Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené dámy a páni, vážený pán navrhovateľ, chcel by som vám povedať niekoľko takých príkladov alebo príbehov, ktoré sa udiali v súvislosti s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny, a vy si zvážte, že akým spôsobom sa v jednotlivých prípadoch konalo a vyvodzovala zodpovednosť.
Ako prvé chcem reagovať na predmetný prípad, o ktorom hovoril pán poslanec Richter. Chcel by som...
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené dámy a páni, vážený pán navrhovateľ, chcel by som vám povedať niekoľko takých príkladov alebo príbehov, ktoré sa udiali v súvislosti s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny, a vy si zvážte, že akým spôsobom sa v jednotlivých prípadoch konalo a vyvodzovala zodpovednosť.
Ako prvé chcem reagovať na predmetný prípad, o ktorom hovoril pán poslanec Richter. Chcel by som zrekapitulovať fakty, ktoré sa udiali.
20. augusta 2021 presne o 10.43 hod. som dostal informáciu o tom, že na Úrade práce v Pezinku identifikovali podozrivé platby, ktoré sa javia ako podvodné. V ten istý deň 10.56 hod. som telefonoval ministrovi vnútra, kde som ho informoval o tejto skutočnosti a požiadal som ho, aby určil kontaktnú osobu, s ktorou bude riaditeľ Úradu práce v Pezinku, ktorú mi tieto skutočnosti oznámil, komunikovať. 11.45 hod. som na základe odporúčania ministra vnútra, 11.40, čiže do hodiny som komunikoval s vtedajším policajným prezidentom pánom Kovaříkom, informoval som ho o skutočnostiach, ten poslal príslušné policajné orgány, dal ich do kontaktu s riaditeľom úradu práce a ešte v ten istý deň bolo podané prvé trestné oznámenie. To znamená, konal som do hodiny od prvej informácie o tom, že takéto podozrivé platby existujú. Do hodiny.
Od 23., to znamená, toto bol piatok, o ktorom hovoríme, od 23. do 30. 8. prebehla kontrola, kompletná, na Úrade práce v Pezinku, aby boli identifikované všetky podozrivé platby, ktoré by ešte mohli byť identifikované. Na základe toho bolo 30. večer alebo v popoludňajších hodinách podané druhé trestné oznámenie, doplnené niekoľko sto strán dokladov, dôkazov, informácií, a toto trestné oznámenie, druhé doplnené, bolo 31. prijaté.
1. 9. 2021 som vymenil generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ako správne citoval pán navrhovateľ, nie preto, že by som si myslel, že dovtedajší bol zapletený v týchto podvodoch, keby som si to myslel, tak sám naňho dám trestné oznámenie, ale preto, keďže sa jedná o podvod závažných rozmerov a rozsahu, aby nevznikla žiadna pochybnosť, že by niekto mohol akýmkoľvek spôsobom zakrývať alebo manipulovať s čímkoľvek. A nový generálny riaditeľ v septembri vykonal kompletnú kontrolu všetkých platieb, ktoré by sa mohli javiť podobné ako tie pezinské, po celom Slovensku. Identifikovali 339 takýchto platieb, všetky boli skontrolované, s výnimkou tých pezinských, všetky ostatné sa ukázali ako reálne. To znamená, boli vyplatené oprávnene.
Zároveň v priebehu septembra bol, bola ukončená spolupráca so všetkými osobami, ktoré boli podozrivé v tom, že by na tom podvode mohli participovať.
Po ďalšie chcel by som vás informovať, že boli, samozrejme, vykonávané aj kontroly vopred, nielen námatkové kontroly ex post, ktoré aj prišli na to, že takéto podozrivé platby existujú. To znamená, na základe nastaveného systému kontroly boli tieto platby identifikované. Ale chcem vás informovať, tak ako som vás informoval na výbore, napriek tomu opakujete stále nekorektnú informáciu, že existujú dva konkrétne pokyny generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny z 26. 11. 2020, ktorý bol cez systém DMS posielaný 27. 11., podľa mojich informácií, o tom, kde sa vyslovene ukladá vykonávať konkrétnu kontrolu, nie formálnu kontrolu, ale konkrétnu kontrolu jednotlivých skutočností, spisov, vysvetľuje sa, ako sa majú konať. A existuje pokyn alebo usmernenie platné od 1. 1. 2021 Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sa konkrétne popisuje, ako sa tá kontrola má vykonávať a že sa má vykonávať, fyzicky sa má preverovať, nie formálna kontrola, či spĺňa formálne náležitosti, ale podľa § 70. Čiže, samozrejme, aj v tomto prípade alebo v týchto prípadoch kontrola bola vykonaná.
V čom bol problém? V tom bol problém, že dotknuté osoby sfalšovali žiadosť, kontrola prebehla, indikovala, že je problém, sfalšovali výsledok kontroly a sfalšovali ešte aj podpisy na plaťáku. Nie krížová kontrola štyroch očí, tak ako je to v bankách. Tu bola krížová kontrola dokopy desiatich očí, to znamená, 5 ľudí to videlo. Ale keď niektoré osoby vedeli, pretože museli vedieť, že ten systém ich odhalí a aj ich odhalil, do niekoľkých týždňov ich odhalil, že tie platby sa ukázali ako, ako mylné, nie mylné, ako proste pochybné a nesprávne, tak ten systém ich identifikoval a oni o tom museli vedieť, že ich to identifikuje. Čiže ten systém kontroly nastavený bol a zafungoval. Kvôli tomu bolo zabránené pravdepodobne potenciálne iným škodám.
A ešte raz opakujem, že nemám informáciu alebo informácie o počte firiem a aj o platbách, aj o sumách je iná ako tá, čo bola zverejnená. Nespochybňujem, možno polícia v nejakom ďalšom šetrení proste identifikovala nejaké iné problémy, ale čo sa týka Úradu práce v Pezinku, tie informácie, ktoré boli zverejnené z hľadiska počtu firiem a z hľadiska vyplatenej sumy, nesedia podľa mojich informácií.
Opakovane hovoríte, pán poslanec, že sme zatajovali veci. My sme nezatajovali žiadne veci, my sme rozmýšľali, že to zverejníme okamžite, ako sme to zistili na konci augusta. Ale po dohode príslušných ľudí, to znamená riaditeľa Úradu práce v Pezinku a potom aj nového generálneho riaditeľa ústredia s orgánmi činnými v trestnom konaní sme boli požiadaní, aby sme, pokiaľ možno, čím dlhšie neuverejnili ani jednu vec o tomto, pretože tam prebieha vyšetrovanie. A až presne v ten deň, keď som mal tlačovú konferenciu a keď som prišiel na výbor, sme dostali povolenie od orgánov činných v trestnom konaní, že môžme v istom rozsahu informovať, v takom, aby sme čo najmenej ohrozili vyšetrovanie. Čiže akonáhle sme dostali súhlas na informovanie, hneď sme informovali.
A teraz, vážené panie poslankyne, páni poslanci, aby ste si urobili trochu kontext, čo sa týka vyplácania pandemickej pomoci v Európe, ktorá vo veľkej väčšine krajín bola vyplácaná na čestné vyhlásenia práve kvôli tomu, čo vy ste kritizovali, že ako sa pomoc pomaly vypláca, no tak vo všetkých krajinách sa vyplácala na čestné vyhlásenie práve kvôli tomu, aby sa mohla vyplatiť čo najrýchlejšie.
Keď robili ešte v rok 2020 námatkovú kontrolu v Česku tých vyplatených platieb, tak identifikovali, že až 1/3 platieb môže byť chybných. To neznamená, že vo všetkých prípadoch ide o podvod, ale jednoducho proste tie platby boli vykázané, že môžu byť neoprávnené. V Nemecku len do februára, a to teda nikto asi nepochybuje, že Nemecko je zorganizovaná, systematizovaná krajina, len do februára tohto roku, viete, koľko chybných platieb alebo, alebo podvodných platieb, alebo podozrivých platieb, že ide o podvody, bolo zidentifikovaných? 25-tisíc. 25-tisíc platieb. Asi ste zachytili, že koľko národný audítorský úrad vo Veľkej Británii zidentifikoval, že aká je suma asi podvodných platieb pandemickej pomoci v Británii, 9 miliárd eur. Deväť miliárd eur vo Veľkej Británii. Žiaľ, pri takomto objeme pomoci, ak je vyplácaná na, z veľkej časti na čestné vyhlásenia, ktoré, tie dáta, pokiaľ možno, overujeme, to znamená, že daňový úrad, Sociálna poisťovňa, nelegálna práca, zdravotné poistenie, ďalšie skutočnosti, ktoré sa dajú rýchlo overiť, samozrejme, že sa overujú. Ale nie všetko v takej rýchlosti, dokopy to bolo 1,4 mil. platieb, dokopy sme podporili zhruba asi 5 mil. výplat doteraz, mesačných výplat. Tak všetko ani v týchto, nazvime to, že oveľa dlhšie fungujúcich krajinách z hľadiska nejakých systémov nedokázali identifikovať.
Teraz by som chcel prejsť k takým iným príkladom, keďže som zachytil z vyjadrení navrhovateľov, že je tu problém so systémovou kontrolou, mimochodom, NKÚ nepovedalo, že je problém s vyplácaním prvej pomoci, NKÚ sa vyjadrilo úplne jasne, že išlo o iné, iný systém kontroly na ministerstve, mimochodom, pán navrhovateľ, ktorý ste nastavovali vy (reakcia navrhovateľa) a opravili a opravili sme a opravili sme to. Nemali ste pandémiu, pán poslanec. A opravili sme aj na základe NKÚ ten systém kontroly.
Ale teraz sa chcem opýtať, pán poslanec, keď sa tu bavíme o tom, ako je nastavený systém kontroly, poviem vám taký príbeh. Bolo treba na ministerstve práce rozdeliť 50 mil. eurofondov. Rozmýšľali múdri ľudia na ministerstve, ja nevravím, že vy, že ako ich tak prerozdeliť. Tak ich napadlo, že urobme to tak, že kto prv príde, ten prv melie. To znamená, keď niekto splní podmienky, tak podľa poradia, jak sa prihlásia, to pridelíme. A, čuduj sa svete, nejaký mudrák vymyslel, že najlepšie by bolo spustiť tento projekt 31. decembra 2015, na Silvestra o jednej hodine ráno. A predstavte si, boli ľudia, ktorí proste bdeli, lebo rozmýšľali nad tým, že na Silvestra, čo by som tak asi robil, pozriem si, či náhodou nespustia projekt na 50 mil. A spustili. (Smiech v sále.) Spustili.
No ale čo keby náhodou, čo keby náhodou sa niekto aj našiel, že by sa prihlásil do takéhoto projektu, no tak tam bola druhá podmienka, že bolo treba doručiť žiadosť nielen elektronicky, ale aj písom... ale aj teda akože ručne, vecne. Zhodou okolností tá podateľňa bola otvorená iba do 11.30. Ale veď keď si to o jednej v Sobranciach všimnete, vyplníte žiadosť, sadnete do auta, o jedenástej flekujete pred ministerstvom. Na Silvestra.
A ja sa pýtam, aká bola vyvodená zodpovednosť voči tým, ktorí takéto, takéto rozdeľovanie eurofondov pripravili? A znovu, tak ako ste vy povedali, pán poslanec, ja netvrdím, že je tu trestnoprávna zodpovednosť, to nech naozaj riešia orgány. Žiadna zodpovednosť nebola vyvodená.
Druhá vec, na ktorú chcem, pán poslanec, upozorniť, keď sa bavíme o rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny, korekcie, čo sa týka rezorta (rezortu, pozn. red.) práce, sociálnych vecí a rodiny, čo sa týka eurofondov, sú zatiaľ to riziko vo výške 27,44 mil. eur. Dokonca, pán poslanec, v januári 2020 tesne pred pandémiou bolo vyplácanie eurofondov pozastavené. Jaká bola vyvodená zodpovednosť? Jaká bola? Ja netvrdím, že vy ste ich ukradli, aby bolo jasné, pán poslanec. Aká bola systémová kontrola? Akú systémovú kontrolu ste mali nastavenú, keď na Silvestra rozdávali eurofondy alebo tuto, alebo v eurofondoch bola korekcia 27,44 mil., alebo hrozí korekcia. Aká bola vyvodená zodpovednosť?
Po ďalšie, čo chcem povedať. Keď sa bavíme o systémovej kontrole, lebo všimol som si, že pán poslanec Vážny na výbore rozprával o tom, že to je systémové zlyhanie a to sa predsa nemôže stať, musí byť nastavená taká systémová kontrola, že jednoducho niektoré veci sa nemôžu stávať. Tak si predstavte, kolegovia, kolegyne, že na ústredí Sociálnej poisťovne v pekne oddelených priestoroch na 13 serveríkoch za štátne peniaze za elektrinu štátna klimatizácia bzučala, aby sa serveríky nezavarili, ťažili na ústredí zamestnanci bitcoin. A ja sa pýtam, jako bola nastavená systémová kontrola? Jako bola nastavená systémová kontrola?
A viete, prečo som to doteraz nevyťahoval? Pretože neverím, že pán poslanec Vážny, mohol by som mu vytýkať neviem čo všetko, mýto, neviem, bla, bla, bla, neverím, že organizoval ťaženie bitcoinu na ústredí Sociálnej poisťovne. Iba hovorím, že proste sa môže stať, že niektorí zamestnanci sú tak šibnutí a šialení, že si myslia, že na takéto veci sa nepríde. No samozrejme, aj na to sa prišlo. A jakú systémovú zodpovednosť vyvodil pán poslanec Vážny? Žiadnu nevyvodil.
Chcem sa dostať ešte ďalej, aby sme si povedali tie príklady. Hovorili ste, že sociálny dialóg nefunguje. Ja vám poviem, ako fungoval na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny sociálny dialóg. Konkrétne centrum sociálneho dialógu si najalo expertku za 60-tisíc eur pani ministerku Tomanovú, ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny, a jej štátnu tajomníčku za 77-tisíc eur a ony rozvíjali sociálny dialóg. To bol taký dialóg medzi nimi, že tak fungoval ten sociálny dialóg za dokopy 137-tisíc, že ja vám garantujem, že takýto sociálny dialóg na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny dnes nefunguje. To len aby sme si tu povedali, že aké veci sa dejú.
Keď sa bavíme o absurdnostiach už, pán poslanec, aby sme si to teda vyjasnili, za pani Tomanovej, a teda SMER-u na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny sa dalo 200-tisíc eur za preškolenie barmanov na vizážistov, z eurofondov. Ja sa pýtam, kde bola systémová kontrola? Kde bola systémová kontrola?
A čo som, ako keď už som si teda zisťoval veci, tak teda, prosím vás pekne, my sme zaplatili, teda myslím ako rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, nie my, v minulosti za SMER-u 24 500 eur, aby sme zmerali IQ tridsiatim Rómom. (Smiech v sále.) Tak to asi ani neviem, že z akého projektu sme akože toto vyplácali.
A ešte raz, aby ste rozumeli, pán navrhovateľ, ja to teraz nehovorím preto, že by som vám osobne chcel vytýkať, že vy za toto môžete alebo, alebo to organizujete, alebo niečo. Iba hovorím, že ľudská vynaliezavosť, žiaľ, v takýchto veciach je šialená a chcem si predstaviť, ako systémovo ste kontrolovali v minulosti takéto veci. Mám tu pripravených desiatky takýchto príkladov.
Ale ja som vám vďačný, že ste dali návrh na moje odvolanie, pretože v tom zhluku pandemických vecí, ktoré neustále musíme riešiť, čo sa týka pomoci ľuďom, som mal aspoň dôvod nájsť si čas a zrekapitulovať si, v čom všetkom sme za ten rok a pol ľuďom pomohli. A chcel by som to zrekapitulovať vám, ale aj kolegyniam a kolegom poslancom, ale aj ľuďom, aby sme to mali zrekapitulované.
Takže ako pomoc na ochranu pracovných miest sme spolu doteraz vyplatili z rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny 2 423 900 668 eur. To je obrovský objem pomoci. Z toho na mzdy zamestnancov 1,546 mld., na SZČO 549 mil., materským školám na udržanie pracovných miest, to znamená tým učiteľkám najmä, 60 mil., základným umeleckým školám 16 mil., odloženie odvodov v roku 2020 bolo 59 800 000, odloženie odvodov v tomto roku 42 mil. eur, na vytvorenie nových pracovných miest na jeseň minulého a na jeseň tohto roku sme vynaložili ako aktívnu politiku trhu práce 150 mil. eur, 43 100 nových pracovných miest.
Čo sa týka pomoci ľuďom v núdzi. Spolu 330 880 066 eur doteraz vyplatených. Predĺžená pomoc v nezamestnanosti 72 820 000, SOS dotácia 77 000 poberateľov, 82 mil. eur vyplatených, humanitárna pomoc právnickým osobám 5 538 000, z toho 3 930 000 bol ten tzv. infekčný príplatok, ktorý sme vyplácali pre zariadenia sociálnych služieb. Pomoc v hmotnej núdzi 169 mil. eur. Pomoc rodinám viac ako pol miliardy, pandemická OČR-ka 190 mil., predĺžený rodičovský príspevok 50 mil., pandemický prídavok 100-eurový jednorazový 70 mil., pandemický prídavok, to je tých 333 eur pre deti v hmotnej núdzi, viac ako 5 mil., pandemická PN-ka takmer 190 mil. eur.
Čo sa týka, sociálnym službám celková pomoc 40 528 000 eur. V prvej vlne odmeny zamestnancov doteraz 22 mil. V druhej vlne, tá sa vypláca, doteraz vyplatených 4 mil., pomoc na neobsadené lôžka 13 mil., pomoc s výživovými doplnkami, to je ten vitamín E, 1 381 000, COVID úrazový príplatok 2 700 000, spolu 3 mld. 299 mil. eur, 3 mld. 299 mil. eur.
A teraz by som len chcel povedať dvadsať faktov o pomoci ľuďom v rokoch 2020 a 2021.
Začal by som tým, že aj vo svojom príhovore pán navrhovateľ ste mňa, nás kritizovali, že v takejto veľkej kríze musí byť tá pomoc vyššia. Tak si urobme porovnanie toho, ako postupujeme v kríze my a ako postupovala vláda SMER-u v kríze v rokoch 2008 až 2010. Urobil som také porovnanie prvých 18 mesiacov, alebo prvého roku a pol v kríze a urobil som porovnanie iba peňazí, ktoré boli vyplatené na udržanie alebo vytvorenie nových pracovných miest.
Takže od apríla do októbra, od apríla 2020 do októbra 2021 sme vyplatili 2,1 mld. na udržanie pracovných miest a viac ako 150 mil. na vytvorenie nových pracovných miest. Čiže za rok a pol od začiatku krízy 2,25 mld. eur. Vláda SMER-u od septembra 2008 do apríla 2010, čiže v prvom roku a pol, skúste si tipnúť, koľko vyčlenila na podporu pracovných miest. A práve na tripartite, pán poslanec, na tripartite bol analytický materiál, kde sa to zhodnotilo v tom čase, celkovo 284 mil. Čiže naša vláda vyplatila na pomoc ľuďom v prvom roku a pol od začiatku ekonomickej krízy osemkrát viac peňazí ako vaša.
Druhý fakt. Aj vďaka tomu, že sme naozaj vyplatili značný obnos peňazí, napriek najväčšej ekonomickej kríze od druhej svetovej vojny, po roku a pol krízy je nezamestnanosť na úrovni 7,1 %, presnejšie 7,09 % v septembri. Čo znamená 190-tisíc disponibilných nezamestnaných. Po prvom roku a pol v tej kríze v 2008 až 2010 bola nezamestnanosť 12,52 a 336-tisíc disponibilných nezamestnaných. Ale budem férový, nežonglujem číslami, začínali ste z vyššej pozície. Takže celkovo za ten prvý rok a pol od krízy za vlády SMER-u narástla nezamestnanosť o 140-tisíc ľudí, za prvý rok a pol našej vlády narástla nezamestnanosť o 49-tisíc ľudí.
Čiže keď urobíme ten rozdiel, koľkým ľuďom sme pomohli, o koľko viac ľuďom sme pomohli udržať prácu vďaka tomu, že sme dali oveľa viac finančných prostriedkov na pomoc ľuďom, tak je to 91-tisíc ľudí. To je mesto Prešov, keď si predstavíte mesto Prešov, o toľko viac nezamestnaných bolo po roku a pol krízy za vlády SMER-u.
Po tretie. SMER od roku 2010 sľuboval vyplatenie trinásteho dôchodku, štyri roky ste vládli úplne sami. Nakoniec sme to museli urobiť my, napriek tomu, že ste nám nenechali ani euro na to, našli sme ďalšie peniaze a v roku 2020 sme vyplatili a v tomto roku už vyplácame najvyšší trinásty dôchodok v histórii Slovenska, dokopy viac ako 300 mil. eur. A v porovnaní s vaším posledným vyplateným vianočným príspevkom, človek s priemerným dôchodkom dostane 2,5-násobne viac, namiesto čosi vyše 80 eur viac ako 200 eur.
Po štvrté. V tom trinástom dôchodku, ktorý navrhoval SMER, ste navrhovali vyplatiť 150-tisíc invalidom 210 eur ako trinásty dôchodok. Viete, koľko sme vyplatili a vyplácame my ako trinásty dôchodok? 150-tisíc invalidom? 300 eur. Nezaslúžia si práve títo ľudia, nie sú tí, keď tu rozprávate o sociálnom štáte, tí najodkázanejší, ktorí by mali dostať najvyššiu pomoc vo forme toho trinásteho dôchodku? A my im ju dávame.
Po piate. SMER sľuboval vyplatiť 18-tisíc sirotám, viete, koľko trinásty dôchodok? 138 eur. Viete, koľko im vypláca táto vláda? 300 eur, pretože sú to tí sociálne najodkázanejší, tým sme chceli pomôcť najviac.
Po šieste. Keď sa bavíme o sociálnom štáte, vy ste vaším zákonom, pán poslanec, diskriminovali potenciálne až 140-tisíc žien pri odchode na dôchodok a my sme museli napriek pandémii prijať zákon o ich odškodnení, prijali sme ho, chvalabohu, minulý rok a doteraz sme už odškodnili fyzicky, 47-tisíc z nich už bolo odškodnených.
Po siedme. Keďže ten sociálny systém bol deravý, tak v čase pandémie sme zaviedli SOS dotáciu, na základe ktorej môže dostať finančnú pomoc štátu aj taký človek, ktorý nedosiahne na žiadnu systémovú pomoc. A doteraz desiatky tisíc ľudí ju už dostali a vyplatili sme viac ako 80 mil. eur.
Po ôsme. Napriek všetkým vašim kuvičím rečiam sme nielenže nezastavili vyplácanie príspevku na stravu detí, ale zvýšili sme ju z euro 20 na deň na euro 30 a dali sme ľuďom na výber, aby si mohli vybrať aj finančný príspevok, ktorého výhoda je v tom, že ho poberajú vo forme zvýšeného daňového bonusu aj cez prázdniny. Čiže nielen desať mesiacov, ale dvanásť mesiacov do roka.
Po deviate. Zrušili sme doplatky za lieky pre deti do 6 rokov, pre osoby s ŤZP a pre dôchodcov. Veď to ste mohli desať rokov urobiť, keď hovoríme o sociálnom štáte. A napriek pandémii, napriek tomu, že štátny rozpočet je napnutý, tak sme to urobili.
Po desiate. Znížili sme na polovicu zrážky, ktoré môžu exekútori mesačne zrážať zo mzdy alebo z dôchodku, v priemere je to na polovicu. Pomohli sme tak takmer miliónu ľudí ušetriť desiatky až stovky eur mesačne v ich rodinných rozpočtoch práve teraz, keď to najviac potrebujú, od 1. januára to bude platiť. Chcem upozorniť, že medzi týmito ľuďmi je aj 33-tisíc exekvovaných dôchodcov, ktorých ste spomínali, že potrebujú pomoc, takže rušíme doplatky za lieky, znižujeme splátky, ktoré musia platiť exekútorom.
Po jedenáste. Vyplatili sme jednorazový zvýšený rodičovský prídavok vo výške 100 mil. eur na každé dieťa do 18. roku a 333 eur pre každé dieťa v hmotnej núdzi.
Po dvanáste. Zaviedli sme tehotenský príspevok 200 eur každej mamičke od 4. mesiaca tehotenstva, uprostred pandemickej krízy, keď je štátny rozpočet napnutý, práve kvôli tomu, že chceme pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú, tak sme to zaviedli a zrealizovali. Doteraz sme pomohli už 19-tisíc mamičkám a vyplatili sme im viac ako 20 mil. eur.
Zaviedli sme dotáciu na podporu rodiny, ktorá v tomto štáte neexistovala, a okrem iného už sme pridelili dotáciu na výstavbu rodinných inkluzívnych areálov Rodinka viac ako 60 obciam, mestám a občianskym združeniam alebo cirkvám. Do konca roka pridelíme dotáciu na výstavbu ďalších 40 detských ihrísk.
Po štrnáste. Zvýšili sme príspevok na opatrovanie zo 430 eur v roku 2020 na 508 eur od 1. júla 2021. Čiže celkovo sme navýšili príspevok na opatrovanie o 18 %, o 78 eur uprostred pandémie, pán poslanec.
Po pätnáste. Zvýšili sme príspevok na osobnú asistenciu zo 4,18 eura na hodinu v roku 2020 na 4,82 eur na hodinu v roku 2021 od 1. júla. To je v priemere o 90 eur mesačne na jednu osobou, ktorá potrebuje osobnú asistenciu. Viac ako o 15 % sme zvýšili tento príspevok.
Po šestnáste. Toto by som chcel podčiarknuť, zvýšili sme príspevok na pomoc pre týrané deti, ženy a pre ľudí bez domova zo 150 eur na 250 eur mesačne. Pán poslanec, tento príspevok ste od roku 2012 ani raz nezvýšili, preto sme ho zvýšili o 67 %. To sú tí, to sú tí najnúdznejší, to je krízová intervencia tých, ktorí potrebujú najviac pomôcť, preto sme ho zdvihli o 100 eur.
Po sedemnáste. Zvýšili sme finančný príspevok na poskytovanie sociálnych služieb v pobytových zariadeniach v šiestom stupni odkázanosti z 546 eur na 654 eur. To znamená o 20 %, o 108 eur sme zvýšili tento príspevok. Finančný príspevok na poskytovanie ambulantných služieb v šiestom stupni odkázanosti z 364 eur na 436 eur od roku 2022, o 72 eur, o 20 % sme zdvihli tento príspevok. Zvýšili sme minimálnu mzdu z 580 na 646 eur, celkové zvýšenie o 66 eur, čiže o viac ako 10 %.
A keď ste tu hovorili, pán poslanec, o útokoch na živiteľov rodín, tak vás chcem informovať, že priemerná mzda sa napriek pandémii v druhom kvartáli 2021 podľa Štatistického úradu, nevymysleli sme si to my, zvýšila medziročne najviac za posledných sedemnásť rokov, to znamená na 1 202 eur, to je nominálna mzda. A reálna mzda očistená o infláciu vzrástla o 8,1 %, čiže reálna mzda, priemerná, tak vzrástla o 88,1 euro, uprostred pandémie po očistení od inflácie.
Vážený pán poslanec, začnem alebo skončím, nemôžem ukázať vizuálnu pomôcku, takže ju iba prečítam. Hovorili ste o rodičovskom bonuse, aký je to diskriminačný, nesystémový prvok, mimochodom, tá novela zákona o sociálnych službách, ktorá je v, ktorá dnes prešla vládou, nie je o dôchodkovej reforme, to znamená, tam sa nerieši ani dôchodkový bo... ani dôchodkový, á, rodičovský bonus, ani žiadne ďalšie dôchodkové veci. Ale chcem vás informovať, že v našom dôchodkovom systéme ste roky tolerovali absolútnu nespravodlivosť v tom, že žena bez detí, keď bereme rok 2023, tak jej plánovaný dôchodok bude na úrovni približne 712 eur. Žena s jedným dieťaťom, ktorá musela niečo obetovať aj z toho ekonomického hľadiska, mala nižší príjem, má plánovaný dôchodok 665 eur, to znamená o 47 eur nižší, žena s dvomi deťmi o 80 eur nižší, žena s troma deťmi o 184 eur nižší a žena so štyrmi deťmi o 246 eur nižší dôchodok. Ja túto nespravodlivosť nemienim tolerovať.
A ak si niekto myslí, že som nejako osamotený v tomto, ako je ten dôchodkový systém nastavený, tak by som chcel upozorniť, že v tomto roku v Českej republike schválili rodičovský bonus 500 českých korún pre dôchodcu za každé vychované dieťa a nová vládna koalícia, ktorá vyhrala voľby, chce zaviesť rodičovský bonus presne podobným spôsobom ako my tak, aby 1 % zo svojich, zo svojho vymeriavacieho základu mohol odviesť, aby mohlo odviesť pracujúce dieťa pre svojich rodičov alebo pre svojich starých rodičov. V takýchto opatreniach, ktoré ja považujem za dobré a spravodlivé, budeme pokračovať.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis