Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážení kolegovia, turistika je najmasovejším športom na Slovensku. Realizuje sa asi na 14-tisíc kilometroch značených turistických trás, ktoré dnes, dodnes excelentným spôsobom udržiava Klub slovenských turistov, za čo im chcem veľmi pekne poďakovať a chcem im aj poďakovať za podporu tohto návrhu zákona, ktorý sme pripravovali v úzkej koordinácii s nimi.
Turistické značenie, ktoré máme na Slovensku,...
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážení kolegovia, turistika je najmasovejším športom na Slovensku. Realizuje sa asi na 14-tisíc kilometroch značených turistických trás, ktoré dnes, dodnes excelentným spôsobom udržiava Klub slovenských turistov, za čo im chcem veľmi pekne poďakovať a chcem im aj poďakovať za podporu tohto návrhu zákona, ktorý sme pripravovali v úzkej koordinácii s nimi.
Turistické značenie, ktoré máme na Slovensku, je spolu s veľmi podobným alebo rovnakým značením aj v Českej republike, a to z toho dôvodu, že naozaj má bohatú tradíciu. Hovoria, že 130 rokov už obdobným spôsobom sa realizuje značenie v našich horách alebo v našej krajine a je naozaj, tí, čo chodievate po turis..., tí, čo chodievate na turistiku aj v iných krajinách, tak iste ste si všimli, že je naozaj ojedinelé. Je to dôsledné značenie, ktoré minimalizuje šancu turistovi, ktorý ide bez sprievodcu, zablúdiť. Informácie na smerovníkoch, ktoré sa nachádzajú na, na tých smerovacích značkách, majú mnohokrát okrem vzdialenosti do nejakého, z miesta A do miesta B majú tam aj zhruba odhad časového presunu. Mnohokrát máme nadmorskú výšku a tieto značenia Klub slovenských turistov má aj cez rôzne digitálne aplikácie, ktoré si potom sťahujú rôzni provideri, naozaj sa nachádzajú aj na rôznych digitálnych aplikáciách.
Financovanie údržby týchto, tohto značenia v súčasnosti je cez, najmä cez dotácie z ministerstva školstva, ktoré cez svoje športové programy pomáha financovať údržbu tohto značenia tým, že aj Klub slovenských turistov má bohatú tradíciu, tak metodika značenia je tiež veľmi dobre obsiahnutá. Od senior značkárov sa vychovávajú aj junior značkári, ktorých, samozrejme, nie je dostatok, ale ja som presvedčená, že tak, ako som to počúvala pred dvadsiatimi rokmi, tak to isté aj teraz o dvadsať rokov počúvam. A verím, že o dvadsať rokov zase sa nájde generácia, ktorá sa turizmu, značeniu turistiky bude naďalej venovať.
Oni sa potom aj pýtajú aj na sociálnych sieťach, keď som informovala o tomto návrhu zákona, že a prečo ideme zasahovať do niečoho, čo je funkčné, keď to funguje, tak načo ideme do toho zasahovať? No je to dôležité z toho dôvodu, že ukázalo sa to aj, aj v súčasnosti, keď bola zavretá krajina pre iné aktivity, ako len vychádzok do prírody. Ľudia objavili prírodu a oceňujú, samozrejme, kvalitu turistického značenia. Menej už oceňujú kvalitu značenia náučných chodníkov, ktorá z tohto celého systému vypadla a menej už tiež oceňujú to, že napríklad taká vodná turistika, ktorá tiež má bohatú tradíciu na Slovensku, napríklad nemá absolútne žiadne dohodnuté značenie. Preto je, sme sa zhodli na tom, že je dôležité, aby sa zaviedla platná a účinná právna úprava, ktorá, ktorá bude ošetrovať problematiku ochrany turistického značenia, ale taktiež aj sankcií, ktoré by, ktoré je potrebné zaviesť v prípade, keď niekto turistické značenie, ktoré je značením vo verejnom záujme, tak ak ho niekto poškodzuje.
To, čo vlastne zavádzame, je aj turistický register. V svojom úvodnom slove som povedala síce, že Klub slovenských turistov vedie turistický register pre svoje potreby, evidencie aj vyúčtovania dotácie vo vzťahu k ministerstvu školstva, avšak stretávame, je potrebné tento register naozaj, aby bol, keďže to je činnosť vo verejnom záujme, aby takýto register bol vo vlastníctve a prevádzkoval ho štát pomocou organizácie, ktorá bude poverená na jeho prevádzkovanie a aby tento register bol takzvane povedané nakŕmený všetkými potrebnými podkladmi, aby sa zachovávala kontinuita najmä pri nových trasách, ktoré, ktoré ak by sa realizovali, tak aby dokumentácia povolenia, dohody, zmluvy a v neposlednom rade aj informácie z informačných panelov aby boli koncentrované na jednom mieste a aby v prípade zničenia nejakého aj informačného panelu, tá obsahová stránka sa nestratila, ale aby sa vedela nahradiť identickým alebo obdobným obsahom.
To, čo vlastne ešte bola ďalšia otázka, bola otázka toho uplatňovania verejného záujmu. Tu treba povedať, že už dnes je turizmus činnosť vo verejnom záujme, čiže nezavádzame nič nové. Turisti, človek v lese má právo chodiť aj mimo turistických, mimo turistického značenie okrem prípadov, ak to zákon, iný zákon neobmedzuje. Tým zákonom, ktorý to obmedzuje, je zákon o ochrane prírody a krajiny a aj v tomto duchu v podstate sa upravuje legislatíva ohľadom pohybu aj mimo značených turistických trás, ktorých dnes v súčasnosti je, je vlastne zakázaný.
Upravuje sa možnosť takzvaného prírodného turizmu, kde nie každý, nie každý je schopný alebo rád sa pohybuje sám. V podstate nebola iná možnosť mať sprievodcu v lese, hoci aj v druhom stupni. Nehovoríme len o sprievodcovaní v, na území, ktoré sú nejako exponované, kde ten exponovaný terén je upravený inými zákonmi, najmä v zákone o horskej záchrannej službe, kde sa hovorí o sprevádzaní tými horskými sprievodcami, ale aj v územiach, ktoré nemajú, ktoré sa nachádzajú mimo tých exponovaných trás, tak sa umožňuje, tento zákon umožňuje, aby boli ľudia doprevádzaní či sprievodcom prírodného turizmu alebo iným sprievodcom, pretože dnes v tých iných častiach, lokalitách to mohol vykonávať len pracovník štátnej ochrany prírody.
Zákon sme sa dohodli, že pôjde do predĺženého medzirezortného pripomienkového konania, čiže bude ho dávať ministerstvo školstva. Chcem ich požiadať, aby to bolo predložené v štandardných lehotách, nie v skrátených, ako sa zvyknú poslanecké návrhy. Takže chcem požiadať, aby minimálne na 21 dní bol v MPK-áčku, tak aby všetky otázky, ktoré sa natískajú rôznym subjektom k tomuto zákonu, aby mohli byť položené. Keď sme ich nestihli v rámci prípravy zákona, ktorá trvala asi trištvrte roka, ak sme ich nestihli zodpovedať alebo sme ich nezapracovali, tak aby sme vedeli, vedeli vysvetliť, tak aby v septembri sme naozaj návrh zákona mohli schváliť, a aby ministerstvo školstva mohlo začať pracovať na, na registri a aby turistické značenie bolo chránené.
Chcem ešte sa poďakovať kolegovi Jankovi Benčíkovi za vtipný, za vtipný preklep, ktorý sa dostal do prílohy tohto zákona, kde vlastne príloha zákona vlastne znázorňuje turistické značenie, ktoré dnes je, je len v norme, v štátnej norme, ale ktorá nie je záväzná. Tým, že vlastne ten vizuál turistických značiek prekladáme ako do prílohy zákona, tak vlastne to tá forma toho turistického značenia bude tým pádom daná zákonom. No a mám tam taký vtipný preklep, tam máme, že ´zákaz plavky´ (povedané so smiechom), namiesto ´zákaz plavby´. Takže toto bude možno bonmot tohto, tohto zákona, ale, samozrejme, to je preklep, ktorý sa musíme dohodnúť tu s parlamentnou legislatívou, či sa to musí upravovať pozmeňovacím návrhom, alebo sa to len opraví v rámci nejakej jazykovej korektúry. Ale každopádne ďakujem za toto milé upozornenie.
Skryt prepis