Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:25 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 9:25 - 9:27 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Pán kolega Dostál, spústa nezmyslov zaznela vo vašom vystúpení. Ja sa pýtam, keď je vakcína taká účinná a bezpečná, prečo nechcú farma firmy niesť zodpovednosť za tieto vakcíny. Ja som nepočul, že by ste vy povedal nejaké vedľajšie účinky tých vakcín. Vy tu len hovoríte, že treba sa očkovať aj štyrikrát, že je to dobré, že aj vy sa dáte štyrikrát. Tak už sami dobre viete týmto, že vakcína nie je slobodná, ale že sa bude musieť znova a znova očkovať. Váš premiér, premiér Izraela, vyhlásil, že im tam robí delta také problémy, a pri takej zaočkovanosti, ako majú. Tak vy spochybňujete vášho premiéra? Vy ste počuli vlastne aj premiéra Izraela, pán poslanec Dostál?
Tak, prosím vás, neklamte nám tu. Vy taká dokonalá vláda, ako môžete strácať kontrolu, akože ste stratili? Ale vy ste tú kontrolu stratili už dávno, pán poslanec Dostál. Keby ste miliardu neprehajdákali na sprosté a nepresné testovanie a tú miliardu by ste dali do zariadenia a vybudovania nových nemocníc, posilnenie lekárov a sestier, tak v živote tu nestratíme kontrolu. Lenže kšefty sú vám bližšie, kšefty sú vám bližšie!
A čo sa týka očkovania, ja mám pocit, že vy v SaS-ke máte akcie v týchto farmaceutických spoločnostiach. Inak si neviem vysvetliť, že vy tu verejne vykrikujete, že sa treba dať aj štyrikrát očkovať, že už nie dvakrát, nie, potom už aj štyri. Pani poslankyňa, prehrajte si záznam, povedal tri a keď bude treba, aj štyri. Ale vidíte, vy tu ešte klamete aj mne do očí, aj spravodajkyňa mi tu klame. Tak skúste si prehrať záznam, kde ste povedal tri a ak bude treba, aj štyri, aj štyri. Ale tak ako, ale nevadí, nebudem sa s vami hádať, ja vám to dokážem.
Takže nečudujem sa, že strácate kontrolu, pán poslanec Dostál. A keď hovoríte, že si máme hradiť sami nejaké zdravotné zariadenie, tak vy v SaS za to, že beriete drogy a máte s tým problémy, tiež by ste si mali hradiť sami, keď chodíte k lekárovi a fajčíte tu ako Turci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 21:50 - 21:52 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Sloboda, pýtam sa ťa, čo ste vy priniesli pre voličov, pre ľudí na Slovensku, pre občanov Slovenskej republiky, keď sa pýtaš nás opozícii. Lebo opozícia má toho málo možností. Ale vy vládna koalícia, kde ste zastali z 95 hlasmi, čo ste priniesli vy? Okrem hádok nekonečných vášho predsedu s Matovičom. Polarizovanie ľudí, nič iné tu človek nerieši, len koľko tisíc zabil Sulík, koľko tisíc zabil Matovič a podobne. Nič ste nepriniesli, len rozbroje, dokonca do vládnej koalície. Nič iné! Toto je vaša vizitka!
Vy máte právo veta. Tak ste to nemuseli hrať na voličov a mohli ste stopnúť Matoviča, kedy chceli. Kedy ste chceli, keď sa vám niečo nepáčilo. A nie sa vyhovárať jeden na druhého a hrať hry na voličov, aby ste boli za chrumkavých, kým ostatná koalícia si to musela riadne vyžrať, a vy ste sa tvárili na chrumkavých. A na ich chrbtoch ste sa tu vyvážali. Vy ste tí najzákernejší z tej celej koalície, SAS-ka. Ste tak podlí a falošní ako nikto. Tí ostatní sa aspoň na nič nehrajú. Viete, čo ste priniesli? Nadávky ľuďom, ktorí vonku oprávnene protestujú, že sú to kolotočiari. To hovorí Žiak, to hovorí Kazda a podobní. To sú všetci z vás, z SAS. Toto ste vy priniesli.
Ja sa pýtam, čo konkrétne ste priniesli dobré. Lebo zatiaľ hovoríme len o tých zlých veciach. Vy, čo tak máte radi čísla, čo hovoríte, že keď liek stojí cez dva milióny, že dieťa nemá právo žiť Toto ste vy priniesli. Toto je tá kultúra?! Vy ešte aj peniaze premietate do životu detí. Toto je tá SAS-ka! Takže mi tu nehovorte, že my sme nič nepriniesli. Keď dáme nejaký návrh, tak sa zobudí Halgašová a povie, a dajte dáke návrhy, a päť minút pred tým zaznel návrh. Toto SAS-ka zanieslo, že vaši poslanci spia tu v pléne alebo tu vôbec ani nechodia. Toto ste vy! Vy ste hanba národa, hanba! Lebo tí ostatní sa na nič nehrajú, na nič sa nehrajú a povedia pravdu, ako je. Ale vy sa hráte na chrumkavých. A robíte si body na tých všetkých vašich koaličných partneroch. Ste obyčajné špiny! (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 19:03 - 19:05 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vidím, že vystúpenie kolegu Milana Mazureka nenahalo nikoho chladným z koalície. Ťažko sa počúva pravda a vidím tie slzy pána Žiaka, pána Kazdu, keď vidia, ako Milan hovorí a oni sa nevedia vykoktať, nevedia povedať jednu súvislú vetu. A tak radi by povedali tie svoje klamstvá, ale nedá sa im to. A to je trest od Boha, páni. Viete, keď sa hovorí pravda, ide to ľahko.
Viete, pán poslanec Kazda, vy ste to, hovoríte, že vy ste to nepovedal. Ale my sme to počuli všetci a počuli to ľudia aj vonku. No choďte im to teraz vonku vysvetliť a povedzte, že ako ste to mysleli. Choďte vy aj s Mirkom Žiakom, keď ako ste tu reagovali na Miňa Mazureka, vykrikovali ste, híkal tu Žiak ako osol, ako osol tu híkal. Ja neviem, či si dačo šupol, lebo v SaS-ke to je bežné, že si dajú nejaké drogy, či si niečo potiahol cez ten nos... Aj vy? To som nevedel, pani Cigániková, ale neodsudzujem vás za to, však to je vaše telo, kľudne si dávajte aj vy. Takže neviem, či tam šnupete naozaj všetci pri takýchto vyjadreniach, že vie, kolega tu rozpráva a ten tu híka naňho, ako keby neviem čo. A predsedajúci sa pozerá ako keby nič, ale v poriadku, hej. Ale čo chceme od Žiaka zo SaS-ky, z feťákov? Nechceme nič.
Ľudia mi nechcú veriť, ľudia mi nechcú veriť, že tu sú ľudia aj horší ako pročkovci. Ale dneska, keď videli Žiaka a Kazdu hovoriť, tak mi dajú za pravdu. Milan, ďakujem ti, že si mi to dovolil alebo tvojím vystúpením že si ukázal, ako sa prejavili. Normálne neviem, fakt sfetovaní asi.
Ľudia sa pýtajú vonku, že kde býva ten Žiak a kde býva ten Kazda. No, ja neviem, dúfam, že im to nikto nepovie, vážení kolegovia, lebo už nebudete mať čas im vysvetľovať. Vidíte, že oni už nepoznajú ani opozíciu, ani koalíciu, útočia na všetkých. Našťastie, ja som sa medzi nimi voľne prešiel, takže nebojím sa. Som zvedavý, ako vy pôjdete stadeto domov. Lebo tí páni sa rozhodli, že tu budú stanovať a že pôjdu aj pred garáže, že pôjdu aj pred garáže, ako sa vychádza. Tak som zvedavý, ako budete potom koktať, pán Kazda, a ako bude híkať pán Žiak.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 17:40 - 17:42 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No, ťažko sa na toto reaguje, veľmi ťažko, vážení kolegovia. Musíte uznať sami, že toto bola perla.
Pán poslanec Kazda, no skúste ísť vonku presvedčiť voličov teraz, tak ako ste snažil presvedčiť sa nás. Viete, lebo ja neviem, ako by som na vás zareagoval, tak rozmýšľam, prečo nejdete medzi tých ľudí a neinformujete ich o vašej podpore tohto zákona, nepresviedčate ich, aký je dobrý. Bojíte sa, že by vám neverili? Ani sa im nečudujem. Vy len tak rozmýšľate, lebo vy tu hovoríte a kritizoval ste povinné celoplošné testovanie, čiže chválil ste celoplošné testovanie, že my sme ho kritizovali, že aká to je dobrá vec. Pán poslanec Kazda, vy ste taký moták. Vy ste počul vášho predsedu Sulíka, ktorý to kritizoval takisto, vašu kolegyňu Cigánikovú, ktorá to kritizovala takisto, o týchto nepresných testoch, a vy tu hovoríte presne opačne. Vy ste taký klenot v tej SaS-ke. Vy a Žiak, vy ste topky. Ale čo čakáme, keď niekto tvrdí, že citrusy sú základné potraviny? No, nemusíte nás tu prekvapovať.
Ja neviem, či ten imunológ bol od pročkovcov alebo od koho, s ktorým ste vy hovoril, radšej ste ho nemenoval, čo vám tu hovoril, lebo to nevie ešte nikto na svete, aké bude mať následky očkovanie. Nikto, dlhodobé. Ale váš imunológ to povedal.
Ja... Poviem jednu vec, ale na vás je aj škoda slov. Váš predseda povedal, že potrebujeme dáta, aby sme sa vedeli správne rozhodnúť a navrhnúť opatrenia. A vy teraz sa tvárite, že my nedávame žiadne riešenia. A keď chceme, aby tie dáta tu sme dostali, tak vy zahlasujete proti. A ste taký úbohý, že radšej odídete zo sály, ako máte počúvať, keď niekto navrhuje riešenia, a potom prídete naspäť a hovoríte, že nedávame žiadne riešenia, pán Kazda. Škoda, že ste odišli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 16:03 - 16:04 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Veľmi dobré vystúpenie, pán poslanec Fico. A ja by som sa chcel spýtať na jednu otázku, vy ste hovoril, že pani ministerka zlyháva, čo sa týka kolúznej väzby. Ja by som rád vedel od vás alebo počul, v čom nezlyhala alebo čo urobila dobré. Lebo ako sa snažím, tak sa snažím, ja nevidím nič. Vidím súdnu mapu, vidím nespokojných sudcov, vidím sudcov, ktorí sú protežovaní, vidím prieťahy v niektorých veciach, kde sa ľudia úmyselne zbavujú mlčanlivosti, nežiadajú sa. Vidím stav vo väzniciach, aký je, a, samozrejme, aroganciu súčasnej ministerky Kolíkovej. Takže ja by som rád vedel, že či je aspoň jedna vec, v ktorej nezlyhala, čo sa týka jej profesného. Čo sa týka morálneho, že tu klame, tak o tom sa nebudem ani rozprávať, lebo v tomto zlyhala úplne. Lebo nie je možné, aby v dnešnej dobe v demokratickom štáte v strede Európy prišla ministerka, ministerka spravodlivosti a drzo klamala do očí poslancom Národnej rady. To nie je mysliteľné. Bohužiaľ, na Slovensku je všetko možné. My sme krajina neobmedzených možností a hlavne neobmedzených ministrov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 12:20 - 12:22 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, ďakujem za tvoje vystúpenie. Ako vidím, opozič... či koaličným poslancom sa veľmi ťažko počúva kritika a reaguje sa na to. Tie argumenty, ktoré používajú na tvoje vystúpenie, no, ja by som, vážení kolegovia, koaliční poslanci, ja by som rád videl, ako tieto argumenty pôjdete teraz povedať vonku pred Národnú radu. No keď si myslíte, že sú správne, tak prečo nejdete vonku a nepoviete tieto argumenty tým ľuďom pred Národnou radou a nevysvetlíte im, že dobrovoľné testovanie a dobrovoľné očkovanie je podľa pročkovcov, čiže podľa vás, niečo úplne iné, ako je skutočný význam tohto slova. A verte mi, že títo ľudia vonku vám presne vysvetlia slovo, čo znamená dobrovoľné, vážení kolegovia, lebo oni rozumejú slovu dobrovoľné a poznajú význam slova dobrovoľné. Lebo toto, čo vy tu stvárate, to s dobrovoľnosťou nemá absolútne nič.
Ja som išiel cez hraničný prechod a mňa zastavil policajt s vojakom a pýta si nejaký doklad o testovaní alebo že som bol očkovaný. A ja vravím, že viete čo, mám rozum zdravý a ten mi hovorí, že sa nedám zaočkovať, nie som hlúpy. A viete, čo mi povedal ten policajt: Pane, ani ja nie som hlúpy a dobrovoľne, nasilu som sa išiel dať zaočkovať, aby som tu mohol sedieť, aby som mohol splácať hypotéku a úvery. Ináč by som sa nedal ani ja. Takže toto je dobrovoľné očkovanie aj u policajtov, vážení kolegovia! Tí vedia, čo je slovo dobrovoľné, ale idú dobrovoľne nasilu, tak ako povedal predrečník, že bachari. Nič iné neviete, len sa vyhrážať všetkým, ktorí nie sú zaočkovaní. Keby už konečne pochopíte, že tí ľudia sa rozhodnú sami, čo áno a čo nie. A tie čísla, ktoré tu vy bijete, z Izraela a podobne, sa nedajte vysmiať, to ste skade vytiahli? Však Izrael má aké problémy? Čo mi tu vy hovoríte, aké je tam zaočkovanosť, vážení kolegovia, kolegyne! Nič len samé bludy od rána.
A vy chcete nejaký liek alebo recept na COVID? No v súčasnosti ho na svete nemá nikto, ale vašimi opatreniami ho len zhoršujete a ničíte všetkých ľudí na Slovensku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 18:48 - 18:50 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Mičovský, vy ste povedal, že všetky lesy by mali prejsť pod ministerstvo životného prostredia. Toto povie lesník? Toto povedal lesník, však v hrobe sa musia obracať generácie lesníkov, našich otcov, starých otcov, praotcov, keď počuli vás, čo ste vy dneska povedal. Vy ste ich všetkých zabil už keď sú mŕtvi ešte raz týmto vaším vyjadrením. Vy ako minister ste mohol odísť so cťou, ale odišiel ste s hanbou a ešte väčšiu hanbu robíte lesníkom v tomto parlamente. Ja neviem, 6500 ľudí príde o prácu a vy poviete, že predkladateľ viedol dobrý úmysel. Vy ste originál pročkovec, vy ste originál pročkovec, 6500 ľudí príde o prácu a predkladateľ, podľa vás, viedol dobrý úmysel. Predkladatelia tohto zákona vraj sa vybrali dobrou cestou, vy ste nepozrel všetky odborné organizácie, ktoré to skritizovali, okrem My sme les, ekoteroristov, všetky. Koho záujmy vy hájite? Vy ste ako schizofrenik, najprv to chcete stiahnuť, potom poviete všetky lesy pod ministerstvo životného prostredia. Ja neviem, čo mám na toto povedať. Koľko ste vy vybavil peňazí pre lesníkov z fondu obnovy? No nič, toľko isto ako pre poľnohospodárov. Koľko vybavil Budaj, no miliardy a viete na čo ich použije? Na zničenie tých lesov. Toto je váš výsledok ako ministra vy, lesník. Nie, vy ste škodil ako minister, veľmi škodil svojou neodbornosťou už keď ste vybral Macka ako kontrolóra protikorupčného a ďalšieho ako ekonomického riaditeľa. Tí čo rozkradli mestské lesy Krupina, čo za 160 tis. dali opäť drevenú ohrádku, ktorá stála tisíc euro. Takýchto ľudí ste dosadil na ministerstvo a štátne lesy. Ja sa hanbím za vás ako lesník.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 17:08 - 17:10 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán podpredseda. Jaro Karahuta, aktívna ochrana a náletové dreviny podľa mňa sú dve rôzne veci. To hovoríme o náletových drevinách, to nemá s aktívnou ochranou nič spoločné ja si myslím.
Súhlasím s tebou, že zmena musí byť. Áno, zmena musí byť, ale ja si konkrétne myslím, že táto zmena a takýmto spôsobom je zlá. To je môj názor a za tým si stojím a nielen môj, aj viacerých profesných organizácií.
Poslanec Filip Kuffa, 50% parkov, chcú dať bez zásah. 50%, ale veď to je cesta do pekla. Páni kolegovia, počuli ste tie percentá, koľko má Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko percent a koľko má Slovensko? Viete aký to dosah bude mať starostovia, starostky, primátori čo ste tu neboli? Veď to bude mať dosah aj na váš rozpočet. Vy chcete lesy zelene alebo hnedé. Lebo ak chcete zelené, tak nemôže byť bez zásah, lebo tam kde bez zásah, tie stromy sú všetky hnedé.
A pani poslankyňa Pleštinská so skupiny Pročkovcov, viete, vy beriete tri platy, vy beriete tri platy vám je úplne jedno, čo tí ľudia a ako to pocítia. Vy si tu dovolíte povedať, že ste tu rok a pol a vy vidíte dennodenne chodiť kamióny s guľatinou dreva do Poľska, a vy neurobíte absolútne nič? Poslankyňa najsilnejšej vládnej strany, ktoré spadá tento vývoz pod vaše ministerstvo. Pani poslankyňa, ale vy sa hanbite toto vôbec povedať a tu priznať. Beriete plat ako poslankyňa Národnej rady, ako poslankyňa VUC-ky a ako starostka, ako starostka...
===== neurobíte absolútne nič. Poslankyňa najsilnejšej vládnej strany, ktorá spadá tento vývoz pod vaše ministerstvo. Pani poslankyňa, ale vy sa hanbite toto vôbec povedať a tu priznať. Beriete plat ako poslankyňa Národnej rady, ako poslankyňa VUC a ako starostka, ako starostka. A vy poviete, že sledujete 1,5 roka, že sa vyváža guľatina a za jeden a pol roka ako poslankyňa najsilnejšej vládnej strany ste neurobili pre absolútne nič. To znamená len jedno. Pročkovcom, Pročkovcom sú ľudia ukradnutí. A tak ako predtým aj teraz nemusím k vám chodiť, lebo vidím, že kto na mňa vykrikuje, keď rozprávam. Ja som vtedy išiel k vám len kvôli tomu, aby som vedel, prečo na mňa vykrikujete, keď rozprávam. Máte možnosť sa prihlásiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 17:08 - 17:10 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán podpredseda. Jaro Karahuta, aktívna ochrana a náletové dreviny podľa mňa sú dve rôzne veci. To hovoríme o náletových drevinách, to nemá s aktívnou ochranou nič spoločné ja si myslím.
Súhlasím s tebou, že zmena musí byť. Áno, zmena musí byť, ale ja si konkrétne myslím, že táto zmena a takýmto spôsobom je zlá. To je môj názor a za tým si stojím a nielen môj, aj viacerých profesných organizácií.
Poslanec Filip Kuffa, 50% parkov, chcú dať bez zásah. 50%, ale veď to je cesta do pekla. Páni kolegovia, počuli ste tie percentá, koľko má Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko percent a koľko má Slovensko? Viete aký to dosah bude mať starostovia, starostky, primátori čo ste tu neboli? Veď to bude mať dosah aj na váš rozpočet. Vy chcete lesy zelene alebo hnedé. Lebo ak chcete zelené, tak nemôže byť bez zásah, lebo tam kde bez zásah, tie stromy sú všetky hnedé.
A pani poslankyňa Pleštinská so skupiny Pročkovcov, viete, vy beriete tri platy, vy beriete tri platy vám je úplne jedno, čo tí ľudia a ako to pocítia. Vy si tu dovolíte povedať, že ste tu rok a pol a vy vidíte dennodenne chodiť kamióny s guľatinou dreva do Poľska, a vy neurobíte absolútne nič? Poslankyňa najsilnejšej vládnej strany, ktoré spadá tento vývoz pod vaše ministerstvo. Pani poslankyňa, ale vy sa hanbite toto vôbec povedať a tu priznať. Beriete plat ako poslankyňa Národnej rady, ako poslankyňa VUC-ky a ako starostka, ako starostka...
===== neurobíte absolútne nič. Poslankyňa najsilnejšej vládnej strany, ktorá spadá tento vývoz pod vaše ministerstvo. Pani poslankyňa, ale vy sa hanbite toto vôbec povedať a tu priznať. Beriete plat ako poslankyňa Národnej rady, ako poslankyňa VUC a ako starostka, ako starostka. A vy poviete, že sledujete 1,5 roka, že sa vyváža guľatina a za jeden a pol roka ako poslankyňa najsilnejšej vládnej strany ste neurobili pre absolútne nič. To znamená len jedno. Pročkovcom, Pročkovcom sú ľudia ukradnutí. A tak ako predtým aj teraz nemusím k vám chodiť, lebo vidím, že kto na mňa vykrikuje, keď rozprávam. Ja som vtedy išiel k vám len kvôli tomu, aby som vedel, prečo na mňa vykrikujete, keď rozprávam. Máte možnosť sa prihlásiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.7.2021 16:40 - 16:46 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
... keď sa nikde neuvádza a nie je ani klasifikovaný. Negatívny vplyv sa priznáva aj to v doložke vplyvov, ale bez zdôvodnenia. Tak aký negatívny vplyv, keď tam do tej doložky nedáte ani zdôvodnenie. Vidíte, chýba nám medzirezortné pripomienkové konanie. Chýbajú nám ľudia z regiónov. A ďalšou významnou položkou, na ktorou sa akosi pozabudlo, je skutočnosť, že dôjde k výpadku rozpočtu verejnej správy a to sa hlavne týka samospráv, vážení starostovia a primátori, ktorí tu sedíte. Pri dani z nehnuteľností, z lesných pozemkov, ktoré budú z hospodárenia lesov preklasifikované na lesy osobitného určenia a budú vyňaté z daní z platieb nehnuteľností, vážení starostovia, starostky, primátori, primátorky, ktoré tu sedíte. Výpadok rozpočtu. V dôvodovej správe je ďalej uvedené, že táto novela zákona nebude mať negatívny sociálny vplyv. Ale však toto je ďalšie klamstvo, vážení kolegovia. Toto je ďalšie klamstvo. Lebo priamo je ohrozených 1500 pracovných miest v lesníckom sektore, 5000 pracovných miesto v drevospracujúcom priemysle. Spolu je tak ohrozených 6500 pracovných miest a ostatné stovky sú ohrozené nepriamo ako subdodávatelia týchto firiem, ktoré som vymenoval predtým. Takže 6500 pracovných miest a my sa potom ideme tváriť, že neviem koľko miliónov sme naliali niekde, ja neviem, do Vranova, že tam vznikne nejaký podnik a zamestnáme tam 30 ľudí a takto šmahom ruky vzniknú priamo v tom okresu stovky pracovných miest, keď už začal som hovoriť o Vranove.
Ďalší problém prevodov správ k pozemkov. Je skutočnosť, že Štátna ochrana prírody nedisponuje odbornými kapacitami a dokonca ani ľudskými zdrojmi na to, aby mohli efektívne spravovať tieto pozemky. Pričom nikde nie je ani špecifikované o aké vlastné pozemky ide a ako bude prebiehať obhospodarovanie predmetných pozemkov. Vie to niekto povedať? Ako bude prebiehať to obhospodarovanie tých pozemkov? Kto? Jasné v SaS-ke neviete nič len tabuľky čítať.
Prieskumy zamerané na vnímanie ekosystémových služieb lesov hovoria jasne. Ľudia na Slovensku si žiadajú posilnenie mimoprodukčných služieb lesa. Áno, ľudia chcú mimoprodukčné služby lesa. To je vo viacerých, by som povedal, prieskumoch a dokonca aj v dotazníku jeden z tých prác, ktoré som robil, to presne toto bolo. Ľudia chcú, aby les slúžil aj na rekreáciu a podobne. Pán Šefčík sa na mňa pozeráte, potom vysvetlím, že kde študujem a kde som robil ... (Nezrozumiteľne vyslovené.) Na Technickej univerzite vo Zvolene.
Je zrejmé, že už lesy nie sú len vnímané vo verejnosť ako producenti dreva, ale aj ako kultúrna a turistická zóna, kde ľudia chodia za oddychom. Čas mám aký? Zlý čo? Ukázalo sa, že ľudia alebo pre ľudí je čím viac a hlavne korona ukázala, že les zachytáva CO2, zlepšuje kvalitu vody, to nemôžme nesúhlasiť s kolegom. Áno, les pôsobí ako vodozádržný. Čiže predstavuje pre ľudí rekreáciu a oddych. Aj keď neviem, niektorým sa čudujem, keď tam behajú v rúškach. Ja sa preto pýtam, prečo ministerstvo v prvom kroku nepožiadalo alebo nedalo požiadavku na Národné lesnícke centrum alebo na Technickú univerzitu vo Zvolene, aby vypracovala štúdiu ako táto, ako táto novela zákona ovplyvní ľudí. Ja sa pýtam, prečo sa nepredstavila komplexná metodika hodnotenia ekosystémových služieb lesa. Rok a pol o tom tu hovoríme. Nemám už veľa času.
Vážení poslanci, na základe uvedených skutočností vás vyzývam, aby sme stiahli túto novelu zákona a aby sa podrobila širokej, širokej kontrole verejnosti, odborníkov, nech sa môže k tomu vyjadriť viacerí ľudia a nielen rôznych záujmových skupín, ktoré ste si účelovo vybrali na tú vašu poradu. Poslanci hnutia Republika v takomto znení nikdy nepodporia túto novelu zákona a ak náhodou, že sa schváli a budeme mať tú možnosť v najbližšej vláde, tak ako prvé ju zrušíme. A to myslím vážne. Lebo ak nám ide o životy ľudí na vidieku, tak my nemôžme tu od zeleného stola rozhodovať alebo niekto z Petržalky tu ide vykrikovať, že čo je dobré a čo nie pre ľudí žijúcich na vidieku. Vážení kolegovia a kolegyne, ste tu rok a pol, pani poslankyňa Kozelová a vy idete hovoriť, že guľatina sa vyváža. Čo robíte rok a pol, že sa vyváža? Vy viete vôbec, koľko percent guľatiny sa vyváža? Viete, koľko percent guľatiny sa vyváža v top kvalite napríklad v dyhách, ktoré nedokážeme spracovať? Vy viete, koľko percent vyváža mäkkého dreva alebo, alebo tvrdého dajme tomu buku, ktorý nedokážeme spracovať? Viete, vaši odborníci vďaka pánovi Mičovskému a hlavne tí z Krupiny, ja neviem, prvá suma, čo bola uzavretá na desaťtisíc kubíkov dreva pre novovzniknutú firmu a ona hovorí, že zanikli stovky firiem v drevospracujúcom priemysle. Píl. Viete, prečo zanikli? Lebo každá vláda aj tá vaša nedala tým pílam, ktoré existujú, aby ich udržala, ale dá desaťtisíc kubíkov, viete, čo je desaťtisíc kubíkov, novovzniknutému subjektu v Krupine. A to dali tí ľudia, to sú zlodeji, ktorých minister Mičovský vymenoval do pozície, ešte budem o nich hovoriť. Takže vážení priatelia, pozrite sa, čo ste urobili za rok a pol, pozrite sa ako ste ochránili guľatinu, ako ste pomohli tým pílam, ktoré hovoríte, že krachujú a potom tu vystupujte. Skúsme odborne a vecne. Vadí vám, keď kričím? Teraz som nekričal. Snažil som sa hovoriť odborne a vecne, aj keď viem, že je to ťažké, lebo asi ma tu pochopili možno traja ľudia, nie štyria. Ale skúste sa spýtať vašich asistentov alebo ľudí, ktorí vám radia a ja dajú mi za pravdu. Verte, že mi dajú za pravdu. Neobchádzajme všetky tieto organizácie, ani všetkých ľudí, ktorých sa táto novela zákona dotýka a poďme do toho a stiahnime tento bod programu a poďme do riadneho medzirezortného pripomienkového konania. Ďakujem, vážení kolegovia, kolegyne.
Skryt prepis