Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2019 o 11:51 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2019 11:51 - 11:53 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani kolegyňa, keď rozpráva tak nádherne o tých filmoch ako točila, určite má v mnohom pravdu, aby sa filmy teda na Slovensku točili, myslím si, že tento zákon to určite vylepšuje, ale spomínali ste aj väčšiu kontrolu, spomínali ste nezávislosť audiovizuálneho fondu ako vynikajúco funguje a spomínali ste, že aj pani ministerka môže a má čo do toho povedať. Ja som sa stretla s prácou audiovizuálneho fondu pri komunálnych voľbách, kedy Audiovizuálny fond sa miešal do politiky, a to poviem, že podporil študenta pána Cihu, budem hovoriť o vlastných skúsenostiach, ktorý natočil film o pani Radičovej, aká je úžasná, ako bola u veštice, ako má ďalej pokračovať v svojej politickej kariére, teba ju naspäť pozvať do politiky a zrazu ten Audiovizuálny fond, ten istý mládenec natočil film o Vaľovej a zrazu dostal peniaze z audiovizuálneho fondu, vycestoval do Spojených štátov amerických, pýtal sa pána Brainera, prečo nie je v Humennom pomenovaná škola po pánovi Brainerovi, čo už nemohla byť pomenovaná, pretože po živých sa škola nedá pomenovať.
Všetci dobre vedeli, že ministerstvo školstva napísalo mestu Humennému, že neexistuje takúto školu pomenovať aj napriek tomu sa tento film točil za peniaze audiovizuálneho fondu, kde sa miešala politika, kde to bolo jasne točené ku komunálnym voľbám, kde financovali firmy ESED a pod, Denník N bol ten, ktorý tento film propagoval a poviem, čo bolo najviac zarážajúce na konci. Naozaj tú kontrolu teba, keď skončil film o Jane Vaľovej, o ľudovej škole, čo si myslím, že je 90 % vymyslených vecí, ako sa ma niekto bojí, lebo strach sa nedá vôbec, vôbec niečím merať a už nie pani učiteľka, ktorá vystupovala denno, denne na slušnom Slovensku, už dneska v Humennom ani sviečky Kuciakovi nezapálili, lebo všetci sedia na mestskom úrade. Na konci bolo napísané, príďte voliť, voľby sú 10. novembra. To čo je za film, ktorý podporil Audiovizuálny fond, že na konci filmu je napísané, príďte voliť, lebo voľby sú 10. novembra. Tak ja si myslím, pani ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2019 11:19 - 11:20 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja iba jednu faktickú poznámku. Ja sa stále zamýšľam nad celou tou debatou, ktorá tu prebieha už niekoľko hodín, a chcem povedať, čo je to voľba. No veď voľba je demokratické rozhodnutie. Ja nerozumiem tomu, ak volia občania, môžu si vybrať, ak volia poslanci, majú vedomie a svedomie a myslím si, že každý posúdi, kto je vhodný podľa neho kandidát, kto nie je.
A keď hovoríme, že niekto bude rozhodovať v rozpore s ústavou, ja sa pýtam, rozhoduje sudca ojedinele alebo je tam senát, alebo ako?
Môj názor je, že každý sa môže slobodne v tajných voľbách rozhodnúť, o kom si myslí, že naozaj na ten súd ústavný patrí, a naozaj už veľmi dlho o tom rozprávame a voľba je slobodná. Tak zachovávame demokraciu a slobodu a nesnažme sa diktovať poslancom, koho majú, koho nemajú, aj verejnosti, uznávať ako odborníka a ako človeka, ktorý na Ústavný súd patrí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2019 16:24 - 16:40 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Samozrejme, že aj ja som sa stretla s tým, že pýtali poslancov o podpisy.
A, pán Uhrík, nadviažem na vaše posledné slová, že prezident by nemal klamať a nemali by klamať ani ústavní činitelia. Chcem sa vás opýtať, pán Uhrík, deň pred voľbami v piatok v Humennom pán kandidát na prezidenta, váš pán kandidát, prišiel urobiť veľkú demonštráciu v piatok večer v moratóriu, že do Humenného prídu migranti a takto zaviedol občanov Humenného. Ja si myslím, že klamal. Lebo doteraz žiadni migranti neprišli, je ich tam 11. Tak by som sa chcela spýtať, že vlastne kde sú tí migranti a kedy prídu, ak to bolo také súrne v piatok večer pred voľbami, pretože si myslím, že jednoducho; alebo z akej pohnútky to bolo urobené, alebo kto za tým stál, alebo kto im to poradil, pretože viem, že vaši vlastní členovia chceli, aby táto demonštrácia bola v utorok po voľbách, ale vy ste to urobili v piatok večer. A ja si myslím, že tieto pohnútky boli niečím motivované. A dodnes žiaden migrant do Humenného neprišiel, je ich tam 11 a neviem, dokedy budeme čakať, ale myslím si, že to bolo účelové ovplyvňovanie volieb, a myslím si, že nebolo zadarmo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2019 16:49 - 16:51 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Andrej, myslím si, že viacerí máme také skúsenosti so systematickou diskreditáciou ľudí v tejto sále. Ale ja prečítam, ja prečítam vyjadrenie pána Hearsta. Je to zakladateľ amerického bulváru, ktorý povedal: "Nikdy nedovoľte, aby vás pravda pripravila o dobrý príbeh. Robte noviny tak, aby čitateľ vykríkol ´Ježišikriste!´" Takto zneli jeho rady všetkým novinárom a takto sa budú dobre noviny predávať.
Keď si možno spomenul veci, ktoré sa ti stali, nemôžem nespomenúť ja takú systematickú trojmesačnú diskreditáciu asi v troch denníkoch. A najviac sa mi páčilo, keď Denník N napísal "Veľká finančná bohatá rodina Molnárovci si nevedia poradiť s Vaľovou". Taký bol napríklad názov článku. To zadarmo písali o bohatej rodine Molnárovcov, že si nevedia poradiť s Vaľovou?
Alebo pán Bán napísal: "Vaľovú vypískali na zastupiteľstve." Je o tom záznam televízny, lebo u nás je priamy prenos, nikto nepískal. Alebo napísali: "Učiteľka žalovala Vaľovú za šikanu." V živote ma nikto nežaloval za šikanu. A takéto systematické články išli. "Humenné je mesto strachu", Denník N, ktorý desaťtisíc, niekto, výtlačkov kúpil za 10-tisíc euro a pohádzal po Humennom, ako hovorí kolega. Mesto strachu. Bývalý primátor natočil film, ako sa ľudia v Humennom boja. Študent Ciha vycestoval do Spojených štátov amerických za pánom Breinerom, po ktorom Humenné nepomenovalo školu, pretože ani po Šatanovi ministerstvo nedovolilo pomenovať školu, pretože nemôžte pomenovať školu po živom človeku, iba po mŕtvom. Ale natočil sa film ako Vaľová škodí pánu Breinerovi, lebo on raz niečo povedal na Fica.
Je toto normálne?! Je toto normálne?! A ešte nemáme právo ani odpovedať v tých istých médiách?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2019 16:04 - 16:06 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja ešte raz opakujem, nechápem, čo také sa v tomto zákone deje. No predsa nič. Jednoducho ak ten novinár napíše pravdu, tak potom daný človek, ktorý vlastne, alebo ak nenapíše pravdu, tak ten človek, ktorý bol poškodený, tak sa obráti a povie tak isto svoj názor. Alebo, respektíve väčšinou sa stáva, že ani nedostane priestor tento človek. A je to jedno, či je to politik, či je to starosta, či je to akýkoľvek zamestnanec.
A prečo by mal čakať niekto rok alebo dva na súd, keď mu pošpinia rodinu, vymyslia si príbeh, keď mu zdehonestujú možno aj pracovné možnosti? Prečo by mal čakať na súd? Prečo by nemohol povedať svoj názor, že takto to nie je. Čo také v tomto zákone sa deje? Ja nechápem.
Ja opäť zopakujem ten Denník N, škoda, že tu kolega nie je, ktorý povedal, že keď občania kúpili a dali do schránok. No ja pochybujem, že Denník N, ktorý vychádza 2- alebo 3-tisíc kusov, niekto 12-tisíc kusov z občanov kúpi, čo stojí nejakých, okolo 10- až 12-tisíc euro, chcem toho občana vidieť, bez akéhokoľvek záujmu a nahádže do všetkých schránok v meste v Humennom. A na titulnej strane je samozrejme primátorka Vaľová a denník sa polovičku venuje Vaľovej. Ako urobili dotlač v Denníku N? To, čo niekto stál pri tlačiarni a vedel čo bude? Nie, lebo dopredu objednali články. Lebo ja keď si chcem dať dotlačiť nejaký výtlačok, tak musím dopredu vedieť, čo v ňom je. Však predsa nedám za to 10-tisíc eur. Bez toho, aby sa niečo spýtal, aby dali možnosť niečo povedať.
Takto sa správajú naše médiá, doslova si pripravujú, keď si zoberú niekoho na mušku, doslova vykonštruujú príbehy, prípady a veľmi dobre vedia, že emócie na ľudí pôsobia. Takže prečo by ani človek nemohol povedať, ako to on vidí zo svojej strany?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2019 11:43 - 11:45 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja neviem, prečo je taký strach? Však keď novinár napíše všetko správne, tak nepotrebuje nikto žiadať právo na opravu, ani právo na odpoveď, ak dostane v médiách priestor.
A teraz ja poviem svoj prípad, lebo možno ste spomínali rôzne prípady. V Humennom pred voľbami Denník N vyschránkoval celé mesto, 12,5-tisíc kusov, kde som bola na titulnej strane. A na otázku iných novinárov, kto si to objednal, tak Denník N odpovedal, že fyzická osoba si to zaplatila. Zaplatila aj články, pretože musela vedieť, čo v tých novinách bude. A Denník N sa nepredáva, možno 2-tisíc, 3-tisíc kusov a do Humenného niekto zaplatil 12,5-tisíc kusov bez toho, aby mi pred voľbami dali možnosť, teraz na to mi odpovedzte, pán poslanec, aby mi dali možnosť sa vôbec vyjadriť. Napísali úplné nezmysly, pošpinili ma a tak ďalej a samozrejme to prispelo aj k výsledku volieb. Takto sa angažovali.
Pán Bán bol dva týždne v Humennom. Pán Kern bol dva týždne v Humennom. Kto to platil, prosím vás pekne? Toto sú novinári? Napísal niečo v knihe, čo ja neviem ani, čo mám s poľnohospodárstvom, a my nemáme právo ani napísať odpoveď a nemáme právo sa, ani sa nás nepýta nikto. To je jedno, či je to politik alebo je to akýkoľvek človek.
Ale nemôžu byť novinári nadľudia, ktorí ráno vstanú, samozrejme, robia svoju platenú prácu, niekto ich platí, a vymyslia si, čo chcú, a napíšu, čo chcú, bez toho, aby sa kohokoľvek opýtali. Takže ja si myslím, že ústava zaručuje právo jednej aj druhej strane. Takže čoho sa boja novinári? Že niekto im napíše, právo na odpoveď, že odpovie?
Nekričte po mne, pani poslankyňa, sa prihláste a nekričte po mne! Presne sa chováte ako tí novinári.
Takže niet sa čoho báť, ak píšeme pravdu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2018 10:33 - 10:35 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Moja stará mama vždy hovorila, že nikdy sa kaša neje taká horúca, ako sa navarí. To robia iba malé deti a tí, ktorí sa chcú okamžite popáliť. Ja chcem povedať, pred chvíľou som dala otázky do pléna na pravicové strany. Prečo vždycky boli proti zvyšovaniu minimálnej mzdy, pýtam sa. Vždycky tvrdili, aj pán Mihál zmizol, odpovedal mi na to, že som prehrala voľby a že bol rád, že bol v Humennom. To bola jeho odpoveď, keď som sa ho spýtala, prečo bol proti zvyšovaniu minimálnej mzdy, prečo mi tu všetci v parlamente celé roky tvrdili, že ak zvýšime minimálnu mzdu, tak dôjde k prepúšťaniu, skončia firmy a tak ďalej. Jedine SMER – sociálna demokracia a skutočné strany, ktoré sme boli a sú vo vláde, sú za zvyšovanie minimálnej mzdy. To je základ toho, že tú mzdu určite chceme udržať všade.
Druhú vec chcem povedať. Áno, myslím si, že nad tými agentúrami sa treba zamyslieť aj v tomto zákone. Áno, to je aj môj názor. Ale chcem sa spýtať jedno, čo vy tu teraz rozprávate takéto strašenie. Veď my nemáme lekárov na dedinách. Veď ľudia majú problémy. Nikto nechce ísť robiť na obvodné ambulancie. Nemáme lekárov v malých nemocniciach, pretože je normálna migrácia na svete. Čo to chcete zastaviť alebo čo urobíme? Čínsky múr? Naši lekári odchádzajú do Čiech. Česi odchádzajú robiť do Švajčiarska. Švajčiari odchádzajú robiť ja neviem kam. Ale to je normálna vec, ktorú neviete zastaviť. Je to normálne, že každý si môže právo, má právo si vybrať. Áno, každý má právo si vybrať. Ale nie každý lekár sa uplatní vo Švajčiarsku, nie každý sa uplatní neviem kam.
My nemáme lekárov, nemáme zdravotné sestry. Pretože aj zdravotné sestry majú dneska vysoké školy, málokto chce byť pri lôžku. Však ja nehovorím, ja som za, veď práve tým, že zvyšujeme minimálnu mzdu, sa snažíme držať tie mzdy, ako sú. Jasne, to agentúrne zamestnávanie, tam visí otáznik. Ale určite by som nezakázala, pretože aj ja som mala vo futbale futbalistov zo Srbska. Mali rovnaký plat, ako mali moji slovenskí futbalisti. O čom sa bavíte? Čo si myslíte, že oni tu fakt prídu za päť euro?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2018 10:10 - 10:12 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ešte raz, pán Mihál. Dve otázky mi odpovedzte. Nie, či ma zvolili ľudia v Humennom, alebo nezvolili, to každý vie. A každý vie, čo robil Denník N a čo robili vaši blízki, ako vyschránkovali celé mesto, ako tam bol pán Bán, ako tam bol pán Kern a kto to všetko platil. 18 článkov Aktuality.sk, 18 článkov Denník N. Vy mi odpovedzte na otázku. Na inú otázku mi odpovedzte. Prečo ste boli proti zvyšovaniu minimálnej mzdy? A teraz tu rozprávate o priemernej mzde. Prečo ste to nikdy nepodporovali, prečo keď ste bol v strane a bol ste minister, hovorili ste, že trh všetko vyrieši, a nechceli ste zvyšovať minimálnu mzdu, jedine SMER tu stále vyjednával o minimálnej mzde.
Druhá vec, každá firma má kolektívne zmluvy. Sú tam predsa odbory a tie môžu rovnako zasiahnuť v týchto firmách. Ja určite som tá posledná, ktorá by obhajovala agentúry, a myslím si, že možno ešte aj o tom aj budeme rozprávať, o tom agentúrnom zamestnávaní, v tomto zákone, ale jednoducho tu nerozprávajte takéto nezmysly, že majú firmy vrátiť dotácie a podobne. Za vás ktorá firma vrátila dotácie? A vy ste bol hlavný, ktorý ste tuná obhajoval agentúry, ja si to pamätám. Ktorej firme ste vtedy povedali, aby vrátila dotácie, keď ste agentúrne zamestnali zamestnancov a vaši blízki kamaráti mali agentúry a zamestnávali tam? To vy sa fakt nehanbíte? A rozprávate tu o nejakých mzdách a vy ste boli prví proti tejto, aby takáto mzda nastala, aby sme zvyšovali. Čo chcete, aby tuná padli firmy? Veď väčšinou ľudia tuná majú vysokoškolské vzdelanie, pretože školy tu máme zadarmo, takže každý chce robiť v svojom obore a je vážny problém dostať ľudí do niektorých oborov, tak sa netvárme, že to tak nie je. A ekonomika vlastne rastie a nezamestnanosť sa znižuje.
Takže, pán Mihál, nerozprávajte tu teraz rozprávky a nerozhorčujte sa tu, pretože vy ste zástancom, aby sa minimálna mzda nezvyšovala, aby tu boli agentúry, agentúrne sa zamestnávali. Žiadna firma nevrátila dotácie. A my určite vyjednávame aj s odbormi a každá firma má odbory.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2018 9:57 - 9:59 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Mihál, vy sa teraz tvárite, že sme teraz a tu, vy ste zabudli na minulosť? Alebo vy ste tu nežili alebo teraz normálne vy si myslíte, že všetci tu máme vymazanú pamäť? Veď vaša strana, keď ste bol v SaS a vy ste tvrdili, trh všetko vyrieši, zrušme minimálnu mzdu, lebo trh všetko vyrieši, podnikatelia si budú dávať sami výplaty a presadzovali ste agentúry zamestnávania, čo ste aj priznali na výbore. To znamená, že my sa snažíme zvyšovať minimálnu mzdu a vy tu teraz, a vy ste rozprávali, že keď zavedieme minimálnu mzdu, tak koľko ľudí budú musieť firmy prepustiť. Veď ste nám to tu dennodenne obíjali o hlavu, že ako a prečo zvyšujeme minimálnu mzdu. Aká bude obrovská nezamestnanosť. Veď ja som sa tu ešte s pánom Kaníkom stavila, lebo povedal, že keď zvýšime minimálnu mzdu, tak pôjdeme, tak bude obrovská nezamestnanosť 20 percent. A teraz tu rozprávate nejaké fantazmagóriá o priemernej mzde a vy ste zásadne proti tomu, aby sme zvyšovali minimálnu mzdu. To vy fakt sa môžte pozrieť ráno na seba do zrkadla, čo tu rozprávate?
A dnes si povedzme na rovinu. Ja som z Humenného. V Humennom chýba takisto v MECOM-e kopu, kopu, kopu pracovných miest, pretože ľudia, áno, chcú dneska mať vyššie mzdy. Tak poďme to robiť ináč. Poďme s nimi rokovať, poďme sa pozrieť na školstvo, pretože všetkým sme umožnili vysoké školy, dneska si nikto nechce ísť za pás, takže poďme sa pozrieť a urobme nejak systémovo. Nekývte palcom! A nabudúce, keď budeme zvyšovať mzdu zase minimálnu, tak zase protestujte, že trh všetko vyrieši a minimálnu mzdu netreba zvyšovať, lebo tu dôjde k prepúšťaniu. Teraz chcete, aby zamestnanci platili priemernú mzdu, čo je dvakrát vyššie, aby ju mali aj ľudia z tretích krajín, a predtým ste nechceli zvýšiť ani minimálnu mzdu. No tak mi na toto odpovedzte a hlavne na tú vašu vetu, že trh všetko vyrieši. No prečo ten trh všetko nerieši, prečo sa stále s tým zaoberáme v parlamente?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2018 12:13 - 12:15 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ja som známa svojím postojom voči neziskovkám, rovnako sa vyjadrím voči tomuto paktu v hlasovaní. Pán Mazurek, že máte kožu na tvári, veď vy ste sa s tými neziskovkami spojili v Humennom. Že sa nehanbíte! Ja vám teraz poviem príbeh. 9. 11. večer, nákladné autá za pochodu v uniformách Ľudovej strany Slovensko, nákladné autá vstupujú do Humenného. Deti, mládež, kočiariky, všetko je tam. Nikto o tom nevie, neohlásený pochod. Nákladné autá vojdú.
Ďalej. Vy ste vystavili, ako vy hovoríte, bielych, ja to nepoužívam, ale teraz to použijem, svojich vlastných členov tomu, že policajti mali takýto pochod rozpustiť, a vy ste o tom vedeli. Ja som vám telefonovala tri dni predtým večer a rovnako som vám povedala, pán Mazurek, aj v rádiu, že vystavujete svojich členov k tomu, že ich môžu zbiť policajti. Vy sa nehanbíte?! Mohli zbiť nevinné deti, tehotné ženy! O čom vy tu rozprávate?! Však vy tak klamete, však vy neveríte tomu, čo tu rozprávate. V živote ste v Humennom nepochodovali, až 9. 11. - pred voľbami. Viete, ako na mňa útočili neziskovky, vy ste ich podporovali. Robili ste to zadarmo? Boli štyria migranti v azylovom tábore. Robili ste to zadarmo? Vaši členovia povedali, aby pochod bol v utorok, ale Kotleba a vy - aj s ním som komunikovala - ste dali pokyn, že tento pochod musí byť v piatok večer. Nepovolený. Ak by primátorka mesta dala pokyn rozohnať tento pochod, vašich ľudí by zbili policajti a vy by ste sa bili. Vystavili ste svojich ľudí, a nielen ľudí, ale aj ľudí na námestí, ktorí o tom vôbec nevedeli, riziku. Tehotné ženy, ľudia s kočiarikmi. Sa nehanbíte?! Vy sa nehanbíte, pán Mazurek?! S vami som telefonovala, ste koktali, keď som sa vás pýtala, prečo je pochod neohlásený. Vy sa nehanbíte, 9. 11. moratórium, vy tu rozprávate o..., že bojujete proti neziskovkám?!
Vy si tu robíte politickú kampaň, ohrozili ste kopu ľudí, a keď primátorka nedala pokyn rozpustiť, policajti tam stáli, s nákladnými autami ste vošli. Nikto o tom nevedel, celé Humenné o tom nevedelo, tak ste ešte vypálili ohňostroj, že sa nehanbíte!
Skryt prepis