Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.6.2020 o 18:59 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:59 - 19:01 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. (Ruch v sále.) Môžem? Pán poslanec Kočiš, vaše vystúpenie prinieslo aj dobré argumenty. Odznelo aj v tejto diskusii veľa dobrých argumentov za obmedzenie nedeľného predaja aj veľa dobrých argumentov proti. Je dobré, že sa táto diskusia rozbehla, že sa rozbehla v parlamente, že sa rozbehla aj v médiách, ale k tomuto návrhu zákona, o ktorom budeme zajtra hlasovať, chcem povedať jedno. Tento zákon nie je tak pripravený, ako by mal byť. Minimálne tam nie sú vyčíslené finančné dopady. Myslím si, že vykopávate otvorené dvere, obchody sú v nedeľu stále zatvorené, nie je to niečo, čo by sa malo riešiť teraz tu a hneď a rýchlo.
Myslím si, že môžem povedať za celú vládnu koalíciu, že analyzujeme situáciu a diskutujeme o tomto riešení. Žiaľ, cieľom tohto vášho zákona nie je zlepšiť život ľudí na Slovensku a presadiť dobré veci, ale rozbiť vládnu koalíciu,o si povedzme úplne otvorene, a špeciálne rozbiť poslanecký klub OĽANO. A popritom sa, samozrejme, spropagovať videjkami a ukázať, že zachraňujete Slovensko. Takže chcem povedať veľmi jasne, že sa vám to nepodarí, že my vám na to nenaletíme, že za tento zákon hlasovať nebudeme, pretože jednoducho nie je pripravený, nie je v takej podobe, aby sme sa mohli zaň postaviť.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.6.2020 10:45 - 10:48 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, vážený pán minister, nebudem dlho hovoriť. Je to návrh zákona, ktorý sme prerokovali aj v našom výbore, pretože sme gestorský výbor.
Chcel by som oceniť prácu ministerstva hospodárstva a takisto aj ministerstva financií a celej vlády na tomto zákone, ktorý je v podnikateľskej obci očakávaný už veľmi dlho. Ako pán minister povedal, veľmi veľa firiem je postihnutých práve tým výpadkom tržieb a hlavne tie prvé týždne bolo veľmi nejasné, ako to bude s nájomným, ktoré majú platiť. Pre veľa firiem to bolo likvidačné, pretože prenajímatelia nehnuteľností od nich žiadali platbu nájomného, akoby sa nič nedialo.
A veľmi sa teším, že sa podarilo nájsť dobré riešenie, ktoré bolo vyrokované tak s prenajímateľmi, ako s nájomníkmi.
Chcel by som špeciálne apelovať na majiteľov nehnuteľností, prenajímateľov, aby neboli šetrní v týchto zľavách, ktoré budú ponúkať svojim nájomníkom, aby nešli len na minimum, aby sa nesnažili z toho predsa len vytĺcť čo najviac, pretože pre mnohých nájomníkov je to otázka života a smrti, otázka prežitia alebo krachu. A ak prenajímatelia k tomu pristúpia krátko, krátkozrako tak, že sa budú snažiť dať čo najmenšiu zľavu, samozrejme, my ako štát na tom ušetríme, ale naozaj tých nájomníkov to môže stáť ich existenciu. A, samozrejme, z dlhodobého hľadiska je to aj pre každého prenajímateľa veľký problém, ak stratí dobrého nájomníka, pretože ho v situácii, keď ekonomika klesá, bude veľmi ťažko hľadať.
Myslím si, že čakajú nás ťažké ekonomické časy vzhľadom k tomu, čo sa udialo. Ako mnohé silné ekonomiky, kam sa zo Slovenska exportuje, dlho stáli, a myslím si, že v takýchto ťažkých časoch musíme prejaviť veľkú solidaritu a ústretovosť práve voči tým najviac postihnutým, a to sú práve obchodníci, maloobchodné prevádzky, reštaurácie, služby atď.
Čiže chcel by som apelovať na prenajímateľov, aby boli štedrí, aby boli ústretoví a aby čo najviac vyšli v ústrety svojim nájomníkom v tom, aby vlastne odpustili čo najväčšiu časť nájmu, pretože potom aj štát môže viacej prispieť a môžeme zachrániť viac týchto nájomníkov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.6.2020 17:19 - 17:19 hod.

Peter Kremský
Ďakujem, ja zvolávam členov výboru pre hospodárske záležitosti zajtra o 8.15.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2020 17:20 - 17:20 hod.

Peter Kremský
Áno, áno, pán poslanec Dostál, ja v dobrej vôli teda vychádzam z toho, že pán poslanec Kotleba nepodal schválne pozmeňovací návrh, ktorý by poškodil klientov cestoviek, vychádzam z toho, že to asi tak urobil omylom, čiže preto som na to upozornil a, samozrejme, súhlasím s tým, že mali by ste, pán poslanec, zvážiť jeho stiahnutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.5.2020 17:11 - 17:16 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, dámy a páni, ako predseda výboru pre hospodárske záležitosti by som chcel zhrnúť, prečo sme v spoločnej správe alebo teda prečo sme schválili pozmeňovací návrh, ktorý je aj súčasťou spoločnej správy, v ktorom sa hovorí o znížení tejto hranice zo 70 na 65 rokov. V rozprave tu zaznelo viacero otázok, už či zo strany koalície, alebo opozície, prečo je to 70 rokov, prečo to nie je 65 rokov, niekto ďalší sa opýtal, okej, prečo to potom nemôže byť 60 rokov a tak ďalej, pretože mamy a babky, ktoré nás vychovali, niektoré majú aj 62, niektoré možno aj 59. Takže o tom by sme mohli dlho diskutovať zápalisto a srdcervúco.
My sme sa na to pozreli veľmi pragmaticky a fakticky. Hranica 65 rokov je hranica, ktorú, ktorú stanovil vlastne krízový štáb ako hranicu, nad ktorou sú ľudia viac ohrození vlastne koronavírusom a touto pandémiou. To znamená, že zdalo sa nám za vhodné stanoviť aj v prípade tohto zákona túto hranicu na 65 rokov, pretože títo ľudia, ak sú viac ohrození, tak sú viac ohrození aj v prípade toho, že pôjdu na dovolenku, budú využívať spoločné stravovanie, možno nejaký wellness a nejaké ďalšie aktivity, pri ktorých budú spolu s ďalšími ľuďmi, nevieme, z akých rôznych krajín a tak ďalej a tak ďalej. Preto vlastne návrhom poslancov z každého klubu vládnej koalície sme sa rozhodli zmeniť tú hranicu, znížiť ju zo 70 na 65 rokov. Čiže to je rozhodnutie, ako sme k tomu prišli, čiže ten návrh pána poslanca Kotlebu naozaj vykopáva otvorené dvere, ako sme tu už spomínali.
A ešte možno upresním, že zhruba ide o 8 mil. eur, ktoré musia cestovky vrátiť naviac oproti stavu, keby táto hranica bola na 70 rokoch, a tieto prostriedky môžu získať zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky ako úver, ale môžu to vymyslieť aj inak a to tak, že napríklad ponúknu týmto ľuďom iný, výhodnejší pobyt, aby si to títo ľudia nad 65 rokov nenechali vrátiť, ale napríklad využili iný pobyt na Slovensku, napríklad kúpeľný pobyt. Takže... (Reakcia ministra.) Prosím? (Reakcia ministra.) Jasne, čiže táto suma by sa týmto výrazne znížila, je to na podnikateľskom umení a schopnostiach cestovných kancelárií, ako to vymyslia, možno im aj hotely budú poskytovať zľavy v tomto období. To znamená, že tak ako spomínal pán minister, niekto na tom môže ešte aj dosiahnuť zisk, čo ja nepokladám za neprimerané, pretože vieme, že podnikateľské umenie zvyčajne prináša zisk.
K tomu druhému návrhu pána Kotlebu. Ako tu spomenul pán poslanec Dostál, ide o zmätočný návrh, pretože sa tam hovorí o dohode do konca augusta 2020, čo je nezmyselné. Práve tento návrh chráni hlavne spotrebiteľa, to asi pán poslanec Kotleba celkom nepochopil, pretože aj keď človek si kúpil napríklad zájazd do Egypta alebo do Dubaja, tak ak by cestovná kancelária trvala na tom, že tam má ísť, tak ten človek tam jednoducho nechce ísť. A toto je vlastne ustanovenie, ktoré ho pred tým chráni, aby tam musel ísť alebo teda nenastúpil na dovolenku a teda prišiel o ňu. V takomto prípade vlastne on si môže tú dovolenku odložiť o rok a cestovná kancelária mu musí predložiť takú ponuku, aby bola pre neho zaujímavá, aby sa na nej dohodol s touto cestovnou kanceláriou.
Ešte raz opakujem, je tam slovo, že "ak sa nedohodnú". Vtedy, ak sa nedohodnú do 31. 8. 2021, tak do ďalších dvoch týždňov, do polovice septembra 2021 mu cestovka musí vyplatiť tú sumu späť. Čiže je v záujme cestovky, aby mu musela dať, aby mu dala takú výhodnú ponuku, aby to pre tohto jej zákazníka bolo zaujímavé ju prijať a ísť už či do tejto destinácie, alebo do nejakej inej. A verím, že veľmi veľa týchto destinácií bude aj na Slovensku.Takže je logické, aby sme túto lehotu dali čo najdlhšiu, aby vlastne tam ten zákazník mal možnosť si vyberať.
Čiže ešte raz, aby som to zhrnul, je dôležité, aby vlastne sme hlasovali za túto spoločnú správu, pretože je v nej zahrnuté zníženie zo 70 na 65 rokov a vlastne tie návrhy pána Kotlebu sú týmto vlastne bezpredmetné, pretože jeden z nich vlastne je zahrnutý v tejto spoločnej správe už a druhý je z môjho pohľadu zmätočný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.5.2020 15:26 - 15:26 hod.

Peter Kremský
Ďakujem, pán predsedajúci. Zvolávam zasadnutie výboru pre hospodárske záležitosti na 15.45 hod. v miestnosti č. 33.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 18:40 - 18:42 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Blanár, vy tu hovoríte o tom, že keď niekto podvádza, tak si nevie predstaviť, že by niekto nepodvádzal. Ja len zopakujem, že vy pôsobíte v politike dlhé roky a aj ste na nej zbohatol, máte pozemky v Bernolákove, ktoré majú hodnotu o milión vyššiu eur, ako keď ste ich kupoval. Vieme, že takýmto spôsobom sa dlhé roky robí korupcia. Kúpili ste ich od človeka, ktorý cez Slovenský pozemkový fond si vybavoval pridelenie pozemkov v lukratívnych zónach. Takisto sme veľa počuli o vašich rôznych nákupoch na žilinskej župe. Ja si myslím, že keď človek sa do takýchto vecí zapletie, tak postupne si na ne tak zvykne, že už mu pripadajú normálne a že už potom má pocit, že všetci to asi tak robia a že aj oni to pokladajú za normálne. My to za normálne nepokladáme a my sme rozhodnutí takúto korupciu zo Slovenska vykoreniť.
Takže to je to, prečo aj sme sa postavili voči takým nomináciám a je to preto, že jednoducho takíto ľudia by Slovensku nerobili dobré meno. Takisto ako by im nerobili dobré meno ďalší, ktorí sa tu objavujú. Ja si myslím, že to už jednoducho treba pochopiť a uveriť tomu, pretože, samozrejme, že vy tiež ste vždy mali plné ústa rečí o boji proti korupcii, ale je zjavné, že ste to nemysleli vážne. My na rozdiel od vás to vážne myslíme. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.5.2020 11:07 - 11:07 hod.

Peter Kremský
Ďakujem, pán predsedajúci. Chcel by som pripomenúť poslancom, ktorí sú členmi výboru pre hospodárske záležitosti, že máme mimoriadne zasadnutie tohto výboru dnes o dvanástej hodine, tak ako bolo v pozvánke. Prosím, nezabudnite. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2020 11:19 - 11:21 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Chcem ti, pán minister, poďakovať za vysvetlenie, myslím si, že všetci vieme, že ľudia ako šéfovia okresných ÚPSVaR-ov sú politickí nominanti a, žiaľ, dnes sme tu na Slovensku svedkami, že tá pomoc obyčajným ľuďom, bežným podnikateľom, zamestnancom, ľuďom, ktorí stratili rôzne sociálne dávky, mešká. A z mnohých regiónov ja mám informácie, že je to práve strašnou pomalosťou a neefektívnosťou a dokonca až chaosom úradníkov. Množia sa prípady, že omylom založili niekde spis, omylom skartovali žiadosť, omylom niečo neprišlo a to sú také omyly, ktorým môžme veriť, keby nebolo dva mesiace, tri mesiace po voľbách a keby sa tu nevymieňala vládna garnitúra. Je zjavné, že títo ľudia naozaj brzdia tento proces a trpia tým bežní ľudia, ktorí naozaj už nemajú za čo si pomaly kúpiť chleba.
A toto mi je naozaj veľmi ľúto, títo ľudia mali dávno odstúpiť ako politickí nominanti. S príchodom novej vlády jednoducho mali povedať dovidenia, sme tu posledný mesiac, odchádzame, dajte si tu ľudí, ktorým dôverujete. Ale, žiaľ, títo ľudia nemajú tento cit, nemajú tento takt odísť vo vhodnej chvíli. Ale, žiaľ, sú to nominanti SMER-u a ja sa tomu veľmi nečudujem, pretože majú predsedu, ktorý takisto nedochá..., nedokáže odísť vo vhodnej chvíli, nedokáže odísť, keď povedal, že už v roku 2014 nebude v politike, nedokáže odísť ani vtedy, keď prehrá voľby, nedokáže odísť ani vtedy, keď sa potvrdí, že mal štátnu radkyňu, ktorá bola bielym koníkom alebo možno bielou kobylkou mafiána, ktorý je už dneska zavretý za obchod s drogami.
Takže veľmi sa tomu nečudujem a to je odôvodnenie aj tohto zákona.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.5.2020 18:14 - 18:14 hod.

Peter Kremský
Ďakujem. Zvolávam schôdzu výboru pre hospodárske záležitosti zajtra o 8.30 hod. v miestnosti č. 33. Ďakujem.
Skryt prepis