Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.5.2022 o 11:55 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 18:09 - 18:11 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Fú, chlapci, tak dobre. Tak to už jako mám pocit, že fakt nechcel som, ale cítim, že ako keby som hovoril na koaličných poslancov. Dobre, ja som pomerne slušne pomenoval, prečo si myslím, že by ste nemali podporiť tento návrh pána Matoviča, pretože tam chýbajú proste skupiny obyvateľstva a ak opozícia niečo podporuje vláde, tak by mala aj niečo vydobyť, niečo vyrokovať pre dôchodcov, pre pracujúcich a podobne, a preto som len povedal, že mohli by ste tlačiť napríklad na tieto naše dva návrhy, tak ako my sme si dali podmienky. Ale keď už hovoríš slová, že ja závidím Igorovi Matovičovi a tak ďalej, tak to už vidím, že asi ste sa niekde inde posunuli, ale, samozrejme, je to vaše rozhodnutie. Len vám pripomínam, že keď sme my zahlasovali za 300 a 200 eur, čo ste s nami robili, čo ste vtedy vypisovali po facebookoch, ale to už nechám tak, lebo hovorím, chcem si zachovať korektné vzťahy.
A k tej samotnej problematike, samotnej problematike. Pani Andrejuvová, ja medzi ľudí chodím, ja ľudí počúvam, neviem ako vy vládni poslanci, či môžete ešte chodiť až tak medzi ľudí. A hneď vám aj odpoviem. Opäť opakujete stále tú istú mantru, že prídavok na dieťa sa nezvyšoval, ale mohli ste ho zvýšiť už dvakrát aj OĽANO na 50 eur, bol takýto zákon v parlamente a nehlasovali ste zaň. A pozvyšovalo sa všetko ostatné, to nemôžete popreť. Rodičovský príspevok, materská dovolenka a tak ďalej. Urobila sa toho spústu, spústu, veľa. Čiže nám, prosím vás, nevyčítajte, že my niečo nechceme podporiť alebo niečo také. My by sme podporili aj to. Len chceme, aby ste pomohli všetkým skupinám obyvateľstva, lebo všetkých sa týka to zdražovanie. O to tu celé ide. Nie o to, že niekto chce alebo nechce pomôcť rodinám. Ide len o to, aby sa pomohlo aj dôchodcom, aj pracujúcim a všetkým ľuďom, ktorí si to zaslúžia, ktorí ťažko v týchto časoch žijú. Nechápem, že to nedokážete pochopiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.5.2022 17:23 - 17:59 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem veľmi pekne za slovo.
Kolegovia, kolegyne, hneď na úvod svojho vystúpenia chcem povedať, že v rámci neho predložím pozmeňujúci návrh, takže potom, keď ho budem čítať, tak vás poprosím o zastavenie času. S tým, že aby som teda naplnil literu rokovacieho poriadku, tak ho radšej rýchlo odôvodním, aby náhodou nebol žiadny problém.
Čiže strana HLAS – sociálna demokracia predkladá k tomuto návrhu zákona pozmeňujúci návrh a podstatou tohto pozmeňujúceho návrhu sú vlastne dve veci.
Po prvé, chceme rozšíriť jednorazovú pomoc o skupinu dôchodcov. Jednoducho preto, lebo na dôchodcov táto pomoc nijako nemyslí. My sme to už predkladali formou zákona, ale tento zákon bol zmietnutý zo stola. A tá forma pomoci má spočívať vo forme tzv. 14. dôchodku. To znamená, že by dôchodcovia okrem skoršieho vyplatenia 13. dôchodku dostali na konci roka, pred Vianocami aj tzv. 14. dôchodok, respektíve ak by som, musím použiť terminus technicus, 14. dôchodok v rovnakom objeme celkom ako 13. dôchodok.
A tá druhá záležitosť pozmeňujúceho návrhu je, že chceme takisto rozšíriť túto jednorazovú pomoc o skupinu pracujúcich ľudí na základe ekonomického kritéria, ktoré spočíva v tom, že je to skupina ľudí, ktoré si, ktorí si vedia uplatniť odpočítateľnú položku v plnej výške. Odvíja sa to na základe niekoľkonásobku životného minima. My sme vyrátali túto skupinu ľudí na približne milión šesťstotisíc ľudí. Ide o ľudí, ktorí zarábajú v hrubom do 1 686 eur, ročne približne 20-tisíc eur.
Čiže toto sú naše, toto je náš pozmeňujúci návrh, ktorý rieši tieto dve záležitosti a ja ho na záver svojho vystúpenia potom aj prečítam, ako ukladá rokovací poriadok.
A teraz k samotnému návrhu. Základnou podstatou alebo základným problémom, základným problémom tohto tzv. protiinflačného balíčka je to, že vlastne on protiinflačný nie je. Toto nie je žiadna pomoc v boji proti zdražovaniu, ktoré je historické. Takéto zdražovanie na Slovensku sme tu nemali tuším od roku 2000. Len za mesiac štatistický úrad konštatoval, že zdražovanie, resp. inflácia sa už šplhá alebo vyšplhala takmer k dvanástim percentám, presne je to 11,8 %. Potraviny v apríli zdraželi o vyše 14 %. Náklady na bývanie o vyše 15 %. A palivá o neskutočných 30 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
A čo teda ponúkate vy, vládna koalícia, resp. vy, naša slávna vláda? Vy v roku 2022 neponúkate takmer nič, pretože keď si aj rozoberieme tento váš balík, tak musíme konštatovať, že v princípe v tomto roku idete zvýšiť prídavok na dieťa presne o 4 eurá 12 centov, áno, počujete dobre, o 4 eurá 12 centov, daňový bonus o 16, resp. 25 euro v závislosti od veku dieťaťa, no a potom už nič. Pretože ten prídavok na dieťa vo výške 50 eur, to krúžkovné vo výške 50 eur aj ten zvýšený daňový bonus vo výške 70 a 100 eur má platiť až od 1. 1. 2023. Tak ako idete pomáhať v tomto roku? Prepánakráľa, od septembra minulého roku rastie inflácia rapídnym spôsobom. V septembri 5 %, v októbri 6 %, teraz v apríli sme na 11,8 % a vy idete pomáhať štyrmi eurami na detskom prídavku a 25 a 16 eurami na daňovom bonuse. Nič viac. Nič viac.
Viete, ako vyzerá protiinflačný balík? Ja vám to poviem. Nemusím chodiť po príklady ďaleko. Veď sa pozrite do okolitých krajín, čo urobili, ako reagovali. V Poľsku znížili DPH na základné potraviny na 0 %. Znížili DPH na energie. Znížili DPH aj na palivá. Pán Matovič hovorí: No ale veď Európska komisia im napísala list. No a čo?! Znížili, urobili to. Vybavili si výnimku. Bojovali za svojich ľudí.
V Českej republike už druhýkrát idú zvyšovať životné minimum. Najprv ho zvýšili o 10 %, teraz ho idú opäť zvyšovať o 10 %. Niekoľkokrát mimoriadne valorizovali dôchodky v Českej republike, niekoľkokrát! Toto je protiinflačná pomoc.
V Maďarsku zastropovali ceny potravín, základných potravín a zastropovali aj ceny palív, preto Slováci, chudáci, si musia ísť tankovať do Maďarska. Chápete? Toto je protiinflačná pomoc.
V Rakúsku rozdali energetické šeky domácnostiam v celkovej sume 1,7 miliardy eur. Toto je pomoc, nie štyri eurá, ani šestnásť, ani dvadsaťpäť eur, a to, samozrejme, len pre rodiny.
Pýtam sa, čo z tej vašej pomoci majú dôchodcovia?! Čo z tej vašej pomoci majú bezdetné domácnosti, resp. bezdetní pracujúci?! Čo majú z tejto pomoci, o ktorú idete, za ktorú idete hlasovať? Ani cent! Viete, koľko je dôchodcov? 1,1 milióna starobných a celkovo 1,4 milióna ľudí vrátane vdoveckých, sirotských dôchodcov. Na túto skupinu kašlete! Celý čas od jesene. Toto nám na tom vadí. Nám predsa neprekáža, že chcete zvýšiť daňový bonus alebo prídavok na dieťa. Nech sa páči, áno. Ale prečo kašlete na dôchodcov?! Prečo kašlete na seniorov?!
V septembri sme navrhli najprv kompenzačný príspevok; nič, zmietnuté zo stola, nechceli ste sa o tom baviť. Navrhli sme pokračovanie aspoň tej minimálnej valorizácie dôchodkov. Nič, odmietli ste sa baviť. Navrhli sme jednorazové navýšenie dôchodkov. Opäť nič! A viete, čo ste urobili minulý mesiac? To bolo niečo neuveriteľné. Po vzore Českej republiky sme navrhli mimoriadnu valorizáciu dôchodkov a vy ste ju vy-ra-di-li! Vy-ra-di-li z rokovania parlamentu. Ústavnoprávny výbor, lebo sa našlo pár príčetných hláv, konštatoval, že v rozpore s rokovacím poriadkom. Vy ste v rozpore so zákonom, pretože rokovací poriadok je zákon, vyradili mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Takto vy kašlete na dôchodcov a toto nám na tom prekáža. Toto nám na tom prekáža.
Skoršie vyplatenie 13. dôchodku nie je žiadna pomoc, lebo na to by mali nárok tak či tak tí dôchodcovia. Tak mi povedzte, čo im, prepánakráľa, dávate! 1,3-percentné navýšenie dôchodkov bolo v tomto roku. Ľudia s minimálnym dôchodkom majú minimálne dôchodky dokonca zmrazené. Čo im dávate, sa pýtam. Nič. Veľkú nulu. Nič. Houbeles. A preto aj Jednota dôchodcov Slovenska protestuje, počul som tu nejakého pána poslanca z OĽANO, že veď dôchodcovia sú radi. Čo to tu hovoríte? Oni sú šťastní, že sa pomáha mladým rodinám. No tak si vypočujte Jednotu dôchodcov Slovenska, predstaviteľov dôchodcov. Veď vám opľujú tvár, keď to tak poviem. Tak sú nahnevaní. Tak sú nahnevaní. A o tom zákone o mimoriadnej valorizácii dôchodkov budete, dámy a páni, rokovať, pretože sa musí po rozhodnutí ústavného, ústavnoprávneho výboru zaradiť do schôdze parlamentu.
Čiže je mi ľúto, že nechcete pomôcť ľuďom, ktorí tu budovali túto spoločnosť, v ktorej vy teraz žijete. Budovali tento štát. Kašlete na nich! 1,4 milióna ľudí! Že sa nehanbíte! Že sa nehanbíte!
No a poďme teda k tomu, že vy ste vlastne otočili tú tému, že už sa teda nebavíme o protiinflačných opatreniach, ale o tom, že kto tu je prorodinný a kto je neprorodinný. Tak som to teda pochopil. Debata je už len o mladých rodinách. Pán Matovič dokonca hovorí, že v minulosti bola páchaná genocída rodín! Počujete dobre. Genocída rodín. A vychádza len z jedného jediného údaju, ako sa zvyšovali prídavky na dieťa. Áno, zvyšovali sa naozaj o malé, nízke sumy, pretože detské prídavky sa tiež zvyšujú automaticky na základe životného minima a ako sa vyvíjalo životné minimum, tak sa vyvíjali aj tieto detské prídavky. Ale ak bývalé vlády podľa pána Matoviča páchali genocídu rodín na základe tohto jedného údaja, no tak pán Matovič a jeho vláda v tej genocíde pokračovali, pretože viete, o koľko stúpli prídavky v roku 2021? O 55 centov. A viete, o koľko v roku 2022? O 38 centov. Takže potom všetci – vrátane pána Matoviča – poďme pred nejaký medzinárodný tribunál, keď sme spáchali genocídu, pretože urobil presne to isté.
Teraz pán Matovič hovorí, že ide zvýšiť, ale až, opakujem, od 1. 1. 2023, nie teraz, teraz len o 4 eurá, ale od 1. 1. 2023 detské prídavky na 50 eur. A viete dobre, resp. možno ani neviete, že sa už dvakrát hlasovalo o zvýšení prídavkov na dieťa na 50 eur? Prvýkrát to bolo ešte na konci minulého volebného obdobia. A viete, čo sa tam stalo? (Ruch v sále.) Ja vám to musím teda ukázať. Ja vám to musím ukázať. Tu to máte. Na konci volebného obdobia sa hlasovalo o tom, aby bolo deťom zvýšené prídavky na 50 eur. A kto zablokoval vtedy parlament? Tu, najmä dámy a páni z OĽANO, pozrite sa, tu to máte, OĽANO poslanci boli jedni z tých, ktorí zablokovali schôdzu, vrátane pána Matoviča, ktorí zablokovali schôdzu o navýšení detských prídavkov na 50 eur, lebo vraj vtedy to bola predvolebná korupcia, ako hovoril pán Matovič. A teraz, keď to bude dávať vo volebnom roku, to je čo? Ale ja sa takto v prípade rodín a detských prídavkov baviť nebudem.
Druhýkrát ste mali šancu už priamo vy, vládni poslanci vrátane poslancov OĽANO, hlasovať o zvýšení detského prídavku na 50 eur, pretože opäť strana HLAS to navrhovala ešte v minulom roku. Ako ste hlasovali? Mám vám tu meno po mene čítať, vážení poslanci OĽANO? Všetci ste sa zdržali. Tak čo sa tu teraz tvárite, že práve teraz prišla doba na to, aby boli prídavky zvýšené na 50 eur.
No a už keď pán Matovič hovorí o tej genocíde, ktorá sa tu na rodinách mala udiať za bývalých vlád, no tak počúvajte dobre. Bývalé vlády zaviedli príspevok pri narodení prvého a druhého a tretieho dieťaťa. Je vo výške teraz 830 eur. Toto je genocída na rodinách?! Materská dávka sa zvýšila na úroveň čistej mzdy. Tá matka, keď ide na materskú, poberá ešte 34 týždňov čistú mzdu. Tridsaťštyri týždňov je dĺžka materskej dovolenky, keď to tak môžem nazvať, lebo dovolenka, v tomto prípade asi ženy by polemizovali so mnou, či to je dovolenka. Tridsaťštyri týždňov znamená, že je to jedna z najdlhších materských dovoleniek v Európskej únii. Toto je genocída na rodinách?!
Otcovia majú právo na materskú dovolenku vďaka rozhodnutiu bývalých vlád 28 týždňov.
Rodičovský príspevok sme zvýšili na 370 eur pre pracujúcich a 270 pre nepracujúcich. Toto je tá genocída na rodinách? Nič sa neurobilo?
Dali sme vlaky zadarmo pre študentov a žiakov, obedy zadarmo pre žiakov. Vy ste ich zrušili. Pre 450-tisíc ľudí ste zrušili obedy zadarmo. Zobrali ste im tie obedy. Zobrali! A keď chcete, aby som bol presný, tak dotácie na obedy. Ujalo sa to. Najprv všetci frflali, ujalo sa to a vy ste to zobrali.
Dávali sme príspevky na školy v prírode, lyžiarske kurzy, odrazu sa rozbehol aj cestovný ruch, boli šťastní všetci, hotelieri, riaditelia škôl, rodičia, že nemusia platiť. Toto je genocída na rodinách? Nebuďte smiešni!
Urobilo sa tu veľa. Áno, prídavok na dieťa sa zvyšoval iba na základe životného minima. Ale dvakrát ste aj vy mali možnosť ho zvýšiť na 50 eur. Taká je pravda. Taká je pravda.
No a chcem na záver, vidím tu Štefana, Štefan, ja naozaj, ja vás nebudem nazývať žiadnymi prívlastkami, máme korektné vzťahy aj s tebou, aj s Tomášom, a nebudem nazývať prívlastkami ani kolegov poslancov z Ľudovej strany Naše Slovensko, ale nehnevajte sa, nebláznite! Štefan, tu nejde o rodiny, tu ide o Igora Matoviča a pokračovanie jeho vlády. A vy ste politicky skúsení dosť na to, Štefan, aby ste vedeli, že je to o tom. Pretože ak by ste to nepodporili, len mu pomáhate a ak by ste to nepodporili teraz, stali by sa len dve dobré veci. Len dve dobré veci by sa stali. Prvá, že by tieto všetky dôležité veci, ako je daňový bonus, ako je prídavok na dieťa, sa rozoberali v normálnom legislatívnom procese, individuálne, po diskusii so všetkými, so samosprávami, s odborníkmi, podobne ako krúžkovné. Nič by sa nestalo. Od 1. 1. 2023, Štefan. Nič, nič by sa nestalo. A tu ti garantujem, že pokiaľ by to malo hlavu a pätu, tak by sme to aj my podporili.
A druhé, čo by sa ešte lepšie stalo, pokiaľ by ste to nepodporili, by bolo to, že by opäť vznikla taká kríza v tej koalícii, pretože ego Igora Matoviča je nebotyčné, donebavolajúce, že by možno mohla aj skončiť táto vláda. Možno by mohla skončiť aj táto vláda na konci dňa a to by bolo najlepšie riešenie pre Slovensko. Ale, bohužiaľ, kolegovia z ĽSNS a kolegovia okolo pána Tarabu a Štefana Kuffu, vy takto tejto vláde idete pomôcť. Taká je pravda. Vidíte? Bez toho, aby som mal na vás ako niektorí iní kolegovia z opozície nejaké osobné invektívy alebo niečo podobné, pretože sa už poznáme nejakú tú nedeľu. Hovorím, politicky tomu vy musíte rozumieť. A mne je to ľúto. Opakujem, nemuselo sa to riešiť takto na hulváta v skrátenom legislatívnom konaní a mohlo dôjsť k takej kríze, ktorá by možno znamenala aj predčasné voľby a nové, novú vládu, novú, normálnejšiu, profesionálnejšiu vládu. Toto by bol jediný dôsledok toho. A prijali by sa oveľa lepšie, sociálnejšie, sociálne opatrenia, pretože tu som vám vymenoval, koľko vecí sa urobili, urobilo pre rodinu. A to, Štefan, nemôžeš spochybniť ani ty. Vymenoval som to všetko, pretože som sa väčšine z tých vecí venoval. A vieš dobre, že sa sociálnym veciam venujem aj ja, by som bol posledný, ktorý by niečo proti rodinám teda mal.
Ale takto hodíte cez palubu dôchodcov, tretíkrát to opakujem, 1,4 milióna dôchodcov a takto hodíte cez palubu aj pracujúcich, najmä bezdetných pracujúcich. A preto keď už máte tie rokovania, prečo netlačíte, aby boli prijaté naše, náš pozmeňujúci návrh? Aby sa to rozšírilo o tých dôchodcov aspoň, aspoň teda o 1,4 milióna, nie aspoň, ale o 1,4 milióna ľudí, ktorí si to zaslúžia, a aby sa to rozšírilo o 1,6 milióna pracujúcich. To je tri milióny ľudí. Náklad celkový 600 miliónov jednorazový!
Toto vláda má, v štátnom rozpočte to je. Však vidíte, aké sú nadpríjmy oproti odhadom na tento rok. O toto nám, Štefan, ide. Aj o rodiny, ale o všetkých. O všetkých, pretože všetci trpia v tejto dobe zdražovania.
Takže takto som sa chcel prihovoriť aj k vám, opakujem, zvážte to ešte, dá sa to zrobiť lepšie a dá sa to rozšíriť o všetkých ľudí, ktorí túto pomoc potrebujú.
A teraz mi už dovoľte prečítať ten pozmeňujúci návrh, ktorý som už zdôvodnil na úvod rozpravy, teda môjho vystúpenia.
Môžte podľa mňa aj zastaviť čas, pán predseda, môžem čítať. Zastavený? Hej? Dobre. Tak. Toto bude asi najťažšia časť, toto. Stále neviem, prečo to v rokovacom poriadku neupravíme, že čítame to celé. By sme to možno mohli spoločne, opozícia, odhlasovať. Dobre, takže pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Erika Tomáša k vládnemu návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač č. 1028).
V súlade s ustanoveniami zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám pozmeňujúci a doplňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V predmetnom návrhu zákona navrhujem nasledovné zmeny a doplnenia:
1. V názve zákona sa za slovo „dieťaťa" dopĺňa čiarka a slová „o pomoci obyvateľom v čase hospodárskej a sociálnej núdze".
Radšej to prečítam ešte raz, aby ma niekto nenapadol.
1. V názve zákona sa za slovo „dieťaťa" dopĺňa čiarka a slová „o pomoci obyvateľom v čase hospodárskej a sociálnej núdze".
V súvislosti so zmenou názvu zákona sa primerane upraví znenie poznámok pod čiarou k odkazu 22b (čl. III 7. bod), odkaz 18 (čl. IV), odkaz 41a (čl. V ), odkaz 29e (čl. VI 1. bod), odkaz 10a (čl. VIII 2. bod), odkaz 6b v čl. IX a odkaz 104a v čl. X.
2. V čl. I sa v § 1 dopĺňajú odseky 3 a 4, ktoré znejú:
„(3) Tento zákon ďalej upravuje právne vzťahy pri poskytovaní finančnej pomoci určeným skupinám obyvateľstva v čase hospodárskej a sociálnej núdze. Takáto núdza nastáva, ak dochádza k nepredvídanému alebo nepredvídateľnému rastu životných nákladov, ktoré majú vážne dopady na všetky alebo na vybrané skupiny obyvateľstva.
(4) Cieľom úpravy právnych vzťahov uvedených v odseku 3 je prekonanie sociálnych dopadov nepredvídaného alebo nepredvídateľného rastu životných nákladov na zraniteľné domácnosti."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2022, čo sa primerane premietne do článku o účinnosti.
3. V čl. I sa za § 1 vkladá nový § 2, ktorý znie:
„§ 2
Účastníci právnych vzťahov pri pomoci v čase hospodárskej a sociálnej núdze
Účastníci právnych vzťahov pre realizáciu pomoci podľa § 15 až § 20 a § 15 sú:
a) fyzická osoba, ktorej zdaniteľný príjem v roku 2021 dosiahol aspoň 1 200 eur,
b) finančná správa."
Poznámka pod čiarou k odkazu 5 znie:
"5) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov."
Nasledujúce odkazy a poznámky pod čiarou k týmto odkazom sa primerane prečíslujú.
Nasledujúce paragrafy sa primerane prečíslujú a vykonajú sa súvisiace legislatívno-technické úpravy (preznačenie vnútorných odkazov) v čl. I a rovnako sa preznačia aj paragrafy v znení poznámok pod čiarou v ďalších článkoch (čl. IV, čl. V, čl. VI).
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2022, čo sa primerane premietne do článku o účinnosti.
4. V čl. I sa za § 14 vkladajú nové § 15 až 20, ktoré znejú:
„§ 15
Forma pomoci v čase hospodárskej a sociálnej núdze
Fyzickej osobe podľa § 2 písm. a) sa pomoc poskytuje formou peňažného príspevku vyplácaného hotovostne alebo bankovým prevodom na účet fyzickej osoby, ak o to fyzická osoba požiada v elektronickom formulári, ktorý na tento účel vytvorí a na svojom webovom sídle sprístupní finančná správa.
§ 16
Priznanie nároku na pomoc v čase hospodárskej a sociálnej núdze
Nárok na pomoc podľa tohto zákona vzniká fyzickej osobe podľa § 2 písm. a), ak jej celoročný príjem za rok 2021 nepresiahol 92,8-násobok sumy životného minima platného ku dňu účinnosti tohto zákona. Nárok vzniká na základe tohto zákona automaticky. Príslušný orgán o nároku nerozhoduje.
§ 17
Výška pomoci v čase hospodárskej a sociálnej núdze
Výška pomoci fyzickej osobe podľa § 2 písm. a) predstavuje 100 eur.
§ 18
Príslušnosť orgánu štátnej správy pre realizáciu pomoci v čase hospodárskej a sociálnej núdze
Pre výplatu pomoci fyzickej osobe podľa § 2 písm. a) je príslušným orgánom štátnej správy príslušný daňový úrad, ktorý pomoc vyplatí najneskôr 15. augusta 2022.
§ 19
Zhromažďovanie a spracovanie osobných údajov pre účely pomoci v čase hospodárskej a sociálnej núdze
Daňový úrad zhromažďuje a spracúva osobné údaje dotknutých fyzických osôb bez ich súhlasu v rozsahu potrebnom pre správne poskytnutie pomoci podľa tohto zákona.
§ 20
Vrátenie neoprávnene poskytnutej pomoci v čase hospodárskej a sociálnej núdze
(1) V prípade, ak daňový úrad zistí, že pomoc bola poskytnutá neoprávnene, písomne vyzve fyzickú osobu, ktorej bola poskytnutá neoprávnená pomoc, na jej vrátenie, prípadne vrátenie jej časti.
(2) Fyzická osoba uvedená v odseku 1 je povinná vrátiť príslušnému sumu neoprávnene poskytnutej pomoci do 90 dní od prevzatia výzvy alebo do 90 dní odo dňa, v ktorom sa výzva považuje za doručenú."
Poznámka pod čiarou k odkazu 8 znie:
"8) § 24 ods. 2 zákona č. 71/1967 o správnom konaní (správny poriadok)."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2022, čo sa primerane premietne do článku o účinnosti.
Nasledujúce paragrafy sa prečíslujú.
5. V čl. I § 15 znie:
„§ 15
Spoločné ustanovenia
(1) Oprávnená osoba sa môže do aplikácie prihlásiť aj na obecnom úrade.
(2) Pomoc v čase hospodárskej a sociálnej núdze poskytnutá podľa tohto zákona sa nepovažuje za príjem podľa osobitného predpisu."
Poznámka pod čiarou k odkazu 8 znie:
"8) Napríklad zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci (pred tým som prečítal asi zbierky predpisov, tak Zbierky zákonov, aby ma niekto nechytil za slovo) o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2022, čo sa primerane premietne do článku o účinnosti.
6. V čl. IV sa doterajší text označuje ako 1. bod a za 1. bod 1 sa vkladá nový 2. bod, ktorý znie:
„2. V celom texte zákona sa slová „13. dôchodok" vo všetkých tvaroch nahrádzajú slovami „13. dôchodok a 14. dôchodok" v príslušnom tvare."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2022, čo sa primerane premietne do článku o účinnosti.
7. V čl. VI sa pred 1. bod vkladá nový 1. bod, ktorý znie:
„1. V § 18 ods. 3 písmeno n) znie: „13. dôchodok a 14. dôchodok"."
Nasledujúci bod sa primerane prečísluje.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2022, čo sa primerane premietne do článku o účinnosti.
8. Za čl. X sa vkladá nový čl. XI, ktorý znie:
„Čl. XI
Zákon č. 296/2020 o 13. dôchodku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 171/2022 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
„1. V celom texte zákona vrátane prílohy sa slová „13. dôchodok" vo všetkých tvaroch nahrádzajú slovami „13. dôchodok a 14. dôchodok" v príslušnom tvare s výnimkou § 6 ods. 1, § 11 a § 12.
2. V § 6 ods. 1 sa dopĺňa veta, ktorá znie: „14. dôchodok sa vyplatí poberateľovi dôchodku v deň splatnosti dôchodku podľa § 2 v novembri 2022."
3. V § 11 sa dopĺňa odsek 5, ktorý znie:
„(5) Nárok na 14. dôchodok vzniká len v roku 2022."."
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2022, čo sa primerane premietne do článku o účinnosti .
9. Za čl. X. sa vkladá nový čl. XI, ktorý znie:
„Čl. XI
Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 551/2003 Z. z., zákona č. 600/2003 Z. z., zákona č. 5/2004 Z. z., zákona č. 43/2004 Z. z., zákona č. 186/2004 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 391/2004 Z. z., zákona č. 439/2004 Z. z., zákona č. 523/2004 Z. z., zákona č. 721/2004 Z. z., zákona č. 82/2005 Z. z., zákona č. 244/2005 Z. z., zákona č. 351/2005 Z. z., zákona č. 534/2005 Z. z., zákona č. 584/2005 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., zákona č. 460/2006 Z. z., zákona č. 529/2006 Z. z., zákona č. 566/2006 Z. z., zákona č. 592/2006 Z. z., zákona č. 677/2006 Z. z., zákona č. 274/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., zákona č. 204/2008 Z. z., zákona č. 434/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 599/2008 Z. z., zákona č. 108/2009 Z. z., zákona č. 192/2009 Z. z., zákona č. 200/2009 Z. z., zákona č. 285/2009 Z. z., zákona č. 571/2009 Z. z., zákona č. 572/2009 z. z., zákona č. 52/2010 Z. z., zákona č. 151/2010 Z. z., zákona č. 403/2010 Z. z., zákona č. 543/2010 Z. z., zákona č. 125/2011 Z. z., zákona č. 223/2011 Z. z., zákona č. 250/2011 Z. z., zákona č. 334/2011 Z. z., zákona č. 348/2011 Z. z., zákona č. 521/2011 Z. z., zákona č. 69/2012 Z. z., zákona č. 252/2012 Z. z., zákona č. 413/2012 Z. z., zákona č. 96/2013 Z. z., zákona č. 338/2013 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona č. 183/2014 Z. z., zákona č. 195/2014 Z. z., zákona č. 204/2014 Z. z., zákona č. 298/2014 Z. z., zákona č. 25/2015 Z. z., zákona č. 32/2015 Z. z., zákona č. 61/2015 Z. z., zákona č. 77/2015 Z. z., zákona č. 87/2015 Z. z., zákona č. 112/2015 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z., zákona č. 176/2015 Z. z., zákona č. 336/2015 Z. z., zákona č. 378/2015 Z. z., zákona 407/2015 Z. z, zákona č. 440/2015 Z. z. a zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 285/2016 Z. z., zákona č. 310/2016 Z. z., zákona č. 355/2016 Z. z., zákona č. 2/2017 Z. z., zákona č. 85/2017 Z. z., zákona č. 184/2017 Z. z., zákona č. 264/2017 Z. z., zákona č. 266/2017 Z. z., zákona č. 279/2017 Z. z., zákona č. 63/2018 Z. z., zákona č. 87/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 191/2018 Z. z., zákona č. 282/2018 Z. z., zákona č. 282/2018 Z. z., zákona č. 314/2018 Z. z., zákona č. 317/2018 Z. z., zákona č. 366/2018 Z. z., zákona č. 368/2018 Z. z., zákona č. 35/2019 Z. z., zákona č. 105/2019 Z. z., zákona č. 221/2019 Z. z., zákona č. 225/2019 Z. z., zákona č. 231/2019 Z. z., zákona č. 321/2019 Z. z., zákona č. 381/2019 Z. z., zákona č. 382/2019 Z. z., zákona č. 385/2019 Z. z., zákona č. 390/2019 Z. z., zákona č. 393/2019 Z. z., zákona č. 466/2019 Z. z., zákona č. 467/2019 Z. z., zákona č. 46/2020 Z. z., zákona č. 63/2020 Z. z., zákona č. 66/2020 Z. z., zákona č. 68/2020 Z. z., zákona č. 95/2020 Z. z., zákona č. 125/2020 Z. z., zákona č. 127/2020 Z. z., zákona č. 157/2020 Z. z., zákona č. 198/2020 Z. z., zákona č. 258/2020 Z. z., zákona č. 275/2020 Z. z., zákona č. 296/2020 Z. z., zákona č. 330/2020 Z. z., zákona č. 365/2020 Z. z., zákona č. 372/2020 Z. z., zákona č. 388/2020 Z. z., zákona č. 426/2020 Z. z., zákona č. 126/2021 Z. z., zákona č. 130/2021 Z. z., zákona č. 215/2021 Z. z., zákona č. 265/2021 Z. z., zákona č. 283/2021 Z. z., zákona č. 355/2021 Z. z., zákona č. 397/2021 Z. z., zákona č. 412/2021 Z. z., zákona č. 431/2021 Z. z., zákona č. 454/2021 Z. z. a zákona č. 92/2022 Z. z. a zákona č. 125/2022 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
V celom texte zákona sa slová „13. dôchodok" vo všetkých tvaroch nahrádzajú slovami „13. dôchodok a 14. dôchodok" v príslušnom tvare."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2022, čo sa primerane premietne do článku o účinnosti.
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Neuveríte, skončil som.
Myslím, že len preto, že som opozičný mi nikto nepodal pohár vody. Pán spravodajca, som čakal. (Reakcia spravodajcu.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Strašne dobre vám to išlo.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Ďakujem, ďakujem. Toto musíme zmeniť, pán predseda, toto. (Povedané s pobavením.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 16:25 - 16:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým poslancom, ktorí na mňa reagovali.
Pán Kočiš, pán Kazda, ja to vlastne prepojím, pretože ja jednoducho sa nezmierim s tým, že len človek, ktorý je, buď v hmotnej núdzi, alebo inak odkázaný, je ten, ktorý potrebuje pomoc. Predsa aj ľudia pracujúci s nízkymi alebo povedzme aj strednými príjmami potrebujú v tom čase zdražovania pomoc. Aj im ide všetko hore a naozaj to nie je jednoduché.
Nastaviť, pán Kazda, tú hranicu, že teda komu ešte pomáhať a komu nie, je naozaj veľmi, veľmi citlivé a nikdy na tom nedosiahne asi nikto zhodu. Preto sme si vybrali ten ekonomický ukazovateľ s tou odpočítateľnou položkou v plnej výške. Vybrali sme ho a myslíme si, že má svoje ratio a logiku.
A opakujem, treba pomáhať všetkým zraniteľným skupinám, ale treba pomôcť aj veľkej časti pracujúcich ľudí a v tom je zmysel nášho zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.5.2022 16:10 - 16:25 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ešte raz ďakujem, pán podpredseda.
Kolegovia, kolegyne, sme v rozprave, tak trošku ten náš návrh zákona priblížim.
Po prvé, zopakujme si fakty. Zdražovanie na Slovensku, myslím, láme 17-ročné historické maximá a potvrdzujú to všetky údaje. Len za marec sa inflácia vyšplhala cez 10 % a najnovšie odhady sú, že by sa inflácia, teda zdražovanie, mohla celý rok v priemere udržať na 8 %. To je niečo neskutočné. Dôchodcovská inflácia už teraz sa odhaduje vyše 11 % a keď si zoberieme ceny jednotlivých či už potravín, palív. Tak napríklad v prípade potravín vidíme nárast oproti minulému roku o 20 či 30 %. Takisto sú to hrozivé čísla, čo sa týka nárastu cien energií. Síce až na ten budúci rok, ale jednoducho už v tomto roku sú tie ceny vysoké a jednoducho treba na to nejakým spôsobom reagovať.
Upozorňujeme na to od jesene nielen my, ale aj analytici, dokonca aj konzervatívni ekonómovia, že treba naozaj prispieť, resp. pomôcť aj nejakými kompenzačnými opatreniami, najmä sociálne slabším vrstvám obyvateľstva. Dokonca aj pravicovo orientovaní, opakujem, konzervatívni ekonómovia to hovoria, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Národná banka Slovenska a podobne. No a naša vláda už niekoľko mesiacov jednoducho analyzuje. Analyzuje, ja to stále rád opakujem ten termín, ale tak to je, pretože oni to stále hovoria - analyzujeme, analyzujeme, analyzujeme. Pred dvoma týždňami už konečne vláda predstavila nejaký súbor opatrení, aj jednorazových, aj systémových, no ale stále ich nemáme ani len na vláde. Ešte ich neschválila ani len vláda, nieto ešte aby boli v parlamente.
Bez ohľadu na to chcem povedať, že opäť sa strana HLAS - sociálna demokracia k tejto situácii postavila konštruktívne, pretože bľačať a kričať tu môžeme, koľko chceme, aj tak nám to nepomôže, pretože vládna väčšina proste nepustí a jednoducho ignoruje všetky tieto opozičné návrhy. Tentokrát je tu ale zmena v tom zmysle, že vládna koalícia aj pri tejto téme nie je jednotná a možno bude potrebná opozícia, aby niektoré návrhy prešli. Hovorím to otvorene, tak ako to je. A my chceme túto situáciu využiť v prospech ľudí. To znamená, že chceme prispieť vlastnými návrhmi k tomu, aby jednoducho sa konečne finančne ľuďom pomohlo.
Predpokladáme, že tieto naše zákony na dnešnej schôdzi o sedemnástej na hlasovaní budú síce zmietnuté zo stola, ale môžem povedať, že sme v rokovaní s ministerstvom práce. Ja som mal rokovanie s ministrom práce. Musím povedať, že veľmi otvorené a korektné. Síce máme rozdielne názory stále na mnoho vecí, ale aspoň k tomu rokovaniu došlo. Ja to chcem oceniť, pretože nijak inač si nepomôžeme.
No, aby som to uviedol na pravú mieru. Čo sa týka systémových opatrení, ktoré boli predstavené, ale stále nie sú v parlamente, či už ide o zvýšenie daňového bonusu, alebo prídavkov na deti, tak kto by to nepodporil, že? Aj keď ide, samozrejme, o obrovský nápor na štátny rozpočet, ale my sme už aj povedali to, že my nemáme problém s tým, aby sa mimoriadne zdanili monopoly. Navrhujeme dokonca banky, opakujem, banky za minulý rok mali zisky 720 alebo 740 mil. eur len preto, lebo Matovičova vláda, ešte bol premiér Igor Matovič, zrušila bankový osobitný odvod a medzi rokom 2020 a 2021 tie tučné zisky bánk narástli o 55 % kvôli tomu, že bol, aj kvôli tomu, že bol zrušený osobitný bankový odvod. Čiže s týmto problém nie je. Pokiaľ sa tie peniaze nájdu, kto by nepodporoval detské prídavky, zvýšenie detských prídavkov alebo daňového bonusu.
Čo je problém, je tá jednorázová pomoc, ktorá prichádza z dielne vlády, tam sa nám to zdá absolútne nedostatočné, pretože jednak tá suma 100 eur príspevok sama osebe je, pôsobí nedostatočne. Keď si to rozrátame na mesiac, tak je to 8 eur mesačne. Ale čo je ešte závažnejšie, je, že nemyslí na tak širokú skupinu obyvateľov, akú si prestavujeme my. Pretože áno, ministerstvo práce správne chce finančne pomôcť a kompenzovať rodiny v hmotnej núdzi, nezaopatrené deti. Sme radi, že sa to upravilo na všetky nezaopatrené detí, teda až do veku 25 rokov, lebo to bolo pôvodne 18 rokov, zdravotne ťažko postihnutých ľudí, či už ide o opatrovateľov, alebo o osobných asistentov a tak ďalej a tak ďalej.
Ale ten podstatný rozdiel, tá podstata nášho návrhu, s ktorou, o ktorom aj rokujeme s ministerstvom práce, je v tom, že my chceme okruh týchto ľudí rozšíriť o pracujúcich. Ale, samozrejme, nie o všetkých, aby zase SaS-ka na mňa nevybehla hneď z prvej lavice, v dobrom to myslím, ale o určitú skupinu. Zobrali sme si ako ukazovateľ, na základe zákona o dani z príjmu, tých ľudí, u ktorých si môžu uplatniť tzv. odpočítateľnú položku v plne výške. To znamená, že ide o ľudí s ročným príjmom okolo 20-tisíc eur, mesačne to vychádza v hrubom 1 686 eur.
Čiže, aby som to zjednodušil, navrhujeme rovnaký finančný príspevok vyplatiť každému pracujúcemu, ktorý zarába do 1 686 eur. Takých ľudí je veľa. Náš odhad je 1 600 000 ľudí, zamestnancov, ale ešte to prepočítavame, samozrejme, s kompetentnými inštitúciami, či už z ministerstva práce alebo financií, aby sme boli presní, aby sme videli presný dopad na štátny rozpočet.
Každý, kto to teraz pozerá, tak vie, koľko zarába a v takom prípade treba povedať, že by mnoho pracujúcich ľudí tiež dostalo tú finančnú pomoc. Čiže, keď si zoberieme napríklad tú klasickú 4-člennú rodinu, dvaja pracujúci, dve deti, tak už by ten jednorazový príspevok bol 400 eur. V prípade 5-člennej rodiny 500 eur. Dokonca aj niektorí ľudia v hmotnej núdzi majú určitý príjem a robia, tak tam by dostali aj príspevok v hmotnej núdzi, ale aj za to, že pracujú, že podporujeme tú prácu.
Takže toto je ten, tá principiálna vec, ktorú vlastne riešime v tomto návrhu zákona, v čom je ten zásadný rozdiel medzi naším návrhom a návrhom vlády. Samozrejme, dá sa hovoriť, dajme 1 000, dajme 2 000 eur každej rodine, len platí staré známe, že prikrývajme sa iba takou perinou, na akú máme. Ale toto je konštruktívny návrh, konkrétny návrh, ktorý rozširuje tú skupinu o pracujúcich, o veľkú skupinu.
No, a, samozrejme, keďže v tom návrhu pomoci jednorazove vlády sa nemyslí na dôchodcov, ktorí poberajú penziu, tak to riešime a snažíme sa vyriešiť v tom zákone o tzv. 14. dôchodku, aj keď viete, ako to presne myslím. Čiže my v rámci komplexnej našej, nášho pohľadu na tú celú vec, ak vychádzame z tých vládnych zákonov, rozširujeme tú pomoc aj o pracujúcich, aj o dôchodcov.
Konštruktívny návrh. Vyčíslili sme to naším odhadom, tento náš návrh, kde zahrňujeme pracujúcich, ale aj rodiny v hmotnej núdzi, nezaopatrené deti a tak ďalej na 320 mil. eur. Je to odhad, ktorý nám ešte ale prepočítavajú renomované inštitúcie. Ak to teda dnes neprejde, povedali sme a dohodli sme sa, že my to predložíme vo forme pozmeňujúcich návrhov k pomoci, resp. k návrhom zákonov, ktoré už hádam konečne prídu do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní na budúci týždeň a potom sa budeme baviť aj o tom, či strana HLAS podporí, alebo nepodporí túto pomoc. Uvidíme, ako sa vládna koalícia k týmto našim návrhom postaví.
Samozrejme, v tomto prípade ide o ľudí, nechceme politikárčiť, ale na druhej strane, tak ako je navrhnutá tá jednorazová pomoc, sa nám zdá nedostatočná. Preto chceme aj vyzvať koalíciu, rokujte s nami ďalej a skúste schváliť aj naše návrhy opatrení. Samozrejme, podobne prosím aj parlament.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.5.2022 16:10 - 16:25 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Kolegovia, kolegyne, toto je fakt vážny zákon. Ja ho predstavím opäť v rozprave viac, aby ste mohli prípadne reagovať. V krátkosti, v krátkosti ho uvediem.
Viete dobre, že zdražovanie na Slovensku láme historické rekordy. Vláda napriek viacerým avízam doteraz nepredložila do parlamentu žiadne konkrétne opatrenia, a preto to robíme opäť my. A robíme to ale takým spôsobom, že chceme tie návrhy vládne, ktoré sme ti teda zobrali pod patronát, rozšíriť o určité skupiny obyvateľstva, čiže v tomto prípade my tiež navrhujeme pomoc finančnú takým skupinám obyvateľstva, akými sú zdravotne ťažko postihnutí občania, rodiny v hmotnej núdzi, nezaopatrené deti a podobne. Je to veľmi podobné, ako to navrhuje vláda, ale tá podstatná zmena je, že rozširujeme tento návrh o pomoc, priamu finančnú pomoc pracujúcim ľuďom do príjmu 1 686 eur. Prepočítavame to spolu s ministerstvom práce, koľko takýchto ľudí je. Odhad je 1 600 000 ľudí, čo už je naozaj pekná skupina ľudí, ale viac sa vyjadrím o tom v rozprave.
Len chcem povedať, že ide v podstate o rozšírenie tých vládnych návrhov, ktoré sú stále len avizované a zatiaľ nie sú v parlamente.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.5.2022 16:10 - 16:25 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom, Jankovi Richterovi, pánovi Kočišovi o odborné doplnenie môjho vystúpenia. A na Dušana Muňka zareagujem ešte konkrétnejšie.
Dušan, my sme riešili domovy sociálnych služieb minulú schôdzu, ak si pamätáš, navrhli sme zvýšenie štátneho príspevku tak, aby naozaj sa premietol do vyšších platov opatrovateliek. Tento návrh opäť bol pripravovaný v spolupráci s Komorou opatrovateliek Slovenska, s Asociáciou poskytovateľov sociálnych služieb ale asi si sám dobre videl, ako to opäť dopadlo. Pritom išlo presne v zmysle ich požiadaviek o dočasný návrh, kým nepríde k celkovej reforme tohto, tejto oblasti. Na základe plánu obnovy malo ísť o tri roky, napriek tomu vládny valec tradične zmietol zo stola.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.5.2022 15:55 - 16:10 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Kolegovia, kolegyne, pán exminister, držíme sľub, ktorý sme dali zdravotne ťažko postihnutým ľuďom, že každý rok minimálne raz predložíme zákon, ktorý sa týka ich. Neviem si predstaviť, kto iní ako sociálni demokrati by sme mali myslieť na túto skupinu ľudí. Je to veľmi jednoduché, k 1. júlu sa stále upravujú príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých, resp. príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
Treba povedať, že za bývalých vlád sa podarilo v tejto veci dosiahnuť veľký pokrok, keď sa nastavil opatrovateľský príspevok, ktorý slúži na opateru v domácnostiach, teda aby sa ľudia mohli starať o svojich odkázaných príbuzných, že sa podarilo tento opatrovateľský príspevok nastaviť na úroveň čistej minimálnej mzdy. Podľa medzinárodnej organizácie práce akákoľvek činnosť človeka, ktorá produkuje tovar alebo poskytuje službu, je automaticky prácou a my proste chceme, aby sa takto pozeralo aj na starostlivosť o daného človeka, že aj tá starostlivosť je jednoducho prácou. A sme radi, že opatrovateľský príspevok sa podarilo navýšiť na úroveň čistej minimálnej mzdy. Bohužiaľ, nie je to v zákone dané, ale zatiaľ treba priznať, že aj súčasná vláda vždy k 1. júlu ten opatrovateľský príspevok zvýši na úroveň aktuálnej čistej minimálnej mzdy a netreba, dúfam, že to tak bude stále, žiadne ďalšie riešenie.
Problém je s tým druhým významným príspevkom, a to je príspevok na osobnú asistenciu. Teda zdravotne ťažko postihnutí ľudia majú profesionálnych osobných asistentov, ktorí sa o nich starajú, často títo zdravotne ťažko postihnutí ľudia pracujú, a preto potrebujú aj takúto osobnú asistenciu. Problém je v tom, že ten príspevok, tento príspevok osobnej asistencie sa už nariadením vlády neupravuje tak, ako to požadujú organizácie, ktoré zastrešujú zdravotne ťažko postihnutých ľudí. My sme ešte v minulosti mali s nimi rokovania a povedali nám sami, bola to ich požiadavka, že takýto príspevok by mal byť na úrovni 1,4-násobku hodinovej minimálnej mzdy, čo zodpovedá 3. stupňu náročnosti v prípade minimálnej mzdy. Čiže naozaj by sme ocenili definitívne túto službu ako prácu. No a keďže to vláda nariadením nezvyšuje každý rok, resp. sa to zvyšuje iba o pár centov, chceme dať do zákona, chceme dať do zákona, aby tento príspevok osobnej asistencie bol na tejto požadovanej úrovni.
Chcem povedať, že tak ako mnoho iných zákonov z dielne strany HLAS – sociálna demokracia, aj tento bol konzultovaný s ľuďmi, ktorých sa to týka, konkrétne s Národnou radou zdravotne ťažko postihnutých občanov. Títo vítajú túto našu iniciatívu, podporujú ju, a preto vás chcem poprosiť, podporte to aj vy! Pretože zatiaľ čo sme videli v parlamente zo strany koalície smerom k zdravotne ťažko postihnutým ľuďom, tak bolo to, že uľahčili prepúšťanie z práce takýchto ľudí. Na minulej schôdzi ste to schválili, vy ste prelomili normálne veto prezidentky, ktorá s týmto nesúhlasila a napriek tomu ste to urobili. Napriek tomu, že organizácie s tým nesúhlasili, tak prosím vás, urobte konečne niečo dobré pre týchto ľudí... (Reakcia z pléna.) Presne tak. A ešte to už ani nechcem dodávať, ale áno, je to, my sme už mali túto výmenu názorov, predložil to zdravotne ťažko postihnutý poslanec. Tak mi povedzte, je toto možné, je toto normálne, že uľahčujete prepúšťanie zdravotne ťažko postihnutých ľudí a ešte hovoríte, že to zvýhodňujete? Toto je taký hriech z minulej schôdze alebo z predchádzajúcej, z predposlednej schôdze. Ja chcem poprosiť aj vládnych poslancov, aby podporili tento príspevok, aby konečne vyšli v ústrety zdravotne ťažko postihnutým ľuďom nejakým spôsobom. Toto je skvelá cesta. Ja vás v mene týchto zdravotne ťažko postihnutých ľudí prosím a opakujem, je to konzultované s organizáciami, ktoré ich zastrešujú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.5.2022 15:55 - 16:10 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda.
Kolegovia, kolegyne, krátko uvediem ten zákon, potom sa prihlásim do rozpravy, aby ste prípadne mali možnosť reagovať.
Ide o zákon, ktorý predkladáme už v podstate opakovane. Ide o to, že v oblasti zdravotne ťažko postihnutých občanov je veľa rôznych príspevkov, dva sú také základné, ktoré možno aj ovládate vy. Jeden je opatrovateľský príspevok, to je príspevok, ktorý sa prispieva príbuzným, ktorí sa starajú o odkázaného človeka doma. Ten je v poriadku, ten zatiaľ kopíruje čistú minimálnu mzdu, ale, bohužiaľ, príspevok na osobnú asistenciu sa zvyšuje veľmi pomaly, iba o pár centov, a preto chceme zvýšiť tento príspevok osobnej asistencie v zmysle požiadaviek organizácií zastrešujúcich zdravotne ťažko postihnutých ľudí na 1,4-násobok hodinovej minimálnej mzdy, čo zodpovedá 3. stupňu úrovne minimálnej mzdy. Chceme to dať do zákona, aby to bolo automatické, pomôže to, samozrejme, zdravotne ťažko postihnutým ľuďom, resp. ich asistentom a žiadam vás o podporu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 15:25 - 15:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Kazda, ďakujem za vecné vystúpenie. Ja mám takéto, takúto diskusiu radšej. Vy ste hovorili, že nie každý dôchodca potrebuje ten tzv. 14. dôchodok, lebo ťažko sa už baviť o 13. dôchodku tak, ako je nastavený. Ale my ideme podľa vzoru vlády. Vláda nastavila ten tzv. 13. dôchodok tak, že to dáva každému dôchodcovi, ale, samozrejme, odstupňované podľa výšky dôchodkov, od 300 pre tých nižšie príjmových až po 50 euro pre tých vyššie príjmových, čiže tu len prenášame vlastne to, čo nastavila vaša vláda.
Druhá vec. Odkiaľ na to peniaze? Naozaj sa nebudem opakovať, ale veď aj strana SaS viackrát vytkla tejto vlastnej vláde, v ktorej je, výdavky napríklad na plošné testovanie a podobne, a to boli neuveriteľné sumy v stovkách miliónov eur. A sú tu nadpríjmy 3,5 mld. za dva roky, napožičiavané peniaze, čiže tie peniaze sú, ale ja aj otvorene ako ľavičiar, keď sa bavíme teda hodnotovo, hovorím, že my nemáme ani problém s tým mimoriadnym zdanením, buď monopolov, alebo bánk.
Len banky za minulý rok mali zisky 740 mil. eur, pokiaľ si pamätám, čiže otvorene sa aj k tomu hlásime, no a rokujeme s ministrom práce. Rokujeme o týchto našich návrhoch, mali sme tieto pracovné rokovania, sú veľmi korektné, uvidíme, čo z toho bude. Takže myslím, že sa, pristupujeme k tomu vecne a ten hodnotový rozdiel medzi nami a vami tu je, ale ten, ten je podľa mňa v poriadku, a preto hovorím, že ďakujem za tú, za tú vecnú poznámku.
Pozrite sa, nič to nemení na tom, že 13. dôchodok takzvaný ste vyplatili skôr, lebo to sú peniaze, ktoré by dôchodcovia aj tak mali, nedostali nič navyše a my každý mesiac za stranu HLAS skúšame niečo pre nich urobiť. To nie je len teraz, že 14. dôchodok. Predtým to bola mimoriadna valorizácia, jednorazové príspevky. Zatiaľ ste nič neschválili a naozaj tá finančná kríza tu, resp. tá krí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 11:55 - 11:55 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán predseda, my sa, my si tu už môžme aj... (Ruch v sále.) Páni, prosím vás, rušíte ma trošku... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prestaňte sa prekrikovať, však máte na to faktické, možno si... Kolegovia, prosím, kolegovia, prosím pekne... (Ruch v sále.) Pán poslanec Tomáš nemôže dokončiť svoju faktickú poznámku. Prosím vás pekne, dobre. Poprosím, poprosím, ešte raz dajte čas, vráťte čas pánovi poslancovi Tomášovi. A, kolegovia, keď vy si chcete niečo alebo sa poľúbiť, choďte hore. (Smiech v sále.) Tam si môžete pokecať.
Nech sa páči, pán poslanec, máte slovo.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Ďakujem pekne, pán predseda.
Ja mám síce dosť silný hlas, ale toto sa nedalo prekričať. Pán predseda Pellegrini, máš úplnú pravdu. My sa tu môžme aj rozkrájať už niekoľko mesiacov, stále upozorňovať na to, že tá vláda proste stále neprichádza so žiadnou pomocou. Najprv sme čakali štyri mesiace a každý týždeň nám hovorili, analyzujeme, analyzujeme, analyzujeme, už to bude. Potom pred tromi týždňami konečne s niečím prišli, nič moc, ale oni to ani nepredložili na vládu. Nieto do parlamentu, takže stále v rukách nič nie je. Ale ako si správne poznamenal, lex Ukrajina 3 už je.
Tu nemôže strane HLAS – sociálna demokracia nikto nič vytknúť, čo sa týka postoja k vojne samotnej, k vojnovému konfliktu, k pomoci Ukrajincom, ale už asi opäť tri mesiace alebo dva mesiace hovoríme o tom, že veď dobre, pomáhajme Ukrajincom, ale myslime na Slovákov. Prijmime už konečne lex Slovensko a stále to doteraz nie je. A ja sa obávam podľa včerajších vyjadrení viacerých koaličných politikov, že stále to nebude.
Čiže našou úlohou je, samozrejme, na to upozorňovať ako opozície a predkladať riešenia. HLAS predkladá na každý mesiac, či už bolo na zníženie DPH, či už išlo o valorizáciu dôchodkov a tak ďalej a tak ďalej. No, neviem, ako s touto vládnou mašinériou pohnúť. Neviem naozaj. Uvidíme, čo sa stane, ale čoraz viac ľudí sa prepadáva do pásma chudoby a je to smutné.
Skryt prepis