Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2018 o 9:25 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2018 9:13 - 9:14 hod.

Eugen Jurzyca
Prihlásil som sa, som myslel, že to bude k môjmu vystúpeniu v rozprave. Ono to bolo komplementárne, takže ďakujem za faktickú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.10.2018 9:08 - 9:12 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážení prítomní, tak isto vystúpim krátko. Tiež si myslím, že je to krok správnym smerom, v budúcnosti by mala byť byrokracia nižšia, prepojenie elektronické, fajn. Chcem však upozorniť, že po prvé ten návrh spôsobí nárast nákladov u podnikateľov, nehovorím, že to nikdy nie je možné, ide o to, aby ten návrh bol primerane rýchly, čiže mierim na účinnosť, pomerne skorú účinnosť zákona. Tiež zopár výtok sa objavilo v MPK, ktoré sa týkajú fiškálnej pamäte a podobne, tiež si myslím, že v druhom čítaní sú napraviteľné.
Môj hlavný bod spočíva ale v tom, že v ostatných rokoch sa objavuje množstvo zákonov, ktoré prinášajú do daňového systému výnimky. Aj tu je taká výnimka. Nikto sa nezblázni z toho, že sa urobí daňová úľava do výšky 60 eur u športovcov, športovcov pri ubytovaní, ale vnímame tieto výnimky ako problém, ak budú ďalej pokračovať. Pamätáme si všetci systém spred 20 rokov, kedy sa muselo odstraňovať 300, zhruba 300 výnimiek, ktoré spôsobovali problémy, ťažko sa vymáhanie daní kontrolovalo a, samozrejme, robilo to problémy aj v podnikaní. Takže toto si myslím, že by sme na to mali dávať väčší pozor, tie výnimky takmer na každej schôdzi prichádzajú. Prichádzajú buď tak, že dochádza k nejakým daňovým úľavám, fajn. Keď je to napríklad daňový bonus na dieťa, tam je to ľahko kontrolovateľné, minimálne riziká zacielené na deti, ktoré sú chudobou najviac ohrozené u nás, podčiarkujem, nie sú to ľudia v strednom veku ani vo vysokom veku, ale ľudia do 18 rokov, čiže nehovorím, že takéto veci sa nemôžu urobiť, ale, ale tie výnimky väčšinou nie sú mierené takýmto spôsobom.
Tiež sa ukazuje, že sa snažíme ľudí platiť ako keby v naturáliách, čo sú jednak tieto výnimky, jednak rôzne predčasné dôchodky. Pre nás je to tak, že keď chceme, aby niekto, keď chceme niekoho motivovať, je najlepšie, ak ho zaplatíme v mene, ktorá u nás je platná, to je euro, nie v naturáliách. Čiže, čiže toto na záver chcem zdôrazniť, obmedzujme tie výnimky, robí to potom v systéme problémy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 17:19 - 17:21 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. K tomu deficitu znižujúcemu sa v Sociálnej poisťovni. Sociálna poisťovňa je podnož verejných financií a verejné financie, keď hovoríte, pani Vaľová, že ako sa darilo chrániť občanov počas krízy, no tak ja musím pripomenúť, že Radičovej vláda zdedila deficity takmer osempercentné a verejný dlh v tých časoch bol okolo 30 % HDP, teraz klesá pod 50 %, ale bol dosť dlho nad 50 percentami. Tak to je výzva, vrátiť ten dlh na predkrízovú úroveň. To by bolo korektné. Nie jednotlivé časti verejných financií, ale celok.
A k tomu, lebo to už nie je prvý- ani druhý-, ani tretíkrát, čo mi tu niečo hovoríte o tom, že som kedysi na Inecu a že vy ste v Humennom dopadli v nejakom prieskume horšie, než ste si zaslúžili, tak som si si vyhľadal, ako na to reaguje INECO. INECO jednak píše, že zmenilo metodiku a že niekoľko rokov pred zmenou metodiky, ja som tam už nebol a nijako som nesúvisel s nimi, navyše tu čítam, vylepšenie metodiky v skutočnosti najviac pomohlo mestám, kde boli zvolení primátori za stranu SMER – SD. Dodávame, že trojicou miest, ktorým vylepšenie metodiky najviac pomohlo, boli Handlová, SMER, Michalovce, SMER, KDH, Lučenec, nezávislá. Naopak, zmena potenciálne najviac nepotešila primátorov v Pezinku – SDKÚ, DS, OKS, SaS, NOVA, v Trebišove nezávislý a v Topoľčanoch SMER – SD, SZ.
No a keby som mal myslenie ako vy, pani Vaľová, tak teraz sa opýtam, že čo s tým Inecom máte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 16:57 - 16:58 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Podľa mňa, Jožo Mihál, dobre si vtiahol do diskusie ten druhý pilier. Naozaj ten náš dôchodkový systém, je dobré, keď stojí na viacerých pilieroch. Škoda, že druhý pilier dostal v minulosti nejakú streľbu do kolien, ale už, už čo, už treba sa teraz pozerať dopredu a pamätať si, že tie výnosy na kapitálových trhoch, teraz to neviem z hlavy presne, ale keď zoberieme každých 30 rokov z uplynulých 100 rokov, vrátane období vojen, tak tie výnosy reálne sa pohybujú okolo 5 percent. Čiže tam sa môžme spoliehať na to, že druhý pilier zoberie, keď mu nebudeme robiť zle.
A potom ešte drobná poznámka, technická, k tomu. Spomínal si, že, že ten prieskum o zdravých rokoch života, že teraz je taký nejasný, alebo nejasné sú tie jeho výsledky. Tak ja chcem zareagovať na to, že naozaj som sa odvolával na seriózny zdroj pri tom spochybnení, ten sa volá Miloslav Bahna, a je to, je to sociológ, ktorý zastupuje Slovensko v programe medzinárodného komparatívneho výskumu, je z Inštitútu sociológie Slovenskej akadémie vied a článok, ktorý o tomto napísal, sa volá Slovensko: zdravé roky stratené v preklade.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 16:42 - 16:44 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne obom diskutujúcim. Odpoviem pánovi Tomášovi. Citujem analýzy, ktoré sú zverejnené, a tie sú negatívne. Podľa mňa je negatívna aj IFP, ona síce, IFP síce hovorí, že v prípade obrovských reforiem a v prípade šetrenia a v prípade masívnej migrácie, imigrácie, že by sa to dalo udržať. No ale tak nechcete mi povedať, že Robert Fico má aj tento plán B a že chce rozbehnúť imigráciu alebo že chce masovo šetriť. Nevyzerá to tak. Takže potiaľ IFP.
Tá anketa nebola, tá anketa bola naozaj chybná. To si prečítajte. Seriózne zdroje, seriózne zdroje to hovoria. A to, že sme nepredložili alternatívu, tam ste vtipne poznamenali, že to vnímate tak, že súhlasíme s tým, aby takto ľudia odchádzali. Ale čo by sme nepredložili? Po prvé, predkladáme stále, neustále, SaS-ka naozaj poctivo roky hovorí, nevyhadzujte peniaze von oknom. A sto vecí vám môžem vymenovať, nie v rámci faktickej, a môžem vymenovať, kde strácame politické body. A hovoríme, nemíňajte tie peniaze, lebo potom chýbajú napríklad v tomto. Čiže to je jedna vec. A druhá vec, práve na túto schôdzu predkladáme zákon, ako si to my predstavujeme o tom, že v šesťdesiatke ľudia by mohli chodiť do dôchodku. Pozrite si ho. Je, je v programe zaradený.
A my práveže vnímame sociálny rozmer. Nechcete vari povedať, že zníženie sociálnych dávok na nulu, ktoré by vyplynulo z toho vášho zákona, že je dôkaz, že myslíte sociálne a, nebodaj, dôkaz, že my iba tabuľkovo excelovsky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.10.2018 16:19 - 16:39 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Dobrý podvečer, ďakujem za slovo. (Reakcia z pléna.) Už sa háda, že nie je podvečer, no. Dobre, tak skúsim to nejak v tejto rovine udržať.
Prvá kľúčová vec pri všetkých veľkých zákonoch je dobrá dopadová analýza. Máme tak urobený systém celý medzirezortného pripomienkového konania. Prvé čítanie, druhé čítanie, tuto tá analýza nie je. Naposledy, keď som sa pozeral, ešte tam nie je ani MPK, iba na SLOV-LEX-e je také to prvotné nejaké MPK. Čiže nemôže si človek, ani odborník, ktorý to chce naozaj urobiť tak, aby to bolo čo najlepšie pre Slovensko, ani ten si nemôže pozrieť názory ľudí, názory odborníkov, iba čo si načíta v novinách. Pritom to máme veľmi kvalitne urobené na Slovensku, lepšie než mnohé krajiny dokonca v Únii. Takže chýba analýza, to je vážna vec teda, nemáme dáta. A, no keby sme sa pozreli do minulosti, tak by sme v nej našli aj to, že aj tie prvé útoky na druhý pilier začali s podporou argumentácie anonymného diskutéra spod článku, myslím, že v týždenníku Trend. Tak my to trošku pripomenulo tú situáciu v takejto veľkej veci to proste, to proste je normálne útok na krajinu, keď, keď chýba analýza.
Čiže dátami a analýzami sa predkladatelia neriadili. Podľa mňa sa skôr riadili mýtmi, ku ktorým sa ešte dostanem, a potom tam je, a ja neviem, teraz nie som si celkom istý, lebo na moje zvyky idem použiť pomerne tvrdý výraz, toto je z makroekonomického hľadiska pre mňa aj otázka istej nečestnosti. A teraz poviem, prečo si to myslím.
Vtedy, keď sa to posúvanie veku odchodu do dôchodku schválilo a bol pritom Robert Fico, a klobúk dolu, že takúto vec podporil, podporil to dobre, a ja som počul vtedy mnohých serióznych ekonómov, ktorý hovorili že toto je dobrá reforma, človeče, dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa zvýši a teda Slovensko je na tom oveľa, oveľa lepšie. A fakt sa to aj stalo, tá S1, S2, ktoré sledujú odborníci, ako koeficienty dlhodobej udržateľnosti, tie sa zvýšili. No ale čo z toho vyplynulo? Z toho vyplynulo, že dnes, včera, predvčerom nemuseli vlády konsolidovať tak prísne, ako by museli bez tejto valorizácie veku odchodu do dôchodku. Nemuseli. Mohli rozdávať vlaky zadarmo, teraz obedy zadarmo, čokoľvek, výnimky na dane pre kúpele a pre, superodpočítateľná pre výskum a podobne. Všetko toto mohli robiť, lebo, lebo dali sľub, že dlhodobo budú verejné financie udržateľné, keďže sa bude posúvať vek odchodu do dôchodku. Porozdávali, čo sa dalo, už sa nedá a teraz sa to zrazu všetko má vrátiť. Ja toto vnímam ako gaťafalš, povedal by jeden z predsedajúcich schôdze, parlamentnej. Takže toľko k tým, toľko na úvod.
A teraz, čo by malo byť v tých faktoch? Tuto budem opakovať aj to, čo zverejnila RRZ, aj to, čo hovoril Edo Heger. Ale skutočnosť, že predkladatelia prišli s takýmto veľkým ústavným zákonom bez analýzy, svedčí o tom, že sa to asi opakovalo málokrát doteraz, že to, i mne sa zdalo, že to odznelo všade, kritizovala NBS-ka, RĽZ, Univerzita Mateja Bela, Klub ekonomických analytikov, dokonca, podľa mňa, ja, ja som vnímal aj stanovisko IFP ako kritické. No ale predkladateľ návrh nestiahol, to znamená, že málokrát to odznelo.
Tak, tak zopakujem, no. Čiže platí, to že kým dnes na 100 mladých ľudí možno pripadá zhruba 20 ľudí, v roku 2060 to bude 60, dramatický posun v demografii. Platí, že v roku ´67 nám hrozí dlh týmto pádom 132 % HDP takmer, pričom my mierime na úroveň 40 %, ktorú považujú odborníci na RRZ za dlhodobo udržateľnú.
Platí aj to, že všetci odborníci sa zhodli, že toto nie je dobrý návrh. Tak troška ich treba asi brať do úvahy. Že keď prejde ten návrh, zníži sa nám výrazne udržateľnosť, dlhodobá udržateľnosť verejných financií, čo sledujú nielen Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ale aj Európska komisia, ale aj trhy, aj trhy to sledujú. Takže už potom nebudeme môcť hovoriť, že si požičiavame dokonca v šestnástom za mínusové úroky. Ale úroky sa nám zvýšia na dlhy, ktoré si budeme teraz brať, keď budeme teraz budeme najbližšie revalvovať, tak je veľké riziko, že budeme už sa, financovať dlh teda drahšie, než bez takéhoto zákona. Pripomeňme si, že nemáme, už dnes nemáme dlhodobo udržateľné verejné financie. Touto ranou ich teda poriadne zhoršíme. Znížime tú udržateľnosť.
Faktom tiež je, že nie je to tak, že by z práce ľudia išli rovno na cintorín, ako sa to hovorí, lebo ten súčasný mechanizmus, ktorý, opakujem, veľmi dobre pretlačil Robert Fico, ten súčasný mechanizmus ráta v podstate s konštantnou dobou dožitia na dôchodku. Predlžuje sa vek odchodu do dôchodku iba ruka v ruke s dlhším životom. Nie je to tak, že by sa predlžoval aj vtedy, keď ľudia nežijú dlhšie. Takže tam sa, toho sa nemusíme obávať.
Tiež nie je celkom pravda, čo jeden čas odznievalo v médiách, že Slovensko má extrémne nízky počet rokov na dôchodku odžitých v zdraví. Za ostatné mesiace o tom bolo napísaných niekoľko článkov aj od odborníkov, jeden z nich niesol názov Stratené v preklade. Tie čísla, ktoré hovoria, že naši ľudia sa dožívajú málo rokov života v zdraví, vychádzali z dotazníka, ktorý bol veľmi pravdepodobne zle preložený, a teda ľudia odpovedali na otázku, ktorá v zahraničí znela, či bol človek polroka chorý, približne tak znela. Odpovedali na otázku v slovenčine, či za ostatného polroka mali vôbec nejakú chorobu, teda napríklad chrípku. No to mal skoro každý. Čiže tam došlo k veľkému nedorozumeniu a s vedomím si tohoto treba takéto zákony navrhovať.
Keby bol ten návrh naozaj, naozaj poctivý, tak by tá analýza, o ktorej som hovoril, že chýba, obsahovala aj, aj analýzu toho, ako vlastne dopadlo to predlžovanie veku odchodu do dôchodku doteraz. Veď my nezačíname, toto nie je tabula rasa, ono sa tu už predlžuje vek odchodu do dôchodku niekoľko rokov a teda ľahko by si mohli predkladatelia zistiť, či to predlžovanie znamenalo, že nám rastie počet invalidov, dramatický počet predčasných dôchodcov, alebo nám rastie nezamestnanosť práve v tej vekovej kategórii, kde došlo v minulosti k predĺženiu veku odchodu do dôchodku.
To, čo som si ja prepočítaval, tak nesvedčí, nepotvrdzuje tú hypotézu, že došlo k takému zhoršeniu, že je potrebný ten navrhovaný zákon. Zopakujem teda aj to, že keby návrh bol prijatý, tak by sme museli zvyšovať odvody o tých osem percentuálnych bodov z 34,6% hrubej mzdy na 42,6. Alebo by sa musel zvýšiť výnos dane z príjmov právnických osôb o polovicu do roku ´67. Alebo by sa musela zdvojnásobiť výška výnosu spotrebných daní. Alebo znížiť kapitálové výdavky verejnej správy na nulu alebo sociálne dávky na nulu. Toto nevyzerá ani ako teda sociálne opatrenie.
K tomu reagoval pán Podmanický poznámkou, celkom zaujímavou na diskusiu, že tá šesťdesiatštvorka nie je povinnosť odísť do dôchodku. No nie je to povinnosť odísť do dôchodku, iba tí, čo chcú, a tí, čo chcú, tak môžu robiť ďalej. No lenže ten systém je vymyslený tak, že vek odchodu do dôchodku sa bude zvyšovať a bude tam nejaký predčasný dôchodok, veď áno, ale s použitím penalizačného koeficientu. O to ide. Keby, ono by sa to dalo urobiť rozpočtovo neutrálne, ale tak ako je to navrhnuté, ja to vidím tak, že sa jednoducho to posúvanie veku odchodu do dôchodku zastaví. A to bude, všetky analýzy hovoria, že to nebude rozpočtovo neutrálne, bude to zaťažujúce verejné financie, hrôzostrašne. Tak všetko sa dá urobiť v rozpočtovo neutrálne, ale toto nie je urobené tak.
Dobre, potom ešte som chcel ďalší fakt, ktorý chýba, je, že, Slovensko je krajina mimoriadne závislá na, v starobe na peniazoch z prvého piliera priebežného. Na rozdiel od mnohých iných vyspelých krajín, kde si ľudia aj nejako inak odkladajú. Tak tu v tomto momente chcem upozorniť, že treba dávať pozor na to, čo sa udialo v minulosti druhému pilieru. Bola tam politická chyba. A treba tiež zvažovať, či používať to pravidlo berieme peniaze tam, kde sú, pravidlo súčasných verejných financií. Berieme peniaze tam, kde sú, to znamená, keď sa ukáže, že sú peniaze v bankách, no tak sa zaťažia osobitným odvodom. Samozrejme, ľudia, to sa prejaví na úrokoch na vkladoch a ľudia si už takto potom nesporia, každý je potom závislý oveľa viac na tom prvom pilieri. Ide o to, aby sme umožnili aj inde sa pripraviť na starobu, nielen v tom prvom pilieri.
Ďalším faktom, ktorý tu neodznel, je, že Parlamentný inštitút zareagoval na moju požiadavku z leta tohto roka veľmi promptne a urobil analýzu z oslovených krajín. Ani jedna krajina neodpovedala že má zastropovaný vek odchodu do dôchodku ústavne. A to je vážna vec ešte, že či to je ústavne, alebo nie. Lebo keď to raz toto prejde ústavne a budú problémy, tak nie ľahko sa nájde 90 poslancov, ktorí by, ktorí by potom ten zákon zmenili. To fakt sa môžeme dostať do pomerne hrôzostrašných problémov.
Ďalej. Aj bez tohto zákona, bez tohto návrhu platí, že v budúcnosti, ktorú sledujeme na horizonte prognózy, budú naši dôchodcovia mať nízke dôchodky. Poviem príklad, priemerná mzda okolo 1000 eur, minimálna 480, čiže 48 percent, v roku 2016 bol priemerný dôchodok približne 47 % priemernej mzdy, čiže tak ako asi minimálna mzda, priemerná mzda. Štyridsaťsedem percent. Ale v roku 2040 to bude 35 %, zo 47 % na 35 % priemernej mzdy, to je dnes tak, to je dnes tak. A ako ste tu už počuli Eda Hegera, tak o ďalších 10 % sa zníži ten dôchodok v budúcnosti, keď sa takto zastropuje. Ten inak, mimochodom, ten pokles, ktorý tu bude, tak je jeden z najväčších v Únii vzhľadom na to, že nám rýchlo starne obyvateľstvo. Väčší prepad v tom koeficiente v tom pomere priemerná mzda – priemerný dôchodok, naopak, priemerný dôchodok – priemerná mzda. Väčší pokles bude mať len Grécko, Poľsko a Španielsko.
Ten hrubý domáci produkt niekedy v šesťdesiatom šiestom bude takmer, bude takmer o 10 % nižší, než by mohol byť bez tohto návrhu. Desať percent v dnešných cenách alebo budúcoročných, teraz sa to bude inak ľahko počítať, lebo 1 % bude 1 mld. približne, tri roky sa nám to bude ľahko počítať. Tak 10 % 10 mld., 10 % z HDP pri dnešných verejných financiách, ktoré sú asi 35 – 36 % z HDP, tak to je necelá tretina z verejných financií. O to by mali verejné financie menej v tom šesťdesiatom, o necelú tretinu. Tak si predstavme, čo by to znamenalo dnes, keby sme mali o tretinu, necelú tretinu, o štvrtinu, dobre, nech, o štvrtinu menej na platy učiteľov, sestričiek, zamestnancov súdov mimo sudcov, na diaľnice. Miro Ivan, počúvaš, dúfam, a na cesty prvej triedy. Tak vážna vec.
Prebehnem ešte, prebehnem ešte niektoré tie mýty. Nie je pravda, že máme mimoriadne ohrozených chudobou práve starých ľudí. Pozeral som si tie štatistiky včera a najohrozenejších chudobou máme deti do 18 rokov. To skôr vyzerá tak, že ohrození chudobou sú tí, ktorí nemajú právo voliť. A keď som si pozrel krajiny v Európskej únii, urobili sme si graf, pomer, pomer ohrozenosti chudoby u starých ľudí a u detí, tak najväčší ten pomer alebo najnižší bol teda na Slovensku. To znamená, že relatívne najmenej chránime proti chudobe decká a relatívne lepšie starších ľudí.
Dobre, teraz ešte poviem, čo tak by sa s tým dalo robiť. Jednak ten návrh zákona sa snaží riešiť veci, ktoré by mali riešiť iné zákony a iné rezorty. Ako napríklad to, že no, dobre, tak áno, naši ľudia sú viac chorí než v zahraničí, ale tak tam treba zabrať v rezorte zdravotníctva. Áno, treba aj ten daňový systém vrátane bonusov urobiť tak, aby sa rodilo viac detí, aby sa oplatilo mať súkromné úspory a aby verejné financie šetrili. Lebo ako sme tu počuli už dnes, že, Edo Heger o tom hovoril, že na konci horizontu prognózy budeme mať 4-percentný deficit len v Sociálnej poisťovni. To znamená, inde musí byť prebytok. Áno, tak takto sa to dá, že inde bude prebytok. Ale, ale s obedmi zadarmo a podobnými projektami proste nebude prebytok inde, ktorý by toto vykompenzoval. Nemôžeme aj tu rozdávať a ešte si dovoliť takýto štedrý systém. No, nadviažem na Eda Hegera, na ten film, ktorý spomínal. Nepotešili ste ma, ale ani my vás asi, určite pri hlasovaní nepotešíme, lebo chceme, aby sa na Slovensku oplatilo žiť aj po roku 2080.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 16:13 - 16:14 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Veľmi dobre, Edo Heger si hovoril, všetko dobre, aj to, že si oslovoval Roberta Fica. Lebo aj ja cítim veľakrát, keď koaliční hovoria, že Robert Fico tu nie je, ale ako keby bol. Potom chcel som ti odporučiť, aby si teda s týmito vecami nezaťažoval manželku, lebo, lebo porovnať tie analýzy RRZ s neexistujúcimi analýzami predkladateľov je teda ťažká robota, netráp ju takto hrozne.
Potom hovoril si veľmi dobre teda o tom, že toto nebude len nejaká niekoľkoročná kríza, niekoľkoročné ťažké časy, ale 15, 20. K tomu chcem pridať, že za horizontom prognózy sa to bude ešte zhoršovať. Čiže to my vidíme akože dlhodobo na tých grafoch, že to bude ťažké, ale oni niekde končia a tam to bude to zhoršovanie ešte pokračovať.
A na záver ti chcem zaželať veľa energie do tohto boja, lebo určite sa nemôžeš tešiť na to, že sa ti podarí odísť s úspechom a so slušným dôchodkom do dôchodku v šesťdesiatštvorke.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.9.2018 17:12 - 17:14 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Podľa mňa v rozprave odzneli všetky kľúčové informácie od pani predkladateľky Janky Cigánikovej. Možno by som dodal to, že ten súčasný stav, respektíve ten navrhovaný stav možno sa niekomu zdá ako vytvorenie dvoch kategórií na bohatších a chudobnejších pacientov, ale aj ten dnešný stav, ten rozdeľuje ľudí na dve kategórie. A je to kľúčové rozdelenie. Na tých, ktorí nemajú problém zapojiť sa do sivej ekonomiky a platiť pololegálne alebo nelegálne poplatky alebo ich prijímať, a na tých, ktoré ten problém majú a nechcú to. A ten návrh práve dostáva celú hru do legálneho priestoru. A je mnoho ľudí, ktorí proste nechcú žiť v takom svete, kde spravidla platia len tak nejako naoko a nechcú v takom svete ani deti vychovávať. Proste chcú žiť vo svete, kde biele je biele a čierne je čierne. Ten dnešný stav, a všetci to vieme, umožňuje platenie poplatkov, ktoré sú akousi džungľou pololegálu a nelegálu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 20.9.2018 9:55 - 9:57 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, dobrý deň. Dámy a páni, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy, o tom už hovoril pán predkladateľ. Osobitne oceňujem, že si dali tú prácu a po prvé našli metodiku, ako by sa technicky dalo demotivovať štát vyberať zbytočné pokuty. A po druhé je ešte zaujímavé, že našli aj dôkaz v dôvodovej správe, že sa to tak deje, v dôvodovej správe uvádzajú citát z listu ministra financií.
Pokračujem. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákon prerokovali: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2018 9:25 - 9:27 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dobre, Edo Heger. Možnože, keďže už si sa v rámci tej témy turizmu vyjadril k tomu, že to bolo nesystémové opatrenie, tak dnes si veľa o tom nehovoril, ale, ale podľa mňa sa to zíde znova zopakovať, nesystémové.
Predkladatelia sa ozývali, že je to také klišé – nesystémové opatrenie, tak k tomu sa chcem vyjadriť. Ten systém, ktorý prináša ovocie u nás aj v zahraničí, v zásade funguje na súťaži jednotlivých podnikateľov. A nie je dobré, keď až na malé výnimky, keď vláda do tejto súťaže zasahuje tak, že jednému podnikateľovi pomôže. Nie je dobré, môžme si to, je to nadlho, ale na betón to vyvoláva negatívne efekty pre spotrebiteľa a pre celú ekonomiku. A tak ako súťažia podniky medzi sebou, tak, tak súťažia odvetvia medzi sebou. Nie je dobré jedno odvetvie zvýhodňovať a iné znevýhodňovať. Tuto máme zvýhodnenie jedného odvetvia.
Ale nehovorím, že výnimky nie sú teoreticky možné. Ak chcel predkladateľ teda pretlačiť takýto návrh, tak potom ale sa mal pohrať s analýzami, prečo práve v tomto odvetví má byť výnimka. A ja takú analýzu nevidím. Skôr som za to, aby sme teda, ak nájdeme tú silu, aby sme znížili dane všetkým. Daňovo-odvodové zaťaženie máme oveľa vyššie než priemer OECD, a teda zdaňme to takto. Lebo keď začneme znižovať dane v jednotlivých odvetviach, no tak sa stane to, že na hraniciach tých odvetví bude treba kontrolovať výšku dane a navyše bude to diskriminovať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis