Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

21.9.2021 o 17:10 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2021 9:25 - 9:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega, ďakujem za vaše vystúpenie, úplne súhlasím. Treba sa pozrieť na to. Pýtame sa, prečo by mali obchodníci zdražovať? No väčšinou obchodníci zdražujú vtedy, ak im rastú náklady. Ale ak - a presne tak to je, ako to pán Suja povedal -, ak mňa stojí výmeny tisíc centoviek viac ako tisíc centov, tak proste veď to sú len ďalšie náklady. Ak to zrušíme, tak vlastne paradoxne ten obchodník z tohto dôvodu nemá žiadny dôvod, aby zvyšoval ceny, veď jemu náklady klesli. Takisto aj tie banky. Ony s tým majú náklady, frfleme, že banky majú vysoké poplatky, no majú, verme, že teda pokrývajú tie reálne náklady, ale ak aj nepokrývajú, že sú zbytočne vysoké, no odstránime ten poplatok práve tým, že sa nebudú používať. Raz keď nebude treba vracať jedno, dvojcentové mince, nebude si môcť za ne tá banka účtovať. Čiže my ideme presne to, čo by sme mali vlastne robiť, zjednodušovať život ľuďom, zjednodušovať život živnostníkom a vlastne znižovať ich náklady, a to je, keď už nepoviem, že to bude výsledok, že sa budú ceny znižovať, no minimálne takto znížime trošku tlak na zvyšovanie cien. Aj, aj to má, aj to má svoj význam. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2021 9:25 - 9:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Na pána poslanca Tarabu, ono padlo to viackrát, takže no, ak si kúpi človek jeden rožok za osem centov, áno, zaplatí zaňho desať. V tom konkrétnom prípade o ten, za ten rožok zaplatí o dva centy viacej. Ale už keď ide na nákup povedzme len desať rožkov, tak zaplatí vlastne 80 centov, kde už zaokrúhlenie nie je žiadne, čiže na desiatich rožkoch nezaplatil ani o cent viacej. Takto, takto to je. Zaokrúhľuje sa až celý nákup. To isté aj s pumpou, ak natankujete za 75 euro 2 centy, tak vám to zaokrúhlia na 75 a vlastne o nič sa nezdraželo. Čiže toto skutočne nie je dôvod, aby z tohto dôvodu zaokrúhľovania rástli ceny či už potravín alebo palív, alebo čohokoľvek, čohokoľvek iného.
Ďalšia otázka bola, ako to bude s tými mincami? Áno, ony zostávajú zákonným platidlom v celej Európskej únii, to my si ako členský štát nemôžeme ich zrušiť, čiže ony sú stále platné a ak sem príde akýkoľvek proste človek, ktorý ich má, tak obchodníci ich budú stále povinní brať, ale už ich nebudú vydávať, lebo proste zaokrúhlenie bude vždy na päť centov. Takto sa postupne tie mince stratia z obehu, pretože tá strata je fakt veľká, tých 60 % pri eurocentovkách, ony sa postupne stiahnu, stiahnu do Národnej banky, ona nebude žiadne ďalšie do obehu vydávať, takže postupne bude tých mincí stále menej a menej a menej. Čiže možno ich tu bude pár, keď prídu, hovorím, nejakí zahraniční ľudia na dovolenku ku nám, ale fakticky to bude znamenať, že nebudú tu tie mince, alebo ich bude minimum a nebudú potrebné, pretože akékoľvek výsledné zaokrúhlenie pri platbe v hotovosti, to zaokrúhlenie sa inak vôbec netýka pri elektronických platbách, bude na päť centov. Takže toľko... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 9:10 - 9:25 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, kolegyňky, kolegovia, pán minister, dovoľte mi povedať pár slov k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení zákon NR SR č. 18/1996 teda zákon o cenách. Veľmi sa teším z tohto návrhu zákona. Je iný ako väčšina zákonov, ktoré denne prijmame či novelizujeme. Všeobecná väčšina zákonov prináša nové povinnosti, regulácie či obmedzenia. Jednoducho povedané, robia náš život komplikovanejším. Ale táto pár riadková novela je iná. Výrazne zjednoduší život občanom i obchodníkom. A môžem povedať, že má v sebe takého DNA SaS, že proste, že môžme v tomto momente občanom priniesť takú zmenu, ktorá ich život urobí jednoduchším. Niekedy sa novým povinnostiam vyhnúť nedá. Svet sa mení. Ale o to je dôležitejšie, aby sme práve z dôvodu tohto meniaceho sa sveta nezabúdali odstraňovať zbytočnosti, ktoré už stratili opodstatnenie, ale život ľudí obťažujú aj naďalej. Ale poďme naspäť k drobným minciam.
Často počúvame a často sa aj sami sťažujeme, že nám drobné mince plnia a zaťažujú peňaženky, ľahko ich dostaneme, ale je ťažké sa ich zbaviť. Nad touto zmenou už uvažovalo viacero štátov eurozóny. Zatiaľ ju vykonalo iba pár z nich. Implementácia tejto zmeny však v každom štáte, ktorý sa pre ňu rozhodol sa osvedčila a stala sa populárnou. Aj naši obyvatelia, obchodníci, ale aj inštitúcie privítajú menšiu administratívnu záťaž. Ako člen SaS-ky, ktorej métou je uľahčenie a zjednodušovanie podnikateľského prostredia a používania zdravého rozumu v politike sa veľmi teším návrhu, veľmi teším návrhu a chválim aj ministerstvo financií, takisto Národnú banku. A tak dopredu aj nás všetkých, pretože som presvedčený, že všetci dokážeme podporiť obmedzenie používania 1 a 2-centových mincí.
Je to jedna zo zmien, ktorá má podporu nielen medzi obyvateľmi Slovenska, ale podobnú zmenu po vykonaní prijímali, privítali aj obyvatelia iných krajín v EÚ, napríklad Taliansko, Holandsko, Írsko a ako som už spomínal, všade sa táto zmena stala populárnou. Možno je dobrý príklad aj Švédsko, kde podobným, kde sa podobným spôsobom ako spomínal pán minister, zaokrúhľujú platby už desaťročia a viac ako 50 % ich 1,2 a 5-korunových mincí sa už do švédskej centrálnej banky vrátili natrvalo. Švédi postupne tieto mince tavia a teda recyklujú.
Aj napriek viacerým diskusiám zo strany Európskej centrálnej banky o zrušení 1-cenových a 2-cenových mincí sa zatiaľ takáto zmena, bohužiaľ, dá implementovať iba na národnej úrovni. Čiže aj naďalej, tiež ako pán minister spomínal, budú 1 a 2-cenové mince zákonným platidlom. Na úrovni eurozóny ich môže zrušiť jedine Rada Európskej únie po porade s Európskym parlamentom a samozrejme s Európskou centrálnou bankou.
Čo nám prinesie obmedzenie obehu. Obmedzenie obehu 1 a 2-cenových mincí výrazne zníži náklady na ich emisiu, distribúciu a samotný obeh mincí. Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky eurobaromentra by na Slovensku s touto zmenou súhlasila až 74 %, pričom v Európe je priemer 65 % ľudí. Zaokrúhľovanie bude mať minimálny dopad na náklady spotrebiteľov. Dopady na financie domácnosti zo zaokrúhľovania platieb by sa v najpravdepodobnejšom prípade boli teda iba na úrovni centov mesačne. Táto zmena však uľahčí nielen životy, a to sú peňaženky, ľuďom, ale aj teda inštitúciám a bankám. Len pre zaujímavosť výroba jednej jednocentovej mince stojí približne 1 cent. Aj z toho je vidieť, že vlastne akoby stratili opodstatnenie. Výroba či už týchto jednocentových alebo dvojcentových mincí zbytočne zvyšuje našej Národnej banke náklady. Navyše mince tejto hodnoty majú vysokú mieru straty z obehu. Strana pri jednocentovke je približne 60 %, pri dvojcentovke je približne 40 %. Na porovnanie priemerná strata pri ostatných väčších minciach je okolo 10 %. Použil by som príklad z Belgicka, kde vyčíslili potenciálne úspory v rámci administratívy pri odstránení najmenších mincí z obehu na 44 mil. eur. Čiže táto suma môže byť veľmi podobná aj v našom prípade, čo je teda veľmi dobrá správa. Má to aj ďalšie efekty. Často, keď kráčame po uliciach a po prípade vidíme tieto drobné mince s nízkou hodnotou častokrát pohodené na zemi na ulici. Po zavedení tejto zmeny si dovolím tvrdiť, že si oddýchne aj príroda a životné prostredie bude mať takisto o jednu záťaž menej. Mince, ktoré často končili v šuflíkoch, v zaváraninových fľašiach, fontánach, či ako som už spomínal, len tak na zemi v prírode, prestanú byť teda v obehu. A takto sa postupne stiahnu. Ušetrí sa kov. Zároveň sa výrazne zredukuje aj použitie obalovej fólie, do ktorej sú mince v Národnej banke balené. Takisto, keďže ich Národná banka distribuuje bežne do celej ekonomiky, tiež sa ušetrí výrazné množstvo emisií, ktoré sa vytvárajú pri ich preprave.
Ako som už spomínal, ľudia nezaplatia viac. Pripravovaný návrh zahŕňa proces matematického zaokrúhľovania cien na 5 centov, ktoré navyše teda ešte zjednoduší, zjednoduší proces aj dobu platby. Zaokrúhľovať sa bude až suma výsledného nákupu smerom nahor. Tak pri jednom nákupe môžte zaplatiť maximálne dva centy, ale samozrejme pri ďalšom nákupe máte rovnakú matematickú pravdepodobnosť, že zase tým zaokrúhlením tie dva centy ušetríte. Zmena sa bude podobať tej, ktorú si myslím, že viacerí z nás pamätáme z roku 2003, kedy sa rušili desaťhalierniky a dvadsaťhalierniky. Ani vtedy, a to teda máme dokázané, nemala táto zmena výrazný vplyv na konečné sumy alebo respektíve nárast cien. Som presvedčený, že drvivá väčšina ľudí znova zaokrúhlenie privítam a že na túto zmenu si zvykneme ľahko a rýchlo.
Veľmi radi sa na ňu zvyknú hlavne obchodníci, takisto zákazníci, ktorí teda budú mať urýchlenú, uľahčenú platbu. A takisto sa im, a to je ešte možno dôležitejšie uľahčí aj proces administratívy obchodníci, a teda samozrejme aj na konci zákazníci, určite privítajú práve ten úbytok nákladov, ktoré normálne majú a sú vytvorené s manipuláciou s drobnými mincami. Zasa podľa prieskumu Národnej banky Slovenska by úspora pre banky či obchodníkov pri zaokrúhľovaní cien a teda nepoužívaní jedno a dvojcentových mincí mohla dosiahnuť 15 až 20 % ich celkových nákladov, ktoré majú na manipuláciu teda s mincami a s ich spracovaním. Sú to hlavne budú mať úbytok na poplatkoch pri zamieňaní mincí v komerčných bankách.
Navrhovaná účinnosť je od 1. januára 2022. Čiže táto zmena nás čaká relatívne rýchlo. Na záver si ešte dovolím zopakovať moje slová. Veľmi chválim tento návrh. Som presvedčený, že ho privíta väčšina Slovákov. Takisto som rád, že sme v rámci koalície zase o krok ďalej s ďalším návrhom zákona, ku ktorému sme sa zaviazali v Programovom vyhlásení vlády. Poviem aj za nás, za SaS-ku, aj my si budeme môcť odškrtnúť jeden splnený bod nášho programu. Myslím a som presvedčený, že tento návrh zákona môže získať podporu celej snemovne. A preto aj kolegovia z opozície, samozrejme, aj kolegovia z koalície, všetkých vás prosím o podporu tohto predloženého zákona. Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 9:10 - 9:25 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu výboru k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na to, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor NR SR pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor NR SR a Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor NR SR pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady. Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

23.9.2021 18:02 - 18:04 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Zápisnica o výsledku tajného hlasovania o návrhu na voľbu predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, ktoré sa konalo dňa 23. septembra 2021. Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 135 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 135 poslancov. Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia NR SR spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky. Zo 135 odovzdaných hlasovacích lístkov bol 1 neplatný, zo 134 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na voľbu pána poslanca Mariana Kotlebu za predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva hlasovalo za 58 poslancov, proti 67 poslancov, zdržalo sa 9 poslancov. Na voľbu predsedu výboru NR SR je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní nebol za predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva zvolený pán poslanec Marian Kotleba. Overovatelia ma zároveň poverili oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky. Pán predsedajúci, skončil som. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

23.9.2021 18:00 - 18:01 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Zápisnica o výsledku verejného hlasovania o návrhu na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v oblasti žurnalistiky, ktoré sa konalo dňa 23. septembra 2021, pričom to bola opakovaná voľba. Na verejné hlasovanie o návrhu na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v oblasti žurnalistiky bolo v opakovanej voľbe vydaných a poslanci si osobne prevzali 135 hlasovacích lístkov. Teda na opakovanej voľbe bolo prítomných 135 poslancov. Po vykonaní verejného hlasovania overovatelia NR SR spočítali hlasy a zistili, že vo verejnom hlasovaní o návrhu na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v oblasti žurnalistiky 3 poslanci neodovzdali hlasovacie lístky. Zo 132 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 10 neplatných a 122 platných.
Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že za pána Jozefa Bednára hlasovalo za 62 poslancov, proti 22, zdržalo sa hlasovania 38.
Za pani Henrietu Hrubú hlasovalo za 56 poslancov, proti 27 poslancov, zdržalo sa hlasovania 39 poslancov.
Na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky je potrebných súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní v opakovanej voľbe za člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v oblasti žurnalistiky nebol zvolený žiaden z navrhovaných kandidátov. Keďže člen rady nebol zvolený, uskutoční sa nová voľba. Overovatelia ma zároveň poverili oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky. Pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.9.2021 17:10 - 17:10 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, v mene troch poslaneckých klubov podávam procedurálny návrh presunúť bod číslo 26 schváleného programu, ktorým je vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 493 z roku...
===== Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, v mene troch poslaneckých klubov podávam procedurálny návrh presunúť bod 26 schváleného programu, ktorým je vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 493/2011 Z. z. o rozpočtovej zodpovednosti (tlač 265) nakoniec tejto schôdze Národnej rady. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.9.2021 17:10 - 17:10 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, v mene troch poslaneckých klubov podávam procedurálny návrh presunúť bod číslo 26 schváleného programu, ktorým je vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 493 z roku...
===== Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, v mene troch poslaneckých klubov podávam procedurálny návrh presunúť bod 26 schváleného programu, ktorým je vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 493/2011 Z. z. o rozpočtovej zodpovednosti (tlač 265) nakoniec tejto schôdze Národnej rady. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.9.2021 11:44 - 11:44 hod.

Marián Viskupič
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Chcem pripomenúť kolegynkám a kolegom z finančného výboru, že rokujeme dnes 12.00 v štandardnej miestnosti. Ďakujem pekne.
(Prestávka.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 1.7.2021 18:23 - 18:25 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Zápisnica o výsledku verejného hlasovania o návrhu na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v oblasti žurnalistiky, ktoré sa konalo 1. júla 2021. Na verejné hlasovanie o návrhu na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v oblasti žurnalistiky bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 100 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 100 poslancov. Po vykonaní verejného hlasovania overovatelia NR SR spočítali hlasy a zistili, že vo verejnom hlasovaní o návrhu na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v oblasti žurnalistiky všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky. Zo 100 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 8 neplatných a 92 platných.
Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že
- za Jozefa Bednára hlasovalo za 25, proti 14, zdržalo sa 53 poslancov,
- za Michala Franka za 21, proti 12, zdržalo sa 59 poslancov,
- za pani Henrietu Hrubú hlasovalo za 42 poslancov, proti 8, zdržalo sa 42,
- za pána Petra Nedavašku za 4, proti 15, zdržalo sa 73,
- za pána Marka Řehůřeka za 0, proti 15, zdržalo sa 77 a
- za pána Mariána Šinkoviča za 0, proti 15, zdržalo sa 77.
Na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní
===== 15, zdržalo sa 77 a za pána Mariána Šinkoviča za 0, proti 15, zdržalo sa 77. Na voľbu člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní za člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky v oblasti žurnalistiky nebol zvolený žiadny z navrhovaných kandidátov. Keďže člen rady nebol zvolený, uskutoční sa opakovaná voľba, do ktorej postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Overovatelia ma zároveň poverili oznámiť výsledok hlasovania v Národnej rade Slovenskej republiky. Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis