Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

6.5.2021 o 11:29 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.5.2021 11:29 - 11:29 hod.

Peter Kremský
Ďakujem. Chcel by som upozorniť členov výboru pre hospodárske záležitosti, že zasadnutie je dnes o 12-tej hodine ako ste dostali do mailu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 5.5.2021 18:22 - 18:24 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem pán predsedajúci. Ja som nechcel zachádzať do detailov v tom predstavení, keďže sme v prvom čítaní. Ale samozrejme očakávam určitú diskusiu v druhom čítaní k tomuto zákonu a prípadne aj pozmeňovacie návrhy, ktorým by ho mohli vylepšiť. Možno len zareagujem na pani poslankyňu. Ja si myslí, že najlepší liek na tie, na to predražovanie tepla je konkurencia. Pretože keď ten dodávateľ tepla je ohrozený tým, že sa naozaj tie bytovky začnú odpájať, tak si veľmi dobre rozmyslí ako cenu im ponúkne. A myslím si, že k tomu aj tento návrh smeruje.
Samozrejme nejde nám o to, alebo chceme, chceli by sme sa vyhnúť tomu, aby teplárne, ktoré investujú do obnoviteľných zdrojov, do zlepšenia kvality, zabráneniu úniku tepla a tak ďalej, a tak ďalej, aby to potom prinieslo, že sa bude veľmi veľa tých odberateľov odpájať, to by sme neradi. Ale, ale samozrejme je dôležité aby dostali dobrú cenu tepla, pretože ak jedna bytovka dostala trojnásobnú cenu oproti inej, ktorá si vykuruje sama, tak niečo nie je v poriadku a proste tam tá konkurencia nefunguje a to nie je dobré.
Možno ešte jednu vetu. Táto problematika je upravená aj v práve EÚ, Smernica 2018/2001, čl. 24 diaľkové vykurovanie a chladenie, vrátane podmienok odpojenia sa sústavy CZT a to je bytových domoch. A máme lehotu na transpozíciu tejto smernice do 30. 6. 2021. Tak aj preto bolo veľmi dôležité, aby sme vlastne tento návrh zákona podali, pretože keď sa nám to teda podarí schváliť, tak nám to tak tesne s odretými ušami vyjde. Takže chcem vás poprosiť o dôveru v prvom čítaní a ďakujem za podnetnú diskusiu.
Skryt prepis
 

5.5.2021 18:04 - 18:06 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Dobrý deň, vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, ctená snemovňa, chcel by som predložiť návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 657/2004 o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov. Ide o návrh zákona, ktorým, keď teda získa vašu dôveru a bude schválený v Národnej rade, naplní jeden zo sľubov programov vyhlásení vlády Slovenskej republiky, ktorý sme pred nedávnom schválili, ktorý v časti energetika ako súčasti kapitoly s názvom Zvýšenie konkurencieschopnosti, zlepšení podnikateľského prostredia a zvýšenie životnej úrovne občanov uvádza, že sa zamierame na riešenia, ktoré povedú k transparentným a férovým, trhovým pravidlám a cenám energií. Ide nám o to, aby sme stransparentnili toky financií a tvorbu cien energií, najmä tepla tak, aby sa vyhlo situáciám, že silní hráči na trhu zneužívajú svoje postavenie a účtujú odberateľom príliš vysoké ceny tepla. Verím, že tento zákon si získa vašu pozornosť a dôveru a že doterajšia situácia, keď najmä individuálne vykurovanie bolo znevýhodnené voči centrálnemu bude odstránené. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.5.2021 11:53 - 11:56 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem pán predseda. Uvádzam týmto návrh zákona, ktorým s mení a dopĺňa zákona č. 488/2013 o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších prepisov.
Tento návrh, primárnym účelom tohto návrhu je ustanoviť, že pokutu za nesplnenie povinnosti úhrady diaľničnej známky podľa § 4 zákona možno uložiť do šiestich mesiacov odo dňa keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti najneskôr však do dvanástich mesiacov odo dňa porušenia povinnosti.
Ide o to, že zákon Lex Korona v lete minulého roka stanovil, že objektívna lehota na právoplatné prejednanie priestupku bude 60 dní, čo je v praxi takmer nevykonateľné. Toto riešenie sa pokúšal riešiť úž vládny návrh zákona pod tlačou 432, ktorý sme prijal v skrátenom legislatívnom konaní, ale po vrátení pani prezidentkou nebolo prelomené veto. Čiže vlastne táto situácia sa nenapravila.
Preto sme sa rozhodli priniesť takýto poslanecký návrh novely, ktorý v prípade úspešného schválenia bude platný už od 1. júla 2021, čím sa zamedzí vlastne únik...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 17:39 - 17:41 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Páni kolegovia, máte pravdu, že pán poslanec Mazurek v jednej svojej rozprave narozpráva toľko nezmyslov ako iní poslanci niekedy ani za celý rok. Ja som už musel ísť von, lebo nemám rád, keď niekto silou svojho hlasu nahrádza nedostatok argumentov, ale keď som počul to, ako rozpráva o Švédsku, ako to tam je úžasné, všetko otvorené a pomaly tam nemajú žiadny COVID, tak som sa musel vrátiť, lebo to sú naozaj nezmysly. Takže skúsme sa vrátiť k faktom.
Švédsko v prvej vlne vnímalo koronavírus tak, že treba sa premoriť a v podstate je to nič vážne, nič nebezpečné. Došlo to k tomu, že mali zhruba 100 mŕtvych za deň. Je to krajina zhruba dvakrát väčšia ako Slovensko, čiže pomerne veľa. V druhej vlne k tomu pristúpili už trošku inak, začali zatvárať, urobili určité obmedzenia, ale keďže mali potom vďaka britskému vírusu tiež zhruba 100 mŕtvych denne, tak začiatkom marca pristúpili k veľmi vážnym obmedzeniam. Ja vám prečítam len pár: Zatvorili sa všetky obchody, nákupné centrá a tak ďalej okrem supermarketov a potravín. Zatvorili sa všetky služby, všetky fitnescentrá, plavárne, reštaurácie okrem odberu jedla a takisto všetky súkromné eventy. Takže, prosím vás, pán Mazurek, skúste, už keď síce sa tam nemôžete ísť pozrieť, aspoň pozrite do internetu, overte si svoje informácie. Hlásate nezmysly a klamstvá a ja mám naozaj pocit, že už je to aj účelové. Ak chcete, môžem vám poslať link, pozrete si to aj sám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 17:04 - 17:06 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán kolega Suja, je mi ľúto, že tu prichádzate pred nového premiéra s neustálym lamentovaním a spomínaním toho, že čo sa kde urobilo, čo sa kde stalo. Myslím si, že k najsilnejším indíciám toho prudkého nárastu infikovaných počas decembra patrili demonštrácie počas 17. novembra, ktoré ste organizovali aj vy, kde ľudia úplne v pohode behali bez rúšok na hromadných podujatiach, dokonca mnohých tam ešte vyzývali, aby si tie rúška dali dole. A, žiaľ, patrili k nim mnohí ľudia z tohto parlamentu, mnohí špičkoví politici opozície, dokonca občas aj koalície. To mi je veľmi ľúto a je mi veľmi ľúto, že vy potom prídete sem a obviňujete vládu z nefunkčných opatrení. Vy, ktorí ste sami veľmi zlým príkladom práve tým ľuďom, ktorí tomu nerozumejú, ale radi napodobnia niekoho, kto im ukáže zlý príklad. Je mi to veľmi ľúto.
A špeciálne mi je veľmi ľúto toho, že keď sa expremiér Igor Matovič viackrát ospravedlnil za chyby, ktoré sa stali, tak vy napriek tomu na neho neustále kydáte a kydáte len preto, že nebol ochotný v parlamente s vami spolupracovať kvôli vašej ideológii. To mi je naozaj veľmi ľúto, že uprednostníte tieto svoje ideologické pohľady pred zdravím a prosperitou občanov tejto krajiny. To mi je naozaj veľmi ľúto. A takisto mi je veľmi ľúto, že nového premiéra Eduarda Hegera tu predstavujete ako nejakú bábku, ktorá bude skákať tak, ako niekto iný píska. Ja ako Eda Hegera poznám, tak je to človek s jasnými názormi. To, že je priateľský a usmievavý, neznamená, že nevie, čo chce. Takže, prosím vás, nechajte takéto prejavy tak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 30.3.2021 11:34 - 11:34 hod.

Peter Kremský
Dobrý deň, pán predsedajúci, vážení kolegovia, zvolávam schôdzu výboru pre hospodárske záležitosti o trinástej hodine, miestnosť bude oznámená v skupine. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.3.2021 17:12 - 17:12 hod.

Peter Kremský
Ďakujem, pán predsedajúci, dovoľte, aby som oznámil zvolanie schôdze výboru pre hospodárske záležitosti dnes o 17.30, prípadne po skončení schôdze, ak by schôdza skončila neskôr v miestnosti č. 32. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.3.2021 11:06 - 11:06 hod.

Peter Kremský
Ďakujem. Chcem len pripomenúť členom výboru pre hospodárske záležitosti dnešnú schôdzu výboru o 12-tej hodine. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 17:58 - 18:13 hod.

Peter Kremský
Pán predsedajúci, chcem len upozorniť na chybné hlasovanie, že pri tlači 348 som omylom hlasoval za, chcel som sa zdržať. Ďakujem.
Skryt prepis