Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.5.2020 o 17:00 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 17:24 - 17:25 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som v živote nepovedal, že spravím kotlebovské ňu-ňu-ňu. To, keď oni sa prihlásia, vystúpi Miňo a druhý povie, krásne si to, Miňko, povedal, toto bolo nádherné! Prihlási sa Suja, Marian Kotleba povie: Krásne to bolo povedané, nádherne! Tak teraz ja spravím ňu-ňu-ňu... (Reakcie z pléna, prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán posla...

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ja spravím; môžte mi vrátiť čas?

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, ja dal som vám sekundu, lebo som čakal, kam to ide, ale kolegovia majú pravdu, že mali by ste reagovať na vystúpenie pána ministra, dobre?

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ja reagujem naňho, však ja reagujem naňho, reagujem naňho. (Reakcie z pléna.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Dobre, tak...

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Môžte mi vrátiť čas? (Reakcie z pléna.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pokoj. Vráťte čas pánovi Pročkovi a pán Pročko pozná rokovací poriadok. Nech sa páči.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ďakujem. Takže nikdy by som nepovedal, že spravím ňu-ňu-ňu. (Povedané s pobavením.) To bolo výborné. To bolo tak dobré, ja som sa naozaj aj pobavil, ale Jan Amos Komenský povedal, že vzdelanie je naozaj základ. A čo čakáme od ľudí, čo čakáme od ľudí, ktorých jedinou, ale naozaj jedinou ideológiou je a ideou je tu vystúpiť a nerobiť nič iné, len svoje populistické videá. To je jedno o čom, takže, pán, pán... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Minister reagoval aj na vás vo svojom vystúpení, on reaguje na ministra. Ak ideme byť takíto puntičkári, tak vám tu budem robiť čiarky. Zatiaľ hovorí k veci.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Takže chcem... nechcem vrátiť čas. Takže chcem povedať, pán minister, bolo to výborné, ďakujem veľmi pekne a základ je naozaj vzdelanie. A ja si neviem predstaviť, že by niekto zo strany hrubokrkých chlapcov bol minister školstva a učil naše deti.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2020 17:00 - 17:01 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Kotleba, to sa dalo povedať za tri minúty, ale vy ste tu spomenuli naše mamy, naše staré mamy, ľudí, ktorí zomierajú, ako im chcete pomôcť. Toto video si zase dáte na svoju stránku. Za tri minúty ste mohli povedať to, čo ste tu rozprávali desať minút. A naozaj ja si myslím, že tento zákon chce pomôcť. A keď máte nejakú, niečo faktické a chcete to povedať, tak to povedzte, ale vy to tak zneužijete, tak využijete, tak, tak dávate, ovplyvňujete sociálne cítenie ľudí a ich emócie týmito vašimi vystúpeniami. No a keď budete na mňa reagovať, tak nezabudnite povedať, že som behal holý po námestí, že mám pizzeriu a že som skrachovaný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 11:41 - 11:42 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Cmorej, ja som si pozorne vypočul vašu správu, veľmi pozorne a ja nechcem s vami súhlasiť a nemôžem v tom, že ste povedali, že všetci vieme, ako to dopadne, to vyšetrovanie. A ja nechcem, aby to vyšetrovanie dopadlo tak, ako to vyšetrovanie dopadlo vždy, keď vyšetrovali vyšetrovatelia, ktorým bývalý minister vnútra alebo ministerka vnútra za SMER prikazovali, ako to má dopadnúť. Tak ja si myslím a môžem povedať aj za svojich kolegov, že práve opak musíme dôrazne žiadať, aby tie veci, ktoré sa tu diali, nezostali zabudnuté, ale aby sa vyšetrili. A všetky tieto veci, ktoré ste vy povedali, to je niečo neskutočné, čo sa tu dialo, aby páchatelia týchto trestných činov, ktorí nás okradli o obrovské, obrovské sumy, boli potrestaní. Takže nie tak, ako to dopadne, veď všetci vieme, ale nech to dopadne, ako spravodlivo má. A absolútne s vami súhlasím, to, čo sa tu dialo, bolo katastrofálne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 14:11 - 14:13 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja chcem reagovať teda na pána Kristiána Čekovského, ale zároveň chcem povedať, že som si vypočul pani komisárku, sedel som tu, lebo ma to zaujíma a vypočul som si to preto, lebo ma to naozaj zaujíma. Lebo ochrana práv a ochrana práv zdravotne postihnutých, ochrana práv detí, to sú veci, ktoré mali by zaujímať každého jedného poslanca, ktorý berie za to tu plat. A to, čo teraz povedal Kristián, je absolútne veľká pravda. Keď sa nevytĺka z toho politický kapitál, keď si nemôžu dať ĽSNS svoje videjká, v ktorých kričia, v ktorých rozprávajú o zneužívaní, tak odídu preč a nikto tu nesedí. Bolo tu pred chvíľou, teda Kristián to povedal, nemôžem reagovať, ale práve naopak, zneužíva to niekto iný. Zneužíva, v kuse sa tu niekto iný prihlasuje, v kuse je múdry na každú jednu tému, na každú tému rozpráva a on je múdry na, na kozmonautiku, on je múdry na vplyv detí na mravce, on je múdry do, do všetkého. To je niečo neskutočné. Pýcha, ktorú má, ktorú majú tu niektorí kresťania, ktorí, pre ktorých neplatí "miluj blížneho svojho ako seba samého" je niečo neskutočné. To, čo aj dnes sa tu predvádzalo, je mne veľmi ľúto. A naozaj musím povedať, pozrite sa, my poslanci OĽANO a SaS tu sedia, ja neviem, kde sú kolegovia z koalície, ale toto, čo tu predvá.., ja viem, prepáč, ospravedlňujem sa. Áno, áno, áno, vidím vás, pardon, štyri, päť, dobre. Ale chcem povedať, že naozaj si to tu vypočujeme, pretože nás to zaujíma. A o to tu ide, o občanov, nie o politické videá, ktoré si strana ĽSNS z toho robí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:58 - 12:00 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
(Smiech rečníka.) Ja som naschvál nepovedal názov našej neziskovky, pretože pán poslanec Kuffa tuná včera nie dehonestoval, ale upozornil, že netreba robiť reklamu. Pán Kuffa, keď si to nepamätáte, volá sa to hosipa.
Chcem povedať, pán Kuffa, že ja viem o tom, čo robí váš brat, ja viem o tom. To, že vy neviete o mojich, o mojich aktivitách, ktoré už robím 25 rokov, viete, ja si nedám fotku s postihnutým dieťaťom a s logom fašistickej strany a napíšem tam, že naša strana pomáha. Ja celý svoj život som zasvätil nezištnosti. Nerozprávam o tom, čo my Kuffovci robíme pre Slovensko. Nie, ja, ja to robím preto, lebo pomáhať sa má. Mňa tak moja mama vychovala.
Viete, pán Kuffa, aj o tej pizzerii, čo ste teraz povedal. Viete, čo robíte? Vytiahnete moje fotografie 20 rokov staré. Dvadsať rokov staré a robíte zo mňa idiota, ako behám holý po ulici. Ale vy neviete, že len minulý rok som odmoderoval štyri programy a urobili sme pre postihnuté deti, ktoré boli, ktoré sú postihnuté rakovinou. Vy neviete, že mám centrum, kde ubytovávam týrané deti. Vy to neviete. Ale vy tu poviete a vaši kolegovia, že som skrachovanec. Vaša kolegyňa tam si ťuká na čelo, keď rozprávam.
A vy, pán Kuffa, vy, ktorý, ktorý tu rozprávate o Bohu, o Ježišovi, ktorý sa v každej jednej rozprave snažíte o to, ukázať, aký ste vy človek. Pre mňa ste, pán Kuffa, pýchou a neskromnosťou postihnutý (povedané so smiechom), ja vás nechcem uraziť, ja vám želám veľa zdravia a nech s vaším bratom naozaj robíte dobre. A to, že neviete, čo robím ja, chvalapánubohu, lebo Boh pomáha každému.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2020 11:42 - 11:46 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, milé kolegyne, milí kolegovia, milá pani Tomanová, prihlásil som sa do tejto rozpravy, pretože toto sa mňa naozaj dotýka. Od roku 2002 som riaditeľom neziskovej organizácie, ktorej meno nepoviem, ale je tam v názve "deťom".
Už sme tu počuli dnes aj včera o tom, naozaj o Kočnerovi sme počuli, počuli sme o klientelistických veciach, počuli sme o švagrovi, počuli sme o tom, že pani ministerka naozaj má, vystupuje na nahrávke, vystupuje. Ale nepočuli sme napríklad o tom, že pani ministerka letela do Lisabonu, šoféra si poslala autom, potom šoféra vymenovala za riaditeľa odboru. Nepočuli sme o tom, že poslala peniaze neziskovke, ktorej bola šéfkou a tá neziskovka mala 17 mil. Sk dlh. Nepočuli sme o tom, že jej dcéra šéfuje domovu, ktorý mal obrovské problémy. A nepočuli sme o mnohých, mnohých veciach. Ale ja som tu preto, lebo v roku 2015, keď pani Tomanovú navrhovali a navrhovali mnohých iných, tak som chodil a prosil ako riaditeľ neziskovej organizácie, ktorá len za minulý rok urobila vyše 60 akcií, ja vám nebudem hovoriť, koľko sme ich urobili od toho roku 2012, ale každý rok máme obrovské problémy, nie obrovské problémy, riešime obrovské problémy týraných detí, riešime obrovské problémy sociálne slabých rodín. A ja som chcel, aby na tom poste bol človek, ktorý dlhé roky robí s deťmi, ktorý má naozaj skúsenosti. Tak som chodil a prosil.
Viete, koho zvolili? Pani Tomanovú. A čo myslíte, prečo ju zvolili? Pretože má obrovské skúsenosti s prácou s deťmi? Nie. Preto, lebo SMER sa tak rozhodol. A v roku 2015, keď zvolili pani Tomanovú, tak Výbor OSN pre práva detí vyjadril znepokojenie nad vaším zvolením s konštatovaním, že komisár by mal byť apolitický.
Ja vašu správu som si pozorne prečítal. Je tam naozaj kopec chýb, sú tam chyby, ale zoberiem ju na vedomie. Zoberiem na vedomie túto správu tak, že sa zdržím hlasovania, tak ako som sa zdržal pri pani Patakyovej. Zobral som jej správu na vedomie tým, že som sa zdržal. Ale som tu preto, aby som vás poprosil, milí kolegovia, aby sme naozaj pri výbere týchto kandidátov naozaj rozhodovali apoliticky. Nech sú na funkcie ochrankyni práv detí, komisárky pre práva detí a ochrankyni ľudských práv ľudia, ktorí tam majú byť, a nie je to politická funkcia. Aj pani Patakyová, ktorú nominoval MOST - HÍD, aj pani Tomanová, ktorú nominoval SMER a dosadili si ich tam, tam nepatria. Ja vás naozaj prosím, či už prázdnu sálu opozície, alebo vás, aby sa to dialo. A len taká malá poznámočka, pozrite sa na ľavej strane, ako vystupovali poslanci ĽSNS, keď tu bola pani Patakyová, ako sa hlásili, ako rozprávali, ako tu rečnili. Teraz tu nie je nikto. No lebo z tohoto sa nedajú vytĺcť politické body, aj už ich nezaujímajú deti, ktoré fungujú, deti, ktoré už sú. Nie, z tohoto sa nedajú vytĺcť politické body a ja rozumiem pánom poslancom zo SMER-u, že budú pani Tomanovú obhajovať, samozrejme.
Ale ja na záver ešte raz, tieto dve funkcie majú byť apolitické. A preto som sa zdržal aj pri jednom, aj pri druhom hlasovaní.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 9:38 - 9:40 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem. Jednu vec chcem povedať. Ja od roku 2000, naša nezisková organizácia, pomáhame ľuďom osvojiť si, adoptovať si deti a povedať, že homosexuálne páry u nás na Slovensku nevychovávajú deti, nie je pravda, pretože vaša legislatíva umožňuje jednu vec, a to je, že ste sám, žijete ako sám, nemáte partnerku, nemáte družku, nie ste v žiadnom vzťahu a požiadate o adopciu. Po čase vám, samozrejme, keď spĺňate všetky tie náležitosti, ktoré sú tu, a veľmi, naozaj to musím povedať, že sa skúmajú všetky veci okolo vás, či, či máte, teda či viete vytvoriť predpoklady, skúmajú sa vaše osobnostné, urobia sa psychotesty a tak ďalej a tak ďalej, a keď získate túto možnosť, tak si môžete adoptovať dieťa. Vychovávate to dieťa a teraz máte partnera a žijete s tým partnerom.
Toto tu už je. A ja absolútne súhlasím s pánom Dostálom, že, viete, nezávisí od toho, že či ste homosexuál alebo či ste v riadnom zväzku, ale keď ste dobrý človek, dobrý človek, tak naozaj aj homosexuáli dnes už vychovávajú deti a nemôžte im ho zobrať, lebo to dieťa jednoducho, jednoducho je tak vychovávané. A štát mu to umožnil. To znamená, že tu je ten problém, tu je ten problém, ak ho teda, ale ja nechcem povedať ani problém, ale tu je tá vec, ktorá už tu je. Toto tu už je.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2020 19:19 - 19:21 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Aj vystúpenie pána Kotlebu a vystúpenie aj jeho kolegov bolo jasne zase čistý populizmus. Vybrali z každej strany jednu vetu.
Ja sa chcem naozaj, pani ombudsmanka, vám ospravedlniť. Vytrpeli ste si to. Ja si nemyslím, že vy ste ten netvor, ktorý chce zle. To niektoré vystúpenia tu boli, mne bolo ľúto, lebo naozaj sa správali k vám, ako vy by ste boli zodpovedná za tie nenarodené deti, ako keby vy by ste boli zodpovedná za, za všetko.
Ja si myslím, ja som v tej správe našiel veci, ktoré sa ani mne nepáčia, ale 90 % z tej správy bola o ochrane našich práv. A 25 rokov robím v treťom sektore a stretol som sa naozaj aj s problémami ľudí, ktorí nielen majú problém s orientáciou, ale aj s tým, či sú muž alebo žena. A to nie je problém toho, že to sú chorí ľudia. Je to problém naozaj veľmi široký, o ktorom sa treba rozprávať.
A ja si nemyslím, pán Kotleba, že vás nevolili homosexuáli. Podľa mňa aj vás volili homosexuáli, len sa boja. A tí homosexuáli majú svoje práva. Keď aj tu sedí nejaký homosexuál v tejto sále, aj on má svoje práva.
Takže práva ľudí, práva každého jedného človeka zakotvuje naša ústava. A, pán Kotleba, pán Mazurek a ďalší z ĽS NS, vaše vystúpenie proti pani ombudsmanke bolo strašné. Mne sa to nepáčilo, lebo to nebolo o tom, rozprávať sa a vytknúť, ale vy ste z nej tu spravili ne-tvo-ra. Ja sa vám za nich ospravedlňujem.
Pozrite, naši, naši, moji kolegovia vystupovali slušne a vecne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 17:02 - 17:03 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Romana Tabák vystúpila s tým, že naozaj pozitívne, pozitívne poprosila o spoluprácu a ukázala, že chceme riešiť veci pozitívne. Ale chcem povedať, Romana to mala veľmi ťažké, počuli ste, dvakrát musela prosiť, prosiť poslancov opozície, ktorí tu celý čas ani nie sú a keď prídu, tak namiesto počúvania vyrušujú a robia to, čo robia. Mne je ľúto, že to robil bývalý minister financií, ale takto sa to asi tu bude diať.
A ja chcem povedať na záver pozitívne, že my sme tu celý čas sedeli. OĽANO tu celý čas sedelo, počúvalo a áno, musím povedať, že naozaj, pán primátor Kežmarku, ja som si vás všimol, to musím zodpovedne, zo srdca povedať, vy ste skvelý človek, fakt, v tomto, sedeli ste tu, takže máte u mňa večeru v nemenovanej reštaurácii, nemôžem robiť reklamu. Ale chcem povedať, že naozaj oľaňáci, pozrite, sedeli sme tu a za celé OĽANO chcem povedať, v koalícii budeme takto sedieť a takto podporovať túto vládu.
Romana, fantasticky si to povedala. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 11:48 - 11:49 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Pán kolega Dostál, počas toho, ako ste hovorili, mi zvieralo žalúdok. Ja som sem prišiel do tohto parlamentu kvôli tomu, že som si v sobotu vypočul, ako Počiatek rozprával generálnemu prokurátorovi, že udr... dve miliardy a Fico mal z toho dostať polovicu a z toho ho ešte oklamali. Ja som veľmi rád, pán kolega, že si toto vypočul poslanec Pellegrini, premiér tejto republiky bývalý, ktorý dovolil, aby sa toto tu na Slovensku dialo. Ja som veľmi rád, že tu sedel ako predsedajúci teraz v Národnej rade.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis