Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.2.2022 o 11:17 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.3.2022 9:13 - 9:14 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán poslanec Beluský, ďakujem pekne za vaše vystúpenie. Áno, vnímam vaše slová o potrebe, potrebe ďalšej, ďalšej odbornej debaty v tejto téme a nie sú to len slová. Ja môžem takto potvrdiť, že skutočne pán poslanec sa zúčastňuje všetkých týchto debát a takisto aj chcem poďakovať aj za podporu vlastne predloženého návrhu aj na výbore. Takže ja som totiž aj na výbore povedal, že tá forma nie je ideálna, ale presne tak, tak ako bolo povedané aj na výbore, ale aj vami teraz, že bude sa pracovať ďalej na zákone o rozpočtovej zodpovednosti vrátane teda dlhovej brzdy, daňovej brzdy a presunu výdavkových limitov. A ja som presvedčený a dúfam, že sa podarí, aby tá diskusia bola skutočne celospoločenská a odborná a aby, aby fakt poslanci, ktorí majú záujem, aby, aby sa jej vedeli a mohli zúčastniť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.2.2022 15:51 - 15:54 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda vlády, kolegynky, kolegovia, chcem len pár slov, ktoré by sa určite vošli do faktickej poznámky. Ale tým, že sa nikto do rozpravy nehlási, nebolo by ju nejak k čomu dať, takže pár minút aspoň takto využijem.
Áno, práve predložený návrh zákona, ako aj pán minister povedal, zabezpečuje naplnenie cieľov novely ústavného zákona č. 493/2011 Z. z. o rozpočtovej zodpovednosti. No je to vlastne tak, ako je napísaný a predložený do prvého čítania. Je to vlastne dvojička so... za... s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti, ktorá teda nadväzuje na neho a vlastne to zavedenie výdavkových limitov vlastne prenáša do tej dennej rozpočto... rozpočtovej praxe.
No ako sme si všimli, tak samotný ústavný zákon sme presunuli až na júnovú schôdzu, takže v podstate len pri... poviem trošku viac slov, ako pán minister avizoval, že teda do druhého čítania pôjdu pozmeňujúce návrhy. Áno, musia ísť, pretože teda ten zákon takto samotný, tie výdavkové limity zaviesť, v tomto, v tomto tvare, v akom je, nezavádza, ústavný zákon je posunutý, takže áno, to budú tie pozmeňujúce návrhy, ktoré vlastne pripravia a upravia vlastne zákon o rozpočtových pravidlách tak, aby tie výdavkové limity aj zaviedol.
Čo sa týka výdavkových limitov, skutočne sú veľmi, veľmi dôležité a je to systémový rozpočtový nástroj, ktorý dokáže zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť, a takisto ktorý bude ukotvovať proticyklickú rozpočtovú politiku. Myslím, že sami vidíme, čo sa deje, ako, ako vyzerá aj inflácia a vôbec ako by celé ekonomické prostredie, takže stráženie výdavkov rozpočtu a je, by som povedal, že jedným z kľúčových foriem boja proti aktuálnej situácii, proti vôbec zvyšovaniu, ďalšiemu zvyšovaniu inflácie, takže je to veľmi kľúčové, ich zaviesť.
Treba tiež povedať, že výdavkové limity sú jedným z našich záväzkov v pláne obnovy a stability, jedným z míľnikov, ktorý teda potrebujeme, potrebujeme splniť.
V podstate asi, asi toľkoto, takže v druhom čítaní budeme reagovať na aktuálny stav pozmeňujúcimi návrhmi.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2022 15:10 - 15:12 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Kolega Miloš Svrček, ďakujem pekne za polhodinové prečítanie. Je to skutočne komplexný návrh. Veľmi vnímam potrebu zjednodušenia a zníženia... zrýchlenia procesu verejného obstarávania, ako aj zníženie byrokracie. Verím, že tento návrh alebo tento práve predložený pozmeňujúci návrh môže veľmi pomôcť, aby sa proces, veľmi potrebný proces realizácie veľmi potrebných investícií zrýchlil.
Treba povedať, že aj súčasný zdĺhavý proces nebol imúnny voči neefektivite či prípadnej korupcii. O to dôležitejšie, samozrejme, bude strážiť, aby proces verejného obstarávania prebiehal transparentne a efektívne. Myslím, že až budúcnosť ukáže, že či a ako veľmi teda tieto zmeny dokázali pomôcť.
Len záverom trošku pofrflem na proces, keď teda ku relatívne veľmi jednoduchému návrhu, ktorý sa týkal neobstarávania krmív, pridávame vlastne v druhom čítaní takto komplexný, komplexný pozmeňujúci návrh, ale O. K., situácia si to žiada. Každopádne verím, že tieto zmeny pomôžu a pozitíva jasne prevážia.
A možno len posledná poznámka, jasné, R2 treba vnímať, že tento pozmeňujúci návrh, tak ako je koncipovaný, sa týka všetkých podobných takýchto prípadov, že je to, je to, aj v tomto je tá komplexnosť, že nielen ten konkrétny úsek R2, ale aj teda ďalšie podobné prípady, takže mohol by možno teda pomôcť aj v iných prípadoch.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.2.2022 11:17 - 11:17 hod.

Marián Viskupič
Pozývam kolegynku a kolegov finančného výboru na rokovanie v našej štandardnej miestnosti, 12.15 hod. dnes. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.2.2022 18:49 - 18:53 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
... považuje za zdaniteľné príjmy aj
a) plnenie poskytnuté v rámci aktívnej politiky trhu práce40fc)
b) platba podľa osobitného predpisu40fd)
c) prijaté nemocenské z dôvodu, že bol uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie podľa osobitného predpisu40fe)
d) prijaté ošetrovné podľa osobitného predpis.40fe)
(2) Ustanovenie odseku 1 sa uplatní u daňovníka
a) s príjmami podľa osobitného predpisu40g) na príjmy
1. podľa odseku 1 písm. a) a b) preukázateľne prijaté a zaúčtované v účtovníctve20) daňovníka, zaevidované v daňovej evidencii daňovníka40e) alebo zaevidované v evidencii daňovníka40f) od 1.januára 2021 do 31. decembra 2021,
2. podľa odseku 1 písm. c) a d) preukázateľne prijaté od 1. januára 2021 do 31. decembra 2021,
b) s príjmami podľa osobitného predpisu40ff) na príjem preukázateľne prijatý za zdaňovacie obdobie 2021 plynúci najdlhšie do 31. januára 2022.
(3) Ustanovenie odseku 1 uplatní len daňovník, ktorý na účely uplatnenia daňového bonusu39)
nespĺňa podmienku dosiahnutia zdaniteľných príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy z vykonávanej činnosti, z ktorej dosahuje príjmy podľa osobitného predpisu40fg)
(4) Zamestnanec, ktorý na účely uplatnenia daňového bonusu39) nespĺňa podmienku dosiahnutia zdaniteľných príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy z príjmov zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu40ff) a v súvislosti s týmito príjmami dosahoval príjmy podľa odseku 1, je povinný v lehote do 10. marca 2022 oznámiť zamestnávateľovi výšku prijatých príjmov pre účely ich započítania na uplatnenie daňového bonusu 39) v členení podľa odseku 1, pričom zamestnávateľ na ne prihliadne pri vykonávaní ročného zúčtovania a výpočte dane z príjmov podľa osobitného predpisu,35) ak zamestnanec o vykonanie ročného zúčtovania požiadal.
Doterajší článok II. sa primerane preznačí.
Nový článok II. nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia, čo sa premietne v ustanovení o účinnosti pri spracúvaní čistopisu schváleného zákona.
V súvislosti s vložením nového článku sa pri spracúvaní čistopisu schváleného zákona primerane upraví názov návrhu zákona.
Pán predseda, skončil som.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

15.2.2022 18:39 - 18:42 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem za slovo.
Zápisnica o výsledku verejného hlasovania o návrhu na voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu navrhnutých Výborom Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktoré sa konalo dňa 15. februára 2022.
Na verejné, na verejné hlasovanie o návrhu na voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu navrhnutých Výborom NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 111 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 111 poslancov.
Po vykonaní verejného hlasovania overovatelia NR SR spočítali hlasy a zistili, že vo verejnom hlasovaní o návrhu na voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu navrhnutých Výborom NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky.
Zo 111 odovzdaných hlasovacích lístkov boli všetky platné.
Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že:
- za Františka Haníka hlasovalo - za 80, proti 14, zdržalo sa 17 poslancov.
- za pána Martina Lukačoviča hlasovalo - za 44, proti 38, zdržalo sa 29.
- za pána Petra Poláka - za 79, proti 14, zdržalo sa 18.
- za pani Michaelu Rakovickú - za 7, proti 41, zdržalo sa 63.
- za pána Milana Romana - za 1, proti 32, zdržalo sa 78 poslancov.
- za pána Dalibora Steindl - za 81, proti 12, zdržalo sa 18.
- za pána Miloša Šimončiča - za 80, proti 12, zdržalo sa 19.
- za pani Dagmar Valuchovú - za 4, proti 16, zdržalo sa 91 poslancov.
Na voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní boli za členov Rady Slovenského pozemkového fondu navrhnutých Výborom NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie zvolený: Dalibor Steindl, František Haník, Miloš Šimončič a Peter Polák. Keďže nebol zvolený potrebný počet členov Rady Slovenského pozemkového fondu vykoná sa opakovaná voľba, do ktorej postupujú všetci navrhnutí kandidáti, ktorí neboli zvolení.
Overovatelia ma zároveň poverili oznámiť výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky.
Pán predseda, skončil som, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2022 9:16 - 9:16 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujeme pekne za slovo.
Pán kolega Beluský, ďakujem veľmi pekne za odborné a presné vystúpenie. Musím súhlasiť aj s tým začiatkom, je to veľmi potrebný zákon, veľmi komplexný zákon, ktorý potrebujeme a, samozrejme, treba ho, treba ho prijať. Ale jednoznačne aj sa prihováram, aby sme medzi prvým, druhým čítaním sa pozreli na túto finančnú časť, aby tam skutočne boli veci, o ktorých ste spomínali, aby fakt sa dali odpísať určité tie pohľadávky. A aby takto ten zákon skutočne aj v realite splnil to, čo sa predpokladá, to, čo sa po ňom chce, aby prišlo vždy k reštrukturalizácii skôr, keď ešte nie sú tie problémy až tak zásadné, aby to vlastne takto sprehľadňovalo, a teda akoby čistilo alebo zlepšovalo podnikateľské prostredie.
A skutočne dobre sa pozrieť na to, že tieto ustanovenia v tej klasickej reštrukturalizácii už sú a trebalo by sa pozrieť či a ako ich zapracovať vlastne aj v tejto preventívnej reštrukturalizácii.
Takže ešte raz veľmi pekne ďakujem za vystúpenie a musíme sa na to pozrieť aj my, myslím. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2022 10:17 - 10:18 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Kremský, aj ja som pravičiar, aj ja verím v neviditeľnú ruku trhu a v konkurenciu. Určite existuje veľa možných vylepšení systému poskytovania právnych služieb smerom k vyššej miere konkurencii, konkurencie v systéme, z ktorej by teda profitovali používatelia týchto služieb, ale nie je dobré zavádzať pravidlá nerešpektovaním pravidiel, nie je dobré zavádzať právo nerešpektovaním práva. Čiže obsah určite je po nejakej stránke dobrý, ale tá forma, tak ako povedal aj kolega Dostál, asi by mala byť trošku iná.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 2.2.2022 17:24 - 17:24 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne za slovo. V mene troch poslaneckých klubov, SaS, OĽANO a SME RODINA, podávam návrh zaradiť body schváleného programu č. 72 (tlač 265), to je zákon o rozpočtovej zodpovednosti, a bod č. 73 (tlač 839), to je zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ako posledné body na záver tejto schôdze Národnej rady po všetkých prerokovaných aj prepadnutých bodoch.
Odôvodnenie - svoj návrh odôvodňujem tým, že v súčasnosti ešte stále prebiehajú diskusie k uvedeným návrhom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.2.2022 16:28 - 16:35 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Tak ešte raz, vážené kolegynky, kolegovia, pán minister, dovoľte mi pár poznámok ku návrhu zákona o centrálnom registri účtov. Hlavným cieľom tohto návrhu zákona je transpozícia čl. 32a Smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2018/843 z 30. mája 2018, ktorou sa mení Smernica EÚ z roku 2015/849 o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu. Je to tzv. piata ANO smernica. Takisto tiež transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 2019/1153, ktorou sa stanovujú pravidlá uľahčovania využívania finančných a iných informácií na predchádzanie určitým trestným činom, ich odhaľovanie, vyšetrovanie alebo stíhanie.
V návrhu zákona, v predloženom návrhu zákona sú tiež zohľadnené odporúčania MONEYVAL-u, čo je výbor expertov na hodnotenie opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, ktorý pôsobí ako stály monitorovací orgán Rady Európy, ktoré teda vyplývajú z jeho piatej hodnotiacej správy o vykonávaní opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu v Slovenskej republike, a tak isto aj revidované odporúčania finančného akčného výboru skupiny G7, tzv. FATF, z februára 2012, ktoré reagujú na neustály vývoj v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Predložený návrh zároveň reflektuje aj požiadavky Európskej komisie na nesprávnu transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2015/849 o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu.
Zo všetkých týchto vyššie uvedených smerníc vyplynula požiadavka na zriadenie nejakej formy centralizovaného automatizovaného mechanizmu, ktorý umožní oprávneným orgánom verejnej moci, ktorých okruh vychádza z informačnej smernice, napríklad finančná spravodajská jednotka, orgány činné v trestnom konaní, súdy v trestnom konaní, ale aj spravodajské služby, ktoré im teda umožňuje včasnú identifikáciu majiteľov a disponentov bankových účtov alebo platobných účtov, vrátane bezpečnostných schránok, čo je nevyhnutým predpokladom zvýšenia efektivity pri predchádzaní, odhaľovaní, vyšetrovaní alebo stíhaní páchateľov závažných trestných činov, respektíve, a čo je častokrát ešte dôležitejšie, následného zaistenia majetku a výnosov z tejto trestnej činnosti. O potrebnosti boja proti praniu špinavých peňazí, resp. boju proti celkovej trestnej činnosti nie je aleže absolútne žiadna pochybnosť. Všetci vnímame, čo všetko sa na Slovensku dialo. Vnímame to z výsledkov práce orgánov činných v trestnom konaní, už pomaly aj z právoplatných rozhodnutí súdov. Je jednoznačné, že jasné, zmysluplné a funkčné pravidlá sú nevyhnutne potrebné.
Treba však na rovinu povedať a nezabudnúť na to, že prijímané pravidlá zároveň prinášajú aj komplikácie pre všetkých, pre banky, firmy, občanov, aj pre politicky exponované osoby a ich rodinných príslušníkov. Je potrebné veľmi citlivo voliť riešenia, tak, aby sme s vodou z vaničky nevyliali aj dieťa. Preto celý proces prijímania zákona o centrálnom registri účtov je o nájdení najlepšieho riešenia medzi efektívnymi pravidlami boja proti podvodom, ale zároveň čo najmenšieho alebo čo i najmenšieho vplyvu na bežné fungovanie. Zároveň je veľmi potrebné zachovať aj bankové tajomstvo a maximálne rešpektovať ochranu osobných údajov osôb.
Z dvoch možných základných alternatív bolo rozhodnuté o zriadení centrálneho registra účtov. Druhá možnosť je tzv. vyhľadávací systém. Táto alternatíva oproti teda tomu vyhľadávaciemu systému v sebe kumuluje niekoľko výhod. Ide predovšetkým o rýchlosť a bezpečnosť získania informácií. Takisto jednoduchosť zasielania dopytov, vylúčenie potreby formou plošného dopytu oslovovať všetky finančné inštitúcie, len na Slovensku je vyše dvadsať bánk, a nie sú teda tak banky nútené prijímať nákladné, personálne a technické opatrenia zaručujúce aspoň čiastočne prijateľné časové limity pre vybavenie dopytu oprávnených orgánov.
Od pôvodného a poviem to, že absolútne neakceptovateľného návrhu, ktorý napríklad obsahoval denné zasielanie všetkých zostatkov všetkých účtov do registra, sa rokovaniami so všetkými zainteresovanými, samozrejme s ministerstvom vnútra a teda hľadaním kompromisov, podarilo nájsť akceptovateľné riešenie tak, ako ho tu aj pán minister prezentoval. Toto je veľmi kľúčové povedať, že skutočne sa všetci zainteresovaní, banky, ministerstvá, či financií, či vnútra, sa skutočne v priebehu celého legislatívneho procesu hľadali riešenia, kompromisy tak, aby to celé fungovalo, čo najlepšie.
A aby som teda nezabudol, predkladaný návrh prináša aj zmenu v zákone o bankách, ktorými sa previaže navrhovaná právna úprava o centrálnom registri účtov správnou úpravou bankového tajomstva a zefektívni sa komunikácia medzi bankami a orgánmi oprávnenými žiadať údaje. Návrh zákona takisto obsahuje súvisiace zmeny v zákone o cenných papieroch a v zákone o finančnej správe.
Veľmi pekne ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis