Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2020 o 15:26 hod.

JUDr.

Jozef Šimko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

20.10.2020 16:41 - 16:43 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, pán poslanec Fico, ja som si vás pozorne vypočul a skutočne musím povedať, že súhlasím s každou jednou vašou vetou, čo ste tu povedali.
Dámy a páni, teraz my tu prejednávame zákon o 13. dôchodkoch, ale to sa dotkne 1,4 mil. dôchodcov žijúcich na území Slovenskej republiky a najsmutnejšie na tom je to, že tento zákon teoretický, aby sme to nedali, predkladá pán minister Krajniak, ktorý v mesiaci február aj s celou svojou politickou garnitúrou hlasoval za 13. vianočné dôchodky pre našich dôchodcov. Dovoľujem si otvorene povedať, že toto musíme, ako povedal pán Fico, považovať jednoznačne za volebný podvod.
Pán minister, vy tvrdíte jednu vec, že nemáte finančné prostriedky, nemáte tých 282 mil. eur, ale, prosím vás pekne, uvažujme. Vy ste 380 mil. odpustili dane, táto vládna garnitúra, pre naše banky, ktoré tu pôsobia na území Slovenskej republiky. 2,4 mld. ste dali na lietadlá. Jasne, pán minister, môžte mi zase odpovedať, že skrátka nie vy, bývalá vláda, s tým ale ja súhlasím. Ale išlo 2,4 mld., čo sa vyplatilo 2-krát 800-tisíc pred voľbami, s tým s vami súhlasím. Ale 750-tisíc ste poslali ruskej opozície do Bieloruska. 75-tisíc a o tom určite viete.
Ale, pán minister Krajniak, vy ste v podstate odsúhlasili pred 2 mesiacmi deficit 8 mld. eur, to znamená, mi nepovedzte ani nepovedzte tým 1,4 mil. dôchodcov, že teda peniaze, finančné prostriedky nemáte.
Takže peňazí je dosť, treba nájsť a dovoľujem si povedať, že tento zákon, nakoľko je skutočne antisociálny masaker, ako to povedal pán Fico, treba stiahnuť, ja vám doporučujem, pán minister, vráťte sa z kratšej cesty a stiahnite tento zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2020 15:26 - 15:28 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, snáď niekoľko slová, slov na pripomienky pána Kremského.
Použijem vaše slová, vážený pán Kremský, citujem: „ktorí ste príčetní v opozícii...“ No ja vás ubezpečujem, že nemáme tu debila medzi nami, a ubezpečujem vás aj v tom, že teda opozícia je zrejme, je príčetná. Ale vy zabúdate na jednu vec, vy hovoríte, že, že ekonomická samovražda by to bola, keby v podstate tento zákon nebol predložený.
Pán Kremský, zabúdate na jednu vec, že práve pán minister Krajniak predkladal pred pár mesiacmi 13. dôchodok, sám pán Krajniak hlasoval za minimálnu mzdu vo výške 656 eur. A my sme nepríčetní, vážený pán Kremský? No ja si to vyprosím a vyprosím si to aj v mene všetkých členov opozičných politických strán, pretože mám taký pocit, že vy nás s tým urážate.
Pán Kremský, vy vôbec vie..., vy viete, ako žijú menej, ako žijú ľudia v menej zaostalých okresoch? Však poďte sa pozrieť na juhu Banskobystrického kraja, choďte sa pozrieť do Prešova, do kraja Prešov, na východ, ako žijú tí ľudia. Tí nežijú z minimálnej mzdy, pretože dneska minimálna mzda vo výške 656 eur, pokiaľ by to bolo odsúhlasené, aj to je, ide pod hranicou životného minima. Však poďte sa pozrieť do okresu Rimavská Sobota v jednotlivých dedín, pán Kremský! Ja si dovolím, otvorene povedať, že tam sú obce, dedinky, kde je miera nezamestnanosti viac ako 80-90, ba dokonca aj 100 % miera nezamestnanosti. A títo ľudia tam trpia. A vy hovoríte to, keď toto kritizujem, že treba tým dulom dať, že sme nepríčetní? Tak, pán Kremský, ja si to od vás vyprosím.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2020 14:11 - 14:13 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, hádam pár vetami doplním pána, môjho predrečníka pána Tomáša. Je skutočne zaujímavé, že súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny pred 7-8 mesiacmi hlasuje za minimálnu mzdu 656 eur, hlasuje za 13. dôchodky a teraz presadzuje minimálnu mzdu 623 eur. A, samozrejme, nepodporuje 13. dôchodky, kvázi iba dáke sociálne dávky od 60, myslím, do 300 eur. Je to skutočne zaujímavé. A odôvodňuje to tým, že, bohužiaľ, Slovenská republika alebo pokladňa Slovenskej republiky nemá na to peniaze. Pán minister, však tých 280 mil. eur, to si môžeme hocikde nájsť v rozpočte Slovenskej republiky, pretože nám chýba len 280 mil. eur na tie 13. dôchodky pre našich občanov. Toto je jedna vec.
Ale zabúdate nielen na tieto veci, o ktorých hovorím, ale zabúdate aj na výstavbu R2 Zvolen - Košice. Ja viem, že to nie je parketa pána ministra, je to parketa ministra dopravy. Vážení priatelia, však, preboha, mi už sľubuje..., sľubujete pre našich občanov na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja od Zvolena smerom po Košice, že výstavba R2 bude hotová raz v roku 2010, 2012, a teraz sa dozvedáme, že vláda Slovenskej republiky nezaradila túto výstavbu do 60 priorít výstavby ciest a diaľnic v rámci Slovenskej republiky. Ja mám taký pocit, že tu nejak zavádzate občanov Slovenskej republiky. To znamená, že sľuby, ktoré sa sľubovali, boli len pred voľbami. A teraz, bohužiaľ, tieto sľuby sa neplnia.
A za to vás opäť, vážený pán minister, vyzývam, ako vás vyzval pán Tomáš, stiahnite tento zákon, upravte tento zákon, zmeňte a prerokujme... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2020 13:54 - 13:56 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, ja som si pozorne vypočul pána, pána predkladateľa, pána exministra, ale, dámy a páni, vôbec uvažujme nad jednou vecou, mala byť minimálna mzda v roku 2020 až 656 eur. Bolo to odsúhlasené ešte v minulom volebnom období. Pán Richter, teda, pardon, pán Krajniak presadil 623 eur, teda to navrhuje. Pri všetkej úcte, ale mám taký pocit, že niekto si to neuvedomuje, čo to je 623 eur, keď z toho odpočítame dane, ktoré v podstate musí ten, ten pracujúci teda zaplatiť, koľko mu toho vlastne ostane.
Ale na druhej strane, ako hovorí pán Richter, dámy a páni, 8,3 mil. eur sa stiahnu za príspevky za sobotu, 13 mil. za nedele, 26,6 mil. na nočné šichty. To znamená, že teoreticky jeden občan, jeden zamestnanec za rok, za celý rok dostane menej platu o 574 eur.
Dámy a páni, to nie je po kostolnom poriadku, pretože tí zamestnanci potrebujú z dačoho žiť. Vôbec si uvedomujete, že teoreticky tá minimálna mzda v Slovenskej republike je ešte pod hranicou chudoby? A to si naši politici neuvedomujú? Takže v každom prípade treba sa nad týmto zamyslieť, a ako hovoril pán minister, exminister, tak ja by som navrhoval tento zákon stiahnuť z rokovania, pretože tento zákon je nepripravený.
Pán minister Krajniak, ja vám neodpustím jednu vec. Vy ste v podstate ako minister menovali do funkcie riaditeľky Okresného úradu práce v Rimavskej Sobote osobu, ktorú sme my poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja pred dvoma rokmi odvolali za to, že bila svojich zamestnancov a bila klientky v domove sociálnych služieb. Toto vám v živote, pán minister, ja ako primátor Rimavskej Soboty, vám to v živote neodpustím.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2020 10:48 - 10:50 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda vlády, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, na pripomienky pána Dostála dám dvoma vetami.
Pán Dostál, vy tvrdíte, že zákon bol nastavený zle. V podstate ja s tým súhlasím a dovolím si povedať, že nenájde sa tu poslanec v rámci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý by to nepotvrdil alebo s tým nesúhlasil. Ale na druhej strane dajme si otázku, však táto vládna garnitúra už vládne od marca, pomaly sedem mesiacov, a to sme na to nedošli, až teraz v mesiaci október, 14. októbra 2020? Nedalo sa to nejakou formou riešiť?
No ale vy ste ma zrejme asi nepochopili, pán Dostál, pretože ja som na sociálnych sieťach teraz zaregistroval, čo hovorí pán Sulík. On hovorí jednoznačne, že tie opatrenia, ktoré sa prijímajú, navrhuje hlavný hygienik, s čím on v žiadnom prípade nemôže súhlasiť. To znamená, tu hlavný hygienik pán Mikas niečo predloží vláde Slovenskej republiky a hlava-nehlava celá vláda hlasuje okrem pána Sulíka.
Ja som to včera povedal, že skutočne hádam jeden rozumný človek vo vláde sedí, to je pán Sulík, ktorý uvažuje ekonomicky, pretože je, je v podstate ministrom hospodárstva.
Však uvažujme, dámy a páni, treba otvorene povedať, že, áno, tu sa predpokladá, že uzavrie sa 20-tisíc reštaurácií, uzavrú sa fitká, kaderníctva a ďalšie, a to sa nebude týkať len týchto ľudí, ale tých všetkých ľudí, ktorí tam robia. Však si uvedomte jednu vec. Ten človek, ktorý robil vo fitku, jedna pani mi minule písala, ona zarobí 600 eur, teraz ona stade vypadne, dostane len 300 eur za mesiac, ak to vôbec bude odškodnená, nemá na byt, nemá na deti, však to je katastrofa a v podstate vláda rozhoduje na základe rozhodnutia jedného človeka - hlavného hygienika, ktorý sa volá pán Mikas.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2020 10:15 - 10:17 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, pán Vetrák, ja som si vás podrobne vypočul a fakt som si urobil obraz o vašich slovách. Uvedomme si jednu vec, že od 6. marca boli vydávané nezákonné opatrenia. A kto je na vine? Bývalá vláda, súčasná vláda? To je skutočne otázne. Ale nezabudnime na jednu vec, že sám minister hospodárstva pán Sulík spochybňuje tieto opatrenia, ktoré dneska budeme prijímať. To si uvedomte. Je to pán minister Sulík.
Ja si dovolím otvorene povedať, že od 6. marca porušujeme ľudské práva. Sebakriticky musíme povedať, že je to tak. Však, panebože, protizákonne, si dovolím otvorene povedať, sa vydávali opatrenia regionálneho úradu verejného zdravotníctva, protizákonne sa ukladali pokuty, protizákonne sa zatvárali reštaurácie a iné podniky, či to je kaderníctvo, holičstvo a tak ďalej a tak ďalej. Nemá to právny podklad. A vy hovoríte, že nikto ešte zatiaľ k tomu nezaujal stanovisko, že my ako členovia opozičných politických strán iba do toho kecáme. Ale však si uvedomte, máme tu názor Generálnej prokuratúry a zajtra zasadá Ústavný súd a zrejme sa to, tento zákon treba dneska v každom prípade prijať. Takže nie je to také jednoduché.
Pán Petrák, vy ste naznačili, že pokiaľ by to bolo nie tak, ako si to vy predstavujte, tak teoreticky Slovensko by mohlo prísť o 6,5 mld. eur, že by to štát stálo 6,5 mld. eur. No ja si skutočne neviem predstaviť, že 6,5 mld. eur, že by sme museli, museli v podstate vyplatiť pre tých podnikateľov, ktorým sme v podstate v mesiaci marci ublížili. To si neviem predstaviť.
Takže na záver jedna vec, nezabudnite, dnes tu vládne vláda Igora Matoviča, nie Roberta Fica.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 16:33 - 16:35 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán podpredseda vlády, kolegyne, kolegovia, dajme si už vôbec otázku, prečo vlastne tento zákon je na svete. Ja si dovolím otvorene povedať, že do dnešného dňa opatrenia, ktoré boli prijímané od nástupu tejto novej vlády, sú proti, všetky boli protizákonné. Poukázala na to Generálna prokuratúra. Vieme veľmi dobre, že podanie na Ústavný súd SR, ktorý rozhodne, bude teda o tri dni vo štvrtok, takže chcete, nechcete, musíte v každom prípade tento zákon schváliť. Musíte to prijať, pretože v tom prípade, ak to neschválite, tak budú obrovské problémy a Ústavný súd predkladateľom určite dá za pravdu.
Kolegyne, kolegovia, vy si vôbec uvedomujete, ako žijú ľudia dole na južných okresoch? Ja som z okresu Rimavská Sobota, tam je chudoba, dámy a páni, a teraz, keď vy chcete zavrieť všetky reštaurácie, fitká, kaderníctva a tak ďalej a tak ďalej, tak ja si vôbec neviem predstaviť, ako tí ľudia tam budú žiť, ale pritom v okrese Rimavská Sobota máme 18 prípadov v okrese, nie v meste, v meste je 9 prípadov. Áno, viem to presne od regionálneho, v podstate riaditeľa regionálnej správy.
Ale, dámy a páni, nerobte to, neprijímajte takéto rázne opatrenia. Vysoko si vážim stanovisko a názor pána Sulíka a mám taký pocit, snáď je to jediný rozumný človek, ktorý sedí vo vláde Slovenskej republiky, ktorý vám povie otvorene, nerobte to, ekonomicky zničíte Slovenskú republiku a zničíte práve tie menej rozvinuté okresy v rámci celej Slovenskej republiky.
Dámy a páni, ak sa pamätáte pred dvomi mesiacmi sme prijímali zákon, kde sme v podstate prijali, že budeme sledovať našich občanov za pomoci mobilov. Čo sa stalo? Dneska dúfam, už nám uznáte, že mali sme pravdu, pretože je to všetko o ničom. Regionálne úrady verejného zdravotníctva to nevedia vykonávať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 16:00 - 16:02 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. No škoda, že neviem reagovať a nemôžem reagovať na pána Baránika... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
131.
Nemôžte.


Šimko, Jozef, poslanec NR SR
Samozrejme, že nemôžem, škoda.
Vážené kolegyne, kolegovia, tak otázka do pléna. Ja sa vás skutočne všetkých pýtam, ale pýtam sa aj občanov Slovenskej republiky, prečo sa tento zákon dnes predkladá. Mám taký pocit, že zrejme vláda Slovenskej republiky chce odovzdať; alebo aby sme prevzali zodpovednosť za skutky, ktoré sa udiali od mesiaca marec 2020.
Dámy a páni, ale vráťme sa do mesiaca marec 2020. Tá situácia bola taká, že cirka 5, 6, 7, 8 prípadov denne. Dneska máme 500, 800, 1 000 až 1 900. Myslím, že ešte 2 000 sme neprekročili. Samozrejmá vec, že vláda musí niečo robiť. Ale, dámy a páni, uvedomujete si, že čo sa vlastne chystá od 15. 10. 2020? Však vláda chce úplne anulovať činnosť v rámci celej Slovenskej republiky. Však ako povedal pán Sulík v relácii, dneska som ho počúval o dvanástej, však sa chce zavrieť minimálne 20-tisíc reštaurácii v rámci celej Slovenskej republiky. A pritom sú na to dôvody, vážení priatelia? No nie sú na to dôvody, pretože podľa informácií zatiaľ máme päť prípadov, kde sa dokazuje, že, áno, že nákaza vznikla práve z reštaurácií.
Kolegyne, kolegovia, tento zákon nie je dobre pripravený. Ako pán Kotleba pred chvíľou povedal, predkladateľ alebo teda ten, čo hovoril o tomto zákone, to treba v každom prípade tento zákon vrátiť späť.
Pán podpredseda vlády, ste kompetentný, stiahnite tento zákon. Prosím vás pekne, vidíme všetci veľmi dobre, však pani Cigániková to tiež podporuje, treba to stiahnuť, pretože skutočne tento zákon nie je dobre pripravený a bude slúžiť voči občanom. A v podstate odovzdávame len kompetencie regionálnym úradom verejného zdravotníctva.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 11:46 - 11:48 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem veľmi pekne, vážení kolegovia, za vaše pripomienky. Snáď ešte dve myšlienky.
Ono sa určite pamätáte aj vy na to, že keď sme bojovali za R2 Zvolen – Košice, sám pán Bugár s pánom Érsekom protestovali pred Soroškou, aby sa stavala, staval tam tunel. Naši chlapci urýchľovači v Rimavskej Sobote vozili na chrbte truhlu, aby protestovali, aby to bolo čím skôr ukončené. Dnes je situácia skutočne taká, vážení priatelia, že pán minister Doležal nezaradil R2 ako investíciu do prvej šesťdesiatky. Je to hanba, pretože my sme úplne, juh Banskobystrického samosprávneho kraja, my sme úplne odpílení. A hovoria, že si to nevyžaduje situácia. Ale prečo si to nevyžaduje? Lebo ľudia z Košíc, z východu chodia smerom na D1 alebo odbáčajú smerom z Košíc na juh po maďarských diaľniciach. A tu je ten obrovský problém.
Kolegovia, ak ste pozerali minulý týždeň, áno, televíziu, tam napríklad z Levíc občania hovorili o tom, lebo Levičania, lebo obchvat Levíc je na prvom mieste. Samotní občania z Levíc hovorili o tom, že v danom prípade ani nepotrebujú ten obchvat Levíc, a oni ho dali na prvé miesto, ale nám dole na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja R2, ktorá mala byť hotová v roku 2012, na to úplne zabudli. Tak tu niekde je chyba. To znamená, bývalá vláda presadzovala ešte vtedy s MOST-om – HÍD, s pánom Érsekom a s pánom Bugárom, a súčasná vládna garnitúra, bohužiaľ, R2 nedá do prvej šesťdesiatky. Tak je to hanba a zato vás, prosím vás, vyzývam, aby ste ten zákon, aby ste tento zákon podporili, aby sme sa mali my, ktorí žijeme tam na juhu Banskobystrického kraja, východniari hore v kraji Prešov, aby sme sa mali o čo oprieť. Aby sme mohli povedať, pán minister, nezabúdajte, je tu zákon, ktorý platí aj pre vás.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.9.2020 11:33 - 11:40 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, milé dámy, vážení páni, kolegyne, kolegovia, určite ma všetci dobre poznáte, však už sme šesť mesiacov spolu. Som primátorom mesta Rimavskej Soboty a pochádzam z jedného z okresov menej rozvinutých. Áno, pochádzam z okresu Rimavská Sobota, kde miera nezamestnanosti momentálne dosahuje 20,54 % miery nezamestnanosti ku koncu mesiacu august. Kým v rámci celej Slovenskej republiky je to niečo okolo, niečo nad 6 %, ale u nás je to vyše 20 percent.
Áno, patríme medzi menej rozvinuté okresy v rámci celej Slovenskej republiky a ak sa pamätáte, pred piatimi rokmi práve vtedajšia vláda Slovenskej republiky na výjazdovom zasadnutí vlády v Rimavskej Sobote prijali uznesenie, že idú pomôcť dvanástim menej rozvinutým okresom. Vtedy som si myslel, že tých dvanásť okresov pôjde postupne dole. Dneska však situácia je taká, že už nemáme dvanásť menej rozvinutých okresov, ale v postate máme dvadsať menej rozvinutých okresov. Tá situácie je kritická nielen v okrese Rimavská Sobota, ale obdobná situácia je v Lučenci, v Poltári, v Revúcej, v Rožňave a na východe v Prešovskom kraji to je to isté.
Ale problém je v čom. Mám taký pocit, že zrejme doterajšie vlády Slovenskej republiky sa menej alebo málo sa zaoberali práve s týmito okresmi. Však kolegovia tu predo mnou už niektorí aj povedali, že napríklad len do Nitry, a ja tu furt tak hovorím, že za Nitrou ako keby zdochol pes, do Nitry bývalá vláda nasypala tých 625 mil. eur. Ale páni, bohužiaľ, zabúdajú na tieto menej rozvinuté okresy. To znamená, že pred voľbami stále sľubujú, sľubujú týmto našim občanom, aby ich volili, ale potom skutek utek, situácia sa nerieši.
Áno, naši občania odchádzajú za hranice Slovenskej republiky. Ale nielen z okresu Rimavská Sobota alebo z menej rozvinutých okresov. Dámy a páni, uvedomme si jednu vec, že dnes momentálne je za hranicami Slovenskej republiky, pracuje viac ako 300-tisíc občanov Slovenskej republiky. V Anglicku je vyše 100-tisíc, v Česku 200-tisíc, 48- tisíc, pokiaľ mám dobré informácie, v Rakúsku. No a tak ako z okresu Rimavská Sobota alebo priamo z mesta Rimavskej Soboty odchádzajú aj z iných okresov. Takže tá situácia je kritická a, bohužiaľ, sa to nerieši.
Nože si spomeňme napríklad na budovanie ciest D1, R2. Vážení priatelia, tak D1 mala byť hotová do roku 2010, R2 do roku 2012. Ja sa pamätám na vyhlásenie pána ministra Počiatka, ministra dopravy, ktorý v čase, keď bol ministrom, pred, myslím, piatimi-šiestimi rokmi povedal, že R2 sa dobuduje do roku 2040. No vtedy my občania žijúci na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja sme boli skutočne zhrození, že ako si to môže dovoliť povedať. Na istej porade s NDS-kou som sa pýtal pani ekonómky: Prosím vás, vyjadrite sa, ako to vlastne je. Ona mi povedala, že nie v roku 2040, pán minister sa mýlil, bude to v roku 2045. No dnes však zisťujeme, že v zozname priorít Slovenskej republiky budovanie jednotlivých ciest R2 v smere na východ do Košíc nie je medzi 60 prioritami.
Dámy a páni, uvedomme si už konečne, že investor do týchto zaostalých regiónov na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja, či to je Detva, Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Poltár, Rožňava, nepríde, kým sa nevybuduje tá nešťastná R2. Áno, my teraz momentálne, naša strana predkladá zákon, ktorým sa mení zákon 561/2007 o investičných pomeroch v menej rozvinutých okresoch.
Vážení priatelia, ja vás skutočne prosím, podporte tento zákon nie zato, že to predkladáme my poslanci za ĽSNS, ale, prosím vás, zato, aby ste pomohli týmto ľuďom, či v Banskobystrickom kraji, na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja, alebo v kraji Prešov, pretože tá situácia u nás, verte mi, že je kritická.
Dámy a páni, tí, ktorí poznáte okres Rimavskú Sobotu, tak určite mi uznáte, že to bol jeden z najrozvinuteľnejších okresov v rámci celej Slovenskej republiky. Dneska situácia je taká, že, bohužiaľ, všetko skrachovalo, všetko sa rozbilo. Pred hodinou, dvoma hodinami bol tu pán minister Sulík, ktorý hovoril práve o strategických firmách, o strategických podnikoch a dostával dosť ostré pripomienky zo strany poslancov za SMER – sociálna demokracia. Nuž ale prečo ministerstvo hospodárstva nenasmeruje do týchto zaostalých regiónov, ako je Rimavská Sobota, Detva, firmy, podniky, aby tu ľudia mali z čoho žiť, alebo z čoho, kde pracovať. Bohužiaľ, to nejde. Však, dámy a páni, my sme mali taký rozvinutý okres, či to bola CSM Tisovec, ak sa pamätáte, potom je to SLZ Hnúšťa, ZŤS-ka v Rimavskej Sobote, cukrovar, pivovar a ďalšie firmy, ktoré v podstate produkovali, produkovali výrobky. My sme boli v podstate sebestační. Dnes je situácia skutočne katastrofálna a za to, prosím vás pekne, podporte, podporte tento zákon, pretože ak to nepodporíte, tak bude to problém.
Odzneli tu už tie pripomienky, že v podstate vláda Slovenskej republiky v minulosti posielala tie milióny práve do rozvinutých regiónov. Pán primátor Nitry, teraz pán Hattas tu nie je, ale skutočne v Nitre je 3,5-, 4-percentná miera nezamestnanosti a tam sa vsype tých 625 mil. na Land Rover. A kto tam vlastne pracuje? Rumunsko, Srbi, Bulhari, možnože Ukrajinci, ale občania Slovenskej republiky, tam skutočne ich pracuje veľmi málo. A niekto tu už povedal, že bývalá vláda navrhovala pre občanov za to, že pracuje v Land Roveri mimo svojho trvalého bydliska, určitú finančnú čiastku. Toto je veľmi zlá politika, politika bývalej vlády.
Takže, vážení priatelia, ja vás skutočne prosím, aby ste podporili tento návrh, aby ste pomohli práve týmto menej rozvinutým okresom, ako je Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec, Fiľakovo, to neni okres, Revúca, Rožňava a na východe Kežmarok plus kraj Prešov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis