Ďakujem za slovo.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, rada by som vystúpila k tomuto návrhu zákona aj k tým mnohým pozmeňovákom, ku ktorým sme sa dnes ráno dostali. Úplne na úvod chcem tak trošku zrekapitulovať, vlastne ako vnímam otázky sociálneho poistenia a Sociálnu poisťovňu.
V čase keď sme sem nastúpili, tak začala vlastne korona, začali všetky možné opatrenia a zároveň vyvstala veľká potreba napĺňať a pomáhať ľuďom, ktorých táto epidémia zasiahla.
Chcela by som na tomto mieste poďakovať aj Sociálnej poisťovni, jej všetkým zamestnancom, že napriek tomu, v akej situácii sa ocitli, napriek tomu, že ako sme v júni 2020 zistili, že tá situácia vnútri poisťovne bola alarmujúca, že tá elektronizácia bola roky zanedbaná, že tam fungovalo 49 nekompatibilných informačných systémov, napriek tomuto všetkému sa Sociálna poisťovňa toho naozaj zhostila a pokračovala v práci a postupne aj pod vedením nového riaditeľa a teraz ďalšieho pracuje na zlepšení vlastne služieb pre ľudí. Sociálna poisťovňa naozaj obhospodaruje prevažnú časť obyvateľov Slovenska. Čo sa týka dôchodcov, tak je to 1,4 mil., z toho zhruba 1,1 mil. starobných dôchodcov a zhruba 224-tisíc invalidných dôchodcov. V rámci zákona o sociálnom poistení už bolo prijatých, už v čase, v roku 2020 sme hovorili o približne dvesto novelizáciách a tento zákon je novelizovaný naozaj každú chvíľu. A ja mám takú pevnú nádej alebo bola by som tak veľmi rada, keby naozaj teda prišla nová vláda, a kiež by sa nepotýkala s rôznymi nepredvídateľnými udalosťami a kiež by mohla pripraviť nový, jednoduchší, prehľadnejší zákon, pretože si myslím, že tento zákon je už nesmierne komplikovaný a komplikuje sa novými a novými zmenami.
Chcela by som však oceniť zmeny, ktoré nastali počas nášho volebného obdobia, a to na ministerstve aj pod vedením Milana Krajniaka. Ja som veľmi rada aj tomuto rodičovskému dôchodku. Som nesmierna rada, že sme v tomto pléne schválili tehotenský príspevok pre zamestnané ženy. Takisto sme tu schválili generálny pardon, otcovské, rôzne stabilizačné príspevky. Takisto sa schválila štrnásťdňová otcovská dovolenka. Urobili sa zmeny v II. pilieri, znížili sa poplatky. Vytvorila sa elektronická péenka.
Dokonca Sociálna poisťovňa bola ohodnotená ako najlepší zamestnávateľ v štátnej a verejnej správe. Myslím si, že je toto naozaj inštitúcia, ktorá je pre našu krajinu nesmierne dôležitá, a som, som rada, že vlastne sme mohli a mali sme vlastne možno aj také spoločné videnie v tej pomoci ľuďom, že čo sa prejavilo napríklad aj pri odškodnení žien narodených v rokoch ’57 až ’63, že podarilo sa vykryť niektoré nespravodlivosti, ktoré boli. Čo sa týka iných nespravodlivostí, ešte by sa ich tam možno viacej našlo.
Čo sa týka výhradm, tak najmä sa tam hovorí o nedodržiavaní zákonných lehôt, o posudkovej činnosti, a ako som už spomínala, týchto starodôchodcov. Veľmi ťažkú situáciu majú dôchodcovia, ktorí, najmä dôchodcovia, ktorí žijú sami, a starodôchodcovia a ľudia, ktorí majú minimálny dôchodok. Ten robí pri štyridsiatich odpracovaných rokoch 378 euro, pričom životné minimum je v súčasnosti 218 euro. Pokiaľ jeden človek žije na takomto príjme, myslím si, že je to taká výzva do budúcna, že naozaj aj toto je oblasť, kde treba pomáhať. Rodičovský dôchodok vidím ako istú formu odškodnenia, istú formu nápravy vlastne toho znevýhodnenia rodičov, ktorí, a hlavne teda matiek, ktoré mnoho rokov zostali možno na tých materských, rodičovských dovolenkách, sama som bola na materskej a rodičovskej dovolenke asi päť rokov, vlastne dokopy osem s tromi deťmi a je to niečo, čo sa prejaví nielen na kariérnom raste a... na... na kariérnom raste a mzde, ale aj vlastne na výpočte toho dôchodku. To sa už týka rôznych tých koeficientov a myslím si, že naozaj aj by bolo dobré aj sa na to tak komplexne pozrieť. Pri tých rodičovských dôchodkoch som veľmi rada, že kolegovia zo SME RODINA práve pristúpili aj k riešeniu situácie príslušníkov ozbrojených síl, ktorí sú poistení iným spôsobom, ktorí majú vlastný systém, ktorý je naozaj veľmi špecifický práve tým, že mnohí podliehajú aj utajeniu, a bolo by, nebolo by možné, aby boli tí príbuzní informovaní takým spôsobom možno, ako sú pri starobných dôchodcoch. Naozaj ochrana tých osobných údajov a tie špecifiká sú veľmi dôležité zohľadniť.
Chcela by som však aj poukázať na to, čo už mnohí moji predrečníci povedali. Ja som si ráno stihla pozrieť tých, myslím, že deväť pozmeňovákov. Podarilo sa mi ich všetky prečítať, ale naozaj si myslím, že je potrebné týmto zmenám venovať viac času, a teda som presvedčená, že bolo by naozaj potrebné napriek tomu, že sú to dôležité veci, či to je valorizácia, či to je zvýšenie rodičovského príspevku, či sú to rôzne úpravy, čo sa týka informovania poistencov, samozrejme, tieto veci sú dôležité, ale myslím si, že mali by sme ako poslanci mať dostatok času na to, aby sme sa mohli s tým komplexnejšie oboznámiť a poprípade aj prekonzultovať niektoré otázky, ktoré nám pri tom vyvstávajú.
Takže toto by bol taký môj príspevok, ktorý vyjadrujem s takou nádejou v to, že táto nesmierne dôležitá práca a táto nesmierne dôležitá oblasť, ktorá sa dotýka nás všetkých a bude sa dotýkať nás všetkých či už cez nemocenské, alebo starobné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, že postupne sa ju podarí... naozaj vychytať všetky tie, tie nedostatky, tie medzery, ktoré tam sú, a nastaviť systém naozaj tak, aby bol udržateľný, aby bol spravodlivý a aby ľudia, ktorí naozaj aj poberajú dôchodky, mali možnosť z toho vyžiť, aby ľudia naozaj boli dobre informovaní, čo sa týka starobného sporenia, čo sa týka I., II, piliera a myslím si, že mnohé tieto výzvy sú ešte pred nami a takisto aj pred Sociálnou poisťovňou a pred ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ďakujem vám, že ste ma vypočuli, a ja sa teda, ja teda podporujem zákon, ktorý predložili tuto kolegovia, a budem rada, ak nájde podporu.
Ďakujem.