Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som sa vyjadril práve k článku, o ktorom pani ministerka hovorila ako o poslednom. A je to zásah do súkromia a je to dovolenie sprístupniť konkrétne údaje z našej telekomunikačnej prevádzky a komunikácie konkrétnemu štátnemu orgánu na použitie, samozrejme, na ohraničený čas, nejakých podmienok.
Je veľmi citlivé a pre nás ústavný,...
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som sa vyjadril práve k článku, o ktorom pani ministerka hovorila ako o poslednom. A je to zásah do súkromia a je to dovolenie sprístupniť konkrétne údaje z našej telekomunikačnej prevádzky a komunikácie konkrétnemu štátnemu orgánu na použitie, samozrejme, na ohraničený čas, nejakých podmienok.
Je veľmi citlivé a pre nás ústavný, ústavnoprávny zbor alebo teda zákonoprávny zbor musí byť veľmi citlivé rozlíšiť, kedy je možné prekročiť tú extrémne citlivú hranicu medzi tým, čo štát má právo o nás vedieť, a kde je právo na súkromie a kedy prichádza ten moment, aby sme túto pomyselnú čiaru, ktorú sme si v minulosti ešte nikdy nedovolili prekročiť v takom rozsahu, ako je navrhovaná, kedy sa rozhodneme to spraviť.
Je úplne bežné – a vládam sa to veľmi páči – využívať obdobie krízy, obdobie strachu, neistoty na to, aby odobrala niektoré z práv svojim občanom. A občania v rámci toho strachu a tej neistoty ani nie sú schopní sa brániť, pretože ten strach je väčší ako ich právo alebo pocit mať svoje súkromie a nedovoliť, aby naňho niekto siahol. A ja by som bol nerád, aby sme dnes urobili práve takúto vec, že práve pod rúškom strachu, pod rúškom boja proti vírusu sme urobili niečo, čo potom môžme ľutovať.
Nechcem byť zásadne proti tomu článku, ale mám výhrady voči tomu, aby ten článok znel vtedy, že je to možné urobiť vtedy, ak je vyhlásená mimoriadna situácia, čo je len maličký posun v bežnom živote a ten, pani ministerka dobre vie, čo znamená vyhlásenie mimoriadnej situácie. To je možnosť vynútiť plnenie, možnosť nejakým spôsobom vláde zakazovať nejaké aktivity. A vôbec nesúhlasím, aby to bolo vtedy, ak je vyhlásená, ako je to (?), núdzová (reakcia z pléna), núdzový stav v zdravotníctve.
Ja budem plne súhlasiť s takýmito právami štátu, oboznamovať sa s telekomunikačnými informáciami občanov, keď vláda nájde odvahu a najprv vyhlási núdzový stav na celé územie Slovenskej republiky. Lebo vtedy je možné upierať ľuďom právo na niektoré z ich slobôd, pohyb a tak ďalej a tak ďalej. Preto by som navrhoval, aby sme do druhého čítania pripravili pozmeňujúci návrh, ktorý umožní poskytovať tieto informácie len vtedy, ak bude vyhlásený núdzový stav na celé územie Slovenskej republiky, pretože vtedy; a máte naň právo, ja osobne, keby som bol ešte dnes predsedom vlády, tak ho zajtra vyhlásim, aby sme nemuseli niektoré veci len prosiť a odporúčať, ale normálne aj prikazovať. Nech vláda najprv nájde odvahu, vyhlási núdzový stav, ak je núdzový stav, a následne potom nech má plné právo oboznamovať sa s telekomunikačnými pohybmi ľudí, sledovať ich, s kým boli, čo boli. Už vôbec netuším, prečo by ste mali vedieť, s kým kto telefonoval, lebo cez telefón sa vírus neprenáša.
Preto naozaj nie som proti a uvedomujem si, čo môže a nemôže pomôcť telekomunikačná prevádzka a jej informácie. Ale myslím si, že by sme ju mali dovoliť len za vyhlásenia núdzového stavu v celej republike a nie za vyhlásenia tých vecí, ktoré sme už vyhlásili my. A táto vláda nech najprv nájde odvahu a vyhlási núdzový stav, ak je tak kritická situácia, že ľudí musíme špehovať komplet do jedného, lebo nedodržujú karanténu, hýbu sa nám po uliciach, tak treba vyhlásiť mimoriadny stav, treba obmedziť ľuďom pohyb a potom následne máme právo ho aj kontrolovať. Zatiaľ sme týmto ľuďom iba obmedzili pohyb odporúčaním a požiadali sme ich absolvovať karanténu.
A po ďalšie, nie som právnik, preto pani ministerku poprosím, aby mi vysvetlila, či tieto dáta môžu byť zbierané len o ľuďoch, u ktorých bola oficiálne priznaná povinná karanténa a majú na to aj oficiálne karanténnu péenku, alebo spĺňajú podmienky tí, ktorí musia ísť do karantény, alebo sa získavanie týchto údajov má týkať všetkých 5,5 milióna obyvateľov tejto krajiny. A na to takisto nevidím dôvod.
A ešte raz. Ja podporím všetkými desiatimi akékoľvek opatrenie, ktoré nám pomôže bojovať s koronavírusom, ale nie som si istý, či sa to má diať za aktuálneho stavu. Čiže ja si myslím, že to má byť po vyhlásení núdzového stavu v celej krajine, lebo vtedy je možné obmedziť pohyb, a preto potom máme právo aj kontrolovať, či ho niekto porušuje alebo nie. A po ďalšie, aby sa tieto telekomunikačné dáta mohli získavať len od ľudí, ktorí majú povinne nariadenú karanténu, a nie na všetkých 5,5 milióna ľudí tejto krajiny.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis