Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.6.2021 o 14:14 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:12 - 11:12 hod.

Marián Kéry
Ďakujem za slovo. Tiež by som chcel upozorniť kolegov zo zahraničného výboru, že zasadnutie výboru je dnes o 13. hodine v miestnosti č. 149.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1.7.2021 11:10 - 11:10 hod.

Marián Kéry
Ďakujem za slovo pán predseda. Chcem len pripomenúť členom zahraničného výboru, že výbor sa uskutoční dnes 12.05 v miestnosti 149. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 15:43 - 15:45 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pán predseda, z tvojho veľmi dobrého, vecného, argumentačného vystúpenia by som chcel vyzdvihnúť jednu dôležitú vec, a to naozaj, že nápad Igora Matoviča kriminalizovať a následne dostať opozíciu za mreže je niečo neskutočné, ale, žiaľ, pravdivé. A na tento cieľ si vybral svojich najbližších spolupracovníkov – ministra vnútra Mikulca a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Čoho sme svedkami? Zatýkania bez riadnych dôkazov, len na základe výpovede ľudí, ktorí v minulosti páchali závažnú ekonomickú trestnú činnosť, za ktorú by im v normálnom demokratickom štáte hrozili tvrdé tresty. A títo ľudia, z ktorých sa stali profesionálni udavači, sú naozaj schopní častokrát povedať čokoľvek na kohokoľvek, len aby sa vyhli trestom. A toto, toto je niečo nevídané, čo tu doteraz nebolo.
A o tom, že policajti diktovali výpovede kajúcnikom, tým kajúcnikom, ktorí sa stali profesionálni udavači, o tom svedčí aj správa Slovenskej informačnej služby. Žiaľ, koalícia a za výdatnej asistencie pani prezidentky Čaputovej a médií o tom nechce ani len počuť a všetko popiera.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.6.2021 11:26 - 11:26 hod.

Marián Kéry
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Chcel by som upozorniť členov zahraničného výboru, že rokovanie výboru sa uskutoční dnes 12.05 h v miestnosti č. 148. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2021 10:02 - 10:04 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za viacero faktických poznámok. Ja sa budem venovať najmä tým, ktoré zazneli z radov vládnej koalície, ale okrem pani poslankyne Drábikovaj a pána poslanca Kyselicu nikto nehovoril nejak meritórne k veci a začnem pánom poslancom Šudíkom. Pán poslanec Šudík, to hádam ste nemysleli vážne o tom, že súčasní prednostovia okresných úradov nie sú členmi hnutia OĽANO. Však ja som sa dozvedel nedávno, že vás je 49 členov OĽANO a prednostov okresných úradov je oveľa viacej, takže to je naozaj zábavné čo ste povedali teraz. Viete, chcem vás ešte upozorniť na to, že čo sa týka výberových konaní v štátnej správe a to nielen na pozíciu vedúcich odborov, musíte spĺňať určité kritériá a to je napríklad bezúhonnosť a vzdelanie. Takže myslím si, že zákon jasne hovorí, kto sa môže prihlásiť do výberových konaní. Pán poslanec Kyselica, nuž ja ďakujem za vecný tón, ale mne to príde strašne alibistické. Tak vy predložíte návrh zákona a potom hovoríte o tom, že poďme sa o tom rozprávať aj koalícia, aj opozícia, no to je neskoro. Pozde, milý drozde, ja k sa hovorí. Vy ste presvedčení na 100 %, že tento návrh zákona je dobrý a vládna koalícia ho príjme. Takže teraz nás voláte, príde mi to naozaj veľmi alibistické. A čo sa týka príkladu zo Senice, nuž, jedna lastovička leto nerobí, pán poslanec a možno ste to urobili naschvál, aby ste mohli dávať nejaký príklad vašej transparentnosti. Takže absolútne nesúhlasím s tým čo ste sa snažili nejakým spôsobom tento návrh zákona obhajovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.6.2021 9:36 - 9:44 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, skupina poslancov Národnej rady predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Predmetom návrhu zákona je posilnenie právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom s kontrolnou právomocou štatutárneho orgánu a štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii. Začnem tým, že odpolitizovanie podľa Igora Matoviča nemožno vykonať, ak ostanú v riadiacich funkciách v štátnej správe, citujem "zabetónovaní Smeráci, Mosťáci a kto s nimi ešte vládol". Povedal to po stredajšom rokovaní vlády práve k tejto poslaneckej novele zákona o štátnej službe, ktorá má posilniť právomoci generálnych tajomníkov služobného úradu. Nuž pán minister financií takto na diaľku vám odkazujem, že nie je to prvýkrát, čo vodu kážete a víno pijete. Za rok a pol tejto vlády sme svedkami amaterizmu, prešľapov, nekorektných, či necitlivých postupov nominantov tejto vládnej koalície, aj na pozíciách generálnych tajomníkov služobných úradov, že vylúčiť vo vašich krokoch stranícky prístup pri tejto novele je priam nemožné. Nie prvýkrát ukazujete, že ste úzkoprsí a zahľadení do seba. Použijem parafrázu z kultového filmu Forrest Gump: "Pre zabetónovaných, každý zabetónovaný." Asi takýmto spôsobom rozmýšľate viacerí vo vládnej koalícii. Ak sa nemýlim, myslím, že to bol slávny ruský spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj, ktorý povedal, že každý chce zmeniť svet, no nikto nechce začať od seba.
Pán Matovič a ctená vládna koalícia, čo tak začať od seba a odvolať neschopných ministrov. To by štátu pomohlo naozaj viacej ako bez udania dôvodu, počujete dobre dámy a páni, bez udania dôvodu odvolávať vedúcich zamestnancov, možno len preto, že si dovolili povedať svoj názor, ktorý nie je totožný s názorom straníckych nominantov tejto koalície. Súhlasím s tým, že treba oddeliť štátnych úradníkov od politiky. Ale ctení predkladatelia, pýtam sa vás, to takouto cestou a takýmto spôsobom? Prečo to však nerobíte a neukážete ľuďom, obyčajným ľuďom svoj úprimný úmysel? Prečo by vám mali veriť, keď ste si napríklad aj na pozície prednostov menovali priamo svojich straníckych ľudí? Častokrát bez nejakej odbornej, či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu. Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval a hovorili ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť
===== či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu.
Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval, a hovoril ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť normálne výberové konania. Povedzte mi, prosím, mne aj celej verejnosti, čo bolo normálne a transparentné na výberových konaniach na pozície prednostov okresných úradov, pretože kritizovali ste nás, ľudí, ktorí sme teraz v opozícii a ktorí sme mali možnosť spravovať a riadiť Slovenskú republiku, že v čase, keď sme mali tú moc, tak sme si do pozícii dosadzovali ľudí bez výberového konania. Ale nemáte pravdu. V roku 2012, kedy SMER - sociálna demokracia zostavil jednofarebnú vládu, tak sa rozhodlo o tom, že všetky špecializované úrady, to znamená špecializovaná štátna správa sa postupne zruší a stransformuje sa to pod okresný úrad.
Ja som zo Zlatých Moraviec a ja mám rád konkrétne príklady. Pán poslanec, vy viete o tom, že počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu sa stala taká anomália, že okres, z ktorého pochádzate aj vy, Nové Zámky, mal dva obvodné úrady? Obvodný úrad v Nových Zámkoch a Obvodný úrad v Štúrove. A v Zlatých Moravciach sme nemali obvodný úrad. A preto som veľmi rád a z tohto miesta chcem poďakovať, že na návrh vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa rozhodlo, že každé okresné mesto bude mať svoj okresný úrad. Aj na základe toho dnes máme Okresný úrad v Zlatých Moravciach. A hovorím o tom, že mám rád prax a to, čo sa stalo, aby som mohol demonštrovať, tak viete, kto sa stal prednostom Okresného úradu v Zlatých Moravciach v roku 2013? Pán Marek Illéš, ktorý dovtedy zastával pozíciu riaditeľa správy a katastra v Zlatých Moravciach a poviem vám, že nemal legitimáciu strany SMER - sociálna demokracia.
Viete, na pozíciách vedúcich odborov na okresnom úrade, tak ako to správne povedal pán poslanec Saloň, prebehli transparentné výberové konania. Sú tam ľudia, ktorí majú štátnu definitívu. Takže chcem sa vás opýtať, prečo ich chcete dostať do neistoty? Prečo im chcete zobrať a prečo niektorí budú musieť odísť zo svojich pozícií? Len preto, že majú nejaký iný názor, alebo že subjektívny názor generálneho tajomníka služobného úradu bude taký, že jednoducho tento človek na túto pozíciu nepatrí? A tie výberové konania mali ľudí vo výberových komisiách, ktorí mali na to mandát. Ale ľudia, ktorí sedeli vo výberových komisiách a vyberali vašich prednostov okresných úradov, žiadny mandát od nikoho nemali. A to je veľmi podstatná vec.
Viete, my sme v rokoch 2019 a v roku 2020 zvýšili štátnym zamestnancom ich mzdy o 10 %. Vy ste im nepridali ani euro a práve naopak, dostávate ich do neistoty.
Takže zopakujem, podľa mňa sa jedná o veľmi zlý a necitlivý návrh zákona, s ktorým, samozrejme, ani ja, ani moji kolegovia v poslaneckom klube SMER-u - slovenská sociálna demokracia nemôžeme súhlasiť.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.6.2021 9:36 - 9:44 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, skupina poslancov Národnej rady predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Predmetom návrhu zákona je posilnenie právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom s kontrolnou právomocou štatutárneho orgánu a štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii. Začnem tým, že odpolitizovanie podľa Igora Matoviča nemožno vykonať, ak ostanú v riadiacich funkciách v štátnej správe, citujem "zabetónovaní Smeráci, Mosťáci a kto s nimi ešte vládol". Povedal to po stredajšom rokovaní vlády práve k tejto poslaneckej novele zákona o štátnej službe, ktorá má posilniť právomoci generálnych tajomníkov služobného úradu. Nuž pán minister financií takto na diaľku vám odkazujem, že nie je to prvýkrát, čo vodu kážete a víno pijete. Za rok a pol tejto vlády sme svedkami amaterizmu, prešľapov, nekorektných, či necitlivých postupov nominantov tejto vládnej koalície, aj na pozíciách generálnych tajomníkov služobných úradov, že vylúčiť vo vašich krokoch stranícky prístup pri tejto novele je priam nemožné. Nie prvýkrát ukazujete, že ste úzkoprsí a zahľadení do seba. Použijem parafrázu z kultového filmu Forrest Gump: "Pre zabetónovaných, každý zabetónovaný." Asi takýmto spôsobom rozmýšľate viacerí vo vládnej koalícii. Ak sa nemýlim, myslím, že to bol slávny ruský spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj, ktorý povedal, že každý chce zmeniť svet, no nikto nechce začať od seba.
Pán Matovič a ctená vládna koalícia, čo tak začať od seba a odvolať neschopných ministrov. To by štátu pomohlo naozaj viacej ako bez udania dôvodu, počujete dobre dámy a páni, bez udania dôvodu odvolávať vedúcich zamestnancov, možno len preto, že si dovolili povedať svoj názor, ktorý nie je totožný s názorom straníckych nominantov tejto koalície. Súhlasím s tým, že treba oddeliť štátnych úradníkov od politiky. Ale ctení predkladatelia, pýtam sa vás, to takouto cestou a takýmto spôsobom? Prečo to však nerobíte a neukážete ľuďom, obyčajným ľuďom svoj úprimný úmysel? Prečo by vám mali veriť, keď ste si napríklad aj na pozície prednostov menovali priamo svojich straníckych ľudí? Častokrát bez nejakej odbornej, či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu. Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval a hovorili ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť
===== či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu.
Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval, a hovoril ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť normálne výberové konania. Povedzte mi, prosím, mne aj celej verejnosti, čo bolo normálne a transparentné na výberových konaniach na pozície prednostov okresných úradov, pretože kritizovali ste nás, ľudí, ktorí sme teraz v opozícii a ktorí sme mali možnosť spravovať a riadiť Slovenskú republiku, že v čase, keď sme mali tú moc, tak sme si do pozícii dosadzovali ľudí bez výberového konania. Ale nemáte pravdu. V roku 2012, kedy SMER - sociálna demokracia zostavil jednofarebnú vládu, tak sa rozhodlo o tom, že všetky špecializované úrady, to znamená špecializovaná štátna správa sa postupne zruší a stransformuje sa to pod okresný úrad.
Ja som zo Zlatých Moraviec a ja mám rád konkrétne príklady. Pán poslanec, vy viete o tom, že počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu sa stala taká anomália, že okres, z ktorého pochádzate aj vy, Nové Zámky, mal dva obvodné úrady? Obvodný úrad v Nových Zámkoch a Obvodný úrad v Štúrove. A v Zlatých Moravciach sme nemali obvodný úrad. A preto som veľmi rád a z tohto miesta chcem poďakovať, že na návrh vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa rozhodlo, že každé okresné mesto bude mať svoj okresný úrad. Aj na základe toho dnes máme Okresný úrad v Zlatých Moravciach. A hovorím o tom, že mám rád prax a to, čo sa stalo, aby som mohol demonštrovať, tak viete, kto sa stal prednostom Okresného úradu v Zlatých Moravciach v roku 2013? Pán Marek Illéš, ktorý dovtedy zastával pozíciu riaditeľa správy a katastra v Zlatých Moravciach a poviem vám, že nemal legitimáciu strany SMER - sociálna demokracia.
Viete, na pozíciách vedúcich odborov na okresnom úrade, tak ako to správne povedal pán poslanec Saloň, prebehli transparentné výberové konania. Sú tam ľudia, ktorí majú štátnu definitívu. Takže chcem sa vás opýtať, prečo ich chcete dostať do neistoty? Prečo im chcete zobrať a prečo niektorí budú musieť odísť zo svojich pozícií? Len preto, že majú nejaký iný názor, alebo že subjektívny názor generálneho tajomníka služobného úradu bude taký, že jednoducho tento človek na túto pozíciu nepatrí? A tie výberové konania mali ľudí vo výberových komisiách, ktorí mali na to mandát. Ale ľudia, ktorí sedeli vo výberových komisiách a vyberali vašich prednostov okresných úradov, žiadny mandát od nikoho nemali. A to je veľmi podstatná vec.
Viete, my sme v rokoch 2019 a v roku 2020 zvýšili štátnym zamestnancom ich mzdy o 10 %. Vy ste im nepridali ani euro a práve naopak, dostávate ich do neistoty.
Takže zopakujem, podľa mňa sa jedná o veľmi zlý a necitlivý návrh zákona, s ktorým, samozrejme, ani ja, ani moji kolegovia v poslaneckom klube SMER-u - slovenská sociálna demokracia nemôžeme súhlasiť.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 22.6.2021 11:14 - 11:14 hod.

Marián Kéry
Ďakujem za slovo, pán predseda. Chcel by som upozorniť členov zahraničného výboru, že rokovanie výboru sa uskutoční dnes 12.05 v miestnosti č. 149. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 15:00 - 15:02 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Šeliga, buď ste pozorne nepočúvali Roberta Fica, alebo ste ho nepochopili, pretože on hovoril, že sa nezneužívalo trestné právo politikmi v politickom súboji. Vy ste si to trošku inak interpretoval. Druhá vec, vy ste si kľudne povedali, že minister Mikulec odvolávaný za akési obstarávanie, akési obstarávanie? Však v čase keď bol najskôr riaditeľ kancelárie a potom aj samotný šéf Vojenskej spravodajskej služby tak jednoducho v tomto období dostali veľké zákazky spoločnosti v ktorých figuroval v jednej jeho otec, v druhej jeho brat, tak nechápem prečo to tak bagatelizujete ale viete ani sa nečudujem, keď ministerka spravodlivosti Kolíkova, jej brat parazituje na štátnych zákazkách, takže pre vás sa to zdá asi absolútne normálne. Čo sa týka spôsobu voľby policajného prezidenta máte pravdu, ten bol menený počas vlády SMER-u. Ale hádam vás nemusím dávať do nejakých reálií, že bolo to v čase, kedy bol zavraždený novinár Kuciak a jeho snúbenica a vy asi si neuvedomujete že to bol veľmi silný tlak najmä opozície. Vy ste to vtedy prežívali inak, na námestiach kde vás tá vlna protestov vlastne vo viedla do tej veľkej politiky a napriek tomu, že ste hovoril že zostávate apolitický tak to nebola pravda. A ďalšia vec je, pre vás je také príznačné, že vy sa skôr budete zaoberať chudákom Navaľným, že čo má, či vôbec má čo jesť akoby ste sa starali o ľudí ktorí sú nezákonne v slovenských väzniciach a vo väzbe.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 14:14 - 14:16 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Páni poslanci, chcem vám pekne poďakovať za vaše podporné stanoviská, ktoré ste uviedli vo faktických poznámkach. Pán poslanec Suja, zhodneme sa na tom, že každý kto sa ako ste upozornili, kto poukáže na to, že sa dejú nezákonné veci, tak skončí obvinený alebo dokonca priamo vo väzbe. Pán poslanec Kočiš, naozaj aj ja vidím veľké nebezpečenstvo v návrhu zákona, s ktorým prichádzajú poslanci vládneho OĽaNO, menovite páni Vetrák, Pročko a Kyselica, pretože ľudia, ktorí pracujú dlhé roky v štátnej správe, sa musia mať na pozore, pretože niekto subjektívne rozhodne, že tam nepatria a jednoducho prídu o prácu a tu vidím veľké nebezpečenstvo, a keď sme pri okresných úradoch, jednu vec som predsa len zabudol spomenúť a to príklad ja som zo Zlatých Moraviec, ja veľmi rád hovorím príklady z praxe. Druhá Dzurindova vláda urobila takú anomáliu, že zrušila obvodný úrad v Zlatých Moravciach, aby sa zapáčila svojmu koaličnému partnerovi z SMK a v okrese Nové Zámky sme mali dva obvodné úrady. Nové Zámky a Štúrovo a preto som veľmi rád, že v roku 2013 minister vnútra Kaliňák rozhodol o tom, že každý okres bude mať aj svoj príslušný okresný úrad a za to mu budem naozaj po celý čas svojho života vďačný, lebo aj ľudia v Zlatých Moravciach si zaslúžili, aby mali takúto inštitúciu.
A čo sa týka, pán poslanec Ďurica, ja súhlasím s vašim názorom, že Slovenská informačná služba si svoju robotu vykonávať dobre. Svedčí o tom aj tá správa, ktorú sme si mohli vypočuť tu a naozaj také nezmyselné názory o tom, že ju treba rozpustiť, to nikto svojprávny a kompetentný nemôže tvrdiť.
Skryt prepis