Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

14.5.2020 o 15:00 hod.

MUDr. PhD., MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14.5.2020 15:00 - 15:02 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, neotváral by som túto tému, keby sa nepridal niekto, koho nemôžte obnoviť z politického boja alebo z nejakého neférového útoku, pretože viete, že kvôli tomuto výberovému konaniu vydalo tlačovú správu Transparency Interanational, ktoré povedalo, že ministerstvo zdravotníctva ukázalo, ako výberové konania nerobiť. Nebol som to ja bolo to Transparency International.
A namietali, že okolo tohto výberového konania, až včera sa objavilo vôbec, ktorí uchádzači sa uchádzali o funkciu predstavenstva, predsedu predstavenstva. Doteraz nie je jasné, ktorí boli ďalší uchádzači na členov predstavenstva, kto bola hodnotiaca komisia, aké boli hodnotenia. Vôbec, vôbec, celé toto výberové konanie išlo absolútne s minimálnymi informáciami a Transparency to možno povedalo aj preto, lebo aj vy ste vo svojom volebnom programe mali, že sa bude, že sa bude ukazovať transparentne úplne všetko.
A chcem upozorniť, ešte na jednu vec, že to výberové konanie prebehlo počas veľkonočných sviatkov. Bolo vyhlásené v pondelok pred veľkonočnými sviatkami poobede, pracovné dni boli: utorok, streda, štvrtok. Piatok, sobota, nedeľa, pondelok boli veľkonočné sviatky a v utorok bol posledný deň, kedy sa dali podklady doručiť. V tom, v tých požiadavkách na výberové konanie ste žiadali potvrdenie od zamestnávateľa praxi, štandardnej, potvrdenie o riadiacej v praxi, notárom overené potvrdenia o vzdelaní a okrem toho to bol čas, keď kvôli koronakríze bolo Slovensko uzavreté z hľadiska dopravy, teda doprava bola pomerne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 14:52 - 14:53 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak ako ste povedali, toto je problém, ktorý, pán podpredseda vlády, ktorý trápi nás všetkých. Mimochodom, Erik Tomáš aj dnes bol pri protestujúcich a povedal, že vy sa tiež snažíte, čiže aj verejne vám poďakoval za to, čo robíte.
Ešte možno len na doplnenie by som sa chcel spýtať a možno mi poviete, kedysi ste, teda kedysi, na tlačovej konferencii ste povedali, že oslovíte aj ministra vnútra ohľadom nejakého konania alebo trestného oznámenia, ale to riešenie, ako som pochopil, je teda cez pani ministerku spravodlivosti a Protimonopolný úrad, čiže to by mohla byť tá cesta (súhlasná reakcia podpredsedu vlády), ktorá by mohla viesť k tomu, aby bol Chemes donútený, lebo možno si pamätáte z minulosti, Chemes, a teda jeho asi predchádzajúci majiteľ bol kedysi veľký problém, mala s ním problém aj naša poslankyňa, vtedajšia primátorka pani Vaľová ohľadom tepla pre Humenné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 14:45 - 14:45 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Pán minister, najprv k tej prvej časti. Keď nám dôjde dotaz od ľudí, ktorí boli v karanténe a ktorí sa nakazili a chcú vedieť, ako boli odškodnení, tak je úplne legitímne, aby sme sa to pýtali, a je to úplne normálna otázka a vy by ste mali mať pripravenú na ňu odpoveď. Čo, čo je na tom také zvláštne? Samozrejme, musí sa preukázať, či to bolo v dôsledku, alebo nie. Ale tá odpoveď je úplne legitímna a nevidím žiaden dôvod na ňu nepripraviť odpoveď. A viete, s každým sa občanom, ktorý bol v povinnej karanténe, ktorá určite mala svoje medicínske opodstatnenie, posielať ho na súd, asi nie je úplne správne. Čiže keď sa to preukáže, tak malo by byť, byť štát pripravený, však tam určite nepôjde o veľké peniaze, na kompenzáciu.
K tej druhej časti, ktorá s týmto nesúvisí. Pán minister, nemám, už nie som vlastníkom hausbótu, ale v čase, keď som bol, pán minister, to bol jeden z mála, ktorý mal všetky povolenia v poriadku. Jeden z mála, ktorý mal všetky povolenia v poriadku a doteraz neviem, či všetky ostatné majú tieto povolenia v poriadku. Tak vás láskavo poprosím, keď dávam legitímnu otázku, odpovedajte, a keď vám niekto poskytne takúto nepravdivú informáciu, tak si ju najprv preverte.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 14:38 - 14:40 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Pani podpredsedníčka, skúste, ste podpredsedníčka vlády, nie poslanec, toto je hodina otázok, odpovedajte na otázky. Otázka znela jasne, koľko to bude stáť, koľko to bude stáť.
Nepovedali ste od nej nič a druhá otázka z hľadiska fungovania úradu, povedali ste, že to už je predčasné. Tak keď idete meniť, keď idete meniť úrad na ministerstvo, tak predpokladám, že máte jasné, ako budú fungovať vzťahy nadriadenosti a podriadenosti, a že viete, čo to bude stáť. Neodpovedali ste, čo to bude stáť, pretože hocijak to budete robiť, zmena stojí peniaze, vždy tento, zmena úradu na ministerstvo bude finančne náročná.
Čiže skúste sa vo svojich odpovediach sústrediť na to, aby ste odpovedali na otázky, ktoré vám poslanci Národnej rady kladú, a kľudne auditujte všetko a zverejnite všetko. Však to, to sa od vás priam očakáva. Auditujte, zverejňujte, a nech sa potom médiá pýtajú na každú zmluvu, na všetko. Však nato ste, čakám vytiahnete všetko, robte tlačovky, a keď bude nejaká pochybnosť, tak budem odpovedať. Ale dnes je hodina otázok a vy máte odpovedať na otázky, ktoré vám my kladieme. Takže skúste povedať, aký vám dali vaši ekonómovia nástrel na zmenu úradu.
A ešte raz, keď hovoríme o tom, že vzniknú dvaja štátni úradníci, ktorí budú mať plat, ako ste sama povedali, okolo 4,5-tisíc, to je samotný hrubý plat, ale náklad pre štát je super hrubá celková cena práce alebo super hrubá mzda. Čiže keď máte plat približne 4 500 eur, tak celkový náklad je zhruba 5 800 eur, ktorý to stojí štát v tomto prípade. Mesačne.(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 14:38 - 14:40 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja pozorne sledujem aj vaše tlačové, tlačové besedy, áno, hovorili ste, že rebranding bude stáť 800-tisíc eur, čo vyzerá ako čistý tunel. Možno vy ste tak robili rebranding ministerstiev a úradov pretože tých rebrandingov ste robili nespočetne veľa, a ja vás uisťujem, že my určite takýmto spôsobom nebudeme pracovať.
A ako som už hovorila keď hovoríme o nákladoch, tak každý deň musím riešiť zmluvy, ktoré ste nechali, či už to boli odmeny na vášho poradcu vo výške 13-tisíc, člena kancelárie - jednorazová odmena vo výške 24-tisíc, ktoré sme našťastie nevyplatili, ale idú sa s nami súdiť, nech sa páči.
Takže určite takýmto spôsobom my hospodáriť na tomto úrade nebudeme. A cieľom je skutočne dať tento úrad do poriadku a hovorím ešte raz, v takom stave, ako som našla tento úrad, kde záväzky absolútne neboli kryté z finančných prostriedkov, myslím, si, že ani jeden úrad v štátnej správe takýmto spôsobom nefungoval. A to nehovorím ni..., to nehovorí o zamestnancoch, to hovorí o vedení úradu.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14.5.2020 14:38 - 14:38 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Pani ministerka, pani ministerka, pani podpredsedníčka vlády, vytvorenie nového úradu bez ohľadu na to, čo si kto teraz myslí, a náklady, ktoré bude stáť, uvidíme, keď sa to bude realizovať, a zmena žiadneho úradu, to ne..., to je jedno, či je to úrad podpredsedu vlády, akýkoľvek iný, jednoducho vždy prináša náklady, vždy prináša náklady. A nebudem sa s vami polemizovať, koľko to bude, my to uvidíme v priebehu času, tak ako sa to bude diať, že jednoducho zmena názvu, ribre..., rebranding firmy prináša vždy náklady, nikdy sa nedá urobiť. A ten úrad bol vytvorený preto - ako úrad, a nie ministerstvo -, aby bol v činnostiach, ktoré si to vyžadujú, strešným a koordinačným úradom. No keď vaším cieľom je pre budúce programové obdobie výrazne zredukovať počet riadiacich orgánov, čo je určite správne, to sme mali v pláne aj my a tí ľudia, ktorí tam boli, keď som tam robil ja, tí sú tam aj teraz zodpovední, pretože sú to odborníci, tak to ponechanie úradu podpredsedu vlády, a nie ministerstva by bolo o to dôležitejšie, pretože ten úrad má pre budúcnosť získať väčšie kompetencie, a tým, že to nie je ministerstvo, aj to vyjadruje to, že je to odborný koordinačný a metodický úrad.
Čiže vytvorenie ministerstva z úradu podpredsedu vlády prinesie náklady, to uvidíme v čase, však tie zmluvy budú pozverejňované a stratí sa ten efekt nadrezortného úradu, ktorý má činnosť kontrolovať, riadiť a ktorý v budúcnosti má mať oveľa väčšie kompetencie. Čiže nepovažujem, nevidím žiadne výhody vo vzniku a zmene úradu na ministerstvo, prinesie to z môjho pohľadu iba zvýšené náklady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 14:26 - 14:27 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Chcem sa spýtať na antibyrokratický balíček, ktorý je pripravený a ktorý schválila ešte vláda, len už nemohol ísť kvôli konaniu volieb do legislatívneho procesu do národnej vlády..., do Národnej rady. Vieme, že bol schválený prvý a druhý antibyrokratický zákon, vládou prešiel teda aj tretí antibyrokratický zákon, ktorý odstraňuje výpis s..., z..., pod teda nevyhnutnosť nosenia rodného listu, sobášneho listu, úmrtného listu a mnohé ďalšie potvrdenia, ktoré teraz musia sa nosiť na úrady pri vybavovaní záležitostí, takže chcem sa spýtať, že kedy plánujete dať do Národnej rady práve tento tretí antibyrokratický zákon, ktorý prešiel celým legislatívnym konaním a ktorý je vlastne, prešiel všetkými pripomienkovým, pripomienkovým konaním boli všetky odborné vyjadrenia k nemu, kedy by sme teda môžme očakávať v Národnej rade práve tretí antibyrokratický zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 14:23 - 14:25 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Pani podpredsedníčka, toto je hodina otázok, kde sa pýtame my, a nie vy. A už nie ste opozičný politik, ste člen vlády a máte na tieto otázky odpovedať.
Táto otázka vznikla veľmi jednoducho. Centrálny register zmlúv je zmlúv, kde sa uverejňujú aj zmluvy, ktorými sa podporuje napríklad regionálny rozvoj a mnohé iné zmluvy, a nie je tam nič. A ľudia v regiónoch čakajú na drobnú, niekedy pártisícovú pomoc na projekty najmenej rozvinutých regiónov a nemôžu ich mať.
Ale keď ste otvorili otázku letov do Číny, tak keby ste si to naštudovali a to vám naozaj mohli pripraviť, išlo o lety, ktorých súčasťou boli aj podnikateľské misie, kde sa podpisovali priamo v Číne na veľtrhu, myslím, že to bolo v Ningbo, kontrakty, bola to firma z Trenčína, VRM, ktorá podpísala dohodu s čínskou stranou v objeme okolo 100 mil. dolárov na výrobu trenažérov, čiže každá z týchto ciest... A tá druhá cesta bolo Expo Šanghaj, kde vždy chodia všetky krajiny, kde bol, mimochodom, prezident Macron ako jeden zo spolugarantov tohto, tejto výstavy v Šanghaj. A aj preto, že sme tam chodili s podnikateľmi, aj preto tam podnikateľov máme, ktorí sú tam úspešní, ktorí tam robia, a aj vďaka tomu, pani podpredsedníčka vlády, nám čínska vláda, nám aj Českej republike, vôbec uvoľnila lietadlá s dodávkou materiálu.
Takže buďte taká láskavá, neopovrhujte cestami, ktoré sú smerované k podnikateľom na veľtrhy do Číny, pretože každá z nich bola o tom, aby sa tam tvorili nové kontrakty, a keď si pozriete veľtrh v Ningbo, tam bolo Slovenská republika jedným so spolupartnerov tohto podujatia, sa jej dostalo prvýkrát v histórii takejto veľkej cti a bolo tam množstvo firiem najmä z oblasti mliekárenstva a z oblasti potravinárskeho priemyslu, ktoré tam boli veľmi úspešné.
Takže budem rád, keď nabudúce budete odpovedať na otázku... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 14:09 - 14:11 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Takisto ako vy, pán premiér, som nebol ani v jednom z týchto zariadení, tiež som o ich existencii dlho nevedel. Ale tuto ani, ani naozaj netuším, kde sa nachádzajú. Ale túto otázku som dostal na sociálnych sieťach, pretože neviem, od koho prišla, ale bola presné tá, že tieto zariadenia, ktoré patria teda vám alebo úradu vlády sú v stálej pohotovosti, teda je tam aj personál, ktorý tam je, a tá otázka vznikla práve preto, že sa použilo zariadenie, ktoré bolo využívané Národnou radou, Častá-Papiernička, a tieto zariadenia v pohotovostnom režime sú nonstop. Teda preto bola otázka, že prečo sa nevyužijú, možno aj keď len pre limitovaný počet ľudí, aj tieto zariadenia.
Čo sa týka obslužného personálu, ako ste vraveli, ten personál 12 ľudí je štandardný pre jedno zo 60 zariadení, ktoré štát prevádzkuje, kde je približne tých 60 osôb v priemere, ale myslím si, že keby to, keby bola potreba aj keby sa využilo pre jedenástich ľudí, určite štyroch ľudí na registráciu nebude treba, lebo možnože pri tej malej kapacite ľudí by sa dalo využiť s výrazne menším počtom personálu.
Takže to je len koment, to nie je otázka, a aby som vám vysvetlil, že ako to vlastne celé vzniklo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2020 14:48 - 14:50 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa Cigániková, no v histórii fungovania zdravotníckeho výboru Národnej rady Slovenskej republiky sa stalo pravdepodobne prvýkrát, že na jeho čele je nezdravotník. Je to čisto odborný výbor a musím skonštatovať, že to, že ste nezdravotníčka, vidno. Pretože keď zanalyzujem odbornú časť, prečo skrátené legislatívne konanie nerobiť, alebo prečo ho robiť len v určitom prípade, a keďže vy nedokážete zareagovať odborne, na čo by ste mohli mlčať, čo by som ako prijal, tak zareagujete politicky. Ale ja to beriem, pretože aj tento váš odkaz bol o tom, že ste proti 13. dôchodkom pre našich seniorov. Ja to berem, verím, že to počuli aj všetci naši seniori, a to prijatie malo protektívny charakter na konci vládnutia práve pre túto najzraniteľnejšiu skupinu. Takže ste šéfka zdravotníckeho výboru, už prestaňte byť opozičným tárajom a začnite sa vyjadrovať tak, ako sa na predsedu tohto výsostne odborného výboru patrí a buď s nami jednajte odborne alebo sa radšej nevyjadrujte.
Čo sa týka pani poslankyne Horváthovej, to je už úplne iný prístup. Vidno, že je zdravotník. Môžme tam polemizovať na základe odborných názorov. Ja tvrdím, až než ja tvrdím, čísla ukazujú, že sa nám druhá vlna v rozsahu, ktorý by súčasné nastavenie zdravotného systému nezvládol, v žiadnom prípade neblíži, dáta akéhokoľvek analytika, či už je slovenský či zahraničný, hovoria skôr o tom, že keby nám prišla druhá vlna, pri tejto našej zodpovednosti a poctivosti bude mať veľmi plochý charakter, to znamená mierny nárast a ústup a možnože druhá vlna vôbec nepríde. Preto si myslím, že nemusíme vytvárať pseudotvary... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis