Dobrý deň. Teraz trošku zase naspäť k zákonu ako takému, sme sa rozvášnili. Ja budem stručná a vecná. Ja mám nejaké otázky na pána ministra.
Ako prvá vec, ktorá ma zaujala, je, že v doplnkových, v doplnkových ordinačných hodinách sa ustanovilo, že ten, kto sa objedná na presný termín po riadnych ordinačných hodinách, bude ošetrený, nebude mu platené, nebudú lekárovi platené výkony z verejného zdravotníctva, zaplatí ich pacient, ale, ako...
Dobrý deň. Teraz trošku zase naspäť k zákonu ako takému, sme sa rozvášnili. Ja budem stručná a vecná. Ja mám nejaké otázky na pána ministra.
Ako prvá vec, ktorá ma zaujala, je, že v doplnkových, v doplnkových ordinačných hodinách sa ustanovilo, že ten, kto sa objedná na presný termín po riadnych ordinačných hodinách, bude ošetrený, nebude mu platené, nebudú lekárovi platené výkony z verejného zdravotníctva, zaplatí ich pacient, ale, ako tu píšeme, že lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny a všetko ostatné, ktoré indikoval lekár, ktorý má uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, budú mu hradené obvyklým spôsobom podľa platných právnych predpisov. Takže ak som to dobre pochopila, pán minister, on síce pôjde v doplnkových hodinách, zaplatí výkon u lekára, ale liečba a všetko ostatné mu bude preplatené z verejných financií, áno? A ja sa teda pýtam a je to na margo mojej otázky na výbore, ak si spomínate, čo som vám položila, ak máme nezazmluvnených lekárov a idete k nim, tak zaplatíte za výkony, však to je samozrejmé, ale zaplatíte aj za lieky. Ale ja sa pýtam, aký je potom rozdiel medzi týmito dvoma prípadmi? Pretože pre mňa je to to isté, verejné financie nejdú na výkony, čo už máte aj u nezazmluvneného lekára, ale liečba je preplatená. Dobre, tak potom mi odpoviete. To ja pôjdem ďalej a vy mi odpoviete, to mi stačí. Dobre, takže toto bola prvá vec.
No druhá vec, ktorá ma, len mi ho zabavíte, nebude mi vedieť odpovedať. Mám veľa otázok. (Povedané so smiechom. Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Ďuriš Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR
Pardon, ale prednosť má ten, kto je za pultom a je to teraz pani poslankyňa Šebová. Takže necháme pani poslankyňu dokončiť a potom, dobre? Ďakujem.
Šebová, Zuzana, poslankyňa NR SR
No druhá vec, pán minister, na ktorú by som teda bola rada, keby ste mi odpovedal, čo sa týka týchto, týchto doplnkových ordinačných hodín, tu som našla taký, taký odsek, že umožní sa pacientom lekár teda, ktorý má určené doplnkové ordinačné hodiny, objednanie sa na vyšetrenie počas týchto hodín prostredníctvom národného informačného systému na objednávanie prevádzkovaným, na prevádzkovanom Národným centrom zdravotníckych informácií. Neviem, máme taký systém? (Reakcia navrhovateľa.) Áno. Alebo informačného systému na objednávanie osôb, ktorý má overiť zhody. Čiže má licenciu po slovensky, áno? Alebo dostal certifikáciu. Dobre. Takže ten prvý asi nemáme ešte. Máme aj ten? Dobre. A toto druhé je, bude asi niečo také, že viem, že napríklad poisťovňa Dôvera disponuje takýmto, takýmto objednávacím, áno, viem, aj v Žiline majú nejaký taký systém. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Ďuriš Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR
Prepáčte, že vám do toho vstupujem. Pán minister, vy určite dostanete priestor na to, aby ste reagovali, lebo takto to nemá veľmi zmysel, lebo to nepočujú ani kolegovia tam vzadu. Takže bolo by dobré, pani poslankyňa, aby ste povedali a potom zareaguje pán minister.
Nech sa páči, v pohode, v pohode.
Šebová, Zuzana, poslankyňa NR SR
Dobre, tak zareagujete, áno, áno, dobre. Čiže to je, to bola jedna z otázok na NCZI, lebo pokiaľ viem, tak to malo byť súčasťou, áno, e-Healthu. A keďže tento, tento zákon má nadobúdať účinnosť 1. mája 2018, nechcem do vás rýpať, ale pochybujem, že dovtedy ten objednávací systém v rámci e-Healthu bude fungovať.
Potom tu mám takú jednu červenú zarážku, ale k tej sa vrátim nakoniec. A ešte ma v zákone zaujala jedna vec. Nikto z kolegov predo mnou sa o tom nezmienil, lebo všetci sme sa tak vrhli na tie doplnkové ordinačné hodiny, to je prehliadka mŕtvych tiel, ktorá sa tiež upravuje v rámci tohto zákona. Moja otázka znie, ak som to opäť dobre pochopila, bude vyhlásené verejné obstarávanie na organizátora, ktorý bude vlastne zastrešovať nejakých lekárov, ktorí budú mať na to právomoc alebo povolenie obhliadať mŕtvych, áno? Takže toto som asi dobre pochopila. Moja druhá otázka k tomu, alebo moja otázka k tomu znie: na čo potrebujeme organizátora, keď organizátor môže byť úrad pre dohľad? Rovnako môže zastrešiť týchto lekárov, ktorí budú môcť obhliadať mŕtvych a nepotrebujeme tam ďalší nejaký medzičlánok. To je ďalšia otázka.
Potom. Tomuto organizátorovi bude platený nejaký paušálny poplatok z verejných financií, za úhradu teda, teda za vykonanie prehliadky mŕtveho tela. Tak sa pýtam, či to máme stanovený nejaký strop, alebo tam máme nejakú dohodu? Na koľko budú tie zmluvy uzavreté? Na päť rokov? Alebo možno som sa nedočítala, alebo nešla som tak podrobne. Čiže je tam nejaká, nejaká doba, na ktorú bude mať ten organizátor povolenie vykonávať túto činnosť. Či tam bude aj nejaký strop, dnes je to 40 euro, aby sa nám nestalo, že za tri roky sa dohodnú lekári, že už im je to málo a oni chcú za obhliadku mŕtveho 120 euro. To bola ďalšia otázka.
Potom čo sa týka obhliadky mŕtveho tela v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti. Ak tomu dobre rozumiem, tak títo certifikovaní obhliadači alebo koroneri ich nazvem, aby to bolo jednoduchšie, budú chodiť aj do zdravotníckych, zdravotníckych zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti, čo znamená, že pacient zomrie v nemocnici a nemocnica je povinná zavolať takéhoto koronera, ktorý príde, obhliadne mŕtveho a povie áno, umrel bez cudzieho zavinenia, lebo neviem si inak predstaviť, že by ako z pohľadu vedel povedať, že bola zlá liečba alebo niečo, ale proste toto sa stane, áno? Dnes, pochopím to, keď je to, keď je to mimo ústavnej zdravotnej starostlivosti. Nie je mi to jasné, prečo aj do nemocníc. Dneska predsa, ak mám dobré informácie, tak vždy je nejaký lekár, ktorý má na to povolenie alebo certifikát, že môže, alebo že keď niekto umrie na onkológii, tak je tam lekár, ktorý príde, obhliadne a vykoná všetky tie úkony, ktoré sú pre to potrebné. Takže to bola ďalšia otázka.
Takisto by ma zaujímalo, pán minister, keby ste mi na to odpovedali, že ako to je potom so záchrannou zdravotnou službou. Či to takisto bude fungovať, že prídu zdravotníci k nejakému pacientovi, ktorý je, ktorý je v ťažkom zdravotnom stave a stane sa napríklad, že im umrie pri podávaní nejakej, nejakej prvej pomoci. Či aj oni musia, teda pacient umrel, zoberú sa, nasadnú do sanitky, idú naspäť, naspäť na stanovište a zavolajú koronera, ktorý príde, obhliadne mŕtveho a povie, že je mŕtvy, lebo neviem, čo iné môže zhodnotiť, prípadne je tam nejaké cudzie zavinenie, to je možno pri nejakých samovraždách, ale to ako nepredpokladáme, takže zase bude, zase príde ten koroner, ktorému zaplatíme 40 euro plus prepravu. To sú také otázky, ktoré by som k tomuto mala.
No a teraz, čo tu ešte máme? Tomuto som asi dosť nerozumela, ale je to tiež, týka sa to tej prehliadky mŕtveho tela. A je tu napísané: "Prehliadka mŕtveho tela lekárom poskytovateľa všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti alebo poskytovateľa špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorý je uvedený v rozpise úradu, je vykonaná bezodkladne aj vtedy, ak k oznámeniu úmrtia operačným strediskom tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby dôjde
a) počas jeho ordinačných hodín", áno, nebudem to celé čítať, "a lekár vykoná prehliadku mŕtveho tela bezodkladne po ich skončení, alebo
b) v čase, v ktorom je týmto lekárom poskytovaná pevná ambulantná pohotovostná služba" bla-bla "a lekár vykoná prehliadku mŕtveho tela bezodkladne po ukončení času, v ktorom sa pevná pohotovostná služba poskytuje."
Čiže v príklade, lebo toto je zložité. Čiže lekár slúži napríklad na LSPP a má teda, je v zozname a má prehliadať (zaznievanie gongu) aj, už? (Reakcia z pléna.) Dobre. A má teda povolenie k prehliadke mŕtveho, ale teda má tam svojich, svojich pacientov. (Zaznievanie časomeru.) Tak áno, že? No dobre. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Ďuriš Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR
To nebolo na vás, ale teraz vám naozaj váš rečníčky čas podľa rokovacieho poriadku vypršal.
Šebová, Zuzana, poslankyňa NR SR
Dobre a môžem ešte, by som chcela poprosiť jednu vec. Žiadam o vyňatie jedného bodu zo spoločnej správy na samostatné hlasovanie a jedná sa mi o bod 38. Takže mám viacej otázok. Bod 38 je znížený, znížený príspevok štátu na tých 3,71.
Ďakujem pekne. Nestihla som to, no.
Skryt prepis