Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, z dôvodu pandémie COVID-19 vláda obmedzila predaj v nedeľu. Dôvodom bolo, že počas nedele je potrebné predajne vydezinfikovať. V praxi to však znamená, že v nedeľu do práce predsa len niekto prísť musí, ak predajne majú byť vydezinfikované reálne a nie fiktívne. Toto dočasné opatrenie v nedeľu zatvorených predajní však opäť spustilo, pripúšťam, legitímnu diskusiu o tom, že predaj v nedeľu sa na Slovensku zakáže natrvalo.
S dočasnými opatreniami už nejaké skúsenosti naozaj máme. Je to napríklad dočasné zvýšenie dane z pridanej hodnoty na 20 % v čase krízy, ktoré bolo ukotvené natrvalo zákonom vtedy vládnucou stranou SMER – SD.
Priznám sa, že zámeru regulovania predaja dosť dobre nerozumiem, pretože dnes nikto nikomu nezakazuje, aby dobrovoľne a na základe slobodného rozhodnutia mal ktokoľvek v nedeľu alebo v iný deň svoj obchod zatvorený. Ak sa pozrieme na súčasný stav v Európe, tak v prevažnej väčšine štátov nedeľný predaj nie je obmedzovaný. Obmedzovanie sa týka len ôsmich členských štátov Európskej únie a dvoch štátov mimo Európskej únie. Zámerne hovorím obmedzovanie, pretože nejde o zákaz. Zákaz predaja nie je celoplošný, každý štát má prijaté vlastné výnimky, či už je to časová, alebo sezónna, alebo pre darčekové predajne, suveníry, turistické centrá, alebo podľa rozlohy predajne, pre pekárne, cukrárne a predaj sladkostí, alebo kvetinárstva. Ani v jednej krajine nie je predaj v nedeľu zakázaný úplne. A zaujímavými krajinami sú Maďarsko a Fínsko, v ktorých bol zavedený nedeľný zákaz predaja, ale následne bol zrušený.
Najmä dnes, keď sa nachádzame v kríze horšej ako v roku 2008, v nedeľu alebo hocikedy inokedy zakazovať predaj vnímam ako absurdné rozhodovanie od zeleného stola bez reflexie k vzniknutej situácii. Podľa analytikov bude nedeľný zákaz v praxi znamenať zánik zhruba 600 pracovných hodín ročne na jednu pozíciu v obchode. V prípade fiktívneho nákupného centra s päťdesiatimi prevádzkami, z ktorých každá má priemerne tri pracovné pozície, to znamená zánik 90-tisíc pracovných hodín ročne, čo po prepočítaní predstavuje zhruba pokles štyridsiatich piatich pracovných miest na plný úväzok.
Nedeľný predaj pre zamestnanca však znamená aj vyšší príjem. Neviem, či si to uvedomujete. Podľa dostupných údajov dosahuje priemerný príplatok za prácu v nedeľu v kategórii maloobchod v nešpecializovaných predajniach sumu 29 eur mesačne, pričom priemerne zamestnanec odpracuje v nedeľu 11 hodín, a v kategórii maloobchod s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach je to až 37 eur za 23 nedeľných hodín mesačne. Inými slovami, zamestnanci za výmenu jeden až, jedného až dvoch voľných nedeľných, nedelí za iný voľný deň v týždni získajú dodatočných 30 až 40 eur, čo v prípade nižších príjmových skupín, ktoré v maloobchode prevažujú, nie je zanedbateľná čiastka.
Rovnako podľa dostupných údajov bolo v roku 2019 približne 2 mil. 50-tisíc zamestnancov. Z nich v nedeľu pracuje približne 365-tisíc, čo je 18 percent. A z týchto 18 percent, teda 365-tisíc zamestnancov, v maloobchode pracuje 47-tisíc, čo je približne jedna sedmina z týchto ľudí. Ostatní pracujú v priemysle vrátane potravinárskeho, v poľnohospodárstve alebo v iných službách ako maloobchod. Zároveň to však neznamená, že títo zamestnanci pracujú každú jednu nedeľu v mesiaci. Väčšina z nich totiž pracuje len jednu nedeľu v mesiaci a podľa dostupných údajov približne 20 percent zamestnancov, ktorí by mali v nedeľu pracovať, v nedeľu nepracujú. Sú to najmä samoživitelia, slobodné matky a matky s maloletými deťmi. Čiže na základe uvedených dát z týchto 2 mil. 50-tisíc zamestnancov len 2,3 % na Slovensku pracuje v nedeľu v maloobchode, a to len raz do mesiaca. Polovica týchto ľudí pracuje v nešpecializovaných predajniach, druhá polovica v maloobchodných prevádzkach špecializovaného typu. Medzi ne patria benzínové pumpy, predajne s tovarom pre kultúru a rekreáciu, ktorých sa tento nedeľný zákaz týkať nebude.
Čiže vlastne v reále ide ešte o menej ako 47-tisíc zamestnancov. Namieste je preto otázka, prečo sa obmedzenie zameriava práve na túto malú skupinu ľudí. Pri niektorých povolaniach, ako sú zdravotníci, polícia alebo obsluha nevypínateľných zdrojov, ako sú, ako sú vysoké pece, ale aj potravinárske prevádzky, je nevyhnutnosť nedeľnej práce úplne zrejmá. Ale v nedeľu môžu byť teda zatvorené aj pohostinstvá, reštaurácie, kiná alebo iné prevádzky, kde vlastne prekážky k zatvoreniu sú výlučne ekonomické a nie technické. Teda také isté ako práve v maloobchode. A argument, že nedeľná práca v maloobchode škodí rodinnému životu viac ako nedeľná práca vo fabrike za pásom, absolútne neobstojí.
Zákaz nedeľného predaja pritom môže spôsobiť komplikácie práve tým zvyšným zamestnancom, 320-tisícom ľuďom v iných odvetviach, ktorí pracujú cez víkendy a ktorí práve tieto nedeľné, nedele využívajú na nákupy. A mnohí zamestnanci, ktorí pracujú v štandardných časoch, čiže cez pracovný týždeň, si tiež idú radšej nakúpiť cez nedeľu, pretože pracujú napríklad v obci a nechodia pravidelne do mesta. A nehovoriac o tom, že mnohé nákupy majú vyslovene víkendový charakter a my vlastne týmto zákazom obmedzíme im predaj o polovicu. Zoberme si totižto obchody záhradkárskeho a chalupárskeho charakteru, kedy ľudia väčšinou chodia tam, do týchto, do Hornbachu alebo do, do Baumaxu nakupovať práve, práve cez víkendy. Čiže zákaz nedeľného predaja bude mať za dôsledok zníženie zamestnanosti, zníženie dostupnosti čiastkových úväzkov, zníženie čistej mzdy zasiahnutých zamestnancov, zníženie tržby a nižší výber dane z pridanej hodnoty, menej efektívne využitie kapitálu, zmenu cien niektorých produktov, niektoré pôjdu hore, niektoré dole, zánik niektorých obchodníkov a vyššie vedľajšie náklady pre spotrebiteľov.
Obmedzenie nedeľného predaja má teda jednoznačne negatívne ekonomické dopady a to si dnes v čase krízy naozaj nemôžme dovoliť, je to príliš drahý špás. Tieto dopady zasiahnu nielen zamestnancov v maloobchode, ale aj investorov v maloobchode a samotných zákazníkov. Spoločenská užitočnosť takéhoto zákazu nie je vysvetlená a nie je podporená žiadnou dopadovou štúdiou. Preto strana Sloboda a Solidarita tento navrhovaný zákon nepodporí.
Ďakujem za pozornosť.