Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.2.2021 o 16:49 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.2.2021 16:49 - 16:51 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ondro, ďakujem za tvoju prácu, ty si si po preštudovaní toho pôvodného materiálu, naozaj povedal teda u nás na klube, že čo ti tam chýba. My sme si to vzali za svoje, dali sme to ako podmienku a následne pani ministerka spravodlivosti vypracovala ten sprievodný materiál, dodatočný a ja musím povedať, že spravila naozaj dobrú robotu. Dokonca viem, že spolupracovala aj s pánom ministrom Krajniakom, že je to tam teda podrobne popísané. Čo chcem povedať, ja by som očakávala trošku lepšiu časť za ministerstvo zdravotníctva. Aj to ma mrzí, že pri takto dôležitej zdravotníckej téme tu nikto za ministerstvo zdravotníctva nie je a chcem to povedať nahlas aj tu, lebo na výbore bol štátny tajomník Stachura, viem, že pani ministerka je teda vyzbrojená odpoveďami aj na zdravotnícke otázky, napriek tomu si myslím, že hlavne z pohľadu zdravotníctva je tento mimoriadny stav a predĺženie núdzového stavu nevyhnutné. To čo by som chcela hlavne povedať, čo by sme nevedeli dosiahnuť, to je to čo si sa pýtal, čo by sme z pohľadu zdravotníctva nevedeli dosiahnuť menšími cestami a čo vieme dosiahnuť iba ak máme vlastne ten, ten núdzový stav predĺžený. To je vlastne, to je vlastne napr. riadenie nemocničného personálu, alebo reprofilizácia lôžok nemocníc, ktoré vlastne môžme robiť len z pohľadu hospodárskej mobilizácie, len subjektom hospodárskej mobilizácie a čo je veľmi dôležité aj peniaze naviazané na opatrenia, presuny, prerábky kvôli, kvôli COVIDU. Toto všetko ide teraz mimo zdravotníckeho rozpočtu, je na to mimoriadny balík. Ak by sme tu nemali núdzový stav, tak by na to veľmi doplatilo ministerstvo zdravotníctva. Ja som teda za zdravotníctvo mala potrebu povedať týchto pár slov a poďakovať pani ministerke za veľmi kvalitný materiál. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 14:13 - 14:28 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Rišo, výborné vystúpenie, taký závan zdravého rozumu, nebudem o tom viac hovoriť, lebo ty to nemáš rád, ale dobre sa to počúvalo. Chcem len povedať, tie dva prípady, ktoré Karol Kučera spomínal, on sám povedal, že to bolo vlastne na neudržiavaných ihriskách. Chcem len povedať, že môžme mať regulácii koľko chceme, tak keď tie regulované ihriská prestaneme udržiavať, tak aj tak sa tam môže stať nehoda, hej. A ale nestane sa. Viete prečo? Lebo garantom sú tí rodičia. Tí kontrolujú kvalitu. Tí rodičia stačia na to, aby deti boli v bezpečí aj bez regulácie. Však oni vidia kam to dieťa dajú hrať.
Karol, kývete hlavou, že nie. No ja mám takú skúsenosť, že keď príde do škôlky rodič, tak prvé čo si pozerá je ako to tam vyzerá. Skúša, obzerá, však si rozmyslím kde to decko nechám. Však si to teda pozriem. To len hovorím, že tí rodičia sú najväčšia záruka kvality. To je ten trh. A len malá, nechcem povedať že oprava, ale musím. K tomu kvôli, čo je vlastne rok získavaného života v štandardnej kvalite, je to zo zdravotníctva, je to, čo Richard hovoril, že v zdravotníctve 30 tisíc stojí vlastne život človeka, rok života človeka, naozaj je to pravda. Máme kvôli, ktoré hovorí o tom, to neplatí len pre všeobecku, ale pre všetky lieky, ktoré vstupujú na trh a sú, majú byť platené z verejného zdravotného poistenia. Je podmienka, že musia spĺňať nejaké kvôli. V minulosti to bolo 40 tisíc, teraz to musí byť okolo 30 tisíc euro, je to niečo viacej aj a teda musia spĺňať minimálne túto cenu za rok, alebo teda prepáčte, maximálne túto cenu za rok získaného života v štandardnej kvalite. Ak je ten liek drahší, tak sa nedostane do zdravotného poistenia Slovenskej republiky. To sú tie dvojmiliónové lieky. Preto, lebo máme iné, ktoré jednoducho rovnaký prínos dajú za menej peňazí. Takže my toto robíme preto, lebo inak by sme nedokázali zaplatiť všetko. Ale o tom Richard hovoril. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 13:43 - 13:58 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Možno viete, že som ako mamička s dvoma deťmi, ktorá teda chcela byť s nimi a zároveň nežiť iba z nejakého rodičovského príspevku, tak som založila súkromnú škôlku, z ktorej je dnes sieť jaslí a škôlok v Bratislave. Bolo to ešte v roku 2009, dnes sa tomu nevenujem, ako vidíte venujem sa politike, ale mám teda za tie roky bohaté skúsenosti. A poviem vám, že tieto, tieto ihriská, to je taká strašná a tak strašne zbytočná byrokracia, že neviem či som niekedy stretla väčšiu. Ešte možno tá výška umyvadielok možno, možno je väčšia.
Podstata je v tom, že vy vlastne ste povinný kúpiť, kúpiť nejakú, nejakú, nejaké také to ihrisko alebo prvky oveľa drahšie. Priemerne to vychádza ako desaťkrát drahšie ako, ako prvky ktoré kúpite legálne v obchode na webovej stránke, ktoré majú certifikát, všetky schválenia a spadajú pod rovnaké kontroly Taká, takáto hojdačka jednej značky, ktoré má skratku LT, ktorá nechcem robiť reklamu, preto to nechcem povedať celé, ktorá je úplne ideálna pre napríklad menšie deti. Lebo my sme mali aj jasličky pod tri roky. Pre deti pod tri roky ani nezoženiete certifikované ihrisko. Tak takáto značka stojí tam, hojdačka stojí 500 euro, zatiaľ keď si to musím kúpiť u toho certifikovaného, teda prepáčte to neni certifikované jedno aj druhé, ale u toho kto má štempel štátny. Tak tam stojí taká istá hojdačka 5-tisíc euro. A viete kde sa to premietne kolegovia? Premietne sa to na školnom. Všetky tie jasličky a škôlky, ktoré toto kupujú to samozrejme musia premietnuť na školnom.
A ešte jednu vec vám poviem. My sme to samozrejme, my sme, my sme to vyriešili takto. My sme si kúpili aj to certifikované, a potom aj tie, na ktorých deti môžu normálne fungovať a tie certifikované sme opáskovali, lebo boli nebezpečné pre tie deti. Lebo to bolo samé drevo a kov, ale schválili nám to, tak sme to mohli mať. A používali sme tie druhé. Ale od 2009 nikdy, nikdy ani jedenkrát. A to som mala štyri jasle a škôlky. Ani jediný krát neprišla kontrola.
Ale pekne každý krát sme museli cvakať za všetky kont, za všetky...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 12:28 - 12:43 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bola určená za spravodajkyňu k tomuto návrhu zákona. Predkladám informáciu. Návrh zákona spĺňa z formálno-právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách. Zo znenia uvedeného návrhu je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo.
Za gestorský výbor navrhujem výbor pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade. Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

5.2.2021 11:43 - 11:58 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Pre nás boli dôležité tri veci. Bolo to, aby nemal nárok na lieky zadarmo, keď to tak mám povedať, aby nemal nárok úplne každý. To je presne to, Boris, čo si hovoril o tom Majskom, že naozaj, aby, aby to dostávali len ľudia, ktorí sú na toto odkázaní, a to sa myslím týmto návrhom spĺňa. Ďalšie na čo nám záležalo, aby to bol len preplácanie, len najlacnejšieho lieku zo skupiny liekov, aby to nebolo tak, že zbytočne drahšie lieky, ktoré riešia ten istý problém by sa z verejných financií platilo aj tu. Naozaj sa SME RODINA zachovala veľmi rozumne. Ja to chcem oceniť a posledné moje, naša podmienka alebo prosba na koaličných partnerov bola, aby to bolo preplácané z iného rozpočtu ako zo zdravotníckeho, resp. aby na to nedoplácali, keď to mám tak povedať, napr. onkologickí pacienti, ktorí teraz by mali menej liečby na úkor toho, že by, že by sa toto prijalo, a tuto naozaj tiež musím potvrdiť, že to pán predseda Kollár dodržal. V tomto rozpočte zdravotné verejné poistenie nebude stratové a dal mi slovo, že pri zostavovaní nového rozpočtu aj so mnou spolu dozrie na to, aby, aby táto položka bola preplácaná. Za čo naozaj veľmi pekne ďakujem a chcem to oceniť a poslednú vec, ktorú poviem, že plusom tohto návrhu SME RODINA nie je, ono sa tak hovorí, že lieky zadarmo, ale ja si myslím, že tým najväčším plusom je to, že tí ľudia nebudú musieť platiť na mieste. To ani nebolo v pláne a myslím, že je to pre ľudí naozaj bonus, ktorý im prinesie naozaj úžitok, že v tom momente, v tej lekárni nebudú musieť zaplatiť a čakať na to tri až šesť mesiacov, že im to poisťovňa vráti, ale v podstate ten liek dostanú, dostanú bez zaplatenia tej vyššej sumy. Takže toľko za nás a ďakujem veľmi pekne za kooperáciu v tomto prípade.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 17:46 - 17:48 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za tvoje vystúpenie Anka. Divím sa kolegom aj keď z opozície ale predsa som mala pocit, že hovorili práve ľudia, ktorí aspoň niekedy dokážu byť objektívni ale mám pocit, že teraz ste to nedokázali lebo nech hovoríte akokoľvek tak SaS tie zásluhy určite má určite je nás začo pochváliť. Anka sa snažila toto povedať a myslím si, že keby nebolo SaS nebolo by, že ani pocit autobusárom, kultúre, podnikateľom a to nielen, že o kilečku, o nájmoch ale aj o to presadzovaní zdravého rozumu. Nemali by sme bezpečnostnú stratégiu, reformu v školstve pripravenú, nemali by sme Covid automat pretože do, do asi navždy by platili pravidlá žiadne a my sme presadzovali to, aby sa nastavili úplne jasné. Mali by sme tu zákaz interrupcií, mali by sme tu zoštátnené všetko čo sa zoštátniť dá, schôdzu by sme mali asi každých päť minút a to úplne bez prípravy a testovanie by sme mali dokola všetkých a nonstop. Tak keď niekto hovorí, že Sas nemá zásluhy tak jednoducho nie je objektívny. Ale prečo, máte pravdu v tom, že, že musíme trpieť ale to všetci v koalícii to nielen SaS myslím, že všetci partneri majú podobné pocity, jasné, že musíme trpieť niekedy aj správanie partnerov, ktorý nám nevyhovuje, návrhy, ktoré by sme my inak navrhovali. A naozaj v prípade práve v prípade premiéra aj, aj naozaj znesieme aj nemiestne správanie a poviem vám prečo, preto lebo pri tejto koalícii funguje spravodlivosť. Tu konečne končia v base ľudia, ktorá do tej basy patria dlhé roky. A nezatvára ich politik alebo nehovorí o nich politik ale ľudia, ktorí majú uvoľnené ruky. A o tom to je, pán Pellegrini, Korčok nie je váš človek. Korček nie je ani náš človek, to je diplomat profesionálny. Vaši ľudia končia v base teraz, tak ako tam napríklad možno skončí aj pán Žiga viete, preto táto koalícia funguje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.2.2021 17:17 - 17:17 hod.

Jana Bittó Cigániková
Ďakujem, pán predsedajúci. Chcem pozvať kolegov zo zdravotníckeho výboru, zajtra o 8.00 ráno máme výbor. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.1.2021 18:34 - 18:35 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som chcela dať procedurálny alebo skôr požiadať vedenie Národnej rady o to, či by zvážili to akvárko pre novinárov dole vo foyer. Bola som tam niekoľkokrát. Je to epidemiologicky veľmi rizikové a možno by bolo lepšie naozaj to zrušiť a pustiť ich minimálne teda dole, do toho terénu, lebo takto, keď sú všetci na kope a potom sa ešte rozprávajú s jednotlivými poslancami myslím si, že je to rizikovejšie ako keď boli pustení do Národnej rady pri dodržiavaní tých všetkých ochranných opatrení a pri kontrole. Tak len to som chcela poprosiť o zváženie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.1.2021 17:35 - 17:37 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne a chcem poďakovať a myslím to sarkasticky, keby to nebolo jasné, za to, že kolegovia pochopili, čo tu celú schôdzu hovoríme o tom procese schvaľovania o tom, že to nie je dobré keď sa to robí narýchlo a že môžu prísť teda nejaké chyby, keď sa to robí narýchlo. Ten prvý pozmeňovák myslím, ak som to správne počúvala, tak ten nikto z nás nevidel, bola na 15 minút prerušená schôdza, aby sme si ho mohli pozrieť, výborne, ďakujem za tých 15 minút, však aj nejaká časť pléna to odhlasuje, asi aj veľká, ja sa len chcem opýtať, vážení kolegovia, kolegyne, či sa necítime trochu trápne. Lebo ja hej. Keď to takto prebieha. Ja sa cítim fakt trápne. Všetci čo sme tu, všetci sme poslancami Národnej rady...

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa...

Bittó Cigániková, poslankyňa NR SR
Hovorím k procesu, ak môžem, pán Šeliga, pretože ten bol taký, že 15 minút sme mali na naštudovanie.

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa...

Bittó Cigániková, poslankyňa NR SR
Môžem prosím vás, môžte mi nechať môj čas?

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Nie. Môžte reagovať na vystúpenie. Ja nemám problém...

Bittó Cigániková, poslankyňa NR SR
Reagujem na to, akým spôsobom bol pozmeňovák podaný. To myslíte ešte takto to dokončíte tú trápnosť? Tak ma nechajte dohovoriť. Všetci sme tu nejaké tváre, ktoré zvolili ľudia. Zastupujeme ľudí. A fakt to máme robiť tak, že máme 15 minút na nejaký pozmeňujúci návrh? Alebo 13 minút, 40 na celý návrh zákona? A keď to tu hovoríme, keď sa na to sťažujeme, tak to zakotvíme tým, že ešte na záver schôdze dáme takýto pozmeňovák? Myslíte si, že nehovorím k veci? A opakujem, tak keď nie, vážení kolegovia, tak pokračujte v tom ďalej, lebo ja si myslím, že aj vás ľudia volili preto, aby ste dávali dobré zákony a chcem vidieť toho, kto si to stihol naštudovať.
A každý kto hovorí áno, tak si to ani len neprečíta. Takže to tým chcem len povedať. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.1.2021 16:22 - 16:24 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Boris,. úprimne tlieskam tvojmu vystúpeniu naozaj celkovo si ma dnes veľmi milo prekvapil aj, aj strana SME RODINA, všetko čo si povedal, úplne platí a naozaj to bol jediný dôvod prečo som aj ja teda včera vystúpila a toto isté som povedala, keď ste si všimli, ja sa dneska naozaj držím, vôbec som nevystupovala aby som sa neopakovala s tým istým, napriek tomu s tým istým čo som hovorila ja vystupujú poslanci OĽANO, SME RODINA a aj viem že aj poslanci Za ľudí, niektorí toto tak to isto cítia a to úplne s pochopiteľných dôvodov všetci sa obávame, aby vakcíny neboli vyhadzované, tiež si myslíme ako ty, že je lepšie ich zaočkovať. No ja chcem len toľko povedať, že ak by bol záujem ja mám vypracovaný pozmeňujúci návrh, ktorý celý tieto , celú túto časť o tých pokutách vyhadzuje, komukoľvek ho rada posuniem, nechcela som to urobiť preto, aby som nejakým spôsobom nenahnevala koalíciu, neublížila koalícií ale vidím, že je na tom zhoda, budem veľmi rada, ak na koniec sa na tom dohodneme, prípadne tak ako povedal pán minister sa postrážia tie veci, lebo tak isto mi prisľúbil, že sa postrážia tie veci tak aby, keď už budú napríklad očkovať ambulantní lekári neskôr, tak aby im takáto pokuta nehrozila, lebo to je dôležité a to musíme povedať, že pán minister v tomto aj mňa ubezpečil, že toto nehrozí, chcem to aj povedať nahlas, aby sa tohto ľudia nebáli. Čiže či to skončí tak, alebo tak, ďakujem veľmi pekne za tvoje vystúpenie aj aj poslancom, že dnes nabrali odvahu povedať svoj názor a naozaj ukázať, že teda majú zdraví rozum zo všetkých, zo všetkých strán, ďakujem veľmi pekne. Chcem len pripomenúť, že predkladateľom je pán Hollý, čo je irónia, takže ešte stále máš možnosť to zmeniť, cez predkladateľa tohto zákona, ale ďakujem ešte raz za tvoje vystúpenie. Vďaka.
Skryt prepis