Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.9.2021 o 17:09 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2021 11:05 - 11:06 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, mám dva procedurálne návrhy. Prvý, ak teda platí, čo ste povedali, že ak bude opozícia potrebovať 3 poslanecké kluby na predloženie procedurálneho návrhu, takže, takže váš klub, s ním môžme rátať, tak by som chcel požiadať v mene troch poslaneckých klubov, SMER - SD, Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko a SME RODINA, aby sme zaradili do programu tejto schôdze tlač 668, návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky v znení neskorších predpi... 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.
Odôvodnenie. Návrh novelizácie ústavy reaguje na nález Ústavného súdu PLÚS 7/2001 a týka sa možnosti skrátenia volebného obdobia ústavným zákonom, ako i výsledkom referenda. Vzhľadom na viaceré mediálne vyjadrenia lídov koaličných... lídrov koaličných strán, ktorí deklarujú záujem na takejto zmene Ústavy Slovenskej republiky, navrhujeme zaradiť tento bod do programu 40. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh spĺňa všetky formálne náležitosti podľa rokovacieho poriadku, bol riadne predložený v lehotách podľa rokovacieho poriadku na rokovanie a nebol zaradený do programu tejto schôdze a žiadame týmto, aby sme ho na základe súhlasu pléna zaradili do schôdze, rokovania 40. schôdze Národnej rady. To je prvý.
A druhý pozmeňovací ná... teda procedurálny návrh. Vážený pán predseda, žiadam, aby v súlade s rokovacím poriadkom Národnej rady Slovenskej republiky pri tlači 606, Správa generálneho prokurátora Slovenskej republiky o činnosti prokuratúry v roku 2020 a poznatkoch prokuratúry o stave zákonnosti v Slovenskej republike, sa hlasovalo najskôr o návrhu uznesenia v znení tak, ako bolo predložené, schválené a odporúčané gestorským výborom, a ak sa bude hlasovať o pozmeňovacom návrhu z rozpravy, tak žiadam, aby sa o ňom hlasovalo až následne, v prípade, že nebude toto schválené to pôvodné uznesenie, tak by sme mohli pristúpiť k hlasovaniu o ňom.
Odôvodnenie. Pán spravodajca pán poslanec Baránik predložil v rozprave pozmeňujúci návrh k uzneseniu. Z obsahového hľadiska však nejde o pozmeňovací návrh, ale o nový návrh uznesenia. V takom prípade v súlade s rokovacím poriadkom sa musí hlasovať najskôr o pôvodne predloženom návrhu uznesenia, až v prípade, že toto nebude schválené, môže sa pristúpiť k hlasovaniu o novom predloženom uznesení. Ak by išlo o pozmeňujúci návrh, čo nie je tento prípad, tak by sa, samozrejme, hlasovalo naopak.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 18:47 - 18:48 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Baránik, ja stále ešte evidujem a opakuje sa to, vašu snahu podriadiť prokuratúru pod štátnu moc, ale máme tu dva rôzne systémy prokuratúr a tú prokuratúru v našom type, ako ju máme na Slovensku, a štátne zastupiteľstvo, napríklad ako je v Čechách, kde je podriadená ministrovi spravodlivosti.
Na Slovensku však prokuratúra, má postavenie sui generis, a aj keď je pravdou, že v ústave priamo nie je napísané, že je nezávislým orgánom, ale vyplýva to z charakteru tohto orgánu. Neviem, teda podľa vás, od koho by mal byť, mala byť prokuratúra závislá, ale ja si myslím, že v postavení prokuratúry v slovenskom právnom poriadku, tak ako je nastavená a tak ako to aj v ústave má samostatnú hlavu ústavy, tak má postavenie nezávislého orgánu od politickej moci. A tak, si myslím, že je to správne a tak by to aj malo byť, pretože v opačnom prípade by sa naozaj diali veci, aké dnes ukazujú, že sa dejú na Špeciálnej prokuratúre.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 17:09 - 17:11 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, za slovo. Vážení kolegovia, ďakujem vám všetkým za faktické poznámky. Ak dovolíte, budem sa venovať len jednej, jednému kolegovi, a to pánovi poslancovi Baránikovi.
Pán poslanec, neviem, či ste ma nepočúvali úplne dobre a pozorne, alebo teda nerozumiete tým veciam, ale ja teda nemôžem v žiadnom prípade súhlasiť a považovať za pravdu, čo ste povedali, že prokurátor svojím rozhodnutím rozhoduje o vine a treste, resp. že môže zrušiť obvinenie. Prokurátor generálny svojím rozhodnutím môže rozhodnúť len o nezákonnosti postupu prokurátora. To je alfa a omega a to je kľúčové v tomto. Nič nebráni tomu, opakujem to už tretíkrát, dvakrát som to povedal vo svojom vystúpení, nič nebráni tomu, aby sa znova mohlo začať konanie prípravné, aby sa znovu mohlo vzniesť obvinenie, aby sa znovu mohlo trestne stíhať daného páchateľa, ale už len zákonným spôsobom.
Rozhodnutie generálneho prokurátora je len o tom, aby sa odstránili nezákonné postupy v prípravnom konaní. A videli sme, že v konkrétnom rozhodnutí ich bolo 27! Nie jedna, jedno porušenie. Dvadsaťsedem.
Ale je to pochopiteľné, tento váš názor, pán poslanec Baránik, pretože my všetci vieme, že vašou ambíciou je zrušiť prokuratúru a pretransformovať ju na štátne zastupiteľstvo tak, aby generálny prokurátor bol priamo podriadený ministerke spravodlivosti a priamo plnil jej pokyny. Takže v tomto som vôbec neni prekvapený vaším vystúpením.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.9.2021 16:50 - 17:00 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán generálny prokurátor, kolegyne, kolegovia, chcel by som sa vyjadriť k niektorým otázkam právneho štátu a otázkam budovania dôvery v právny štát, o ktorých hovoril vo svojom úvodnom prejave pán generálny prokurátor.
Článok 149 Ústavy Slovenskej republiky hovorí úplne jasne: „Prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu.“
Na to nadväzuje potom zákon o prokuratúre, ktorý hovorí, že: „Prokuratúra je samostatná hierarchicky usporiadaná jednotná sústava štátnych orgánov na čele s generálnym prokurátorom, v ktorej pôsobia prokurátori vo vzťahoch podriadenosti a nadriadenosti.“ Zdôrazňujem, vo vzťahoch podriadenosti a nadriadenosti.
„Prokuratúra chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu.“ Čiže aj zákon o prokuratúre len dupľuje a opakuje to, čo hovorí ústavný článok.
Ďalej v § 3 zákon o prokuratúre jednoznačne hovorí, že „prokuratúra je v rozsahu svojej pôsobnosti povinná“ - zopakujem, povinná - „vo verejnom záujme vykonať opatrenia na predchádzanie porušeniu zákonnosti, na zistenie a odstránenie porušenia zákonnosti, na obnovu porušených práv a vyvodenie zodpovednosti za ich porušenie, pričom pri výkone svojej pôsobnosti je prokuratúra povinná“ - opäť povinná - „využívať zákonné prostriedky tak, aby sa bez akýchkoľvek vplyvov zabezpečila dôsledná, účinná a rýchla“ oprava, „ochrana práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu.“
Za týmto účelom je v zákone definovaná aj pôsobnosť prokuratúry. A pôsobnosť prokuratúry je definovaná tak, že je tu napísané, že vykonáva, teda že ju zabezpečuje trestným stíhaním osôb podozrivých zo spáchania trestných činov na jednej strane, ale na druhej strane aj dozorom nad zachovávaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní.
Čiže aký tu má zákonodarca na mysli dozor? Akej zákonnosti v prípravnom konaní a pred začatím trestného stíhania? No zákonnosti, ktoré je... ktorá má byť dodržiavaná v rámci vyšetrovania a v rámci prípravného konania. To znamená, nielen smerom von prokuratúra pôsobí vo vzťahu k stíhaniu trestných činov, ale aj smerom dnu vo vzťahu k jednotlivým prokurátorom a vyšetrovateľov. A to je, myslím si, kľúčová otázka. Zodpovedným za zákonnosť prípravného konania, tzv. pán sporu, v trestnom konaní je v každom právnom štáte zástupca štátu. V prípade slovenského právneho poriadku je to prokurátor. Spochybňovanie tejto kompetencie je podľa môjho názoru v rozpore s požiadavkou právneho štátu. Obvinenie ešte neznamená, že niekto spáchal trestný čin a v mnohých prípadoch je hranica medzi dôkazmi a len podozreniami veľmi tenká. Ak sa však podozrenia alebo nepodložené tvrdenia, tobôž krivé obvinenia budú chápať ako dôkaz v trestnom konaní, tak tu máme diktatúru, a nie právny štát, ako by sme to všetci chceli mať.
Počuli sme štatistiku, koľko rozhodnutí Generálnej prokuratúry, resp. generálneho prokurátora bolo vo veciach dodržiavania zákonnosti v prípravnom konaní a koľko z nich sa týkalo mediálne známych káuz. O to viac je zarážajúce, že reakcia politikov na jedno konkrétne rozhodnutie je zriadenie pracovnej skupiny pod Bezpečnostnou radou štátu, ktorá má pripraviť legislatívne opatrenia na obnovenie dôvery v právny štát, to je cieľom, ako teda prenikajú informácie z tejto pracovnej skupiny, majú byť obmedzenia pôsobnosti a kompetencií generálneho prokurátora a Generálnej prokuratúry ako takej. A to len preto, že sa niekomu nehodí do karát nejaké konkrétne rozhodnutie, ktorého cieľom nie je nič iné, len dodržiavanie zákonnosti v prípravnom konaní.
Vážení kolegovia, hlavne z vládnej koalície, pretože vy vládnete, takto si predstavujete spravodlivosť na Slovensku? A treba tu znova zdôrazniť, že tu nejde o rozhodnutia vo veci. Teda nie je to rozhodnutie ktoré by malo následky res iudicata, teda prekážky rozhodnutej veci, a teda nevylučuje opätovné začatie trestného stíhania, resp. vznesenie obvinenia, avšak už zákonným spôsobom.
Z hľadiska udržania demokratických istôt v právnom štáte považujem za neakceptovateľné snahy výkonnej a zákonodarnej moci o účelové zmeny zákonných inštitútov slúžiacich na ochranu zákonnosti bez akejkoľvek predchádzajúcej odbornej diskusie, a to len v dôsledku toho, že sa niekomu nepáči nejaké konkrétne rozhodnutie, ktoré má za cieľ dosiahnuť zákonnosť.
V právnom štáte je podľa môjho názoru neakceptovateľné uvažovať o zmene právnej normy iba z dôvodu zákonného, ale nepopulárneho rozhodnutia, ktoré nenapĺňa politické predstavy a očakávania. Zmena akéhokoľvek právneho inštitútu motivovaná aktuálnou reakciou verejnosti na individuálne rozhodnutie je okrem iného aj v rozpore s ústavným princípom predvídateľnosti a stability právneho poriadku.
Zmeny zákona len kvôli konkrétnym kauzám aj historicky ukázali a vždy vniesli pachuť zneužívania moci na politické ciele, čo, si myslím, že vôbec nesvedčí budovaniu právneho štátu. K dôvere občanov v právny štát, ústavne inštitúcie a ich predstaviteľov neprispieva ale ani mediálna dezinpretá... dezinterpretácia následkov použitia § 363 Trestného poriadku, ktorý ako zákonný inštitút znamená pre každého občana tohto štátu poistku pred svojvôľou zo strany zložiek verejnej moci, nezakladá prekážku rozhodnutej veci, a teda nevylučuje opätovné vznesenie obvinenia a začatie trestného stíhania, ako som už hovoril predtým.
Odcitujme si, pretože médiá často hovoria o tom, že § 363 sem, že § 363 tam, ale nikto nevie, ako zneje. Tak si ho odcitujme, kolegovia: „Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.“
Čo je na tomto zlé? Veď to by mala byť samozrejmosť. Ak je to teda inštitúcia ktorá, v ktorej fungujú vzťahy nadriadenosti a podriadenosti, tak ak ten nadriadený prokurátor zistí, že podriadený prokurátor nezákonne koná, tak je jeho povinnosťou to zastaviť. A na tom nevidím absolútne nič zlé. Tolerovanie nezákonnosti v činnosti orgánov činných v trestnom konaní je totiž vzhľadom na svoju zásadnú spoločenskú nebezpečnosť vo svojich možných dôsledkoch práve podkopávaním základných princípov právneho štátu.
Čítali sme tu správu SIS, z ktorej sme boli všetci šokovaní. Následne sme sa dočítali v znesení obvinenia informácie z odposluchov, to znamená nie nejaké vymyslené výpovede, jedna pani povedala, ale naozaj zdokumentované výpovede, ktoré hovorili o tom, ako sa tu manipulujú trestné konania, ako si vyšetrovatelia vymýšľajú, že tohto potrebujeme obviniť, tak čo si tak asi naňho vymyslíme, aby sme to dosiahli, a to, si myslím, že nemôže nechať nikoho z nás chladnými.
Mediálne dezinformovanie o následkoch použitia § 363 útočiace na nedostatočné právne vedomie verejnosti, a to či už účelovo motivované, alebo v dôsledku nekompetentnosti tých, ktorí o tom informujú, len zvyšujú ohrozenie fungovania právneho štátu. Celospoločenská akceptácia a politická podpora takéhoto stavu nebezpečne smeruje k totalitnému režimu a nemôže byť v záujme žiadneho občana spoliehajúceho sa na ochranu svojich práv inštitúciami fungujúcimi v slobodnom, právnom a demokratickom štáte. Kolegovia, dnes sa to deje vo vzťahu k politikom, zajtra si takto budú vybavovať účty podnikatelia, pozajtra susedia. Toto naozaj chceme?
A na záver už len jedna otázka. Trestné stíhanie samo osebe, osobitne väzobné trestné stíhanie je vážnym zásahom do základných práv človeka. Samotné trestné stíhanie už len pritom môže človeku ľahko zničiť život. No a osobitne, ak takéto trestné stíhanie je nezákonné, nehovoriac o tom, teda ak je takto nezákonne ešte človek väzobne stíhaný.
Kolegovia, kolegyne, uvedomili ste si niekedy, že človek môže byť prepustený zo zamestnania, môže skrachovať ako podnikateľ, môže sa dočkať rozvratu v rodine, prísť o manželstvo, stratu spoločenského postavenia a podobne? A to napriek tomu, že krajská prokuratúra, resp. generálna prokuratúra videla pochybenia a nezákonnosť v trestnom stíhaní, a toto chcete, aby mali tolerovať a nemohli sa proti tomu ozvať a nemohli by to napraviť? Tak ja si myslím, že takto to fungovať nemôže.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 18:51 - 18:53 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán poslanec Dostál, vyjadrím sa k vašim tvrdeniam ohľadom kompetencií generálneho prokurátora. Zodpovedným za zákonnosť prípravného konania je tzv. dominus litis, pán sporu, je v každom právnom štáte zástupca štátu. V prípade slovenského právneho poriadku je to práve prokurátor. Spochybňovanie tejto kompetencie je v rozpore s požiadavkou právneho štátu. Keď si pozriete do zákona o prokuratúre, kompetencie, ktorá má prokuratúra, tak medzi kompetencie patrí trestné stíhanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov a dozor nad zachovávaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania v rozsahu podľa osobitného zákona a v prípravnom konaní. Čiže zopakujem, dozor nad zachovávaním zákonnosti. Keďže generálny prokurátor je v zmysle postavenia prokuratúry na čele hierarchicky usporiadanej jednotnej sústavy štátnych orgánov, ktoré pôsobia vo vzťahu podriadenosti a nadriadenosti, tak sa pýtam: Ak generálny prokurátor, ktorý je na čele takejto organizácie, zistí, že v rámci tejto organizácie, v rámci prípravného konania, kde je pánom sporu prokurátor, sa deje nezákonnosť, tak sa má na to nečinne prizerať podľa vás?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 16:20 - 16:21 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, ja nie som odborník na energetiku, ale zaujalo ma, čo ste hovorili z hľadiska výstavby fotovoltaických elektrární, a zaujalo ma to v súvislosti s medializovanými informáciami, ktoré som sa dočítal pri príprave na túto schôdzu, kde v médiách sa hovorí o tom, že až 60 % výkonu všetkých takýchto doteraz inštalovaných elektrární, teda fotovoltických elektrární, sa vybudovalo v rokoch 2010 až 2012, teda za vašej vlády.
A pokiaľ ide o TPS, o tarifu za prevádzku systému, tak treba povedať, že v tejto tarife je samotná komodita, je zastúpená len 30 až 40 percentami. Zákon o regulácii v sieťových odvetviach vám dáva možnosť cenovej regulácie.
A moja otázka je, že čo s tými ďalšími 60 percentami, ktoré tvoria rôzne poplatky, idete v rámci cenovej regulácie robiť, pretože tie možnosti vám zákon dáva.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.9.2021 11:52 - 11:52 hod.

Boris Susko
Ďakujem pekne za slovo. Vážení kolegovia, chcel by som pripomenúť členom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, že pokračovanie schôdze výboru bude prebiehať dnes o 12.30 h. v miestnosti č. 32 tu v hlavnej budove na prízemí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2021 19:08 - 19:08 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán predsedajúci, porušujete hrubým spôsobom zákon o rokovacom poriadku. Zákon o rokovacom poriadku hovorí jasne, že pri rozprave musí byť prítomný navrhovateľ. Máme tu už precedensy. Napríklad pri zákone, ktorý navrhovala pani Bittó Cigániková alebo bola spravodajkyňa, teraz si nepamätám, ale to je jedno, to je ten istý prípad, sa nerokovalo, pretože nebola prítomná v sále. Toto je presne ten istý prípad a porušujete hrubým spôsobom zákon o rokovacom poriadku. Nemôže sa rokovať, tým pádom ani prepadávať poradie, či už vo faktických, alebo v rozprave, ak tu nesedí navrhovateľ alebo spravodajca. Opakujem, porušujete hrubo rokovací poriadok a namietam voči tomu. A žiadam, aby sa toto celé zrušilo a pokračovalo sa tam, kde sa o 19.00 hodine skončilo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 23.9.2021 17:07 - 17:07 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ešte raz. Chápem, že koalícia nechala prepadnúť všetky svoje poslanecké návrhy zákonov, lebo nás chceli nachytať v tom, že nebudeme pripravení predložiť bod odvolávanie ministra vnútra, čo sa vám teda nepodarilo. A teda protestujem proti tomu, aby sa všeobecným súhlasom, keď tu nebola zjavne uznášaniaschopná Národná rada, odkladali a prekladali termínované vládne návrhy zákonov s odôvodnením, že nie sú pripravení na rokovanie, lebo nie sú dorokované. Tak na čo ich predkladá minister do Národnej rady Slovenskej republiky, keď nie sú dorokované a ešte aj termínovanie na konkrétny termín, ktorý potom všeobecným súhlasom sa prekladá. Toto tu nikdy nebolo a považujem to za absolútne neprístojne v Národnej rade Slovenskej republiky. Ale keď toto má byť nová politická kultúra, tak my sa jej vieme prispôsobiť. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2021 17:06 - 17:07 hod.

Boris Susko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán predseda, ja chcem protestovať proti procedúre prerokovávania jednotlivých bodov programu Národnej rady Slovenskej republiky. Chápem, že koalícia si všetky svoje poslanecké návrhy zákonov nechala účelovo prepadnúť, lebo nás chceli nachytať v tom, že nebudeme pripravení otvoriť bod... (Výkriky v sále.) Môžte mi vrátiť čas, prosím vás? Ja procedurálny návrh je k procedurálnym otázkam. Ja rozprávam k procedurálnym otázkam. (Výkriky v sále.)
Skryt prepis