Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.6.2021 o 11:35 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2021 9:32 - 9:34 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Vladko, SMER nie je vždy dobrý. Veľmi často dobrý nebol (povedané so smiechom). Ale povedala by som, že v tomto prípade sa tento smer, smerovanie k hodnote, k tomu, že budeme prerátavať každé to euro a rozhodovanie na základe prínosu pre občanov, že tento smer konkrétne je naozaj dobrý. Chcem len povedať k tomu HTA Core Modelu, ja si myslím, že tu nájdeme úplnú zhodu, lebo veď my naozaj na tom výbore aj vieme byť úplne vecní. A my v podstate ani nemáme inú možnosť, lebo na úrovni Európskej únie sa už rozhodlo, že kraj... národné štáty Európskej únie budú musieť akoby akceptovať ten HTA Core Model, ten budú musieť využívať vo svojich prepočtoch a náš Health Technology Assesment hovorí len o tej nadstavbe.
No a teraz o čom sa tu bavíme, veľmi, inak veľmi, veľmi pádne, veľmi dobré argumenty tu počúvam, aj som celkom rada, úplne vecné, my sa tu vlastne bavíme o tom, aby za tie peniaze, ktoré tá nadstavba bude stáť, aby bol dostatočný prínos pre občanov a k tomu máte úplne pádne pripomienky a ja možno poteším aj kolega, kolegu Tarabu, ja napríklad sa z toho návrhu, keď som ho prvýkrát čítala... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, páni poslanci...

Bittó Cigániková, Janka, poslankyňa NR SR
Hovorím pánovi Balážovi. (Povedané so smiechom.) Ja z tohto návrhu, ktorý som čítala, som mala pocit, že aby to neskončilo pri tom, že budeme hodnotiť len etickú stránku, lebo tak v tomto momente to tak, akože je týmto cítiť. A čo ja sa vám snažím povedať je to, že my budeme tlačiť práve na to, aby tam boli všetky tie 4 ďalšie modely chýbajúce, aby tam boli zahrnuté, aby sme na tú ekonomickú stránku tlačili, pretože tá etická časť je iba jeden z tých viacerých parametrov. Takže áno, určite HTA Core Model, jednoznačne áno. A myslím si, že tuto nájdeme naprieč zhodu u každého jedného odborníka aj na ministerstve zdravotníctva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2021 9:22 - 9:24 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Raši, budem hovoriť o dvoch konkrétnych veciach, kde s vami úplne súhlasím, a to teda najmä platenie z verejného zdravotného poistenia. Tu si treba uvedomiť, že tieto peniaze slúžia na ochranu zdravia a životov ľudí, a teda je treba veľmi rozmýšľať nad tým, kde a na čo ich míňať. Ak má niečo mať prínos 5 mil. a zároveň to 5 mil. stojí, súhlasím, že je teda na diskusiu, či za takýchto okolností ďalší úrad potrebujeme.
Ale predstavme si, že tento úrad bude reálny, nezávislý v zmysle tom, že rozhoduje nezávisle, a áno, bude to, bude to, už sa nebude dať proti rozhodnutiu odvolať, ale nakoniec aj tak rozhoduje minister, ktorý sa bude alebo nebude držať na, na odporúčanie HTA, ale v každom prípade bude sa politikom veľmi ťažko vysvetľovať, prečo keď niečo HTA odporúča alebo neodporúča, preto, prečo to oni platia alebo neplatia z verejných zdrojov. Je to len taká barlička.
Čo sa týka tých kompetencií, že teda berie časť úradu pre dohľad, časť berie ministerstvu, to je dôkazom toho, že nebude kolízia s Inštitútom hodnoty za peniaze, to už nemá nič spoločné, ale to vy veľmi dobre viete. Jednoducho vieme z tohto návrhu podľa mňa spoločnými silami urobiť dobrý návrh. A to, že to nie je všade v zahraničí, predsa neznamená, že by sme to na Slovensku nemohli nastaviť tak, aby to prínosom bolo. Pokiaľ to nastavíme tak, že naviažeme to financovanie na konkrétne výsledky pre občana a jasne stanovíme pravidlá, ktoré znemožnia politikom rozhodovať politicky a robiť si politickú kampaň z peňazí na verejné zdravotné poistenie, môže byť tento úrad veľkým prínosom.
A ešte jedna vec. Chcela by som vám pripomenúť, že vďaka SaS-ke máme také pravidlo, že one in - two out, to znamená, že ak niekde stúpne byrokracia, tak niekde inde musí klesnúť. Pokiaľ by to znamenalo väčšiu byrokratickú záťaž, ministerstvo zdravotníctva inde musí povoliť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2021 9:12 - 9:14 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolega Taraba, s časťou vašich pripomienok úplne súhlasím. Napríklad rozumiem tomu, že hovoríte o bujnení byrokracie. To bola naša prvá poznámka (povedané so smiechom) na koaličnej rade. Dostali sme naspäť argument o nezávislosti.
Počuli ste aj Tomáša Lehotského z ďalšej koaličnej strany, ktorý takisto je fanúšik toho oddelenia. Ja si tiež dokážem predstaviť, že by to mohlo robiť ministerstvo. Rozumiem tomu, že personálne je to problém, ale my môžme kontrahovať aj personálne kapacity zo zahraničia. Nakoniec sám ste hovorili, že veľkú časť tých modulov vieme zo zahraničia poňať, to aj plánujeme robiť, ale nie je pravda, že Health Technology Assessment u nás nebude mať čo robiť, pretože on prepočítava tie investície na naše pomery. To znamená, my máme napríklad úplne iné finančné pomery, zákony, kategari... kategorizáciu a podobné veci, takže určite tu má čo robiť, pretože v zahraničí sú jednoducho iné podmienky.
A ešte k tomu, o tých peniazoch, lebo to je veľmi citlivé. No práve teraz sa deje to, že častokrát sme boli svedkami aj za bývalej vlády, a musím povedať, že aj za tejto už, keď sa urobí nejaký konkrétny prik... prik.. urobí sa príbeh o konkrétnom prípade, kde je na stránkach Nového Času, a potom sa nerozlišuje alebo nerozhoduje na základe toho, nenakupuje sa tá liečba na základe toho, čo je reálnym prínosom pre občanov a spoločnosť ako celok, ale pre ten konkrétny smutný prípad, pretože, samozrejme, to chytá za srdce človeka. Health Technology Assessment má urobiť to, že z každého jedného eura bude vyhodnocovať čo najväčší prínos pre občanov, čiže rozhoduje, že či kúpiť jednému človeku 2 mil. liekov, teda jeden liek za 2 mil. alebo 2 mil. ľuďom liek za jedno euro, v podstate by mal akoby odpolitizovať tie rozhodnutia. A áno, mala by o tom aj poisťovňa rozhodovať, ale tu sa bavíme aj o tom, čo bude kategorizované, čo nie, čo bude hradené z verejného zdravotného poistenia a čo nie.
Pán Raši, nenechajte sa toľko pozývať, pozvem vás kedykoľvek (povedané so smiechom) a myslím si, že nebude mať problém ani pán minister.
Pán Lehotský, ďakujem za pripo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.6.2021 9:05 - 9:08 hod.

Jana Bittó Cigániková