Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.12.2022 o 9:10 hod.

Mgr. PhD.

Lucia Drábiková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2022 10:55 - 10:57 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Marek, si to tak prehľadne povedal. Ono je to tak, že kto chce psa biť, palicu si nájde. Keď dávame, tak dávame príliš veľa. Keď dávame prídavky, tak dávame neadresne. Keď dávame málo, tak zase nedávame. Keď dávame, tak zvyšujeme dlh, ale keď dávame iba na tri mesiace, tak zase dávame málo.
V podstate povaľovať vládu pred schválením rozpočtu a nezabezpečiť to, že budú zvýšené platy, že budú vyplatené zvýšené prídavky alebo daňový bonus, že pomôžeme zdravotníkom alebo ľuďom, ktorí pracujú v DSS-kách, ktorí dlhé roky neboli financovaní, toto je podľa mňa dosť mimo. Je to dosť mimo odbornosti, je to dosť mimo akéhokoľvek chochmesu, akéhokoľvek zdravého rozumu.
Povaľovať vládu preto, že sa nepodarilo zastaviť nadužívanie 363, s ľuďmi, ktorí budú veľmi radi bojovať za to, aby to nadužívanie pokračovalo, takisto nedáva logiku.
Ja by som povedala, že neobraňujte sa odbornosťou. Neobraňujte sa odbornosťou, pretože toto s odbornosťou nemá nič spoločné. Je to hlboko osobné. Je to hlboko osobné, a ak hovoríte o zaslepenosti, tak mne sa zdá, že ňou trpíte vy. A ma to prekvapuje u ľudí, ktorí bojovali za to, za občiansku spoločnosť, za ľudí, ktorí bojovali proti mečiarizmu, za ľudí, ktorí bojovali proti extrémizmu, za samé dobré veci. A zrazu sú sami zaslepení tým, že jednoducho čosi je veľmi osobné, a to veľmi osobné ako keby preniklo celý klub.
Ale ja stále verím, že nie ste tie ovce, lebo ja si nemyslím, že ste.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

1.12.2022 17:10 - 17:10 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1296. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 1354 zo 14. novembra 2022 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 27. januára 2023 a v gestorskom výbore do 30. januára 2023.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2022 9:10 - 9:12 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem, Janka, za tvoje vystúpenie, veľmi rada sa pripájam k týmto veciam, ktoré si spomenula, aj k týmto prísľubom. Som veľmi rada, že už ideme riešiť túto situáciu. Skúsenosť života s psychiatrickým pacientom alebo so zdravotne ťažko postihnutým človekom mám aj osobnú a mám aj zo svojej praxe a viem, že toto povolanie bolo dlhé roky prehliadané, nedoceňované a vypomstilo sa nám to aj tým, že naozaj mnoho opatrovateliek bolo nútených odísť od svojich rodín a pracovať v zahraničí za platy, z ktorých dokážu vyžiť oni aj ich rodiny. Častokrát to bolo na úkor tých vlastných rodín.
A som presvedčená, že pomôcť ľuďom, ktorí pracujú v zariadeniach sociálnych služieb, je naozaj nevyhnutné, a myslím si, že ten stabilizačný príspevok a aj zmena tých platových taríf je absolútne nevyhnutná. Ich práca je nesmierne náročná aj psychicky, ale aj fyzicky. Poznám mnoho opatrovateliek, ktoré majú po rokoch práce obrovské problémy s chrbticami, s rukami, pretože častokrát vykonávajú práce, ktoré by v podstate ani nemali, prenášajú veľmi ťažké váhy pri dennodennom polohovaní, dvíhaní pacientov, umývaní a tak ďalej. Nehovoriac o situáciách, ktoré Janka veľmi konkrétne popísala. Takže veľmi sa, pridávam sa k tomuto a myslím si, že toto je naozaj veľká výzva a toto je náš veľký dlh voči ľuďom, ktorí pracujú v týchto zariadeniach.
Skryt prepis
 

10.11.2022 18:09 - 18:09 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, prečítam zápisnicu o výsledku verejného hlasovania o návrhu na voľbu podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, ktoré sa konalo 10. novembra 2022, opakovaná voľba.
Na verejné hlasovanie o návrhu na voľbu podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky bolo v opakovanej voľbe vydaných a poslanci si osobne prevzali 130 hlasovacích lístkov. Teda na opakovanej voľbe bolo prítomných 130 poslancov. Po vykonaní verejného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že vo verejnom hlasovaní o návrhu na opakovanú voľbu podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky. Zo 130 odovzdaných hlasovacích lístkov boli 4 neplatné a 126 platných. Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že
- za Henrietu Crkoňovú hlasovalo za 94, hlasovalo proti 6, zdržalo sa hlasovania 26 poslancov,
- za Máriu Machovú hlasovalo 26, proti 22, zdržalo sa hlasovania 78 poslancov.
Na voľbu podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že v verejnom hlasovaní v opakovanej voľbe bola za podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky zvolaná Henrieta Crkoňová.
Overovatelia poverujú svojho člena Luciu Drábikovú oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.11.2022 9:10 - 9:10 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, tiež len tak v stručnosti chcem poďakovať Janke Žitňanskej. Chcem poďakovať aj za ústretovosť pracovníkom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, takisto ministerstva financií aj ostatným kolegom. Som presvedčená, že je to aspoň krok naozaj pre tisícky ľudí, ktorí sa obetujú, starajú sa o svojich príbuzných doma, a odstraňujeme naozaj tú diskrimináciu, tú nespravodlivosť.
A ja si myslím, že je naozaj dobré, ak nastavíme také podmienky, aby ľudia mohli doopatrovávať svojich blízkych v prostredí domova, ktoré je pre tých ľudí naozaj také najhumánnejšie, najprirodzenejšie. Utužuje to aj rodinné vzťahy. Na neposlednom mieste to šetrí verejné financie a myslím si, že naozaj toto je dobrý krok dobrým smerom, podobne ako aj tie predošlé zákony, a som veľmi rada, že som mohla spolupredkladať a že som ich mohla aj spravodajcovať, a som presvedčená teda, že tieto návrhy získajú podporu celej snemovne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

8.11.2022 8:55 - 8:55 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia v znení neskorších predpisov (tlač 1146).
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1592 z 21. septembra 2022 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona (tlač 1146) prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť všetky určené výbory.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky uvedených v III. bode spoločnej správy vyplývajú tri pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča návrh zákona v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov schváliť. Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhoch 1 až 3 v IV. časti tejto spoločnej správy spoločne so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 232 z 18. októbra 2022. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

25.10.2022 11:40 - 11:40 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vykonanie, na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia v znení neskorších predpisov, tlač 1150.
Národná rada Slovenskej republiky (rečníčka si odkašlala), pardon, uznesením č. 1593 z 21. septembra 2022 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch. Predmetný návrh zákona, tlač 1150, prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť oba určené výbory.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy vyplývajú štyri pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča návrh zákona v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov schváliť. Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhoch 1 až 4 v štvrtej časti tejto spoločnej správy spoločne so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky (rečníčka si odkašlala), pardon, v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci (rečníčka si odkašlala) č. 233 (rečníčka si odkašlala), ja sa ospravedlňujem, v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 233 z 18. októbra 2022.
Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.10.2022 11:25 - 11:25 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Takže, ďakujem za slovo. Tak ako už Janka Žitňanská spomenula, prečítam teraz dva pozmeňujúce návrhy. Ten prvý sa vlastne týka úpravy zákazky na započítavanie jedného občana so zdravotným postihnutím v rámci jedného ustanovenia v záujme zabezpečenia prehľadnosti právnej úpravy. Zároveň pre zachovanie právnej istoty a eliminácie aplikačných nejasností sa navrhuje doplniť ustanovenie, ktoré upraví prípady tzv. kombinovaných zákaziek. Navrhuje sa, aby v prípade zákazky, v rámci ktorej dochádza k odobratiu tovaru, ako aj k prijatiu služby, zamestnávateľ preukázal, aká časť sumy zákazky prislúcha tovaru a aká časť prislúcha službe. V prípade, že tak neurobí, navrhuje sa zavedenie fikcie, že ide o zákazku na odobratie tovaru. To je také odôvodnenie k tomu prvému pozmeňujúcemu návrhu.
A k druhému, ide vlastne o to, aby občan so zdravotným postihnutím, ktorý je zamestnaný v chránenej dielne alebo na chránenom pracovisku, mohol vykonávať túto prácu v prípade, že jeho zdravotný stav to dovoľuje a druh tej práce, ten charakter tej práce to umožňuje, aby mohol túto prácu istý čas vykonávať aj mimo chránenej dielne, či už prostredníctvom home office alebo v teréne. Takže teraz by som pristúpila k prečítaniu týchto pozmeňujúcich návrhov.
Pozmeňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej a Lucie Drábikovej k návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1149.
1. V čl. I body 1 a 2 znejú:
„1. V § 64 odsek 5 znie:
„(5) Pri zákazke na odobratie tovaru výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je 0,8-násobok celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ plní povinnosť podľa § 63 ods. 1 písm. d) zadaním zákazky. Pri zákazke na prijatie služby, výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je 0,7-násobok celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ plní povinnosť podľa § 63 ods. 1 písm. d) zadaním zákazky. Výsledná suma vypočítaná podľa prvej vety alebo podľa druhej vety sa zaokrúhľuje na celé eurá nadol."
2. V § 64 ods. 7 sa na konci pripája táto veta: ,,Ak súčasťou jednej zákazky je odobratie tovaru aj prijatie služby, zamestnávateľ je povinný preukázať samostatne výšku časti zákazky na odobratie tovaru a výšku časti zákazky na prijatie služby; ak to zamestnávateľ nepreukáže, celá zákazka sa považuje za zákazku na odobratie tovaru."."
To bol prvý pozmeňujúci návrh. Prečítam druhý pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci návrh poslankýň Slovenske, Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej a Lucie Drábikovej k návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1143.
V čl. I body 1 a 2 znejú:
„1. V § 55 ods. 1 prvej vete sa za slovo „vrátane" vkladajú slová „rozvrhnutia pracovného času a".
2. V § 55 ods. 1 sa za tretiu vetu vkladá nová štvrtá veta, ktorá znie: „Občan so zdravotným postihnutím, ktorý je zamestnaný v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku, môže počas najviac desiatich dní v kalendárnom mesiaci vykonávať prácu aj mimo chránenej dielne alebo mimo chráneného pracoviska, ak vykonávanie práce mimo chránenej dielne alebo mimo chráneného pracoviska umožňuje dohodnutý druh práce."."
V nadväznosti na pozmeňujúci návrh sa primerane upraví názov zákona a úvodná veta v čl. I.
Ďakujem. (Navrhovateľka ukazuje papier a vysvetľuje rečníčke. Rečníčka odpovedá: „Celý? Uhm, dobre.")
Tak som bola upozornená. Tak ešte raz prečítam ten prvý pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej a Lucie Drábikovej k návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1149.
1. V čl. I body 1 a 2 znejú:
„1. V § 64 odsek 5 znie:
„(5) Pri zákazke na odobratie tovaru výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je 0,8-násobok celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ plní povinnosť podľa § 63 ods. 1 písm. d) zadaním zákazky. Pri zákazke na prijatie služby výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je 0,7-násobok celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý a tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ plní povinnosť podľa § 63 ods. 1 písm. d) zadaním zákazky. Výsledná suma vypočítaná podľa prvej vety alebo podľa druhej vety sa zaokrúhľuje na celé eurá nadol."
2. V § 64 ods. 7 sa na konci pripája táto veta: ,,Ak súčasťou jednej zákazky je odobratie tovaru aj prijatie služby, zamestnávateľ je povinný preukázať samostatne výšku časti zákazky na odobratie tovaru a výšku časti zákazky na prijatie služby; ak to zamestnávateľ nepreukáže, celá zákazka sa považuje za zákazku na odobratie tovaru."."
2. V čl. I sa vypúšťajú body 3 a 4.
To je koniec. Ďakujem. Sa ospravedlňujem, som to musela ešte raz prečítať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.10.2022 11:25 - 11:25 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 1143).
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1589 z 21. septembra 2022 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch. Predmetný návrh zákona, tlač 1143, prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť oba určené výbory.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy nevyplývajú žiadne pozmeňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť. Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 234 z 18. októbra 2022.
Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Keďže je zlúčená rozprava, tak prečítam aj druhý. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 1149).
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1591 z 21. septembra 2022 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch. Predmetný návrh zákona, tlač 1149, prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť oba určené výbory.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy vyplývajú štyri pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča návrh zákona v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov schváliť. Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhoch 1 až 4 v štvrtej časti tejto spoločnej správy spoločne so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 235 z 18. októbra 2022.
Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu, do ktorej sa hneď hlásim.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2022 11:40 - 11:40 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené poslankyne, vážení poslanci, myslím si, že väčšina tých dôležitých vecí už bola povedaná. Ako je nám všetkým známe, tá demografická situácia a prognóza je taká, že obyvateľstvo nám starne a chýba nám tu systematická taká nejaká zastrešujúca podpora práv občanov, ktorí už dovŕšili vek seniorov.
V tejto oblasti mnoho práce už v súčasnosti vykonáva komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, ktorej meno už odznelo, a chcem jej vyjadriť naozaj hlbokú úctu za jej obetavú prácu v prospech týchto ľudí. A je to také aj logické, že vlastne ideme túto kompetenciu vložiť práve pod jej úrad, keďže väčšina osôb, ktorá sa na ňu obracia, je už v tomto veku seniornom. Častokrát však práve tá, to chýbajúce zdravotné postihnutie bolo dôvodom, prečo sa pani komisárka nemohla takýmito podnetmi zaoberať, a nakoľko obmudsman, verejný ochranca práv, nemá právo vstupovať do súdnych konaní, bolo žiaduce posilniť ochranu práv seniorov.
V tejto súvislosti chcem vyzdvihnúť aj dlhoročnú prácu Ľubice Gálisovej, prezidentky Fóra pre pomoc starším, ktorá sa dlhé roky venuje a obetavo pomáha seniorom aj prostredníctvom seniorlinky a zbiera mnohé veľmi vážne krízové podnety. Niektoré už boli spomínané. Seniori sa častokrát stávajú obeťami zlého zaobchádzania, násilia, či už v rodinách, alebo v zariadeniach, v ktorých sú umiestnení, takisto sa stávajú obeťami rôznych podvodov a manipulácií, či už telefonických, alebo obeťami rôznych nepravdivých a... dezinformácií a nemali, nemali toho svojho ombudsmana, na ktorého by sa mohli obrátiť. Preto som veľmi rada, že vlastne táto dlhoročná spolupráca aj pani komisárky Stavrovskej, aj pani Gálisovej, aj viacerých mojich kolegov, Moniky Kozelovej, Márii Šofranko, aj, zrejme asi nebudem vedieť vymenovať všetkých ľudí, ktorí sa do toho vložili, ale chcem vyjadriť takú radosť a vďaku, že práve toto je oblasť, ktorú, myslím si, že všetci vnímame a všetci vieme, že je veľmi dôležitá.
Práve komisár má tú možnosť podnety jednak prijímať, monitorovať dodržiavanie ľudských práv, vytvárať aj výskumy a prieskumy a vlastne takto komplexne posúdiť situáciu dodržiavania ľudských práv seniorov na Slovensku. Seniorov máme v súčasnosti vyše milióna na Slovensku a je veľmi dôležité, aby táto skupina, ktorú môžme nazvať zraniteľnou skupinou, mala svojho zástancu.
Ako bolo už spomenuté, komisár pre osoby so zdravotným postihnutím a teraz už aj pre seniorov aj spolupracuje s orgánmi štátnej správy a územnej samosprávy a takisto s rôznymi fyzickými a právnickými osobami a môže účinnejšie presadzovať a identifikovať dôležité podnety a prinášať ich vlastne do tej exekutívy, aby sa účinne riešili. Takisto spolupracuje s rôznymi organizáciami. Ja chcem vyzdvihnúť prácu aj mnohých mimovládnych organizácií, ktoré napomáhajú, avšak som presvedčená, že pomoc ľuďom, ako sú seniori, ktorí vlastne vybudovali túto našu spoločnosť a dlhé roky obetavo pracovali, si zaslúžia vlastne takúto podporu priamo v pozícii komisára, ktorý má aj z titulu svojej funkcie a úloh podľa zákona určité právomoci a môže, môže oveľa účinnejšie presadzovať plnenie a dodržiavanie ľudských práv.
Preto chcem vyjadriť radosť a som presvedčená, že tento zákon, o ktorom tu teraz hovoríme, napomôže naozaj reálne aj tým zvýšením dostupnosti, pretože vieme, že pani komisárka Stavrovská naozaj pracuje veľmi často v teréne aj so svojím tímom, cestuje po celom Slovensku, a je veľmi dobré, aby aj ľudia z rôznych častí Slovenska mali možnosť byť v kontakte a v bližšom kontakte práve s úradom komisára aj cez tieto nové pobočky, ako už spomínala Monika Kozelová. Takže sa teším, že sa podarilo vytvoriť tento návrh vďaka tejto spolupráci, a verím, že pomôže v situácii našim seniorom.
Ďakujem.
Skryt prepis