Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.6.2021 o 17:43 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2021 17:08 - 17:09 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Pán poslanec Schlosár, ale aj ostatní kolegovia poslanci z ĽSNS a Republiky, len nedávno ste nám ženám vysvetľovali pri zákone o braniach a strelive, že zbraniam nerozumieme a preto sa k nim nemáme vyjadrovať. Vtedy som vás prosila, aby ste sa vy prípadne už nikdy nevyjadrovali k potratom a ženským materniciam, hlavne ak si uvedomíme, že tie zbrane nevystreľujú ruže z papiera, ale zabíjajú. Aktuálny zákonný stav ja teda považujem za absolútne dostatočný a problém nevidím v snahe silou mocou zabíjať, ale v tom, že potrebujeme mladým rodinám či osamelým matkám vytvoriť podmienky na to, aby dokázali svoje deti uživiť a svoje deti nechať vyrásť v takých podmienkach, aby boli dôstojné ľudskej bytosti, čiže pekne poprosím, znova, už naozaj nevyťahujte tie potraty. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2021 17:50 - 17:50 hod.

Monika Kozelová
Pokiaľ viem, že začalo sa tam konať, ja ctím prezumpciu neviny, čiže nebudem hovoriť plné mená. Ja pevne verím, že k tomu príde a že tie všetky, všetky tie mená ľudí, ktorí s tým mali čokoľvek dočinenia, sa dozvieme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.6.2021 17:43 - 17:49 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, pôvodne som nemala ani nejak v úmysle prihlásiť sa do rozpravy, ale keďže tu načal pán predseda Národnej rady, tak mi nedá nespomenúť tú najväčšiu kauzu, ktorá tadeto prebehla, a bolo by dobré, keby sme si ju pripomenuli. Hovorím teraz o kauze Berniniho busty. Kauza Berniniho busta, spojenia a prepojenia alebo všetko so všetkým a každým a každý s každým súvisí v tejto, v tejto kauze.
Keď po smrti Ernesta Zmetáka rozhodli dediči o odpredaji niekoľkých diel z pozostalosti, nik netušil, čo to vyvolá. Keď sa prevalila kauza okolo busty pápeža, nik netušil, aké spojenia a prepojenia sú za ich predajom. Začiatok celého spletenca začína už pri samotnom výskume. Ten dostala na starosť, nebudem hovoriť plné mená, Zuzana L., pracovníčka Slovenskej národnej galérie. Magistra v tom čase študujúca druhú vysokú školu, Vysokú školu výtvarných umení Katedra reštaurovania, a jediná študentka, ktorá sa na školu dostala bez talentových skúšok. Po dlhom a podrobnom výskume sa ukázalo, že autorom busty pápeža je Bernini, a týmto smerom sa podľa informácií uberala aj jej správa. Možno už tu si niekto uvedomil, ako sa na tejto správe dá úžasne zarobiť a aj vďaka nekvalifikácii dedičov Ernesta Zmetáka, a rozohralo sa divadlo vo veľkom štýle.
Zuzana L. totiž podľa informácií býva v jednom vchode s Mgr. Janou B., v tom čase pracovníčkou sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ktorá okrem iného podpisovala vývoz pamiatok do zahraničia. Možno to je náhoda, ale vyzerá to tak, že keď sa chce, všetko sa dá pospájať. Na to, aby sa rozohrala hra, však bolo treba trochu viac prepojení a kde ich hľadať, ak nie u kamarátok. Tou najlepšou na prepojenie sa určite javila docentka Danica S., vedúca ateliéru reštaurovania maľby na Vysokej škole výtvarných umení.
Vráťme sa ale teda k buste. Podľa bežných praktík pri vývoze do zahraničia zasadá komisia na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky menovaná ministrom. Ale asi vás neprekvapím, keď poviem, že nezasadala. Tentokrát výnimočne zasadala len na štátnom pamiatkovom úrade. Pochybné? Tak to určite. Presne tak pochybné ako fakt, že sa Berniniho socha v materiále komisie odrazu prekvalifikovala na dielo podľa Berniniho. Je nad slnko jasnejšie, že o tejto pochybnej komisii a pochybných záveroch musela vedieť aj šéfka pamiatkového úradu Katarína K., spojená je s pochybným zakrývaním škandalózneho súhlasu stavby garáži na severnej terase Bratislavského hradu.
Myslím si, že ďalší vývoj už poznáte z médií, tak ja len v skratke ešte, dielo podľa Berniniho sa za zanedbateľnú, veľmi zanedbateľnú čiastku, musím povedať, vydražilo v aukčnej sieni SOGA. Bustu kúpil Clément Guenebeaud, cudzinec žijúci, aká to náhoda, na Slovensku. A kúpil ju za sumu 24-tisíc eur. Podľa dostupných informácií nejde, vôbec nejde o špecialistu na umelecké diela, proste úplne bežný Francúz žijúci na Slovensku. Ten ju vzápätí vydražil cez aukčnú sieň Sotheby´s za 30 miliónov. Hej? Z 24-tisíc na 30 miliónov. Označenie "podľa Berniniho" znamenalo teda pre rodinu a pre Slovensko rozdiel 29 mil. 960-tisíc eur. Čiže naozaj zanedbateľná čiastka. Ale pre koho ako. Sochu Sotheby´s vydražil Goetheho inštitút. Tam socha teda nakoniec aj skončila, doteraz tam je. Aké prekvapenie, že z Goetheho inštitútom spolupracuje, abrakadabra, pani Danica S., vedúca ateliéru reštaurovania maľby na Vysokej škole výtvarných umení. Prepojenia sedia dokonale.
A nakoniec, trošku to skrátim, Zmeták vedel, od koho tú sochu získal, lenže on si to vzal do hrobu. Odborné kruhy upozorňujú na to, že socha bola viac ako pravdepodobne získaná arizáciou židovského majetku počas vojny.
Ja pevne verím, že už nič také ako to, že sme prišli o Berniniho sochu, že už nič také nebude.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2021 11:38 - 11:39 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec, tak ja vám to teda začnem tak čítať. Muž zabil 78-ročnú svokru viacerými údermi hranatého predmetu do hlavy, svoju 56-ročnú manželku podľa predbežných záverov polície strelil do hlavy, následne sa sám strelil do hlavy legálne držanou zbraňou. Druhý prípad. Svoju o 10 rokov mladšiu manželku Evu zastrelil 53-ročný Ondrej P: zo Smolníka legálne držanou zbraňou. Ďalej, svokra mu prekazila plány na víkend, tak na manželku vytiahol zbraň. Podľa susedov konal bývalý vojak z povolania skratovo legálne držanou zbraňou. A mám ich tu ďalších päť. A na, to za chvíľočku som stihla vygúgliť.
Pravda je taká, páni poslanci, že poniektorí ľudia, ktorí legálne držia zbraň, by nemali mať u seba ani verzatilku s ryžou, lebo ich IQ proste dosahuje tam, kde som čítala presne. Čiže to je jedna vec. A druhá vec, kolegovia, áno, chápem, že sme možno kozy, ktoré nerozumejú zbraniam. Ja vás potom naozaj prosím, nikdy, už nikdy nevyťahujte interrupčný zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 15:29 - 15:30 hod.

Monika Kozelová
Vážený pán kolega Miroslav Žiak, vďaka za tvoj komplexný a hutný, hutný príspevok, tak hutný, že poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje, to nevydržal a odišiel. A nie, Fico tu nezostal kvôli tebe, Fico tu nezostal, zostal preto, že ešte stále nemá dorobené a v podstate ani nemá kam ísť. Takže ešte raz ďakujem a pevne verím, že tvoje slová padli na úrodnú pôdu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 17:16 - 17:18 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán kolega Blanár, aj my máme pamäť, takže ja vám skúsim oživiť tú vašu, dobre?
Kolega Blanár, pred vstupom do parlamentu ste robili vo Váhostave, že? U pána Širokého. Potom ste išli na župu a pamätáte si, ako istý developer Sýkora obchádzal ľudí, ktorí na Slovenskom pozemkovom fonde nevedeli, vtedy sa nevedeli dostať k svojim reštitučným nárokom? A skupoval tieto nároky za zlomok ich reálnej ceny a následne pozemkový fond pod vedením SMER-u sa nepriklepával luxusné náhradné pozemky v okolí Bratislavy?
Ja sa chcem opýtať, či neboli ste vy jeden z tých, ktorí ste odkúpili od Sýkoru pozemky pri Bernolákove, vedené ako orná pôda, za menej ako šesť eur. Lebo v tej dobe už bolo jasné, že územný plán ráta s výstavbou na týchto pozemkoch a len idiot by ich predával ako ornú pôdu. Takže Sýkora rozhodne nebol idiot, len profitoval na vami ovládanom pozemkovom fonde a z času na čas niekomu sa aj odvďačil. Čiže vaše pozemky boli onedlho určené pre výstavbu dvadsiatich piatich rodinných domov. Je to pravda? Takto sa tu verejne píše. To mám informácie zvonka, z médií.
Aby som sa pridala ku kolegovi teda, keď už sme hovorili o Terchovej, ktorú vám stavala firma, ktorá počas vášho pôsobenia ako župana dostala zákazky za vyše 21 miliónov eur. Túto firmu viedol, pokiaľ viem, bratranec pána poslanca Podmanického. Vy ste vyčíslili náklady v stavebnom povolení na 140-tisíc eur. Za trojúrovňovú luxusnú chatu s rozlohou 290 m2, čo zodpovedá zhruba štyrom trojizbovým bytom s rozlohou 70 m2 a skutočné náklady odhadla odborníčka na reality v sume až do 586-tisíc eur. Takže takto sa to asi stavalo.
No a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 15:33 - 15:34 hod.

Monika Kozelová
No, pán poslanec Blaha, počúvala som vás fakt dosť dlho a normálne som začala premýšľať, kto je väčší rozprávkar, či Pavol Dobšinský, alebo vy teda. Ale mám pre vás dobrú správu, vyhrávate. Mne je aj ľúto, že ste neštudovali scenáristiku, lebo váš seriál „Ako som pravde vykrútil krk“, to by bol fakt bestseller a ja ako dramaturgička teda to dokážem rozpoznať. Takže prosím vás, začnite písať scenáre, bude to fakt výborné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 12:31 - 12:32 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
No čo vám poviem na margo kolegov zo SMER-u a HLAS-u. Je ťažké dlhé roky kradnúť a potom musieť odísť od zdroja... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, na pána premiéra reagujete.

Kozelová, Monika, poslankyňa NR SR
... ja chápem, že je to veľmi, áno, chápem, ale pôvodne to bolo naňho, ale keďže tu nie je, tak, tak poviem to, čo chcem... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, máte reagovať na pána predsedu vlády.

Kozelová, Monika, poslankyňa NR SR
Ja chápem, že je to nepochopiteľné, ale rovnako je pre mňa nepochopiteľné, ako je možné, že správa SIS, ktorá bola v režime prísne tajné, sa dostala na verejnosť. Úprimne sa hanbím za toho poslanca, ktorému je bezpečnosť krajiny tak ukradnutá, že bezprecedentne odovzdá správu SIS novinárom. To vás fakt hanba nefacká?! Fakt nie? Čo odovzdáte novinárom nabudúce? To by ma zaujímalo.
Ja pevne verím, že sa nič nezmení a aj túto hanbu, ako je zverejnenie tajných materiálov, a aj túto hanbu už NAKA vyšetruje. Ja verím pánovi ministrovi Mikulcovi aj pani ministerke Kolíkovej, že aj tento fakt sa dotiahne do konca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.5.2021 16:43 - 16:46 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem, kolegovia. Ja ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do rozpravy, úplne všetkým. Ja len chcem predznamenať, že v podstate môj pozmeňovací návrh vyšiel po siahodlhých rokovaniach s ministerstvom financií, a prešiel jednak ministerstvom financií, prešiel jednak OLAP-om aj Legislatívnou radou vlády, čiže tam sme prišli ku konsenzu spoločne so ZMOS-om, ktorý mal k tomu nejaké výhrady, čiže nie je to samovoľný pozmeňovák, ktorý, ktorý by len samoúčelne niečo riešil. My sme sa naozaj snažili opraviť tú pôvodnú verziu, verziu toho zákona. Mne tiež ide tak ako všetkým ostatným o vykonateľnosť celého.
Ja len chcem predznamenať, ja som z Ružinova, preto budem, preto budem hovoriť veci na príkladoch Ružinova, v ktorom bývam a ktorých, ktorých veci poznám, že my máme, samozrejme, nespočet problémov, jednak máme 22 kilometrov chodníkov a ciest neopraviteľných, to je prvá vec, o ktorej chcem hovoriť, to je aj dôvod, prečo som sa pustila do, do tohto zákona, a máme, máme také celosvetové unikáty, ako napr. cestu, ktorá je celá, celé roky spojovacou cestou medzi, medzi dvomi mestskými časťami a sú na nej dopravné značky a nie je na mape ani v katastri zakreslená ako cesta. Hej?
Čiže toto sú tie špecifiká, o ktorých hovorím. Denne v čase dopravnej špičky každú hodinu cez ňu prejde tisíc áut a my ju nedokážeme opraviť, vyzerá ako tankodrom, nemusím vám hovoriť, toto isté máme s chodníkmi. Takže toto bol ten dôvod, prečo ja som šla do tohto, do tohto zákona. Verím, že týmto spôsobom a prijatím toho zákona aj s tým pozmeňovákom, či už jedným, alebo druhým, pomôžeme naozaj nielen občanom, ktorí si naozaj prestanú lámať nohy, ruky na dierach, že pomôžeme vozičkárom, pomôžeme matkám s kočíkmi, ale hlavne v prvom rade pomôžeme primátorom, starostom, ktorí doteraz mali problémy takéto priestory opravovať, či už sa jedná o chodníky, o cesty alebo skutočne o tie detské ihriská, kde u nás napríklad v Ružinove máme tak, že polka ihriska nemá vlastníka a druhá polka patrí, patrí mestu a to sú, to sú veci, ktoré sú už dlhodobo, ale my máme celé námestie, ktoré má neznámeho vlastníka, a nevieme ho opraviť, čiže nám to v Ružinove pomôže a ja pevne verím, že to pomôže všetkým starostom a primátorom skutočne možno od Skalice až po Humenné.
Takže ja pevne verím, že za tento zákon všetci zahlasujete, a už vás nebudú chytať, chytať kontrolóri na tom, že ste opravovali nejaký, nejaký neznámy majetok a že vám budú dávať paragrafy o nehospodárnom nakladaní s prostriedkami.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 11.5.2021 16:14 - 16:18 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážené dámy, vážení páni, tak ako som už bola spomínala v úvodnej reči, predkladám pozmeňujúci návrh k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 451).
Po prvé V čl. I sa bod textu 1 nahrádza textom, ktorý znie:
V 7 ods. 1 písm. d) sa na konci pripájajú tieto slová: „s možnosťou uhrádzania výdavkov spojených s údržbou a zhodnocovaním majetku, ktorého vlastník alebo správca nie je známy, a zároveň je využívaný obyvateľmi obce na verejný účel.“
Súčasne sa zrušuje označenie 1. bodu.
Odôvodnenie: Navrhuje sa spresniť paragrafové znenie, aby bolo zrejmé, že úhrada takýchto výdavkov nebude mať obligatórny charakter a zároveň sa zosúlaďuje návrh zákona s metodickým usmernením Ministerstva financií Slovenskej republiky k zákonu č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V čl. II sa slová „1. júna 2021“ nahrádzajú slovami „dňom vyhlásenia“.
Odôvodnenie. Vzhľadom na harmonogram schôdze Národnej rady Slovenskej republiky a dĺžku legislatívneho procesu po schválení návrhu zákona v nadväznosti na potrebu prijatia tohto zákona sa navrhuje zmeniť účinnosť odo dňa vyhlásenia.
Ja myslím, že všetci dobre poznáte tú situáciu, kedy idete po rozbitom chodníku, rozbitej ceste, vaše deti si lámu nohy na rozbitých detských ihriskách. Nadávate, hromžíte obvykle na starostov, primátorov a na všetkých okolo, a pritom by ste nemali. Nemali preto, že jednoducho chodníky, cesty, detské ihriská, školské dvory sú ne... sú neopraviteľné. Niežeby im to neumožňovala vyhláška ministerstva financií, tá im to umožňuje. Problém je potom s následnou kontrolou, kontrolórmi, hlavnými kontrolórmi alebo NKÚ, ktorí sa obvykle potom obracajú na starostov, nespočetkrát aj s trestnými oznámeniami o nehospodárnom nakladaní s prostriedkami. Tento, táto zmena zákona by mala vyriešiť problémy, ktoré sa týkajú presne tohto problému. My sme prikročili, samozrejme, aj ku komunikácii, jednak po prvom čítaní, myslím, my sme prikročili jednak ku komunikácií s právnym oddelením ministerstva financií, do ktorého sa zapojil aj ZMOS, a snažili sme sa nájsť cestu, aby bolo viac ako jasné, že je, že je to dobrovoľné, že nikto nebude tlačiť na samosprávy a že jednoducho odteraz a po schválení tohto zákona budú môcť opravovať aj tie cesty, tie ulice, tie detské ihriská, tie školské dvory, ktorých vlastník je neznámy.
Ja by som veľmi pekne poprosila, za všetkých občanov, ktorí sa naozaj, ktorí si naozaj lámu nohy na, na chodníkoch, na cestách a rôzne inde, aby ste za tento zákon zahlasovali, pretože je to verejnom záujme, a nielen vo verejnom záujme, čo sa týka starostov a primátorov, ale hlavne vo verejnom záujme, čo sa týka občanov tejto krajiny, a možno bude aj tých nadávok smerom na samosprávy omnoho menej.
Ďakujem.
Skryt prepis