Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.7.2021 o 11:12 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vstup predsedajúceho 24.7.2021 18:45 - 19:09 hod.

Jana Bittó Cigániková
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:05 - 12:07 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Vážení kolegovia so SME RODINA, to, čo teraz predvádzate, je nebezpečný populizmus. Populizmus preto, lebo to bolo na vláde, na koaličnej rade, kde ste s tým súhlasili a nikto z vás nemal žiadne námietky. Deň pred tým, ako to bolo tu v pléne, som sedela s Borisom Kollárom a Peťom Pčolinským, ktorí mi povedali, že je to úplne v poriadku, prejde to, až potom, keď ste sa pozreli na internet, zistili ste, že aká je odozva u časti voličov, tak ste prudko zmenili názor.
A nebezpečné je to preto, lebo obrovský to bude mať dopad na rozpočet. Jednak kvôli testom, ktoré ste si vydupali a aj tak zákon nechcete podporiť, ale najmä kvôli tomu, že ľudí dávate do väzenia. Že my máme diskusiu nie o tom, že či bude niekto pustený menej, viac, my máme diskusiu o tom, či budú regionálne lockdowny, alebo sa umožní vstupovať aspoň tým, ktorí regulérne budú znamenať menšie riziko, či budú môcť otvorené byť prevádzky, hromadné podujatia aj v horšej epidemiologickej situácii. A vy ste proti tomu len preto, lebo je to populárne pre vašu časť voličov.
Je to, hovoríte o nedobrovoľnom očkovaní, ale to očkovanie je dobrovoľné. Rovnako je dobrovoľné, ako je dobrovoľný vodičský preukaz. Keď si ho spravím, jazdím. Keď si ho nespravím, nejazdím. Pri očkovaní, keď sa budem očkovať a bude horšia epidemiologická situácia, budem môcť ísť do prevádzok, na hromadné podujatia, keď nie, tak nieže nebudem môcť ísť, tu je ešte to zvýhodnenie, že tí neočkovaní, ktorí sa nechcú očkovať, budú predsa mať k dispozícii testy platené spoločnosťou do veľkej miery, všetky indikácie, plus navyše dva PCR testy, čo je, mimochodom, náklad spodná hranica 150 až 250 miliónov do konca roka. Viete, odkiaľ tie peniaze idú? Z peňazí, ktoré mali zachraňovať životy a platiť sa onkologická liečba deťom. Miesto toho si robíte na tomto politiku. Je to nebezpečný populizmus. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:17 - 11:17 hod.

Jana Bittó Cigániková
Ďakujem pekne. Chcela by som sa opýtať, prosím vás, pán poslanec Suja, môžem ísť na vécko, lebo potrebovala by som. Ďakujem pekne. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:12 - 11:12 hod.

Jana Bittó Cigániková
Kolegovia zo zdravotníckeho výboru sú vítaní o trinástej v miestnosti pre zdravotnícky výbor. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 10:52 - 10:54 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Pán Suja, len na vysvetlenie k tomu vetu, lebo rozumiem, že by ste očakávali, že keď s niečím nesúhlasíme, no tak to budeme vetovať, úplne tomuto pohľadu rozumiem. Len vysvetlenie. Pri lotérii sme nevetovali lotériu preto, lebo bolo nám teda sľúbené, že to pôjde v balíku aj s tou motiváciou pre zodpovedných o uvoľňovaniach. A hlavne súhlasil s tým minister zdravotníctva, je to jeho rezort a pokiaľ teda minister zdravotníctva s tým nemá vážny problém, nie je to zas úplne taká vec, že by sme si ľahali na koľajnice, len vravíme, že, bohužiaľ, to teda dehonestuje naozaj ten, pre niektorých ľudí to dehonestuje a vám to pomáha v argumentácii, tú kvalitu tej vakcíny, ktorej naozaj veríme, že je kvalitná. A to, že sa takéto niečo urobilo, neznamená, že tá vakcína je menej kvalitnejšia.
A ešte ste hovorili o rozpočte, že tam sme mali použiť veto. Tam to tiež nešlo, pretože my sme s veľkou časťou toho rozpočtu súhlasili, najmä napríklad s covidovými výdavkami sme súhlasili, to sme nemohli vetovať celé navýšenie rozpočtu, lebo by sme zablokovali napríklad odmeny pre zdravotníkov a podobné veci alebo preplácanie nemocniciam nákladov spojených s COVID-om, to sme, samozrejme, urobiť nechceli, preto sme len argumentačne namietali niektoré konkrétne položky.
A ešte k tej experimentálnej vakcíne. Často sa to opakuje, páni, od vás, ja vás chcem opäť opätovne upozorniť, jediná experimentálna vakcína, ktorá tu bola, bol Sputnik. Tieto vakcíny sú... no áno, pán Suja, naozaj, to je jediná experimentálna, lebo nebola zaregistrovaná, bola používaná ako experiment, nemáme k nej výsledky, ale tieto ostatné vakcíny sú podmienečne schválené, teraz už dokonca Pfizer alebo EMA prijala žiadosť Pfizeru o normálne fungovanie vakcíny, čiže tá už nebude ani podmienečne, a to len znamená toľko, že okrem toho, že splnila všetky podmienky, tak každý mesiac musí veľmi podrobné dáta dokladovať. Čiže je tam vlastne prísnejšia kontrola. Len aby ste chápali rozdiel medzi experimentálnou a podmienenou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 10:18 - 10:20 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Pán Kotleba, keď sme na koaličnej rade a na vláde, hlavne na koaličnej rade, keď sme preberali tie, tú lotériu k očkovaniu a ďalšie veci, tak tiež som bola taká, že no, neviem úplne, či je to úplne šťastné, ako to tí ľudia zoberú, ako to bude vyzerať. Však ja to teda naozaj úprimne vnímam tak, že tá vakcína sama osebe je obrovský bonus, ktorý zachráni život tým ľuďom a že to samé osebe by predsa malo stačiť a ľudia, keď chcú, tak sa dajú zaočkovať. Ale sme si povedali, že no dobre, no tak je to snaha urobiť niečo navyše, motivovať tých ľudí a keď to pôjde spolu s opatreniami, vďaka ktorým zodpovední, ja naschvál hovorím zodpovední ľudia, lebo myslím tým očkovaných, ale myslím tým aj ľudí, ktorí sú napríklad ochotní dodržiavať opatrenia alebo ochotní ísť sa otestovať, keď idú na hromadné podujatia, lebo aj to je druh zodpovednosti, tak keď zodpovední ľudia pocítia uvoľnenia a konečne trochu slobody, tak keď to dáme že dokopy, tak to bude motivácia pre tých ľudí. V takomto balíčku sme to boli ochotní podporiť, ale pamätám si, že som vtedy hovorila Rišovi Sulíkovi, lebo on na tej koaličnej rade nebol, a hovorím mu teda tento svoj nejaký pocit, názor, takú dilemu, že neviem, či to úplne dobre bude vyzerať pre tých ľudí, a Rišo mi vtedy hovorí, že Jani, počúvaj ma, tá lotéria, to je strašná blbosť, že to nebude fungovať, lebo vieš čo sa stane? Tí ľudia, tí to zoberú tak, že čo to musí byť za produkt, keď k tomu ešte pribaľujeme niečo navyše alebo dávame peniaze, že... A zobere si to ĽSNS a budú hovoriť, to je, jak keď predávate hrnce. Počúvajte, tu teraz, keď ste stáli, normálne som si povedala, že ja to musím povedať, ten Sulík zas mal pravdu. Nakoniec to dopadlo tak, že nešlo to v balíku, ako sme to my chceli, ale práve teraz rokujeme o tom, že naozaj my by sme chceli, aby bola tá motivácia vo väčšej slobode pre zodpovedných, čiže aj testovaných, aj očkovaných. Ale teda je pravda, že tá lotéria nebola šťastná aj podľa nás.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 9:35 - 9:36 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ondrej, my sme teda veľmi radi, že OKS je tu s nami a že doslova chcem povedať, že som hrdá na to, že ste v našom klube. Ste veľmi silným hlasom rozumu. Aj keď sa nezhodneme úplne vo všetkom, čo sa týka napríklad povinného očkovania, tak to nie je preto, že si my nemyslíme, že očkovanie je potrebné. Práve naopak, ako si hovoril, tam sa úplne zhodneme. My si len myslíme, že to povinné očkovanie vďaka práve takémuto antivaxerskému loby by narobilo viac škody ako úžitku a že ešte predsa sme len nevyužili všetky cesty, ako to nejakým spôsobom sa pokúšať tým ľuďom vysvetliť a predkladať im dáta.
Ďakujem ti veľmi pekne za to vystúpenie, aj za to, ako vždy, za ten rozumný a racionálny tón. Ono v tejto debate to veľmi dobre padne, najmä po včerajšku. Myslím si, že kolegovia by si v tejto, keby si kolegovia brali príklad od teba v tejto diskusii, tak by bola oveľa rozumnejšia a kľudnejšia. Ďakujem ti veľmi pekne a súhlasím so všetkým, čo si povedal.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.7.2021 21:54 - 22:01 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Kolegovia, v prvom rade sa chcem ospravedlniť za to, že ste museli čakať. Naozaj za celú dobu, čo som v parlamente, s týmto nebol žiadny problém. Nakoniec aj dnes počas hlasovania sa vymenil spravodajca, nikdy nikto nenamietal. Ale uznávam, že námietka bola oprávnená a dozvedela som sa to až po relácii, ak by som to vedela skôr, okamžite odchádzam, nie je o čom. Odchádzala som s tým, že veci sú zariadené. Mrzí ma, že ste museli čakať. Toto sa nerobí. Takže na začiatok toľko.
A teraz vecne, lebo je to celý deň taká emotívna diskusia. Je tu naozaj veľa negatívnej energie. Poviem až, že veľa zla a je to asi z nejakej časti tým, že potrebujeme mať videjká na facebook a z veľkej časti sú to úprimné obavy a na tú časť by som možno rada odpovedala, to, čo odpovedať viem.
To najdôležitejšie, čo chcem povedať, tento zákon umožňuje zachovať čo najviac slobody ľuďom. Počula som, že to tak nevnímate, a preto chcem povedať, ako to vnímam ja a prečo to tak vnímam. No, momentálne to máme nastavené spôsobom, že keď sa zhorší epidemiologická situácia, všetko sa zavre. A tento zákon hovorí, že miesto toho, aby sa všetko zavrelo, tak zaočkovaní budú môcť vstupovať, kam teda rozhodne Úrad verejného zdravotníctva a COVID automat. A zároveň neočkovaní takisto môžu všade vstupovať, pokiaľ si urobia test. Rozumiem, že namietate to, že teda mali by všetci, ale v tej situácii sa nám môže stať, že nám skolabujú nemocnice a napríklad aj dnes poisťovňa Dôvera, to je jedna poisťovňa z troch, dala tlačovú správu, kde hovorila o tom, že vďaka tomu, že bola vlastne zastavená normálna zdravotná starostlivosť a plánovaná, tak dvetisíc ľudí nezachytili, čo sa týka onkologických pacientov. Asi vám nemusím vysvetľovať, čo to spraví, keď nájdete niekomu neskoro nádor alebo zistíte, že sa mu upcháva tepna, že to sú akože otázky života a smrti. A preto je dôležité robiť nejaké opatrenia. Nedá sa to, aj rozumiem, že to chcete, aj my to chceme, že úplne nechať to tak, ale videli sme a vidíme aj v iných štátoch, čo to spôsobuje, my nemáme ešte takú zaočkovanosť a takú, takú imunitu, aby sme si mohli dovoliť znova takto riskovať. No, čiže toto je asi to najdôležitejšie. Vnímam to teda oproti dnešku, kedy je, má byť všetko zavreté, ako viac slobody a keby táto možnosť nebola, tak jednoducho jediná realita je tie regionálne lockdowny, čo asi nikto z nás nechce.
Hovoríte o tom, že je to ľudské právo. No, ja si nemyslím, že je ľudské právo šíriť nákazlivú chorobu. A viem, poviete mi, veď ja som zdravý, veď ja nie som nakazený, mne nič neni. A povie mi to drvivá väčšina tých ľudí úplne oprávnene, lebo to bude pravda. Ale bude tam nejaká časť ľudí, ktorí jednoducho nevedia a neúmyselne, nie s nejakým zámerom, ale reálne neúmyselne tú chorobu medzi sebou roznesú a potom máme teda tých veľa nakazených v nemocniciach. Nemôžete to vedieť, to je hlavný znak toho COVID-u, preto ten test.
Hovoríte o delení na dve kategórie. To nie je pravda. Ja to vnímam tak, že je to jedna kategória. Jedna kategória ľudí, ktorí dnes nemôžu, dnes zákon nedovoľuje, alebo možno si nedovoľujú, aby v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie a lockdownu mohli niekam ísť, a táto jedna kategória ľudí bude môcť vstúpiť, kam bude chcieť. Tá jedna kategória, to je jedna kategória, ľudia, ktorí môžu ísť na hromadné podujatia do prevádzok. A tá jedna kategória, jedni budú zaočkovaní, druhí budú otestovaní, ale je to jedna kategória slobodnejších ľudí. Aké dve kategórie?
Hovoríte, že očkovanie nefunguje, ale veď 96 % nových prípadov vo Francúzsku je predsa neočkovaných. Mali sme 750-tisíc pozitívnych v druhej vlne, 60-tisíc z toho skončilo v nemocniciach, 15-tisíc z toho zomrelo na COVID alebo s COVID-om, teda 15-tisíc na COVID alebo s COVID-om a 12 500 len na COVID. Úmrtia tvorili 2 % z pozitívnych a 25 %, štvrtinu, z hospitalizovaných. Dve tretiny hospitalizovaných boli nad 60 rokov, tri štvrtiny boli nad 50 rokov, 90 % všetkých našich úmrtí bolo nad 60 rokov, 97 % nad 50 rokov. Vakcína, akákoľvek, znižuje možnosť, že sa, že skončíte v nemocnici alebo že umrete, o skoro sto percent, 99 celá niečo, 96 až 99 celá niečo. Predstavte si, že v tom čase, keď sme mali takto plné nemocnice, by sme tam nemali trištvrte ľudí hospitalizovaných, že by sme nemali 90 % tých všetkých úmrtí. Jednoducho o tomto to je, že je dobré, keď teda sme očkovaní, a to, že teda to funguje, to boli u nás takéto dáta, bohužiaľ, takéto výsledky v časoch, keď sa ešte očkovať nedalo. Ale v Británii, kde už sa očkovať dá, tak tam 2 % z pozitívnych ide do nemocnice a iba 0,1 až 0,2 z pozitívnych umiera, čo je neporovnateľne menšie číslo. Ale v Británii je zaočkovaných prvou dávkou 67 % ľudí, 50 % ľudí oboma, nad 18 rokov je zaočkovaných 90 % populácie prvou dávkou a 65 % oboma. A starkí nad 60 rokov sú zaočkovaní na 95 %. To je ten rozdiel medzi očkovaným a neočkovaným štátom.
A hovoríte o tom, že veď očkovaný sa nakazí tiež. No, ale desaťkrát menej. To je, to znamená, že kým v treťom poradí jeden očkovaný nakazí troch, tak neočkovaný nakazí sto ľudí. To je teda dosť veľký rozdiel. A je to jednoducho objektívne nižšie riziko, ak je človek očkovaný a objektívne menej roznáša tú nákazu, preto je... (Spravodajkyni zazvonil mobilný telefón.) Prepáčte, ospravedlňujem sa... (Rečníčka na krátku chvíľu opustila rečnícky pult a vzala si z vedľajšej lavice mobilný telefón. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúste nejak dokončiť myšlienku, lebo vám, čas sa nám naplnil.

Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
To bolo presne upozornenie, že už je to tu. Posledné tri vety, že teda, že je to objektívne jednoducho pustiť tých ľudí do tých prevádzok a na tie podujatia.
Čo sa týka, čo sa týka slobody, práve o tom to je, o tom som hovorila.
A čo sa týka solidarity, o tom sú tie testy, na ktorých sa finančne budú solidárne podieľať všetci, aby aj tí, ktorí sa neočkujú, mohli vstupovať.
A ešte veľmi dôležitá vec. Hovoríte často o podmienenej vakcíne alebo experimentálnej. Páni, jediná experimentálna vakcína bol Sputnik. Podmienená vakcína nie je experimentálna. Podmienená vakcína bola každá jedna vakcína v takejto situácii, pretože nemáme čas. Znamená to, že výrobca mesiac čo mesiac posiela dáta, je to viac kontrolované ako bežne a mám pre vás dobrú správu, Pfeizer už podal teda žiadosť, aj bola prijatá Emou (European Medicines Agency, pozn. red.), na normálne fungovanie vakcíny, už nebude ani podmienená.
Takže za mňa toľko. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 23.7.2021 16:34 - 16:36 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Veľmi sa ospravedlňujem, kolegovia, za meškanie. Chcem vás teda poprosiť, vážení prítomní, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bola určená Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajkyňu k návrhu uvedeného zákona k tlači 614. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy, a to umožniť maximálnu možnú slobodu ľuďom a zároveň zachovať bezpečnosť.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokoval Ústavnoprávny výbor a Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo s tým, že uvedené výbory predmetný návrh zákona prerokujú ihneď.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 11:22 - 11:24 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Kotleba, mali ste námietky, otázky, obavy, asi takto to nazvať, ktorým ja úprimne rozumiem, že vy ich môžte mať. A nie ste jediný, ktorý ich má. Počúvam a vnímam to teda všade okolo, preto si myslím, že by sme mali hovoriť k veci a mali by sme vám sa snažiť na tie otázky alebo obavy odpovedať vecne. Budem sa o to snažiť, keď budeme hovoriť o veci samotnej. Teraz hovoríme o skrátenom konaní, tak nebudem, ani nestihnem v jednej faktickej odpovedať na všetko, ale chcem vám dať prísľub, že teda budem spravodajca, keď sa budeme baviť vecne k obsahu zákona a budem tu snahu vám vysvetliť, ako to vnímame, ako to vidíme my.
Ale vecne ste hovorili k skráteniu o tom, že nevidíte mimoriadnu okolnosť. Tak vám chcem vysvetliť, ako to vidím ja, prečo vnímam toto ako mimoriadnu okolnosť. Podľa mňa aj to, že až teraz o tom zákone rokujeme, je chyba preto, lebo aj v zelenej fáze COVID automat hovorí o tom, že napríklad nemôžme ísť na hromadné podujatie akéhokoľvek druhu nad tisíc ľudí, aj keď máme zelenú fázu a nie sú tu dokopy žiadni nakazení, čo považujeme za nie úplne správne. A keď povieme ľuďom, že môžu ísť viacerí na hromadné podujatia, podmienkou bude pre buď očkovanie, alebo pre neočkovaných, čiže žiadne dve kategórie, všetci ľudia majú možnosť vstupu, pre očkovaných teda očkovanie, pre neočkovaných to bude test, tak umožníme pre tých ľudí viac slobody. A to tu už malo byť pred mesiacom, a nieže teraz, už teraz je neskoro. A keby sme to neurobili teraz, tak zase je to až o mesiac a jednoducho zbytočne ľuďom berieme slobodu. Aj očkovaným, aj neočkovaným, pretože opakujem, je tam možnosť aj pre tých neočkovaných, tá možnosť toho testu. Tak to len k tej mimoriadnej okolnosti.
Čím skôr tento zákon schválime, tým lepšie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis