Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážená pani ministerka, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v demokratickej spoločnosti platí princíp, že štát je tu pre všetkých občanov rovnako. Štát podľa demokratickej ústavy. Ja verím, že my takúto ústavu máme, že sa stará, bráni a ochraňuje všetkých svojich občanov rovnako. Ak toto neplatí, tak dané zriadenie de iure neexistuje.
Vnímal som akciu Búrka, akciu Očistec, Víchrica, ale aj ďalšie. Čítal som Kočnerovu Threemu, môžem vám povedať, že väčší horor som v živote nečítal. Hnus, čo sa v našej justícii, polícii a prokuratúre dialo, a to všetko pod dohľadom alebo priamo za účasti niektorých politikov. Nadobudol som dojem, že všetky rozhodnutia súdov za posledných 10 rokov by sa mali eliminovať. Ktovie, koľko nevinných ľudí sedí vo väzení. Ktovie, koľko občanov prišlo o svoje majetky, zdravie, o svoje meno. A na druhej strane ktovie, koľko politikov, ktovie, koľko mafiánov, oligarchov a iných vplyvných ľudí nezákonne odstránilo svojich oponentov.
Nadobudol som dojem, že polícia a prokuratúra a zároveň aj súdy si vytvorili v našom štáte svoj vlastný štát, v ktorom si vytvorili vlastné pravidlá pre svojich, obohacovanie sa s tými pádmi pre tých... pravidlá pre svoje obohacovanie a tým pádom pre tých, ktorí platili či už politickou podporou, ochranou, kariérnym postupom, alebo aj o to najčastejšie eurami.
Threema a výpovede niektorých z nich to, bohužiaľ, potvrdzujú. Z tohto všetkého mi vychádza, ja som presvedčený, že náš štát je silne ohrozený, že naše štátne zriadenie de iure, de iure neexistuje. Možno aj to viedlo bývalého premiéra pána Roberta Fica k legendárnemu vyhláseniu, že Slovensko nie je právny štát.
Aj preto som očakával predloženie tohto návrhu zákona. No neviem, či tento návrh je to, čo sa dnes jednoznačne žiada v záujme spravodlivosti pre všetkých občanov našej Slovenskej republiky. Zrušenie niektorých súdov podľa mňa ešte predĺži súdne konanie, zvýši súdne trovy pre strany súdnych sporov v tých okresoch, kde sa súdy rušia, hlavne pre tých občanov, ktorí nemajú peniaze na súdenie. Súdy sa mnohým občanom vzdialia.
Taktiež neviem, či tento návrh zamedzí, aby predstavitelia štátnej moci nezasahovali do súdnych sporov a nemali ich možnosť ovplyvňovať na základe objednávky, ako to bolo v prípade štátnej tajomníčky Jankovskej. Alebo ako to bolo podľa Threemy v prípade Carlton, keď celú kauzu v prospech niektorých akcionárov z ESET-u režírovala a ovplyvňovala bývala ministerka pani Žitňanská. Pokiaľ sa nemýlim, pani ministerka, v tom čase ste boli jej štátnou tajomníčkou a teraz ste si ju zobrali za jednu z poradkýň. Myslím si, že v zákone by malo byť jednoznačne uvedené, že ak k takýmto zásahom dôjde, aké by mali byť okamžité postihy. Ja sa prihováram za okamžité pozbavenie z funkcie.
V predloženom návrhu som očakával, že budú vytvorené podmienky k tomu, aby sudcovia nemali možnosť byť korumpovaní a na základe, takto zaplatení nemali možnosť manipulovať súdne spory, resp. ich viesť v prospech tých, čo korumpujú a čo si rozhodnutia súdov kupujú alebo iným spôsobom prispôsobujú na svoje, na svoje podmienky. Videl som to aj v spomínanej Threeme, či už v kauze Technopol, zmenky, alebo v kauze Carlton, kde sudca Sklenka, áno, kde sudca Sklenka sa chváli Kočnerovi, ako manipuluje za odmenu súdne pojednávanie v prospech oligarchov Hrubého a Grunda z ESET-u. Možno aj preto je Slovensko na poslednom mieste v rámci Európskej únie, pokiaľ ide o nezávislosť súdnictva, tak ako to opisuje Európska komisia v správe o stave Slovenska za rok 2019. V správe sa jednoznačne uvádza, že pretrvávajú obavy o nezávislosť súdnictva.
Pani ministerka, podľa vás navrhovaný zákon, jeho realizácia obavy Európskej únie odstránia? Pani ministerka, podľa vás predložený návrh zákona zamedzí tomu, aby niektoré súdne spory aj napriek evidentnému trestnému činu sa viditeľne nenaťahovali aj niekoľko rokov, tak ako to bolo v prípade Majského, keď práve aj takéto prípady spôsobili, že podľa posledných prieskumov verejnej mienky súdom takmer, áno, takmer 70 % ľudí v rámci našej spoločnosti nedôveruje. A dôveruje im len niečo okolo štyroch percent. Zrejme ide o samotných sudcov, ich rodinných príslušníkov a tých, čo súdy zneužívali vo svoj prospech. Alebo ako chcete zamedziť tomu, aby ľudia ako Kočner alebo Zoro Kollár, obaja s pochybným, pochybnou povesťou, ovplyvňovali súdy, ako to bolo napríklad v kauzách Technopolu Kočner alebo v prípade Carlton Kollár? Veď Kollár bol za takéto ovplyvňovanie vzatý aj do vyšetrovacej väzby.
Na úvod môjho vystúpenia som hovoril, že keď som čítal niektoré pasáže Threemy, tak mi to pripomínalo, áno, verte, horor. Áno, áno, je to tak. Bolo to v časti, keď pán Kočner hovorí sudcovi Sklenkovi, že donesie na tácke hlavu Mikurčíka. Dámy a páni, až ma zatriaslo. Mikurčík, pre nezainteresovaných, je ten, ktorý je v spore o hotel Carlton s oligarchami z ESET-u pánom Hrubým a pánom Grundom, ktorého ako jediného zo 111 prípadov obvinil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, pričom ako to bolo u neho zvykom, sa opäť postavil na stranu bohatých a na stranu vplyvných ľudí. Ako je možné, že sudca Sklenka, ktorý bol v tom čase sudcom, okamžite nepodal na Kočnera trestné oznámenie za pokus o vraždu? Je to skutočne až neuveriteľné! Veď kto iný ako sudca, policajt či prokurátor by v takomto prípade mali okamžite konať? Bohužiaľ, sa to nestalo.
Ja sa pýtam, pani ministerka, ako chcete v rámci vašej reformy riešiť to, aby zo sudcov boli vyberané, za sudcov boli vyberané len také osoby, ktoré sú morálne, charakterovo pevné osoby, ktoré nepodľahnú nátlakom a korumpovaniu zo strany politikov, zo strany mafiánov, oligarchov či iných vplyvných subjektov v rámci našej republiky? Ako chcete zabrániť tomu, aby sa neopakovali prípady Jankovskej, Kováčika, Sklenku či sudcov, ktorí sú negatívne spomínaní v Kočnerovej Threeme alebo sú v súčasnosti, áno, sú vo vyšetrovacej väzbe? Z vami predloženého návrhu o všetkom, o čom som hovoril a poukazoval, to, bohužiaľ, vážená pani ministerka, nevyplýva. Preto vás žiadam, aby ste tento zákon a tieto skutočnosti doplnili, resp. pripravili v tomto znení ďalší zákon v rámci vašej reformy. Je to viac ako žiaduce. Len to je cesta, ako vrátiť justícii česť a dôveru a zabezpečiť na Slovensku spravodlivosť alebo spravodlivosť pre všetkých bez rozdielu na ich majetkové, politické a spoločenské postavenie.
Pokiaľ by, vážené dámy, vážení páni, zaujímalo, prípad Carlton som preto spomenul a uvádzal tak často, lebo som o ňom v Threeme čítal pasáže o Carltone a začal ma zaujímať. Potom som čítal veľký článok o tejto kauze na internete v novinách Postoj. Z týchto zdrojov jasne vyplýva, že celý prípad je zmanipulovaný v prospech oligarchov, že v celom prípade jednoznačne, až vulgárne je ukázané, ako hlboko padnú tí, čo majú byť nositeľmi spravodlivosti. Celá aféra mi jednoznačne zaváňa silným lobizmom, ale v prvom rade korupciou. Celá kauza vzbudzuje pozornosť už len tým, že je to jediný prípad, kedy špeciálny prokurátor niekoho obvinil. Dlho sa o Kováčikovi hovorilo, že jeho skóre je 60 ku 1. Dnes už vieme, že je to v podstate viac, 111 ku 1. Pre mňa to skutočne niečo hovorí. Tým viac, že na jednej strane kauzy sú obyčajní mladí ľudia, ktorí Carlton vrátili zo zahraničných rúk na Slovensko, a na strane druhej sú dvaja podnikatelia, ktorí patria medzi najbohatších ľudí v rámci celej Slovenskej republiky.
Mám teda obavu o spravodlivé riešenie sporu na súdoch aj preto, že páni z ESET-u podporovali v parlamentných voľbách súčasnú koalíciu, a to predovšetkým stranu ZA ĽUDÍ, ktorej nominantkou ste aj vy, vážená pani ministerka. Tak je to vnímané aj na verejnosti. Bohužiaľ, je to tak. Ja však chcem veriť, že vy do tejto kauzy nevstupujete a nebudete ju ovplyvňovať tak, ako to robia, robila pani ministerka Žitňanská.
Ďakujem pekne za pozornosť.