Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2021 o 12:53 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:58 - 17:00 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán Kuffa, vážim si váš súcit s ľuďmi v kolúznej väzbe, aj keď zvyčajne sú to zločinci, ktorí sa tam dostanú. Ale myslím si, že plačete na nesprávnom hrobe. Minister vnútra ťažko môže ovplyvniť podmienky kolúznej väzby, teda nie že ťažko, ale vôbec.
A iste viete, kto tu vládol minimálne posledných osem rokov. Bola to vláda SMER-u a jeho spojencov a mali osem rokov na to, aby zmenili úpravu kolúznej väzby. Nikdy sa s tým neobťažovali. Až v momente, keď sa do tej kolúznej väzby dostanú ich kumpáni, tak vtedy začne tu pán Fico roniť krokodílie slzy nad tým, že aké je to hrozné v tej kolúznej väzbe, ako tam ľudí mučia. Doteraz ho to vôbec netrápilo. Len teraz, keď sa asi obáva, že by sa tam dostal aj sám za svoje činy, tak zrazu to začína strašne riešiť. Takže to je prvá vec.
A druhá vec, spomínate tu ľudí, ktorí, ktorí slúžili zločinu, a vyčítate nám, že prečo nie sú vymenení. Ale keď sme tu prijímali pred rokom zákon, ktorý mal umožniť, aby vôbec napríklad minister financií mohol odvolať šéfa Finančnej správy, šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy, ktorí boli dosadení SMER-om a boli to ľudia, ktorí dnes vypovedajú o svojich zločincoch, o svojej spolupráci s mafiou, tak ste tu kričali na nás, že aký, aký, aká totalita to je, ako meníme demokraciu na totalitu.
Dnes bol odvolaný pán Szabó z pozície šéfa inšpekčnej služby len preto, že už je vo väzbe a je obvinený zo zločinov. Ak by to urobil minister vnútra pred mesiacom, tak by ste tu všetci kričali, ako potláča demokraciu, ako ohrozuje nezávislosť Policajného zboru.
Takže, prosím vás, pozrite sa trošku aj do zrkadla, pretože toto sú veci, ktoré vy sami ste kritizovali, keď sme ich robili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:24 - 16:26 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Milá kolegyňa Anka Andrejuvová, myslím, že teraz si úplne symbolicky dala veľmi dobrú ilustráciu celej tejto debaty. Práve títo dvaja páni, ktorí mali faktické poznámky predo mnou, tu celý čas sa snažia nahradiť fakty, informácie a informovanosť krikom. Už to tak často býva v živote, že keď niekto nemá argumenty, tak si myslí, že čím hlasnejšie bude kričať, čím viac bude hulákať, tak ako je zvyknutý možno z krčmy alebo z nejakého mafiánskeho prostredia, tak tým viac jeho argumenty zaberú a všetci sa ho zľaknú a možno mu uveria a bude to strašne presvedčivé.
A ako kontrast toho sa tu postavíš ty, krásna mladá dáma a jemným hlasom povieš pár faktov, apeluješ na svedomie, na to, že ľudia by si mali uvedomiť svoje chyby a to sa mi veľmi páčilo. Na druhej strane myslím si, že je to veľmi ťažké pri ľuďoch, ktorí svoje svedomie zrejme zašlapali do prachu počas dlhých rokov, keď si túto krajinu sprivatizovali, ukradli štát, urobili si z neho vlastnú eseročku.
A je mi veľmi ľúto, že práve títo ľudia, ktorí sa ich teraz zastávajú, v tom čase ich nekritizovali, možno kritizovali to, že nie sú oni pri moci, ale nepamätám si, že by prišli s odhaleniami nejakého veľkého kradnutia, podvodov, korupcie, naopak, počas bačovania pána Kotlebu na Banskobystrickom samosprávnom kraji ich dokonca často dokázali ešte pretromfnúť.
Ešte si dobre pamätáme, ako sa pán poslanec Miroslav Suja, terajší, stal šéfom regionálnych ciest, dokonca po tom, čo pán Kotleba prehral voľby v Banskobystrickom kraji. Takže od takýchto ľudí to ťažko čakať.
A som veľmi rád, že ty si ukázala takýto kontrast, že dá sa diskutovať aj férovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 12:53 - 12:55 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Pán Mazurek, úplne sa s vami zhodnem v tom, že naozaj Jožo je Jožo, Igor je Igor a Miňo je Miňo. Ako vždy, ukázali ste opäť, že vám chýbajú základné ekonomické znalosti, a to nahrádzate hlučnosťou a krikom. Nerozlišujete medzi tým, čo je účtovná položka v rozpočte, a medzi tým, čo je hotovostný výdavok v rozpočte. A nebudem vám to odtiaľto vysvetľovať, skúste si to naštudovať.
Ale chcem vám povedať jasne veľmi dôležitú vec, neklamte ľudí, že ceny zvyšuje vláda alebo Matovič. Ceny... (Reakcia z pléna a zaznievanie gongu.) Ja som vám do reči neskákal, buďte aspoň slušný. Budete mať faktickú na odpoveď, tak, prosím vás, správajte sa ako človek, nie ako dieťa z materskej školy.
Takže skúste sa zamyslieť nad tým, že prečo sa ceny zvyšujú, asi preto, že ľudia viac nakupujú a že stúpajú suroviny, a myslím si, že ak tu budete šíriť takéto nezmysly a poplašné správy, tak asi sa budú zvyšovať aj vaším pričinením.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 11:25 - 11:27 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Viskupič, milý Marián, ďakujem za tvoje vystúpenie. Myslím, že to bolo veľmi vecné, tiež by som to rád ocenil. Nechcem zachádzať do úplných detailov, myslím, že ešte na finančnom výbore tu budeme mať debatu, ale chcem povedať pár vecí.
Naozaj sú vecné výdavky, na ktorých sa dá šetriť. A sú také, na ktorých sa veľmi nedá šetriť, pretože sú nevyhnutne potrebné. Chcel by som poukázať na jeden taký výdavok, ktorý, na ktorom sa dalo šetriť, a sú to dotácie na nájomné. Hovorilo sa o nich viac. Ja som v poslednom čase si analyzoval niektoré takéto prípady. Niektoré sa už objavili aj v médiách vďaka Transparency International a vidíme tam, že tam naozaj sa robili schémy podvodných žiadostí a, žiaľ, ja som už pred mesiacom na to upozorňoval aj ministerstvo hospodárstva. Vtedy mi povedali, že nemajú kapacitu na testovanie toho, analyzovanie. Mne to trvalo tri-štyri hodiny možno, za ktoré som si to zanalyzoval, a odhalil som tieto schémy, odovzdal som to aj Finančnej správe, aby to prešetrila. A toto mi je naozaj ľúto, lebo len na tých možno siedmich-ôsmich schémach to bolo 3,5 mld. eur, ktoré si títo ľudia vypýtali. Keby si vypýtali 1 500, 2 000 eur, neriešil by som to, ale, ale to boli desiatky tisíc eur. A toto je pre mňa veľmi smutné.
Takže keď potom ukazujeme na antigénové testy, ktoré nám zachytili 400-tisíc nakazených ľudí, ktorí nebehali po vonku a nenakazovali ďalších, ale sedeli doma a liečili sa, tak myslím si, že toto je také trošku účelové a ešte navyše, keď sa nakupovali, žiaľ, drahšie v decembri, keď to práve mal na starosti minister hospodárstva.
Čiže skúsme, skúsme tak vecne o tom diskutovať a som veľmi rád, že si tú diskusiu otvoril, budeme v nej pokračovať a ja verím, že nakoniec naozaj dôjde k rozumnej dohode.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 17:28 - 17:29 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za vaše faktické. Myslím si, že vychádzajú z toho, že, pán Puci, aj vy ste boli súčasťou toho tímu, ktorý teda pripravil takéto zmeny v zákonoch, a pre mňa je to deformácia, pre vás to je možno pomoc, ale myslím si, že pomoc by nemala byť taká, že škodí niekomu inému, a myslím si, že táto pomoc skôr uškodila tým slovenským výrobcom a hlavne slovenským spotrebiteľom, občanom.
Myslím si, že najviac tomu uškodila práve tá neusporiadaná a zdeformovaná politika podpory poľnohospodárov, keď sa vyplácali dotácie na všelijaké betónové plochy a letiská len preto, že niekto mal známeho na Poľnohospodárskej platobnej agentúre. Myslím si, že tí ľudia, ktorí dnes sedia vo vyšetrovacej väzbe, niektorých už aj prepustili, pretože sa priznali, že rozdeľovali si úplatky za dotácie, tí by o tom vedeli veľa rozprávať, ako sa takéto veci vybavovali aj u vás na Zemplíne, pán Puci, a vieme, že ľudia, ktorí, ktorí nemali kontakty na politikov bývalých vládnych strán, tak si veľmi ťažko tieto dotácie získavali. Takisto tam patrili talianski mafiáni, ktorí dostávali, ktorí proste pod pláštikom poľnohospodárskej výroby pašovali kokaín, dneska už sedia v talianskom väzení, a proste toto všetko vy ste podporovali. Takže myslím si, že treba sa zamyslieť nad tým, že prečo ste naozaj nepodporovali reálnych slovenských pestovateľov, reálnych slovenských výrobcov namiesto talianskych mafiánov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

12.5.2021 16:49 - 16:59 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, ctená snemovňa, rád by som povedal pár slov k tomuto návrhu zákona, takisto k pozmeňovaciemu návrhu, ktorý predniesol pán poslanec Zajačik. A skutočne potvrdzujem, že to je pozmeňovací zákon, ktorý vyplynul zo širokého konsenzu poslancov, ktorí sú rôznorodí, rôzne vidia svet. Jedni ľutujú dodávateľov, ktorí nemôžu dodávať dostatok slovenských výrobkov, iní ľutujú výrobcov potravín a ďalší ľutujú obchod, ďalším je ľúto, že ľudia chodia nakupovať do Rakúska.
Áno, všetky tieto záujmy a všetky tieto problémy treba v zákone zohľadniť. Samozrejme, nikdy nebude spokojný každý, to si musíme povedať dopredu, a s tým aj sme o tom diskutovali. A ja verím, že tento pozmeňovací návrh je naozaj veľmi dobrým, dobrým, ani nie kompromisom, ale zhodou na tom, ako by sme tento zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami mali zlepšiť.
Prečo ho treba zlepšiť? Možno k tomu sa treba vrátiť. Tento zákon sa stal takým kladivom počas minulej vlády, hlavne teda pod palcom pani ministerky Matečnej, ktorá brala obchodníkov ako nepriateľov. Ja som to tak vnímal. A keďže sme vtedy boli v opozícii ako OĽANO, stáli sme na tlačovkách a upozorňovali sme na to, že zákon nemôže fungovať tak, že robí nepriateľa z obchodníkov. Obchod je jedna z dôležitých súčastí ekonomiky, je jedna z dôležitých súčastí toho, čo, ako sa tovar dostáva k zákazníkovi. Ak by sme tu obchody nemali, veľa produktov by sa jednoducho nedostalo k zákazníkovi, pretože človek, ktorý býva trebárs v Bratislave by sa veľmi ťažko dostal k nejakému výrobku, ktorý sa vyrába kdesi na Orave, a jednoducho ten výrobca nemá na to, aby ho rozdistribuoval po celom Slovensku.
Ale nielen to, obchod má za úlohu aj jednu veľmi dôležitú vec, a to je konkurenčný boj. Neviem, či si pamätáte časy, keď tu neboli veľké supermarkety. Ja už som taký starší človek a veľmi rád nakupujem a toto je taká oblasť, ktorú veľmi sledujem. Možno si pamätáte, že to boli časy, keď napríklad trvanlivé mlieko stálo bežne v obchode zhruba dvojnásobok toho, čo stojí dnes. Pritom výkup od dodávateľov surového mlieka bol dokonca na nižšej úrovni, ako je dnes. Čo myslíte, čím to bolo, že to mlieko stálo v bežnom malom obchode dvojnásobok toho, čo stojí dnes v supermarkete?
Chýbala tu konkurencia, to je odpoveď. Tie supermarkety tu neboli, keď prišli na Slovensko, priniesli veľmi silnú konkurenciu a to je to, čo pomohlo stlačiť ceny pre nás bežných občanov. Áno, niektoré stlačili ceny aj pre dodávateľov, pre poľnohospodárov, pre výrobcov potravín a áno, niektorí to aj neprežili. Ale nemôžeme vytiahnuť jednu časť ekonomiky, postaviť ju niekam na piedestál a tvrdiť, že to sú tí, ktorých chceme chrániť aj za cenu toho, že budeme platiť dvojnásobnú cenu za mlieko.
Čiže skúsme sa nad tým zamyslieť tak, že my nechceme niekoho zvýhodniť, nechceme z niekoho urobiť modlu. Chceme, aby občan dostal dobrú kvalitu za dobrú cenu. Aby si mohol vybrať, aby tam v tom obchode nebol iba jeden druh mlieka, ale aby ich tam bolo päť alebo možno desať. Aby sa tí obchodníci a výrobcovia medzi sebou, aby oni medzi sebou súťažili v akciách, aby medzi sebou súťažili v dobrých cenách, dobrých ponukách.
Žiaľ, aj v tom obchode tá konkurencia nie je taká, ako bola v minulosti. Poznáme zhruba päť veľkých sietí, ktoré boli na Slovensku a zo Slovenska odišli. A jednou veľkou, jedným veľkým dôvodom, prečo tie siete odišli zo Slovenska, boli aj zákony, ktoré po nich išli, ktoré stanovovali prehnané pokuty, ktoré stanovovali podmienky, ktoré ich ničili, a možno aj preto sa mnohí rozhodli, že aj zo Slovenska odídu. A plus sú tu ďalší, ktorí v mnohých krajinách okolo nás sú, ale na Slovensko nikdy neprišli. Čiže to len na doplnenie obrazu, čo všetko tu riešime.
Neriešime tu len pekárov, neriešime tu len dodávateľov droždia, riešime tu celý komplex a v tomto komplexe to musí byť spravodlivo nastavené. Musí tu fungovať podnikateľské prostredie. Napríklad ukážem vám to na jednom veľmi jednoduchom príklade, a to sú faktúry.
V súčasne platnom zákone je to, že dodávateľ nejakého potravinárskeho tovaru nemusí dať obchodníkovi alebo odberateľovi faktúru, napriek tomu ten odberateľ mu musí zaplatiť na základe dodacieho listu alebo dokonca na základe nejakej ústnej dohody. To je absurdita, to je ekonomický stredovek. Nemôžme chcieť od subjektu, ktorý normálne funguje na trhu, aby platil bez daňového dokladu. To je niečo tak absurdné, čo sa týmto zákonom v roku 2019 zaviedlo, že to človek nechápe, ako vôbec takéto niečo v civilizovanej krajine mohlo prejsť. Proste prešlo to preto, že to lobisti prelobovali. A dnes, keď tí istí lobisti za nami chodia a povedia nám, že to je dobré, nechajte to tak, tak to proste nemôžeme nechať tak. My nemôžeme nechať takýto paškvil v zákone. Práve preto sme sa za to postavili.
Ja som predseda hospodárskeho výboru, nemám na starosti len pôdohospodárov. Som rád, že tu máme potravinárske firmy, som rád, že tu máme výrobcov. Ja sám uprednostňujem slovenské výrobky, nakupujem aj v malých obchodoch veľmi často, pretože tam nájdem tie kvalitné slovenské výrobky, ktoré vo veľkých nenájdem, tak proste si tú cestu urobím a idem tam. A keď si mám vybrať medzi slovenským výrobkom a iným výrobkom, vyberiem si ten slovenský, pretože viem, že dávam prácu ľuďom niekde v Zvolenskej Slatine alebo v Červenom Kláštore, radšej ako niekde v Bavorsku. Ale jednoducho aj ten obchod je súčasťou tohto systému, aj ten je tu, aj ten musí mať spravodlivý zákon.
Takže poviem možno len pár slov ešte k tomu, čo bolo tam dôležité. Spomínal som tie faktúry. Jednoducho obchodník, ktorý má zaplatiť, musí dostať faktúru. Bez tej faktúry nemusí zaplatiť, to je základné pravidlo. A to, že sme tam dali ten druhý bod, či bod b) sa to volá? Druhý. To je jednoducho ústupok pekárom, aby keď dodajú faktúru, do 15 dní mali peniaze. Ak ju dodajú s rožkami, tak ju dostanú do 15 dní, ak ju dodajú o týždeň po tom, čo dodajú rožky, dostanú to o týždeň neskôr, je to na nich. Dneska sa chystajú elektronické faktúry, oni tú faktúru môžu poslať ešte skôr, ako tie rožky dovezú. Čiže umožňujeme všetkým, aby to veľmi dobre fungovalo.
Ďalšia dôležitá vec je združenia. Takéto niečo v smernici Európskej únie sa nenachádza, je tam skupina. To znamená, že ak by sme my tam chceli natlačiť združenia, tak sa nám môže stať, že nám inšpekcia bude pokutovať občianske združenie, ktoré nakúpi rožky a rozdáva ich bezdomovcom, len preto, že zaplatila, zaplatilo o týždeň neskôr. Takže takéto niečo sme jednoznačne museli upraviť.
Tretia osoba, tam je veľmi dôležitá vec, že nemôže sa kontrolór rozhodnúť, že on hocikoho skontroluje, vstúpi mu do bytu alebo mu rozhádže pracovný stôl len preto, že si myslí, že by mohol mať nejaké dokumenty. Tam musí byť jasný pracovnoprávny vzťah. Takže táto transparentnosť je pre nás veľmi dôležitá.
Takisto písomné potvrdenie podmienok zmluvy o dodávke potravín. Tam sme dali odberateľovi jednoducho povinnosť, že keď si to dodávateľ vyžiada písomne, odberateľ to musí písomne potvrdiť. Tie podmienky musia byť transparentné a jasné pre všetkých.
Neviem, čo ešte spomeniem. Spomeniem ešte poriadkové pokuty a celkovo skrátenie týchto lehôt. Ako je nemysliteľné, aby niekto päť rokov čakal na vlastne konanie o uložení pokuty, hej? To je, to je úplne absurdné. Aj tá doba tri roky sa mi zdá dlhá, ale okej, boli sme ochotní ustúpiť v tom, že nebudeme to nejak extrémne skracovať.
Takže ja by som to zhrnul, blíži sa nám hlasovanie. Myslím si, že je veľmi dôležité, že tento pozmeňovák, na ktorom sme sa zhodli v kombinácii s novelou, úprava tejto novely prináša transparentné prostredie, prináša jednoznačné pravidlá, prináša vyčistenie týchto vzťahov a ja si myslím, že to privíta každý z účastníkov trhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 15:41 - 15:43 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Pán kolega Suja, chcel som len zareagovať na to, že určite potravinová bezpečnosť a sebestačnosť je skvelý ideál, ale naozaj je to len ideál, pretože asi ťažko to bude niekedy možné. A, samozrejme, nie je to možné aj v ďalších, v ďalších oblastiach, napríklad ani v oblasti výroby automobilov, kde sme svetová špička, nemôžeme očakávať, že všetky automobily, ktoré tu budeme používať, si vyrobíme sami. Jednoducho existuje deľba práce v globálnej ekonomike a tak to funguje. A presne tak to funguje aj pri vami uvedenom príklade, ktorým je droždie.
Droždie je naozaj extrémne maličká komodita v tomto celom a som prekvapený, že ste si vytiahli práve droždie, ktoré vás trápi. Keď už sme pri tom, povedali ste, ako teda sme aj pri vás zvyknutí, zase len polovicu pravdy. Povedali ste A, ale nepovedali ste to B, ktoré s tým súvisí a ktoré je oveľa dôležitejšie. Výroba droždia mala na Slovensku veľmi dlhú tradíciu v Trenčíne, ale, žiaľ, bola umiestnená v strede mesta a po protestoch obyvateľov a samotného mesta sa táto výroba droždia asi pred rokom zastavila definitívne. Pretože jednoducho obyvatelia mesta sa sťažovali na tak neznesiteľný zápach, že táto výroba sa z Trenčína odsťahovala a jednoducho dnes prebieha v zahraničí.
Ale čo mňa na tom udivuje, že vás trápi práve toto, že ľuďom sa lepšie dýcha, droždie sa vozí, neviem kde, z Čiech? Ale netrápi vás to práve, čo tu spomínal pán Karahuta, že polovica slovenského, na Slovensku predaného chleba sa pečie niekde inde? Čiže to maličké droždie, to vás trápi, ale to, že sem vozíme chlieb zo zahraničia, to vás netrápi. To by vás malo trápiť! Ja si myslím, že práve to riešime aj v tomto zákone.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.5.2021 11:29 - 11:29 hod.

Peter Kremský
Ďakujem. Chcel by som upozorniť členov výboru pre hospodárske záležitosti, že zasadnutie je dnes o 12.00 hod., ako ste dostali do mailu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 5.5.2021 18:22 - 18:24 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja som nechcel zachádzať do detailov v tom predstavení, keďže sme v prvom čítaní. Ale, samozrejme, očakávam určitú diskusiu v druhom čítaní k tomuto zákonu a prípadne aj pozmeňovacie návrhy, ktorým by ho mohli vylepšiť.
Možno len zareagujem na pani poslankyňu. Ja si myslím, že najlepší liek na tie, na to predražovanie tepla je konkurencia. Pretože keď ten dodávateľ tepla je ohrozený tým, že sa naozaj tie bytovky začnú odpájať, tak si veľmi dobre rozmyslí, akú cenu im ponúkne. A myslím si, že k tomu aj tento návrh smeruje.
Samozrejme, nejde nám o to, alebo chceme, chceli by sme sa vyhnúť tomu, aby teplárne, ktoré investujú do obnoviteľných zdrojov, do zlepšenia kvality, zabráneniu úniku tepla a tak ďalej a tak ďalej, aby to potom prinieslo, že sa bude veľmi veľa tých odberateľov odpájať, to by sme neradi. Ale, ale samozrejme, je dôležité, aby dostali dobrú cenu tepla, pretože ak jedna bytovka dostala trojnásobnú cenu oproti inej, ktorá si vykuruje sama, tak niečo nie je v poriadku a proste tam tá konkurencia nefunguje a to nie je dobré.
Možno ešte jednu vetu. Táto problematika je upravená aj v práve EÚ, smernica 2018/2001, čl. 24 Diaľkové vykurovanie a chladenie vrátane podmienok odpojenia sa od sústavy CZT a to aj v bytových domoch. A máme lehotu na transpozíciu tejto smernice do 30. 6. 2021. Tak aj preto bolo veľmi dôležité, aby sme vlastne tento návrh zákona podali, pretože keď sa nám to teda podarí schváliť, tak nám to tak tesne s odretými ušami vyjde.
Takže chcem vás poprosiť o dôveru v prvom čítaní a ďakujem za podnetnú diskusiu.
Skryt prepis
 

5.5.2021 18:04 - 18:06 hod.

Peter Kremský Zobrazit prepis
Dobrý deň, vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, ctená snemovňa, chcel by som predložiť návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 657/2004 o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov.
Ide o návrh zákona, ktorým, keď teda získa vašu dôveru a bude schválený v Národnej rade, naplní jeden zo sľubov v programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky, ktorý sme pred nedávnom schválili, ktorý v časti Energetika ako súčasti kapitoly s názvom Zvýšenie konkurencieschopnosti, zlepšenie podnikateľského prostredia a zvýšenie životnej úrovne občanov uvádza, že sa zameriame na riešenia, ktoré povedú k transparentným a férovým, trhovým pravidlám a cenám energií.
Ide nám o to, aby sme stransparentnili toky financií a tvorbu cien energií, najmä tepla, tak, aby sa vyhlo situáciám, že silní hráči na trhu zneužívajú svoje postavenie a účtujú odberateľom príliš vysoké ceny tepla.
Verím, že tento zákon si získa vašu pozornosť a dôveru a že doterajšia situácia, keď najmä individuálne vykurovanie bolo znevýhodnené voči centrálnemu, bude odstránené.
Ďakujem.
Skryt prepis