Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.9.2020 o 16:25 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.9.2020 16:25 - 16:27 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Blanár, plne s vami súhlasím, so všetkým, čo ste povedali. Súhlasím aj s tým, že nechceme zasahovať do vyšetrovania nezávislých belgických vyšetrovacích orgánov, ale podčiarkujem a zdôrazňujem, chceme spravodlivosť. Chceme jednoznačne spravodlivosť. Musím povedať, že na živote slovenského občana v každom prípade záleží. A keď niektorí v Európskej únii chcú rozlišovať občanov Európskej únie I. kategórie a II. kategórie, tak chcem znovu veľmi dôrazne povedať, že bol to, okrem toho, že bol to občan Slovenskej republiky, bol to aj občan Európskej únie a občan I. kategórie, a to sa týka aj predstaviteľov Európskej komisie, ktorí by mali v tomto prípade zaujať rovnaké vyvážené stanovisko. A aj v tomto prípade na spravodlivosti, aj principiálnej spravodlivosti záleží.
Ak hovoríme o tom, že belgické orgány zlyhali, aj v tlači sa plne uvádza, že prokurátor stiahol záznamy z príslušného zásahu a dva a pol roka boli skryté, je to systémové zlyhanie belgických orgánov. Keď príde k nejakému pochybeniu na Slovensku, sme poučovaní o ľudských právach, o systémových zlyhaniach, o všetkých ostatných veciach, ale smietku v našom oku vidia, ale brvno vo svojom nechcú vidieť.
A to, čo je pre mňa absolútne neprijateľné, je tolerancia prejavov fašizmu v belgickej polícii. Je to morálne zlyhanie politickej scény Belgicka a ak k tomuto neprijme principiálne stanovisko aj Európsky parlament a Európska komisia, je to morálne a kritické zlyhanie aj týchto európskych orgánov.
Záver. Na živote občana Slovenskej republiky záleží. Sme Európania a záleží aj na živote európskeho občana.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 3:37 - 3:37 hod.

Ľubomír Petrák
Pani kolegyňa, kultivovavané vystúpenie, prepáčte, budem trošku podrypávať. Neviem čím to je. Či touto skorou rannou hodinou, že konečne začínam rozumieť reči vášho kmeňa na rozdiel od popoludnia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 3:29 - 3:30 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ak dovolíte, ja to v zásade zhrniem. Áno, hanbím sa za Igora Matoviča a hanbím sa za to, akým spôsobom sa nevie postaviť čelom k problému, ktorý si sám vyrobil. A pán Pčolinský, divadlo? Koľkokrát ste robili toto divadlo vy? V tom prípade to bolo poukazovanie na problémy, ktoré spôsobuje vládna koalícia tejto krajine? Dnes je to divadlo? Ako buďte, buďte úplne v pokoji. Metódy, ktoré ste používali v opozičnej práci, odvolávanie premiéra, k tejto práci poslanca patrí, budeme uplatňovať aj naďalej, budeme poukazovať na vaše chyby a chyby vašej vládnej koalície a kolegovia, ktorí si myslíte, že vaša vláda nebude mať kauzy, tak ste na hlbokom, na hlbokom, hlbokom omyle. Ak hovoríte o tom, že výlevy, ktoré som tu povedal, nemajú hlavu a pätu, ono je to predovšetkým preto, že ja som citoval slová Igora Matoviča.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2020 3:12 - 3:24 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo takto skoro ráno o štvrť na štyri. Vážené kolegyne, kolegovia, boli sme vyzvaní, aby sme dávali argumenty prečo sa dnešná schôdza koná, aby sme sa venovali iba týmto argumentom tak začnem tým. Bola práca Igora Matoviča plagiát? Ak si prečítate dnešné vyjadrenia vedenia Univerzity Komenského a predsedníčky akademického senátu úplne jednoznačne, jasne a spoločne zadefinovali, že táto práca bola nesporným plagiátom a nespĺňa pravidlá pre písania záverečných prác dnes a nespĺňala ani pravidlá pred 22 rokmi. Tu máte jasnú odpoveď či táto práca bola plagiátom alebo nie. Je tu ďalšia otázka, ktorá sa prirodzene vynára a je to otázka či by takýto človek mal zostať vo svojej funkcii? Nebudem sa oháňať v tejto chvíli názormi Progresívneho Slovenska, vašou najvyššou autoritou je premiér Igor Matovič tak budem používať jeho argumenty, ktoré používal v prípade plagiátu Andreja Danka. Igor Matovič, keby mal takýto človek trošku svedomia dávno by odstúpil sám, ľudia vo vyspelej Európe odstúpili z verejných funkcií za maličkosti. Danko to však zrejme nedokáže. Vymeňte si iba meno a môže tá posledná veta znieť: Matovič to však zrejme nedokáže. Taká je pravda, to sú slová Igora Matoviča a dobieha ho jeho vykrikovanie za týmto rečníckom pultom. Ďalšie, Matovič hovorí o Dankovi, že zľahčuje pravidlá, trvá na legitimite svojho postupu, vysmieva sa z akademických princípov, dehonestuje prácu a pre študujúcu mládež sa stáva nie príkladom statočnosti a cnosti akoby sa to od jedného z najvyšších ústavných činiteľov očakávalo ale naopak príkladom hodným zavrhnutia. Pán predseda vlády, považujete rozdiel medzi hierarchiou druhého ústavného činiteľa a tretieho ústavného činiteľa za tak priepastný, že by sa vaše konanie nemalo považovať za príklad hodný zavrhnutia? Ja si nemyslím a vy ste to povedali sám vo svojom predchádzajúcom pôsobení.
Igor Matovič znovu: Vykrádanie cudzích textov nepatrí na akademickú pôdu a je v rozpore s morálnymi princípmi, ktorými by sa mali riadiť aj vo svojom pracovnom a osobnom živote. A čo ste stratili chrbtovú kosť alebo ste stratili pamäť? Keď niekedy ste vyzývali Andreja Danka ako sa má chovať a dnes ste zabudli ako sa máte chovať vy, že sa máte postaviť k problému čelom a zachovať sa chlap ako chlap, ktorý má vlastnú chrbtovú kosť. Nebláznite, takýto obrat sa v politike nepripúšťa. Vaše tvrdenia, kto je zodpovedný za takéto konanie. Igor Matovič: Primárnu zodpovednosť za zostavenie plagiátu má vždy jeho autor keďže vedome koná v rozpore s dobrými mravmi a akademickou etikou. Pán Matovič, táto veta hovorí o dvoch možnostiach buď ste stratili pamäť úplnú, úplne súdnosť alebo je to tak ako ste hovorili, že vy ste nepísali svoju diplomovú prácu sám. Ale ja by som dodal, že vy ste ju ani sám nečítali. A toto je už úplne iná káva, o ktorej b y sme sa mali baviť. A znovu Igor Matovič: Ak vyžadujeme od verejných predstaviteľov etické konanie musíme rovnaké nároky klásť aj na seba. Toto je o svedomí, o morálke, o čestnosti, nech si prečíta to čo ľuďom sľúbil a mal by sám odstúpiť. Igor Matovič, toto bolo o kom? Bolo to o Andrejovi Dankovi lebo tieto slová sa dajú bez výnimky bez akejkoľvek úvahy použiť aj na Igora Matoviča. A ten záver, ktorý tu bol už dnes niekoľkokrát citovaný ale ja si neodpustím, aby som ho citoval, aby som ho citoval opätovne, že najväčší problém pri týchto ľuďoch je, že oni majú vyoperovanú hanbu a za nich sa musíme hanbiť len my. Ak by tú hanbu nemal vyoperovanú, tak by dávno odstúpil. Áno pán Matovič, ja sa hanbím za vás, ja sa hanbím za premiéra Slovenskej republiky, ja sa hanbím zato, že ste na titulných stránkach Swett Deutsche Zeitung iných nemeckých mienkotvorných médií, že vás rozoberajú všetky médiá v Českej republike a že sa povesť o vašej skvelej intelektuálnej práci dostala až do Číny kde sa vašou diplomovkou zaoberajú aj čínske média. Áno pán Matovič, hanbím sa vás, hanbím sa zato, že Slovensko má takéhoto premiéra.
A záver, ktorý Igor Matovič venoval Andrejovi Dankovi: Ono sa to dalo čakať, celý život Andreja Danka je sfalšovaný. A tak teda sa pýtam pán premiér Matovič, ak sa to dalo čakať je aj celý život Igora Matoviča sfalšovaný? Odpovedzte si sám ale z činov, ktoré sú ako ste sa postavil k tomuto problému, za vami musím konštatovať, že pravdepodobne áno. Dámy a páni, ešte sa budem venovať niekoľkým oblastiam a zaznelo tu, že Igor Matovič pri predstavovaní svojej kandidátke, z kandidátky v januári teda v decembri 2019 povedal, že štandardne sa nám podarí Slovensko prekvapiť s tým aký výkvet sme vyskladali na kandidátku. Nehovorím to preto, a by som sa z niekoho z vás, že sa chcem niekoho z vás dotknúť, nemyslím to vôbec prioratívne ale hovorím to pre druhú časť tejto vety, ktorá hovorí: Ale stoja tu najmä preto, aby som zdôraznil, že túto politiku robíme inak. Dámy a páni, ak ste hovorili svojim voličom, že ste niečo iné a že idete robiť inú politiku a že ste hodní toho, a by vám dali dôveru do, do vašich rúk, aby ste za nich hlasovali prosím, preukážte to aj dnes. To nie je len o predstavovaní kandidátky pri voľbách, je to aj o tom aké ďalšie činy budete vykonávať. A teraz poďme k tomu ako pôsobí vláda Igora Matoviča počas celého volebného obdobia. Aký bol jeden z hlavných sľubov? Odpolitizovanie verejnej správy. Dámy a páni, v tejto chvíli citát pána predsedu poslaneckého klubu OĽANO pána Šipoša: V každom kraji vznikla výberová komisia zložená najmä z poslancov ale aj sympatizantov
===== ... aký bol jeden z hlavných sľubov? Odpolitizovanie verejnej správy. Dámy a páni, v tejto chvíli citát pána predsedu poslaneckého klubu OĽaNO, pána Šipoša. "V každom kraji vznikla výberová komisia zložená najmä z poslancov, ale aj sympatizantov OĽaNO. Každý z poslancov môže zo svojho regióna navrhnúť ľudí, o ktorých si myslí, že by boli vhodní ako šéfovia okresného úradu. Pán minister Budaj tu povedal v reakcii na jedno z mojich predchádzajúcich vystúpení, že politickí nominanti zaprasili Slovensko v predchádzajúcich obdobiach, ale po týchto slovách, ktoré povedal predseda vášho poslaneckého klubu, nemôžem konštatovať nič iné, že politickí nominanti strany OĽaNO zaprasili Slovensko aj po voľbách v roku 2020. A toto je vážny prehrešok, ktorý je v absolútnom rozpore s vašimi predvolebnými sľubmi. Poďme si povedať o ďalšom sľube, ktorý ste dali. Strana chce investovať do rozpadnutých budov a nahradiť politické nominácie v nemocniciach odborníkmi. Poďme sa pozrieť. Kto sú riaditelia nemocníc, ktorých ste nominovali do funkcií výkonných, výkonných pracovníkov? Lesník? Správca cirkevného majetku? Výrobca okien a parapiet, ktorý je ešte okrem toho stíhaný, že neodviedol dane a poistné? Ak by som dal to do súvisu s tou vetou, ktorú som povedal predtým, že strana chce investovať do rozpadnutých budov, tak musím povedať, že pri značne pritiahnutej interpretácii za vlasy tomuto tvrdeniu zodpovedá iba výrobca okien a parapiet, ktorý môže vymeniť tie okná a parapety. Nejedná sa v prípade vašich politických nominácií o žiadnych odborníkov, jedná sa tu o politické trafiky, ktoré dávate neskryte a úplne bez akýchkoľvek škrupúľ a vyhlasujete to za niečo iné. Ak dovolíte, pozrel som sa dozadu, aby som videl, že či tu sedí medzi nami pán Juraj Šeliga. Juraj Šeliga je človek, ktorý organizáciou demonštrácií za Slušné Slovensko tvrdil, že ide obhajovať princípy v politike. Vo svojom statuse, kde hodnotí prvých sto dní vlády Igora Matoviča hovorí, že postavili sme sa za princípy a hodnoty v politike. Pán Šeliga, ako ste sa postavili za princípy a hodnoty v politike? Ja vám pripomeniem vaše ďalšie dva statusy. V roku 2018 sme stáli na námestiach kvôli túžbe poslušnosti. Je neslušné kopírovať cudzie texty bez citovania. Je ešte neslušnejšie sa po odhalení tváriť, že to tak nie je a úplne najmenej slušné je, žiadať od svojho predchodcu odstúpenie a na seba mať v tej istej situácii úplne iné nároky. Lebo skutok sa stal. Zlým signálom všetkým poctivým univerzitám, vysokým školám, učiteľom, aj študentom a žiakom je toto konanie. Chceli sme nastaviť novú vyššiu politickú kultúru. Toto je strašná hanba, hovorí Juraj Šeliga. Toto je tá politická kultúra, ktorú sme chceli nastaviť? Takto vyzerá prebratie zodpovednosti? Tak to sme teda ďaleko nedošli. Pán Šeliga a všetci slušní poslanci, ktorí sedíte v tejto sále za vládnu koalíciu, po slovách vašich predstaviteľov, ktoré som vám tu citoval, vám nezostáva nič iné, iba zahlasovať za odvolanie Igora Matoviča, ak sa chcete ráno pozrieť do zrkadla a nemať z toho zlý pocit. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2020 3:12 - 3:24 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo takto skoro ráno o štvrť na štyri. Vážené kolegyne, kolegovia, boli sme vyzvaní, aby sme dávali argumenty prečo sa dnešná schôdza koná, aby sme sa venovali iba týmto argumentom tak začnem tým. Bola práca Igora Matoviča plagiát? Ak si prečítate dnešné vyjadrenia vedenia Univerzity Komenského a predsedníčky akademického senátu úplne jednoznačne, jasne a spoločne zadefinovali, že táto práca bola nesporným plagiátom a nespĺňa pravidlá pre písania záverečných prác dnes a nespĺňala ani pravidlá pred 22 rokmi. Tu máte jasnú odpoveď či táto práca bola plagiátom alebo nie. Je tu ďalšia otázka, ktorá sa prirodzene vynára a je to otázka či by takýto človek mal zostať vo svojej funkcii? Nebudem sa oháňať v tejto chvíli názormi Progresívneho Slovenska, vašou najvyššou autoritou je premiér Igor Matovič tak budem používať jeho argumenty, ktoré používal v prípade plagiátu Andreja Danka. Igor Matovič, keby mal takýto človek trošku svedomia dávno by odstúpil sám, ľudia vo vyspelej Európe odstúpili z verejných funkcií za maličkosti. Danko to však zrejme nedokáže. Vymeňte si iba meno a môže tá posledná veta znieť: Matovič to však zrejme nedokáže. Taká je pravda, to sú slová Igora Matoviča a dobieha ho jeho vykrikovanie za týmto rečníckom pultom. Ďalšie, Matovič hovorí o Dankovi, že zľahčuje pravidlá, trvá na legitimite svojho postupu, vysmieva sa z akademických princípov, dehonestuje prácu a pre študujúcu mládež sa stáva nie príkladom statočnosti a cnosti akoby sa to od jedného z najvyšších ústavných činiteľov očakávalo ale naopak príkladom hodným zavrhnutia. Pán predseda vlády, považujete rozdiel medzi hierarchiou druhého ústavného činiteľa a tretieho ústavného činiteľa za tak priepastný, že by sa vaše konanie nemalo považovať za príklad hodný zavrhnutia? Ja si nemyslím a vy ste to povedali sám vo svojom predchádzajúcom pôsobení.
Igor Matovič znovu: Vykrádanie cudzích textov nepatrí na akademickú pôdu a je v rozpore s morálnymi princípmi, ktorými by sa mali riadiť aj vo svojom pracovnom a osobnom živote. A čo ste stratili chrbtovú kosť alebo ste stratili pamäť? Keď niekedy ste vyzývali Andreja Danka ako sa má chovať a dnes ste zabudli ako sa máte chovať vy, že sa máte postaviť k problému čelom a zachovať sa chlap ako chlap, ktorý má vlastnú chrbtovú kosť. Nebláznite, takýto obrat sa v politike nepripúšťa. Vaše tvrdenia, kto je zodpovedný za takéto konanie. Igor Matovič: Primárnu zodpovednosť za zostavenie plagiátu má vždy jeho autor keďže vedome koná v rozpore s dobrými mravmi a akademickou etikou. Pán Matovič, táto veta hovorí o dvoch možnostiach buď ste stratili pamäť úplnú, úplne súdnosť alebo je to tak ako ste hovorili, že vy ste nepísali svoju diplomovú prácu sám. Ale ja by som dodal, že vy ste ju ani sám nečítali. A toto je už úplne iná káva, o ktorej b y sme sa mali baviť. A znovu Igor Matovič: Ak vyžadujeme od verejných predstaviteľov etické konanie musíme rovnaké nároky klásť aj na seba. Toto je o svedomí, o morálke, o čestnosti, nech si prečíta to čo ľuďom sľúbil a mal by sám odstúpiť. Igor Matovič, toto bolo o kom? Bolo to o Andrejovi Dankovi lebo tieto slová sa dajú bez výnimky bez akejkoľvek úvahy použiť aj na Igora Matoviča. A ten záver, ktorý tu bol už dnes niekoľkokrát citovaný ale ja si neodpustím, aby som ho citoval, aby som ho citoval opätovne, že najväčší problém pri týchto ľuďoch je, že oni majú vyoperovanú hanbu a za nich sa musíme hanbiť len my. Ak by tú hanbu nemal vyoperovanú, tak by dávno odstúpil. Áno pán Matovič, ja sa hanbím za vás, ja sa hanbím za premiéra Slovenskej republiky, ja sa hanbím zato, že ste na titulných stránkach Swett Deutsche Zeitung iných nemeckých mienkotvorných médií, že vás rozoberajú všetky médiá v Českej republike a že sa povesť o vašej skvelej intelektuálnej práci dostala až do Číny kde sa vašou diplomovkou zaoberajú aj čínske média. Áno pán Matovič, hanbím sa vás, hanbím sa zato, že Slovensko má takéhoto premiéra.
A záver, ktorý Igor Matovič venoval Andrejovi Dankovi: Ono sa to dalo čakať, celý život Andreja Danka je sfalšovaný. A tak teda sa pýtam pán premiér Matovič, ak sa to dalo čakať je aj celý život Igora Matoviča sfalšovaný? Odpovedzte si sám ale z činov, ktoré sú ako ste sa postavil k tomuto problému, za vami musím konštatovať, že pravdepodobne áno. Dámy a páni, ešte sa budem venovať niekoľkým oblastiam a zaznelo tu, že Igor Matovič pri predstavovaní svojej kandidátke, z kandidátky v januári teda v decembri 2019 povedal, že štandardne sa nám podarí Slovensko prekvapiť s tým aký výkvet sme vyskladali na kandidátku. Nehovorím to preto, a by som sa z niekoho z vás, že sa chcem niekoho z vás dotknúť, nemyslím to vôbec prioratívne ale hovorím to pre druhú časť tejto vety, ktorá hovorí: Ale stoja tu najmä preto, aby som zdôraznil, že túto politiku robíme inak. Dámy a páni, ak ste hovorili svojim voličom, že ste niečo iné a že idete robiť inú politiku a že ste hodní toho, a by vám dali dôveru do, do vašich rúk, aby ste za nich hlasovali prosím, preukážte to aj dnes. To nie je len o predstavovaní kandidátky pri voľbách, je to aj o tom aké ďalšie činy budete vykonávať. A teraz poďme k tomu ako pôsobí vláda Igora Matoviča počas celého volebného obdobia. Aký bol jeden z hlavných sľubov? Odpolitizovanie verejnej správy. Dámy a páni, v tejto chvíli citát pána predsedu poslaneckého klubu OĽANO pána Šipoša: V každom kraji vznikla výberová komisia zložená najmä z poslancov ale aj sympatizantov
===== ... aký bol jeden z hlavných sľubov? Odpolitizovanie verejnej správy. Dámy a páni, v tejto chvíli citát pána predsedu poslaneckého klubu OĽaNO, pána Šipoša. "V každom kraji vznikla výberová komisia zložená najmä z poslancov, ale aj sympatizantov OĽaNO. Každý z poslancov môže zo svojho regióna navrhnúť ľudí, o ktorých si myslí, že by boli vhodní ako šéfovia okresného úradu. Pán minister Budaj tu povedal v reakcii na jedno z mojich predchádzajúcich vystúpení, že politickí nominanti zaprasili Slovensko v predchádzajúcich obdobiach, ale po týchto slovách, ktoré povedal predseda vášho poslaneckého klubu, nemôžem konštatovať nič iné, že politickí nominanti strany OĽaNO zaprasili Slovensko aj po voľbách v roku 2020. A toto je vážny prehrešok, ktorý je v absolútnom rozpore s vašimi predvolebnými sľubmi. Poďme si povedať o ďalšom sľube, ktorý ste dali. Strana chce investovať do rozpadnutých budov a nahradiť politické nominácie v nemocniciach odborníkmi. Poďme sa pozrieť. Kto sú riaditelia nemocníc, ktorých ste nominovali do funkcií výkonných, výkonných pracovníkov? Lesník? Správca cirkevného majetku? Výrobca okien a parapiet, ktorý je ešte okrem toho stíhaný, že neodviedol dane a poistné? Ak by som dal to do súvisu s tou vetou, ktorú som povedal predtým, že strana chce investovať do rozpadnutých budov, tak musím povedať, že pri značne pritiahnutej interpretácii za vlasy tomuto tvrdeniu zodpovedá iba výrobca okien a parapiet, ktorý môže vymeniť tie okná a parapety. Nejedná sa v prípade vašich politických nominácií o žiadnych odborníkov, jedná sa tu o politické trafiky, ktoré dávate neskryte a úplne bez akýchkoľvek škrupúľ a vyhlasujete to za niečo iné. Ak dovolíte, pozrel som sa dozadu, aby som videl, že či tu sedí medzi nami pán Juraj Šeliga. Juraj Šeliga je človek, ktorý organizáciou demonštrácií za Slušné Slovensko tvrdil, že ide obhajovať princípy v politike. Vo svojom statuse, kde hodnotí prvých sto dní vlády Igora Matoviča hovorí, že postavili sme sa za princípy a hodnoty v politike. Pán Šeliga, ako ste sa postavili za princípy a hodnoty v politike? Ja vám pripomeniem vaše ďalšie dva statusy. V roku 2018 sme stáli na námestiach kvôli túžbe poslušnosti. Je neslušné kopírovať cudzie texty bez citovania. Je ešte neslušnejšie sa po odhalení tváriť, že to tak nie je a úplne najmenej slušné je, žiadať od svojho predchodcu odstúpenie a na seba mať v tej istej situácii úplne iné nároky. Lebo skutok sa stal. Zlým signálom všetkým poctivým univerzitám, vysokým školám, učiteľom, aj študentom a žiakom je toto konanie. Chceli sme nastaviť novú vyššiu politickú kultúru. Toto je strašná hanba, hovorí Juraj Šeliga. Toto je tá politická kultúra, ktorú sme chceli nastaviť? Takto vyzerá prebratie zodpovednosti? Tak to sme teda ďaleko nedošli. Pán Šeliga a všetci slušní poslanci, ktorí sedíte v tejto sále za vládnu koalíciu, po slovách vašich predstaviteľov, ktoré som vám tu citoval, vám nezostáva nič iné, iba zahlasovať za odvolanie Igora Matoviča, ak sa chcete ráno pozrieť do zrkadla a nemať z toho zlý pocit. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 2:23 - 2:24 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega, musím povedať, že aj keď Progresívne Slovensko nepatrí moc medzi mojich favoritov, úplne sa stotožňujem s obsahom tohto listu, a tak ako oslovil vás, oslovil aj mňa. A, ak by som ja zase lovil v nejakých statusoch facebookových alebo facebookových vodách, tak by som narazil v jednej politickej strane, ktorá súčasťou vládnej koalície, na hodnotenie prvých 100 dní vlády, kde predstaviteľ tejto strany hovorí: "Rozprávali sme sa s našimi priateľmi z Progresívneho Slovenska spolu o budúcich príležitostiach." Myslím si, že existuje v tejto chvíli príležitosť vysporiadať sa s Igorom Matovičom a budem rád, keď preukážu svoju principiálnosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 22:36 - 22:38 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, som veľmi rád, že si upozornil na jednotný informačný systém v zdravotníctve za 500 mil. eur. Kolegovia z OĽANO sú tu všetci bývalí aktivisti, ktorí sa pozerali na prsty vláde alebo vládam Roberta Fica a všetkým predchádzajúcim vládam, no ak eHealth stál 50 mil. a toto má stáť 500 mil., ja verím, že budú rovnako dôslední a pozrú sa, kam tie peniaze potečú. Lebo nemôže to naďalej fungovať tak, že naši majú našu dôveru, teda môžu všetko. No nemôžu.
Dámy a páni, pozrite sa na prsty svojim, lebo my sa im budeme pozerať tak isto.
Pán kolega, rovnako naivné - a súhlasím s tebou - sú všetky tvrdenia, že zmeníme štruktúru ekonomiky. Ako? Keď je takmer celá v zahraničných rukách. Zmeníme obsah vzdelávania. A ja sa chcem spýtať, akým spôsobom zmeníte obsah vzdelávania, keď sa neviete vysporiadať ani s niekoľkými plagiátormi z vašich radov? Proste to je nemožné! Veď vy o vzdelávaní neviete v zásade absolútne nič.
A potom je tu otázka Bruselu, o ktorom si hovoril, a to je otázka pozície, s ktorou odchádzal premiér Matovič, to je 15-percentné spolufinancovanie zo strany Slovenskej republiky, vrátil sa s rovnakým 15-percentným spolufinancovaním - a vyhral. Skvelé. Ja si myslím, že splnil sa mu sen, proste je víťaz.
Ale tu treba pridať, že nielen toto je jediný sen, ktorý sa mu splnil, on v tom Bruseli sedel aj na motorke. A treba povedať, že ozajstnej policajtskej. Ako myslím si, že je splnený detský sen. (Smiech v sále a potlesk.) Má fotku z bruselskými policajtami, ako skvelé uniformy, možno sú krajšie ako slovenské, jak ja verím, že mu ju pán minister vnútra, ktorý je z rovnakej strany, zaplatí, aby aj naši mali krajšie.
Keďže sa mu splnili detské sny, nech sa páči, môže odstúpiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 21:42 - 21:44 hod.

Ľubomír Petrák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 21:06 - 21:08 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, ja som doteraz myslel, že na srandu je u vás Jožo Pročko, ale zjavne zmysel pre humor máte viacerí.
Hovorili ste vo svojom vystúpení o pohrobkoch komunizmu. Ja by som vás veľmi doporučoval, aby ste si pozreli svoje vystúpenie v kľude, v pokoji, a skúste pouvažovať nad tým, či tam správanie nejakého pohrobka neuvidíte v tomto vystúpení.
Hovoríte o tom, že Matovič hovorí pravdu, inak by si svoju diplomovku vyžehlil. A toto čo je za logiku, prosím vás? Veď dekan ju chcel schovať, ale nevydalo. Médiá vyštárali, vytiahli na povrch. A vedenie Univerzity Komenského, vrátane predsedníčky akademického senátu, povedalo, že nespĺňa kritériá, to je jasný plagiát.
Keď hovoríte o tom, že sú tu pohrobkovia komunizmu, vy ste disident, ktorý bojoval celé desaťročie alebo desaťročia proti nominantom straníckym. A dnes ste v akej, v akej situácii? Nerozhoduje odbornosť. Rozhoduje to, či majú vaši nominanti vašu dôveru. Čo vám to pripomína? Kam sa to znovu, znovu vraciate? Nevidíte tu žiadnu analógiu? Znovu je tu jedna strana, ktorá koná v mene ľudí a snaží sa vytvoriť štátostranu?
Hovoríte o normalizácii alebo to smerujete k 50. rokom a k politickým perzekúciám? Toto je to, čo, čo je vám blízke? Toto chcete na záver svojej politickej kariéry akože povedať, že celý môj život hádžete do koša, lebo sa stotožňujete s týmito prvkami, ktoré zavádzate do života?
Nevadí vám, že premiér a vy porušujete zákony, lebo to myslíte dobre? Tak ako generácie pred vami? Keď to nepôjde inak, tak ich zrušíte?
Pán minister, začína mi vás byť úprimne ľúto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:26 - 14:28 hod.

Ľubomír Petrák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické poznámky. No, kolegovia, máte pravdu v tom, že nie som aktívny športovec ani som nikdy aktívne nešportoval, to máte pravdu, ale to neznamená o tom, že by som nič o tom nevedel. Ak si zoberiete históriu, vy ste ešte ani netušili, že existuje alebo bude existovať nejaký zákon o športe, tak s Petrom Pellegrinim od roku 2015, kedy bol tento zákon prijatý, sme rokovali so všetkými zväzmi a len na základe iniciatívy SMER-u a rokovania so športovými zväzmi bol prijatý prvý, prvý návrh zákona, ktorý posunul významne dopredu financovanie športu. A či to chcete priznať, alebo nechcete, je to pravda a je to zásluha predovšetkým SMER-u, ktorý bol vtedy pri vláde.
Že ten návrh zákona mal nejaké chyby, áno, prešiel novelami, ktorými sa časť chýb odstránila, ale napriek týmto odstráneniam niektorých chýb je šport tak diverzifikovaný a taký rozdielny, že máte individuálne, kolektívne, uznané, neuznané, olympijské, neolympijské, rôzne druhy športov a je ťažko skĺbiť všetky záujmy, ktoré sú aj z hľadiska financovania. Poďme sa o tom baviť a poďme pomôcť športovcom. Ale zvyšovanie finančných prostriedkov na administratívne výdavky a, prepáčte, obhajovanie toho, že aby neboli ukrátení o platy, tak sa vás spýtam: Športovci môžu byť ukrátení o platy za to, že sú doma? Tréneri nemusia dostávať výplatu a majú, majú žiť ako zo vzduchu? Len športoví funkcionári majú mať zvýšené výdavky na administratívne náklady? Ak to myslíte so športom vážne, a vy ste športovec a ak si chcete hovoriť aj naďalej športovec, tak za toto nemôžte zahlasovať a musíte to z tohto zákona vyhodiť.
Skryt prepis