Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.2.2018 o 18:21 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 9:31 - 9:33 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Úplne súhlasím, Veronika, len v jednom by som poopravil, že; ale, vitajte, pani ministerka, pekný deň! V jednom by som poopravil, že ono aj povedať, že rieši sa na poslednú chvíľu niečím, je prehnané, lebo ako ja nevidím nikde v texte tej novely zákona, že by sa tým niečo riešilo. A prílepkovými, pochybne vôbec zákonnými krokmi priliepať niečo na práve otvorený akýkoľvek zákon, tak horšie od toho už je len to, čo sme mali včera. To bol ten zákon o odmeňovaní ústavných činiteľov. Takže jedna vec je, že každý jeden, kto sa tým zaoberal, vedel, že tie kvóty raz vybuchnú.
Druhá vec je, že všade okrem Bratislavy sa nafukuje tá bublina do budúcnosti ešte viacej, pretože zrazu sme sa z 5 % dostali na 10 % a je iba otázka, ktorá samospráva sa toho o chvíľu chytí a otvorí viacej tried. A tam, kde ten problém je najhorúcejší, sa to nerieši ani päťkou, ani desinou a nebude sa to riešiť ani osemnástkou, ani sedemnástkou, ani žiadnym iným číslom, lebo tam, kde to hnisá a kde to je naozaj zlé, sú druhé stupne základných škôl. Je logické a správne, že každý rodič, ktorému ide o to najlepšie pre svoje dieťa, hľadá bajpas okolo toho chorého systému, ale riešenie toho chorého systému, o tom nám ešte nepovedal nikto nič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.2.2018 9:25 - 9:30 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Dobré ránko prajem, vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, ja skúsim sa na to pozrieť teraz trošku z inej strany a moja základná otázka je, že čo, do čerta, to tu robíme. V marci budú dva roky od parlamentných volieb. Najväčšia reforma za 25 rokov ostala v šuflíku. Pani ministerka cestuje veľa, dozvedeli sme sa naposledy v Dámskom klube na verejnoprávnej televízii, aké má rada kvety, aké má rada farby a že sa dobre učila v škole. A školský zákon, čokoľvek spoločné so školskou legislatívou, a to nie je výčitka voči vám práve teraz úplne, aj keď stranícky si máte za čo zlíznuť (povedané smerom k spravodajkyni), školský zákon a školskú legislatívu plátame a horúce témy plátame cez pozmeňováky pri poslaneckých návrhoch zákonov? Toto je priorita vlády vo vzdelávaní, takto to vyzerá?
Ja kvitujem všetkým poslankyniam a poslancom, že sa snažia robiť aspoň niečo. Rozumiem, že v prostredí súčasného nastavenia ministerstva školstva vôbec sa dostať cez dvere je ťažká vec, kvitujem. Že riešime malé kozmetické veci, ktoré môžu byť dôležité, ako je debyrokratizácia školstva cez zmeny z papiera na elektronickú komunikáciu, kvitujem. Ale aby sme sa dostali do situácie, že veľké systémové zmeny ako nastavenie vzťahu medzi jednou z najväčších katastrof, ktoré máme na Slovensku, a to je druhý stupeň základných škôl a osemročnými gymnáziami sme plátali cez pozmeňováky, kde nemáme poriadne systémové nastavenie, je hanba. Je hanba ministerky školstva v tomto štáte, je hanba ministerstva školstva v tomto štáte a je hanbou koalície, ktorá momentálne robí všetko pre to, aby ukázala, že školstvo nie je jej prioritou.
Návrh zákona ako taký nemám problém podporiť, pretože, ako hovorím, je to jeden z milióna nutných prvých krokov. Ja sa ale pýtam, ako je možné, že veľká legislatíva, veľké kroky, veľké balíky zákonov dva roky po voľbách stále nemáme v parlamente. Ak Učiace sa Slovensko malo byť základom reformy a podľa pani ministerky nie je použiteľné, aj keď nevie veľmi dobre vysvetliť prečo, čo ho nahradí? Kde sú akčné plány, kde sú nové zákony, čo ideme robiť inak?
Nepovažujem za šťastné, aby vzdelávanie na Slovensku sme odteraz napriek ministerstvu v parlamente plácali návrhmi poslaneckých zákonov. Problém je tam, že tam nie je poriadne pripomienkovacie konanie, problém je, že za tým nestojí vláda, ktorá za to zodpovedá. Problém je, že to nesúvisí s procesmi, ktoré sú na ministerstve nastavené, a že to nesmeruje k systémovým zmenám. Takže kľudne pokračujme a pokračujte v diskusiách o tom, ako cez úplne iný zákon zmeniť úplne iné podmienky. Je to legitímna diskusia a ja kvitujem, že každý robí, čo sa dá. Ale nehnevajte sa, vážené dámy, vážení páni, toto nie je najväčšia reforma školstva za posledných 25 rokov, toto určite nie. A možno, a to je apel hlavne na koaličných poslancov, namiesto toho, aby sa maličké zmeny pretláčali cez pozmeňováky na výbore a v pléne Národnej rady, by už stálo za to naozaj zabúchať na dvere pani ministerke a spýtať sa, čo tam, pre Kristove rany, robí.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2018 18:21 - 18:23 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec, vy kde ste boli doteraz? Vážne, seriózne a zodpovedne (vyslovené s pobavením)?! Toto poviete pri tom, ako sa sem dostal tento zákon? To je, akože, vy si z nás robíte srandu. A bez toho, aby sme povedali, že aký bude koniec? Lebo ja som bol teda účastný tejto diskusie od roku 2011 každý rok. A tých nápadov, že aj dobrých, aj zlých tu bolo mrte. Boli ľudia, ktorí, ja som hovoril, že dobre, keď sa nevieme dohodnúť, dajme, že pevnú sumu a nech sa valorizuje o infláciu každý rok. Boli ľudia, ktorí povedali, dobre, tak aby to nebol trojnásobok, aby nebol príliš veľký skok cez tie otvorené nožnice, tak dajme, dajme tomu, 2,7 a odtiaľ nech už sa to zvyšuje normálne ako hovorí zákon.
Boli ľudia, ktorí nastavovali lineárne zvýšenie. Potom tu bol vzorec Mira Beblavého, ktorý sa cez zdanenie paušálnych náhrad priblížil normálnym platom. Ale to bola tá normálna diskusia. Ale do toho vždycky prišli dvaja kohúti Robert Fico a Igor Matovič a spravili z toho frašku každý rok. Kde bola SNS vtedy? Kde bol pán Hrnko, ktorý rok obiehal ľudí, aby sa zákon nejakým spôsobom riešil a nakoniec sa jeho návrh ani nedostal do parlamentu? Veď to je vaše maslo na hlave! Ficových vlád, desať rokov a tohto parlamentu, ktorý nebol schopný vyriešiť si svoj základný platový problém. Zákon o poslancoch, zákon o platoch, to všetko tu už malo byť dávno hotové. A my teraz po roku a pri takto fraškoidnom zákone, kde sa porušilo úplne všetko, čo sa dá, ideme rozprávať, že je to daň za pasivitu v minulosti a že to musíme vážne, seriózne a zodpovedne spraviť. To si robíte sra... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2018 18:10 - 18:12 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ondrej, lepšie by som to nepovedal. Ak raz bude sa robiť niečo ako slovník slovenského parlamentarizmu, tak určite tam pod písmenkom "b" bude obľúbené slovíčko Bélu Bugára gaťafalš. A keď sa ho, a keď sa budú pýtať, čo to ten Béla myslel, keď povedal toto slovo, tak vždycky sa k tomu napíše, že to v roku 2018, keď sa cez zmrazenie platov vládnym návrhom poslaneckou zmenou platy rozmrazili, tak presne toto tým vlastne vo väčšine prípadov Béla myslel. Kašleme na pravidlá, kašleme na čokoľvek ostatné, kašleme na postupy, základ je politická vôľa a aby sa koalícia dohodla.
Takže ja len pripomeniem, že sme v diskusii, ktorá trvá minimálne, minimálne od roku 2011. Že boli jako bohumilejšie návrhy na stole, aj zmysluplnejšie návrhy na stole, ale enem chýbala politická vôľa. Tak teraz sa našla taká, že síce to zvonku vyzerá prapodivne a nikto tomu dokopy nebude rozumieť, ale slovíčko gaťafalš v slovníku slovenského parlamentarizmu si konečne zaslúžilo svoje dobré vysvetlenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2018 14:54 - 14:56 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. No aj pán Antal, v podstate aj Béla, čo si ty teraz hovoril, je nastavenie zákona na slnečné dni. Hej, ako keď je, že osvietený minister, ktorý má aspoň akú, takú snahu konať vo verejnom záujme, tak je možné, že tam sa vyrovnáva ten balans, kde verejný záujem je predstavovaný ministerstvom, na druhej strane tlačí na potenciálneho špekulanta a robí nejakú rovnováhu medzi tým. No len skúsenosť máme takú, že osvietených ministrov tu je ako šafranu a verejný záujem nie vždy je na prvom mieste. A v takej situácii sa dostávame opäť do problému, lebo na to tie ústavné princípy, na to nedotknuteľnosť osobného vlastníctva máme zavedenú, že na prvom mieste sú občania, až potom je štát. On je vždycky na tom lepšie z pozície sily. A v momente, keď ju začne zneužívať, tak ten občan nemá zďaleka toľko možností dostať svojim právam. A my dnes môžme vyriešiť veľmi rýchlo jeden jediný problém, ale skúste si spomenúť, s akými dobrými úmyslami ste menili zákony týkajúce sa slovenskej justície za Lipšica, aký to mal byť nový perfektný systém a čo sa s ním stalo v momente, keď ho zobral Harabin do rúk. Na toto ja upozorňujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.2.2018 14:36 - 14:48 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Jednu vec, ktorú veľmi nerád by som tu ministerstvu upieral, je dobrý zámer, hej? Stávalo sa nám tu v minulosti, že sa prijímala narýchlo legislatíva, ktorá mala maskovať nedostatok kompetencie. V tomto prípade to nie je úplne až tak. Ale je obrovské riziko toho tzv. tunelového videnia, lebo ja som dnes ráno rozprával o tom, aký veľký počet, na aký, na ako veľkom rozsahu máme environmentálnych záťaží na Slovensku. Tak poďme si to teraz rozmeniť na drobné.
Tá prvá vec je, že kto sú vlastne vlastníci pozemkov, na ktorých tieto environmentálne záťaže sú. Častokrát sú to ľudia, ktorí boli okradnutí komunistickým režimom o validnú pôdu, o validnú továreň, o niečo, čo malo pre nich cenu, buď oni alebo ich rodiny, ich rodičia alebo starí rodičia. A keď to v exekúciách, keď to potom v reštitúciách dostali naspäť, tak to bolo bezcenné a zaťažené environmentálnou záťažou, hej? To sa nám stalo.
A títo ľudia doteraz mali možnosť v prípade, že by Slovenská republika pod tlakom aj európskej legislatívy, aj teda verejného záujmu, na ktorý sa celý čas odvolávame, bola prinútená svoje vlastné hriechy alebo komunistickej minulosti našej naprávať, tak mohli za to dostávať primeranú cenu a aspoň, a z toho bezcenného kusu zamoreného územia mohli aspoň niečo mať. Lebo štát by prišiel a povedal, ja to od vás kúpim. Tak ako sa to deje teraz a koniec koncov vrakunská skládka je presne ten prípad, že štát prišiel a povedal, my si to od vás prenajmeme alebo kúpime, aby sme tam mohli spraviť poriadok.
To, že v prípade Vrakune nie je na druhej strane úplne kooperatívny partner, môže byť pravda, neviem, hovorí sa, že je, neviem posúdiť, ja som pri tom nebol, ale voči ďalším 1 900 možným vlastníkom pôdy pri 1 900 ďalších environmentálnych záťažiach môžeme štát teraz postaviť do výhodnejšej pozície pri vyjednávaní o budúcej cene, než tomu bolo doteraz. To znamená, že minister Sólymos stojí v lese a cez ten tunel pozerá na koniec a tam sú tí nešťastní Vrakunčania, ale plný les môže byť nešťastných ľudí, vlastníkov pozemkov a pôdy, ktorým bola ukradnutá komunistickým režimom, ktorí v dôsledku tohto vyvlastňovacieho zákona za ňu dostanú menej peňazí, lebo sa dostávajú pri vyjednávaní o cene do nevýhodnejšej pozície.
No takto akože, samozrejme, že štát sa o tú pôdu nebude biť. Ale predpokladáme taký vývoj, že aj kvôli zvyšujúcemu sa tlaku občianskej spoločnosti, aj kvôli zvyšujúcemu sa tlaku Európskej únie bude v budúcnosti štát tlačený do toho, aby sa svojich environmentálnych záťaží zbavoval. A na to bude musieť nejakým spôsobom vysporiadať pozemky, na ktorých tie environmentálne záťaže sú. A ja hovorím, že dnešní vlastníci týchto pozemkov sa na základe zákona, ktorý dnes prijímame v zrýchlenom legislatívnom konaní, dostávajú do nevýhodnejšej pozície a môžu dostať menej peňazí, než tomu bolo doteraz. Práve kvôli tomu, že nad nimi bude visieť Damoklov meč a budúci minister, ktorý zďaleka nemusí byť taký charakter ako ten dnešný, môže povedať: viete čo, tak nepredáte, tak my to vyvlastníme a nebudete mať z toho nič. Takže prvýkrát im to ukradli, vrátili im to nepoužiteľné a špinavé, a potom im to zoštátni štát, aby tam mohol vykonať nápravu, ale ten hriech tej prvotnej krádeže a ten hriech toho, že im to vrátili nepoužiteľné, napravený nebude.
A to je presne ten ústavnoprávny rozmer celej tejto veci, a to je presne tá vec, kde sa máme rozprávať nielen o ochrane verejného záujmu. My sa máme rozprávať aj o ochrane ústavných princípov. A jeden z ústavných princípov je, že keď nie je nutné šiahnuť na majetok iného, tak mu ho nechávam. A v prípade, že má zaň dostať primeranú náhradu, tak mu ju dám. Čo pri dobrej vôli, tak bolo doteraz a mohlo byť v budúcnosti, ale ak tam bude vôľa zlá, tak ešte raz, štát týmto získava výhodu na svoju stranu, lebo budúci minister životného prostredia, ktorý bude vyjednávať pri ďalších 1900 rôznych záťažiach, alebo dajme tomu iba 900 alebo 800 z nich, môže každému jednému majiteľovi tej špinavej pôdy, s ktorou on už si nepodeje nič, povedať: vieš čo, nepredáš za päť, vyvlastním a nebudem ti musieť za to dávať nič. A on bude platiť potom ten štát iba tú cenu tej sanácie, ale pôvodný majiteľ pôjde s dlhým nosom. Čo je podľa mňa obrovský problém tohto zákona, obrovský.
A dôvod prečo sa o tom opakovane rozprávame pri diaľniciach, pri každej jednej tej tzv. významnej investícii, je ten, že vďaka tomu tunelovému videniu, pri ktorom teraz minister Sólymos stojí v lese a na konci vidí nešťastných Vrakunčanov, nevidí všetky ostatné možné scenáre, ktoré môže tento krok spôsobiť. A ja úplne rozumiem tomu, že chcete pre tých Vrakunčanov čo najrýchlejšie urobiť čo najlepšiu vec. Tomu stopercentne rozumiem. Len dôvod, prečo existuje medzirezortné pripomienkové konanie a dôvod prečo existujú klasické lehoty na prijímanie legislatívy, je, aby vám niekto strčil ruku do toho tunela a povedať, bacha, bacha, Laci, tam môže byť problém. A vaši úradníci na ministerstve to robiť nebudú. Tým dáte úlohu a oni to napíšu a oni to sem donesú.
Ďalšia vec je, že, iba jeden príklad za všetky, mení sa v tomto návrhu v zákone o envirozáťažiach § 2 ods. 8. Doteraz ministerstvo malo nielen povinnosť zapisovať vlastne po ukončení sanácie alebo po objavení záťaže, túto environmentálnu záťaž do zoznamu environmentálnych záťaží, ale boli tam ešte povinnosti týkajúce sa všetkých príslušných stavebných konaní, atď., to sa teraz škrtá, neviem prečo. Rozumiem tomu, že ministerstvo má záujem zbavovať sa povinností, ale znovu, ak tá povinnosť tam zabezpečovala, že... Ak potrebujete presne vedieť, tak vám to prečítam. Je to, doteraz § 2 ods. 8 hovoril, že ministerstvo po ukončení identifikácie environmentálnej záťaže bezodkladne zabezpečí jej zápis do informačného systému environmentálnych záťaži, zašle informáciu o ukončení identifikácie na zápis do katastra nehnuteľností a oznámi o ukončení identifikácie do 15 dní od zápisu do katastra nehnuteľností vlastníkovi nehnuteľnosti, užívateľovi, a ak vlastník nie je súčasne jeho užívateľom, alebo správcovi, na ktorej sa nachádza environmentálna záťaž. To znamená, že doteraz bolo ministerstvo v povinnosti oznamovať ľuďom, ktorí užívajú, že čo sa tam deje. A toto je vyškrtávané teraz a nahrádza sa to iba tým, že bude povinnosť zabezpečiť zápis do registra envirozáťaží. To znamená, že tá komunikácia s vlastníkom, používateľom alebo správcom vlastne tam už nebude. Vy nahrádzate ako keby povinnosť štátu oznámiť, že čo sa deje na jeho majetku tým, že sa to bude zapisovať iba do univerzálneho registra, kde v podstate on bude mať ako keby teraz povinnosť si to vyhľadávať. Čo v kombinácii s predbežnou držbou v podstate jemu úplne berie informácie a jednak kontrolu nad tým, že čo sa s jeho majetkom deje. Kde, nadväzujúc na kolegu, ktorý hovoril predo mnou, ešte s tým, že vlastne predbežná držba ako inštitút nie je doriešená, na Ústavnom súde si tiež môžte založiť na budúce problémy. A to je ďalší dôsledok, to je ďalší dôsledok toho, že tu máme to. No vy to máte tiež na rováši, pán Žiga, to sú vaše veci, tu tiež. Tak by som sa toľko nesmial.
To je ďalší dôsledok presne toho, že vystane pred nami, že vystane pred nami problém, a my hľadáme najjednoduchšie, najrýchlejšie riešenie, ale zasahovať do ústavných princípov, ktoré sú vlastne základom nášho práva a šiahať na právo ľudí zaobchádzať s vlastným majetkom, je, môže byť dynamitná škvrna na skle, že škvrna zmizne, len neviem, čo sa stane potom s tým sklom.
Ako som povedal dnes dopoludnia, dnes bez ohľadu na to, čo si o tom myslí opozícia, s vysokou pravdepodobnosťou tento zákon prejde do druhého čítania a zajtra zrejme prejde aj druhým čítaním, aj tretím, a potom ale v tej chvíli sa, pán minister, spúšťajú hodinky. A vy budete musieť do konca tohto roku dokázať, že to stálo za to. Lebo ak sa dostaneme do situácie, že v novembri, napr. kvôli tomu, že malá EIA nevyjde a bude potrebné robiť veľkú, vy budete ešte stále stáť a takto mlieť prstami, tak ste zasiahli do ústavného poriadku Slovenskej republiky, zobrali ste ľuďom práva bez toho, aby ste dali legitímny dôvod, a nepomohlo vám to ani v tej jedinej veci, kvôli ktorej sa to robí.
Takže ešte raz. Úplne kvitujem dobrý zámer, beriem motiváciu riešiť problém, len upozorňujem na veľké riziká. To prvé riziko je, že to v legislatíve znovu vytvára priestor na oslabenie pozície majiteľov tých pozemkov dnes. To je ten prvý. A ten druhý je, že ostatné procesy, ktoré sa paralelne spúšťajú popri stavebných konaniach a popri verejnom obstarávaní, môžu svojimi lehotami nakoniec ten proces tak natiahnuť, že ani to skrátené legislatívne konanie vám nakoniec nepomôže. Preto akože ja vám držím palce kvôli Vrakunčanom, ale nerád by som videl negatívne dôsledky, ktoré som práve pomenoval, zo zmeny tohto zákona v budúcnosti.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2018 9:38 - 9:40 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, pán spravodajca, tak sa nabudúce dohodnite s pánom ministrom a choďte vy prvý uvádzať ten zákon, keď máte viacej informácií, lebo potom by sme sa veľa vecí nemuseli pýtať. Lebo na konkrétny proces, že čo sa ide diať, ako nám pomáha to skrátené legislatívne konanie, pán minister nedal vo svojej úvodnej reči odpovede. A keby ich bol dal, tak sme sa nemuseli na veľa vecí pýtať. Tak teraz ako, keď si na budúce prehodíte karty a vy o tom viacej viete, tak kľudne to choďte uviesť vy a ušetríme si čas. Lebo ja nejdem so zlým úmyslom, ja iba hovorím, že keď máme proste tak výrazný zásah do ústavných práv slovenských občanov, tak nestačí citovať zákon a ústavu, že čo nám hovorí, to my ako minimálne polovica v tejto sále vieme, ale akým spôsobom je na vašej strane urýchlenie toho procesu a prečo je nutné urýchlenie toho procesu, to je to, čo máte dokázať. Lebo to, že ak existuje relevantné skrátenie od dnešného dňa po ukončenie tej kapsulácie a bez toho to nejde, tak okej, skrátené legislatívne konanie tým pádom je legitímne, ale tie dôvody pán minister nepovedali a vy ste ich načali. Takže keby sme ich vedeli od začiatku a boli by napríklad aj v dôvodovej správe, na mnohé veci by sme sa nemuseli pýtať. To je prvá vec.
A druhá vec, sám viete, že robiť zákon kvôli jednému prípadu nie vždy je šťastné. Preto som sa pýtal, ináč tie čísla plus mínus sedia, ktoré ste vy hovorili, možno tam bude pár rokov rozdiel, že niečo sa medzitým vyriešilo, ale preto som sa pýtal, akým spôsobom nám toto pomôže v iných prípadoch a kde sa dalo začať sanovať, lebo to vlastní štát už teraz a nespravilo sa to, lebo mňa zaujíma celkový obraz a nie iba jeden prípad.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2018 9:28 - 9:30 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, Anka. Ja keď som hovoril o tom, že tie vplyvy na životné prostredie sú zjavné, hovoril som o tých veciach, ktoré v podstate spustili celý tento proces. Samozrejme, že posúdenie vplyvov na životné prostredie musí zahŕňať jednak posúdenie súčasného stavu a jednak posúdenie ako možných variant a budúcich možných výsledkov, preto tam tie lehoty koniec koncov aj sú, ale na rozdiel od mnohých iných, a opäť sa vrátim k tomu číslu 1963 lokalít, kde mnohé tie environmentálne záťaže sú tzv. spiace, že ony v podstate teraz neprodukujú ako keby akútne ohrozenie, akurát sa tam napríklad nemôže stavať, nemôže sa tam ísť do zeme kvôli tomu, že by sa mohlo niečo pohnúť. To sú veci, kde nie je úplne, úplne zjavné na prvý pohľad, že sa niečo deje, nezamoruje sa napríklad spodná voda, ale sú rovnako problematické ako tá vrakunská skládka, ktorá rozhýbala nás vlastne dnes.
A v súvislosti s tým, čo hovoril aj Peter Pčolinský, samozrejme, nové a nové záťaže pribúdajú v dôsledku aj legislatívnej prázdnoty niekde, aj nečinnosti orgánov štátu, a preto si myslím, že to, čoho sme teraz svedkami, nie je reálne riešenie problémov, alebo možno iba nejaká začiatočná fáza, ale skôr je hasenie katastrofy, ktorá vlastne už prenikla na verejnosť a ktorú treba akútne riešiť. Nemyslím si, že je to systémové riešenie, na základe ktorého by sme mohli do desiatich rokov povedať, že nám počet tých environmentálnych záťaží klesne, dajme tomu, o tretinu alebo o polovicu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.2.2018 9:18 - 9:26 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Tak, pán minister, čo sa nám to tu deje? Na Slovensku máme evidovaných, ak tomu dobre, ak som to dobre naštudoval, 1 963 lokalít, ktorých sa týka, ktoré sú buď ako pravdepodobná environmentálna záťaž alebo ako potvrdená existujúca environmentálna záťaž. Dvesto sedemdesiatdeväť sú pravdepodobné a 784 máme už registrované ako sanované, rekultivované lokality. A ja si predstavujem, že v momente, keď prídete, že haló, páni poslanci, potrebujeme v skrátenom legislatívnom konaní výrazne obmedziť práva ľudí na vlastnenie majetku, tak neprídeme akože s floskulami, ale s plánom, lebo, tak ako povedala Anka, 25 rokov v podstate sme sa na mnohé tie environmentálne záťaže pozerali, či už sa rozprávame o gudrónoch, či sa pozeráme, či sa rozprávame o starej Dimitrovke, po celom Slovensku mnohé, mnohé lokality sú tými záťažami stále skúšané. Niektoré predstavujú možné riziko do budúcnosti. To sme mali pred pár rokmi v podstate riziko, že nám gudrón pretečie a z toho lomu v podstate sa dostane do spodných vôd. Tieto veci riešime nejakým spôsobom vždycky až v momente, keď sú horúce a keď to vyžaduje obmedzenie vlastníckych práv slovenských občanov v skrátenom legislatívnom konaní. Tak ja by som rád počul nie floskulu, ani nie z dôvodovej správy vytiahnutú vecičku o možných závažných škodách. Ja chcem počuť, kde ony sú a ako to urýchlime, pretože vy tvrdíte, že potrebujeme zmeniť zákon na to, aby sme urýchlene riešili nejakú situáciu. Za predpokladu, že sa rozprávame o vrakunskej skládke, kde, okej, zapúzdrenie do betónu, keď chcete nazývať sanáciou, ja by som ho skôr nazval konzerváciou existujúceho stavu. Sanácia to nie je. Sanácia by bola, keby tam potom už nebola žiadna environmentálna záťaž. V momente, keď to celé zapúzdrite do betónu, tak vy nesanujete v podstate. Vy robíte to, že na určitý čas predchádzate úniku škodlivých látok, ktoré tam ale stále ostávajú. Tam si rozumieme. Dobre.
Takže za predpokladu, že dnes, v čase T zmeníme zákon, akým spôsobom pomáhame Vrakúni a akým spôsobom pomáhame ďalším 1 963 lokalitám? Lebo ja by som rád počul odpovede na nasledujúce otázky:
Koľko z existujúcich záťaží sú na pôde a majetkoch, ktoré vlastní štát? Také celkom určite existujú a kvôli nim nepotrebujeme obmedzovať majetnícke práva na užívanie majetku slovenských občanov a to sú veci, ktoré štát mohol dávno riešiť. To je prvá vec.
Druhá otázka: koľko peňazí má štát vyčlenených na to, aby tieto, tieto problémy sanoval? Pretože, čo ja viem, tak z Operačného programu Kvalita životného prostredia pre roky 2016 - 2021, tam máme plánované oprávnené výdavky 27 miliónov a neoprávnené 600-tisíc. Za predpokladu, že existuje iný zdroj peňazí, tak by som rád počul, kde a aký je plán, na čo sa majú použiť.
Tretia vec. Ako je možné urýchliť problém sanácie alebo zapúzdrenia, resp. konzervácie problému na Žitnom ostrove, ak na základe vyžiadania pani poslankyne Zemanovej ministerstvo, vaše, tvrdí, že je potrebné posúdenie vplyvov na životné prostredie, pretože ten proces celkom určite bude dlhší, ako by bol klasický legislatívny proces?
Za predpokladu, že sa to posudzovanie len teraz ide začínať a že je zákonná povinnosť ho spraviť, tak čokoľvek tam budete robiť, či už to budete robiť na základe toho, že tam budete mať tú predbežnú držbu, ktorú zavádzate v tomto zákone, alebo že už budete vyvlastňovať ten majetok, stále čokoľvek tam budete robiť, tak budete robiť nezákonne. Lebo ak vám zákon, ak vám zákon prikazuje vyhodnotiť vplyvy na životné prostredie, o ktorých síce my už dnes vieme, lebo sú celkom očividné, ale je tam potrebné splniť nejaké lehoty, tak potom je otázka, kvôli čomu nemohlo byť medzirezortné pripomienkové konanie? Kvôli čomu musíme ísť dnes v skrátenom legislatívnom konaní? Kvôli ktorým prípadom, konkrétnym, skracujeme celý tento proces dajme tomu o dva a pol mesiaca alebo o tri? (Reakcia navrhovateľa.) No ak by sme to, ak by ste to mali ako, táto vláda je mimoriadne ako briskná, čo sa týka skrátených MPK-čok, hej? Mali sme tu MPK-čky, ktoré trvali 15 dní. Ak by ste to dali do MPK-čky pred minulou vládou, dneska nám mohlo skončiť. Keby sme ho zaradili ešte na túto schôdzu v prvom čítaní, druhé, tretie čítanie sme mohli mať budúcu schôdzu spláchnuté a predpokladám, že ešte stále by sa čakalo na ukončenie iných lehôt a iných procesov pred tým, ako tam tie betóny a tie bagre nabehnú.
Takže úplne súhlasím s tým, čo povedala moja kolegyňa Anka Zemanová, zatiaľ to vyzerá skôr na pózu. A ak hovoríme o tak závažných veciach, ako je, to nie sú veci, akože my už sme tu skrátenom legislatívnom konaní reagovali na to, že majú prísť Vianoce. takže ja viem, že neočakávaná udalosť v ponímaní tejto vlády môže byť všeličo. Keď neočakávane prídu Vianoce a v skrátenom legislatívnom konaní treba riešiť dôchodcovské prídavky, tak áno, potom aj to, že 25 rokov je niekde, environmentálna záťaž je niečo neočakávané z hľadiska tejto vlády. Ale ak už do toho ideme a máte úprimný záujme to riešiť, tak prepáčte, pán minister, ale nebude stačiť povedať, že hrozia škody. Treba povedať, na základe čoho potrebujeme spraviť skrátené legislatívne konanie, aké lehoty sa tým skrátia, ako skoro by ste mohli byť s bagrami a betónom na vrakunskej skládke, keby to išlo v klasickom konaní a ako skoro sa tam dokážete dostať teraz. Lebo jediné, na základe čoho potom dokážete spraviť odpočet odôvodniteľnosti toho, čo tu teraz páchame, je, že za vami budú výsledky. Takže dúfam, že v rozprave vystúpite, alebo v záverečnom slove mi odpoviete na tieto otázky a potom sa porozprávame o samotnom zákone v prvom čítaní, ak to v skrátenom legislatívnom konaní prejde.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2017 16:55 - 16:57 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Kolegovia, veď už to vydržte, pani Vaľová. Pani Vaľová, správajte sa, prosím vás. Ja by som čakal, pán Číž, že vy sa rozlúčite s Jofom, lebo nikto sa nerozprával s ním tak dlho ako vy v tomto parlamente, ale spravím to aj za vás. Sedem rokov sme tu boli, ja už teda k veci nepôjdem, nepôjdem ani k poďakovaniam za robotu, lebo to spravili tvoji kolegovia. Ja sa chcem iba poďakovať za priateľstvo, lebo do politiky sa kamaráti hľadať nechodia, ale ty si bol výnimka a možnože kolegovia tuto vedľa to úplne nepoznajú. Ale ja som rád, že som mal tú možnosť tu sedem rokov byť. Ďakujem za konfrontácie, ďakujem za diskusie, ďakujem za častokrát výzvy a ďakujem aj za to, že keď sme v 2010 sem prišli s prísľubom novej politickej kultúry, tak vašim zvolením vo vúckarských voľbách sa tá pretavuje aj na úroveň samosprávy. Že to, čo sa sľubovalo v roku 2010 a sčasti bolo naplnené vládou Ivety Radičovej, sa teraz možno vo forme novej nádeje prenesie aj na úroveň samospráv. Veľmi dúfam, že aj ty, aj tvoja práca, aj práca Eriky, aj ďalších zvolených županov na úrovni krajov ukážu, že sa to dá urobiť inak a potom sa to ukáže aj v parlamentných voľbách.
Ďakujem ešte raz.
Skryt prepis