať, že si vyberám z MPK niečo, ale Krajský súd Prešov sa ozval, že sa vypúšťa zverejňovanie prvostupňových rozhodnutí NBS vo veci ochrany spotrebiteľa. A mne sa to páči, že sa ozval. A páči sa mi aj jeho zdôvodnenie, že sa zníži osveta, že je dobré, keď spoločnosť vie, čo si myslí regulátor už na základe toho prvého, prvostupňového rozhodnutia.
Ďalej, rozširuje sa okruh prispievateľov ročných príspevkov o poskytovateľov osobitného finančného vzdelávania. Čiže aj tí budú platiť NBS-ke sumu, ktorú určí NBS-ka. Mňa vzhľadom na minulosť moju vždy už, asi do smrti, bude viac zaujímať, nie koľko hodín sa odučí, ale čo sa naučia. Čiže potešilo by ma viac nie peniaze za vzdelávanie a vzdelávanie ako povinnosť, ale otestovanie, či tí ľudia niečo vedia. Nech si to NBS-ka otestuje, nie nech sa platí vzdelávanie a takýmto spôsobom sa môže celá tá regulácia predražiť. A na konci nemusí byť lepšie vzdelaný sprostredkovateľ a kvalitnejší, ale len sprostredkovateľ, ktorý viac zaplatil za nejaké vzdelávanie.
Teraz k tej regulácii odmien. Museli by sme vedieť, že to má pozitívny dopad na spotrebiteľov. A to nevieme, lebo takáto regula; takáto analýza neprišla a skôr teda, ako som hovoril, tie správy, tá správa NBS-ky o vývoji na finančnom trhu skôr prináša pozitívne správy o tom segmente. Počujeme tu anekdotické informácie o tom, že tu to bolo zlé a tamten zbohatol, no ale tak na serióznu reguláciu by nám to podľa mňa nemalo stačiť. A hovorím, potom, potom keď to preženiem, tak ak zaregulujeme tento segment trhu, tak prečo potom nie aj, aj nejaký maloobchod alebo nejakú reklamu. A tiež sa pýtam, či banky si a poisťovne si nevedia so sprostredkovateľmi dohodnúť správne odmeny.
No a k tej tretej časti, čiže regulácia odkupnej hodnoty. Niežeby som sa hádzal o zem, keď takého, najmä keď vidím, že ona sa menila. Na začiatku bola vysoká a teraz klesla na tých 50 % v prvom roku. Ale, ale vymyslel som si taký príklad. Každý príklad pokrivkáva, ale mohli by sme nariadiť, že aj autá budú mať odkupnú hodnotu, že keď si kúpim nové auto, tak, ja neviem, po pol roku ho môžem vrátiť a musí mi ten predajca dať, ja neviem, 90 % ceny. Dobre, môžme takéto niečo urobiť, nakoniec nie je to úplne neexistujúca praktika. Európska únia takto reguluje predaj výrobkov cez internet a, ja neviem, cez esemesky a tak. No ale uvedomme si, že týmto sa prenášajú náklady, zarobí na tom ten človek, ktorý naozaj vráti to auto a je to preňho výhodné, ale ono sa zvyšujú náklady tej distribúcie a tie sa prenesú na ostatných. Čiže pozor na to, zvyšujeme tým náklady distribúcie, a teda celej ekonomiky.
Potom tu sú, v MPK sa často hovorilo, že je tam nejednoznačne vyjadrené, ako sa má postupovať pri výpočte odkupnej hodnoty. Konkrétne ale v zákone je, že 50 % zaplateného...
Môžem poprosiť ešte dve minúty? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár Béla, podpredseda NR SR
Je všeobecný súhlas? (Súhlasná reakcia pléna.) Nech sa páči.

Jurzyca, Eugen, poslanec NR SR
Ďakujem pekne všetkým.
... 50 % zaplateného poistného v prvom roku trvania poistnej zmluvy zníženého o poistné na krytie rizika. Pozeral som to s mojimi kolegami asistentami, matematikármi, máte to tam práveže dobre, ale predsa len veľa, veľa subjektov v MPK to nepochopilo a keďže to veľa subjektov nepochopilo a právnici mi kedysi hovorili, že právo má byť aj zrozumiteľné, tak sa prihováram za to, aby to tam bolo jednoznačnejšie vysvetlené.
A ešte by som chcel požiadať o to, či by sa dala predložiť nejaká štatistika tých predčasných nevýhodných prestupov. Pretože ja zase, načítal som si tiež niečo k tomu a vraj tá praktika má klesajúci, výrazne klesajúci trend. Tak by som chcel vedieť, že či sa nerieši niečo, čo už z trhu odchádza.
A ešte k tomu odkupnému, posledná poznámka. No samozrejme, mne by sa viac páčilo, aby to odkupné bolo súčasťou ponuky a v súťaži aby sa ukázalo, napríklad v prípade toho automobilu, niekto, nejaká firma bude ponúkať možnosť odkupu po nejakom čase, nejaká firma v tejto oblasti to bude ponúkať, nejaká nebude ponúkať a ten spotrebiteľ si sám vyberie, ak dostane povinne jednoduchú informáciu o výške a existencii odkupného, no tak si vyberie ten produkt, ktorý mu takéto niečo umožňuje. Toto mi je bližšie, ale rozumiem, že vláda má legitímne o niečo bližšie k väčšej regulácii, takže bude si držať asi, asi túto svoju pozíciu.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť a za to, že ste mi odsúhlasili a niekto aj navrhol predĺženie vystúpenia v rozprave. Dovidenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2018 10:36 - 10:37 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja viem, že citovať Wikipédiu nie je pravé orechové, ale napriek tomu: Ponziho schéma je druh podvodnej investorskej operácie, ktorá sľubuje investorom neuveriteľne vysoké výnosy v krátkej dobe.
Dve poznámky mám k tomu. Po prvé, ak je veľká časť sprostredkovania Ponziho schémou, tak čo tam robí dohľad a ministerstvo financií by skôr malo teda navrhnúť úplné zrušenie. Ale nad tým všetkým je poznámka, že Ponziho schéma sa dá bezpečne identifikovať analyticky. Keby predkladaný materiál obsahoval takúto analýzu presvedčivú, no tak by sa dalo o tom rozprávať. Ale on ju neobsahuje, iba počúvame, že niekto, nejaký sprostredkovateľ je bohatý. Bohatý je aj nejaký obchodník aj nejaký reklamný mág a obchod a reklama tiež sprostredkujú predaj služieb alebo tovaru. No a na základe len toho, že je tam niekto bohatý, nemôžeme odvodiť z toho, že musíme znížiť marže napríklad.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2018 10:11 - 10:12 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem. K tomu úvodu podľa mňa veľmi dobrého vystúpenia, že či strana SaS je liberálna, takže nechce žiadnu reguláciu. Tak jasné, že hľadá optimum, ale práveže opačne by sa to dalo uviesť. Síce pán minister hovoril, že ide o ochranu spotrebiteľa, jasné, ale dôvodová správa z troch cieľov dva uvádza tak, že cieľom je regulácia, že cieľom je regulácia. Nie ochrana spotrebiteľa, že cieľom je regulácia. No tak treba na to dávať pozor a treba pri takýchto materiáloch aj do dôvodovej správy napísať, pokiaľ ich cieľom, tých materiálov, naozaj nie je len viac regulovať, tak aký je skutočný cieľ?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2018 9:55 - 9:57 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Taká technická poznámka, tri budú, technická, pochvalná a kritická. Technická je, že sprostredkovateľ medzi výrobcom ponožiek a mnou sa volá obchodník a chcem tým povedať, že nie celé sprostredkovanie je zlé a nemali by sme k nemu tak pristupovať.
Teraz tá kritická, už ma parlamentná kultúra naučila, že keď sa zaútočí na stredopravé strany a ich históriu, tak by mala byť odpoveď. Čiže k II. pilieru chcem povedať, že no jasné, že správcovské spoločnosti museli z niečoho žiť a patrí im nejaká odmena. A oveľa ľahšie by sa splácala, keby sa neboli strieľali II. pilieru do kolena legislatívne strely a jedna z nich napríklad taká, že pri krátkodobých výkyvoch cien akcií, keď rástli, tak ten nárast prakticky patril sporiteľovi, keď bol pokles krátkodobý, tak ho mala správcovská spoločnosť kompenzovať, kompenzovať tomu sporiteľovi. Čiže viedlo to k tomu, že oni uložili peniaze do bánk v podstate, kde mali istotu, pretože tak bola stanovená regulácia niekedy v roku 2009. Bola to chyba. A inak by sa vyvíjala ekonomika celého toho II. piliera, keby sa tá chyba nestala.
A pozitívna poznámka je k tomu, že, pán minister, povedali ste, že sa ťažko dohadujú tí jednotliví stakeholderi, a to je pravda, súčet záujmov lobistov nie je záujem Slovenska. Verím, že aj vaši kolegovia vo vláde budú postupne prechádzať na tento post... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis