Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.2.2017 o 14:54 hod.

Ing.

László Sólymos

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2017 10:55 - 10:56 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená Národná rada... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím o kľud v rokovacej sále, páni poslanci.

Sólymos, László, minister životného prostredia SR
Uvedený protokol zahŕňa viacero znečisťujúcich látok a má predchádzať prekračovaniu kritických záťaží acidifikácií živinového dusíka a kritických úrovní ozónu pre zdravie ľudí a vegetáciu. V rokoch 2005 až 2007 zmluvné strany preskúmali záväzky protokolu a dohodli sa na prijatí dvoch rozhodnutí výkonného orgánu dohovoru. Jedno z nich vyžaduje túto ratifikáciu.
Najvýznamnejšou zmenou je zahrnutie novej znečisťujúcej látky, a to prachových častí PM 0,5. Dodatok zároveň tiež stanovuje nové emisné stropy na rok 2020 a ďalšie roky. Protokol do tretice zavádza nové normy pre obsah prachových organických látok vo výrobkoch, ako sú napríklad náterové hmoty.
Nakoľko všetky doplnenia protokolu sú transponované prostredníctvom právnych predpisov EÚ a implementované vo vnútroštátnom právnom poriadku, nie je potrebné prijať žiadnych legislatívnych úprav. Inak povedané, doplnenie protokolu nebude mať žiaden dopad na priemysel.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, týmto si vás dovoľujem požiadať o schválenie predloženého materiálu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2017 10:52 - 10:54 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Máme taký dialóg s pani poslankyňou dnes. (Zasmiatie sa rečníka.) V každom prípade zámer tejto novely bol jasný vtedy, keď sme túto novelu pripravovali, tak sme hlavne okrem toho, že sme chceli odstrániť určité veci z aplikačnej praxe, najdôležitejšia časť bola uzatváranie skládok a problematika skládok. Samozrejme, vieme o tej problematike, čo sa udialo v Novákoch. Bola tam využitá tá možnosť, že sa jednalo o skúšobnú prevádzku, kde mali uzatvoriť tú skúšobnú prevádzku do 28. februára. Tam sa vykonala aj kontrola SIŽP aj MŽP, či sa to uzatvorilo, alebo neuzatvorilo sa to. Ale v každom prípade pripravujeme novelu zákona IPKZ, aby sme predišli takýmto veciam, aby sa to nedalo takýmto spôsobom riešiť, že len ohlasovacou povinnosťou. Pripravuje sa na to novela a pripravuje sa aj nový zákon alebo novela zákona o ovzduší, kde tiež chceme sa zaoberať s touto problematikou. Takže už sa na tom robí a malo by to byť platné do konca tohto roka, to znamená, od budúceho roka by mali platiť už nové podmienky aj na to. Takže súhlasím s tým, že to treba riešiť, ale už to riešime, takže, samozrejme, sa neuzatvárame od dialógu, ale v každom prípade ministerstvo životného prostredia ten problém už rieši, lebo sme proste zistili, čo sa tam udialo, takže aj my sme to posúdili tak, že treba to nejakým spôsobom dať do poriadku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2017 10:43 - 10:44 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená Národná rada, cieľom návrhu novely zákona je zapracovanie zmien, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe a ktoré majú za cieľ zjednodušiť proces integrovaného povoľovania. Zároveň novela zabezpečí úplnú transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/75.
Do návrhu sme zapracovali zmeny, ktoré vyplynuli z povinnosti ochrany životného prostredia a ľudského zdravia. Prevádzkovatelia skládok tak dostanú novú povinnosť v prípade reálneho uzatvorenia a rekultivácie skládky v presne určenej lehote. Zároveň po uzatvorení skládky budú musieť podať žiadosť o jej kolaudáciu. V prípade, že by si prevádzkovateľ tieto povinnosti neplnil, novela stanovuje nové sankcie, ktoré by mali mať pozitívny vplyv na štátny rozpočet. Zavedenie nových povinností síce predpokladá aj vznik možnej finančnej záťaže pre podnikateľské subjekty, no výsledkom bude výraznejšia ochrana životného prostredia a ľudského zdravia.
Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými predpismi, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Vážená Národná rada, verím, že predložený vládny návrh zákona schválite a postúpite do druhého čítania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2017 10:41 - 10:42 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za príspevok a veľmi krátko by som odpovedal pani poslankyni na tú otázku. Áno, dlho sme mali ohľadne toho a veľa diskusií ohľadne tejto problematiky. Ale v každom prípade potom sme sa zhodli na tom, že ten odborný posudok vypracovať nebude musieť kvalifikovaná osoba, ale proste potom to zhodnotenie toho odborného posudku potom už bude vykonávať taká osoba, ktorá na to bude musieť mať kvalifikáciu.
V každom prípade sme mali z tej druhej strany zase argumenty, že sú spoločnosti, a veľa takých je, kde sú kvalifikované osoby na to, aby vedeli vypracovávať takéto posudky. A keďže pre nich by to bola zbytočná záťaž finančná, to je jedna vec. A druhá vec, že tam potom by došlo k tomu, že niekto, kto má odbornú kvalifikáciu vypracovávať, tak taký istý, s takou istou odbornou kvalifikáciou by ho hodnotil, to znamená, že ani to tak nesedí ani z tej logiky.
Takže ja si myslím, že ten zákon takto je nastavený dobre, a dúfam, som rád, že podporíte, a môžme o tom diskutovať, samozrejme, ale proste náš názor je takýto.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2017 10:34 - 10:36 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená Národná rada, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 51/1988 Zb. o banskej činnosti, výbušninách a o štátnej banskej správe v znení neskorších predpisov.
Účelom návrhu zákona je zabezpečenie transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/52 zo 16. apríla 2014, ktorou sa mení smernica 2011/92 o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie. Predkladaný návrh súvisí s potrebou zvýšiť kvalitu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Jednotlivé etapy procesu posudzovania bolo nutné zosúladiť s ostatnými právnymi predpismi a politikami Únie.
Z predmetu zákona navrhujeme vylúčiť činnosti, ktorých jediným účelom je obrana alebo reakcia na mimoriadnu udalosť. To zabezpečí, aby pri zmenách navrhovaných činností nedochádzalo k situácii, kedy by sa v rámci jednej navrhovanej činnosti vykonalo viacero zmien, z ktorých ani jedna nespĺňa prahovú hodnotu pre povinné posudzovanie takejto činnosti alebo pre zisťovacie konanie. V zhode s novelou sa zabezpečujú koordinované postupy posudzovania vplyvov najmä s ochranou prírody a ochranou vôd. Upravuje sa, kedy ministerstvo môže, resp. vyčiarkne osobu zo zoznamu odborne spôsobilých osôb. Návrh zároveň zabezpečuje vylúčenie z posudzovania vplyvov tie osoby, ktoré sú v konflikte záujmov.
Návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie, Ústavou Slovenskej republiky, s ostatnými zákonmi, ako aj medzinárodnými zmluvami.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, verím, že predložený návrh schválite a postúpite do druhého čítania. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2017 10:29 - 10:31 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 258/2011 Z. z. o trvalom ukladaní oxidu uhličitého do geologického prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Zmeny a doplnenie vykonané v návrhu zákona sú výsledkom snahy o komplexné odstránenie predpokladaného nesúladu vnútroštátnych transpozičných opatrení so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2009/31 z 23. apríla 2009 o geologickom ukladaní oxidu uhličitého a o zmene a doplnení smernice Rady 85/337, smerníc Európskeho parlamentu a Rady 2000/60, 2001/80, 2004/35, 2006/12, 2008/1 a nariadenie č. 1013/2006. Návrh zohľadňuje požiadavky Európskej komisie v rámci prípadu EU Pilot č. 8563/16 o snahu o precizáciu transpozície citovanej smernice.
Návrh zákona neovplyvní rozpočet verejnej správy, sociálne vplyvy, informatizáciu ani služby pre občana. Bude mať však pozitívny vplyv na životné i podnikateľské prostredie.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, so zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike, s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona schválite a postúpite do druhého čítania. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2017 10:17 - 10:21 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ďakujem pekne aj za príspevky, budem krátky.
Čo sa týka toho zákona, ja som optimistickejší jak pán poslanec Grendel. Ja si myslím, že to pomôže. Nie si myslím, ale som si istý, že to pomôže v každom prípade.
Čo sa týka ceny, tak musím povedať, že ministerstvo životného prostredia nevstupuje do cenotvorby. Prečo 25 centov, prečo nie 15, prečo nie 30, prečo nezvýšime potom? Proste to neni naša úloha, to je úloha trhu. My jednoducho spravíme jednu vec, veľmi dôležitú vec, že uzákoníme povinnosť, lebo teraz nemajú povinnosť spoplatniť tie tašky. Nikto. Či to spoplatnia, alebo nespoplatnia, to je len dobrá vôľa toho obchodníka, ale nie je to v zákone. To je jedna vec.
Druhá vec. Ja si myslím, že ten príklad s cigaretami bol dobrý v tom, že tam sa dá proste odsledovať, že aké kroky postupne robia spoločnosti preto, aby zamedzili tomu, aby proste ľudia fajčili tie cigarety, postupne, hej. Nie vždy cenovo, lebo nie vždy zdvíhajú len povedzme dane na tie spotreby, ale povedzme zavádzajú také, že musia dávať fotky. Proste odradzujú rôznym spôsobom ľudí od toho, aby fajčili. Využívajú všetku možnosť na to, hej.
A ja si myslím, že veľmi dôležité bude pre nás aj to, a práve preto to ministerstvo aj robí, aby sme si tie naše návyky nejakým spôsobom zmenili. Práve preto, okrem toho, že robíme legislatívne opatrenia, aký je tento zákon, tak okrem toho robíme aj iné veci. Preto napríklad sme rozbehli akciu bez igelitiek, do ktorej sa už zapájajú veľké obchodné reťazce, aby sme proste tých ľudí, jak by som povedal, hlavne ďalšie generácie, ktoré tu sedia hore na balkóne, nejakým spôsobom prevychovali v tom, aby mali vyššiu zodpovednosť k tomu svojmu životnému prostrediu. To je veľmi dôležité, ja si myslím, minimálne také dôležité, jak sú nejaké reštrikcie a nejaké zákony a nejaké pokuty.
Čo sa týka toho dátumu 1. 1. 2018, už je v tej správe spoločnej, lebo už to prešlo cez výbor a výbor už prijal vlastne tento pozmeňovací návrh, že to dávame skôr, aj keď nám to smernica udáva len od 1. 1. 2019. Keď sme robili ten zákon, tak sme vychádzali zo smernice.
A že prečo len tie plastové tašky, ktoré teraz riešime? Preto, lebo jednoznačne táto výseč tých plastových tašiek je absolútne najväčšia záťaž na životné prostredie. Preto riešime tieto plastové tašky, ktoré riešime. Aj smernica Európskej únie hovorí o týchto plastových taškách.
Takže ja si myslím, že tento zákon prinesie osoh. Ja si myslím, že keďže máme také skúsenosti z iných krajín, keď zaviedli spoplatnenie, povinné spoplatnenie plastových tašiek, igelitových tašiek a okrem toho zavádzame aj povinnosť ponúknuť alternatívu namiesto igelitových tašiek, tak to malo svoj osoh a jednoducho tá spotreba tých tašiek klesla. Ale nie je to len o tých zákonoch, ale je to aj o tom, že ako k tomu budeme pristupovať, ako my spoločnosť, a na to jednoducho budeme robiť ďalšie kroky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

23.3.2017 9:47 - 9:48 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, zmyslom predloženého vládneho návrhu zákona je zabezpečenie transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady 2015/720 z 29. apríla 2015, ktorou sa mení smernica 94/62, pokiaľ ide o zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek.
Ľahké plastové tašky sú veľkým problémom aj na Slovensku. Spravidla slúžia na jedno použitie a obratom sa z nich stáva odpad. Treba podčiarknuť odpad, ktorý často končí na skládkach a príroda s ním zápasí desaťročia. Ide o vážnu tému, nakoľko zastúpenie ľahké plastové tašky v životnom prostredí stúpa.
Vládnym návrhom zákona zavádzame opatrenie na trvalé zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek, teda aby už nebolo možné poskytovať ich zdarma k nákupu a zároveň aby spotrebiteľ mal možnosť vybrať si alternatívu, či už ekologickejšiu tašku, alebo tašku určenú na opakované použitie.
Návrh zákona bol aj predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania, v rámci ktorého boli pripomienky uplatnené Európskou komisiou aj Komisii vysvetlené.
Vážený pán predsedajúci Národnej rady, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona schválite. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.2.2017 14:54 - 15:01 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán poslanec, čo sa týka vykonávania koncepcie podpory pre malých, mladých a rodinných farmárov, postupujeme podľa nevyhnutných krokov, ktoré koncepcia definovala. Uľahčiť prístup k poľnohospodárskej pôde, podporiť začatie podnikania, znížiť náklady na zamestnávanie, zlepšiť prístup k možnostiam čerpania projektových podpôr PRV SR 2014 až ´20, podporiť výrobu, odbyt a označovanie poľnohospodárskych výrobkov a potravín, poľahčiť prístup neprojektovým opatreniam PRV SR 2014 – 2020 a podporám v rámci priamych platieb. Uľahčenie prístupu k poľnohospodárskej pôde je zabezpečené efektívnou spoluprácou so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou, ktorá poskytla na nákup pôdy počas doby existencie úverového produktu Moja pôda 28,2 milióna eur, čím zafinancovala kúpu až 12 684 hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Okrem toho do nájomných zmlúv v pôde v správe Slovenského pozemkového fondu sme zakomponovali podmienku o možnom znížení časti výmery nájomnej pôdy v prípadoch záujmu o túto pôdu zo strany malých a mladých poľnohospodárov. K uplatňovaniu tejto klauzuly v zmluvách s existujúcimi nájomníkmi môže SPF pristúpiť v súvislosti s vyhodnotením výzvy PRV na začatie podnikania pre mladých poľnohospodárov.
Podpora začatia podnikania pre mladých poľnohospodárov je spustená a v súčasnosti sa predpokladá vyhodnotenie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Už v súčasnosti však uplatňujeme podporné mechanizmy pre mladých poľnohospodárov v priamych platbách, konkrétne ide o platbu pre mladých poľnohospodárov vo výške cca 60 eur na hektár, ktorá je vyplácaná navyše ku všetkým štandardným titulom v rámci priamych platieb neprojektových opatrení PRV. Zníženie nákladov na zamestnávanie sa momentálne rieši so splnomocnencom vlády pre najmenej rozvinuté okresy, pričom by sme chceli nastavenie mechanizmu štátnej pomoci na podporu zamestnávania znevýhodnených a značne znevýhodnených osôb nastaviť koncepčne a s významnou alokáciou tak, aby mohli byť efektívne podporení hlavne mladí farmári z najmenej rozvinutých okresov. Máme záujem na systémovom zabezpečení tohto titulu s udržateľným financovaním do konca tohto programového obdobia.
Zlepšenie prístupu k možnostiam čerpania projektu podpôr PRV SR 2014 – 2020 je zabezpečené špeciálnymi titulmi pre mladých poľnohospodárov jednak z hľadiska podpory začatia poľnohospodárskeho podnikania a jednak z hľadiska podpory technického vybavenia v rámci podopatrenia 4.1 Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov. Podpora výroby, odbytu a označovania poľnohospodárskych výrobkov a potravín je zabezpečená možnosťou uplatňovania regionálnych označení poľnohospodárskych produktov a potravinárskych výrobkov. Navyše sme rozbehli boj proti nekalým obchodným praktikám, čím významne prispievame k tomu, aby sa mladí farmári mohli uplatniť na trhu s uplatňovaním podmienok fair trade.
Uľahčenie prístupu k neprojektovým podporám PRV 2014 až ´20 je zabezpečené dostatočnou alokáciou pre jednotlivé podporné tituly, a to najmä čo sa týka integrovanej produkcie v rastlinnej výrobe a podporu dobrých životných podmienok zvierat v živočíšnej výrobe.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

2.2.2017 14:41 - 14:44 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Takže chcel by som dodať k tomu, že tú starú skládku, ktorá vznikla počas socializmu, proste ideme sanovať. Ja som rád, že jednoducho je už možnosť, že štát môže zobrať do rúk zodpovednosť a má možnosť to zobrať do rúk a môže to sanovať. To je pre mňa to najdôležitejšie.
A čo sa týka tej novej skládky, tak tú novú skládku povolili pre tú fabriku v roku, neviem kedy, v roku 2000 a je to za tou starou skládkou alebo vedľa. Proste viem to, že tam bola žiadosť podľa platnej legislatívy, vtedy okresný úrad vydal, normálnym postupom povolil tú skládku, lebo fabrika vyvíjala nejakú činnosť. A je to aj z môjho pohľadu teraz, keď som sa o to zaujímal, dalo to logiku, že tú novú skládku nevytvorili niekde na zelenej lúke, ale tam, kde už nejaká skládka bola, a prifarili to k tomu. Jednoducho povedané, hej? Ale už čo mám informácie, tak už od 15. decembra 2011 je prevádzkovateľom tejto novej skládky spoločnosť ESI, s. r. o., Istebné a že keďže nespĺňala všetky požiadavky na jej prevádzkovanie v zmysle zákona o odpadoch, od roku 2012 tam neukladá žiadne odpady, prevádzkuje len čistiareň a zabezpečuje monitoring skládky. Takže zatiaľ takúto mám informáciu. Som rád, že, a dúfam, že dokončíme čím skôr to verejné obstarávanie a vieme tú environmentálnu záťaž odtiaľ odstrániť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis