Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

2.12.2021 o 14:13 hod.

Bc.

Milan Krajniak

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

2.12.2021 14:54 - 14:54 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, položili ste veľmi dobré otázky, len nesprávnemu človeku. Asi by bolo lepšie, keby ste sa pýtali svojho poslaneckého kolegu pána poslanca Richtera, ktorý v tom čase bol ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. Ale považujem tie otázky za legitímne, a preto som sa, samozrejme, po tom, čo to oznámenie o tej pokute bolo zverejnené, tak som sa zisťoval na ministerstve a chcel som sa opýtať, že prečo to takto bolo urobené. Len som zistil, že sa nemám koho, lebo vlastne všetci tí ľudia, ktorí nejakým spôsobom sa podieľali na takomto spôsobe verejného obstarávania, už na ministerstve akosi nepracujú. A napriek tomu som teda zhromaždil dostupné informácie na základe podkladov, ktoré sme našli, ktoré by som vám rád teraz sprostredkoval.
To verejné obstarávanie zákazky s nízkou hodnotou podľa § 117 zákona o verejnom obstarávaní bolo vyhlásené 23. 4. 2019. Podľa mojich informácií predchádzajúce verejné obstarávanie na stravné lístky a prípadne na ten elektronický systém, keďže stravné lístky môžu byť aj v kartovej alebo elektronickej podobe, sa udialo v roku 2015. Čiže predpokladám, že každé štyri roky sa konalo verejné obstarávanie. To predchádzajúce verejné obstarávanie bolo robené teda na dve, na súčasť dvoch vecí, to znamená na stravné lístky a na nejaký elektronický spôsob, ktorým môžu byť tie stravné lístky zúčtovávané alebo dávané na kartu jednotlivým zamestnancom. V roku 2019, po tých štyroch rokoch, keď zrejme uplynula doba, na ktorú bola tá zmluva robená, však bol zvolený iný spôsob. A toto vytýkal aj Úrad pre verejné obstarávanie, že prečo ministerstvo v roku 2019 nepostupovalo rovnako ako štyri roky predtým, v roku 2015. Ale vtedy niekto vymyslel vec, o ktorej zákonnosti alebo nezákonnosti pravdepodobne sa ešte bude diskutovať. To by som teraz nechcel nejako špecifikovať, lebo Úrad pre verejné obstarávanie dal aj v tejto súvislosti trestné oznámenie a my sme odovzdali príslušným orgánom vlastne podklady k tomu verejnému obstarávaniu. Niekto vymyslel spôsob, nazvime to že šikovný, ako obísť verejné obstarávanie, to klasické, to znamená predkladanie ponúk s viacerými záujemcami, ale keďže obstarávalo iba tzv. kontraktačný systém, tak to bola zákazka s nízkou hodnotou a bolo možné ju obstarať, teraz to poviem ľudovo, oficiálne sa to volá zákazka s nízkou hodnotou, a bolo ju možné teda obstarať tak, že sa oslovili konkrétni záujemcovia a ten s najnižšou sumou vyhral.
Podľa mojich informácií teda v tom istom čase zrejme vypršiavali v našom štáte zmluvy s viacerými veľkými zamestnávateľmi, ktoré, teda štátnymi alebo verejnoprávnymi zamestnávateľmi, ktoré, samozrejme, potrebovali takéto stravné lístky. A podobný spôsob obstarania, aspoň teda podľa informácií, ktoré mám, bol napríklad zvolený v Slovenskej pošte, v Železničnej spoločnosti Slovensko, v Tipose, vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, v Sociálnej poisťovni, na Úrade vlády a na veľa ďalších inštitúcií. Keďže som nemal možnosť sa rozprávať s tými osobami, ktoré na ministerstve práce v tom čase za bývalého vedenia to verejné obstarávanie realizovali, tak verte, že toto, čo hovorím, je taký môj uzáver alebo úsudok, keď som si rekonštruoval, že ako to asi vzniklo. Čiže zhruba v tom roku 2019 prebehlo takpovediac na viacerých inštitúciách verejné obstarávanie takouto formou, ktoré, pokiaľ mám informácie, ani neevokovalo, žiadnym spôsobom to konkurenčné prostredie sa nemohlo dozvedieť, že tuto ideme obstarávať stravné lístky v celkovej hodnote desiatok miliónov eur alebo teda minimálne veľkých miliónov eur, preto sa, samozrejme, pravdepodobne neprihlásili a preto mohol vyhrať vopred určený záujemca. To znamená, že tých 20 miliónov, na ktoré sa pýtate, aby som to zjednodušil, to bola suma, ktorá za obdobie, ak sa nemýlim, február 2020 až do mája 2021, to bolo to skúmané obdobie, ktoré skúmal Úrad pre verejné obstarávanie, bola akoby vyfakturovaná dodávateľom za stravné lístky, ktoré boli spotrebované zamestnancami ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a ďalšími organizáciami.
Skryt prepis
 

2.12.2021 14:25 - 14:25 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Pán poslanec, keďže aj mne ľudia takéto otázky podobného typu dávajú, tak som sa pýtal pána ministra školstva, aby som to pochopil a vedel vám zreprodukovať. Čiže riaditeľ školy so súhlasom zriaďovateľa a prípadne po konzultácii s regionálnym hygienikom môže upraviť ten režim tak, ako sme hovorili, aby k tým problémom, na ktoré ste aj vy upozornili, alebo vás sa na to pýtajú občania, aby k tomu nedochádzalo. To znamená, je tam vlastne dve cudzie osoby, maximálne na desať minút. Hej, čiže dá sa to vyriešiť. Samozrejme, že závisí to teda od dohody riaditeľa materskej školy so zriaďovateľom, ale predpokladám, že v takýchto situáciách asi nikto nebude mať problém to vyriešiť tak, aby to bolo k spokojnosti aj učiteľov, aj rodičov.
A čo sa týka toho vášho argumentu, ktorý ste použili, že akoby tieto skupiny osôb, čiže nazvime to že deti, malé deti alebo tie najmenšie deti a ich rodičia nie sú až tak ohrozenou skupinou, čo sa týka COVID-u, to je pravda. Myslím si z toho, ako som vnímal názory členov lekárskeho konzília, tu nejde o to, že by oni sami boli tými ohrozenými skupinami, ale to sú dve skupiny, čiže deti a vlastne o generáciu ďalej ich rodičia, medzi ktorými sa aktuálne vlastne COVID najrýchlejšie šíri. Čiže nejde ani tak o to, že by oni sami boli nejako najviac ohrození touto chorobou, ale je prirodzené, že keď sa ten COVID šíri a každý z nás má vo svojom okruhu aj starších ľudí alebo sa stretáva s ďalšími, ktorí sa pravidelne stretávajú so staršími ľuďmi už len kvôli tomu, keď sa starajú o svojich rodičov alebo starých rodičov, tak z toho dôvodu treba byť opatrní vo všetkých kategóriách, pričom upozorňujem, že v mnohých rodinách je prirodzeným, bežným zvykom, že starí rodičia pomáhajú svojim deťom so starostlivosťou o vnúčikov, čiže k tomu styku vlastne všetkých vekových kategórií dochádza.
Skryt prepis
 

2.12.2021 14:13 - 14:25 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, ďakujem za slovo.
Vážený pán poslanec, ministerstvo školstva v súvislosti so vstupom cudzích osôb do priestorov materskej školy pripravilo usmernenie pre riaditeľov škôl. Uvedeným obmedzením vstupu cudzích osôb do priestoru školy alebo školského zariadenia však nie je dotknutá možnosť detí a žiakov navštevovať školu alebo školské zariadenie. V prvom rade pokyny pre návštevníkov upravuje prevádzkový poriadok školy a návrhy na ich zmenu schvaľuje regionálny úrad verejného zdravotníctva. Pokyny pre návštevníkov materskej školy je potrebné upraviť tak, aby sa zvýšila ochrana zdravia všetkých detí, ale aj zamestnancov materských škôl. Je veľmi dôležité, aby materské školy ostali v prevádzke čo najdlhšie obdobie a zamedzilo sa ich zatváraniu v čo najväčšom možnom rozsahu. V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemickou situáciou a odporúčaniami odborníkov a pediatrov sme práve toto opatrenie zahrnuli do manuálu školský semafor ako odporúčanie na zamedzenie rizika prenosu ochorenia COVID-19, ako aj iných prenosných ochorení práve v spoločných priestoroch materskej školy, kde dochádza k premiešaniu veľkého počtu detí a ich zákonných zástupcov.
Len pre informáciu, na začiatku minulého školského roka bol vstup cudzích osôb do priestorov škôl a školských zariadení obmedzený úplne. Cieľom tohto opatrenia bolo vytvoriť čo najbezpečnejšie prostredie v materských školách. Ministerstvo školstva si uvedomuje náročnosť tejto situácie, a preto prinieslo usmernenie s piatimi odporúčanými spôsobmi pri rannom preberaní a popoludňajšom odovzdávaní dieťaťa zákonným zástupcom, nakoľko materská škola má špecifický charakter výchovnovzdelávacej činnosti. Ak je možné, aby materská škola zabezpečila odovzdávanie a preberanie dieťaťa jedným z týchto spôsobov, môže vo výnimočných prípadoch umožniť vstup cudzej osoby na nevyhnutný čas, maximálne na 10 minút, a v obmedzenom počte, pričom tento počet by nemal presiahnuť dve cudzie osoby. O takomto postupe riaditeľ materskej školy informuje zriaďovateľa.
Vážený pán poslanec, ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.12.2021 11:22 - 11:24 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Vážené dámy a páni, vzhľadom na to, že vrcholí táto vlna pandémie, predložili sme vám návrh na to, aby tzv. trvalý kurzarbeit bol spustený do účinnosti až 01.03., aby sme jeho spustenie posunuli o dva mesiace a to z toho dôvodu, aby od začiatku roka mohli ešte podnikatelia, ktorí žiadajú podporu na svojich zamestnancov v záujme udržania ich pracovných miest, rovnako SZČO, žiadať prvé dva mesiace budúceho roku podľa starej schémy, to znamená tej schémy, ktorú poznajú z tzv. prvej pomoci.
Druhá vec, na ktorú by som chcel upozorniť všetkých, je, že na základe požiadavky pani ministerky spravodlivosti na tú pomoc, ktorá bude čerpaná po novom roku, to znamená, na mesiace január a február bude nutné, ak záujemca o vyplatenie pomoci v celkovom úhrne prevýši táto pomoc 100 000 eur, bude musieť byť zapísaný ako partner verejného sektora v registri a hovoríme o tom preto takto vopred, aby sa mohli na to pripraviť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 2.12.2021 10:32 - 10:33 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy a páni, vzhľadom na to, že táto vlna pandémie, žiaľ, ešte pokračuje, dúfam, že sme na jej vrchole alebo tesne za vrcholom, rozhodli sme sa posunúť o, navrhnúť vám posunúť o dva mesiace zavedenie tzv. trvalého kurzarbeitu, a to z dôvodu toho, aby teraz počas tejto vlny ešte mohli čerpať zamestnávatelia podporu na svojich zamestnancov, rovnako ako aj SZČO, aby mohli čerpať podporu podľa tej schémy, ktorú poznajú, to znamená podľa tzv. prvej pomoci. Od 1. marca už by potom nastal prechod na trvalý kurzarbeit.
Čiže toto je zámerom tohto skráteného konania, aby počas tejto vlny pandémie, keď je veľa zamestnancov na péenkách, v karanténe, prípade aj pozitívnych, aby nemuseli riešiť ešte s príchodom nového roku aj prechod na novú formu čerpania podpory.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2021 10:19 - 10:23 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, bez toho, aby som chcel akokoľvek spochybňovať vašu autoritu, sa chcem naozaj opýtať iba technickú vec a pán poslanec Šeliga, ktorý sedí vedľa vás, by to mal vedieť. Toto je prvé čítanie? Je to druhé?

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Takto. Je to návrh na vyslovenie súhlasu, takže tu nie sú čítania.

Krajniak, Milan, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Tak, tak, O. K., O. K., iba, že či som náhodou ja niečo, aby, lebo keďže je to medzinárodná zmluva, tak aby sme neurobili nejakú chybu, že urobíme procesne niečo, čo potom budeme musieť opravovať. Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda.
Je to asi posledný formálny akt, ktorý musíme urobiť na to, aby Európsky orgán práce, ktorý už na Slovensku de facto sídli, zmluva bola podpísaná, tento orgán už vykonáva svoju prácu a už bol aj slávnostne otvorený za účasti pána komisára Schmita, pána predsedu vlády Hegera, aby teda definitívne bol ukotvený aj v našom právnom rámci. Je to prvá európska inštitúcia so sídlom na Slovensku.
Ja si myslím, že máme byť féroví aj v politike, a nie je podľa mňa na škodu alebo nie je to žiadna chyba, keď človek uzná aj takpovediac zásluhy svojho oponenta. Ja by som tu chcel povedať, že o... o to, že Európsky orgán práce sídli na Slovensku, sa výraznou mierou zaslúžil pán poslanec Richter, v tom čase minister práce, sociálnych vecí a rodiny. (Potlesk.)
To hlasovanie na európskej úrovni bolo prekvapujúce veľmi. Nikto nečakal, že sa nám to ako Slovenskej republike podarí. Pokiaľ sa nemýlim, tak hneď v prvom kole Slovensko dostalo 15 hlasov. Ja som poďakoval aj pánovi eurokomisárovi Schmitovi za to, že v tomto Slovensko výrazne podporil a presviedčal takpovediac tie väčšie krajiny, aby nám takúto dôveru ako Slovensku dali. On aj osobne kvôli tomu si považoval za potrebné alebo dôležité prísť osobne akoby oficiálne otvoriť priestory toho úradu. Neurobili sme si, pre vašu informáciu, nie že hanbu, urobili sme si dobré, dobré meno v tom, že tie priestory sú veľmi dôstojné a pekné. To znamená, všetci, ktorí tam prišli aj z prostredia európskych inštitúcií, alebo Európskeho parlamentu, tak si myslím, že boli, mohli byť na to hrdí, že ten priestor má naozaj dôstojnú úroveň, a myslím si, že to, to bol dobrý krok.
Aby som teda pochválil aj seba, ako sa to v politike, v politike robí, pán poslanec Richter, boli veľké tlaky potom, keď sa vymenila vláda, kde ešte niektorí poslanci Európskeho parlamentu sa snažili akoby zbrzdiť ten formálny proces tak, aby prípadne sa dalo povedať, že, žiaľ, sú nejaké technické problémy, dajme to radšej do Paríža alebo, alebo kamkoľvek. To sa podarilo vyriešiť. Čiže vlastne týmto schválením tejto zmluvy definitívne tu bude tento Európsky orgán práce.
A je to dobrá vec aj z praktického hľadiska je to niečo, čo sa nás takpovediac týka a s čím sa bude Slovenská republika boriť dlhé roky, myslím, aj prakticky do budúcnosti. Viete, že máme, mali sme aj v minulosti problém s nelegálnym zamestnávaním. To znamená, že občania Slovenskej republiky boli vytláčaní z pracovného trhu všelijakými podvodnými zahraničnými agentúrami, ktoré sem vozili za dumpingových podmienok ľudí. Tí ľudia ani, ako používali ich, teraz prepáčte, že to tak poviem pejoratívne, ako polootrokov, pretože nemali žiadne pracovnoprávne krytie títo ľudia. Tak práve my sme to nevedeli v tom čase riešiť, lebo nebola európska inštitúcia, ktorá by mohla skoordinovať napríklad s Maďarskom a s ďalšími krajinami takúto spoločnú akciu. A teraz už je to možné vďaka tomu, že Európsky orgán práce existuje, a je pre nás dobré, že funguje v Bratislave.
Takže ďakujem veľmi pekne za vašu podporu. Predpokladám, že toto je taká vec, za ktorú môže zahlasovať celý parlament bez ohľadu na to, že či je to opozícia, alebo koalícia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.11.2021 10:03 - 10:06 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Skúsim zhrnúť, čo sa touto novelou zákona mení, vylepšuje.
Po prvé zvyšujeme finančnú pomoc na... vybraným zariadeniam sociálnych služieb, to znamená krízovej intervencii. Doteraz bol príspevok na pomoc týraným ženám alebo týraným deťom, alebo ľuďom bez domova stanovený sumou 150 eur mesačne. Od roku 2012 sa nemenil. Po novom to meníme na 250 eur mesačne, čiže je to pomerne veľmi významné navýšenie príspevku, ale asi aj v týchto časoch pandémie všetci rešpektujeme, že je to potrebné.
Po druhé upravujeme podmienky, na základe ktorého bude fungovať od začiatku budúceho roka informačný systém sociálnych služieb, ktorý nám umožní zhromaždiť všetky dáta o poskytovaní sociálnych služieb po celom Slovensku, a na základe toho potom férovo stanoviť prepočtové vzorce, ako v jednotlivých regiónoch, koľko takáto služba stojí, aby sme vedeli nastaviť finančné podporu štátu, a o tom budeme debatovať o rok. To znamená, už na základe týchto dát sa pokúsime stanoviť nejaký férový regionálny, aj teda regionálne odlišnosti zahŕňajúci vzorec a na základe toho by sme potom mohli stanoviť dlhodobo podporu štátu pre tieto zariadenia, pre tieto služby.
Po ďalšie zvyšujeme pokutu v správnych deliktoch pre poskytovateľov sociálnych služieb z 2 000 na 5 000 eur. Tým reagujeme na tie prípady, kedy niektoré boli aj medializované, kedy došlo k nejakému flagrantnému porušeniu povinností niektorých prevádzkovateľov, poskytovateľov sociálnych služieb. Chvalabohu, sa jedná o veľmi, veľmi výnimočné prípady. A upravujeme spôsob, akým chceme financovať pomoc pre klientov, ktorí využívajú sociálne služby v neverejných, v neverejných poskytovateľov sociálnych služieb.
To je asi zhrnutie, ďakujem veľmi pekne a prosím vás o podporu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2021 10:00 - 10:03 hod.

Milan Krajniak
Iba jedným slovom, pán poslanec Kočiš, že, že ako oceňujem vlastne tú našu debatu, ktorá vždy tu býva na túto tému, takže aj do budúcnosti, keď budete mať nejaký podnet, tak kľudne sa na mňa obráťte. Keď bude nejaká praktická vec, ktorú bude treba riešiť, my sa na to pozrieme, že či to vieme upraviť.
Skryt prepis
 

24.11.2021 9:38 - 9:39 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, chceme upraviť niektoré podmienky poskytovania finančných príspevkov pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, a to tak, že chceme vyhovieť a pomôcť tým, ktorí majú nižšie príjmy, a to takým spôsobom, že na niektoré kompenzačné pomôcky budú musieť prispievať svojou spoluúčasťou menej ako doteraz.
Po druhé chceme upraviť tú prax, že pre, najmä pre vozíčkarov, ale aj pre iné osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré, ktorým poskytujeme príspevok na úpravu motorového vozidla, na ich používanie, tak meníme prax takým spôsobom, že u dvoch výrobcov takýchto automobilov, ktoré tieto úpravy vykonávajú už vo výrobe, a to je škodovka a Opel, ale, samozrejme, môžu to byť aj iné značky, pokiaľ by tak robili, bude možné poskytnúť finančný príspevok aj v prípade, že nepôjde o prerábku po tom, čo to vozidlo bude dodané, ale vlastne priamo vo výrobe sa to vozidlo vyrobí takým spôsobom, aby mohlo byť používané osobami s ťažkým zdravotným postihnutím.
Tretia vec, ktorú riešime, je, že umožňujeme, predlžujeme vek pre to, aby ľudia mohli pôsobiť ako posudkoví lekári, teda lekári, aby mohli pôsobiť ako posudkoví lekári. Tým reagujeme na situáciu na Slovensku, o ktorej asi všetci viete, že je, že teda vek posudkových lekárov je skôr starší ako mladší, a preto im chceme umožniť vykonávať túto činnosť aj v neskoršom veku. To je asi zhruba podstata tejto novely.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

24.11.2021 9:32 - 9:34 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy a páni, v tomto návrhu zákona chceme upraviť niektoré veci, ktoré môžu aj v tejto pandemickej situácii pomôcť ľuďom a ktoré sa nám v pandemickej situácii osvedčili.
Ako najzákladnejšiu vec, ktorú by sme chceli zmeniť, je umožniť zaviesť elektronickú péenku, čo významným spôsobom zníži administratívne zaťaženie jednak zamestnávateľov, ale aj ľudí.
Po druhé navrhujeme predĺžiť ochrannú lehotu o osem mesiacov pre tie ženy, ktoré otehotnejú v období 180 dní po zániku nemocenského poistenia, napr. z dôvodu straty práce.
Ďalšia vec, navrhujeme zrušiť platby v hotovosti v pobočkách Sociálnej poisťovne a práve kvôli tomu, aby sme obmedzili možnosť nejakých prípadných krádeží alebo fraudov jednak v Sociálnej poisťovni, ale, samozrejme, zachováme to právo pre občanov, aby, ak chcú v hotovosti zaplatiť, mohli to urobiť prostredníctvom pošty alebo na účet v Sociálnej poisťovni v normálnej komerčnej banke.
To sú také najzákladnejšie pozitíva tohto návrhu zákona, a preto by som vás chcel poprosiť o jeho podporu.
Ďakujem.
Skryt prepis