Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

30.9.2022 o 9:25 hod.

PhDr.

Katarína Hatráková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2022 9:55 - 9:55 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Dostál, asi by mi tie dve minúty nestačili, takže ja len v bodoch.
Po prvé týrané nie sú len ženy, ale aj muži.
Po druhé diskusia v tejto téme beží 20 rokov, som jej účastníkom, čiže neviem, že či nejak ďalšia vyrieši tieto vaše otázniky. My dvaja sme sa o tom mnohokrát a nestretneme sa, pretože vychádzame každý z úplne iného základu, ja zo svojej skúsenosti a z komunikácie s klientami, vy zo svojich predstáv o tejto problematike.
A tretí moment je, že... neviem, či existuje, na to by možno mohli dať odpoveď právnici, ťažšia agenda, ako je rodinnoprávna, pretože človek je vzťahová bytosť, tie základné vzťahy, z ktorých vychádzame, je, je rodičovský vzťah a partnerský vzťah a tie, všetci túžime po tom, aby boli podčiarknuté láskou, dôstojnosťou, dôverou, a to sa strašne ťažko dáva do písmenok zákona. Takže myslím, že všetko, čo na tejto pôde vymyslíme, bude do veľkej miery nedokonalé, ale snažíme sa v tejto chvíli aspoň zlepšiť tú existujúcu strašidelnú situáciu pre tie malé deti, ktoré sa dostanú do systému.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.9.2022 9:25 - 9:25 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Áno. Takže len na chvíľu, že návrhom sa má teda vypustiť v čl. 4 bod 4, ktoré znie tak, ako som ho citovala. Môžem ešte raz: „Riadne odôvodnený nesúhlas jedného z rodičov so striedavou osobnou starostlivosťou nemá vplyv na posudzovanie jeho schopnosti sa dohodnúť na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom, ani mu nemôže byť inak na ťarchu, súd však vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa.“
Požujem ho za nesprávny z viacerých dôvodov. Po prvé že zákon o rodine je hmotnoprávny kódex a nie je vhodné, aby v hmotnoprávnom kódexe sa vyskytovalo kritérium riadneho či iného odôvodnenia.
Druhý dôvod spočíva v tom, že nie je vhodné, aby vložením danej vety vládny návrh takpovediac legislatívne nabádal rodičov k nesúhlasu so striedavkou, so striedavou osobnou starostlivosťou. Daná veta vo vládnom návrhu môže začať komplikovať riešenie rodičovských sporov, ktoré sú už dnes posudzované súdmi aj tak veľmi zdĺhavo, niektoré mám, teda z poradne poznám prípady, kde, kde rozvod trval desať rokov, čo mi príde naozaj že absurdné. Táto veta by mohla preto naplniť, teda sťažiť naplnenie priorít, ktoré sú deklarované v programovom vyhlásení vlády na roky 2021 až ’24, kde vláda sa zaviazala, že má za cieľ presadiť celoplošné zavedenie časových rámcov na rozhodovanie v jednotlivých veciach, teda dokedy má byť vec a aká vec ukončená, priebežné sledovanie po súdoch, agendách, sudcoch, pričom tieto údaje budú zverejňované, takže na tieto tézy sa odvoláva aj všeobecná časť dôvodovej správy vládneho návrhu.
A tretím dôvodom je, že vložením danej vety do zákona o rodine môže dôjsť k popretiu procesných zásad vyjadrených v Civilnom sporovom a v Civilnom mimosporovom poriadku, kde základnou povinnosťou súdu je viesť strany sporu k zmierlivému vyriešeniu sporov. O uzavretie zmieru sa má súd vždy pokúsiť a súd vedie účastníkov k zmiernemu riešeniu. Takže toľko k odôvodneniu. A teraz teda prečítam normatívne znenie návrhu.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Kataríny Hatrákovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (číslo parlamentnej tlače 1034).
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa dopĺňa takto:
„V článku 4 sa vypúšťa bod 4.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.9.2022 9:10 - 9:10 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážení kolegovia, kolegyne, pán minister, dovoľte mi, aby som, prosím, v druhom čítaní vystúpila a týmto sa v prvom rade poďakovala pánovi ministrovi spravodlivosti za predloženie tohto návrhu zákona. Teším sa z toho aj preto, že v čl. IV sa mení aj zákon o rodine. My sme mali veľkú snahu o tom hovoriť za posledné dva roky. Pani ministerka Kolíková teda reflektovala novelu zákona o rodine, ktorú som jej predložila v januári tohto roku a ktorú som teda mienila predložiť Národnej rade ako poslanecký návrh zákona, čiže vďaka, že to prichádza touto cestou.
Predtým ale než prejdem k časti, ktorá sa týka priamo zákona o rodine, sa chcem venovať zmenám, ktoré sa vykonávajú v čl. I v Civilnom mimosporovom poriadku. Konkrétne sú to zmeny, ktoré sa vykonávajú v bodoch 15 a 16. Je to § 365 ods. 1 a ods. 6 až 8.
V návrhu reaguje váš návrh, pán minister, na problematiku detí vyňatých z biologických rodín na základe neodkladných opatrení. Ja som 22. júna tohto roku organizovala panelovú diskusiu na tému aktuálne otázky právnej politiky štátu vo vzťahu k deťom a k rodičovským sporom a zásahom štátu do výkonu rodičovských práv. Bolo to tu na pôde Národnej rady. V panelovej diskusii vystúpil pán komisár pre deti, pán Mikloško, ako aj pani JUDr. Medveczká, advokátka, ktorá sa venuje problematike vynímania detí z biologických rodín, a v jej prednese zazneli aj dáta, ktoré uvádzate v dôvodovej správe.
V CMP-čku novela reaguje na stav, že detí... že počet detí vyňatých z biologických rodín na základe neodkladných opatrení sa medziročne zvyšuje. V roku 2013 to bolo 54 % a v roku 2020 až 92 %. Následne je výrazná časť týchto detí umiestnená v zariadeniach na neobmedzenú dobu. Sú to rádovo mesiace a sú tam vlastne na základe neodkladných opatrení, ktoré ale majú byť alebo majú slúžiť ako rýchle a hlavne prechodné opatrenie súdu na riešenie akútnej situácie dieťaťa, takže vítam, že v prípade neodkladného opatrenia vo veciach ochrany maloletých sa navrhuje obmedzenie dĺžky na jeho trvania na dobu najviac šesť mesiacov. A som teda rada, že sa dosiahne účel, a to zabrániť nežiaducemu, tomuto nežiaducemu javu v aplikačnej praxi, keď v niektorých prípadoch sú maloleté deti na základe neodklad... akoby že dočasne, naozaj že poznačí to ich život na celé roky, ten, ten pobyt v inštitúcii.
Ja som si všímala túto prax, ešte keď som pracovala ako psychológ na ústredí, a teda že dochádzalo akoby k reťazovitému nariaďovaniu neodkladných opatrení, takže už sa teším tomu, že v tom § 365 sa dopĺňa ten ods. 6, ktorý znie, že ak do šiestich mesiacov od nariadenia neodkladného opatrenia nebol podaný návrh na začatie konania vo veci samej a súd zistí, že existujú dôvody pre ďalšie zotrvanie maloletého v náhradnej starostlivosti, začne sa konanie vo veci samej aj bez návrhu. Veľmi to oceňujem, a teda priznávam, že som veľmi zvedavá na prax, ako sa s tým popasujeme. Čiže návrh reaguje teda na aplikačnú prax súdov, keď na niektorých súdoch, a záleží to, samozrejme, od súdu k súdu, od úpravy v rozvrhu práce každého súdu, vo veci rozvodu a úpravy práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, že keď teda konal ten iný sudca ako ten, ktorý rozhodoval o ÚPP-čku, takže vítam, že sa táto možnosť upravuje, pretože naozaj to v praxi prinášalo často úplne absurdné situácie, kedy o jednom dieťati rozhodovalo niekoľko sudcov bez poznania kontextu.
No a čo sa týka toho čl. 4 zák... novela zákona o rodine, ako som spomínala v úvode mojej rozpravy, tak pani ministerke Kolíkovej som predložila novelu návrhu zákona o rodine a môj návrh bol podrobený takpovediac takej expertíze v rámci pracovnej skupiny na ministerstve spravodlivosti jej. Bola tam pani ministerka, pán štátny tajomník, pán kolega Dostál, pani kolegyňa Marcinková, takže viacerí poslanci Národnej rady. A moja novela sa týkala práve zavedenia novej formy porozvodovej starostlivosti alebo porozvodovej a porozchodovej starostlivosti, takže návrh zákona možno vnímať ako reakciu na potreby súdnej praxe, alebo možno ešte presnejšie ako reflexiu na realitu rozvodových a rozchodových procesov a sporov o deti.
A na tomto mieste treba zdôrazniť práve špecifickosť tohto typu procesov. Rodičovský vzťah, ktorý je svojím charakterom natoľko mimoriadny, natoľko intímny a determinovaný vplyvmi zvnútra aj z vonku, je, treba mať vždy na pamäti, že situácia je dynamická, že sa môže akýmkoľvek spôsobom vyvíjať, že ten rodičovský vzťah neostáva statický, tá triáda - matka, otec a dieťa - žije z niekoľkostupňovej komunikácie, a teda malo byť by v záujme všetkých odborníkov a súdu, ktorý má to záverečné rozhodnutie, túto komunikáciu všemožne podporovať. A dá sa to dobrým vedením, dobrým podchytením od začiatku, keď teda ten prípad podchytíme od začiatku, čo sa, žiaľ, v našej praxi sociálnoprávnej ochrane detí až tak veľmi nedeje, ale keď sa to stane, tak s pomocou odborníkov, najčastejšie teda sociálnych pracovníkov, psychológov, mediátorov a ukazuje to prax zo súdov, že drvivá väčšina párov dosiahne nejakú formu dohody, a teda vie si ten rodičovský vzťah zachovať.
Z týchto mojich poznatkov aj z mojej praxe v manželskej poradni som teda predložila tento návrh koaličnej rade. Bolo to 10. januára 2022. Bol prerokovaný, a pani ministerka spravodlivosti ale nedala súhlas na predloženie samostatnej novely zákona. Prisľúbila, že teda bude tento návrh inkorporovaný do vládnej novely.
Ale v mojom pôvodnom návrhu § 24 ods. 1 znel:
„V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode a najmä určí, že dieťa zostáva v spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov. So spoločnou osobnou starostlivosťou obidvoch rodičov musia obaja rodičia súhlasiť. Ak nie je spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov v záujme dieťaťa alebo ak spoločnou osobnou starostlivosťou oboch rodičov nemožno vhodne zaistiť potreby dieťaťa, súd určí komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.“ Toľko citát z môjho pôvodného návrhu.
Takže základným cieľom návrhu zákona, ako som ho predstavila ministerstvu, bolo zavedením spoločnej osobnej starostlivosti o dieťa prispieť k minimalizácii negatívneho vplyvu rodičovských sporov za dieťa a taktiež prispieť k naplneniu princípu najlepšieho záujmu o dieťa, dieťaťa teda. Zavedenie spoločnej osobnej starostlivosti rodičov o dieťa je prejav prirodzeného, prirodzeného výkonu rodičovských práv obidvomi rodičmi, teda stavu, kedy obaja rodičia vykonávajú rodičovské práva ako manželia, prípadne nezosobášení partneri spoločne. Inak povedané, zachovať čo najviac z toho dobrého, čo v tom partnerskom vzťahu, z ktorého vznikol rodičovský vzťah, bolo. My, žiaľ, máme systém nastavený tak, že často ešte aj pár vecí, ktoré... alebo teda pár, pár momentov, nejaká časť puta, ktorá medzi tými partnermi alebo rodičmi maloletého dieťaťa zostane, tak v priebehu procesov a obrátenia sa, alebo teda vstupu do systému sociálnoprávnej ochrany sa aj tieto stratia.
Čiže návrh zákona mal za cieľ v čo najväčšej miere podporiť zachovanie, vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb dieťaťa s obidvomi rodičmi aj na čas po rozvode a po rozchode. Rovnako mal za cieľ vyjadriť zásadu, že štát sa má akoby vmešovať (povedané so smiechom) do výkonu rodičovských práv v čo najmenšej miere. Ukotvenie spoločnej osobnej starostlivosti rodičov je súčasťou viacerých právnych poriadkov krajín, ktoré slúžili ako legislatívna inšpirácia pri príprave tohto návrhu zákona, nemecký, rakúsky, český občiansky zákonník, ten nám je asi najbližší, tam je to v § 907 Spoločná péče.
Takže v prvej vete platného znenia § 24 ods. 1 sa vložením slov „najmä určí, že dieťa zostáva v spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov“ mala zvýrazniť povinnosť súdu prioritizovať spoločnú osobnú starostlivosť obidvoch rodičov, lenže slovom ponechá sa mala zvýrazniť snaha o kontinuitu doterajšieho usporiadania vzťahov v rodine, a návrh z tohto dôvodu ponechával znenie platnej úpravy vyjadrenej v slove „zverí“ len vo vzťahu k tzv. výlučnej osobnej starostlivosti, to je § 24 ods. 1, a vo vzťahu k striedavej osobnej starostlivosti, to je § 24 ods. 2. Legislatívnym predradením pojmu spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov pred zverenie dieťaťa do tzv. výlučnej osobnej starostlivosti, to je § 24 ods. 1, alebo do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, je § 24 ods. 2, sa má vyjadriť zmena spoločnej paradigmy, akéhosi, akéhosi, zmena spoločenského myslenia o tejto problematike.
A tá nová paradigma mala vyjadrovať, že zánikom manželstva alebo partnerstva sa nemá oslabiť rozsah rodičovských práv a povinností medzi rodičom a dieťaťom a má zvýrazniť cieľ, v čo najväčšej miere podporiť zachovanie, vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb dieťaťa s obidvomi rodičmi aj na čas po rozvode a po rozchode.
Dosiahnutie tohto cieľa sa malo realizovať tak, že zatiaľ čo platné procesné právo v § 100 CMP-čka s konaním o rozvod manželstva sa obligatórne spája s konaním o úpravu pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode, a hmotné rodinné právo § 24 ods. 1 zákona o rodine ukladajú súdu povinnosť upraviť ÚPP-čko, teda úpravu výkonu práv a povinností na čas po rozvode, tak návrh, môj návrh ukladal súdu najskôr viesť rodičov k tomu, aby naďalej vykonávali spoločnú osobnú starostlivosť. Tento návrh mal zamedziť, aby za každých okolností súd určoval, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok a ako má rodič prispievať na výživu dieťaťa.
Žiaľ, prakticky v tých procesoch táto možno aj často dobre mienená snaha súdu viedla k akémusi rozfúkaniu alebo, alebo ešte k tvorbe ďalších konfliktov medzi rodičmi, ktorí aj tak mali dosť problém komunikovať vzhľadom k problému, ktorý ich viedol k tomu, že ten partnerský vzťah sa rozpadol, takže preto tá prioritizácia. Čiže návrh zákona nemenil povinné spájanie konaní o rozvode s konaním o úpravu pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode, ale len zamedzoval doterajšiemu takému až automatizmu súdov, s ktorými, s ktorým sa často prehlbujú tie rodičovské spory.
Ak súd určí, že dieťa zostáva v spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, tak jediným výrokom rozhodnutia súdu popri výroku o rozvode manželstva malo byť, že dieťa ostáva v spoločnej starostlivosti obidvoch rodičov. Prax to naozaj ukazuje, že sa to dá. Žiaľ, do vlá... do teda vládneho návrhu sa moje znenie nedostalo. Ja som chcela dať spoločnú starostlivosť ako prioritnú. Čo možno oceniť, je ale, samozrejme, to, že budeme mať tri rovnocenné formy starostlivosti: spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov, striedavá osobná starostlivosť obidvoch rodičov a osobná starostlivosť jedného z rodičov.
Takže budem rada, ak bude návrh prijatý, ale na tomto mieste deklarujem, že sa teda nevzdám toho svojho pôvodného zámeru, a takže ponechajme teda pôsobiť právnu prax, alebo teda túto právnu normu v praxi. Uvidíme, ako sa bude implementovať, a po istom čase to vyhodnotíme a k téme, verím, že sa ešte vrátime.
Takže mi v závere, prosím, dovoľte ešte uviesť takú možno trochu nespokojnosť s jedným ustanovením. Ide o vetu uvedenú v čl. 4 bod 4 § 24 ods. 5. V tomto odseku sa na konci pripojila veta, ktorá znie, citujem:
„Riadne odôvodnený nesúhlas jedného rodičov so striedavou osobnou starostlivosťou nemá vplyv na posudzovanie jeho schopnosti sa dohodnúť na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom ani mu nemôže byť inak na ťarchu, súd však vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa.“
Táto veta bolo po medzirezortnom pripomienkovanom... pripomienkovom konaní modifikovaná tak, že nesúhlas jedného rodiča so striedavou osobnou starostlivosťou musí byť riadne odôvodnený. Až keď je riadne odôvodnený, až vtedy nastanú účinky právnej normy, teda že nesúhlas nemá vplyv na posudzovanie schopnosti rodiča sa dohodnúť na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom, prípadne mu nemôže byť nijako inak na ťarchu. Z môjho pohľadu ale tá modifikácia vety nie je dobrá. K tomu teda poviem viac, keď budem odôvodňovať svoj pozmeňujúci návrh, ktorý som doručila 28. septembra. A to asi môžem aj teraz v rámci rozpravy? (Rečníčka sa obrátila k predsedajúcemu, prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár Juraj, podpredseda NR SR
Chcete predniesť pozmeňujúci návrh? Samozrejme, ale...

Hatráková, Katarína, poslankyňa NR SR
Ostal mi ešte nejaký čas?

Blanár Juraj, podpredseda NR SR
Na prednesenie nepotrebujete žiaden čas. Teraz je potrebné, aby ste ho najskôr odôvodnili, a potom sa vám zastaví čas a prípadne aj môžete ešte okomentovať. Ale celých päť minút môžete využiť ešte na to.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2022 9:55 - 10:10 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dámy a páni, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1120. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 1171 z 30. augusta 2022 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.9.2022 10:40 - 10:55 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Dámy a páni, ja by som si dovolila len nadviazať na, na pána kolegu, lebo ako psychologička poznám prax využívania, resp. zneužívania obmedzovacích prostriedkov (zaznel gong) v zdravotníctve a práva alebo teda v práve v oblasti psychiatrie a práve preto chcem podčiarknuť, že návrh zákona má za cieľ dosiahnuť právnu konzistenciu v rámci slovenského právneho poriadku pri používaní obmedzovacích prostriedkov, aby sme naozaj hovorili o používaní a nie o zneužívaní.
Totiž v zákone č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní existuje úprava používania prostriedkov netelesného a telesného obmedzovania, prijímateľa sociálnej služby, je to § 10. Tejto téme som sa venovala aj v jednom z mojich poslaneckých návrhov, ktorý zmenil a doplnil zákon č. 448/2008. Táto novela bola zameraná presne na ľudské práva klientov, ktorí sú obmedzovaní na slobode predovšetkým v zariadeniach. V oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti dnes absentuje právna úprava. Ona teda vlastne existuje, ale je to len rezortná úprava ministerstva zdravotníctva č. 29/2009. Ide iba o odborné usmernenie v používaní obmedzovacích prostriedkov u pacientov v zdravotníckych zariadeniach. Toto ale nemá silu zákona a vieme, že v právnom štáte možno obmedziť práva osoby a zvlášť tak, tak silné práva, ako je obmedzenie práva slobody len zákonom.
Týmto návrhom chceme teda prispieť k ochrane základných ľudských práv a slobôd pacientov, pričom pri tvorbe návrhu zákona sa vychádzalo osobitne zo zistení európskeho výboru na zabránenie mučenia neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania. Ten výbor CPT, ktorý navštívil Slovenskú republiku v roku 2018. Čerpali sme aj z rakúskej právnej úpravy zo spolkového zákona o hospitalizácii psychicky chorých.
Čo je ešte dôležité spomenúť, že návrh zákona prispeje k úplnej alebo čiastočnej implementácii medzinárodných... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, poprosím vás o pokoj a aby ste nechali priestor pani poslankyni. Ak máte niečo, čo si chcete prebrať, poprosím vás ešte mimo rokovacej sály. Do jedenástej hodiny máme ešte päť minút.
Nech sa páči, pani poslankyňa.

Hatráková, Katarína, poslankyňa NR SR
Ďakujem pekne. Takže mám na mysli dohovor o právach, Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
V návrhu sme teda veľmi podrobne upravili podmienku použitia obmedzovacieho prostriedku a je veľmi dôležité, že má platiť nasledovné, že ak sa nedala situácia zvládnuť miernejšou možnosťou, má sa zvážiť závažnosť klientskeho stavu a aktuálna situácia pri voľbe spôsobu použitia obmedzovacieho prostriedku a má sa vybrať ten najmiernejší spôsob aj napriek tomu, že sa vymedzuje, že použitie obmedzovacieho prostriedku nie je metóda poskytovania zdravotnej starostlivosti, ale len bezpečnostné opatrenie. Návrh zákona teda explicitne zakazuje, aby použitie obmedzovacieho prostriedku slúžilo na zľahčenie poskytovania starostlivosti alebo zvládnutia bežného nepokoja pacientov. Pretože nadužívaniu prostriedku má brániť aj vyjadrenie princípu časovej nevyhnutnosti, tento princíp rozvíja detailnejšie, a to tak, že pacient obmedzený použitím obmedzovacieho prostriedku musí byť pravidelne monitorovaný najmenej každých dvadsať minút. Platí tiež povinnosť pri každej kontrole prehodnotiť nevyhnutnosť ďalšieho použitia obmedzovacieho prostriedku.
Z pohľadu mojej ďalšej legislatívnej činnosti je, možno je dôležité aj ustanovenie § 6d ods. 14, ktoré uvádza (zaznel gong): "Ak použitie obmedzovacieho prostriedku najmä vzhľadom na čas trvania obmedzenia vedie k obmedzeniu pacienta vo voľnom pohybe alebo k obmedzeniu styku pacienta s vonkajším svetom, je poskytovateľ povinný urobiť oznámenie podľa osobitného predpisu. Oznámenie podľa osobitného predpisu je oznámenie podľa § 253." (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, chcem sa vás spýtať, na ako dlho to ešte máte?

Hatráková, Katarína, poslankyňa NR SR
Ešte mám minútu.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Minútu?

Hatráková, Katarína, poslankyňa NR SR
Uhm.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Poprosím vás, panie poslankyne, páni poslanci, ešte poprosím o pokoj pred hlasovaním a vypočujme si dôstojne vystúpenie pani poslankyne.
Nech sa páči.

Hatráková, Katarína, poslankyňa NR SR
Ja len teda poslednú vetu, že nadväzuje to na ten, na, na moju novelu zákona o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení, takže hovoríme v tejto chvíli o dvoch návrhoch zákona s účinnosťou od 1. januára 2023, a teda prosím v tomto zmysle o podporu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

21.9.2022 10:25 - 10:40 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Ja by som ešte aj nadviazala na kolegu Svrčeka, možno upriamila pozornosť na sociálny rozmer tohto zákona. Pretože vieme, že energetická inflačná kríza, ktorá celkom iste v najbližšom, v najbližších mesiacoch poznačí životy ľudí, tak bude iste klásť aj zvýšené nároky na sieť sociálnej pomoci. Takže tento návrh vnímam nielen ako premostenie spolupráce medzi ministerstvom hospodárstva a zintenzívnenie tej spolupráce medzi ministerstvom hospodárstva a ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a očakávam, že práve implementácia tohto nášho zákona pomôže získať cenné informácie a, a akési poznatky z praxe a pomôže aj ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny zintenzívniť a zefektívniť sieť sociálnej pomoci. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.9.2022 10:10 - 10:25 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda.
Dámy a páni, dovoľte mi, prosím, aby som ako spoluautorka návrhu zákona predstavila stručne tento zákon.
V čase energetickej krízy, ktorá sužuje obyvateľstvo Európy, je viac ako potrebné prijať efektívnu novelu zákona o energetike. Spolu s pánom kolegom Milošom Svrčekom sme nemali ambíciu riešiť zastropovanie cien energií alebo určiť vydávanie nejakých energetických príkazov pre obyvateľov. Vnímame to skôr ako úlohu vlády. V Nemecku, odkiaľ sme si požičali právne riešenie tohto návrhu zákona, teda tejto našej novely, práve tieto veľké a systematické zmeny v domácnostiach robí vláda, nie poslanci. My sme ale zmapovali situáciu na trhu a správanie sa dodávateľov k spotrebiteľom. Snažili sme sa zlepšiť právne postavanie odberateľov elektriny v domácnosti alebo odberateľov plynu v prípade hroziaceho prerušenia dodávky elektriny alebo plynu.
Návrh zákona zároveň čiastočne napĺňa jednotlivé tézy programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, z ktorých citujem: "Nepoľavíme v posilňovaní sociálnych istôt občanov, sme odhodlaní uskutočňovať účinné kroky pri odstraňovaní chudoby a segregácie sociálne vylúčených spoločenstiev. Zameriame sa na dôsledné ekonomicko-sociálne posúdenie rozsahu energetickej chudoby a identifikáciu energeticky chudobného spotrebiteľa."
Keďže som pracovala v oblasti sociálnych vecí a sociálnych služieb, novela má z môjho pohľadu pomôcť nasmerovať práve tieto osoby sociálne odkázané, ktorým hrozí vypnutie od elektriky alebo plynu, na sociálnu sieť, ktorá im vie pomôcť. Tá do veľkej miery bola vybudovaná a aj za posledné roky sa buduje. Viaceré tragédie, ktoré boli spôsobené energetickou chudobou a bezdomovectvom, sú často spôsobené len tým, len takou jednoduchou vecou, ako je, že domácnosť sa nestihne spamätať z doručenej upomienky pred odpojením. Niekedy to odpojenie alebo teda od momentu doručenia tej upomienky po odpojenie prešlo len pár dní. Nestihli ani len vyhľadať pomoc, ani netušili, kde ju majú hľadať. Zostali v zime, zostali bez elektriky, deti často boli odoberané na základe akoby tohto momentu. A pre veľké sumy išli tieto rodiny do exekúcií. Pritom možno stačilo dať takejto rodine zopár týždňov naviac, pomoc jej sa zorientovať, aby tú pomoc mohla vyhľadať.
To, že naša novela prichádza včas, potvrdzujú aj teda nedávne správy zverejnené v rozhlase, v televízii. Podľa týchto správ záujem ľudí o úvery skokovo narástol. Len za prvých šesť mesiacov tohto roka v porovnaní s vlaňajškom o 47 %. Takmer 1,5 milióna ľudí na Slovensku však nemá žiadnu finančnú rezervu na horšie časy. A splácanie úverov v období rekordnej inflácie môže byť teda obrovský problém. Problémy s nedoplatkami za bývanie alebo energie má asi 400-tisíc ľudí. Častejšie sú aj omeškané splátky úverov či neschopnosť splácania. Domácnosti bez finančnej rezervy si s nečakanými výdavkami nedokážu poradiť.
Osobitne v kontexte citovanej informácie o zadlženosti domácností je významné, že naša novela podľa vzoru nemeckého práva predlžuje lehotu pred odpojením od elektriny alebo plynu, aby sa tak odberateľ mohol obrátiť napríklad na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a uchádzať sa o nároky vyplývajúce z pomoci v hmotnej núdzi. Som rada, že sme v návrhu zákona smerovali túto pomoc práve na úrady práce, osobitne na novovzniknuté, napríklad dlhové poradne, rodinné poradne a práve v tomto období vieme, že dávky v hmotnej núdzi by sa mali od januára zvýšiť. Čiže verím, že práve takto nasmerovaní občania budú vedieť tú pomoc aj lepšie vyhľadať, aj, aj lepšie spracovať.
Ďalej naša novela smeruje k domácnosti na možnosť prostredníctvom obce sa uchádzať o sociálnu službu osobitne, o sociálnu službu z dôvodu straty bývania alebo ohrozenia stratou bývania. Taktiež sa môže teda vyhľadať bezplatné poradenstvo fyzickej osoby pri riešení tých problémov s dlhmi. O týchto záchranných mechanizmoch bude po novele, po našej novele musieť dodávateľ energií odberateľa písomne informovať. Čo sa týka tých jednotlivých detailov spôsobu a doručovania, tam prichádza ku predĺženiu z minimálnej lehoty na novú splatnosť nedoplatku z desať na tridsať dní. A myslím, že ďalej ma potom už doplní pán kolega Svrček.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2022 16:55 - 17:10 hod.

Katarína Hatráková
Ďakujem pekne, pán predseda. Prosím, o presunutie na základe súhlasu troch poslaneckých klubov – OĽANO, SaS a SME RODINA, prosím o presunutie zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok, ktorý je teraz v druhom čítaní, na októbrovú schôdzu. Je to tlač 1052, bod 116.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.6.2022 10:10 - 10:25 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Dovoľte mi, prosím, len stručne ako autorke zákona ho objasniť v rámci rozpravy v prvom čítaní.
Cieľom zákona je zlepšiť postavenie osôb so zdravotným postihnutím formou posilnenia procesných oprávnení komisára pre zdravotne postihnutých v troch najdôležitejších špecifických druhoch súdneho konania, ktoré sa týkajú základných ľudských práv, teda konania o spôsobilosti na právne úkony, o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení a o ustanovení opatrovníka. Ide o súdne konania, ktorým je potrebné venovať zvýšenú pozornosť, pretože dotknuté osoby ako účastníci konania nie sú vždy sami schopní chrániť svoje procesné a právne záujmy. Ide pritom o závažný zásah do základných práv osôb so zdravotným postihnutím, pretože napríklad obmedzenie spôsobilosti na právne úkony alebo obmedzenie slobody pohybu držaním osoby proti vôli na psychiatrii. O týchto základných hovoríme. V súčasnosti môže komisár pre osoby so zdravotným postihnutím vstupovať do spomínaných konaní, ale len v prípade, ak ho sudca zo svojho rozhodnutia priberie do súdneho konania alebo ak o to komisár sudcu požiada. Sudca potom jeho vstup do súdneho konania, buď schváli, alebo neschváli, čo však ako prax ukazuje, je proces na niekoľko mesiacov i rokov.
Navrhovaná zmena má preto umožniť komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím vstupovať do najzávažnejších súdnych konaní už aj na základe toho, že komisár oznámi sudcovi, že vstupuje do konania. Vďaka tomu bude môcť komisár začať v podstate okamžite. Doteraz takto postupovať nemohol. Pani komisárka Stavrovská, ako vieme, je sama advokátka s dlhoročnou praxou. Jej úrad disponuje zamestnancami s právnickým vzdelaním, ktorí sa špecializujú na agendu spomínaných troch druhov konaní. Preto je dobré, myslím, že je dobré, že práve jej úrad dostane túto kompetenciu. Pretože čakanie na pribratie do konania niekedy zbytočne predlžuje čas, za ktorý komisár by vedel tomu človeku pomôcť.
Navrhovaná zmena zákona tiež pomôže chrániť osoby so zdravotným postihnutím, keď z rôznych dôvodov nepodajú odvolanie proti rozhodnutiu súdu, ktoré je v ich neprospech. Tí ľudia to často proste nevedia alebo nestihnú. Nie sú právnici, sú v ťažkej životnej situácii. Nastávajú situácie, keď seniori povedzme so zdravotným postihnutím napríklad pod tlakom rodiny nevedia, ako v tej procesnej situácii, ako sa v tej procesnej situácii zachovať.
V návrhu zákona mám za cieľ umožniť komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím podať aj mimoriadny opravný prostriedok, akým je dovolanie a obnova konania, teda v situáciách, keď už je rozhodnutie, keď už rozhodnutie súdu nadobudlo právoplatnosť. V súčasnosti môže mimoriadne opravné prostriedky podávať iba advokát, ktorého si však účastníci konania napríklad o spôsobilosti na právne úkony jednak že ťažko hľadajú a ešte ťažšie zaplatia. Prax ukazuje, že komisár pre zdravotne, pre osoby so zdravotným postihnutím je často jediným účastníkom v súdnych konaniach, ktorý chráni a háji záujmy osôb so zdravotným postihnutím. Bude to teda nová forma pomoci, ktorej neexistencia doteraz pani komisárke do veľkej miery zväzovala ruky. Aby mohla efektívne podporovať a presadzovať práva osôb so zdravotným postihnutím, je potrebné odstrániť legislatívne prekážky pri výkone jej funkcie. Takže v tomto zmysle, kvôli týmto ľuďom, týmto ľuďom v najťažších životných situáciách prosím o podporu tohto zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

22.6.2022 18:40 - 18:55 hod.

Katarína Hatráková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Kolegyne, kolegovia, áno, hovoríme o zákone, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok, cieľom ktorého je zlepšiť postavenie osôb so zdravotným postihnutím formou posilnenia procesných oprávnení komisára pre osoby so zdravotným postihnutím v troch najdôležitejších špecifických druhoch súdneho konania, ktoré sa dotýkajú základných ľudských práv, teda konania o spôsobilosti na právne úkony, o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení a o ustanovení opatrovníka. Zákon bol doručený 27. mája 2022, obsahuje dva novelizačné články a účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2023. Ďakujem pekne.
Skryt prepis