Ďakujem za slovo, vážený pán predseda Národnej rady.
Ctená snemovňa, včera náš poslanecký klub prostredníctvom predsedu, teda poslanecký klub SMER – sociálna demokracia podal úplne jasné stanovisko k tomuto návrhu, ktorý ste tu predložili. Myslím si, že tam bolo dostatok argumentov, prečo sa pozeráme na tieto opatrenia tak, ako sa pozeráme, a zároveň tam bol aj nejaký prístup naznačený, ktorý by sme my presadzovali.
A je tam jedna...
Ďakujem za slovo, vážený pán predseda Národnej rady.
Ctená snemovňa, včera náš poslanecký klub prostredníctvom predsedu, teda poslanecký klub SMER – sociálna demokracia podal úplne jasné stanovisko k tomuto návrhu, ktorý ste tu predložili. Myslím si, že tam bolo dostatok argumentov, prečo sa pozeráme na tieto opatrenia tak, ako sa pozeráme, a zároveň tam bol aj nejaký prístup naznačený, ktorý by sme my presadzovali.
A je tam jedna vážna a dôležitá vec, ktorú musíme brať do úvahy, a tú podčiarkoval aj predseda poslaneckého klubu Robert Fico, a to je ústavnosť všetkých týchto opatrení, ktoré prijímate. Preto sme hovorili o tom, že ak teda máte tú ústavnú silu a ste schopní tu prijať zákon, ústavný zákon, ktorým povedzme nariadite povinné očkovanie, tak už to nebude v rozpore s ústavou, ale bude to v súlade s ústavou a môžete svojím spôsobom robiť aj možno takéto obmedzovania alebo porušovania povedzme ľudských práv a slobôd. Ale musí to byť zákonnou cestou.
A myslím si, že na tomto by malo záležať aj vám, vážené panie poslankyne a páni poslanci, pretože vy máte tú najväčšiu ťarchu, mám na mysli vás, koaličných poslancov, za prijímanie všetkých opatrení a potom aj za tú spätnú väzbu, ktorú dostávate od občanov Slovenskej republiky. A tá spätná väzba od občanov Slovenskej republiky je veľmi zlá a vy si to uvedomujete. Akokoľvek sa tu budete vyhovárať, že je pandémia a že kvôli tomu je to také zlé, ale formu, spôsob komunikácie máte predovšetkým vy v rukách. Spôsob, akým, ako komunikujete a ako rozdeľujete spoločnosť a prípadne nedodržiavate aj Ústavu a zákony Slovenskej republiky.
Ľudia na Slovensku, nemôžete ich brať ako, že sú to negramotní ľudia, ktorí nemajú svoj právny názor. A nie sú to len oni, pretože sú tu renomovaní právnici, aj ústavní právnici, ktorí hovoria o tom, že tu je niekde problém v systéme. Spomeňme len pani doktorku Pirošíkovú, ktorá jasne poukazuje na to, že tak, ako sa to rieši na Slovensku, je to podľa nej v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, ale aj s medzinárodnými pravidlami, ku ktorým sme sa zaviazali. A použila príklad Českej republiky, ktorá nám je najbližšia, kde občania slovenskej, teda kde občania Českej republiky majú možnosť v právnom systéme sa domáhať svojich ľudských práv na súdoch a tie súdy zasadajú a rozhodujú. Rozhodli o množstvách podaniach, kdežto u nás na Slovensku to nie je možné.
Preto sme prišli s návrhom, ktorý sme podali na Ústavný súd ešte v marci tohto roku, aby Ústavný súd, pretože sa zhodneme na tom, že nejaká autorita tu musí byť a je to Ústavný súd, aby rozhodol, že či je možné obmedzovať ľudské práva len na základe vyhlášok a nie na základe zákona tak, ako s tým predpokladá Ústava Slovenskej republiky.
Ale neboli sme to len my. Bol to dokonca aj generálny prokurátor Slovenskej republiky, ktorý takéto podanie dal 18. marca tohto roku. A potom to urgoval 11. júla v roku 2021. Ja vám prečítam, akým spôsobom argumentoval, a dodnes Ústavný súd nerozhodol. Ústavný súd, zhodneme sa na tom, práve v takýchto výnimočných situáciách, kedy dochádza k porušovaniu alebo mohlo by dochádzať, aby som neprejudikoval, ale náš názor je taký, môžeme ho mať, tak má rozhodnúť a my budeme potom rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu, tak ako to robíme aj doposiaľ, tak by sme to mali, aj keď môžeme mať výhrady k tomu.
Dodnes Ústavný súd nerozhodol, a preto prichádzame s touto iniciatívou, ktorú už aj naznačil náš predseda poslaneckého klubu. A generálny prokurátor urguje to svoje podanie 18. marca 2021 takto:
„Bezodkladné rozhodnutie Ústavného súdu považujem za nevyhnutné. Využitím oprávnenia generálneho prokurátora Slovenskej republiky som návrhom z dňa 18. marca 2021 na Ústavnom súde Slovenskej republiky inicioval preskúmanie súladu ustanovení zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia oprávňujúcich Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydávať všeobecne záväzné právne predpisy označené názvom Vyhláška, a to bez riadneho legislatívneho procesu, pripomienkového konania vykonávaného na portáli, dôvodovej správy, normy a bez ich vyhlásenia v Zbierke zákonov, ale len vo Vestníku vlády Slovenskej republiky, v publikačnom prostriedku pre miestnu štátnu správu, čo nemožno považovať za publikáciu vo formálnom zmysle, ale aj ustanovení zákona vylučujúcich súdny prieskum aktov Úradu verejného zdravotníctva v dôsledku retroaktívnej zmeny povahy opatrení Úradu verejného zdravotníctva vydaných pred 15. októbrom 2020.
Ústavný súd Slovenskej republiky prijal môj návrh na ďalšie konanie dňa 26. mája 2021. Ak má byť právo nástrojom zvládania a prekonania pandémie COVID-19, nemôže byť“ dlhodobý, „dlhodobo proces tvorby právnych noriem Úradu verejného zdravotníctva a ich aplikácia predmetom pochybností o ich zákonnosti a ústavnosti.
Právo vyžaduje jasnosť a včasnosť. Za situácie, keď sú občania denne postavení tvárou v tvár s právnymi normami Úradu verejného zdravotníctva, ktoré zásadným spôsobom zasahujú do ich práv, považujem z hľadiska právnej istoty a stability právnych a spoločenských vzťahov za nevyhnutné, aby Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol o mnou podanom návrhu bezodkladne a dal tak jasne a“ uveriteľne odpovede, „uveriteľné odpovede na zásadné právne otázky.“
Dámy a páni, aj pre vás, myslím si, predovšetkým poslanci z vládnej koalície, je dobré, pokiaľ Ústavný súd sa k takejto pochybnosti, ktorú vyjadril generálny prokurátor, vyjadrí. Ak rozhodne v prospech toho, čo tu prijímate, tak budete mať rozviazané ruky a budete môcť aj tým argumentovať. Preto prichádzam s návrhom uznesenia za náš poslanecký klub SMER – sociálna demokracia, kde chceme, aby aj Národná rada Slovenskej republiky sa pridala k tomuto aktu, ktorý urobil nielen generálny prokurátor, ale aj jedna z parlamentných strán. A toto uznesenie, aby sme prijali ako odkaz, že v dnešnej dobe je potrebné, aby Ústavný súd včas rozhodoval. Pretože je to dôležité aj možno na zmiernenie napätia, aby bolo jasne povedané všetkým tým, ktorí argumentujú, že Úrad pre verejné zdravotníctvo vyhláškou mi nemá čo rozkazovať, lebo ja mám ústavné práva, aby jasne Ústavný súd to pomenoval. Preto, dámy a páni, prednesiem uznesenie ako na záver môjho vystúpenia.
Chcem ešte upozorniť na jednu dôležitú vec v tejto súvislosti, ktorú konkrétne teraz popisujem, a tá súvisí s tým, že priamo v rokovacom poriadku máme uvedené niečo, čo si myslím, že by sme mali rovnako ctiť.
Je to ustanovenie rokovanie o návrhoch v zákonov, je to desiata časť, § 68 ods. 4 rokovacieho poriadku, presnejšie zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. A ten hovorí: „Ak sa má podľa zákona vydať vykonávací predpis, predseda národnej rady môže vyžiadať od navrhovateľa zákona jeho návrh. Návrh vykonávacieho predpisu predloží navrhovateľ zákona vždy,“ podotýkam, vždy, vážené pani poslankyne, páni poslanci, pani ministerka, „ak má vykonávací predpis nadobudnúť účinnosť súčasne so zákonom, podľa ktorého má byť vydaný.“ Súčasne so zákonom, podľa ktorého má byť vydaný.
Čiže ak toto má byť platné od 1. 1. 2022 a rovnako aj vyhláška, ktorú vydá Úrad pre verejné zdravotníctvo, my by sme tu mali mať tú vyhlášku priloženú k tomuto zákonu. Toto hovorí rokovací poriadok Národnej rady. A podložím to vaším návrhom, vážené pani poslankyne, páni poslanci, vážená pani ministerka, lebo neustále tu frflete, ale môžete sa vyjadriť, aby to počuli aj ostatní, ste predsa ministerka spravodlivosti.
V čl. IV predkladáte novelu Zákonníka práce a hovoríte v bode 2, že ak „počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom verejného zdravotníctva vydaný na základe osobitného predpisu, ktorým sa pre zamestnávateľa upravuje dočasné podmieňovanie vstupu na pracovisko príslušným dokladom zamestnanca“ a tak ďalej, tu jasne hovoríte o tom, že to bude upravovať vyhláška Úradu verejného zdravotníctva. A bude v platnosti práve vtedy, keď aj bude v platnosti tento zákon.
To znamená, že, vážený pán predseda Národnej rady, je to aj vaša kompetencia v zmysle rokovacieho poriadku, ja som to prečítal, dávam procedurálny návrh, aby bola prerušená rozprava o tomto bode, až dokedy nebude predložená do Národnej rady v súlade s rokovacím poriadkom vyhláška, ktorá je presne definovaná práve v tomto zákone, ktorý predkladáte v skrátenom legislatívnom konaní v časti Zákonníku práce.
A teraz, vážené pani poslankyne, páni poslanci, si dovolím predniesť uznesenie, ktorým by sme chceli spoločne, lebo myslím si, že aj vám záleží na tom, aby ste mali nástroj na to, keď Ústavný súd rozhodne, že to, čo prijímate, je v súlade s ústavou, a upokojiť aj situáciu mnohých ľudí, ktorí o tom pochybujú, tak by ste mali za takéto uznesenie zahlasovať, aby sme odkázali a dali jasný signál Ústavnému súdu, že je to veľmi dôležité. Tak ako to urobil generálny prokurátor.
Národná rada Slovenskej republiky schvaľuje toto uznesenie k posilneniu právnej istoty a stability právnych prepisov schvaľovaných a aplikovaných v súvislosti s pandémiou COVID-19.
Národná rada Slovenskej republiky, rešpektujúc podľa čl. 124 Ústavy Slovenskej republiky, je Ústavný súd Slovenskej republiky nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti, pripomínajúc:
Po prvé, že ak má byť právo nástrojom boja proti pandémii COVID-19, proces tvorby schvaľovania a aplikácie právnych predpisov nemôže byť predmetom pochybností o ich zákonnosti a ústavnosti.
Po druhé, že niektoré právne predpisy, najmä vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré zásadne zasahujú do základných práv a slobôd občanov, vyvolávajú spory a narúšajú právnu istotu.
Po tretie, že okrem iných podaní, iných subjektov dňa 18. marca 2021 inicioval generálny prokurátor Slovenskej republiky na Ústavnom súde Slovenskej republiky preskúmanie súladu ustanovení zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia oprávňujúcich Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydávať všeobecné záväzné právne predpisy označené ako vyhlášky, vyzýva Ústavný súd Slovenskej republiky, aby v záujme predchádzania konfliktom a právnej istoty a stability bez ďalších prieťahov rozhodol o podaní generálneho prokurátora Slovenskej republiky z 18. marca 2021, ako aj o ďalších obdobných podaniach.
Podpísaní poslanci za poslanecký klub SMER – sociálna demokracia.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, generálny prokurátor Slovenskej republiky dostal v tejto snemovni nebývalú podporu naprieč politickým spektrom. Tento generálny prokurátor dal legitímne na základe svojich kompetencií podanie na Ústavný súd, a pokiaľ Ústavný súd práve v situácii, kedy je tu pochybnosť o porušovaní základných ľudských práv, zatiaľ nerozhodol, myslím si, že je povinnosťou ústav..., teda zákonodarného zboru Národnej rady Slovenskej republiky, aby sa k tomuto postavil, pretože tu sa všetky tieto zákony prijímajú, ktoré generálny prokurátor popísal, že sú pravdepodobne v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.
Preto vás chcem poprosiť, aby ste podporili tento návrh uznesenia, a tým vyzva... vyslali jasný signál aj Ústavnému súdu, aby čím skôr rozhodol a túto právnu neistotu, na ktorú poukazuje nielen on, ale aj my, neustále raz a navždy vyriešil a podľa toho sa budeme potom všetci riadiť.
Takže chcem vás podporiť, á, chcem vás požiadať o podporu tohoto uznesenia a zároveň ešte raz, pán predseda, upozorňujem na môj procedurálny návrh, pretože podľa nášho názoru a výkladu rokovacieho poriadku je porušený rokovací poriadok. Mali by sme mať návrh vyhlášky k dispozícii pri prerokovaní tohto návrhu zákona.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis