Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

21.3.2023 o 11:58 hod.

Mgr. PhD.

Lucia Drábiková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 24.5.2023 9:51 - 9:52 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1675. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 1738 z 19. apríla 2023 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhuje výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.5.2023 8:40 - 8:45 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, som veľmi rada, že môžem byť spolupredkladateľkou tohto návrhu, a som veľmi rada, že bol schválený v tomto pléne v prvom čítaní.
A teraz by som chcela predniesť pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý vlastne precizuje postavenie a možnosti týchto osobných asistentov na školách, takže pristúpim k čítaniu.
Pozmeňujúci návrh Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej, Lucie Drábikovej a Dominika Drdula k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 1478).
1. V čl. I bod 1 znie:
1. V § 21 odsek 3 znie:
„(3) Do rozsahu hodín osobnej asistencie sa nezapočítavajú hodiny osobnej asistencie, počas ktorých sa fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje ambulantná forma sociálnej služby v zariadení sociálnych služieb alebo týždenná pobytová sociálna služba. Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorej sa poskytuje celoročná pobytová sociálna služba, možno poskytnúť osobnú asistenciu na jej sprevádzanie do školy alebo do školského zariadenia, zo školy alebo zo školského zariadenia a na vykonávanie úkonov osobnej asistencie počas výchovno-vzdelávacieho procesu a ostatných činností v škole alebo školskom zariadení, ak je škola alebo školské zariadenie mimo priestorov zariadenia sociálnych služieb.
Ak sú pre fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím vykonávané opatrenia alebo jej je poskytovaná starostlivosť v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, možno do rozsahu hodín osobnej asistencie započítať len hodiny osobnej asistencie pre fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím,
a) pre ktorú sú vykonávané opatrenia v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately pobytovou formou na základe rozhodnutia súdu, a to
1. v domácom prostredí zamestnanca tohto zariadenia,
2. na sprevádzanie do školy alebo do školského zariadenia, zo školy alebo zo školského zariadenia, na vykonávanie úkonov osobnej asistencie počas výchovno-­vzdelávacieho procesu a ostatných činností v škole alebo v školskom zariadení, ak je škola alebo školské zariadenie mimo priestorov tohto zariadenia,
b) ktorej sa poskytuje starostlivosť po skončení výkonu rozhodnutia súdu dovŕšením plnoletosti v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.“
2. V čl. I sa vkladá bod 3, ktorý znie:
3. V § 21 sa za ods. 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá navštevuje školu alebo školské zariadenie, možno poskytnúť osobnú asistenciu na jej sprevádzanie do školy alebo do školského zariadenia, zo školy alebo zo školského zariadenia a na vykonávanie úkonov osobnej asistencie počas výchovno-vzdelávacieho procesu a ostatných činností v škole alebo školskom zariadení.“
Doterajšie odseky 4 až 6 sa označujú ako odseky 5 až 7.
3. V čl. II § 145a znie:
„§ 145a
Postavenie osobného asistenta
Školy a školské zariadenia umožnia prítomnosť osobného asistenta v školách a školských zariadeniach a vytvoria podmienky a poskytnú súčinnosť osobnému asistentovi vykonávajúcemu úlohy podľa osobitného predpisu).“
Poznámka pod čiarou k odkazu 80c) znie:
„80c) Zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“
Ďakujem. Chcela by som naozaj vyjadriť vďaku Janke Žitňanskej za jej dlhodobú prácu a pomoc a chcela by som naozaj vyjadriť želanie, aby sa našlo... našla podpora pre tento návrh v pléne aj na návrh celého zákona, tak vás všetkých prosím o podporu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 10:53 - 10:55 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som tak s prekvapením zistila, že naozaj strana SaS má nesmierne veľa odborníkov na gynekológiu a ženské práva, a som teda veľmi prekvapená, koľkých z nich som si mohla vypočuť. Niektoré veci mi tu tak nesedia. Na jednej strane mi nesedí, že pán poslanec Krúpa navrhol ukončenie schôdze, na druhej strane jeho vlastní poslanci túto tému neúmerne naťahujú. Hovoríte, že to je podružná téma, ktorou sa neradno zaoberať. Veď pokiaľ je to podružná téma a nesúhlasíte so zákonom, môžete hlasovať proti.
Potom tu vystala taká vec. Pán kolega Lehotský spomínal, že to zlepšenie tej socio-ekonomickej situácie by mohlo tým ženám pomôcť sa rozhodnúť, aby nešli na interrupciu, na druhej strane sabotujete všetky možné opatrenia na pomoc rodinám a ženám, ktoré sú predkladané v pléne. Ja sa pýtam, keď tá žena je v tej situácii vystresovaná, vypätá, je dobré, aby sa rozhodovalo v takomto stave? Nie je práve ľudským krokom to, keď jej dáme ten čas na rozmyslenie a dostatok informácií?
Pán kolega Lehotský, že vás hanba nefackuje, vy tu robíte z pani poslankyne Záborskej a z ostatných predkladateľov sadistické monštrá, ktoré sa tešia z toho, že nejakú ženu trápia a znemožňujú jej interrupcie. O to tu naozaj nikomu nejde. A ja sa pýtam aj na to, že čo je tu ideologické na tom, že chceme zabezpečiť chránené bývanie pre ženy v ťažkej situácii, že chceme zvýšiť príspevok pre ťažko zdravotne narodené dieťa. Že chceme pravdivo pomenovať skutočnosť, ktorá sa pri interrupciách deje, že naozaj toto tehotenstvo sa ukončuje a už nikdy sa nezačne, pretože už to dieťatko je mŕtve.
A ešte sa chcem spýtať, zazneli tu už, nedá mi, som psychológ, nevnášam to sem, zazneli tu slová o nutkavosti z našej strany. Ja skôr tu mám pocit nejakej paranoje, nejakej paranoje takej nejakej... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2023 16:31 - 16:31 hod.

Lucia Drábiková
Ďakujem za tvoje, tvoju reakciu a naozaj vyjadrujem takú prosbu, že by sme to hlasovanie posunuli ešte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.5.2023 16:21 - 16:29 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, rada by som vystúpila k tomuto návrhu zákona aj k tým mnohým pozmeňovákom, ku ktorým sme sa dnes ráno dostali. Úplne na úvod chcem tak trošku zrekapitulovať, vlastne ako vnímam otázky sociálneho poistenia a Sociálnu poisťovňu.
V čase keď sme sem nastúpili, tak začala vlastne korona, začali všetky možné opatrenia a zároveň vyvstala veľká potreba napĺňať a pomáhať ľuďom, ktorých táto epidémia zasiahla.
Chcela by som na tomto mieste poďakovať aj Sociálnej poisťovni, jej všetkým zamestnancom, že napriek tomu, v akej situácii sa ocitli, napriek tomu, že ako sme v júni 2020 zistili, že tá situácia vnútri poisťovne bola alarmujúca, že tá elektronizácia bola roky zanedbaná, že tam fungovalo 49 nekompatibilných informačných systémov, napriek tomuto všetkému sa Sociálna poisťovňa toho naozaj zhostila a pokračovala v práci a postupne aj pod vedením nového riaditeľa a teraz ďalšieho pracuje na zlepšení vlastne služieb pre ľudí. Sociálna poisťovňa naozaj obhospodaruje prevažnú časť obyvateľov Slovenska. Čo sa týka dôchodcov, tak je to 1,4 mil., z toho zhruba 1,1 mil. starobných dôchodcov a zhruba 224-tisíc invalidných dôchodcov. V rámci zákona o sociálnom poistení už bolo prijatých, už v čase, v roku 2020 sme hovorili o približne dvesto novelizáciách a tento zákon je novelizovaný naozaj každú chvíľu. A ja mám takú pevnú nádej alebo bola by som tak veľmi rada, keby naozaj teda prišla nová vláda, a kiež by sa nepotýkala s rôznymi nepredvídateľnými udalosťami a kiež by mohla pripraviť nový, jednoduchší, prehľadnejší zákon, pretože si myslím, že tento zákon je už nesmierne komplikovaný a komplikuje sa novými a novými zmenami.
Chcela by som však oceniť zmeny, ktoré nastali počas nášho volebného obdobia, a to na ministerstve aj pod vedením Milana Krajniaka. Ja som veľmi rada aj tomuto rodičovskému dôchodku. Som nesmierna rada, že sme v tomto pléne schválili tehotenský príspevok pre zamestnané ženy. Takisto sme tu schválili generálny pardon, otcovské, rôzne stabilizačné príspevky. Takisto sa schválila štrnásťdňová otcovská dovolenka. Urobili sa zmeny v II. pilieri, znížili sa poplatky. Vytvorila sa elektronická péenka.
Dokonca Sociálna poisťovňa bola ohodnotená ako najlepší zamestnávateľ v štátnej a verejnej správe. Myslím si, že je toto naozaj inštitúcia, ktorá je pre našu krajinu nesmierne dôležitá, a som, som rada, že vlastne sme mohli a mali sme vlastne možno aj také spoločné videnie v tej pomoci ľuďom, že čo sa prejavilo napríklad aj pri odškodnení žien narodených v rokoch ’57 až ’63, že podarilo sa vykryť niektoré nespravodlivosti, ktoré boli. Čo sa týka iných nespravodlivostí, ešte by sa ich tam možno viacej našlo.
Čo sa týka výhradm, tak najmä sa tam hovorí o nedodržiavaní zákonných lehôt, o posudkovej činnosti, a ako som už spomínala, týchto starodôchodcov. Veľmi ťažkú situáciu majú dôchodcovia, ktorí, najmä dôchodcovia, ktorí žijú sami, a starodôchodcovia a ľudia, ktorí majú minimálny dôchodok. Ten robí pri štyridsiatich odpracovaných rokoch 378 euro, pričom životné minimum je v súčasnosti 218 euro. Pokiaľ jeden človek žije na takomto príjme, myslím si, že je to taká výzva do budúcna, že naozaj aj toto je oblasť, kde treba pomáhať. Rodičovský dôchodok vidím ako istú formu odškodnenia, istú formu nápravy vlastne toho znevýhodnenia rodičov, ktorí, a hlavne teda matiek, ktoré mnoho rokov zostali možno na tých materských, rodičovských dovolenkách, sama som bola na materskej a rodičovskej dovolenke asi päť rokov, vlastne dokopy osem s tromi deťmi a je to niečo, čo sa prejaví nielen na kariérnom raste a... na... na kariérnom raste a mzde, ale aj vlastne na výpočte toho dôchodku. To sa už týka rôznych tých koeficientov a myslím si, že naozaj aj by bolo dobré aj sa na to tak komplexne pozrieť. Pri tých rodičovských dôchodkoch som veľmi rada, že kolegovia zo SME RODINA práve pristúpili aj k riešeniu situácie príslušníkov ozbrojených síl, ktorí sú poistení iným spôsobom, ktorí majú vlastný systém, ktorý je naozaj veľmi špecifický práve tým, že mnohí podliehajú aj utajeniu, a bolo by, nebolo by možné, aby boli tí príbuzní informovaní takým spôsobom možno, ako sú pri starobných dôchodcoch. Naozaj ochrana tých osobných údajov a tie špecifiká sú veľmi dôležité zohľadniť.
Chcela by som však aj poukázať na to, čo už mnohí moji predrečníci povedali. Ja som si ráno stihla pozrieť tých, myslím, že deväť pozmeňovákov. Podarilo sa mi ich všetky prečítať, ale naozaj si myslím, že je potrebné týmto zmenám venovať viac času, a teda som presvedčená, že bolo by naozaj potrebné napriek tomu, že sú to dôležité veci, či to je valorizácia, či to je zvýšenie rodičovského príspevku, či sú to rôzne úpravy, čo sa týka informovania poistencov, samozrejme, tieto veci sú dôležité, ale myslím si, že mali by sme ako poslanci mať dostatok času na to, aby sme sa mohli s tým komplexnejšie oboznámiť a poprípade aj prekonzultovať niektoré otázky, ktoré nám pri tom vyvstávajú.
Takže toto by bol taký môj príspevok, ktorý vyjadrujem s takou nádejou v to, že táto nesmierne dôležitá práca a táto nesmierne dôležitá oblasť, ktorá sa dotýka nás všetkých a bude sa dotýkať nás všetkých či už cez nemocenské, alebo starobné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, že postupne sa ju podarí... naozaj vychytať všetky tie, tie nedostatky, tie medzery, ktoré tam sú, a nastaviť systém naozaj tak, aby bol udržateľný, aby bol spravodlivý a aby ľudia, ktorí naozaj aj poberajú dôchodky, mali možnosť z toho vyžiť, aby ľudia naozaj boli dobre informovaní, čo sa týka starobného sporenia, čo sa týka I., II, piliera a myslím si, že mnohé tieto výzvy sú ešte pred nami a takisto aj pred Sociálnou poisťovňou a pred ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ďakujem vám, že ste ma vypočuli, a ja sa teda, ja teda podporujem zákon, ktorý predložili tuto kolegovia, a budem rada, ak nájde podporu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2023 9:20 - 9:21 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pravdu máš, Peťo, a nech to stojí, čo to stojí, môže znieť odvážne, môže to znieť nerozumne, ale keď sa pozrieme na ten kontext, že v štátnej pokladnici je 8,7 miliardy, plníme maastrichtské kritériá, historicky prvé volebné obdobie, v ktorom Slovensko hospodárilo lepšie ako priemer EÚ, dosiahli sme top rating a popritom všetkom tie výsledky hovoria za seba. Platy učiteľov narástli o 26 %, štátnych zamestnancov o 21 %, uzavreli sme memorandum s bankami, čo prinieslo miliardu do štátneho rozpočtu. V rámci prorodinnej politiky sme vyplatili v rámci rodinného balíka 1,17 miliardy, v rodičovskom bonuse 260 miliónov. Podpísali sme memorandum so Slovenskými elektrárňami, kde bola garantovaná cena elektriny v hodnote 1,45 miliardy, energopomoc dosiahla 8,2 miliardy eur, covidová pomoc dosiahla 9,7 miliardy. Tieto všetky pomoci sa podarili vďaka výbornému hospodáreniu, vďaka výbornej správe verejných prostriedkov za vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Toto sú výsledky, ktoré hovoria o tom, že áno, teraz naozaj môžme pomáhať, pretože je z čoho, pretože sa to podarilo dobre zorganizovať. A chcem sa naozaj pripojiť k tomuto návrhu a myslím si, že pomoc rodinám je to, čo je veľmi dôležité, a to, čo ponúkame my, je veľmi konkrétne a reálne.
Ďakujem ešte raz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2023 15:26 - 15:28 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ešte pred voľbami sme mali tlačovku o prorodinnej politike. Sama som išla do politiky práve z prostredia, kde sme pracovali s rodinami, pomáhali sme im a toto bola taká moja srdcovka. Hovorili sme vtedy o tehotenskom, o ďalších opatreniach, ktoré sa stali postupne skutočnosťou. Napriek mnohým bojom, napriek tomu, že sa zdalo, že to je nepresaditeľné. Či sú to rodinné prídavky, či je to daňový bonus, doplatky na lieky, mnohé zákony na pomoc zdravotne znevýhodneným, rodičovský dôchodok, ako už Marcel spomenul, ktorý dostali mnohí naši rodičia. A teraz to je ďalšia vec, ktorá by v podstate mala byť zaujímavá a podporiteľná aj pre mnohých, ktorí hovoria o emancipácii žien, o podpore žien, o ich zrovnoprávnení. Pretože toto je veľmi vážna otázka a tí, ktorí hovoria, že to treba robiť inak, tak ja by som povedala, že áno, aj inak, ale aj takto. A som veľmi rada, že robíme nielen sociálnu politiku, ale že robíme prorodinnú politiku. Pretože sociálna politika pomáha tým, ktorí sú v núdzi, ale rodinnú politiku by štát mal robiť vo vlastnom záujme, pretože podpora rodín na to, aby sa rozhodli tu žiť, študovať, pracovať a mať tu ďalšie rodiny, toto by malo byť v záujme štátu. Pretože práve tieto rodiny, keď budú mať zabezpečené tie potreby, ktoré majú, tak tu budú žiť, budú tu pracovať a budú prinášať dobré veci pre túto krajinu. Tak ja si myslím, že tieto dva návrhy sú revolučné a mnohým sa zdajú možno šialené, ale je vidno, že táto krajina bola dobre spravovaná, jej financie boli dobre spravované napriek všetkým kuvičím hlasom a tie financie sa na to nájdu. A ja si myslím, že financie na rodiny a na ľudí by sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.5.2023 9:26 - 9:27 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1588. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 1641 z 18. apríla 2023 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.5.2023 16:38 - 16:39 hod.

Lucia Drábiková Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený po tlačou 1641. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 1704 z 18. apríla 2023 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.3.2023 11:58 - 11:58 hod.

Lucia Drábiková
Ďakujem za slovo. Kolegovia z výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ, pripomínam, že teraz bude zasadnutie výboru. Ďakujem.
Skryt prepis