Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.9.2021 o 9:55 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 16:33 - 16:34 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Nerozumiem, prečo zákon za zákonom stále len teda máme nejak pocit, že vieme rozhodovať za ľudí, a tak niečo im prikážme, niečo im zakážme a my to vlastne vieme lepšie jak oni, veď nikde nie je napísané, že niekto musí ísť v nedeľu do obchodu, keď nechce. No má tú možnosť, a keď chce pôjde, keď nemá, nepôjde do obchodu a toto, nato netreba zakazovať.
Vnímam, že povedzme sú nejaké teda špeciálne nedele, jasné, ale aby, aby proste 54 dní v roku sa nedalo ísť do obchodu, to potom prináša ďalšie ešte veci, že čo zakážete. Veľké predajne, menšie predajne, alebo teda keď chcete podporovať ten turizmus, budú aj, aj tam, keď bude nejaký obchod zatvorený, proste celé je to také, toto je fakt dobrý, dobrý priestor nechať na ľudí. Ľudia nie sú hlúpi, každý sa vie rozhodnúť a vie si zariadiť svoj život podľa svojich predstáv. Niekto možno neslávi nedeľu, niekto slávi sobotu alebo nejaký iný deň v týždni.
A potom také, že tak ideme podporovať turizmus. Výborná myšlienka, ale nezačnime ho podporovať zákazom nedeľného predaja. To nemusí spolu súvisieť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.10.2021 10:30 - 10:32 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda Rozpočtovej rady, dovoľ, vážené kolegynky, kolegovia, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť správu výboru pre financie a rozpočet o výsledku prerokovania Správy o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a pravidiel rozpočtovej transparentnosti za rok 2020.
Správu pridelil predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 707 zo dňa 6. septembra 2021 na prerokovanie výboru pre financie a rozpočet. Ako gestorský výbor určil Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. A dovoľte mi teda prezentovať výsledky rokovania vo výbore.
Výbor prerokoval správu a prijal k nej uznesenie č. 228 zo dňa 21. septembra 2021. Uvedený výbor predloženú správu zároveň zobral na vedomie a odporučil Národnej rade správu zobrať na vedomie. Zo strany, zo strany výboru ani poslancov neboli preložené žiadne stanoviská ani pripomienky. Gestorský výbor schválil uvedenú správu uznesením č. 229 zo dňa 21. septembra 2021. Zároveň ma výbor určil za spravodajcu výboru a poveril ma predniesť správu na schôdzi Národnej rady a po druhé navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní. Gestorský výbor zároveň odporučil Národnej rade podľa § 26 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku vysloviť súhlas, aby predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth správu predniesol a mohol vystúpiť v rozprave na schôdzi Národnej rady. Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky je prílohou tejto správy.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.9.2021 11:52 - 11:52 hod.

Marián Viskupič
Ďakujem pekne za slovo. Chcem pripomenúť kolegom výboru pre financie a rozpočet (zaznievanie gongu), že dneska sedíme 13.30 h. v našej klasickej miestnosti. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.9.2021 11:39 - 11:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán predsedajúci, podávam s podporou troch poslaneckých klubov návrh vypustiť bod č. 76 schváleného programu, ktorým je návrh skupiny poslancov NR SR, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 584, a zaradiť ho na rokovanie schôdze Národnej rady so začiatkom 19. októbra 2021.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 10:28 - 10:46 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegynky, kolegovia, pán minister sa povenoval samotnému návrhu zákona. Ja poviem pár slov ku pozmeňovaciemu návrhu, pozmeňujúcemu návrhu, ktorý teda predkladám, a pokúsim sa teda vysvetliť jednotlivé body a následne ho, samozrejme, kompletne prečítam.
Takže týmto pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom sa nastavuje jednoduchší postup pri implementácii mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti a zároveň sa aj spresňujú niektoré legislatívno-technické úpravy zákona v nasledujúcich bodoch.
Prvým bodom je definícia nezrovnalosti. Je to v § 2 ods. 1 písm. m) a v § 4 ods. 4 písm. d), vlastnú definíciu pojmu nezrovnalosť sa navrhuje vypustiť a riešiť definovanie tohto pojmu prostredníctvom odkazu na čl. 1 ods. 2 nariadenia č. 2988/1995 o ochrane finančných záujmov európskych spoločenstiev. Pojem nezrovnalosť takto medzičasom definovala aj Európska komisia vo finálnom návrhu dohody o financovaní. Takže je to úprava na správne znenie.
Ďalším bodom je schvaľovanie operačnej dohody § 3 ods. 1 písm. c), navrhuje sa, aby bolo úlohou vlády schváliť okrem dohody o financovaní aj operačnú dohodu medzi Európskou komisiou a Slovenskou republikou. Operačnú dohodu bude pred jej uzatvorením schvaľovať vláda Slovenskej republiky.
Poverenie sprostredkovateľa, § 6. Z dôvodu, že už v čase pred účinnosťou zákona je potrebné poskytovať prostriedky určené na financovanie implementácie plánu obnovy a odolnosti sprostredkovateľom, ktorým sú často rozpočtové a príspevkové organizácie samotného vykonávateľa. Upravuje sa spôsob ustanovenia sprostredkovateľa tak, aby zohľadňoval existujúcu úpravu v zákone č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách. Na základe navrhovanej zmeny môže podriadená rozpočtová a príspevková organizácia plniť úlohy vykonávateľa aj napríklad na základe úpravy zriaďovateľskej listiny alebo štatútu danej organizácie, pričom zmluvu nebude potrebné uzatvárať. Pre iné právnické osoby v pozícii sprostredkovateľ bude možné naďalej uzatvoriť zmluvu.
Súčasne sa v návrhu bližšie vymedzuje, aby sprostredkovateľom mohla byť právnická osoba, ktorá je štátnou organizáciou, vyšším územným celkom, obcou alebo inou právnickou osobou, ktorá je na základe písomného poverenia vykonávateľa poverená plnením časti úloh vykonávateľa a ktorá má odborné, personálne a materiálne predpoklady na plnenie týchto úloh. Oproti pôvodne navrhovanej úprave sa dopĺňa možnosť poveriť sprostredkovateľa, ktorým bude vyšší územná celok alebo obec.
Rozpočtové pravidlá mechanizmu, § 9 ods. 4. Ide o terminologickú úpravu. Zákon rozlišuje pojem prostriedky mechanizmu a prostriedky Európskej únie. Ministerstvo financií Slovenskej republiky má oprávnenie upraviť rozpočtované príjmy, ak skutočné príjmy Slovenskej republiky z rozpočtu EÚ budú nižšie alebo vyššie, ako sa pôvodne plánovalo.
Ďalším bodom je informačný a monitorovací systém plánu obnovy, § 11 ods. 1. Navrhovanou zmenou sa upresňuje pôsobnosť Národnej implementačnej a koordinačnej autority v oblasti informačného a monitorovacieho systému plánu obnovy. Národná implementačná a koordinačná autorita zabezpečuje okrem iného aj tvorbu monitorovacieho systému plánu obnovy.
Ďalším bodom je vylúčenie žiadateľov v dôsledku trestnej zodpovednosti právnických osôb, § 9 ods. 4, aby boli verejné prostriedky poskytované len osobám, ktoré sa nedopustili závažných porušení predpisov, ustanovujú sa vylučujúce podmienky, za ktorých nie je možné poskytnúť prostriedky mechanizmu. Dopĺňa sa odkaz na § 3 zákona č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb, aby bolo zrejmé, že okruh vylúčených osôb zahŕňa aj právnické osoby, ktoré spáchali zákonom definovaný okruh trestných činov. Toto je, myslím, veľmi dôležité doplnenie.
Ďalším bodom je finančný sprostredkovateľ, § 18 ods. 3. Finančný sprostredkovateľ môže vykonávať finančné nástroje. Navrhovanou zmenou sa spresňuje, aby finančný sprostredkovateľ disponoval odbornými, personálnymi a materiálnymi predpokladmi na vykonávanie finančného nástroja.
Ďalším bodom je konflikt záujmov, § 24 ods. 4. Dĺžka obdobia, v ktorom sa posudzuje zainteresovaná osoba na strane žiadateľa alebo prijímateľa, bola stanovená na jeden rok pred vyhlásením výzvy. Toto obdobie sa rozširuje o obdobie, kým má osoba záväzky voči žiadateľovi alebo prijímateľovi z predchádzajúcich právnych vzťahov. Cieľom je zabezpečiť súlad s predpismi Európskej únie.
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 31. decembra 2021, § 26. Cieľom ustanovenia je zabezpečiť, aby sa od 1. januára 2022 na poskytovanie finančných prostriedkov na dosahovanie míľnikov a cieľov určených v pláne obnovy použil tento zákon. Keďže však už v čase pred účinnosťou zákona je potrebné realizovať investície a reformy z plánu obnovy a odolnosti, tieto sa pred nadobudnutím účinnosti zákona realizujú podľa osobitných predpisov, podľa dotačných zákonov. Avšak aj v takomto prípade je potrebné zabezpečiť zohľadnenie vybraných ustanovení tohto zákona. Navrhuje sa aj posunutie účinnosti zákona na 31. september, pardon, december 2021 z dôvodu zabezpečenia dostatočnej legisvakačnej doby. Pôvodne bol navrhnutý 15. október 2021 ako dátum účinnosti zákona.
Ďalej sa navrhuje výnimka pre financovanie základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v osobitných prípadoch, ktoré majú špecifický model financovania, normatívy. Na financovanie opatrení z plánu obnovy v tejto oblasti sa aj po nadobudnutí účinnosti tohto zákona bude vzťahovať osobitný predpis za predpokladu zohľadnenia vybraných ustanovení tohto zákona.
Posledným bodom, ktorý teda bude riešený v pozmeňováku, je spresnenie kompetencií národnej implementačnej a koordinačnej autority, NIKA. V novelizačných ustanoveniach ku kompetenčnému zákonu, zákon č. 575/2001 Z. z., v § 24 ods. 1 písm. c) sa navrhujú spresniť kompetencie NIKA tak, aby NIKA mohla koordinovať a riadiť plán obnovy a odolnosti a mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti.
Teraz prečítam úplné znenie pozmeňujúceho návrhu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mariána Viskupiča a Györgya Gyimesiho k vládnemu návrhu zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tlač 611. V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky republiky č. 359/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci a doplňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vo vládnom návrhu zákona navrhujem vykonať tieto zmeny a doplnenia:
1. V čl. I § 2 sa vypúšťa písm. m).
2. V čl. I sa v poznámke pod čiarou k odkazu 4 za slovo "čl." vkladajú slová "20 ods. 6a".
3. V čl. I v § 4 ods. 4 písm. d) sa nad slovo "nezrovnalostiach" umiestňuje odkaz 8.
Poznámka pod čiarou k odkazu 8 znie:
"8) Čl. 1 ods. 2 nariadenia Rady (ES Euratom) č. 2988/95 z 18. decembra 1995 o ochrane finančných záujmov európskych spoločenstiev (Mimoriadne vydanie Ú.v. EÚ kap. 1/zv. 1; Ú.v. ES L 312 z 23. 12. 1995.)."
Odkazy a poznámky pod čiarou k odkazom 9 až 28 sa primerane prečíslujú.
4. V čl. I v § 5 ods. 3 sa slová "písomnou zmluvou" nahrádzajú slovom "písomne".
5. V čl. I v § 5 ods. 4 sa slová "uzavrieť písomnú zmluvu so sprostredkovateľom" nahrádzajú slovami "písomne poveriť sprostredkovateľa".
6. V čl. I v § 5 ods. 6 sa slovo "mechanizmu" nahrádza slovami "plánu obnovy".
7. V čl. I § 6 odsek 1 znie:
"(1) Sprostredkovateľom je ústredný orgán štátnej správy, štátna rozpočtová organizácia, štátna príspevková organizácia, vyšší územný celok, obec alebo iná právnická osoba, ktorá je na základe písomného poverenia vykonávateľa poverená plnením časti úloh vykonávateľa a ktorá má odborné, personálne a materiálne predpoklady na plnenie týchto úloh."
8. V čl. I v § 6 ods. 2 sa slová "plní úlohy v súlade s písomnou zmluvou uzavretou s vykonávateľom" nahrádzajú slovami "vykonáva úlohy v súlade s písomným poverením vykonávateľa" a slová "uzatvorením takejto zmluvy" sa nahrádzajú slovami "takýmto poverením".
9. V čl. I v § 6 ods. 3 sa slová "dohodnutom v zmluve podľa odseku 2" nahrádzajú slovami "poverenia vykonávateľa".
10. V čl. I v § 9 odsek 4 znie:
"(4) Ak vznikne nesúlad medzi príjmami štátneho rozpočtu rozpočtovanými z prostriedkov Európskej únie a skutočnými príjmami z prostriedkov Európskej únie, ministerstvo financií môže rozpočtované príjmy štátneho rozpočtu upraviť."

11. V čl. I § 11 odsek 1 znie:
"(1) Národná implementačná a koordinačná autorita zabezpečuje tvorbu informačného a monitorovacieho systému plánu obnovy, je správcom informačného a monitorovacieho systému plánu obnovy a plní úlohy súvisiace s prevádzkou informačného a monitorovacieho systému plánu obnovy."
12. V čl. I v § 13 ods. 3 sa slová "orgán vykonávajúci finančné nástroje" nahrádzajú slovami "osoba vykonávajúca finančné nástroje".
13. V čl. I v poznámke pod čiarou k odkazu 19 sa na konci pripája táto citácia:
"§ 3 zákona č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
14. V čl. I v § 18 ods. 3 písm. b) sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: "ktorý má odborné, personálne a materiálne predpoklady na vykonávanie finančného nástroja."
15. V čl. I v § 24 ods. 4 sa na konci pripájajú tieto slová: "alebo dovtedy, kým osoba podľa odseku 3 má záväzky voči žiadateľovi alebo prijímateľovi z predchádzajúcich právnych vzťahov".
16. V čl. I sa dopĺňa nový § 26, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 26 Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 31. decembra 2021
(1) Od 1. januára 2022 sa na poskytovanie finančných prostriedkov na dosahovanie míľnikov a cieľov určených v pláne obnovy použijú ustanovenia tohto zákona s odchýlkami ustanovenými v odsekoch 2 a 3.
(2) Ak sa v roku 2020 financovali účely podľa osobitných predpisov29), ktoré sú zároveň míľnikmi a cieľmi určenými v pláne obnovy, považujú sa tieto účely za plnenie míľnikov a cieľov určených v pláne obnovy, ak sú v súlade s cieľmi a zásadami sledovanými osobitným predpisom30). Ak sa v roku 2021 financovali účely podľa osobitných predpisov29), ktoré sú zároveň míľnikmi a cieľmi určenými v pláne obnovy, považujú sa tieto účely za plnenie míľnikov a cieľov určených v pláne obnovy, ak sú v súlade s cieľmi a zásadami sledovanými osobitným predpisom30). Ak sa v roku 2021 financovalo zabezpečenie odborných, personálnych a materiálnych predpokladov v súvislosti s vykonávaním plánu obnovy alebo financovali reformy a investície uvedené v pláne obnovy, považuje sa takéto financovanie za financovanie v súlade s týmto zákonom. Na účely podľa druhej vety a tretej vety sa primerane použijú ustanovenia § 4 ods. 2, 3 a 4, § 8, § 9, § 11 ods. 2, § 21 ods. 1, 2 a 3 a § 22 a na osoby, ktoré poskytli alebo prijali prostriedky, sa primerane použijú ustanovenia § 4 ods. 5, § 5, 6, 7 ods. 3, § 11 ods. 3, § 13 ods. 3, 4 a 5, § 23, 24 a § 25.
(3) Na financovanie úloh v oblasti podľa osobitného predpisu31), ktoré sú zároveň míľnikmi a cieľmi určenými v pláne obnovy, sa použijú § 4ad a § 4af zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2021; ustanovenia § 5 ods. 2 písm. b) a § 12 až 20 sa v takomto prípade nepoužijú."
Poznámky pod čiarou k odkazom 29 až 31 znejú:
"29) Napríklad zákon č. 151/2019 Z. z. o poskytovaní dotácií na podporu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky.
30) Nariadenie (EÚ) 2021/241.
31) Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
17. V čl. III v § 24 ods. 1 písm. c) sa slovo "vykonávanie" nahrádza slovom "riadenie".
18. V čl. VIII sa slová "15. októbra 2021" nahrádzajú slovami "31. decembra 2021."
Ďakujem pekne, skončil som.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 9:55 - 10:10 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo.
Kolegynky, kolegovia, my ako strana SaS veľmi často a hodne silno hovoríme, že zvyšovanie daní je pre nás červená čiara. Tak to je, tak to myslíme. Zároveň ale vždy je dôležité povedať to bé. Proste keď teda tie dane nechceme dovoliť, aby sa zvyšovali, že ako ten štát teda, samozrejme, získa financie, ktoré na svoje fungovanie potrebuje. A toto je to bé. Tento predložený návrh zákona je to bé, čo my hovoríme, že takto sa to má robiť. Preto patrí veľká, veľká pochvala ministerstvu financií, takisto aj finančnej správe, že sa do týchto zmien pustili.
Ja teda by som teda pár slov k tomu povedal. Čiže tá cesta, to bé, je lepší, efektívnejší výber existujúcich daní, existujúcich sadzieb daní. Najprv sa pozrime tak na to akoby všeobecne.
Ak podnikateľ, ktorý platí dane, je, samozrejme, v zásadnej nevýhode oproti tomu podnikateľovi, ktorý tie dane neplatí. Ak my zabezpečíme, aby teda lepšie sa dane platili a zároveň aby ten, kto ich platí, mal ešte aj určité výhody, tak vlastne pomáhame dvakrát, pretože tá nevýhoda toho poctivého podnikateľa oproti tomu nepoctivému sa zmenšuje. A práve takto sa vlastne posilnia v krajine tí poctiví podnikatelia, z čoho potom profituje celá krajina, zamestnanosť, vo finále aj verejné financie.
Takže už tu bolo spomenuté, ja len spomeniem tých pár takých tých základných inštitútov, ktoré prináša táto zmena daňového poriadku, o ktorých som presvedčený, že práve tomuto veľmi pomôžu, lepšiemu výberu existujúcich daní.
Čiže spomínaný verejný index daňovej spoľahlivosti - je to transparentné a objektívne hodnotenie daňových subjektov na základe ich plnenia povinnosti voči finančnej správe. Úplne prirodzený je cieľ teda, aby sa motivovali daňové subjekty k plneniu týchto povinností, pričom, tak ako bolo povedané, toto vlastne ich pozíciu zlepší.
Daňové subjekty s výborným hodnotením budú mať nárok na benefity, napríklad teda dlhšie lehoty na vyjadrenie a predkladanie dokladov, zníženie sumy za úhradu záväzného stanoviska na polovicu. Aj tu je to. Čiže dobrý, poctivý podnikateľ bude mať nižšie náklady. Presne toto potrebujeme. Takého potrebujeme podporiť, hej? Takže to je ďalšia tá forma pomoci, ktorá sa dostane tomu poctivému podnikateľovi.
Naopak, nespoľahlivé daňové subjekty budú dostávať tzv. malusi, napríklad teda budú mať kratšiu lehotu na vyjadrenie. Takisto už pán minister spomínal, len doplním, v rámci boja proti daňovým podvodníkom sa zavádza inštitút vylúčenia fyzickej osoby z podnikateľského prostredia, teda takáto osoba nebude môcť byť štatutárom alebo členom štatutárneho orgánu. Táto úprava umožní správcom dane vydať rozhodnutie o vylúčení osobe, ktorá je štatutárom daňového subjektu, ak teda tento subjekt závažným spôsobom porušuje svoje daňové povinnosti.
Presne to, čo hovoril pán minister, nemôže to fungovať tak, že podnikateľ urobí podvod, utopí firmu, urobí podvod, utopí firmu a týmto sa živí dvadsať rokov. Nie je ani tento inštitút, ktorý zachráni všetko. Žiadny inštitút nezachráni všetko. Ale je to ďalší krok k tomu, aby sme robili rozdiely medzi poctivými, zodpovednými ľuďmi podnikateľmi a podvodníkmi. To je cesta, ako túto našu krajinu posunúť dopredu. Takže veľmi, veľmi dôležitý inštitút. Má to, samozrejme, svoje pravidlá. Ono to takto to tu čítame pár vetami, ale v tom návrhu zákona je to rozpísané podrobne, kedy je to možné, kedy to nie je možné, tak, aby to, samozrejme, bolo spravodlivé.
Súčasťou novely je i úprava zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorá zavádza novinku v podobe možnosti odberateľa overiť si, či platí za dodaný tovar, alebo službu na bankový účet dodávateľa, ktorý je finančnej správe známy. V tomto kontexte sa bude vyžadovať, aby všetci platitelia oznámili elektronicky na predvyplnenom formulári svoje bankové účty, ktoré budú používať, ktoré budú využívať v súvislosti s podnikateľskou aktivitou podliehajúcou dani z pridanej hodnoty. Finančná správa bude zverejňovať aktualizovaný zoznam takto oznámených bankových účtov. Ak odberateľ uhradí platbu dodávateľovi na jeho účet oznámený finančnej správe, nebude musieť ručiť za DPH v prípade, že ju dodávateľ neodvedie.
Toto je zasa veľmi dobrý inštitút používaný aj v iných krajinách, ktorý môže veľmi pomôcť. Za jedno zasa umožní, aby podnikateľ znížil svoje riziká, hej, ak teda platí, proste zaplatí za tovar na daný účet a už sa mu teda nemôže stať, že sa stane ďalej ručiteľom dane a toto je kľúčové.
A ešte jedna vec, že častokrát sa finančnej správe aj podarí proste zdokumentovať daňový únik, dokázať to všetko, ale potom keď sa pozrieme, koľko z týchto zdokumentovaných daňových únikov sme reálne dokázali vymôcť, to číslo bolo veľmi, veľmi, veľmi nízke, práve za to, že tá odvedená DPH končila na rôznych súkromných účtoch, na ktorých už jednoducho Finančná správa nemala ďalej dosah.
Takže aj táto zmena umožní finančnej správe ďaleko efektívnejšie fungovať. Dá vyššiu mieru istoty podnikateľským subjektom. A zasa z tejto zmeny jednoznačne bude profitovať len a len ten poctivý podnikateľ. Takto nejak by to malo byť.
Možno tu mám len jednu pripomienku, ktorú, verím, ešte vyriešime v druhom čítaní z hľadiska teda začiatku fungovania. Bolo by možno dobré tam urobiť nejaké prechodné obdobie, kedy by si, povedzme, hlavne veľké reťazce, ktoré majú veľa, veľa dodávateľov, dokázali vlastne do svojich informačných systémov alebo platobných systémov akoby nahodiť všetky tieto informácie o účtoch, aby teda neboli tie registre verejné až od momentu účinnosti, proste aby sa vedeli na to reálne pripraviť.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem ministerstvu financií a takisto finančnej správe, ideme správnym smerom. Toto je skutočne zákon, ktorý môže veľmi pomôcť.
Takže, kolegynky, kolegovia, všetkých a aj takisto kolegov z opozície prosím o podporu k tomuto predloženému zákonu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

24.9.2021 9:55 - 10:10 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegynky, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu výboru k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor a výbor pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 9:40 - 9:55 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Už len chvíľočku, tiež nech šetríme čas, ale ešte tu boli nejaké otázky, ktoré neboli zodpovedané.
Jedna taká akoby drobnosť, okej, keď stojí rožok osem centov, je to zaokrúhlene na tých desať centov. No možno je potom ekonomické správanie sa teda chudobného človeka, že teda možno je tam drahší rožok, ktorý stojí dvanásť centov, no ten dostane za desať. Hej? Tak v podstate možno za tých istých desať centov bude mať väčší rožok. Ale to je akoby drobnosť. Hej? Že ono sa na to treba vždy pozerať z dvoch strán. To je matematické zaokrúhľovanie. Áno, niektoré čísla sa zaokrúhľujú hore, niektoré dole proste.
Čiže práve v tom je tá neutrálnosť samotného tohto opatrenia, že tá pravdepodobnosť hovorí, že môže to ísť hore-dole to zaokrúhlenie.
Ale jednu dôležitejšiu vec, myslím, že pán poslanec Kuffa sa pýtal, že či to euro stráca hodnotu. No takto, euro ako fyzická mena vzniklo, možno ma kolegovci opravia, v roku 2002, to znamená, že budeme oslavovať nejakých 20 rokov fungovania eura v Európe, nie u nás, hej, u nás bolo v 2009, dúfam, že hovorím správne. No jedným zo základných úloh Európskej centrálnej banky je udržiavanie cenovej stability. Hej? Boj proti inflácii, ale základný cieľ nie je nula, ale dve percentá. Hej? A to znamená, že vlastne každým rokom nejaká inflácia je, niekedy je menej, niekedy vie byť viacej. Čiže áno, s plynúcim časom peniaze, všetky na svete, trošku tú hodnotu strácajú. To znamená, ten jeden cent v roku 2002 mal jednoznačne vyššiu a zmysluplnú hodnotu, než ju má dnes. To sú, môžeme to nazvať, ja neviem, nejaké zákonitosti. Jednoducho je to tak. Hej?
No druhá vec je tá, že už keď tú infláciu spomíname, áno, tie ceny rastú a obávam sa, že aj rásť budú, aj v ďalšom najbližšom období. Inflácia pre tento rok v tomto momente je medziročná 3,8 alebo 3,7. Do konca roka je možné, že bude až päť. To nie je len slovenský problém, ale celoeurópsky. A prosím, tu treba jednoznačne povedať, že z dôvodu zaokrúhľovania, odstránenia, prestania používania mincí 1- a 2-centových, tie nárasty nie sú. Ak chceme bojovať proti niečomu a, samozrejme, je to, je to zlé, keď tie ceny takto výrazne rastú a rastú, to ako je jasné, tak vlastne musíme, ako by som to povedal, základ správneho riešenia je, že musíme definovať, čo ho spôsobuje.
Čiže tu si treba jasne povedať, že toto zaokrúhľovanie nespôsobí a nespôsobuje nejaký rast cien. Tie dôvody sú iné a keď chceme proti tomu bojovať, musíme riešiť tie iné dôvody. Nie toto zaokrúhľovanie. To je všetko.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2021 9:25 - 9:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán kolega, ďakujem za vaše vystúpenie, úplne súhlasím. Treba sa pozrieť na to. Pýtame sa, prečo by mali obchodníci zdražovať? No väčšinou obchodníci zdražujú vtedy, ak im rastú náklady. Ale ak, a presne tak to je, ako to pán Suja povedal, ak mňa stojí výmena tisíc centoviek viac ako tisíc centov, tak proste veď to sú len ďalšie náklady. Ak to zrušíme, tak vlastne paradoxne ten obchodník z tohto dôvodu nemá žiadny dôvod, aby zvyšoval ceny, veď jemu náklady klesli. Takisto aj tie banky. Ony s tým majú náklady, frfleme, že banky majú vysoké poplatky, no majú, verme, že teda pokrývajú tie reálne náklady, ale ak aj nepokrývajú, že sú zbytočne vysoké, no odstránime ten poplatok práve tým, že sa nebudú používať. Raz keď nebude treba vracať 1-, 2-centové mince, nebude si môcť za ne tá banka účtovať. Čiže my ideme presne to, čo by sme mali vlastne robiť, zjednodušovať život ľuďom, zjednodušovať život živnostníkom a vlastne znižovať ich náklady, a to je, keď už nepoviem, že to bude výsledok, že sa budú ceny znižovať, no minimálne takto znížime trošku tlak na zvyšovanie cien. Aj to má, aj to má svoj význam.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2021 9:25 - 9:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Na pána poslanca Tarabu, ono padlo to viackrát, takže no, ak si kúpi človek jeden rožok za osem centov, áno, zaplatí zaňho desať. V tomto konkrétnom prípade za ten rožok zaplatí o dva centy viacej. Ale už keď ide na nákup, povedzme, len desať rožkov, tak zaplatí vlastne 80 centov, kde už zaokrúhlenie nie je žiadne, čiže na desiatich rožkoch nezaplatil ani o cent viacej. Takto, takto to je. Zaokrúhľuje sa až celý nákup. To isté aj s pumpou, ak natankujete za 75 euro 2 centy, tak vám to zaokrúhlia na 75 a vlastne o nič sa nezdraželo. Čiže toto skutočne nie je dôvod, aby z tohto dôvodu zaokrúhľovania rástli ceny či už potravín alebo palív, alebo čohokoľvek, čohokoľvek iného.
Ďalšia otázka bola, ako to bude s tými mincami? Áno, ony zostávajú zákonným platidlom v celej Európskej únii, to my ich ako členský štát nemôžeme zrušiť, čiže ony sú stále platné a ak sem príde akýkoľvek proste človek, ktorý ich má, tak obchodníci ich budú stále povinní brať, ale už ich nebudú vydávať, lebo proste zaokrúhlenie bude vždy na päť centov. Takto sa postupne tie mince stratia z obehu, pretože tá strata je fakt veľká, tých 60 % pri eurocentovkách, ony sa postupne stiahnu, stiahnu do Národnej banky, ona nebude žiadne ďalšie do obehu vydávať, takže postupne bude tých mincí stále menej a menej a menej. Čiže možno ich tu bude pár, keď prídu, hovorím, nejakí zahraniční ľudia na dovolenku ku nám, ale fakticky to bude znamenať, že nebudú tu tie mince alebo ich bude minimum a nebudú potrebné, pretože akékoľvek výsledné zaokrúhlenie pri platbe v hotovosti, to zaokrúhlenie sa inak vôbec netýka pri elektronických platbách, bude na päť centov. Takže toľko... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis