Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.3.2018 o 19:07 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2018 15:37 - 15:39 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, kolegovia. Braňo, ďakujem, že si pripomenul vlastne šírku toho celého problému. Je to tak, že vlastne dnes máme v duálnom vzdelávaní 2 % stredoškolákov, a tá moja základná téza, ktorou som dnes začal, to znamená potreba, aby sa ľudia v odbornom vzdelávaní hlavne na tých najnižších stupňoch, teda v učilištiach, cítili plnohodnotnou súčasťou spoločnosti, tak tam, áno, ani len nelížeme okraj toho problému, tam to jednoznačne musíme riešiť úplne inak.
A čo sa týka, čo sa týka vlastne prispôsobovaniu svetu, to, čo si hovoril ty, Miro, žijeme v dobe, keď v zásade nikto z nás nevie, do akého sveta prídu deti o 10 rokov. Technológie a vývoj sa zrýchľujú a vyvíjajú exponenciálne, to znamená, že miera zmeny sveta, ktorú sme videli medzi rokmi 1900 a 2000 sa, v rovnakej miere sa svet zmenil za posledných osem rokov. A o ďalších šesť sa zmení znovu, ako predtým za sto.
A súhlasím s tým, že musí tam byť nadstavba k tomu, že sa učia teóriu a pracujú v praxi, a tá nadstavba by mala byť ale intenzívna práca na schopnosti adaptovať sa na nové podmienky. Adaptabilita ako úplne nová kvalita, ktorá podľa mňa bude určujúca a nielen podľa mňa, podľa mnohých výskumov bude určujúca pre úspech v budúcom živote, by mala byť celkom určite súčasťou tej teoretickej prípravy aj praktickej prípravy aj na stredných školách.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 10.5.2018 15:23 - 15:33 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda.
Konečne sme sa dočkali, vážené dámy, vážení páni, aspoň niečoho. Lebo najprv boli veľké reči o najväčšej reforme za 25 rokov. Pani ministerka sa teraz slova "reforma" bojí jak čert kríža. A ja sa jej nedivím, tiež by som sa ho bál, zvlášť, keby ju odo mňa niekto čakal. A učitelia sa boja slova "reforma", lebo sa po skúsenostiach s tou tzv. reformou pána Mikolaja oprávnene trasú, že im celá padne na hlavu a na plecia. A preto sa začína hovoriť už len o predstavení plánu nejakého a možno návrhu krokov, ktoré by sa mohli realizovať. A do toho príde ale jasným a mohutným hlasom, že ale v parlamente už máme tri systémové kroky na riešenie vysokoškolského neporiadku, ktorý treba riešiť, a na riešenie tej tzv. premiérskej témy, ktorú tu máme, to je odborné vzdelávanie.
Pravda je taká, že vychovávame stratenú generáciu, dámy a páni. Decká na učilištiach častokrát už v momente, keď na to učilište prídu, počúvajú – dokonca od svojich pedagógov, že sú odpad spoločnosti a niektoré deti na priemyslovkách to počúvajú od svojich pedagógov a mnohé z tých detí, keď medzi ne idete, keď sa s nimi rozprávate, mnohí z tých chlapcov a dievčat hovoria, že sa v dnešnom svete tak cítia. Ako keby už to len mali nejak zvládnuť, že proste im prehodilo výhybku na zlú koľajnicu a oni už na tej koľajnici to musia nejakým spôsobom doklusať, pretože tie šikovné deti na gymnáziách a obchodných akadémiách, tie to zvládnu a ony sa musia postarať o to, aby sa dokázali uživiť. Čo nie je pravda.
Ja som veľmi vďačný ľudom, ako je Braňo Gröhling, že práve v oblasti odborného vzdelávania dlhé, dlhé roky upozorňujú na to, že remeslo naozaj môže mať zlaté dno. A v situácii, keď sme, my sme najohrozenejšia krajina na svete, čo sa týka robotizácie. 33 % všetkých džobov v tomto štáte je ohrozené tým, že ich budú vykonávať roboty. Neexistuje krajina, ktorá by to percento mala vyššie. Ak teda poznáte krajinu, ktorá by nebola v OECD a má vyššiu mieru ohrozenosti týchto prác alebo povolaní, tak ju rád budem počuť. Ja som presvedčený o tom, že ak je niekto prvý v OECD, tak je prvý na svete.
A do tohto celého sa začína teda vkladať tzv. systémové opatrenie, a to je vylepšenie odborného vzdelávania tak, aby údajne sa zvýšila kvalifikácia stredoškolákov a absolventov stredných škôl, aby boli uplatniteľní na trhu práce. No len tie kroky, ktoré, pani ministerka, ste dali do tejto novely, nevykazujú tieto znaky. Nevykazujú znaky toho, že by firmy mali vyššiu motiváciu zvyšovať kvalifikáciu detí, ktoré do toho duálneho vzdelávania pôjdu. Vykazuje to skôr znaky toho, že na začiatku sme tu mali a v podstate na tom sa zhodneme, v roku 2015 tu sa stretli v zásade dve silné ekonomické snahy. Tá prvá bola snaha veľkých zamestnávateľov, ktorí chceli si nejakým spôsobom vychovať svoju budúcu pracovnú silu, a tá druhá bola snaha ministerstva financií nejakým spôsobom z toho, že sa do toho zatiahnu nové firmy, vydolovať nejaké peniaze a ušetriť v štátnom rozpočte. Výsledkom bolo krátenie normatívov, ktoré sme už vtedy kritizovali. Ja som rád, že v tejto novele sa odstraňuje. Výsledkom toho bolo, že nebol nastavený systém, ktorý by umožňoval tie tzv. učňovské alebo tovarišské miesta, ktoré by mohli z jednej školy byť v sieti rôznych malých firiem, že sa všetko sústreďovalo skôr na veľkých zamestnávateľov, že sa vytvárali dvojičky pomerne veľkých škôl s pomerne veľkými firmami a nebola tam ale motivácia ani na strane školy, ani na strane firmy, aby do toho išli. To sa akože teraz snažíme riešiť.
Snažíme sa to ale riešiť tým, že do toho pumpujeme peniaze a vytvárame falošné motivácie. Vytvárame falošnú motiváciu na strane zamestnávateľa, pretože mu ideme dávať daňové úľavy a zlepšovať jeho postavenie na trhu tým, že musí platiť menej daní. Vrážame peniaze do teda normatívov v škole, platíme tým pádom škole aj firme a ešte na to cez ministerstvo sociálnych vecí sa ide dávať tuším okolo 30 miliónov do školenia tých ľudí, ktorí s týmito deckami majú pracovať, a nikde tam ale nie je napísané ani spomenuté, ani v dôvodovej správe to nie je, ako je dlhodobo udržateľný ten systém v momente, keď tie partnerstvá vzniknú. Aká bude motivácia školy ostať tam v momente, keď prestanú plynúť daňové prázdniny alebo daňové úľavy pre tú firmu, v momente, keď ona sa dostane do normálneho režimu, a v momente, keď aj európske peniaze plynúce do vzdelávania učiteľov na druhej strane dôjdu. Po roku 2021 za predpokladu, že do tohto projektu nebudú naliate nové peniaze, všetko ostane v zásade na dobrovoľnosti zúčastnených strán. A predpoklad ministerstva školstva je, že už vtedy tam bude 12-tisíc alebo viac detí.
A moja otázka je: Vy, pani ministerka, veríte tomu, že to bude stačiť na to, aby sa to udržalo? Ja som presvedčený o tom, že to tak nie je. Že tie falošné motivácie, ktoré sú tam vkladané touto novelou, budú čerpané len vtedy, keď z nich budú zúčastnené strany cítiť benefit. Zároveň to nekopíruje potreby dnešného stále sa rýchlejšie meniaceho sa sveta.
Ak by sme sa chceli zamerať na to, že chceme vytvoriť silnejšie spojenie medzi firmami a školami, ja som za to, aby sme sa na to pozreli z druhej strany. Nie aby; a koniec koncov, to, čo ste spomínali vo vašom úvodnom slove, podpora tých tzv. firemných škôl alebo škôl vo firmách je tým smerom, ale prečo nespraviť ten krok ešte ďalej: Prečo by už 17-ročný človek nemohol byť zamestnancom firmy, ktorý popritom sa vzdeláva? Lebo tam budú prirodzené motivácie. Ak on sa dostane do pozície, že on už je zamestnaný vo firme, ktorá dajme tomu má pod sebou školu alebo má partnerskú školu a že bude poberať plat za to, čo v nej reálne bude robiť, a vzdelávať sa bude popritom, tam vytvárate reálne vzťahy, tam vytvárate takisto reálnu väzbu a tam sa môže spoľahnúť tá firma, že tento typ ľudí jej bude ostávať. Zároveň tam automaticky kopírujete vývoj technológií a vývoj tej firmy s tým, akých ľudí a na čo potrebuje, pretože ona bude dlhodobo pracovať práve s tými ľuďmi, ktorých u seba má, ktorí v duále, v podstate škola im zabezpečuje teoretické vedomosti a oni pracujú dajme tomu na nových mašinách, na tom, na čom práve môžu, až kým ich nenahradia tie roboty, o ktorých som hovoril predtým.
Ak by sme otočili celý systém a postavili ho na prirodzených motiváciách, to znamená normálnych trhových motiváciách, kde tie deti, z ktorých mnohé dnes sa cítia, že sa iba musia previesť popri tých šikovnejších, pritom by mohli veľmi adekvátne prispieť aj k zlepšeniu svojho života, aj k zlepšeniu svojho postavenia v spoločnosti, tak na základe tohto by sme ich oveľa ľahšie v tom systéme udržali a nemyslím si, že by sme doňho museli pumpovať tie peniaze takým spôsobom, ako to ideme robiť. A dôvod, prečo to ideme robiť, je, myslím si, veľmi jednoduchý. Bojíme sa, že tie peniaze, ktoré tam sú naliate kvôli tomu, že sme sa zaviazali k tým 12-tisícom, budú zo strany Európskej komisie vyhodnotené ako nie dobre investované a že neplníme naše ciele. A teda celý tento zákon viacej považujem za záplatu na zle nastavenom systéme než za systémové riešenie, ktoré by nás mohlo poslať dopredu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.3.2018 20:26 - 20:27 hod.

Martin Poliačik
Pán minister Gajdoš, vaši spojenci, mentálni, videli ste to? Smiali ste sa. Výborne. Toto vám tlieska (rečník prstom ukazuje na poslancov) a vy ste spokojný. To je vizitka tejto vlády po dnešnom kroku ministerstva zahraničných vecí. Toto fašisti tlieskajú. Nikto iný. (Reakcia z pléna.) Rozumiete tomu? Vláda Slovenskej republiky, rozumiete tomu? Dnes ste sa dostali do situácie, že jediní, ktorí vám tlieskajú, súhlasia, sú fašisti. To je celé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.3.2018 20:10 - 20:18 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Som veľmi zvedavý inak na odpoveď ústavoprávneho výboru na túto závažnú tému. Neviem si predstaviť, že by sme mohli predpokladať, že podpredseda parlamentu prestane zároveň byť jeho radovým členom. Vedenie parlamentu predsa sú poslanci ako ktokoľvek iný, akurát z pozície... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pán poslanec, k programovému vyhláseniu vlády vás poprosím.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
... zvolení.
Tak môžem hovoriť aj k programovému vyhláseniu vlády (smiech v sále), ale načrtli ste tému, načrtli ste tému, ktorá je mimoriadne zaujímavá v parlamentarizme, tak chvíľku, pár sekúnd som jej chcel venovať, tak sa vrátim naspäť.
Dôvod, prečo vystupujem druhýkrát, je, že táto vláda hneď na začiatku urobila vec, ktorá nám nepomáha v budovaní dobrého mena Slovenska medzi našimi medzinárodnými partnermi. Ráno o nej hovoril kolega Klus len teoreticky a medzitým sa situácia zmenila. Ráno sme čakali, ako sa zachová minister tejto staronovej vlády pán Lajčák pri iniciatíve, ktorá začala v Británii a ku ktorej sa pridalo postupne 14 ďalších členských krajín Európskej únie, kedy na základe podozrení z operácií ruských špiónov v prostredí Európskej únie sú postupne vyhosťovaní z jednotlivých členských krajín Európskej únie a takisto partnerských krajín Slovenskej republiky v NATO.
A dočkali sme sa, dámy a páni, táto vláda, čo sa týka medzinárodného kreditu, vstúpila do novej éry rovnou, prorusky orientovanou nohou a na rozdiel aj od našich partnerov vo V4, na ktorých sa tak strašne odvolávame v momente, keď ide napríklad o vyhranenie sa voči postupom Únie v iných otázkach, tak tu V4 nie je stále dostatočne silný hlas, a napriek tomu, že aj Poľsko, aj Maďarsko, aj Česká republika sa pridali a vyhostili ruských špiónov zo svojich krajín, Slovensko ostáva bokom.
Toto je ten príspevok k dobrému menu Slovenskej republiky. Len na jednu vec chcem upozorniť. Medzinárodné spoločenstvá nie sú budované iba na základe písaných dohôd. Medzinárodné spoločenstvá držia pokope na základe vzájomnej solidarity a podpory. (Reakcia z pléna. Zaznenie gongu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pán poslanec Hrnko.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
Pán Hrnko, vy ste kde boli posledný rok? Briti odišli z Európskej únie, lebo o tom rozhodli vo svojom referende. A keď sa pozriete na spôsob, akým ruskí hráči ovplyvňovali napríklad médiá vo Veľkej Británii pred referendom o vystúpení, tak určite budete vedieť, že v tom takisto mali prsty. (Reakcia z pléna.)
To, čo sa nám tu teraz deje, no, ja viem, že vy strkáte prsty tam, kde nemáte, pán Hrnko (smiech v sále), ale, ale toto je iba upozornenie, čo máte teraz na tej paprčke oproti tomu, čo ešte môže prísť.
Ešte raz, kde som bol predtým, než začal pán Hrnko. (Reakcia z pléna.) Môžte ho, prosím vás, upozorniť, lebo ja ho mám rád, ale odtál potál zase.

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Už je ticho z vlastnej vôle.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
Ešte raz. Medzinárodné spoločenstvá nestoja teda len na písaných pravidlách, ale stoja na vzájomnej solidarite a stoja na vzájomnej podpore v činoch, nielen proklamáciách, nielen deklaráciách, stoja na tom, že v momente, keď sa cíti toto spoločenstvo ohrozené, tak koná spolu. Dnes Veľká Británia a 14 ďalších krajín pochopili činnosť ruských spravodajských služieb na svojom území ako hrozbu a odpovedali na ňu tým, že ich vyhostili zo svojho územia nie úplne, ale sčasti.
Čo urobil minister Lajčák? Čo urobila slovenská vláda? Strčila hlavu do piesku a vyhostenie sa nekoná. Česi majú na to výstižný dojem, prepáčte mi to slovo, ale hovorí sa tomu „přizdisráčství“, keď chcem iba stáť v kúte, tváriť sa, že sa ma to netýka, byť s každým kamarát a v momente, keď ide o vyjadrenie jasného postoja, o vyjadrenie jasného hlasu, tak sa postavím bokom. Keď ide o to, aby som reálnym činom naplnil svoje záväzky voči partnerom, na ktorých stojí a padá moja vlastná bezpečnosť, tak strčím hlavu do piesku. To spravila slovenská vláda dnes. A je jedno, čo má napísané aj v tom staronovom programovom vyhlásení vlády. Svojimi činmi dokazuje, že nedokáže chrániť ani bezpečnostné, ani národné záujmy tejto krajiny.
To je dôvod, prečo som vystúpil v tejto rozprave druhýkrát. A keďže ešte mám čas, chcem pripomenúť spoločný návrh uznesenia, ktorý sme dali s kolegyňami a kolegami zo strany SPOLU aj s pánom Simonom a pánom Janckulíkom, kde navrhujeme, aby bol vytvorený výbor na prešetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dôvod, prečo ho navrhujeme a prečo navrhujeme ďalšie veci, ktoré sú v navrhnutom uznesení, je ten, že opäť nestačí veci iba deklarovať, je potrebné sa za veci postaviť a je potrebné veci robiť.
Aj keď slovenský parlament nemá upravené vznikanie tzv. vyšetrovacích komisií vo svojom rokovacom poriadku, výbory vznikať môžu. A môžu vznikať aj ad hoc výbory, myslím si, že toto je presne situácia, ktorá si ad hoc výbor pýta. Preto verím, že podporíte tento náš návrh uznesenia. A keď už nič iné, tak z tejto schôdze vznikne aspoň jeden dobrý krok, a to je špeciálny výbor, ktorý sa bude venovať len tomu, aby kontroloval dôsledné vyšetrenie vraždy týchto dvoch ľudí.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.3.2018 19:44 - 19:46 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Pán kolega, nezvykle veľa optimizmu vo vašej reči, jeden by povedal, že až trochu naivity.
A, no, pán Pellegrini, ja som bol optimista, nadväzujem na to, čo hovoril pán kolega, ja som bol optimista, keď ste prebrali po pánovi Čaplovičovi ministerstvo školstva, a ten optimizmus ma prešiel. Pri Búdkovej ma prešiel, pri tom, ako sa začali rozpadať priamo riadené organizácie pod ministerstvom, ma prešiel. Vtedy sa to začalo, áno. Potom som bol chvíľu optimista, keď odišiel Pavol Paška a stali ste sa predsedom parlamentu, ale vaše podpisy boli pod tým zločinom, ktorý sa stal na Bratislavskom hrade. To, čo tam teraz je, je zločin proti histórii tohto štátu. Ten skatepark, čo sa nazýva záhradou, lebo ste neboli schopní odolať tlakom, ktoré tu ostali po pánovi Paškovi, a všetko dobehlo tak, ako to naplánovali ľudia pred vami.
A preto ani keď preberáte vládu, nemám optimizmus, lebo zatiaľ z toho, čo som mal možnosť vidieť, či už u vás ako ministra školstva, pri všetkých tých pochybných projektoch digitalizačných, kde stále nevieme, aká bola ich pridaná hodnota, a takisto pri vedení parlamentu, kde naozaj to, čo máme na Hrade, jednoducho nezodpovedá tomu, čo by sme tam mohli mať, tak ako premiér, neviem, či sa dokážete postaviť na stranu verejného záujmu a či viete robiť dobré rozhodnutia. Preto ja tie optimistické scenáre a tú trochu naivitu, ktorú pán kolega Krajniak prezentoval, nejako neviem zdieľať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.3.2018 19:07 - 19:09 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Richard, sleduješ, kto sa postavil na tvoju stranu? Neviem, či ťa to teší. A ty si bol prvý rečník dnes, ktorý už zabudol na to, kvôli čomu je na Slovensku politická kríza, ktorý zabudol na vraždu dvoch mladých ľudí a ktorý zo situácie vládnej krízy a postavenia novej vlády okamžite ide vytĺkať politický kapitál, prvý. Ten, ktorý sa postavil na tú istú štartovaciu čiaru ako KDH v minulom volebnom období, keď s pomocou SMER-u zmenilo ústavu tohto štátu. Keby teraz táto vláda povedala: Jasné, Richard, budeme podporovať rodinu, stiahneme podpis spod Istanbulského protokolu, zatiahneme ručnú brzdu a zakážeme potraty a napíšeme novú, ešte rozsiahlejšiu zmluvu, tak ty by si bol schopný im to programové vyhlásenie vlády odsúhlasiť.
Ja osobne dúfam, že toto je čiara, ktorú teraz v politike nezačneme kresliť. Dúfam, že aj v KDH toto je okrajový prúd, a dúfam, že toto je politika, ktorá zo slovenskej politickej mapy čo najskôr vymizne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.3.2018 11:20 - 11:22 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za pripomienky a budem reagovať len na tú prvú. Ako poslanec to väčšinou nerobím, ale pedagóg vo mne tentokrát zvíťazil. A rozdiel medzi drogovou a protidrogovou politikou je taký, že tá protidrogová sa robila na celom svete sto rokov. Jej účelom bolo znížiť produkciu a obmedziť ponuku a predpokladalo sa, že s tým sa zníži aj dopyt. Výsledkom je za posledných sto rokov, ktoré sa volajú vojna proti drogám na celej tejto planéte, že drog je viacej, užívateľov je viacej a sú dostupnejšie tie drogy než kedykoľvek predtým, a preto mnohé krajiny začali zavádzať tzv. drogovú politiku. To znamená, že prijali prítomnosť ľudí, ktorí narkotiká zneužívajú na svojom území, a začali sa snažiť im čo najviac pomáhať. A vďaka tomuto počty užívateľov klesajú, počty drog na trhu klesajú a ujma, ktorú títo ľudia spôsobujú sami sebe, svojím rodinám a celej spoločnosti, naokolo klesá.
To znamená, že nie je to tak, ako vy, pán kolega, ste povedali, že by niekto niečo niekomu podsúval. Ja som posledný, ktorý by niekomu niečo podsúval, presne z dôvodu, že som videl nedozierne (správne "nedozerné") následky škodlivé na mnohých životoch mnohých ľudí, ktoré drogy dokážu spôsobiť. Mne ide o to, aby deti, mladí ľudia a všetci občania tohto štátu za predpokladu, že môžu, sa drogom (správne "drogám") vyhli. A keď sa im vyhnúť nevedia, aby im bolo pomáhané ako ľuďom s problémom a nie aby boli zatváraní do basy ako kriminálnici od prvého chytenia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.3.2018 10:58 - 11:15 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Myslím si, že existuje veľmi dobrý dôvod, prečo sa zaoberáme starým textom programového vyhlásenia vlády. Ešte by sme v ňom mali aj to, že sa pripravíme na predsedníctvo Slovenskej republiky v Európskej rade v roku 2016, ak by môj kolega z Progresívneho Slovenska Martin Dubeci na to nebol upozornil ešte pred vládou, pán Pellegrini ešte pred samotným konaním vlády hovoril, že to tam ostane, lebo nemajú čas všetko vyškrtávať, a že teda budeme aj s tými nezmyslami, ktoré už boli historicky prekonané, a mnohé z nich tam ostali, že to budeme schvaľovať tak či tak rovnaké, lebo veď nová vláda pokračuje v tom, čo započala tá stará, a preto nie je dôvod čokoľvek meniť. Nakoniec im to prišlo blbé a aspoň to predsedníctvo odtiaľ vyškrtli. Veľa vecí tam ostali (správne "ostalo"). Je zaujímavé, že napríklad záväzok vlády, ktorý sa týkal zmeny drogovej politiky na Slovensku, tam ostal napriek tomu, že SNS po tom, čo prebehol celý legislatívny proces a vláda mala rokovať o tom návrhu, ktorý z tohto programového vyhlásenia vlády vyplýval, zabezpečila politickým tlakom, že sa nedostal ani na vládu, ani do parlamentu. A zase im budeme schvaľovať tú istú vetu v tom istom programovom vyhlásení vlády a nikomu to nepríde blbé.
A tu niekde si myslím, že je počiatok toho, že prečo schvaľujeme ten istý text. Ono to nie je z pozície sily, ono je zo z pozície slabosti, pretože na ničom inom novom by sa títo fešáci neboli schopní dohodnúť.
Pamätáte si, ako vzniklo programové vyhlásenie vlády, keď vznikla táto vláda? Za týždeň. Koaličná zmluva okamžite napísaná. Všetko bolo hotové. Všetko bolo hotové. Keby nasadili celý ten aparát, ktorý potrebovali na napísanie tohto programového vyhlásenia vlády, na jedinú jednu úlohu, vyškrtajte odtiaľ, čo už sme spravili, a nahraďte to niečím novým, čo spraviť chceme, tak to majú za týždeň zjedené s jedným prstom v nose.
Ale dohodli by sa? Ja tvrdím, že nie. Ja tvrdím, že v momente, keď by začali reálne hovoriť, tak ja chcem ešte toto doplniť a ja chcem ešte hentam trochu viacej peňazí, tak to trvá mesiace a nikto by sa odtiaľ nepohol. Tak si povedali, viete čo, chalani, nechajme to tak, nechajme to tak, jak to bolo napísané, ani k tomu nechoďte do rozpravy v tom parlamente, proste to nechajme tak aj s tými hlúposťami, čo už sme splnili, aj s tými, čo vieme, že už nikdy nesplníme, aj s tými, ktoré sme si tam iba napísali, aby sme vytvorili tu akože hrádzu proti extrémizmu, che-che-che. Necháme to tak, necháme to prebehnúť.
Nie sú schopní urobiť nič nové, a preto programové vyhlásenie vlády, ktoré bolo hanebne predložené pred parlament vo forme, ktorá nie je naplniteľná, vo forme, ktorá sa nedá splniť, nie je z pozície sily, že my si môžme robiť, čo chceme, je z pozície slabosti, lebo nie sme schopní sa dohodnúť na čomkoľvek inom.
Akú dôveru bude mať vláda, ktorá dopredu vie, že mnohé veci, ktoré si napísala do programového vyhlásenia vlády pred dvomi rokmi, už nesplní? Lebo politické tlaky, ktoré má sama v sebe vnútri, jej to nedovolia. Akú dôveru má vláda, ktorej nový premiér tvrdí, že od volieb sa nič nestalo? Veď výsledok volieb je rovnaký. Veď predsa sme z tých istých strán zostavili znovu vládu. Kde je strana SIEŤ? Kde je? Kde je jeden z ľudí, ktorý podpisoval koaličnú zmluvu. Kde je? Ako môže byť táto vláda postavená na tých istých základoch, keď zo štyroch strán tu jedna už nie je? Nič nie je rovnaké. Ján Kuciak nežije, Martina Kušnírová nežije. Vláda je previazaná až na úrovni jej bývalého premiéra s mafiou. Žijeme v štáte, ktorý je rozobratý do posledného cólu a prežraný červíkmi korupcie a rodinkárstva.
Nič nie je rovnaké ako v roku 2016, pán Pellegrini. Nič. Vec, na ktorú teraz doplácate, je výsledkom vašej vyše desaťročnej politiky, strany SMER a všetkých, ktorých strana SMER mocensky, finančne a vplyvom vydierala a zneužívala pre svoje ciele posledných desať rokov. Vytvorili ste na Slovensku jednu samostatnú vrstvu, vrstvu nedotknuteľných. A na to, aby ste dokázali zabezpečiť jej nedotknuteľnosť a beztrestnosť, ste nahlodali samotnú podstatu našej spoločnosti. Na to, aby beztrestní ostali beztrestnými, ste museli mať zadné vrátka všade tam, kde sa rozhodovalo o napĺňaní spravodlivosti v tomto štáte: na polícii, na prokuratúre, na súdoch, na Najvyššom súde. na Ústavnom súde, všade.
Zrazu ste sa dostali pred situáciu, kedy umrel mladý človek. Mladý človek, ktorý konal vo verejnom záujme. Mladý človek, ktorý napĺňal jednu z podstát existencií slobodných médií. A vy ste prišli na to, že ak máte vyšetriť a potrestať tento zločin, musíte zájsť prstami tam, kde vám to samým nebude príjemné, do miest, kde sú nedotknuteľní, kde sedia na kúpených a nakúpených informáciách z finančnej správy, zo Slovenskej informačnej služby, od policajtov, od paralelných štruktúr vyživovaných bývalými eštebákmi. A viete, že papiere a fotky, na ktorých sedia, môžu byť pre vás v budúcnosti problém. Môžu byť pre nás v budúcnosti problém. Ja neviem, čo všetko na koho majú, čo vytvorili. A vy sa musíte pozerať na obrázky dvoch mŕtvych ľudí a viete, že jediný spôsob, akým to prežiť, je uchlácholiť vrstvu nedotknuteľných a zachovať si svoje vlastné zadky tam, kde sedia.
V tejto situácii nepresvedčíte národ, občanov ani verejnosť celej Európy a celého sveta o tom, že novým programovým vyhlásením vlády získate novú dôveru. Programové vyhlásenie vlády, ktoré ste sem doniesli, je zdrapom papiera.
Len keby som sa venoval mojej obľúbenej kapitole, kapitole školstva, zo 144 cieľov, ktoré v programovom vyhlásení vlády máme napísané, je splnených 14 po dvoch rokoch. A, áno, pani ministerka rozprávala včera na výbore o veľkých plánoch na plnenie toho ostatného, ale ručím za to, že viac ako polovicu z tých 144 nesplní, lebo sa to nedá. Jej rezort je rozpadnutý. Rozpadnutý pod jej vlastnými rukami. Priamo riadené organizácie ministerstva školstva sú v dezolátnom stave. Samotný rezort je v dezolátnom stave. Rezort školstva nemá stredný manažment. To znamená, aj keby zajtra vymyslel najlepšiu reformu na planéte, na základe ktorej by sme do dvoch rokoch (správne "rokov") mali postavené školy na Marse, neexistuje človek ani organizácia, ktorá by tento geniálny nápad vedela previesť do základných škôl po celom Slovensku. Kraje zlyhávajú v menovaní priorít pri politike stredných škôl, lebo stredná úroveň manažmentu vzdelávania neexistuje. Čo v tejto veci robí ministerstvo? Nič. Nič, len pláta diery, ktoré tam okrem iného narobil aj súčasný premiér Pellegrini, po ňom pán Drucker, po ňom pán Plavčan. Pozrite si... (Reakcia z pléna.) Pán Draxler, ďakujem, a potom pán Plavčan.
Skúste sa ísť pozrieť do krajiny Nič na východ Slovenska a pozrite si školy, ktoré boli častými čerpateľmi výhod zo strany ministerstva školstva, vyplývajúcich z programov naštartovaných pánom Pellegrinim. Ja som sa rozprával nedávno s jedným z inšpektorov, ktorí na takejto škole boli, hovorí: Vošiel som do triedy, vpredu bola jedna interaktívna tabuľa a vzadu bola druhá. Tak som si zobral teda súpisné čísla tých tabúľ, ktoré mali používať, pozrem sa na jednu, na druhú a hovorím: "Vážení, ale veď vám nesedia čísla." A pani riaditeľka ma zavolala do skladu a tam boli takto v krabiciach ďalšie interaktívne tabule, ktoré nikdy neboli vybalené, a povedala: "Tu si porovnajte čísla. Nám to sem doviezli a buď sme to chceli zobrať, alebo nechceli, nevieme úplne čo s tým, ale tu to máme v sklade." Laptopov, laptopov po celom Slovensku na niektorých školách je toľko, že by sa nimi dali tie školy zatepliť, a pridaná hodnota nula. Nu-la. Digitálny líder lídoval takým spôsobom, že jeho kamaráti z IT biznisu, ktorí mali plné sklady už nepredateľného hardvéru, ich vidlami rozhádzali po školách po celom Slovensku. Pridaná hodnota nula.
Existujú seriózne štúdie, ktoré hovoria o tom, že keď sa neinvestuje do rekvalifikácie učiteľov, keď sa neinvestuje do toho, aby sa myslením viacej približovali tomu, čo vyžaduje dnešná doba, to znamená od tzv. knowledge based cez skill based na adaptability based vzdelávanie, to znamená od preferencie vedomostí cez preferencie schopností až k preferovaniu toho, že máme učiť hlavne prispôsobivosť. Tam nám laptopy ani interaktívne tabule nepomôžu, vážené kolegyne, vážení kolegovia.
20 príkladov cieľov z tých 130, ktoré neboli zatiaľ splnené, ministerstvo školstva nepredložilo nový zákon ďalšieho vzdelávania, nebol spustený systém uznávania kvalifikácií, nemá systém sledovania zručností pre 21. storočie a následné lepšie zacielenie vzdelávania, nepredložilo nový zákon o podpore práce s mládežou, neboli prijaté opatrenia na zlepšenie kvality uchádzačov a absolventov pedagogických fakúlt, nevypracovalo indikátory kvality, nerozšírilo objektívne kritériá hodnotenia žiakov a neprinieslo model autoevalvácie škôl, neboli prijaté opatrenia na posilnenie manažmentu škôl a ich odborného administratívneho zázemia, nedošlo k optimalizácii siete škôl, neboli rozšírené možnosti vstupu zamestnávateľov do vzdelávania učiteľov odborných predmetov, nebol zavedený spravodlivý a motivačný systém podpory slovenského športu. Aj keď pani ministerka hovorí, že novela zákona o športe je na spadnutie, ale doteraz ju tu nemáme. Nedošlo k potrebnému zvýšeniu výdavkov na výskum a vývoj, čo, predpokladám, má byť výsledkom zmeny tých výziev, o ktorých ste hovorili včera, pani ministerka, ale je to úloha, ktorá nebola dodnes splnená. Nebol vykonaný audit systému RIS3 medzinárodne uznávanými inštitúciami, nebola vytvorená komplexná celoštátna stratégia v oblasti výskumu i vývoja a inovácií, neboli prijaté opatrenia na zvýšenie otvorenosti vysokoškolského systému odborníkom a odborníčkam z praxe a zahraničia, neboli prijaté opatrenia na odstránenie bariér pre spoločné a zahraničné študijné programy. Naďalej chýba podpora pre zvyšovanie obojsmernej mobility študentov a pracovníkov vysokých škôl medzi Slovenskom a zahraničím, nedošlo k výrazne lepšiemu ohodnoteniu vysokoškolských učiteľov, nedošlo k úprave akreditácie na základe implementácie európskych štandardov, nedošlo k reforme Akreditačnej komisie aj k splneniu štandardov potrebných pre jej vstupu do Európskej asociácie pre zabezpečenie kvality vo vysokom školstve. Ministerstvo dodnes nepredložilo zákon o pedagogických zamestnancoch, aj keď viem, že včera tuším jeho nová pracovná verzia išla Komore učiteľov, takže aspoň sa na tom pracuje. Každopádne sú to veci, len týchto 20 zo 130, kde je obrovské manko. A je mnoho ďalších, ktoré neboli spomenuté v programovom vyhlásení vlády a stále potrebujú riešiť.
Na základe toho, čo som povedal na začiatku, nemám dôveru v túto vládu. Myslím si, že jej prvoradou úlohou bude prežiť, nie urobiť čokoľvek pre štát a jeho občanov. Som presvedčený o tom, že nie kvôli politickej stabilite musí ostať vládnuť táto zostava. Ona ostáva len kvôli tomu, že mnohí z nich vedia, že to je ich posledná jazda. To nie je niečo, na základe čoho by mala vláda stáť, to je niečo, na základe čoho by vláda mala padnúť. Preto nemám jediný dôvod podporiť toto programové vyhlásenie.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.3.2018 10:44 - 10:45 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán podpredseda, keď už tak obsesívne ideme dodržiavať rokovací poriadok... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Podajte procedurálny návrh.

[10:44:26-10:45:06] Poliačik, Martin, poslanec NR SR
40.
Podávam procedurálny návrh, aby buď pán premiér, alebo ním poverený zástupca vlády sa posadil na miesto predkladateľa, nemáme predkladateľa programového vyhlásenia vlády. Vy tu upozorňujete ľudí za odtienky v ich vyjadreniach, neupozorníte vtedy, keď sa nereaguje vôbec na predrečníka, ale základná vec, ktorá vyplýva z rokovacieho poriadku, to znamená, že v rozprave má byť predkladateľ, spravodajca a vystupujúci, tak to tu neplatí. Tak, prosím vás, udržujte poriadok v rokovacej sále.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.3.2018 13:16 - 13:17 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Keďže som presvedčený o tom, že jediné, o čom sa má zmysel ešte rozprávať v tomto pléne, je naozaj čo najskôr sa dohodnúť na termíne predčasných volieb, v súlade s § 95 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov beriem späť návrh zákona Martina Poliačika na vydanie zákona, ktorým sa ustanovujú množstvá omamných látok a psychotropných látok a rastlín a húb obsahujúcich omamné látky alebo psychotropné látky a ktorými sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Ďakujem.
Skryt prepis