Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.4.2016 o 19:04 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.4.2016 12:07 - 12:08 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za strpenie. Ja som si myslel, že som sa zabudol prihlásiť.
Ďakujem veľmi pekne za vaše vystúpenie. Ako tak som očakával, že prídete s takouto nejakou rečou, a myslím si, že to bolo veľmi dobré, a zaujal ma na konci aj ten taký zdvihnutý prst, že vlastne keď sa nespamätáme, tak z demokracie vlastne budeme mať oligarchizáciu. Ale ja sa už tak trošku obávam, že my už vlastne v tom štádiu sme, že tú demokraciu sme nejak tak iba počas novembra a najbližšie možno mesiace o nej snívali a mnohí ľudia to dodnes tak v naivnej viere žijú, že vlastne žijeme v nejakej demokracii, ale osobne ja si myslím, že už my sme prešli do toho takého finálneho štádia demokracie, a to je tá oligarchizácia, a neviem, jakým spôsobom teraz zabezpečiť, aby sme sa vrátili späť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.4.2016 11:06 - 11:08 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Začnem tak nezvyčajne od konca, aby teda to bolo živé.
Pán Janckulík, povedali ste: "Nikomu nie som zaviazaný, nikomu nie som nič dlžný." No a práve to je ten problém, že vy si neuvedomujete, že keď raz svojim voličom, a vy ste to mnohokrát povedali svojim voličom aj verejne, aj na Facebooku, že nepôjdete v žiadnom prípade so SMER-om, že ste svojim voličom zaviazaný a ste im dlžný splniť ten váš verejný sľub. A keď vy to hovoríte, že to teraz už neplatí, tak to je ten problém. To je ten štandardný politik, ktorý kašle na to, čo sľúbi svojim voličom pred voľbami.
A keď hovoríte, že vy nás tu urážate. Ja vás neurážam, keď od vás vyžadujem, aby ste iba splnili to, čo ste svojim voličom pred voľbami sľúbili. Iba štandardní politici považujú niekoho, kto od nich vyžaduje, aby plnil svoje sľuby voči voličom, za urážku. Čiže stali ste štandardným politikom a mne je to ľúto.
Pán Blanár, hovoríte, že je nedôveryhodné, v programovom vyhlásení vlády Ivety Radičovej také niečo nebolo. Veľmi dobre viete, že sme boli takým len apendixom vlády Ivety Radičovej, od ktorého sa vyžadovalo len hlasovať za veci, ktoré tam boli. A vy ste neurobili ani stotinu protikorupčných opatrení, ako urobila Iveta Radičová jedno jediné, a to je zverejňovanie zmlúv na internete.
Keď hovoríte a opakujete, že zlodej nikdy neuverí zlodejovi, že nekradne, ja vám, pán Blanár, iba opakujem. Ja nie som zlodej, čiže do zrkadla.
A pán Binder. Jeden deň chváliť, druhý deň neviem čo, ôsme Božie prikázanie, že som niečím, asi teda tým, že som povedal alebo súhlasil, že deti by mali byť, alebo teda študenti by mali povinne chodiť do Osvienčimu. Podľa mňa to je správne. Ale teda neviem, čo ste teda ako mysleli, asi aké teda Božie prikázanie. Zrejme také, že miluj Kotlebu svojho. Ale ja také Božie prikázanie nevyznávam.
Pán Uhrík, tá špornička bola myslená trošku inak, ale málo času mám, tak si to prejdeme osobne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.4.2016 10:21 - 10:52 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som sa vyjadril stručne k časti finančná politika, rozpočtové pravidlá, boj proti daňovým a colným únikom z programového vyhlásenia vlády.
K väčšine týchto vecí už moji kolegovia z opozície sa vyjadrili, ale dovolím si upriamiť pozornosť na neustále odsúvanie snahy dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Prvá vláda Roberta Fica sľubovala vyrovnaný rozpočet už v roku 2008. Dnes je rok 2016 a dnešná vláda, tretia vláda Roberta Fica sľubuje dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2020. To znamená o dvanásť rokov neskôr a pri priemernom zadlžovaní, aby sme teda si vedeli približne zrátať, čo nás to stojí, približne 3 mld. eur ročne, 12 rokov krát 3 mld. je 36 mld. eur, zbytočne zadlžené naše deti a vnúčatá.
Ešte raz, prvá vláda sľubovala, že dosiahne vyrovnaný rozpočet do roku 2008, to znamená do roku, kedy ešte len začínala kríza. To znamená, že v roku 2008 by sme mali vidieť nejaké znaky toho, že tá prvá vláda mala nejakú snahu dosiahnuť ten vyrovnaný rozpočet, žiadne takéto znaky v roku 2008 neboli vidieť do začiatku finančnej krízy. Dnes sľubuje tretia vláda Roberta Fica dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2020.
Potom sa vôbec nemusíme čudovať tomu, čo tu šíri v posledných dňoch Ivan Švejna, štátny tajomník za stranu MOST - HÍD, ale v podstate hovorí za celú túto vládu, že budúci dôchodcovia sa budú musieť uskromniť, lebo ich dôchodky nebudú môcť byť také vysoké v porovnaní s platom, ktoré mali počas svojho aktívneho života. Tento názor verejne dnes prezentuje štátny tajomník Ivan Švejna, nikto ho nedementuje, ani minister financií, ani operovaný pán premiér, ani nikto druhý, to znamená, že to je oficiálny postoj tejto vlády. Čiže tí, ktorí boli vždy najposlušnejší, ktorí chodili voliť toho, kto im sľuboval sociálny štát tu na zemi, tak tí teraz budú za to odmenení, že volili si vlastne ľudí, ktorí neboli schopní alebo v podstate iba klamali od roku 2008, kedy prvýkrát sľúbili vyrovnaný rozpočet, a ktorí neboli schopní zakrývať sa takou perinou, na akú máme, a vždy prejedli viac, ako boli schopní vybrať od ľudí na daniach a odvodoch, tak títo ľudia na to do budúcna doplatia. Ale možno si môžem povedať, že tí, ktorí za posledných 12 rokov, alebo 10 rokov, ktorí volili SMER, tak zrejme tí už si dožijú svoje dôchodky, ktoré majú. A, áno, aj Ivan Švejna, štátny tajomník za MOST - HÍD, hovorí o tom, že to budú tí budúci dôchodcovia, ktorí si nebudú môcť užívať luxus dnešných dôchodkov, a že dôchodky budú musieť byť nižšie. Lebo dnešné dôchodky dosahujú skoro 50 %, priemerný dôchodok skoro 50 % priemernej mzdy v hospodárstve a odhady hovoria, že ak pôjdeme ďalej v bačovaní alebo v rozkrádaní, v tunelovaní, ako sme išli doteraz, tak budúce dôchodky budú dosahovať len približne 30 % priemerného platu, aktuálneho platu teda budúcich, budúcich dôchodcov, budúcich priemerných platov. Inak povedané, keď dnešný dôchodca má životnú úroveň plus-mínus polovičnú, alebo teda ten príjem približne polovičný v porovnaní s ostatnými, ktorí zarábajú priemerný plat, tak budúci dôchodca bude mať ani nie tretinový.
Dôvod jednoduchý, lebo dôležitejšie je dohodiť kšeft kamarátovi, dôležitejšie je na mýtny tender vybrať firmu, ktorá to urobí o 300-400 mil. drahšie, hlavne, že to je kamarát. A ani sa mi nechce menovať všetkých tých, tie tisícky kšeftov, ktoré vládna strana za posledných osem rokov pri moci urobila. Samozrejme, že tie peniaze, keď jednoducho rozkráda 3 mld. eur ročne, samozrejme, že niekto na to musí doplatiť. Dočasne to vieme zalepiť tým, že zvyšujeme štátny dlh, čo teda vládna strana SMER zvýšila o 150 %, lebo na začiatku začínala s nejakými 17 mld., dnes sme už na viacej ako 40 mld. eur. Týmto to dočasne zalepiť vieme. Ale keďže našťastie sa nám podarilo za vlády Ivety Radičovej prijať ústavný zákon o dlhovej brzde, tak donekonečna sa zlodejiny nedajú vykrývať tým, že budeme zadlžovať štát. A tým pádom v určitom momente príde stop stav, tzv. teda dlhová brzda, kedy ďalej sa nebudeme môcť pohnúť a začnú na to doplácať dôchodcovia, tí, ktorí doteraz poslušne SMER vo voľbách volili. Tí, ktorých SMER odmenil v tomto roku zvýšením dôchodku o 1,90 eur, 1,90 euro mesačne.
Môžete im zároveň zalepovať teraz oči, keď hovoríte v programe, že zavediete pravidlo, aby sa dôchodky valorizovali minimálne o nejaké percento. Tak dobre, tak im teda vyjde, že nebudú mať o 1,90 eur, budú mať o 3 eurká, teda minimálne zvýšený svoj dôchodok, možno o 4, ale tí rozumní dôchodcovia vedia, že je to za tú cenu, že ich deti budú mať dôchodky 30 % z priemerných platov. A to nie je číslo, ktoré hovorím ja, to hovorí Ivan Švejna, štátny tajomník vašej vlády, a nikto tohto človeka nedementuje. To znamená, že je to pravda a s týmto počítate.
Ešte raz zopakujem, keď niekto rozkráda spoločnú špajzu, dokedy mu banky požičiavajú, dovtedy sa to dá zakryť pred svojou rodinou. Ale keď banky povedia, že my ťa pustíme maximálne do 60 %, parafrázujem to, čo vlastne dnes máme na Slovensku nadstavené cez zákon o dlhovej brzde, tak zrazu sa bude musieť škrtiť niekde inde. Lebo už sa nebude dať kde požičať. A do tohoto stavu pomaličky prichádzame.
Najbližšie štyri roky Slovensko dosiahne posledné eurofondy 15 mld. eur. Tieto prehajdákate presne rovnako, ako ste to urobili doteraz. Krásne je vidieť, akou cestou pôjdete. Tie prvé prípady, ktoré ste eurofondy nadelili, chata na Donovaloch, dva penzióny v Makove, tete, ktorá v živote nepodnikala v doprave, 24 kamiónikov z eurofondov. Toto je vaša cesta, ako rozkradnete tieto peniaze - a po vás potopa.
Áno, bohužiaľ, môžem povedať, užite si to a ja budem robiť všetko aj s mojimi kolegami a pevne verím, že každému kolegovi v opozícii bude záležať na tom, aby sme vás strážili, aby ten lup bol čo najmenší. Vôbec nemáme nádej, že vás eliminujeme, že rozkrádať prestanete, lebo jednoducho, bohužiaľ, máte to v DNA, na týchto ľuďoch ste to postavili, títo ľudia sú kľúčoví vo vašej koalícii. Takže našou úlohou vás bude strážiť, aby ste naše budúce generácie okradli o čo najmenej.
Dnes som si to dal ako status na Facebook, práve toto vyjadrenie, že budúci dôchodcovia sa môžu rozlúčiť s tým, že si budú užívať také vysoké dôchodky ako dnešní. Ešte raz hovorím, toto nie je vyjadrenie nejakého Matoviča za kecpultom v Národnej rade, toto je vyjadrenie štátneho tajomníka za stranu MOST - HÍD, vašeho reprezentanta, a toto musíme my v opozícii hovoriť vašim voličom. Dôchodcom, ktorí s dôverou volili SMER, že sa o nich postará. Dôchodcom, ktorým musíme vysvetliť, že nielen ich osud je dôležitý, ale osud ich detí a vnúčat. A keď aj v ďalších voľbách budú voliť takto nezodpovedne, tak ich deti a vnúčatá nadobro zo Slovenska odídu a tí dôchodci (pozn. red.: správne "dôchodcovia") sa budú musieť uspokojiť možno s tým, že raz za týždeň im možno deti budú skypovať niekde z Anglicka, z Nemecka, z Ameriky, možno z Austrálie niekedy o pol noci, lebo ony vtedy tam budú mať deň, a možno raz do roka prídu tie vnúčatá ich pozrieť a babičke lámanou slovenčinou budú hovoriť, že ako ju majú rady, možno na Vianoce.
Takýto osud čaká našich dôchodcov podľa toho, čo dnes už hlásate. Za tento stav, že budúci dôchodcovia budú mať len 30 % dôchodky z toho, čo budú zarábať ich deti, zodpovedáte vy všetci, ktorí skloníte hlavu, strčíte hlavy do piesku, lebo však nabudúce chcem byť na kandidátke, lebo však sestranicu treba strčiť niekam na nejaký úrad, lebo však treba spraviť nejaký kšeft, lebo však bratranec chce pýtať nejaké eurofondy. Za toto všetci vy budete zodpovední.
Jasné, vaše deti a vnúčatá budú zabezpečené. Pána premiéra synáčik bude zabezpečený a jeho pokolenie na tisíc generácií, aj ostatných pánov ministrov, ktorí to zobrali ako kšeft, aj vašich sponzorov. Ale vy všetci ostatní, ktorí to urobíte za misu šošovice, ste schopní stlačiť tlačítko, tak, prosím vás, aspoň niekedy skúste rozmýšľať nad tým, čo je svedomie. Kryjete obrovský zločin. Kryjete to, že posledné eurofondy, posledných 15 mld. eur bude znova rozkradnutých, vytunelovaných a doplatia na to, áno, nie vaše deti a vnúčatá, ale deti a vnúčatá vašich voličov, ktoré budú mať jedinú možnosť alebo dve možnosti, buď odtiaľto odísť, alebo prežívať. Vaše deti, vnúčatá, vašich sponzorov a vašich straníckych šéfov budú si honosne žiť. Niektoré na Bahamách, niekto v Belize, niekto v ďalšom daňovom raji.
V stati reformy rozpočtových pravidiel avizujete, že by ste sa chceli dohodnúť s opozíciou na tom, že by ste chceli, sú tam v podstate tri, tri, tri body. Chceli by ste reformovať zákon o dlhovej brzde, ktorý našťastie je ústavný v takom duchu, aby sa dosiahla neutralita dlhovej brzdy pri riadení verejného dlhu naviazaním sankčných pásiem ústavného zákona na čistý verejný dlh namiesto hrubého verejného dlhu. S touto časťou osobne súhlasím a myslím si, že na tom nie je nič zlé. Znamená to v podstate pre tých, ktorí neviete, znamená to to, že dnešný dlh pozeráme hrubý dlh, aj keď zjednodušene si štát odloží do šporničky hotovosť, lebo sú lacné peniaze. Aj to pozeráme, že sa nám vlastne dlh zvyšuje. A to, čo navrhujete, tak je, aby sme na to, čo si odložíme do šporničky preto, lebo peniaze sú lacné, aby sme na to nepozerali, aby sme sa pozerali naozaj na to, čo máme reálny dlh. Čiže nie to, čo máme odložené v šporničke. Čiže s touto časťou ja osobne by som nemal problém a myslím si, že mohla by byť dohoda aj v rámci opozície, že takéto niečo by sme mohli podporiť.
Avšak zásadne nesúhlasím s tým, aby sme menili zákon o dlhovej brzde v ďalších dvoch úmysloch alebo kvôli tomu, že hovoríte, že by ste chceli zohľadniť strategické verejné investície, aby sa neuplatňovali sankcie, ak sa prekročí kvôli strategickej verejnej investícii dlh alebo sa prekročí nejaké pásmo v zákone o dlhovej brzde, tak aby sa sankcie voči vláde, parlamentu neuplatňovali. Hlboko s tým nesúhlasím, lebo v situácii, keď vy rozflákate peniaze, ktoré normálne k dispozícii máte, a preto si potom, keď príde strategická investícia, chcete požičať na dlh a realizovať tú strategickú a podporiť tú strategickú investíciu na dlh, tak to jednoducho nie je správne. Máte dostatok rezerv, dostatok plytvania, dostatok rozkrádania, ktoré treba najprv skresať, a keď budeme vidieť, že ste korupciu ohlodali na kosť a že nie je kde kradnúť, lebo naozaj efektívne hospodárite s našimi peniazmi, potom príďte za opozíciou a pýtajte si od nás súhlas na to, aby ste nejaké strategické investície mohli robiť na úkor dlhu. A vtedy to môže mať logiku. A dovtedy, dokedy vy sa budete správať neefektívne a peniazolačne voči našich verejným financiám, dovtedy by bolo veľmi nezodpovedné, ak by ktokoľvek z opozície s takýmto vaším úmyslom súhlasil.
Rovnako, keď hovoríte, že chceli by ste vlastne uvoľniť dlhovú brzdu v situáciách, kedy by ste chceli podporiť investície, ktoré by podporili hospodársky rozvoj Slovenska. A kto to bude posudzovať? Politbyro SMER-u alebo politbyro teraz toho nového zlepenca zlodejov, ktorý ste vytvorili? Ten zlepenec bude posudzovať, že teda, že ktorá investícia bude na rozvoj, hospodársky, Slovenska? Jednoducho, prepáčte, nedôverujem vám. A nie že nedôverujeme vám preto, lebo ste nepopísaný list. Preto, lebo popísaným listom ste. Máte za sebou osem rokov bezbrehého, bezbožného rozkrádania Slovenska. A takýmto ľuďom v žiadnom prípade nikdy nebudem dôverovať v tom, že oni dokážu posúdiť, ktorá investícia je v prospech hospodárskeho rozvoja Slovenska, a zároveň súvisí to s tým predošlým, dokedy budete mať rezervy pri spravovaní štátu, dokedy budeme vidieť, že sa prideľujú dotácie správnym ľuďom, eurofondy správnym ľuďom, dovtedy si nepýtajte uvoľniť dlhovú brzdu na to, aby sme mohli tunelovať viac a viac.
Čiže ešte raz, tou prvou časťou, aby sme nepozerali na to, keď si vláda požičia vzhľadom na to, na nízke úrokové sadzby a vlastne odloží peniaze do šporničky, aby sme podľa toho neposudzovali verejný dlh, alebo teda zákon o dlhovej brzde, s tým súhlasím, s ďalšími dvomi vecami nie.
Veľmi sa mi páči to, čo tu bolo aj viackrát spomenuté, je tzv. zavedenie princípu merania investície podľa hodnoty za peniaze. Ono to je, inak povedané, normálne by to malo byť. My, bohužiaľ, sa tohto dožívame 27 rokov po revolúcii. A doteraz každý jeden hospodár alebo každý jeden politik, ktorý bol zvolený do nejakej výkonnej svojej funkcie, sa mal správať ako dobrý hospodár. Nič iné to neznamená, keď niekto hovorí, že zavedieme princíp hodnoty za peniaze, iba to, že budeme vyžadovať od verejných činiteľov alebo od ľudí, ktorí teda spravujú naše spoločné, aby sa správali ako dobrí hospodári. Z tohto pohľadu, že tých 27 rokov po revolúcii zrazu chceme od politikov vyžadovať, aby sa správali ako dobrí hospodári, je to vlastne až úsmevné, trápne, že až dnes sa niekto v tejto veci budí. Len zase, bohužiaľ, vzhľadom na to, že kto si to píše a kto tie písmenká napísal a kto má byť garantom toho, že to, čo tam je napísané, sa aj reálne splní, tak, bohužiaľ, znova nemôžem nejako tomu veriť, že tento princíp naozaj zavediete a dôsledne ho budete uplatňovať.
Obávam sa, že bude platiť tak pro forma, naoko. A potom, keď bude treba niekomu tú zákazku správnu dohodiť, či už obchvat Bratislavy, alebo nejaký mýtny tender, tak nejak sa tie kritériá toho posudzovania trošku pomenia tak, aby nám vyšlo to správne číslo. Boli sme svedkami toho za prvej Ficovej vlády, boli sme za druhej Ficovej vlády a určite budeme aj za tretej Ficovej vlády.
Ďalšia stať v tejto finančnej časti, ku ktorej sa vyjadrujem preto, lebo teda som členom výboru pre financie a rozpočet, je boj proti daňovým a colným únikom. Pred voľbami tu rezonovala kauza o nadmerných daňových únikoch, o daňovom podvode vlastne za sedemdesiat-, tuším, -tri mil. eur, do ktorej mal byť zapletený, myslím, že kolega Kubánek, poslanec za vládnu stranu SMER, myslím si, že tu je, do ktorej mal byť zapletený minister Kaliňák, do ktorej mal byť zapletený minister Počiatek a o ktorej samotný vyšetrovateľ hovoril, že mu nebolo umožnené, aby ju vyšetroval, a dostával inštrukcie, aby kauzu jednoducho zamietol pod koberec. Som dnes rád, že tento človek, tento vyšetrovateľ, môžem povedať, statočný vyšetrovateľ, lebo vyšetrovateľ, ktorý sa postaví voči mašinérii a ktorý si trúfne povedať, že jednoducho nejaká mafia mu tu pozerá na prsty, jak hovorí, že vlastne o čom rozhodovať môže a o čom nie, čo zamiesť pod koberec môže a čo nie, alebo čo musí, tak vyžaduje naozaj neúmernú mieru osobnej statočnosti. Som veľmi rád, že tento statočný vyšetrovateľ sa dnes cez, ako poradca Lucie Nicholsonovej, podpredsedníčky parlamentu za stranu SaS, dostáva bližšie k opozičným poslancom a že s ním budeme môcť, pevne verím, spolupracovať. Lebo práve títo ľudia sú najcennejší. Tí, ktorí vypovedajú o vašich zločinoch priamo odtiaľ tam, kde sa to deje. Tí, ktorí to majú vyšetrovať a vy im zalepujete ústa a ktorých zastrašujete.
Rovnako som veľmi rád tomu, že pri daňových podvodoch pána Bašternáka, pána, v ktorého byte býva predseda vlády, pána, ktorého osobným priateľom je Ján Počiatek, ktorý mu chodí pravidelne kontrolovať jeho velikášsku stavbu, ktorú, iba tak medzi rečou, zastaval na viac ako 100 % svoj osobný súkromný pozemok tuná na Horskom parku, kde zastavanosť oficiálne zákonná je 20 %, to znamená, že dom mal byť maximálne na 20 percentách plochy. Tento pán zastaval nie 100 %, ale ešte aj viac, lebo si privlastnil aj susedov pozemok čiastočne. Takže tento pán, ktorý tu postavil tzv. Bonaparte, ktoré je postavené z daňových podvodov, kde si uplatnil nadmerné odpočty DPH iba za jeden rok za 8 mil. eur a kde vaši ľudia povedali, že nie, to sa vyšetrovať nebude, nie, tam sa kontroly robiť nebudú. A keď tam pošleme kontrolu, tak tam len formálne, ktorá napíše, že všetko bolo v poriadku, aj keď nebolo, kde sa napíše, že sa zaplatila dépeháčka, aj keď sa nezaplatila, kde sa napíše, že bola zaplatená kúpna cena 12 mil. eur, aj keď bolo zaplatené iba 1,5 mil. eur. Títo vaši ľudia, ktorých následne potom ešte ste aj povýšili na to, aby teda však vlastne za odmenu, lebo prikryli, čo bolo treba, tak títo ľudia kryjú vaše podvody.
A znova som rád, že v tomto prípade sa ozvali či vyšetrovatelia, alebo ľudia, ktorí robia na Finančnej správe, ktorí sa na to nedokážu pozerať, ktorí vidia, ako robia za 500-600 eur čistého, ktorí vidia, ako selektívne sa pristupuje ku daňovým kontrolám, a ktorí majú potom kryť tento váš podvod iba v jednom prípade jedného podnikateľa, nadmerný odpočet za 8 mil. eur, z ktorého sú postavené byty, v ktorom dnes býva pán premiér Robert Fico.
Byty, ktoré má kúpené, myslím, tam aj Počiatek, neviem či Kaliňák. Jednoducho celá tá banda, ktorá dokopy sú kamaráti, veľmi družní kamaráti, ktorí sa navzájom jeden druhého kryjú, tak potom si aj v tom, čo chlapca kamaráta prikryjeme, si tam nakúpime byty. Tiež by som bol zvedavý, akým spôsobom tie transakcie a kúpne ceny boli zaplatené za tieto konkrétne byty.
A v tej súvislosti mi pripadá, prepáčte, až trápne to, koľkokrát hovoríte o tom, ako teda budete bojovať proti daňovým únikom, podvodom a podobne, keď zároveň tu kryjete, a ja som doteraz nezaregistroval jediného z 81 koaličných poslancov, ktorý by povedal, že je to problém a treba ho riešiť.
Béla Bugár na vyslovenú otázku, ako sa bude, či budú vyžadovať riešiť, alebo stoja si za tým, že sa budú riešiť aj staré kauzy, tak vyslovene odpovedal, doslova odpovedal: "Staré kauzy riešiť nebudeme."
Toto je to DNA, ktoré si nesiete do spoločného vládnutia, toto je jeden z dôvodov, prečo vašej koalícii alebo zlepencu zlodejov neverím, prečo určite nepodporím programové vyhlásenie vlády.
Ďalší dôkaz toho, ako to vážne myslíte s bojom proti daňovým podvodom, je to, že keď sme minulý týždeň na našom výbore pre financie a rozpočet požiadali o zvolanie mimoriadneho výboru a predvolali sme si prezidenta Finančnej správy, aby prišiel k tejto kauze povedať informácie, lebo jednoducho je aj on podozrivý v tom, že vydával príkazy alebo jednoducho ututlal toto vyšetrovanie kauzy Bašternák, tak keď sme odovzdali tie podpisy, tak, čuduj sa svete, jednoducho tí koaliční poslanci na tom výbore, tak si nepripadali dostatočne trápne, tak rýchlo spísali svoje vlastné. Čiže jeden deň my povieme ako opoziční, že predkladáme takýto návrh, aby bol zvolaný mimoriadny výbor, a za dva dni tí koaliční si povedia, že to by asi zle vyzeralo, keď nás budú predvolávať alebo budú predvolávať nášho šéfa Finančnej správy tí opoziční, tak poďme, nás je tu väčšina, rýchlo si podpíšeme my naše vlastné a my smeráci, mosťáci, sieťkari a neviem ešte jakí čerti, diabli ste tam, tak si podpíšeme našu výzvu a nech príde hovoriť na našu výzvu. Nie predsa tí opoziční, my to musíme, my to musíme urobiť. No nepripadáte si trápne?!
Kryjete zločin a potom, keď si chceme pozvať človeka, ktorý má o tom hovoriť, tak nie, aby to urobila opozícia, tých dáte až po skončení schôdze, ale svoje si dáte, aj keď ste to predložili neskôr, tak si dáte cez prestávku dnes niekedy na obed o jednej hodine. A toto je, tu je vidieť ten charakter, ako to naozaj v skutočnosti s tým bojom proti daňovým únikom myslíte. Jednoducho zakryť, ututlať, lebo však ak by to predsa sme začali tu pozerať ľuďom na prsty, už by sme si neprišli na to, prečo sme asi do politiky išli.
Toto sú najdôležitejšie veci, ktoré mi vadia a ktoré teda hovorím, a teda s niektorými aj súhlasím v návrhu programového vyhlásenia vlády v časti Finančná politika. O niektorých ani nepovažujem za dôležité hovoriť. Napríklad akože symbolické nejaké zníženie dane z príjmu z 22 % na 21 %. To je tak obrovský rozdiel, že to normálne asi srdco pukne tým podnikateľom, keď im z eura namiesto 78 centov zostane 79. Áno, máte tam, bohužiaľ, kopu vaty, kopu trápností a kľúčové veci, ktoré by pomohli podnikateľskému prostrediu, bohužiaľ, v programovom vyhlásení vlády nenájdeme.
Na záver mi dovoľte iba zosumarizovať, prečo určite nebudem hlasovať za vaše programové vyhlásenie vlády.
A to je prvý dôvod - vaša história. Osem rokov vlády Roberta Fica, osem rokov rozkrádania, bezbožného rozkrádania našich spoločných peňazí. Štyri roky z toho sa pridala strana SNS, ktorá dnes v tomto zoskupení rovnako je. A vtedy, keď bola súčasťou tej vládnej koalície, mala presne rovnaké charakteristiky. Neukradla iba to, čo nebolo prikované. Čiže nemám dôvod veriť, že ľudia dnešní v SNS sú nejakým spôsobom iní. To je história.
Ďalší dôvod je nejaká taká nedávna história. A tá nedávna história sú eurofondy, ktoré som spomenul. To sú eurofondy, ktoré sa začali zverejňovať po tom, ako ste oznámili, že idete spáchať tento zlepenec. Čiže kšefty, súkromné chaty na Donovaloch a podobne. Už sa nechcem opakovať, už som to hovoril.
Nedávna história je vyjadrenie Bélu Bugára, ktorý povedal, staré kauzy riešiť nebudeme. Nedávna história je verejný prísľub predsedu parlamentu Danka, ktorý verejne pred mesiacom prisľúbil, že pokúsi sa nájsť a urobí všetko pre to, aby poslanci, ktorí boli zaradení do trestného výboru zahraničného, alebo tie ďalšie požiadavky, ktoré boli vznesené, tak aby to vyriešil. Miesto toho, aby urobil niečo, čo mal bez najmenších problémov možno spraviť, miesto toho začínal, bohužiaľ, podvodom, kedy svoj verejný prísľub pošliapal, roztrhal, zahodil. Žiadneho poslanca z opozície nedovolil preradiť do výboru, v ktorom chcel byť. Taktiež neurobil ani to gesto, kde bez akýchkoľvek strát mohol presunúť napríklad Mira Beblavého z jeho výboru do finančného výboru, lebo počty a väčšiny by sa vôbec nemenili, všetko by bolo zachované. Len jednoducho dobrá vôľa chýbala.
Nedávna história taktiež o tom, kedy ste tu viacerí mali plné ústa toho, že ako treba novú nejakú parlamentnú kultúru, ako treba, bohužiaľ, bol to aj predseda parlamentu Danko, prajem mu veľa zdravia, takisto ako Robertovi Ficovi, ale zase kvôli tomu, že sú v nemocnici, myslím si, že nemali by sme si kúsať do jazyka, pomenúvať veci tak, ako sú, kedy veľakrát verejne hovoril o tom, že nová parlamentná kultúra, nemali by sme tu mať hádky, škriepky, ohovárať sa a podobne. A ja neregistrujem jedno jeho vystúpenie v televízii, keď mohol byť v nejakej diskusii, jeho tlačovku, kedy by neútočil na ostatných opozičných poslancov, častokrát na mňa, na Daniela Lipšica a podobne. Jednoducho ste schopní niečo iné hovoriť a niečo iné konať.
A ako posledný môj osobný dôvod, prečo nepodporím toto programové vyhlásenie vlády, je to, že strany MOST - HÍD a SIEŤ spáchali podvod na voličoch. Akýmkoľvek spôsobom, ak by som sa mal pridať k tomu, že by som mal obhajovať toto programové vyhlásenie vlády alebo za neho hlasovať, tak by som legitimizoval podvod, ktoré tieto politické strany spáchali na svojich voličoch. Bezcharakterný podvod, kedy ľuďom, svojim vlastným voličom pred voľbami tvrdili, a mnohí z nich ešte aj po voľbách, že nehrozí, že by išli do nejakej takejto koalície, nehrozí, že by išli do koalície so SMER-om. A prišli voľby a povedali si, to, čo je napísané v Gorile, čo vraj povedal pán Haščák, s prepáčením, nech mi je odpustené, "volič je hovno" alebo to, čo povedal pán Paška, bývalý to predseda parlamentu, ktorý povedal: "Vyhraj voľby a môžeš všetko." Po voľbách svoje sľuby zahodili do koša a urobili to, čo bude pre ich peňaženky a peňaženky ich predsedov strán to najlepšie a najvhodnejšie. A je mi veľmi ľúto, že ste sa mnohí nechali kúpiť za odrobinku, jak som povedal, za misu šošovice a že budete kryť tento zločin, ktorý ste spáchali na svojich voličoch.
Hovoriť o tom, že Kotleba tu je najväčšie ohrozenie Slovenska, keď zároveň kryjete najbezprecedentnejší podvod na voličoch, ktorý za 27 rokov tu na Slovensku niekto spáchal, je, prepáčte si, od vás nemiestne. Vy, ktorí tu otvárate si ústa voči druhým ľuďom, ktorí, áno, volilo ich 200-tisíc ľudí, a mojím cieľom bude tých ľudí presviedčať, aby nabudúce ich nevolilo, ale dnes to musím rešpektovať. Vy, ktorí na nich ukazujete prstom a nepozeráte sa každé ráno do vlastného zrkadla v kúpeľni, ktoré tam máte, a nespytujete si svedomie z toho, že ste podviedli svojich voličov, nemáte na to jednoducho žiadne právo. Keď vy sami uznáte, že ste podviedli svojich voličov, potom kritizujte niekoho iného.
A úplne, úplne posledný teda dôvod, alebo aj to vlastne, prečo si myslím, že nie ste hodní dôvery, alebo toto programové vyhlásenie vlády nie je hodné dôvery, je tých prvých päť slov a to piate slovo, ktoré ste si napísali do programového vyhlásenia vlády, a to je tá kontinuita, že ešte aj na drzovku sa prihlásite v prvej vete k tomu, že vlastne vy nechcete nič zmeniť, vy chcete byť len kontinuitou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.4.2016 10:09 - 10:09 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Gábor, myslím si, že veľmi dobré, výstižné a pokojné vystúpenie, také možno trošku iné ako ja, že možno ten obsah máme podobný, len tá forma je v tvojom prípade taká iná, dôstojnejšia, mne sa páči, obdivujem. Ale keď teda hovoríš, že sa neznížiš k tomu povedať, že sa nejako našli, ja naozaj zase sa k tomu znížim, ako, áno, našli sa, krásne k sebe pasujú. Jedni vedľa druhého, tretieho, štvrtého a všetci tým, že sa navzájom kryjú, sú pre mňa rovnakí. A to je zase môj dôvod, prečo určite toto programové vyhlásenie vlády nepodporím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2016 12:22 - 12:24 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predseda Danko, ja takisto by som sa chcel vyjadriť k tomu, že tak ako vám, aj Robertovi Ficovi prajem osobne pevné zdravie. Nikdy v živote by som si nedovolil čokoľvek si pomyslieť iné, ako priať ktorémukoľvek človeku, aby bol čo najdlhšie zdravý a aby netrpel žiadnymi chorobami.
Čo sa týka vášho vystúpenia, hovorili ste o tom, a by som povedal, tak opakovane za posledné dva týždne alebo neviem, koľko to už trvá, také moralistické reči, ako by sme nemali trpieť nenávisťou, nemali by sme sa urážať, nemali by sme používať niektoré slová, ale ja by som vám pripomenul tlačovú konferenciu vašu z tohto týždňa, myslím, že bola v utorok alebo v stredu podvečer. Celá adresovaná mne z vašej strany a bola plná urážok, osočovania, opovrhovania. A preto by som vás chcel požiadať, aby to neboli vo vašom prípade len slová, ale aj skutky. A to je zároveň to, čo viac-menej všetci opoziční poslanci vyčítame v našich vystúpeniach. A, áno, to je možno to politikum, ktoré tam nechcete vidieť, že spochybňujeme programové vyhlásenie vlády nie kvôli tomu, čo ste tam napísali, tých pekných slov je tam kopa, uznávam, tam má po troške zo svojho programu každý z vás, MOST – HÍD necelých 10 %, SNS možno 20 %, áno, niečo ste si presadili, ale podstatní sú ľudia. Čiže nie sú dôležité tie slovíčka, ale tie skutky. A ani vy, ani ostatní ľudia zo SMER-u, ani Béla Bugár nie sú nepopísané listy, každý z nás vie, čo môžeme od vás čakať, a preto máme obavy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.4.2016 10:23 - 10:25 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán Bugár, ja v podstate voči vám ľudsky, osobne, nemám nič. Vždy, keď som vám niečo vyčítal, boli to vaše politické prešľapy. A budem to robiť aj naďalej, aj keď niektorí noví moji opoziční kolegovia hovoria, že nie. My by sme sa tu mali asi mojkať a nemali by sme si tu nič vyčítať a urobíme tu dôstojnú Národnú radu. Nie! Úlohou opozície je kontrolovať vládnu moc. Vy ste teraz na druhej strane. Budem vás rovnako hrýzť, ako som hrýzol Fica, a môžte robiť čiary a hovoriť, že ste so mnou skončili. Lebo, bohužiaľ, vy nie ste nepopísaný list. Vy máte 27-ročný pobyt v politike. Bohužiaľ, za tých 27 rokov ani raz ste neboli schopný zobrať zodpovednosť a ísť do vlády. Stále ste boli iba v parlamente, lebo to je pohodlné usmievať sa do kamery a nič v podstate reálne výkonné nerobiť a nezobrať zodpovednosť.
A keď ste povedali jednu vetu na záver vašej reči, že urobíme maximum pre lepší život občanov nášho štátu, tak keď sa pozrieme na vašu 27-ročnú politickú kariéru, bohužiaľ, nepovedali ste ktorých občanov. Lebo za tých 27 rokov ste robili lepší život iba vašim susedom na ulici: pánovi Hideghétymu, pánovi Czuczovi a vašemu kmotrovi, poslaneckému kolegovi Jakabovi. Toto je robenie lepšieho života Bélom Bugárom za 27 rokov! Dobrovoľne ste sa rozhodli kryť zločincov zo SMER-u a ja vám to budem pripomínať, lebo ľudia vás nevolili, aby ste zradili a išli so SMER-om vládnuť a išli robiť zločiny. Dobrovoľne ste sa rozhodli a môžte hovoriť čokoľvek, že nebola iná možnosť, že tu bol nejaký bubo Kotleba a kvôli tomu ste to išli urobiť. Nie! Vy ste to išli urobiť preto, lebo dopredu ste takto boli dohodnutí. Ak by ste neboli dohodnutí, tak po sneme SNS by ste volali zhrozený Sulíkovi, že čo sa stalo a chceli by ste sa stretnúť. Ale vy ste rýchlo, rýchlo išli za Ficom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.4.2016 19:04 - 19:05 hod.

Igor Matovič
By som chcel iba pánovi ministrovi poďakovať za odvahu a iba tak trošku potvrdil také moje presvedčenie, že to je jeden – alebo iba jeden? – z takých odvážnejších ministrov v tejto vláde, ktorý sa nebojí ísť aj do takejto trošku konfrontácie. Lebo myslím si, že aj táto diskusia by mala byť v prvom rade diskusia a nie monológ zo strany opozície, že vtedy možno aj tá opozícia má pocit toho, že niekto z tej druhej strany aspoň jako-tak počúva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.4.2016 18:51 - 18:52 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pôvodne sa mi zdalo, že som bol tretí v poradí, že tam bol ešte aj pán poslanec Danko aj Hrnko a tak som sa prihlásil. A tak nejako sa odhlásili, asi nemajú odvahu. Ale tak, Veronika, ďakujem veľmi pekne za... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Prosím, pán poslanec, vystúpte a komentujte predrečníčku, nie pána Hrnka a Danka.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... za tvoje vystúpenie. A chcel by som ti, Veronika, povedať, že nabudúce, keď ti bude predsedajúci skákať do reči, a nie ako žene, ale ako vystupujúcemu, tak mu, prosím ťa, povedz, že nech si prečíta rokovací poriadok. V rokovacom poriadku nenájde ani jedinú stať, ktorá by oprávňovala predsedajúceho skákať ľubovoľne do reči vystupujúcemu a zároveň ho akýmkoľvek spôsobom komentovať. Čiže odkáž, prosím ťa predsedajúcemu, nech nezneužíva svoje postavenie a nech takýmto spôsobom nemanipuluje vystupovanie a nevyrušuje vystupovanie vystupujúceho.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.4.2016 11:21 - 11:23 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Na niektorých velikánov ducha myslím si, že nemá zmysel reagovať. Ako myslím napríklad na pána Hrnka.
Ale začína to od ďalšieho velikána ducha vedľa neho, na pána Blahu, ktorý mi podsúval, hovoril tu o tom, že ako klamem. Ale bol schopný hneď klamať rovno, že ja hovorím, že Kotleba nie je problém. Ja som ani raz nehovoril, že Kotleba nie je problém. Ale povedal som, že váš argument, na ktorom stojí argumentácia, prečo ste hŕŕŕ, rýchlo museli zostaviť túto vládu, tak stojí na tom, že Kotleba je ohrozením Slovenska. No Kotleba nie je ohrozením Slovenska, že tu má štrnásť hnedých mužíkov. To štrnásť zo stopäťdesiat. Hovoril som, že nie ohrozením Slovenska je Kotleba, ale ohrozením Slovenska je korupcia vládnej strany SMER. Keď ste teda sa nesnažili počúvať.
Keď hovoríte, že som urazil v priamom prenose ženu. Podľa mňa, keď žene, za ktorú sa iné ženy hanbia, za jej správanie, poviete, že to jej správanie, ktoré je veľakrát extrémne vulgárne, keď vykrikuje na druhých poslancov a naozaj vulgárne v sále, mimo sály, a keď jej poviete, keď znova na vás vykrikuje, že jej poviete, že takto si vlastne robí hanbu, druhým ženám, to nie je urážanie ženy, to je iba pomenovanie skutočnosti.
A k pánovi Blanárovi, keď hovoríte o tom, že vláda Ivety Radičovej umožnila zisk. No áno, lebo vy ste ho zakázali a budeme platiť 30 mil. eur pokutu. Ale vy vládnete už ďalšie štyri roky a nezrušili ste ten zisk. Čuduj sa svete, prečo? Prečo tam nebol prísľub na väčšie platy zdravotných sestier a učiteľov? Lebo my sme im to nesľúbili, na rozdiel od vás. A keď pán Blanár hovorí, že zlodej ťažko uverí inému, že nekradne. Pán Blanár, ja naozaj nekradnem, mne to môžte uveriť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.4.2016 10:08 - 10:56 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, členovia vlády, kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som sa vyjadril k predkladanému programovému vyhláseniu vlády. Na úvod by som začal takou ľudovou múdrosťou, ktorú často používame, a to je, že papier znesie všetko. V tomto prípade to platí do bodky. A pokračoval by som druhou ľudovou múdrosťou, a to je, pozri, kto to hovorí.
Garantom tohto programového vyhlásenia vlády, ktorý dnes tretia vláda Roberta Fica predkladá do parlamentu, sú ľudia, ktorí v minulých rokoch a desaťročiach vo veľkom rozkrádali naše spoločné. Najprv pred voľbami, každými jednými, v ktorých kandidovali, snažili sa ohlúpiť svojich vlastných voličov o tom, ako to oni s nimi myslia vážne, dobre, ako chcú pre nich na Slovensku vybudovať pomaly raj a sociálny štát, a bezbožne po voľbách tých istých voličov, ktorých si kupovali pred voľbami gulášmi, okradli o ich vlastné peniaze, o ich vlastné dane, odvody, o ich vlastné eurofondy. A títo ľudia dnes nám tu predkladajú, spoločne tentokrát, sa zgrupili všetci dokopy, nám predkladajú programové vyhlásenie vlády, ktorým nám chcú povedať, že tentokrát to už myslia so Slovenskom naozaj dobre. Sedia tu aj v tomto pléne ľudia, ktorí privatizovali, následne tunelovali a následne nechávali na ulici ľudí s nevyplatenými mzdami a nezaplatenou pohľadávkou Fondu národného majetku za privatizáciu toho, čo sprivatizovali. Dnes sú garantami toho, že to, čo tu napísali, myslia vážne. Sedia tu medzi nami alebo vo vláde ľudia, ktorí ako súčasť konkurznej mafie čistili firmy cez bielych koňov od dlhov voči štátu, voči svojim zamestnancom a dnes sú garantami toho, že toto myslia vážne. Sedia tu medzi nami aj ľudia vo vláde, ktorí manipulovali, a nie raz, ale desiatky- a stovkykrát verejné obstarávania tak, aby vyhrávali tí správni, a okrádali takto nás všetkých a hlavne svojich voličov o miliardy eur z našich spoločných peňazí. Čiže o charaktere alebo hodnovernosti tohto programového vyhlásenia vlády, tretej vlády Roberta Fica nehovoria tie písmenká na papieri, ale charaktery a skutky týchto ľudí, ktorí nám majú byť garantami toho, že to myslia vážne.
Jedno sú skutky predvolebné, ale sú medzičasom už aj skutky povolebné. Ľudia, ktorí sa nehanbili novinárom a celej verejnosti klamať ako patologickí klamári na obyčajné otázky, boli alebo neboli ste na Úrade vlády, dnes sú garantami, že to myslia vážne. Ľudia, ktorí sú schopní si zaprieť nos medzi svojimi očami alebo predať svoju vlastnú mater za misu šošovice, sú garantami toho, že to myslia so Slovenskom vážne a dobre.
Títo ľudia vytvorili zlepenec zlodejov a zradcov svojich vlastných voličov a tí nám chcú byť zárukou a svojim vlastným voličom, že to so Slovenskom myslia vážne. Títo ľudia a, bohužiaľ, dnes aj za asistencie takých ikon boja proti korupcii, ako je pani Žitňanská, dnes zverejňujú zmluvy, kde pokračujú naďalej v rozkrádaní našeho spoločného. Už po voľbách, už po tom, ako sa títo ľudia v zlepenci dohodli, že vytvoria túto vládu, podpisujú zmluvy na eurofondy, kde si politik, politik na Donovaloch napíše projekt, že si postaví chatu na Donovaloch za milión eur, a Robert Fico s požehnaním ikony boja proti korupcii za otvorené vládnutie Lucie Žitňanskej podpisuje 500-tisíc eur. Dvojchatku, pardon, opravím sa, dvojchatku na Donovaloch za milión eur. Kto by ju nechcel mať? Nezaslúžia si ju vari viacej tí ľudia, ktorí vás volili? Prečo práve politik dostane takýto projekt a prečo po voľbách ho schválite a nikto z vás 81 ľudí sa neozve? Toto sú skutky, ktoré nás oprávňujú mať zásadné pochybnosti o tom, ako to vážne myslíte s písmenkami, ktoré ste napísali do týchto 70 strán.
Rovnako teraz po voľbách 17. marca ste zverejnili zmluvu na eurofondy, čo je tým, 18. marca sa stala platná, čiže už po termíne, kedy ste sa dohodli, čiže všetci 81 ľudia aj všetci vo vláde ste za ňu zodpovední. Aj tí, ktorí sú tam iba priskočjankovia alebo taký prílepok, aj tí, ktorí tam majú dominantnú moc, ste zverejnili zmluvy, že jednému človeku ste doručili, dopriali dotáciu na penzióny v obci Makov, v ktorej je kopa penziónov poloprázdnych, kde ľudia ledva žijú, tí, čo si to tam čestne rozbehli, kde zadlžili svoje rodiny, ste podpísali dotáciu na eurofondy 1,7 mil. eur na jeden penzión a 1,7 mil. eur na druhý penzión. Čuduj sa svete, že obidva penzióny majú de facto toho istého majiteľa, len cez druhú firmu to vlastní. Toto je skutočný váš záujem o lepšie Slovensko. Svojim kamarátom dohadzovať biznis, tunelovať naše spoločné peniaze ešte pred tým, ako si necháte schváliť programové vyhlásenie vlády. Rovnako v ten istý deň ste zverejnili zmluvu, kde ste žene, ktorá predtým mala vo firme obrat 30-, 20-, 40-tisíc eur každý rok, tak ste jej dali dotáciu na nákup 24 kamiónov. Znova 1,7 mil. eur. Ako k tomu prídu všetci tí dopravcovia na Slovensku? Ktorý má jedno auto a robí poctivo nejakú dopravu, nejakú možno taxislužbu alebo niečo podobné, nákladnú, alebo ten, ktorý si poctivo kúpil a zadlžil svoju rodinu alebo svoju firmu a rozbehol si svoju kamiónovú prepravu? Vy tu zrazu žene, ktorá nemá absolútne žiadnu skúsenosť s kamiónovou dopravou, doprajete dotáciu 1,7 mil. eur na to, aby si rozbehla biznis a popritom ešte postavila nejakú umývačku.
Všetky tie tri prípady, ktoré som spomínal, sú ešte paradoxne z poľnohospodárskej platobnej agentúry, z poľnohospodárskej platobnej agentúry. Odtiaľ financujete nákup kamiónov, odtiaľ financujete nákup súkromných chát alebo výstavby súkromných chát na Donovaloch, odtiaľ financujete výstavbu penziónov v Makove, kde ostatné rodiny, ktoré si tam rozbehli svoj rodinný biznis, ledva prežívajú, a vy ich idete takýmto spôsobom zničiť. Niečo, čo je naše spoločné, posúvate svojim kamarátom a ničíte trh. Ničíte ostatných ľudí, ktorí poctivo pracujú, a to, čo malo slúžiť na rozvoj zanedbaných regiónov, používate na to, aby ste ničili poctivých ľudí. Tieto príklady som považoval za dôležité povedať, lebo skutky sú dôležitejšie ako slová. Toto sú skutky vašeho zlepenca ešte pred tým, ako ste začali reálne vládnuť. Môžete nás ohlupovať 70 stranami textu. Kvantum fráz a ľúbivých slov. Nič z toho nie je uveriteľné, ak garantami majú byť ľudia, ktorých som tu pred chvíľkou spomínal.
Taktiež ako na dokreslenie toho, ako to myslíte vážne, zrejme svedčia aj skutky posledných dní, kedy ste nechali zastaviť vyšetrovanie alebo obžalobu v kauze cétečka. V kauze cétečka, ktorého statočný lekár Suchánek dnes je naším kolegom v tejto sále. Zrazu ste sa uspokojili s argumentom, že keď sa dokazuje výška škody, tak predsa sa nemôže použiť nejaká cena niekde z Čiech, za čo tam kúpili cétečko. My musíme určite zistiť, začo sa také cétečko kúpilo na Slovensku. Jednoducho nechali ste si vyrobiť argument, len aby ste mohli stíhanie ľudí, ktorí mali byť stíhaní, zastaviť. A znova aj táto kauza pôjde pod koberec tak ako všetky ostatné. Ale môžem povedať, že našli ste sa, a ja vám v podstate z tohto pohľadu gratulujem. Konečne ste sa dali dokopy a konečne prestane pretvárka a tí, ktorí myslia politiku ako biznis, dnes vytvorili zlepenec a je vás 81. Bohužiaľ, až 81, lebo myslel som si, že sa nájde viacej statočných ľudí v SIET-i a v MOSTE - HÍD. O SMER-e a SNS som žiadne nádeje nemal.
Môžme v podstate povedať, že vrana k vrane sadla a Slovensko čakajú ťažké časy. Zároveň ale vyslovujem presvedčenie, že čas sa kráti, a môžeme povedať: užite si to! Ale majte sa na pozore, lebo všetko, čo zoberiete týmto ľuďom nezákonne, aj spôsobom takým, že to síce bude v súlade so zákonom, ale bude to nemorálne, všetko vám nasledujúca vláda, v ktorej konečne už nebudú ľudia ako vy, nebudú ľudia, ktorí majú za cieľ rozkrádať naše spoločné, všetko vám zoberieme a doplatíte na to. Že buďte veľmi opatrní pri vašich zlodejinách, ktoré budete činiť.
Zlodej zostane zlodejom a zradca zradcom bez ohľadu na počet napísaných slov. Napriek tomu pozrime sa, čo si v programovom vyhlásení píšete. Hneď prvých päť slov je napísaných: "Nastupujúca vláda je vládou kontinuity." A ja sa pýtam z tohto miesta, nevidím ju tu, Lucii Žitňanskej, že či si nepripadá trápne. Podpísať sa pod to, že je v podstate hrdá, lebo keď si niečo napíšem ako prvých päť slovo do programového vyhlásenia vlády a týchto prvých päť slov je to, že som vládou kontinuity alebo som súčasťou vlády kontinuity, zároveň hovorím, že súhlasím so všetkými tými svinstvami, ktoré sa tu za prvej a druhej Ficovej vlády diali. Lebo inak si nemôžem napísať, že som vládou kontinuity. Kontinuita znamená, že pokračujeme. Tak ja sa z tohto miesta ešte raz pýtam Lucii Žitňanskej: ste na toto hrdá? Je to tam napísané s vaším vedomím, že ste vládou kontinuity prvej a druhej zlodejskej vlády Roberta Fica? Ste hrdá na Hedvigu Malinovú? Na to, ako ju tu lynčoval verejne Robert Fico alebo Robert Kaliňák, ako z človeka, ktorý bol občanom Slovenskej republiky, urobili utečenca, ktorý musel utiecť do vedľajšieho štátu, lebo bol prenasledovaný orgánmi činnými v trestnom konaní? Lucia Žitňanská, ste hrdá naozaj na to, že ste kontinuita toho, ako minister vnútra vystúpi na tlačovke a bez toho, aby rozhodol akýkoľvek orgán, ktorý je oprávnený rozhodovať, vyriekol ortieľ nad ňou, že je podvodníčka? Ste naozaj na to hrdá, že ste kontinuita takejto vlády? Ste hrdá na kauzu CT, ste hrdá na to, ako Robert Fico nereprivatizoval SPP a hral tu mŕtveho chrobáka rok a pol, len aby to sprivatizovali jeho kamaráti z J&T a dnes zarábajú 500 mil. eur ročne na tom, čo sme mohli mať v štáte a mohli sme to kúpiť bez akýchkoľvek úrokov? Naozaj ste na to, Lucia Žitňanská, hrdá?
Edita, aj ty si na to hrdá? Si hrdá, že si kontinuitou tejto zlodejiny, ktoré tu, alebo tých zlodejín, ktoré tu boli? Si Maďarka, myslím si, že si hrdá Maďarka. Si hrdá na to, že ste kontinuita vlády, ktorá opľula Hedvigu Malinovú?
Lucia Žitňanská, ste hrdá na podvod so slnečnými elektrárňami, kedy za prvej vlády Roberta Fica ste si zmenili zákon tak, dopredu dali vedieť svojim kamarátom? Aj našemu bývalému kolegovi pánovi Brhelovi, ktorý dnes je takým, by som povedal, už de facto pasákom niektorých poslancov tuná v parlamente a robia vlastne pre neho zákony. Tak si na tom urobil biznis a zarobil stovky miliónov eur, že dnes môže investovať a skupovať slnečné elektrárne vo Fínsku. Ste naozaj, Lucia Žitňanská, na toto hrdá? Na tento podvod, ktorý okradol všetkých občanov Slovenskej republiky, a najbližších 15 rokov, odkedy to spáchali, sa všetci budú skladať každý rok 300 mil. eur cez vyššie účty na elektriku za poplatok za obnoviteľné zdroje, ktoré končia vo vrecku týchto ľuďoch, tak na toto ste hrdá? Pätnásť rokov krát 300 miliónov je 4,5 miliardy eur, znova ukradnutých ľuďom tejto krajiny. A v tomto prípade ani nieže z vybraných daní, ale cez vyšší účet obyvateľov alebo rodín alebo firiem. A potom sa čudujme, že na Slovensku firmy platia najviac za elektriku zo všetkých krajín v rámci Európskej únie.
A pozrime si druhú časť, ktorú som si vyznačil vo vašom programovom vyhlásení vlády na prvej strane, a dovolím si ju prečítať. "V časoch spoločenských búrok a vášni bola krajina v dejinných zlomoch Slovenského národného povstania alebo naposledy pri odmietnutí autoritárskej politiky na konci 20. storočia schopná vytvoriť široký spoločenský a politický konsenzus ľavicových a pravicových síl. Dnešná vláda je pokračovateľom a nositeľom tejto myšlienky stojacej na premise nevyhnutnosti historického kompromisu štandardných politických síl v záujme krajiny." Dovoľte mi, aby som to preložil: možno. Táto vláda si na prvej strane v treťom odstavci hrdo píše o sebe, že je takou nejakou hrdou opäť pokračovateľkou boja proti fašizmu v časoch SNP a boja proti mečiarizmu na konci 20. rokov. Akosi príznačne tam vynecháva obdobie Novembra 89. Ale tak prečo, to si asi domyslíme, viacerí. Zrejme možno preto, lebo niekto kachličkoval a nikto si to nevšimol. Ale tento odstavec v skutočnosti slúžil len ako výhovorka. Keď sa v skutočnosti pozrieme, keď aj nebudeme pozerať na SNP, ale pozrieme sa na to, proti čomu ľudia sa vzbúrili a proti čomu sa všetky demokratické strany spojili v roku 1998 v čase mečiarizmu, na čo sa v programovom vyhlásení vlády odvolávate, za čo budete hlasovať, tak sa spojili proti bezbrehému rozkrádaniu nášho spoločného majetku. Proti korupcii prelezenej krížom-krážom. Proti tomu, že nebolo pomaly politika, ktorý by niečo z vládnej strany alebo z vládnej koalície niečo neukradol, nevytuneloval. Postavili sa proti tomu, že 110 mld. korún sme museli naliať do slovenských bánk, lebo Mečiarova vláda rozdávala úvery hocikomu na hocijaký papier bez akéhokoľvek ručenia. Postavili sa proti tomu, že vo veľkom tu politici rozkrádali Slovensko. A rovnako sa ľudia v týchto voľbách postavili rozkrádaniu Slovenska vládnej strany SMER, samovlády vládnej strany SMER. Vo veľkom odmietli túto stranu a vo veľkom povedali, že nechcú, aby táto strana vládla. Stratila 400-tisíc voličov. Zo 44 % išla na 28 percent. Ľudia dali vizitku druhej vláde Roberta Fica a odsúdili ju tak isto, ako ľudia v 98. odsúdili vládu Vladimíra Mečiara. Čiže nieže ľudia sa postavili proti Kotlebovi, lebo ľudia sa zľakli, že tu bude nejakých pätnásť hnedých mužíkov pobehovať po parlamente. Nie, ľudia sa postavili proti bezbrehému rozkrádaniu Slovenska vládnou stranou SMER v predošlých štyroch rokoch. Lenže, bohužiaľ, našli sa zlodeji, či zlodeji, pardon, prepáčte, zradcovia. Nehovorím teraz o SNS, o nich som si nikdy ilúzie nerobil a vždy som si myslel, že vymenili sa iba figúrky na vrchu. A keď som si pozrel kandidátku, v podstate sú tam tí istí ľudia, ktorí robili podržtašky Slotovi, ktorí tunelovali Slovensko za prvej vlády Roberta Fica. Takže očakávať od nich, že sa postavia proti rozkrádaniu, bolo naivné. Ale nikdy by ma nenapadlo, že asistovať a záchranné koleso zlodejom, ktorí systematicky Slovensko posledné štyri roky rozkrádali, hodí záchranné koleso niekto zo SIET-e a niekto z MOST-u – HÍD. Prepáčte, poslanci, ktorí ste tam zostali, naozaj si myslím, že ste zradili svojich voličov. Vaši voliči, keď si dáte ruku na srdce, vás nevolili s tým, že budete asistovať zlodejom v tom, aby pokračovali v pľundrovaní Slovenska. Ak ste nepochopili ich skutočný cieľ, ich skutočný cieľ je 15 mld. eur eurofondov, ktoré sa začali čerpať práve teraz tými príkladmi, ktoré som povedal. A takto ich budú čerpať všetky a vy im budete robiť iba alibi. Ale história sa na vás bude pozerať ako na tých, ktorí ste to umožnili, lebo oni sami osebe by to neurobili, sami by to nezvládli a vaše hlasy im chýbajú. Šesť ľudí z vás rozhoduje o tom, či sa na Slovensku vytuneluje 15 mld. eur.
Pre tých z vás, ktorým ide iba o spravodlivosť, tak sa snažím týmto spôsobom apelovať na to, čo ste hovorili vašim voličom pred voľbami. To, čo vaši voliči pred voľbami od vás očakávali, a to, čo možno už s malou dušičkou očakávajú aj dnes, že sa voči tomu postavíte. Nikto z vašich voličov vás nevolil preto ani v SIET-i, ani v MOST-e – HÍD, aby ste asistovali týmto zlodejom, ktorí si robia zálusk na posledné eurofondy, ktoré Slovensko dostane. Lebo dobre viete, že po roku 2020 zrejme už žiadne eurofondy na Slovensko neprídu, a nie na Slovensko, ale ani do všetkých krajín, s ktorými sme v jeden čas vstupovali do Európskej únie. Keď chcete týmto ľuďom asistovať dobrovoľne, naozaj potom dajte si otázku, ako sa s tým vysporiadate, keď vaše deti a vnúčatá sa raz budú pýtať, prečo ste v tejto historickej chvíli zlyhali a nepostavili sa proti týmto zlodejinám. Robia si z vás posmech. Ak by si ho nerobili, tak by vám ponúkli adekvátne miesto vo vláde. Dnes, keď vás predseda SIET-e oblbuje tým, že predsa sme nemohli mať viac ako jedného ministra, je to hlúposť. Keď vás predseda Bugár oblbuje tým, že to je adekvátne nášmu výtlaku, je to hlúposť. Včera som volal s Jánom Figeľom a povedal mi, že v roku 2010 mu osobne Robert Fico ponúkol polovičku miest vo vláde, ak pôjde, ak KDH zradí a pôjde s vládnou stranou SMER a nevytvorí koalíciu Radičovej, alebo teda nepôjde do koalície s Radičovou. Ponúkol im polovičku miest. Vám ponúkol odrobinky a robia si z vás posmech. Urobili si z vás podrážku, či jak sa to nazýva, handru na nohy, ktorá sa dáva pred vstupom do dverí. Robia si z vás srandu, smejú sa vám poza chrbát a vy im dodáte tie kľúčové hlasy na to, aby oni mohli pľundrovať nasledujúce štyri roky Slovensko.
Keď sa chcete nechať ohlúpiť rečami, či už Bélu Bugára, alebo Radoslava Procházku, predsa to bola nevyhnutnosť a budete sa snažiť ohlúpiť samých seba. Tým, čo ste si napísali do programového vyhlásenia vlády, že vlastne ste sa postavili, a to je nejaký spoločenský konsenzus, a postavili ste sa voči nejakému zlu. Tak, prepáčte, je to hlúposť, lebo vy sa týmto nestaviate proti zlu, ale vy týmto idete zlo podporovať. Lebo zlo nie je Kotleba, jeho pätnásť hnedých mužíkov v parlamente. Čo, čím nám ublížia? Keď by boli predčasné voľby, koľko ich tu bude? Bude ich tu dvadsať. Ale toto je parlamentná demokracia, to znamená, čiara je tuná, čiara je 76 hlasov. Keď tam budú mať svojich dvadsať ľudí, dvadsaťpäť, tridsať, čo sa nám stane? Predsa tu bude ďalších stodvadsať normálnych. Prečo ste súhlasili s týmto argumentom? Prečo sa necháte klamať, že musíte ísť do tejto vlády zlepenca zlodejov a zradcov iba preto, aby ste zabránili rastu Kotlebu? Kam narastie? Koľko, si myslíte, ľudí, že je takých, že ich budú voliť? Dobre, 10-15 percent? A čo by sa stalo? Nie sú iné krajiny v Európe, ktoré majú rovnaký problém? A nemajú ani Rómov, napríklad. A majú ich tam. Jednoducho je skupina ľudí v spoločnosti, ktorí volia takéto strany. Pozrite si príklad Fínska, strana Naši Fíni, alebo jak sa volajú, majú 19 %, je to, plus-mínus je to bratská strana pána Kotlebu. Majú 19 % a nemajú tam ani Róma jedného, možno tisíc v celej krajine. My ich máme 400-tisíc a hovoríme si, že kvôli Rómom. Ak by náhodou teraz sme sa rýchlo nepobratali, tak by tu nastal Armageddon, lebo Kotleba by mal 20 poslancov. A čo keby mal 20 poslancov? Nie je omnoho dôležitejšie zabrániť tomu, aby tu tí zlodeji, ktorí tu osem rokov rozkrádajú, alebo desať rokov, s malinkou prestávkou, svetlou prestávkou vlády Ivety Radičovej, aby konečne sme ich eliminovali? Aby sme zachránili tých 15 mld. eur našich eurofondov, ktoré majú slúžiť na to, aby sme rozvíjali tie zanedbané regióny. Nestačia vám tie príklady, ktoré som uviedol? Toto budú robiť s eurofondami. Toto bude robiť aj váš predseda MOST-u – HÍD, aj predseda SIET-e Radoslav Procházka cez svojho kamaráta Barana, ktorý mu financoval kampaň. Budú tunelovať naše spoločné eurofondy. Tam kamarátovi na Donovaloch na chatu, tam kamarátke na 24 kamiónov, tam druhému kamarátovi na penzión a pre istotu, nech mu nie je málo, tak mu dám v tej istej dedine dva penzióny, nech si ich postaví. Toto dovolíte, dovolíte rozkradnúť naše spoločné peniaze. Nie Kotleba je ohrozením Slovenska, ale korupcia vládnej strany SMER je ohrozením Slovenska. Prosím vás, spamätajte sa, nezrádzajte svojich voličov.
Prepáčte, pán zo SIET-e, teraz mi vypadlo vaše meno, z Oravy, počul som, že ste veľmi váhali nad tým, neviem, kde sedíte, možno hore (reakcie z pléna). Nie. Že ste váhali veľmi nad tým, či podporíte alebo nepodporíte, či teda vystúpite a pridáte sa podľa mňa k tým statočným, alebo zostanete s Radoslavom Procházkom. Že vraj ste sa vyjadrili, že podľa toho, že teda či vám sľúbia cestu na Oravu, alebo nie. Že keď vám ju tam sľúbia, tak asi by ste pri nich zostali. To vám nie je hanba, predať za cestu na Oravu, ktorá by tam bola tak či tak, len možno o dva roky neskôr a postavená za tretinovú cenu, predať vlastné svedomie, predať vôľu vašich voličov? Ján Skuliak, Ján Skulík, tak sa voláte.
Čiže ešte raz, nie Kotleba je problém slovenskej politiky, ale korupcia vládnej strany SMER a ľudí v SMER-e, ktorí to majú hlboko v DNA, ktorí to nedokážu už poprieť, lebo jednoducho už ako kleptoman, keď sa priblíži k niečomu, čo nie je prišrobované, tak to musí ukradnúť. Títo ľudia sú ohrozením Slovenska. A týmto ľuďom aj vy, pán Adamčík, idete robiť garde. Týmto ľuďom idete asistovať a zrejme dobrovoľne. Ale naozaj si myslím, že politika by mala byť v prvom rade o tom, že keď ľuďom raz niečo pred voľbami sľúbime, tak to do písmenka splníme. A v prvom rade strana SIEŤ sľubovala to, že nepôjdete so SMER-om, aj keď sa predseda vykrúcal, sľúbili ste, že nepôjdete so SMER-om. A aj strana MOST – HÍD to sľúbila. Dobre, Béla Bugár to sľuboval iba od júla minulého roku, kedy zázračne aj s Radoslavom Procházkom unisono začali tvrdiť alebo odpovedať na otázky, či pôjdu so SMER-om, nevieme si to predstaviť. Čo už samozrejme nebolo vylučovanie. A zrejme vtedy nastala nejaká tá dohoda o tom, že túto zradu spáchajú. Ale Béla Bugár nechal hovoriť svojho podpredsedu strany, a ani raz ho nezaprel, Zsolta Simona, kde verejne odmietol, verejne odmietol v celoštátnom médiu, že MOST v žiadnom prípade nepôjde do koalície so SMER-om. Rovnako sa vyjadrovala ešte deň pred voľbami Lucia Žitňanská, hovorila, že to je absolútny blud, že by MOST – HÍD mal ísť do nejakej koalície so SNS. V skutočnosti však títo predsedovia vašich strán vás podviedli a vy dnes iba skloníte hlavu a nepostavíte sa voči tomu podvodu.
Edita, ja som teba obdivoval, keď si sa pred pár rokmi postavila voči tomu, keď bola krivda voči tebe páchaná v MOST-e – HÍD, odišla si, nabrala si tú odvahu sa postaviť. Dobre, nakoniec si sa vrátila. Ale takisto aj teraz som od teba očakával, že sa voči tomu postavíš,. Aj od ostatných vás, ktorí z týchto strán ste. Vaši predsedovia vás predali. To, za čo, sa dozviete možno za tri roky, za štyri, možno za desať, ale predali vás a kúpili si vaše vlastné svedomie. Ale vy ste tu boli zvolení, aby ste hlasovali sami za seba, aby ste hlasovali v súlade s vaším svedomím a presvedčením, nie s presvedčením vášho predsedu. Keď chcete, tí z vás, ktorí ste uverili argumentu, že musíte ísť do tejto koalície preto, aby ste bojovali proti extrémizmu, keď chcete návod na boj proti extrémizmu, tak najlepší je fungujúci štát. Urobte všetko pre to, aby tento štát reálne fungoval, aby konečne politici prestali okrádať svojich vlastných voličov, a potom extrémizmus nebude mať na ružiach ustlaté. Keď chcete oslabiť Kotlebu a ľudí, ktorí ho volili, urobte zo Slovenska fungujúci štát a nedovoľte vznik tretej vlády Roberta Fica a nebojte sa predčasných volieb.
Áno, uznávam, že je to asi zlý pocit, keď niekto teraz, poslanec za stranu SIEŤ vie, že má predsedu patologického klamára, ktorý tú SIEŤ alebo tú stranu položil úplne na dno, tak zrejme asi je teraz jednoduchšie stláčať to správne tlačítko a mať 3-tisíc eur mesačne na účte a možno kedy-tedy nejaký kšeftík sa prihodí a ešte svojho kamaráta alebo sesternicu dosadiť niekam na úrad, ako teraz hrdo povedať, že nebudem asistovať zlu, že nebudem asistovať rozkrádaniu Slovenska a budem riskovať tie predčasné voľby, a možno ma zvolia, a možno nie. Ja viem, že v tejto situácii, keď sa pozriem do prieskumu verejnej mienky a SIEŤ má 1 % v preferenciách, tak je asi ťažké od pána Adamčíka očakávať, že teraz dobrovoľne bude súhlasiť s predčasnými voľbami, lebo potom asi by ten 3-tisíceurový plat mesačne tak ľahko nenastal a zrazu by možno po tých predčasných voľbách sa do parlamentu nedostal. Ale nie všetko v živote stojí za peniaze a nie všetko sa oplatí predať. Takže na všetkých vás, či už v MOST-e – HÍD alebo v SIET-i, s malou dušičkou, ale napriek tomu apelujem, aby ste nabrali tú odvahu urobiť správne rozhodnutie a nie asistovať tretej vláde zlodejov, v ktorej budete len takým úbohým prílepkom.
Keď sa pozrieme na jazyk, akým spôsobom bolo písané to programové vyhlásenie vlády, tak môžeme si povedať, že veľmi takým nesúrodým. Akoby každú kapitolu písal niekto iný a nemalo to nejakého spoločného česateľa alebo niekoho spoločného, komu by na tom záležalo. Pripadá mi to skôr také, že mnohí z tých ľudí, ktorí to písali, chceli to mať čím skôr za sebou, čím skorej niečo napísať a hŕŕ k tomu korytu, po ktorom tak veľmi túžite. Bohužiaľ, preto z toho to robí iba takú spleť fráz a úbohých slov, kedy-tedy s nejakým dobrým nápadom, ale ten dobrý nápad stojí na piesku. Tak jako keď postavíte dom na piesku, tak stojí na vašich charakteroch. Na charakteroch ľudí, ktorí majú byť garantami toho, čo ste do toho programu napísali.
MOST – HÍD popri ilúzii, že najväčším ohrozením Slovenska je Kotleba, preto teraz treba takúto vládu národnej jednoty urobiť, tak popri tejto ilúzii sa snaží svojim voličom predať číslo 90 percent. Už toľkokrát bolo povedané v každom jednom vystúpení Bélu Bugára alebo iných, že ľudia pomaly začínajú mať pocit, že ten Bugár je génius, on presadil 90 % programu, on jednoducho, také malinké jedno slovíčko tam je dôležité, a to je, že priority. Lebo on hovorí, že 90 % priorít sa nám podarilo presadiť. A keď začnete pátrať po tom, že čo sú to tie priority, tak zistíte, že ľuďom pred voľbami, ich voličom neboli komunikované, že MOST – HÍD má nejaké priority. Nie, bol komunikovaný celý program Občianska vízia, ktorých bolo 200 priorít. Ale Béla Bugár si po voľbách spravil výber, zrejme po dohode na Úrade vlády, že čo má povedať, že čo si praje do programového vyhlásenia vlády. A aby vypadal frajer, tak teda symbolicky odtiaľ dve veci vyhodíme a presadili sme 90 % priorít, čiže nie 90 % programu, ale 90 % z vecí, ktoré sa zrejme dopredu dohodli, že si napíšu a budú požadovať od Roberta Fica. Keď si pozriete a porovnáte program MOST-u – HÍD a porovnáte ho s programovým vyhlásením vlády, máte tam ani nie 10 % z programu MOST-u – HÍD. Jednoducho 90 % nepresadili do programového vyhlásenia vlády. Čiže idú robiť iba priskočjankov Robertovi Ficovi preto, aby sa vo veľkom mohli tunelovať naše spoločné eurofondy v sume 15 mld. eur. Ak by niekomu teda matematika robila problém, 15 md. eur je suma, ktorú zaplatia všetci zamestnanci a všetci živnostníci za najbližších 10 rokov na dani z príjmu. Ešte raz, všetci zamestnanci, všetci živnostníci 10 rokov všetku daň z príjmu, keď odvedú štátu, tak dokopy to je 15 mld. eur. Inak povedané jeden a pol miliardy eur ročne, ale eurofondy sú 15 mld. eur a dopadnú presne tak, ako som hovoril tie prvé dva príklady.
A teraz sa opýtam vás teda z tej vládnej koalície, či sa vám tam páči toto vyjadrenie alebo táto citácia, ktorú ste si napísali do programu. "Je nestatočného nadobúdania majetku, nech sa ho dopúšťa ktokoľvek. V prvom rade pôjde o zvýšenie morálky a disciplíny, o bezúhonnosť a nepodplatiteľnosť v štátnych orgánoch. To umožní aj pozitívne ovplyvňovanie disciplíny, morálky a statočnosti občanov." Páči sa vám táto formulácia vo vašom programovom vyhlásení? Keď kývate, tak asi sa vám to páči, že? Pekné vyjadrenie. A ďalšie vyjadrenie, ktoré tam máte napísané, že: "Vláda bude dôsledne potierať nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami. Vláda sa dôrazne zasadí za potláčanie korupcie." Páči sa vám to vyjadrenie? Zase kývate, nie všetci, ale niektorí, a sa vám to páči. No, čuduj sa svete, tieto vyjadrenia nie sú vo vašom programovom vyhlásení vlády. Čiže keď ste mi kývali, ste iba dokázali, že ste to ani nečítali, o čom budete hlasovať. Tieto vyjadrenia sú citácie z programového vyhlásenia vlády Vladimíra Mečiara z 1994. roku, to je prvá citácia. A druhou citáciou, ktorou som vás skúšal, či ste čítali svoje vlastné programové vyhlásenie vlády, bola citácia z prvej vlády Roberta Fica alebo z programového vyhlásenia vlády, prvej vlády Roberta Fica. Nie je vám hanba, že kývate aj v situácii, keď sa stotožňujete s niečím, čo ani vo vašom programovom vyhlásení nie je? Nie je vám hanba, že budete hlasovať o programovom vyhlásení vlády, o ktorom ani neviete, čo tam je napísané? Pani Vaľová, nie je vám (reakcie z pléna), nie je vám hanba? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, poprosím vás, nediskutujte.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Vláda si dáva za kľúčovú úlohu systematicky likvidovať korupciu na všetkých stupňoch spoločnosti. Toto si napísala vláda, druhá vláda Roberta Fica do programového vyhlásenia vlády. Vláda si dala za kľúčovú úlohu systematicky likvidovať korupciu na všetkých stupňoch spoločnosti. Sme to videli, tú kľúčovú úlohu, ako ste plnili. Cétečko, Kostka, kedy alibi masérovi Kostkovi písala priamo sexi asistentka Roberta Fica z Úradu vlády. Toto bolo potláčanie korupcie podľa vás? Tá veta, ktorú som napísal, je nevyhnutné, alebo čítal, "je nevyhnutné eliminovať korupciu, ako aj všetky formy nestatočného nadobudnutia majetku", a tak ďalej, "vláda bude dôsledne potierať nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami", citácie z Mečiarových a vašich programových vyhlásení vlády, ale nie z tohto, z tých starých, čo ste z toho naplnili? Čo z toho naplnil Mečiar? Čo ste z toho naplnili vy? Tieto citácie sú dôkazom toho, že papier znesie všetko, ale treba sa pozerať na to, kto to hovorí. A práve preto, že viem, kto to hovorí, vám jednoducho neverím a môžte tam mať napísaných aj milión ľúbivých slov. V roku 94 si Mečiar napísal do programového vyhlásenia vlády, že zámerom vlády bude konsolidovanou rozpočtovou politikou zabezpečiť v nasledujúcich štyroch rokoch postupný pokles podielu deficitu štátneho rozpočtu s cieľom postupne dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet. V roku 94. Pred dvadsiatimi dvomi rokmi. Robert Fico v každom jednom svojom programovom vyhlásení vlády napísal rovnako, že chce dosiahnuť a zaväzuje sa dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet. Ale, čuduj sa svete, ani raz ho nedosiahol. Ako máme veriť tomu, keď to, tretíkrát píše to isté, že teraz ho už dosiahne? Sľuboval nám ho v roku 2009, potom v roku 2016, potom v roku 2018, teraz máme v roku už 2020 napísané. Ako máme tomu veriť, keď ten termín si Robert Fico stále iba posúva? V každej vláde sľúbi vyrovnaný štátny rozpočet, už budeme sa zakrývať takou perinou, na akú máme a vždy, čuduj sa svete, na konci sa to nejako nepodarí a znova do ďalšieho programového vyhlásenia vlády si to napíšeme, znova. Tretíkrát sľubujete to isté. Jednoducho znova to nesplníte. Lebo na to nemáte. Nemáte na to mentálnu výbavu, aby ste boli schopní hospodáriť iba s tým, čo od ľudí a od firiem vyberiete.
Takisto má Robert Fico unikátnu schopnosť sľubovať vždy dostavanie diaľnic do konca toho volebného obdobia. V prvej vláde Roberta Fica sľuboval do roku 2010 bude diaľnica z Bratislavy do Košíc. Tí, čo ste z východu, zrejme po nej jazdíte. Ale ja nemám stále pocit, že by bola diaľnica z Bratislavy do Košíc. Sme šesť rokov po termíne a termín nie je splnený. V minulom volebnom období znova si napísal, že bude postavená diaľnica z Bratislavy do Košíc a zase neni postavená z Bratislavy do Košíc. A teraz znova píše, že bude do roku 2020. A ja vám prezradím tajomstvo, no nebude. Lebo už dnes klamete ľudí, tých, ktorým na tom záleží, lebo postaviť tunel Korbeľka, ešte keď ste sa ani nerozhodli, či tam budete robiť tunel alebo to pôjde povrchovou verziou, tak sa jednoducho za štyri roky alebo tri roky nedá. Jednoducho už dnes viete, že máte napísané v programovom vyhlásení klamstvo. Ale už to bude tretí termín, aj ten nebude splnený. Popri tom sú tam aj konkrétne ciele. Myslím si, že už aj niekde to na prednej strane bolo. Áno, je to vlastne aj na tej prvej strane, že sa zaväzujete znížiť nezamestnanosť pod 10 percent. A sa pýtam, to vám naozaj nie je hanba? Pod 10% v čase, keď vo februári bola nezamestnanosť 10,09? Kedy 1800 ľudí bolo nezamestnaných nad vašou latkou? Takto obrovský, ťažký cieľ ste si museli dať? Cieľ, ktorý, možno už keď sa bude hlasovať o tom programovom vyhlásení vlády, bude splnený a Slovensko bude mať nezamestnanosť pod 10 %, a vy si napíšete, že cieľ 10%. Keď vo februári sme mali 10,09.
Taktiež programové vyhlásenie vlády obsahuje aj jedno veľké a zásadné verejné priznanie. Verejné priznanie, že ste zdravotníctvo spľundrovali a doviedli do krízy, kedy potrebuje krízového manažéra. To nie je to, že vy sa teraz tu objavili ako nejaká Majka z Gurunu a prišli ste do nemocnice a pozeráte, frasa, čo to tu je, jak to tu funguje. Ale vy desať rokov, s malou prestávkou vlády Ivety Radičovej, ste za zdravotníctvo zodpovední. Vy ste ho dovolili rozkrádať košickej zdravotníckej mafii, ktorej členovia pochádzajú priamo aj z poslaneckého zboru vládnej strany SMER, či bývalého, aj súčasného. Vy ste dovolili zdravotníctvo rozkrádať vo veľkom košickej zdravotníckej mafii a dnes si bez hanby priznáte, že zdravotníctvo je v kríze, potrebujeme nasadiť krízového manažéra. A kto tu krízu spôsobil? Vy ste ju spôsobili. Je to výsledok vašeho bačovania, vašeho rozkrádania. A tomuto idú poslanci SIET-e a MOST-u – HÍD asistovať.
Rovnako obsahuje programové vyhlásenie vlády jedno veľké verejné priznanie, že slovenské školstvo za posledných desať rokov, s tou malou prestávkou vlády Ivety Radičovej, v podstate bolo úplne bezprizorné a bolo spravované bez akejkoľvek koncepcie dlhodobej a vízie. Keď som zároveň hľadal v programovom vyhlásení vlády, že koho ste nepodviedli, lebo vlastne začali ste celé tým, že ste podviedli svojich vlastných voličov, poslanci za SIEŤ a MOST – HÍD, tak veľmi ťažko sa mi hľadalo, koho ste nepodviedli. Ale každopádne viem, že týmto... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím niekoho z členov vlády, aby zaujal miesto navrhovateľa. Mali by ste sedieť na mieste navrhovateľa. Poprosím vás, páni poslanci, kľud.
Nech sa páči, pán Matovič, pokračujte.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Keď som hľadal... Pani Vaľová, nie ja mám diagnózu, ale vy máte diagnózu (reakcia z pléna). Teraz ste to povedali dobre. Viete čo? Ja keď naozaj si predstavujem ženu ako antipríklad ženy, tak akože vždy sa mi zjavíte vy. Prepáčte. A už by ste s tým mohli prestať, vykrikovať tu po druhých poslancoch. Je to neslušné a očakávam to aj od vedenia parlamentu, aby zabezpečili, aby pani Vaľová tu nevykrikovala po druhých poslancoch. (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Ja vás poprosím, aby ste zachovali kľud v rokovacej sále. Vás, pán Matovič, žiadam, aby ste neurážali poslancov osobnými urážkami. A, kolegovia, správajme sa korektne a slušne.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
A ja vás, pán podpredseda, žiadam o to, aby ste pani Vaľovej neumožnili vykrikovať po druhých poslancoch ako v štvrtej cenovej skupine (reakcie z pléna).
Takže keď som hľadal, koho ste nepodviedli, tak ono ľahšie sa mi hľadalo, koho ste podviedli týmto programových vyhlásením vlády. Popri svojich voličoch, ktorých ste podviedli a ktorým ste sa zaprisahávali, že v žiadnom prípade nezradíte s vládnou stranou SMER, áno, Radoslav Procházka, ty si sa zaprisahával a opakovane, aj Zsolt Simon, aj Lucia Žitňanská, aj ostatní poslanci za MOST – HÍD a aj Béla Bugár pred júlom minulého roka, tak popri tom, že ste podviedli a zradili svojich voličov, ste podviedli a zradili zdravotné sestry a učiteľov. Dva najvykričanejšie príklady v tomto programovom vyhlásení vlády. Na zdravotné sestry absolútne nemyslíte. Zdravotné sestry sa stretli s ministrom zdravotníctva pred tým, ako sa písalo programové vyhlásenie vlády. Nič z toho, na čo im pritakával, sa do toho programového vyhlásenia vlády nedostalo. Na učiteľov ste sa vykašľali a nechali ste ich naďalej, aby žili s pocitom nedocenených ľudí v porovnaní s ostatnými vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi na Slovensku. Lebo je to čistá matematika, a tí učitelia, mnohí z nich študujú matematiku, keď učiteľom, ktorí majú 43% z platu priemerného vysokoškoláka na Slovensku, budete zdvíhať plat o 6 percent. Tak 6 % zo 43 % je 2 percentá, 3 percentá, necelé 3 percentá, povedzme. Ani nie 2 percentá, 2,58. Čiže o 2,58 percenta budete zdvíhať de facto týmto ľuďom alebo učiteľom platy v porovnaní s ostatnými vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi na Slovensku. Inak povedané a pre lepšie pochopenie pre vás, keď je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka 100 a učiteľa 43 eur, tak učiteľovi sa bude zdvíhať plat o 2 eurá a tomu inému vysokoškolsky vzdelanému je predpoklad o 3 až 4 eurá ročne. Čiže záväzkom, ktorý dávate učiteľom, iba po štyroch rokoch spôsobíte, že sa priepasť medzi platmi učiteľov a ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku iba zväčší. Vy im týmto nesľubujete, že budú dobiehať ostatných ľudí, vysokoškolsky vzdelaných, ale vy iba naďalej budete vytvárať zo školstva inštitúciu, do ktorej mladí vyštudovaní učitelia nebudú chcieť vstúpiť, a radšej pôjdu do súkromnej sféry. Vy naďalej vaším záväzkom, tým, že ste podviedli týchto učiteľov, a Radoslav Procházka aj Béla Bugár podpísali záväzky, verejné záväzky, čo je, voči zdravotným sestrám aj voči učiteľom, a dnes tie záväzky tuto v tom programovom vyhlásení vlády nie sú. A dnes, keď im to niekto vyčíta, povedia: mohli sme skákať iba do výšky percent, ktoré nám ľudia dali. Ale to nie je pravda. Ešte raz hovorím, včera som volal s Jánom Figeľom. Ponuka od Roberta Fica v roku 2010 malej strane, kľúčovej strane, na to, aby mohla vytvoriť, aby mohol SMER vytvoriť ďalšiu vládu, bola polovička mandátov vo vláde. Polovička ministerských postov. Čiže dnes si kladiem otázku, keď sa Radoslav Procházka a Béla Bugár uspokojili s jedným, respektíve dvomi ministerstvami a klamú svojich vlastných poslancov a svojich vlastných voličov, že viac sa nedalo, že viac sa nedalo presadiť do toho programového vyhlásenia vlády, čím v skutočnosti si ich kúpili? Čo je skutočná cena za to, že prihodia aj svojich poslancov, aby stláčali tie správne gombíčky? Lebo dalo sa vybojovať viac a vy to veľmi dobre viete.
Ku konkrétnym častiam programového vyhlásenia vlády a podrobnejšie budú určite hovoriť moji kolegovia, či z nášho hnutia alebo zo strany SIEŤ, a preto nepovažujem za, pardon, zo strany SaS, preto nepovažujem za dôležité komentovať každé jedno z týchto, z tých oblastí. Snažím sa skorej upozorniť na to, že nie je dôležité to, čo je tam napísané, ale to, kto je, to hovorí. Tým som začínal a tým by som chcel skončiť.
Prajem Slovensku, aby prípadnú vládu, ak dnes vyslovíte dôveru vláde, alebo dnes asi nie, možno zajtra, pozajtra, aj napriek tomu apelujem možno aj ostatných mojich kolegov, že sa rozhodnete dokonať podvod na vašich voličoch, aby Slovensko túto vládu zlepenca zlodejov a zradcov prežilo v čo najlepšom zdraví a aby sa čím skôr dožilo vlády, ktorá prvýkrát bude zložená z ľudí, ktorí nemyslia vládnutie ako spôsob svojho vlastného obohatenia a okrádania svojich vlastných voličov.
Ďakujem.
Skryt prepis