Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.4.2020 o 19:14 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:14 - 19:16 hod.

Ľubomír Petrák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 15:17 - 15:17 hod.

Ľubomír Petrák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2020 17:27 - 17:27 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán kolega Dostál iba jedna otázka. Skutočne si myslíte, že je potrebné v návrhu zákona, ktorý je v skrátenom legislatívnom konaní prioritne riešiť problémy asignácie dane a ich použitia? Ja osobne si myslím, že toto je 99 problém Slovenska, ktorý je potrebné riešiť a vôbec by som to nepichal do skráteného legislatívneho konania lebo máme rad ďaleko väčších problémov, ktoré potrebujeme vyriešiť a nemíňajte prosím náš čas na takéto veci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2020 17:05 - 17:07 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Kamenický, stotožňujem sa s tým čo ste povedali a myslím si, že je tu rad vecí, ktoré sa dajú podporiť. Na druhej strane ako chcel by som doplniť to čo ste vy otvorili a to je otázka vecí, ktoré boli zverejnené na stránke ministerstva 31. 3. 13.03, kde sa predstavoval ex korona a súhlasím s tým, že sa v tomto návrhu zákona vypadli veci ako je vyššie zadlžovanie samospráv oproti tomu čo bolo zverejnené. S tým, s tým nemáme problémy. Mali by sme problémy s vyšším zadlžovaním samospráv. Ale aj v úvodnom slove pána ministra zaznelo, že výpadok dane z príjmov fyzických osôb ministerstvo predpokladá a že s týmto sa majú samosprávy vysporiadať kapitálovými výdavkami, ktoré môžu presunúť na bežné výdavky. Môžu na tieto veci použiť rezervný fond, ktorý je primárne určený na kapitálové výdavky a môžu na tieto účely čerpať úvery z ktorých budú hradiť aj prevádzkové náklady obcí a miest v súvislosti so zvýšenými nákladmi v prípade korona vírusu. Tu ja si myslím, že je potrebné sa pri tomto pozastaviť a povedať aké sú predstavy ministerstva smerom do budúcnosti, lebo toto môže mať fatálny dopad na hospodárenie všetkých samospráv, hlavne pri rozsahu originálnych kompetencií, ktoré dnes majú. Ja by som to v tejto chvíli možno povedal, že dobre. Na určité prechodné obdobie sme schopní podporiť tento návrh, ale očakávame od Ministerstva financií, že príde s návrhmi, ktoré budú sanovať všetky problémy komplexne v celej šírke, lebo tie problémy reálne môžu nastať. Takže poprosím, ak sa dá, pán minister, že by ste v záverečnom slove na toto reagovali, lebo ten problém bude na stole.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2020 14:03 - 14:05 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Pani ministerka, ja súhlasím s vami, že tým že ste vypustili písmeno c) v tom ods. 1, ste urobili ten kardinálny krok, kvôli ktorému bol návrh zákona absolútne neprijateľný. O tých ďalších opatreniach, ktoré, s ktorými máme problémy, povie pán kolega Susko. Takže nebudem sa dotýkať, ale pre korektnosť potrebujem toto uviesť.
Ale na druhej strane vaša otázka, že čo sme riešili v tomto celom období? No riešili sme to, že sme zatvorili školy, obmedzili prevádzku, obmedzili pohyb osôb a teda zásadným spôsobom sme znížili šírenie vírusu v Slovenskej republike. Jako vy si myslíte, že prvým krokom, ktorý mal byť urobený, malo byť nejaká aplikácia, ktorá je piár akciou vašou? Veď nebláznite! Vy dávate v skrátenom legislatívnom návrhu, návrh zákona, ktorý hovorí o tom, akým spôsobom má byť naplnená aplikácia. Ja som vám povedal v predchádzajúcom vstupe. Nemáte vyriešené databázy, nemáte vyriešenú kontrolu osôb, nemáte vyriešenú, vyriešené databázy osôb, ktoré sú potenciálnymi nosičmi, nemáte urobenú žiadnu kontrolu osôb, ktoré sú v domácej karanténe. Idete to riešiť, idete to riešiť iba čisto jednou aplikáciou, o ktorej vám všetci povedali, ak si ja nechám mobil doma, ak si kúpim anonymnú kartu, tak jednoducho ma neodsledujete. Ako idete stále na dobrovoľnej báze a toto v tomto stave už nie je možné. Čiže opakujem, tento váš návrh zákona je píár akciou pre vývoj jednej aplikácie, ktorou sa chcete prikriť, lebo neviete, čo máte ďalej robiť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2020 13:50 - 13:52 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Pán kolega Susko, ja plne s vami súhlasím, že toto, tento návrh zákona je zneužitie zákona na politické ciele. Dámy a páni, keď chcete byť transparentní a to bol váš prvý, prvé krédo, ktoré ste uviedli, že chcete vládnuť transparentne, vyhoďte čl. II, vyhoďte čl. III, ktorý je v pozmeňujúcom návrhu pána kolega Suska, a povedzte, že sme hrdinovia a dáme, dáme novely zákonov na reformu súdnictva v skrátenom legislatívnom konaní. Toto bude transparentné konanie a toto bude postup, ktorý nebude zneužívaním situácie s koronavírusom na politické ciele. Zachovajte sa úplne čestne a urobte to úplne čestne.
Druhá, druhá poznámka. Pokiaľ ide o čl. IV a ktorý hovorí o zbieraní údajov elektronickej komunikácie. Ja sa chcem spýtať: a čo týmto, čo týmto návrhom riešite? Budete posielať naďalej esemesky všetkým dotknutým bububu chovajte sa slušne a zostávajte doma? Aké máte prepojenie na databázy, ktoré sa týkajú zdravotných poisťovní, kde by malo byť zavedené, že sú ošetrovaní alebo majú diagnózu, ktorá sa týka koronavírusu, a sú hrozbou pre ostatnú časť spoločnosti. Kde máte pozbierané údaje z hraničných priechodov, kde sa títo ľudia vrátili zo zahraničia a sú potenciálnym nositeľom korona, koronavírusu? Takéto databázy nemáte. Kde máte databázu zriadenú týmto zákonom, v ktorej sa budú uchovávať tieto údaje? Nemáte. Akým spôsobom budete riešiť veci sledovania týchto ľudí? Kapacity Úradu verejného zdravotníctva sú absolútne, absolútne nedostatočné a na toto nestačia. Dokonca kapacity Policajného zboru nestačia na to, aby preverovali udania občanov o tom, že ľudia nedodržiavajú karanténu. Čiže aj toto sú opatrenia, ktoré sú uvedené v čl. IV. Čistý píár, ktorý nerieši problematiku. (Potlesk.)
Skryt prepis
 
  • << First
  • 1
  • Last >>