Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.11.2020 o 10:07 hod.

MUDr. PhD., MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 10:07 - 10:09 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Myslím, že vystúpenie pani poslankyne bolo potvrdením toho, čo som povedal.
Určite ste si všimli, že sa ani jednou vetou nedokázala spochybniť to, čo som povedal. Ani jednou vetou, ani jedným slovom. Keď je človek zúfalý a nemá argumenty, tak sa musí vracať do minulosti a toto vy robíte a nič iné nebudete robiť, lebo naozaj sme tu preto, že máme neschopného ministra zdravotníctva, ktorý nás donútil z celého Slovenska prísť tu, aby sme urobili to, čo sme, a schválili to, čo sme mohli schváliť minulý týždeň.
A čo sa týka účasti zdravotníkov, možno si pani poslankyňa pamätáte, že lekárska komora, zástupcovia všeobecných lekárov, zástupcovia ambulantných špecialistov, zástupcovia nemocníc Slovenska povedali, že nútenie zdravotníkov alebo kupovanie zdravotníkov, aby prišli na testovanie, nepovažujú za vhodnú formu, pretože nám títo zdravotníci môžu potom v nemocniciach chýbať, pretože aj samotné testovanie prebiehalo tak, že mohlo dôjsť k nakazeniu zdravotníckeho personálu. A pri tej príležitosti som aj ja povedal, že keď k tejto situácii dôjde, ako lekár som pripravený ísť do nemocníc, kde teda ako vy teda nezdravotníčka a zástupkyňa kultúry môžte ísť iba ako pacient a vtedy vám ja ako lekár v tej nemocnici môžem pomôcť.
A budem rád, keď sa vrátime k podstate veci, lebo nedokážete povedať ani jedno slovo na obranu toho, že sme tu dnes kvôli tomu, že máme neschopného ministra zdravotníctva.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2020 10:01 - 10:05 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Príjemný, dobrý deň prajem. Vážený pán predsedajúci, ctený pán minister, ctené dámy, vážené, vážení páni, dovoľte mi, aby som sa po tejto kultúrno-politickej vsuvke vrátil k meritu veci a ku skrátenému legislatívnemu konaniu.
Dôvod, dôvody, prečo máme dnes skrátené legislatívne konanie, sú v podstate dva. Prvý je amaterizmus a chaos v riadení pandémie a druh, a to používam aj slová niektorých opozičných, koaličných poslancov, neschopnosť v riadení ministerstva zdravotníctva. Tieto dva dôvody sú tie, prečo sme tu dnes.
Keď si pozriete celý zákon po obsahovej stránke, nenájdete v ňom nič, o čom by sme nevedeli. Keď si ho vezmete od A po Z, či už je to možnosť testovať študentom zdravotníckych škôl, otázka je, či môžu testovať aj neplnoletí. Či už sú to opatrenia a možnosť ministerstva zdravotníctva urobiť nejaké kontrakty s našimi nemocnicami, o tomto všetko sme všetci vedeli a hlavne, keď sme náhodou my nevedeli, muselo to vedieť ministerstvo zdravotníctva. V tom zákone nie je vôbec nič, čo by sme nemohli schváliť minulý týždeň, keď sa tu prejednávali dva alebo tri zdravotnícke zákony. Preto, preto vravím, že dôvody sú dva, amaterizmus a chaos a neschopnosť riadenia ministerstva zdravotníctva.
Všetky, celá obsahová stránka, ku ktorej, o ktorej môžme diskutovať, a mnohé veci môžme aj v kľude podporiť, je len to, o čom sme dopredu vedeli, o čom sme vedeli po pilotnom testovaní aj po prvom kole a minulý týždeň sme to mohli kľudne schváliť. Môžme si povedať, áno, poslanci majú rokovať stále, 365 dní v roku. Ale čo sme urobili teraz s týmto rokovaním? Každý vedec, odborník lekár, nemyslím pacienta, ale lekára odborníka, vedca, hovoria, že základným predpokladom zníženia zastavenia šírenia a postupného ústupu v boji proti koronavírusu je zníženie mobility.
Kvôli tomu, že ministerstvo zdravotníctva nedalo túto legislatívu minulý týždeň, keď sme tu boli všetci, sme urobili presný opak, zmobilizovali sme takmer 150 poslancov, ktorí prišli z celého Slovenska, stretnú sa v jednom mieste a rozbehnú sa znova do regiónu, a zmobilizovali sme aj všetkých našich asistentov, ktorí nám predsa pripravujú materiály, sú tu s nami a takisto mnohí z nich, môže ich byť od 150 do 450 podľa toho, kto má koľko asistentov, zase sme zmobilizovali jednu masu ľudí, ktorá prišla do Bratislavy, pochodí tu, odíde do svojich regiónov. Čiže my zákonodarci, ktorí máme chrániť toto obyvateľstvo, sme kvôli jednej neschopnosti urobili presný opak, zmobilizovali sme sa a vrátime sa do regiónov. My netušíme, ktorý z nás je teraz pozitívny, ktorý negatívny, naši asistenti, či sú pozitívni, či sú negatívni, pretože väčšinou sme z okresov, kde sa netestovalo minulý víkend.
Hovorím to preto, lebo určite si spomeniete na slová, ktoré opakovane odzneli a prvýkrát odzneli z úst predsedu vtedajšieho kandidáta na predsedu vlády Igora Matoviča, keď povedal, že chýba mu plán a že jeho vláda bude robiť všetko podľa plánu. Tak čo sa týka vývoja koronavírusu, nárastu kriviek prvej vlny, prestávky druhej vlny, nič mimoriadne sa z hľadiska pandémie nestalo, čiže boli mesiace na to, aby sa pripravil plán.
A plán nie je len o tom, či budeme testovať, koľko vakcín nakúpime, aké druhy vakcín budeme používať atď. Plán je aj o tom, že máme mesiace na to, aby sme upravili legislatívu tak, aby sme vedeli v boji s koronavírusom zasiahnuť ihneď.
Čiže opakujem, sme tu preto, lebo sme nezvládli základnú vec legislatívnej prípravy legislatívneho plánu boja s koronavírusom. Mohli sme to mať schválené minulý týždeň. Verím, že sa nikomu nič nestane a že nestaneme sa my vo svojich regiónoch šíriteľmi preto, lebo sme tu boli donútení takto prísť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 1:49 - 1:49 hod.

Richard Raši
Ďakujem pekne, Peter. Tak ma napadlo, že keď sa bude raz písať história a bude sa spomínať meno predsedu vlády, tak určite pri, pri ňom bude vždy svietiť slovo plagiát a plagiátor, pri jeho diplomovej práci, a myslím si, že pri jeho mene bude navždy svietiť slovo fejk, lebo aj on je taký falzifikát a taká napodobenina normálneho premiéra, nie úplne dobre vydarená, taký čínsky fejk.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2020 0:08 - 0:15 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda vlády, ctený pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, aj keď bezprostredným dôvodom návrhu na odvolanie premiéra je kauza jeho diplomovej práce a všetky detaily s tým súvisiace, ktoré medzitým vyšli na povrch, dovoľte mi hneď na začiatku zdôrazniť, že dôvodov na odvolanie je teraz sotva po štyroch mesiacoch práce a vládnutia viac ako dostatok, ale vráťme sa k tej podstate.
Prvým dôvodom je holý fakt, že predseda vlády, a to teraz citujem aj s uvedením citácie, aj autora, je podľa vlastných slov, klamár a zlodej, sám sebou potvrdený, sám sebou priznaný. Fakty o jeho diplomovke sú všetkým známe, sú neodškriepiteľné a myslím si, že iba to nakoniec dotlačilo nášho pána magistra k priznaniu, pretože to, že nejde o žiadnu školácku chybu, ako sa tu snaží povedať a tvrdiť, je aj to, že najprv tvrdil, že diplomovka je jeho autorským textom a ju prepísala kamarátka. Aj v práci, aj v samotnej diplomovej práci je vyhlásenie autora, ktorý tvrdí, že dielo je jeho autorským textom. Teraz tvrdí, že netuší, že pred 20 rokmi niečo necitoval a mal. Pozrite si všetky vyjadrenia od roku 2012, ktoré boli uverejnené v tlači či na sociálnych sieťach. A nakoniec sa ukazuje, že celá diplomovka je skopírovaná z dvoch cudzích prác.
Jedna lož za druhou, predseda vlády sa v nich zamotal tak, že včera pred novinármi už tvrdil, že vlastne netuší, čo v tej diplomovke je, a zdá sa, že ju úplne celú ani nečítal, a stále má podľa jeho slov, čisté svedomie. No vážne si niekto myslí, že sa dá zároveň potvrdiť, že v diplomovke sú iba, tvrdí teda, že v diplomovke sú iba tri strany autorské a zbytok okopírovaný z iných prác, a je jedno, či ide o citáciu, alebo nie a zároveň mať 20 rokov čisté svedomie?
Prečo ju potom s čistým svedomím neprístu..., nesprístupní všetkým? A aj keď sa tá debata v pléne odvíja úplne iným smerom, ani opozícia, ani nikto iný nezačal s témou plagiátorskej diplomovej práce. Začali s tým médiá a médiá v tom pokračujú. A naozaj toto je problém, lebo keď si všimnete, všetky diskusie, ktoré sú tu, snažia sa odvrátiť tému úplne inde. Vystúpenia všetkých ministrov boli o tom, čo všetko, ale vlastne len o kritike svojich predchodcov a nikto sa nevrátil k celej podstate, ako to celé vzniklo. Otvorili to denníky, ktoré nikto z dnešnej koalície nemôže považovať za priateľské dnešnej opozície. Ani jeden. V Denníku N ťažko nájdete nejaký článok, ktorý by chválil bývalú vládu. A keď to otvoril Denník N a pridali sa ostatné médiá, tak asi to problém je. Neotvorili sme to my, neotvorili to naše médiá, neotvorili to naše televízie, netrvajú na tom a netlačia to ďalej naše sociálne siete. Robia to médiá, ktoré kritizovali aj predchádzajúce vlády, väčšinou vlády SMER-u, ale kritizovali určite aj vládu Ivety Radičovej a stále, stále idú, idú, idú a tvrdia a ďalej tvrdia, že to treba nejako riešiť.
Takže sa vráťme k podstate. Tu sa haldou vystúpení, kde sa hovorilo o predchodcoch, o ministerstvách, sa to len snaží, celá táto téma, ktorá je podstatná pre nás, sa snaží niekde odtlačiť. Čiže a keď sa tomu médiá venujú, ktoré aj vďaka médiám a vďaka kritike bývalých vlád, došlo k zmene, tak potom sa tomu, čo sa médiá tak intenzívne venujú, treba venovať a netreba to ani zľahčovať, ani zastierať. Kritiky na médiá odznelo aj zo strany bývalých vlád veľa a aj za to boli bývalé vlády kritizované, že útočia na médiá, a teraz sa deje presne to isté. Teraz je jeden veľký útok na médiá, ktoré objavili jeden obrovský podvod. A je to aj preto, lebo celá kampaň nielen hnutia OĽANO, ale najmä hnutia OĽANO bola založená práve na tom, že sa tu nebude klamať, nebude sa kradnúť, nebudú tu zlodeji a bude to spravodlivý prístup. A presne toto sa celé teraz deje. A táto schôdza nie je o celej vláde. Áno, vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky je zároveň vyslovením nedôvery vlády. Ale aj to riešenie je jednoduché a sám predseda vlády povedal, že netrvá, aby sedel na svojej stoličke. Tak nech sa to udeje. Hnutie OĽANO môže navrhnúť iného predsedu vlády. A mňa sa médiá pýtali, že kto by mohol byť predsedom vlády, ja tvrdím určite každý z hnutia OĽANO. Každý, kto nemá na sebe takú istú škvrnu, ako má predseda vlády.
Neviem koľkí z vás tú škvrnu máte, alebo nie, ale určite sa aj medzi vami nájde niekto, kto svoju diplomovú prácu urobil férovo a čisto. O to tu ide, o predsedu vlády. A vládnuť môžte kľudne ďalej. Máte tu ministra financií, je vás tu 53 alebo koľko poslancov. Mnohí z vás by to určite zvládli bez akejkoľvek škvrny na sebe alebo na svojej minulosti.
Takže vráťme sa znova k tomu, kvôli čomu to začalo. Áno, možno sa to zdá byť malicherné, ale malicherné to nie je, a keď si vezmete príklady z minulosti, maďarský prezident kvôli tejto práci odstúpil. Z úplnej, z úplne opačnej strany zemegule, brazílsky minister školstva presne kvôli takýmto problémom odstúpil. Lídri krajín Európskej únie by kvôli týmto problémom odstúpili. Tak ja nevidím problém, aby v našej vláde, ktorá sa deklaruje ako čistá, ktorá vyhrala na tom, na sľuboch, že to tu bude všetko iné, aby sa vyvodila osobná zodpovednosť a vládnuť sa môže ďalej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 16:40 - 16:42 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Peter, povedal si niekoľko vecí a ja ich možno zhrniem.
Predseda vlády deklaroval, že Slovensko má byť bez klamárov a zlodejov. Pri diplomovej práci klamal, diplomovú prácu ukradol.
Hovoril o transparentných výberových konaniach na posty najvyššie, takisto klamal.
Hovoril o starostlivosti o seniorov. Klamal.
Ale jedna vec tu neod..., jedna vec tu ešte nebola prebratá, ktorá odznela v závere prejavu predsedu vlády. Hovoril o tom, že býva v dome, ktorý nie je skolaudovaný? A, a to, to je v poriadku? Toto je spravodlivé Slovensko, kde zákony platia pre všetkých? Koľko politikov v Európskej únii, koľko lídrov v Európskej únii, koľko premiérov, ministrov alebo prezidentov býva v neskolaudovanom dome? A ako je, aký vzor potom máme dávať našim občanom a ako od nich môžme vyžadovať dodržiavanie zákonov? Toto, toto nikoho netrápi? Kto z vás býva v neskolaudovanom dome? To predpokladám, že asi nikto. Toto nás netrápi? Toto netrápi nikoho, aby na to zareagoval?
Čiže toto je tá norma, ktorá sa bude vyžadovať aj od občanov? Tlačíme ich, chystá sa nový stavebný zákon, je o tom veľký boj, bojuje ZMOS, ministerstvo, odborníci, každý ma na to svoj názor, a predseda vlády Slovenskej republiky bohorovne povie, že bývam v neskolaudovanom dome. No a čo? Zamyslime sa.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.7.2020 18:31 - 18:36 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, ako sa hovorí, najlepšie na koniec. Predkladám zákon, ktorý je súčasťou boja proti byrokracii, a verím, že tento zákon schválime, pretože boj proti byrokracii je súčasťou programového vyhlásenia vlády, a čo je zaujímavé, na tomto zákone veľmi intenzívne pracoval aj súčasný štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť, a teda verím, že to bude náš spoločný, prvý spoločný vládny návrh zákona a občania ušetria na čase strávenom na úradoch a na poplatkoch vďaka prijatiu tohto zákona ročne viac ako 18 mil. eur.
Tento tretí balík je jeden z prvých zákonov, v ktorom rokuje Národná rada napriek tomu, že ho predkladám ako poslanec Národnej rady, tak tento návrh zákona prešiel aj medzirezortným pripomienkovým konaním. Prešiel ho ním preto, pretože sme ho stihli ešte schváliť na konci minulého roka 18. decembra, ale keďže sa už nekonali riadne schôdze, nemohli sme ho predložiť, ale prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Boli odstránené všetky rozpory a verím, že nebudú existovať prekážky, aby sme ho, tento zákon neprešiel aj teraz. Tento tretí balík má dva základné momenty. Bude veľkou pomocou pre podnikateľov pri verejných obstarávaniach, pretože pokiaľ nebudú verejné obstarávania, ktoré sa budú týkať špeciálnych činností, tak vlastne podnikatelia nebudú musieť nosiť žiadne potvrdenia pri účasti na verejných obstarávaniach. V prvej vlne sme totiž odstránili výpis z Obchodného a Živnostenského registra, výpis z Registra trestov, ktoré už nemusia byť predkladané. V druhej vlne sme zrušili predkladanie potvrdení o nedoplatkoch na daniach, na sociálnom a zdravotnom poistení, ktoré takisto museli subjekty, ktoré sú vo verejných obstarávaniach, predkladať.
V tretej, pripravovanej vlne chceme, a teda v tomto zákone, ktorý predkladám, chceme zrušiť predkladanie potvrdenia o pridelení IČO, potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, v konkurze, v likvidácii ani nie je na neho vyhlásený konkurz. A iba tieto potvrdenia, ktoré nebudú musieť nosiť podnikatelia, naozaj znamenajú to, že pri klasických verejných obstarávaniach sa nebudú vyžadovať žiadne doklady. Štát si ich vie už v súčasnosti zistiť sám.
S účinnosťou od 1. mája 2021 dávame časový priestor na implementáciu tohto zákona. Plánujeme teraz zrušiť ďalším osem potvrdení, ktoré, naopak, občania často dokladujú na úradoch. Návrh týchto výpisov vzišiel z konzultácie s ministerstvom vnútra, Štatistickým úradom, ministerstvom spravodlivosti, práce, pôdohospodárstva aj hospodárstva a ide o doklady, ktoré pokiaľ zákon podporíte, občania nebudú musieť nosiť. Je to kópia rodného listu, kópia sum..., sobášneho listu. Pozostalí musia nosiť mnohokrát kópiu úmrtného listu, potvrdenie o pobyte, spomínané potvrdenie o pridelení IČO, potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, v konkurze, v likvidácii ani nie je na neho vyhlásený konkurz, ďalej potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania a výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat tzv. registra fariem.
Aby ste sme si uvedomili, o aké početné potvrdenia ide, ktoré sa v súčasnosti nosiť musia, tak napríklad v roku 2018 občania predložili úradom 1,77 mil. kópií rodného, sobášneho alebo úmrtného listu. Ročne sa vydá 10-tisíc potvrdení o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania, 65-tisíc výpisov z centrálneho registra hospodárskych zvierat, približne 5-tisíc potvrdení o pobyte a približne 40-tisíc potvrdení, že subjekt nie je konkurze, v reštrukturalizácii, v likvidácii a nie je na neho vyhlásený konkurz.
Verím, teda že keďže v minulom období sa s prvým a druhým antibyroktratickým zákonom, ktorý som tu predkladal, stotožnili takmer všetci poslanci napriek politickým spektrom, a keďže, ako som na začiatku povedal, na tomto zákone pracoval v minulosti aj človek, ktorý je jedným z vládnych predstaviteľov, a hlavne preto, že tento zákon naozaj dokopy odstraňuje povinnosť nosenia takmer 2 mil. potvrdení ročne, ktoré občania či podnikatelia nosiť musia, tak verím, že napriek politickým spektrom tento zákon podporíte aj tentokrát.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.7.2020 17:58 - 17:59 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Jarjabek, ďakujem pekne a... (povedané so smiechom), ja som, ja som to pochopil, ako ste reagovali takou okľukou. (Smiech v sále.) Ale chcel by som zareagovať teda a súhlasím s vašou faktickou poznámkou. (Reakcia z pléna.)
A chcel by som reagovať na pána poslanca Vetráka. Ešte raz, my tu volíme a budeme voliť generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora. Nie generálneho advokáta alebo špeciálneho sudcu, alebo generálneho notára. My budeme voliť prokurátora. Nie je to politická funkcia, je to najvyššia odborná funkcia v sústave Generálnej prokuratúry a takisto je to na Špeciálnej prokuratúre. To nie je politik. Vy teraz robíte to, čo ste kritizovali v celej predvolebnej kampani na predchádzajúcich vládach. Robíte presne to a robíte to ešte horšie. A vyhovárať sa na to, že poslanecký návrh je legitímny proces, áno, je legitímny proces, ale vy ste ho využili preto, aby ste sa vyhli medzirezortnému pripomienkovému konaniu, kde by vás odborná verejnosť rozbila na..., a rozšroubovala na úplne na drobné. Vyhli ste tomu preto, aby sa pripomienkové konanie, kde by boli stovky pripomienok, vôbec..., aby sa teda úplne obišlo.
A keď sa hovorí, že o nás bez nás, tak vy robíte rozhodnutia o prokuratúre bez prokurátorov. A naozaj na čele prokuratúry, či generálny prokurátor, alebo špeciálny prokurátor by mal byť jednoznačne prokurátor, pretože keď tam vojde niekto neznalý veci, tak bude to naozaj jeden neprofesionálny krok.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.7.2020 17:47 - 17:53 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, koaliční poslanci navrhli novelu zákona o prokuratúre, ktorú poznáme pod názvom lex Lipšic, a tento zákon podala koalícia ako poslanecký návrh, aby sa vyhli medzirezortnému pripomienkovému konaniu, pretože so zákonom nesúhlasia aj mnohé odborné, odborníci ako Rada prokurátorov a ďalší, pretože problémom je, že nebola možnosť ho riadne pripomienkovať v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Keďže sa obávame, že tento zákon je šitý na to, aby sa generálnym prokurátorom, a možno po tejto vsuvke so špeciálnym prokurátorom, aby sa možno generálnym alebo špeciálnym prokurátorom stal Daniel Lipšic, a keďže všetci tvrdia, že tento zákon nie je šitý na mieru, tak prednesiem za chvíľu pozmeňujúci návrh, aby sa generálnym prokurátorom mohla stať len osoba, ktorá má čistý register trestov vzhľadom na to, že generálny prokurátor má predstavovať najvyššiu morálnu autoritu v sústave prokuratúry Slovenskej republiky, je odôvodnené, aby išlo o osobu, ktorá nebola nikým odsúdená za žiaden trestný čin, a preto navrhneme, aby sa od kandidáta na generálneho prokurátora vyžadovalo, aby nemal žiaden zápis v registri trestov, teda, aby mal čistý nielen výpis, ale aj odpis registra trestov.
A keďže sa do tohto návrhu zákona dostalo aj pozmeňujúcim návrhom, vlastne zmeny týkajúce sa Špeciálnej prokuratúry, ja verím, že takýto, takáto podmienka bude aplikovaná aj na špeciálneho prokurátora.
V druhom pozmeňujúcom návrhu, ktorým predložím, bude reagovať na viaceré zmeny týkajúce sa najmä voľby generálneho prokurátora a jednou z takýchto najmarkantnejších zmien je otvorenie prístupu k funkcii generálneho prokurátora aj osobám, ktoré nie sú prokurátormi.
Myslím si, že generálny prokurátor je to najvyššie a to najodbornejšie, čo by malo o našej prokuratúre, teda funkcia generálneho prokurátora, rozhodovať. Ak sa človek rozhodne venovať profesii prokurátora, funkcia generálneho prokurátora je prirodzeným kariérnym vrcholom, ktorý môže dosiahnuť. Pokiaľ niekto pracuje ako stomatológ, väčšinou nebýva vymenovaný za primára ortopédie napriek tomu, že je lekár. A taktiež ak právnik vykonáva pätnásť rokov povolenie notára, je prirodzené, že takýto profesionál nebude kandidovať na predsedu napr. Najvyššieho súdu, pretože zákon mu to napokon ani neumožňuje. Predkladaný, tento predkladaný návrh zákona však umožní kandidovať na pozíciu generálneho prokurátora bez akýchkoľvek skúseností, človeku bez akýchkoľvek skúseností a znalostí o fungovaní prokuratúry.
Návrh zákona taktiež prináša zmenu, ktorá by umožnila Národnej rade Slovenskej republiky navrhnúť odvolanie generálneho prokurátora v prípade, že svoju funkciu prestal vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne. Táto dikcia sa takisto stretla s vlnou kritiky odbornej aj laickej verejnosti, nakoľko dáva generálneho prokurátora na milosť vládnej väčšine poslancov v Národnej rade, pretože iba oni budú posudzovať, či boli tieto veľmi nejednoznačné a neurčité podmienky naplnené, a týmto spôsobom by sa stratil aspekt nezávislosti výkonu funkcie generálneho prokurátora a dostal by sa pod bezprecedentný politický dohľad.
Preto mi dovoľte, aby som prečítal pozmeňujúci návrh poslancov Richarda Rašiho a Róberta Puciho k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Šeligu, Alojza Baránika, Ondreja Dostála, Petry Hajšelovej a Milana Vetráka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (tlač 108).
V čl. 1 v bode 2 § 7 ods. 7 sa slová „úmyselný trestný čin, a v prípade obzvlášť závažného zločinu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestného činu prijímania úplatku, trestného činu podplácania a trestného činu nepriamej korupcie aj ten, komu bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahľadené alebo na ktorého sa hľadí, akoby nebol pre takýto trestný čin odsúdený“ nahrádzajú slovami „trestný čin, aj ak mu bolo odsúdenie zahľadené, alebo ak sa naňho hľadí akoby nebol odsúdený“.
Dovoľte mi predložiť aj druhý pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Matúša Šutaja Eštoka a Petra Pellegriniho, Richarda Rašiho a Erika Tomáša k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov a ktorým a mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (tlač 108).
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, sa mení takto:
„1. V čl. I sa vypúšťa bod 1.
Doterajšie body 2 až 5 sa označujú ako body 1 až 4.
2. V čl. I v bode 1 sa vypúšťajú ods. 4 a 5.
Doterajšie ods. 6 a 7 sa označujú ako ods. 4 a 5.
3. V čl. I sa vypúšťa bod 2.
Doterajšie body 3 a 4 sa označujú ako body 2 a 3.
4. V čl. I sa vypúšťa bod 3.“
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.7.2020 11:16 - 11:17 hod.

Richard Raši
Ďakujeme pekne. Chcem len oznámiť členom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií... (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Kľud v sále, prosím!

Raši, Richard, poslanec NR SR
Dnes o 12.30 hod. je pokračovanie rokovanie výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.7.2020 17:56 - 17:59 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, drahý Maroš - kde si? -, máme v Národnej rade niekoľko výborov.
Sú výbory kontrolné, kde bol Erik Tomáš, Peťo Žiga, a tieto výbory sú viazané na členstvo v kluboch. Preto títo dvaja predsedovia po vystúpení z klubu SMER - sociálna demokracia odstúpili.
Potom je špeciálny výbor, to je výbor, ktorý vediem ja, kde je aj Robo Puci, aj Ľubka Laššáková, a takisto nemáme problém z neho odstúpiť, pretože vystúpili sme zo strany SMER - sociálna demokracia, z klubu, zbavili sme sa všetkých funkcií, akurát toto vystúpenie je podmienené súhlasom Národnej rady.
Chcem povedať len dve veci, aby sme si boli, aby sme dodržali procedúru tak, ako má byť. Čo sa týka nášho výboru, menovanie a odvolávanie má byť tajné.
Po druhé. To, že sme vystúpili zo strany SMER - sociálna demokracia, neznamená, že automaticky musia stratiť členstvo členov v týchto výboroch.
A po tretie taký detail, aby to celé nevyzeralo, že to odvolávanie nás z výborov je preto, že chcete niečo spomaliť. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií má mať rokovanie zajtra a napozajtra. Máme 320 uznesení, ktoré musíme prijať; 320. Okrem toho máme rokovanie na podnety, ktoré došli na poslancov z opozície, z koalície a na mnohých ďalších.
Čiže ja verím, že to, čo si, Maroš, teraz urobil, nie je preto, že chceš zablokovať celý tento proces, pretože okrem iného komunikujeme elektronickými občianskymi preukazmi a tak ďalej. Čiže ja verím, že tušíte, čo robíte.
My odstúpime hocikedy. Pre mňa je najjednoduchšie odstúpiť dnes, pretože zajtra, keď tam príde nový predseda, tak sa zblázni, pretože bude robiť odôvodnenie k 320 uzneseniam a všetko, čo sme doteraz na výbore robili.
Tak vám chcem povedať, že to, keď sme od vás odišli, to neznamená, že sme vaši ľudskí nepriatelia, ale robotu si treba dorobiť. A pokiaľ to robíte preto, aby ste niečo zablokovali, tak aj tak sa tým nič nedosiahne. Považujem to za zbytočný akt a politickú chybu, ktorú robíte. Naozaj. Pretože ten výbor je rozdelený na rokovania na dva dni kvôli tomu, že tých uznesení, členovia výboru to vedia, koľko materiálov sme im poslali a koľko rokovaní a koľko problematických bodov tam zajtra máme.
Tak len trošku pribrzdite, dobre, pribrzdite, lebo treba nám aj robiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis