Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

9.2.2023 o 10:20 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2023 10:49 - 10:51 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Tak najprv k pánovi poslancovi Cmorejovi. Áno, najlepšie je, keď sa obrátiš na pána Šustera ako člena RZZ-ky, s ním sa to tvorilo. A pokiaľ ide aj o nejaké ďalšie doplnenia, my sme sa, ja som sa predbežne s nimi dohodol tak, že aby nedochádzalo teda k nejakým aj neželaným úpravám v oboch zákonoch, tak to nebudeme rozširovať o nič iné. Ale ak sa s ním porozprávaš a teda on ti povie, že mu to nevadí, to, čo navrhuješ k tomu, tak ja takisto, mne sa to nezdá nejako, by som povedal, zlé riešenie, ktoré hovoríš. Bolo by to, samozrejme, asi vhodnejšie v tej väčšej novele rokováku, ktorý ešte by som bol rád, aby sme nejak spoločne dali dokopy aj s ostatnými, ale spýtaj sa pána Šustera, či mu to nevadí. A samozrejme, budeme sa musieť spýtať aj ja v klube, aj koaličných, no, koaličných, no, ďalších partnerov, SME RODINA a ZA ĽUDÍ, či by si to vedeli predstaviť. Ja na prvé počutie mi to nepripadá ako problém. Viem, že aj pán Šuster nechcel, aby sa rozširovali tie návrhy o nič ďalšie, že chcel striktne, že nech sa držíme toho, na čom sme sa dohodli. Čiže kľudne daj mi potom vedieť, že ako si sa s ním rozprával. To je teda k tomu, čo ty hovoríš.
Ja myslím, že potom aj ešte k predsedovi finančného výboru budem môcť reagovať možno aj v rozprave, lebo to bude dlhšie vystúpenie. Ale len krátko zatiaľ na úvod, že Ústavný súd, ja rozumiem, že ty máš takú preferenciu, ale Ústavný súd nepovedal, že by nemohli byť predmetom skráteného legislatívneho konania zákony aj so štrukturálnym dopadom na rozpočet, o čom hovoríš. Čiže neni to akože nejaká stopka zo strany Ústavného súdu. Museli sme sa na tom väčšinovo v parlamente dohodnúť. A ja som, pokiaľ ide o výsledok toho procesu, toho konania na Ústavnom súde, len formálne zhrnul to, čo Ústavný súd povedal. Čiže v jednom bode bola pani prezidentka úspešná, v dvoch nebola z tých troch. Čiže to je fakt. To treba rešpektovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2023 10:27 - 10:45 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Urobil som to týmto spôsobom, lebo je to predsa len korektnejšie voči vám, aby ste sa mohli potom hlásiť s faktickými poznámkami na to, čo hovorím. V minulosti som veľakrát zvykol hovoriť v úvodnom slove a na to sa potom nedá reagovať. Takže myslím si, že takto je to férovejšie.
Spojil som diskusiu alebo navrhol som spojiť diskusiu a ďakujem, že ste mi vyhoveli, k obom zákonom, pretože novela rokovacieho poriadku rieši výlučne len to, alebo rozvádza len podrobnejšie to, čo je v novele ústavného zákona. Nemá žiadnu ďalšiu ambíciu, hoci, samozrejme, ja ešte verím, že sa nám nejakú takú väčšiu novelu rokovacieho poriadku podarí spoločne dohodnúť a schváliť v tomto parlamente. Ale nechcel som ako zneužívať tú situáciu na to, aby sme teraz urobili novelu ústavného zákona a k tomu dali nejakú rozsiahlu novelu rokovacieho poriadku. Naozaj rokovací poriadok len podrobnejšie rozvádza to, čo je v novele ústavného zákona.
Obe tieto normy boli vypracované v spolupráci s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá súhlasí s tým znením, ako je navrhnuté. Je to ústavný orgán, ktorý považujem za dôležité, aby sme v miere, v akej je to možné, rešpektovali a aj obe tieto normy smerujú k tomu, aby sme priznali, ešte by som povedal také dôstojnejšie a lepšiu možnosť, dostatočné právo, lepšiu možnosť Rade pre rozpočtovú zodpovednosť vstupovať do legislatívneho procesu v parlamente v prípadoch, kedy ide o skrátené legislatívne konanie. A návrh, ktorý je predložený do skráteného legislatívneho konania, buď má významný dopad na rozpočet štátu, alebo jedným z dôvodov pre skrátené legislatívne konanie je, že návrh má dopady alebo teda predstavuje dopady na hospodárstvo štátu, alebo by jeho neprijatím mohlo spôsobiť hospodárske škody štátu.
Ja predtým, než ešte podrobnejšie troška sa zahĺbim do obsahu z oboch návrhov, by som na úvod spomenul, prečo vlastne sa, sme sa dopracovali k týmto obom návrhom. A ten základný dôvod bol, bolo vydanie nálezu Ústavného súdu v decembri minulého roka k tomu tzv. rodinnému balíku. Rodinný balík bol pôvodne namietaný z troch dôvodov pani prezidentkou. Prvým dôvodom bolo, že by mali byť takým spôsobom porušené legislatívne pravidlá parlamentu a schvaľovania zákonov, že by to malo predstavovať až, že by to malo byť, že by to malo znamenať že ústavnú intenzitu tohto zásahu. Inými slovami bolo namietané, že schválením rodinného balíka malo údajne dôjsť k hrubému a svojvoľnému porušeniu pravidiel legislatívneho procesu.
Takéto niečo Ústavný súd nekonštatoval a v tomto bode pani prezidentka ani úspešná nebola. Naopak, Ústavný súd sa stotožnil s argumentmi Národnej rady, kde tomu venoval, samozrejme, aj rozsiahlejšiu časť svojho odôvodnenia, ale ja prečítam len tie závery. Ak by teda malo dôjsť k tomu hrubému a svojvoľnému porušeniu pravidiel legislatívneho procesu, tak by sa to muselo dostávať aj do kolízie s ústavou a teda by k tomu muselo, museli pristúpiť aj ďalšie konkrétne skutočnosti preukazujúce neprípustnú intenzitu nezákonného postupu prejavujúceho sa ako zásah do ústavných princípov chránených ústavou, akou by mohla byť napríklad situácia tzv. valcovania opozície.
A teraz záver, žiadne takéto intenzívne zásahy však preukázané neboli. Nenastal teda stav, v ktorom by parlamentná opozícia či menšina nemohla nad väčšinou vykonávať dozor a kontrolu, prípadne by bola iným spôsobom vylúčená z parlamentného legislatívneho procesu v rozpore s požiadavkami právneho a demokratického štátu.
Čiže Ústavný súd v tomto prípade neprelomil judikatúru, postupuje v zmysle doterajšej judikatúry Ústavného súdu a ide presne v zmysle tých štyroch kritérií, ktoré parlament uvádzal v konaní pred Ústavným súdom na obhajobu a na obranu toho, že ani pri rodinnom, tzv. rodinnom balíku nedošlo k hrubému a svojvoľnému porušeniu pravidiel legislatívneho procesu, a v tomto nám dal, v tomto nám dal Ústavný súd Slovenskej republiky za pravdu.
Potom takisto Ústavný súd nekonštatoval, že by priame krátenie prídavkov na deti bolo takisto protiústavné, ale tomu sa nechcem teraz venovať, pretože do toho vstupovali aj ďalšie okolnosti, my sme medzitým zmenili zákon, prijali sme trochu miernejšie riešenie, ale pokiaľ ide čisto formálne, ako bolo rozhodnutie vydané, tak ani v tomto bode pani prezidentka neuspela.
Jediný bod, v ktorom pani prezidentka uspela na Ústavnom súde pri tzv. rodinnom balíku, bol nový článok 55a Ústavy Slovenskej republiky, ktorý bol pri... ktorý bol doplnený do ústavy pomerne nedávno, teda ide, ide o nové ustanovenie, ktoré doteraz nebolo nikdy Ústavným súdom vyložené. Bol vyložený len čl. 55 ústavy a čl. 55 ústavy bol doteraz vykladaný spôsobom, ktorý v zásade parlamentu priznával, dá sa povedať, právomoci prijať akýkoľvek predpis, ktorý, ktorý mal dopad na rozpočet v zmysle toho, ak, ak... nastavenia určitého politického videnia sveta tej konkrétnej väčšiny, ktorá takýto predpis prijala.
My sme z týchto dovtedajších judikátov Ústavného súdu aj vychádzali pri obhajobe rodinného balíka na Ústavnom súde, ale keďže medzitým v ústave pribudol čl. 55a ústavy, ktorý hovorí o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý hovorí o určitých princípoch, ktoré majú byť dodržiavané, a bol aj zriadený ústavný orgán, ktorým je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, tak Ústavný súd po prvýkrát práve pri rodinnom balíku vyložil čl. 55a ústavy spôsobom, ktorý nakoniec v tomto jedinom bode znamenal, že rodinný balík bol označený z hľadiska rozpočtovej zodpovednosti za protiústavný. Keby to urobil skôr, napríklad pri tých tzv. trinástych dôchodkoch, ktoré boli prijaté len pár dní pred voľbami zo strany poslancov SMER-u a ďalších, no tak by sme mali takýto judikát skôr. Je to aj troška škoda, že to nebolo už skôr, lebo by sme sa vedeli lepšie orientovať pri rodinnom balíku.
Čo ale znamená výklad Ústavného súdu vo vzťahu k čl. 55a ústavy? Ústavný súd konštatoval, že tento článok má tak, tak svoj hmotnoprávny rozmer, ako aj svoj procesnoprávny rozmer. Hmotnoprávny rozmer v zmysle nálezu Ústavného súdu znamená, že materiálnym účelom je ochrana verejných financií pred zanedbávaním transparentnosti, no hlavne odborného kritéria efektívnosti pri rozhodovaní orgánov verejnej moci o nakladaní s verejnými prostriedkami. On to potom ďalej rozvíja tým spôsobom, ktorý ja tu teraz skrátim a budem sa snažiť to vysvetliť tak troška ľudovejšie, lebo predpokladám, že aj bežná verejnosť nás počúva. A teda Ústavný súd potom ďalej konštatoval, že formulovaná požiadavka neznamená, že každé mocenské rozhodnutie priamo dopadajúce na verejné financie, ktoré nespĺňa predstavy ekonómov o dokonalej efektivite, je ihneď ústavne spochybniteľné.
Rovnako Ústavný súd konštatoval, že rozhodnutia volených predstaviteľov orgánov verejnej moci, teda aj poslancov parlamentu, sa prirodzene ocitajú pod tlakom voličských preferencií, ale v záujme čl. 55a ústavy sú povinní dbať na vyvažovanie politickej motivácie na jednej strane a ústavou predpísaného kritéria efektívnosti na strane druhej. Čiže inými slovami a toto znova hovorí Ústavný súd, ak už má byť prijaté rozhodnutie poslancov o opatrení so zásadným vplyvom na stav verejných financií, ktoré pri hodnotení ekonomickými meradlami napĺňajú uvedené požiadavky len v nízkej alebo žiadnej miere alebo vôbec, potom tým minimom, ktoré, ktoré je prizmou čl. 55a ústavy nutné požadovať, je vytvorenie priestoru pre poctivú a vyčerpávajúcu diskusiu, ktorá predchádza prijatiu rozhodnutia.
Inými slovami, poslanci nie sú ani v zmysle judikatúry Ústavného súdu povinní prijímať tak normy, že nejaký ekonóm si vyráta niečo podľa tabuliek a my by sme sa mali držať presne týchto tabuliek, pretože odborných rozhodnutí môže byť viacej. My nemusíme vyberať najodbornejšie rozhodnutie, alebo rozhodnutie, ktoré je najšetrnejšie pre verejné financie. Takto to Ústavný súd nehovorí. Ústavný súd hovorí, že ak chceme prijať aj rozhodnutie, ktoré je vyjadrením určitej politickej predstavy o tom, ako sa má spravovať štát, a ktoré ako Ústavný súd, ešte raz to zopakujem, ktoré pri hodnotení ekonomickými meradlami napĺňa uvedené požiadavky len v nízkej miere alebo vôbec, tak musí takémuto rozhodnutiu predchádzať poctivá diskusia v parlamente, ideálne už, samozrejme, ako Ústavný súd hovorí, pri vstupe. Pod vstupom myslí už na úrovni vlády a pri výstupe myslí na úrovni parlamentu, čiže v prvom rade tá poctivá diskusia je smerovaná vo vzťahu k vláde, ale sekundárne aj vo vzťahu k parlamentu.
Ja tu teraz nebudem citovať rozdielne názory tých sudcov Ústavného súdu, ktorí ani s takýmto výkladom čl. 55a nesúhlasili. Boli to ústavní sudcovia Šorl a Straka, ktorí teda napísali rozdielne stanoviská. Lebo ja osobne si myslím, že je dobré, že Ústavný súd vyložil čl. 55a ústavy a že nám dáva určitú korekciu aj vo vzťahu k návrhom, ktoré majú významný dopad na verejné financie. A nielenže si to myslím, ale aj predkladám spolu s ostatnými kolegami návrh ústavného zákona, novely ústavného zákona a návrh novely rokovacieho poriadku, ktoré priznávajú Rade pre rozpočtovú zodpovednosť možnosť, aby v parlamente prebehla tá poctivá diskusia, o ktorej hovorí Ústavný súd vo svojom náleze k tomu tzv. rodinnému, rodinnému balíku.
A akým spôsobom to robíme? Robíme to spôsobom, že ak návrh zákona je predložený do skráteného legislatívneho konania a má významný dopad na verejné financie pri akomkoľvek dôvode, ktorý je tam uvedený, napríklad pri skrátenom legislatívnom konaní, kde bude uvedený dôvod, že má dopad na základné ľudské práva a slobody, tak, a zároveň má aj významný dopad na verejné financie, tak vtedy takisto by podliehal tomuto režimu, ktorý sa navrhuje, ale bez ohľadu na to vždy, ak bude dôvodom, že neprijatím návrhu by mohli byť spôsobené hospodárske škody štátu, tak nastane mechanizmus, ktorý teraz podrobnejšie opíšem. Nie je to nič zložitého, je to v oboch normách týmto spôsobom zakotvené.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pred tým, než vôbec budeme rozhodovať o tom, či pôjdeme do skráteného legislatívneho konania, dostane päť pracovných dní, aby k takémuto návrhu mohla vypracovať svoje stanovisko. Čiže v parlamente počkáme päť pracovných dní, kým Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vypracuje svoje stanovisko, aby sme sa mali možnosť s tým oboznámiť a rozhodnúť sa aj v duchu nálezu Ústavného súdu, či je správne, aby taký návrh bol predmetom skráteného legislatívneho konania. V prípade, že pôjde o enormný rozsah toho, toho predloženého návrhu alebo naozaj zložitosť problémov, ktoré sa v ňom riešia, tak Rada pre rozpočtovú zodpovednosť môže požiadať o predĺženie tejto lehoty o ďalších päť pracovných dní. Myslím si, že sa to bude diať skôr výnimočne.
Ja len ako príklad uvediem, že minulý týždeň sme sa ako poslanecký klub obrátili na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť s tzv. obedom zadarmo a rada vypracovala toto stanovisko do troch pracovných dní, hoci priemerne vypracúvajú toto stanovisko do 30 pracovných dní, ale my sme sa dohodli, že v týchto konkrétnych prípadoch, keď pôjde o skrátené legislatívne konania s takýmto dopadom, aký je v návrhu zákona uvedené, sú schopní ísť režimom päť plus päť. Teda to, čo je navrhnuté, inak by som to, samozrejme, nenavrhoval, keby oni s tým nesúhlasili a neboli by, nemali by kapacity to vykonať. Čiže naozaj ako príklad teraz uvediem, že za tri pracovné dni sme dostali stanovisko od Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, takže sú ešte aj rýchlejšie schopní urobiť stanovisko, nielen do piatich pracovných dní.
No a v prípade, že stanovisko nepríde, tak, samozrejme, poslanci ako členovia zákonodarného zboru, ktorí jediní sú oprávnení schvaľovať zákony, nebudú čakať už ďalej a aj keď dostanú stanovisko, tak nemusia na neho prihliadať, pretože Ústavný súd v tom judikáte povedal, že my nie sme povinní prihliadať na, a zohľadňovať stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. On v tom judikáte povedal, že sme povinní vytvoriť priestor pre poctivú odbornú diskusiu v parlamente pred tým, než dôjde k schváleniu takého zákonu, a teda ústavným orgánom, ktorý je, ktorý je primárne určený na to, aby nám poskytoval odborné stanoviská, pokiaľ ide o dopad na verejné financie, je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Preto to robíme týmto spôsobom a pokiaľ by, a teda to jediné obmedzenie, ktoré budeme mať v tom procese, stále to bude na tej istej schôdzi, na ktorú príde skrátené legislatívne konanie, už sa nám to stalo aj pri rodinnom balíku, že sme nakoniec o ňom rokovali namiesto pár dní desať dní v parlamente, lebo sme si natiahli tú lehotu, takže zhruba to zodpovedá aj iným skráteným legislatívnym konaniam.
A myslím si, že z tohto pohľadu to naozaj žiadny praktický problém vyvolávať nebude. A naopak, ak máme za to, že chceme rešpektovať nálezy Ústavného súdu a chceme prihliadať aj na to, čo je v nich konštatované, a chceme mať aj, myslím si, že je to potrebné, dobrú spoluprácu s inými ústavnými orgánmi, tak nám tieto oba návrhy zákonov vytvárajú pre to adekvátny priestor.
Ja by som sa ešte rád venoval súvisiacej, súvisiacim veciam s týmito návrhmi zákonov, ktoré, ktoré s nimi teda buď bezprostredne, alebo širšie súvisia. Ja keď som obhajoval parlament v konaní pred Ústavným súdom, tak som položil Ústavnému súdu viacero otázok, na ktoré som očakával, že dostanem odpoveď aj v náleze Ústavného súdu, pretože boli predmetom diskusie v parlamente a nevedeli sme sa jednoznačne v tom nejako pohybovať a orientovať ako ďalej. Jednou z tých otázok bolo, lebo bolo to, bolo to tak nastolené vo verejnej diskusii, že návrhy zákonov, ktoré majú významný dopad na rozpočet, ako bol napríklad rodinný balík, ktorý bol okolo 1,2 mld., by vôbec nemali ísť do skráteného legislatívneho konania. No také niečo ale Ústavný súd ani v tom odôvodnení svojho nálezu nekonštatoval. Čiže Ústavný súd nekonštatoval, že takéto návrhy nemôžu byť predmetom skráteného legislatívneho konania, čo je dosť podstatné, lebo bola takáto otázka nastolená vo verejnej diskusii.
Rovnako aj ja som sa pôvodne domnieval, že hospodárske škody štátu by nemali byť vysvetľované tak, že sú to aj nejaké iné škody, ktoré síce pre štát sú sekundárne, ale primárne dopadajú na podnikateľov alebo primárne dopadajú na rodiny s deťmi. Ústavný súd síce konštatoval, že si pomerne široko vykladáme tie hospodárske škody štátu, je to aj v tom odôvodnení nálezu Ústavného súdu, ale nepovedal, že si to takto nemôžeme vykladať. On len povedal, že síce keď si to takto široko chceme vykladať, tak mali by sme ešte si to overiť aj cez stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, či naozaj už nezachádzame za hranicu toho, čo by mohlo byť považované za hospodárske škody štátu, ale nevylúčil možnosť, že ak povieme, že aj primárne to nie je štát, ale primárne sú to rodiny s deťmi alebo primárne sú to podnikatelia, ako to bolo pri tom tzv. kilečku, že to samo osebe by malo byť nejaký problém, aby sme návrh zákon schvaľovali v skrátenom legislatívnom konaní.
A takisto pokiaľ ide teda o teda tie odborné a politické rozhodnutia, to som už vysvetľoval, že teda ak sa rozhodneme prijať aj rozhodnutie, ktoré možno podľa ekonómov nie je to najodbornejšie z tých všetkých možných odborných riešení, tak musíme vytvoriť priestor pre poctivú, poctivú diskusiu v parlamente, ideálne už na úrovni vlády.
Rovnako som teda požiadal Ústavný súd, aby, ak si myslí, že parlament má zodpovedať aj za to, čo sa deje aj na vládnej úrovni v legislatívnom procese, nech to jasne povie v odôvodnení nálezu Ústavného súdu. Nič také Ústavný súd nepovedal. To znamená, že platí stále to, čo doteraz, že vládny, vládny legislatívny proces je ukončený úrovňou vlády, kedy vláda prijme rozhodnutie a posúva predmet a návrh zákona do parlamentu. To znamená, že parlament nezodpovedá za to, či sa na vládnej úrovni udialo medzirezortné pripomienkové konanie napríklad alebo či boli oslovené všetky subjekty, ktoré mali byť. To nie je úlohou parlamentu. To je úlohou legislatívy na úrovni vlády. Máme tu podpredsedu vlády pre legislatívu, máme tu legislatívne pravidlá vlády a nie je možné, lebo niekedy sa aj nám stáva, že sa na nás obracajú subjekty, ktoré boli obídené v tom tzv. MPK, aby sme my nejakým spôsobom sanovali alebo neschvaľovali zákon, keď boli, keď neboli dodržané legislatívne pravidlá vlády.
Ja som teda naozaj chcel vedieť od Ústavného súdu, či my máme zodpovedať a riešiť aj nedostatky, ktoré sa vyskytli v legislatívnom procese na úrovni vlády, ale Ústavný súd k takémuto záveru nedošiel, a teda platí to čo doteraz, že legislatívny proces na úrovni parlamentu je proces, ktorý je regulovaný rokovacím poriadkom, samozrejme, ústavou a legislatívnymi pravidlami prijatými parlamentom. Čiže my ani neriešime nedostatky, ani nezodpovedáme za to, akým spôsobom sa legislatívny proces udeje na vládnej úrovni.
Ja, samozrejme, ak sú k tomuto pomerne stručnému návrhu zákona, či už ústavného zákona, alebo rokovacieho poriadku, nejaké nejasnosti alebo otázky, tak som pripravený na ne zodpovedať. Ešte raz zdôrazňujem, že je to návrh, ktorý vznikol v úzkej spolupráci na základe dvoch pomerne rozsiahlych rokovaní s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, a pokiaľ by niekto s týmto mal pochybnosť, tak sa môže ozvať ktorémukoľvek členovi alebo predsedovi rady a overiť si to.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 9.2.2023 10:22 - 10:23 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Tak, vážené pani kolegyne, vážení páni kolegovia, ja na úvod poviem len stručne, že ide o dva návrhy zákonov, jeden je novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a druhý je novela rokovacieho poriadku, ktorý, ktoré boli vypracované po dohode a v spolupráci s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť a ako reakciu alebo taký určitý dôsledok diskusií, ktoré, ktoré prebehli po vydaní nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky k tzv. rodinnému balíku. Ja, aby som vám umožnil aj reagovať na mňa, tak sa hlásim, pán predsedajúci, ako prvý do rozpravy a na úvod poviem len takto stručne to, čo som uviedol, a potom už tie podrobnosti a vysvetlenie k tomu, o čom je obsahom, o čom sú obsahom oba návrhy zákonov vysvetlíme v riadnej diskusii teda, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.2.2023 10:20 - 10:20 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolegyne, kolegovia, predpokladám, lebo nevidím tu nikde predkladateľov k ďalšiemu bodu, že prejdeme potom k bodom, ktoré gestorujem, teda k bodom tisícštyri... k tlačiam 1408 a 1409, je to v zásade dvojička, a preto ten procedurálny návrh spočíva v tom, že by sme spojili rozpravu o týchto bodoch, aby sme dvakrát si nehovorili to isté, lebo v princípe 1408 je vykonávacou normou k 1409, je to, je to novela rokovacieho poriadku, ktorá vykonáva návrh ústavného zákona alebo novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Samozrejme, hlasovalo by sa ako vždy o každom zákone samostatne. Čiže ten môj procedurálny návrh je, aby sme spojili diskusiu a tým aj šetrili trocha čas a nehovorili dvakrát o tom istom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2023 10:49 - 10:51 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, ja by som to ešte posunul o úroveň vyššie, lebo asi by sme sa mali zamýšľať najprv nad tým, že kvôli čomu dovoľujeme spočívanie mandátu. My ho dovoľujeme v prvom rade preto, že keď sa poslanec stane členom vlády, teda poslanec, ktorý ide pracovať ako poslanec počas štyroch rokov a stane sa členom vlády, teda ide kvázi pracovať do výkonnej zložky parlamentu, keby sme to odvodili z minulosti. Lebo však to pochádza z minulosti. Tak jednoducho je to preto, aby sme, povedzme, najkvalitnejších ľudí, ktorí sú zvolení medzi poslancami, dostali do výkonnej zložky moci. Akonáhle začneme rozširovať to spočívanie mandátu, lebo tam nejde len o situáciu materská, rodičovská, to je taká špecifická situácia. Ale tam je aj tá, aj tam je aj to, že budeme postupne zákonmi rozširovať množstvo funkcií, kedy bude ten mandát spočívať, čo sa nám môže naozaj potom stať, že všetci budú navolení alebo polovica parlamentu nám odíde do úradníckych funkcií, kde ich možno ľudia ani nechceli vidieť. Pretože keď niekto chce byť poslanec, tak kandiduje za poslanca. Keď niekto chce robiť úradníka, tak nech ide robiť úradníka. Alebo keď chce niekto robiť do, vo výkonnej zložke moci, kde sú výberové konania, nech uspeje vo výberovom konaní.
Pokiaľ ide o, o tú samotnú rodičovskú materskú alebo samotnú tú novelu ústavy, ja som tým chcel povedať to, že ja vôbec nepodceňujem nejakú dôležitosť otázky riešenia materskej rodičovskej ako témy, ale tých tém, ktoré sú dôležité na úpravu v ústave, je viacej. A jednoducho ak sa chceme na nejakej ústavnej zmene vždy dohodnúť, tak sa tam musia, tak, tak by tam mali byť aj ďalšie dôležité témy, či už v tejto novele ústavy alebo súbežne v inej novele ústavy tak, aby sme si to vedeli vzájomne podporiť. O tomto som hovoril a nad tým treba rozmýšľať, že nejde len o vylepšenie samotného návrhu, ale ide o uchopenie ďalších tém, ktoré sú z pohľadu iných, ktorí by mali podporiť tú novelu ústavy, dôležité. Takže o tom som hovoril. A potom, samozrejme, popritom môžme vylepšovať ten samotný návrh.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2023 10:42 - 10:44 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ono by to bolo asi na dlhšiu diskusiu, ale teda s, je tam pár otázok, ktoré by si bolo treba zodpovedať.
Prvá je tá, vy tam riešite okrem materskej aj rodičovskú dovolenku. A, ale nejde ani tak mi o to, že koho by sa to dotýkalo, to, to je podľa mňa sekundárne. Primárne je to, že prečo práve tieto otázky sú tak dôležité, aby boli upravované v ústave a prečo práve v súčasnosti. Lebo ak je to napríklad tým, že veľa štátov alebo viacero štátov má takýto mechanizmus, v poriadku, ale veľa štátov má napríklad aj v ústave zavedené referendum a my máme toto referendu nejakým spôsobom lepšie upravené aj podľa vzoru týchto štátov v ústave. Čiže ak sa chceme o týchto otázkach baviť, tak v poriadku, ale bavme sa potom aj o ďalších otázkach, ktoré sú dôležité a ktoré by mali tiež byť upravené v ústave. Nielen o tejto jednej.
Druhá vec, vy ste sa nedotkli v rozprave vôbec toho druhého dôvodu, ktorý máte upravený v novele ústavy, a to je to, že by poslanec, poslancovi mal spočívať mandát aj vtedy, keď začne vykonávať nejakú úradnícku funkciu vo výkonnej zložke moci. A navyše spôsobom, ktorý je v zásade v právnej terminológii označovaný za tautológiu, to znamená, že v ústave odkazujete na zákon a v zákone odkazujete na ústavu. Tak k tomuto by sme si mali tiež povedať viacej, že či je to takýmto spôsobom potrebné. Lebo ak len v budúcnosti sa majú upravovať nejaké zákony, kde by sme vymenovali tie funkcie, kedy by to spočívalo, tak sa nám môže stať, že ľudia si navolia 150 poslancov a všetci odídu robiť úradníkov do výkonnej zložky moci. A to neviem, či tí ľudia by takto práve chceli. Ak teda sa máme baviť o nejakých konkrétnych funkciách, tak by sme sa mali baviť o tých konkrétnych funkciách vopred. Novelizovať tie zákony, predložiť tie zákony, kde to tak chceme. Lebo tie funkcie sú povedzme z nejakého dôvodu tak dôležité, že by mal spočívať mandát a ďalšie otázky sú tam takisto dôležité. Čiže prvé čítanie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 19:02 - 19:04 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak najprv k tomu volebnému programu, k referendu a potom prečo september. No my by sme nemuseli vôbec sa rozprávať o predčasných voľbách a o skrátení volebného obdobia, keby sme sa striktne držali volebného programu OĽANO, hoci ho niektorí vyslovene dezinterpretujú. My vo volebnom programe máme jasne napísané, že skrátenie volebného obdobia sa nemá diať referendom. Ale prečo vlastne sa o tom rozprávame a dostali sme sa až k tomuto bodu, lebo ak hovoríme o poslednom referende, tak ja myslím, že najsilnejší taký signál alebo najsilnejší dojem, ktorý ja z toho mám, je ten, že ľudia majú záujem rozhodovať o veciach verejných, pretože prišli v pomerne slušnom počte a že majú záujem rozhodovať aj o skrátení volebného obdobia. To, že či to bude referendom, ľudovým hlasovaním, to už je viac judikatúra Ústavného súdu, ktorá nás posúva k ľudovému hlasovaniu, nie k referendu, a o tom sa, samozrejme, o tom, samozrejme, treba diskutovať, ale my takisto vo volebnom programe sme robili v roku 2019, potom prišli rozsudky a nálezy Ústavného súdu a my budeme musieť reagovať na neho aj pri zostavovaní ďalšieho volebného programu a nie všetko, čo tam bolo pred pár rokmi, jednoducho tam bude aj, aj teraz. Čiže je to legitímna otázka, treba o tom diskutovať.
A potom prečo september? Marek správne povedal, že my sa opierame o voličov. Nie o voličov Fica a voličov Pellegriniho, my sa opierame o voličov OĽANO a ďalších, ktorí nám jasne hovoria, že oni nechcú predčasné voľby a pre nás ten september je skutočne kompromis aj kvôli tomu, prečo, že sa ľudia boja tých predčasných volieb, nie kvôli nám, ale kvôli opozícii, kvôli návratu opozície. A chceme takisto ďalej pomáhať ľuďom, pretože viaceré veci treba dotiahnuť a už to nepočká na ďalšiu vládu a máme tu aj reformy, ktoré treba vykonať, národné parky, zdravotníctvo, vyšetrovania, treba nechať orgánom činným v trestnom konaní voľné ruky. To sú všetko dôvody, je ich množstvo, ktoré sú za september a my ten september, jednoducho to je jediná možnosť, ak už nejde dovládnuť do riadnych... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:55 - 18:57 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Najprv začnem pánom poslancom Kyselicom. Inak ďakujem za všetky faktické k môjmu príspevku.
Áno, presne tak, volebný program a volebný systém je súčasťou viacerých ústav, pretože aj v iných štátoch si uvedomujú, že treba na to širšiu zhodu. Teraz sa tá širšia zhoda našla v podobe 92 poslancov a keď sa nájde v budúcnosti, tak kľudne to môže byť aj iný volebný systém a môžu byť aj dve komory a v jednom taký systém, v druhom taký, veď presne to je na tú širšiu diskusiu, a pomerný systém máme aj v Českej republike chránený ústavou.
A pokiaľ ide o jeden volebný obvod, veď ten sme tu mali dlhé-dlhé roky, viackrát sa tu našla ústavná väčšina aj z radov opozície a nechceli ho zmeniť. Takže je to také neúprimné, keď to dneska kritizujú a rozhorčujú sa nad tým a pritom to tu tolerovali a nemenili dlhé desiatky rokov.
K tomu prepadnutiu majetku ja som reagoval len preto, lebo pán Fico ma obvinil, že ja ako keby komunikujem priamo so sudcami a vynášam nejaké informácie od nich, to nie je vôbec pravda, ja so žiadnymi sudcami na Ústavnom súde nekomunikujem. A ako som vysvetlil, vychádzal som zo signálov z prostredia, čiže z toho širšieho okruhu mimo sudcov, a preto som na to potreboval reagovať, lebo to bolo vážne obvinenie, ktoré zasahuje aj, ktoré by mohlo potenciálne zasahovať do nezávislosti Ústavného súdu a nie je to ani pravdivé.
K pánovi Kočišovi, ja som rád za to vaše vyjadrenie, že ste ochotný znižovať kvórum, veď bude to na stole, môžeme sa poradiť, ktoré je to najlepšie číslo, určite tá päťdesiatka dneska je najväčší problém referenda ako-takého. To sa zhodneme asi všetci. Čiže kto hovorí, že nechce meniť kvórum, ako SMER, ale zrazu, ale chce dávať ľuďom možnosť rozhodovať v referende, tak to je Potemkin, to je, to je pretvárka. Vy ste aspoň v tomto rozumnejší, a teda však budeme sa o tom baviť, pretože taká novela ústavy tu bude.
No a pokiaľ ide o Milana Kuriaka, ďakujem pekne. No ja myslím, že teraz tie zákony budú už nám ťažšie všetkým prechádzať, takže ja budem mať viac času vystupovať v diskusiách.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2023 18:39 - 18:49 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Tak, vážený pán predsedajúci a vážení poslanci, ktorí ste prítomní v sále, pár slov k tomu, o čom dnes rokujeme. Keďže som jedným zo spracovateľov predloženého materiálu a aj alternatívny navrhovateľ, ale veľmi pekne ďakujem pánovi poslancovi Kyselicovi, ktorý to tu ťahá celý deň veľmi poctivo a nemusel som si zasadnúť na to jeho miesto, lebo nie vždy je to len radosť niekedy počúvať tu (povedané so smiechom) niektorých poslancov, to je skutočne utrpenie, ale dobre, poďme k veci teraz.
Takže viacerí ste tu prezentovali názor, že keď je odvolaná vláda, že už má podľa vášho názoru len kúriť a svietiť, ale, prepáčte, to z čoho takto vyvodzujete? Lebo tú novelu ústavy, ktorú ste robili v roku 2011, ste takto predsa nespravili. Vy ste tú novelu ústavy nastavili tak, že tej vláde ste obmedzili právomoci, ale zrazu prezidentka aj môže potvrdzovať niektoré ďalšie. Takže neplatí to, že to bolo nastavené tak, že tá vláda môže len kúriť alebo svietiť. Tá vláda môže robiť aj ďalšie veci. Ale vy ste na pár kompetencií zabudli a preto je legitímna otázka, aby sme tie ďalšie kompetencie doplnili. A otázka je, že či majú, má vláda byť poverená tými ďalšími kompetenciami prezidentkou alebo prezidentom alebo má byť poverená parlamentom. V každom individuálnom prípade a o tom sa už vedú diskusie.
Nehovorím, že úplne o všetkých tých písmenkách, ktoré sú vymenované v ústave, lebo niektoré naozaj nemajú zmysel. Asi nemá zmysel, aby vláda v demisii požadovala znovuzískanie dôvery, lebo už teda bola odvolaná. Ale je tam niekoľko ustanovení v ústave, ktoré, na ktoré bolo pozabudnuté. A dnes, ak by ich vláda nemohla vykonávať počas tohto obdobia, a teda nešla by nejakým širokým výkladom ústavy, tak by to mohlo naozaj spôsobiť aj nepríjemnosti, najmä pokiaľ ide o plnenie alebo vykonávanie napríklad niektorých programov, ktoré súvisia s plánom obnovy.
Pokiaľ ide o to, že tu hovoríte o tom, že sme proti referendu, no OĽANO je to posledné, ktoré je proti referendu. Nikto z poli... žiadna z politických strán nemá spracovanú, spracované tak referendum, ako má spracované hnutie OĽANO a nepriznáva také práva v referende vo svojom volebnom programe ako hnutie OĽANO. Ale na to, aby sa presadila novela ústavy treba nejakú dohodu a vy ste tú dohodu, vážení opoziční poslanci a poslankyne, nedokázali spraviť. Vy ste povalili vládu a nevedeliste, čo s tým máte robiť. Tak muselo prísť až hnutie OĽANO, ktoré sa dokázalo dohodnúť, aby sme sa nejako dopracovali k predčasným voľbám.
A keď vy tu hovoríte, že by sme mali hlasovať za máj alebo za jún, a prečo by sme tak mali robiť? Vy ste hlasovali za novelu ústavy, aby sme sa dostali do tohto bodu? Tak ste mali hlasovať o novele ústavy a potom sme sa mohli s vami o tom baviť. Ale my sa teraz nemáme s vami, o čom baviť. Vy ste ani nechceli, aby sme sa dostali do tohto bodu. My sa budeme baviť iba s tými, ktorí nás sem dostali do tohto bodu. A to sú len SaS, SME RODINA, OĽANO a ZA ĽUDÍ. Ja nemám dôvod sa baviť s nikým iným.
Čiže o máji a júni, na to zabudnite. To sú vaše výmysly, ku ktorým ste sa ani nedokázali dopracovať. My hovoríme o kompromise a kompromise preto, že sú tu poslanci, ktorí chcú skôr ako september a sú tu poslanci, ktorí nechcú vôbec predčasné voľby. A medzi týmito skupinami poslancov, ktorí nás dostali do tohto bodu, že sme zvládli novelu ústavy, je kompromis september. To je kompromis. Pretože inak by sme sa do tohto bodu ani nedostali. Že ja sa čudujem všetkým, ktorí tu teraz špekulujú máj, jún, september. Keby nebolo tých poslancov, ktorí museli ustúpiť zo žiadnych predčasných volieb na september, tak by sme v tomto bode neboli. A mohli sme tu mať kľudne úradnícku vládu. Mne osobne úradnícka vláda nevadí. Kľudne tu môže byť.
Pokiaľ ide o to, čo tu ešte dneska zaznelo a na čo chcem reagovať. A ešte, samozrejme, na ten volebný systém. Tak kto tu čo prináša, kto tu čo mení. Veď tu nikto nič nemení. Dnes je volebný systém jednoobvodový pre parlamentné voľby. Máme to roky vo volebnom zákone a my to len dávame na vyššiu úroveň do ústavy. Tak ak tu všetci hovoríte o širšej diskusii, tak buď klamete a nechcete ju, len sa pretvarujete, alebo potom širšia diskusia automaticky znamená ústavnú väčšinu. Lebo inak to nie je širšia diskusia, tak čoho sa bojíte? A keď hovoríte, že o tom vôbec ani neuvažujete, no toľkokrát to hovoríte, že sami sa prezrádzate, že o tom uvažujete.
A Pellegrini, ten to už hovorí aj otvorene, takže ten sa už ani nepretvaruje. A vy teraz od nás chcete, aby my sme vám pomohli a nezabezpečili ochranu volebného systému, aby vy ste si tu mohli vytvoriť ilúziu o demokratických voľbách? No na to znova zabudnite. Bez toho, aby ste o tom aj s nami v budúcnosti diskutovali, tak tu nebude žiadna zmena volebného systému, pokiaľ ide o parlamentné voľby. A to si, prosím, uvedomte. Nebudete tu ničiť túto krajinu naďalej, ako ste ju ničili do roku 2020.
Pokiaľ ide o to, čo dneska pán Fico tu natáral vo svojom vystúpení, lebo ma priamo osočil, tak rád by som na to reagoval, lebo už to druhýkrát povedal, prvýkrát som to nechal tak. Ale vidím, že asi ide na to systémom, že opakovaná lož by sa mohla stať pravdou, tak to tu vysvetlím, pretože to zasahuje naozaj aj do nezávislosti Ústavného súdu a skutočne pán Fico tu dneska znevažoval Ústavný súd. Aj Ústavný súd, nielen mňa.
Ja som svojho času hovoril o prepadnutí majetku a o tom, že pán Fico a spol. dali na Ústavný súd podnet na prepadnutie majetku. A keď som predniesol svoj vlastný návrh a predložil do parlamentu, ktorý ešte stále nebol schválený, tak som spomenul, že mám signály z prostredia Ústavného súdu. Ja som nepovedal, že mám informácie o sudcov Ústavného súdu, tak ako to interpretuje pán Fico. A to je hrubá lož, ako to on interpretuje.
A signály z prostredia Ústavného súdu poviem aj, čo znamenajú, pretože naozaj nemyslel som, že na to dneska budem musieť reagovať, ale pán Fico skutočne najprv tuná nakydal na všetkých vrátane mňa a potom ako zbabelec odišiel a nevypočul si ani faktické poznámky. Čiže prečo signály z prostredia Ústavného súdu, pretože spravodajcom k tomuto prípadu pri prepadnutí majetku je pani Laššáková. Bývalá poslankyňa za SMER, ktorá sa dokonca aj namietala, že je zaujatá a nechcela byť spravodajkyňou, ale ostatní sudcovia si to nemysleli. Čiže to je prvý signál asi, ako môže dopadnúť to konanie, kde je podanie SMER-u.
Druhý troška naozaj odbornejší, odbornejšia vec je tá, že asi päť dní alebo pár dní po tom, ako SMER podal podanie na Ústavný súd, tak Súdny dvor Európskej únie konštatoval, že obligatórne prepadnutie majetku nie je proporcionálnym opatrením. Čiže to je druhá vec, ktorá nám naznačuje, že asi ani v tom našom právnom poriadku ten obligatórny trest nebude úplne v súlade s ústavou.
Tretia vec, poznám sa a dlhodobo komunikujem s viacerými ústavnými právnikmi, ktorí robili pre Ústavný súd alebo pracujú pre Ústavný súd aj teraz. A bavil som sa s nimi a rozprával o tejto otázke. Aj od nich viem, aký majú k tomu prístup a ako asi môže v budúcnosti v tejto otázke rozhodnúť Ústavný súd.
A štvrtá vec je tá, že práve sa na európskej úrovni rokuje o novej smernici o konfiškácii majetku a prístup, že by tam mal byť umožnený aj obligatórny trest prepadnutia majetku aspoň u niektorého z tých štátov členských Európskej únie bol odmietnutý.
Takže toto všetko signalizuje, ako to konanie dopadne, a to že už to konanie je dva roky na súde, mi jednoducho z vlastnej skúsenosti alebo zo skúsenosti pred Ústavným súdom navodzuje jednoducho presvedčenie, že v blízkej budúcnosti by mohol Ústavný súd o tom naozaj rozhodnúť. A preto som predložil ten návrh, aby sme sa vyhli situácii, že ešte sa budú domáhať škody tí, ktorým, ktorí spáchali zločiny a ten majetok im naozaj prepadol. Takže to na vysvetlenie a aj verejnosti, lebo naozaj si vyprosujem, aby pán Fico si tu interpretoval to, čo ja hovorím na tlačovkách. Svojím spôsobom ma osočoval a nielen mňa, ale aj Ústavný súd. To, čo tu dneska predviedol pán Fico, bolo osočovanie Ústavného súdu.
Pokiaľ ide o tie ďalšie veci, budeme mať možnosť o tom rozprávať, ale viete, obedy zadarmo a podobne. Máme tu tie návrhy, dostaneme sa k tomu, nebudem teraz o tom rozprávať.
Ale jednej veci by som sa ešte rád venoval, a to je generálny prokurátor a špeciálny prokurátor, lebo dnes tu opäť pán Fico napadol špeciálnu prokuratúru veľmi nepekným spôsobom. Hovorí, že očakáva, že generálny prokurátor si urobí poriadok so špeciálnym prokurátorom. No tak ja sa pýtam, že čo si pán Fico predstavuje pod tým, že urobí poriadok so špeciálnym prokurátorom. Lebo to je vážna vec. To len potvrdzuje tie slová, ktoré tu on hovorí, že ak by sa náhodou dostal k moci, tak bude vážnym spôsobom likvidovať akékoľvek vyšetrovania, ktoré sa týkajú korupcie a ekonomickej kriminality. To je vážna vec. A nedávny prieskum ukázal, že ľudia, ktorí hovoria o predčasných voľbách, sa obávajú dvoch vecí.
Prvé je návratu Fica alebo teda bývalej garnitúry a druhou je nevyšetrovanie ekonomických trestných činov a korupcie. Toho sa naozaj ľudia obávajú. Tí, ktorí, keď sa robil prieskum, sa ich pýtali, že čoho sa obávate v súvislosti s predčasnými voľbami. Takže to nie je, to nie, to nie je vôbec žiadna sranda, ktorú si pán Fico robí, že má si urobiť poriadok. A ako si má urobiť poriadok? Chce, aby pán Lipšic bol druhý pán Kováčik? Ktorý všetko strkal do šuplíka a nič nevyšetroval? To myslel pod tým, že si má spraviť poriadok? Alebo čo, čo myslel pod tým presne? Lebo to sú, to je vážna vec, čo tu dneska vyslovoval.
A ja som rád, že špeciálna prokuratúra koná tak, ako koná, aj Špecializovaný trestný súd a navyše pán špeciálny prokurátor je volený parlamentom. Takže to nie je vec pána Žilinku alebo generálneho prokurátora, čo urobí s pánom Lipšicom. To je vec tohto parlamentu. A pokiaľ ide o ten termín samotný, september je ten najsprávnejší termín, aby sme vám zabránili prekaziť vyšetrovania zločinov vašich nominantov v ekonomickej kriminalite a v korupcii. A pokiaľ niekto z vás hovorí, že sa to týka aj opozície, teda vás samotných, tak sami sa prezrádzate, že sa vás to týka. Že ste mafiáni.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:34 - 18:36 hod.

Milan Vetrák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Kočiš, pár poznámok k tomu, čo ste povedali. Začnem najprv tým, že teda hovoríte niečo o dostatočnom počte ľudí v referende. No hlavne v tom referende sa potvrdilo to, že asi to číslo 90-percentnej nespokojnosti s vládou nebude to pravé a pravdivé a, samozrejme, bol to slušný počet ľudí, to nikto nepopiera, ale asi aj vy ste sami očakávali, že ich príde viacej.
Pokiaľ ide o tú referendovú kampaň, no veď to je otázka 76 poslancov a my tu máme volebné zákony z roku 2014. Čiže tá referendová kampaň, keby ju SMER upravil, keď mal 83 poslancov, lebo vtedy ten zákon bol schvaľovaný, tak ste nemuseli byť odkázaní na to, že beháte po regiónoch a prehovárate ľudí, aby išli na referendum. Vy ste mohli mať kľudne také isté možnosti, aké máte v parlamentných voľbách, len to by musel niekto naozaj to referendum chcieť a nehovorím o vás, ale o tých, čo s nimi tam ťaháte tú jednu pílku na tej strane.
Pokiaľ ide o Švajčiarsko, no áno, len keď nechcete znížiť referendové kvórum, a to by som sa vás rád opýtal a môžete na to zareagovať, tak sa nedostanete a nenaučíte tých ľudí, ako je to v Švajčiarsku, lebo aj tam to postupne vznikalo. Čiže aj tí ľudia si musia navyknúť na to, že budú chodiť k referendu a musí to byť objektívne aj nastavené, nie 50-percentné, lebo to je, to je Potemkin, to nie je vôbec žiadna možnosť dať ľuďom o niečom rozhodovať v referende.
Pokiaľ ide o to poďakovanie ľuďom, ja rešpektujem všetkých, ktorí prišli na referendum, a nikoho som neodhováral, ani verejne som nikoho neodhováral, ale ja by som sa rád poďakoval všetkým tým, ktorí neprišli na to referendum. Pretože to boli presne tí, ktorí pochopili, o čom to referendum bolo, že to bolo o tých ľuďoch, že to bolo o opozícii, o Republike, o HLAS-e a o SMER-e, o ich nominantoch, ktorí sa chcú zachrániť pred trestným stíhaním a prípadne odsúdením. O tom to bolo, o tom bolo to referendum. A oni to po... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis