Budem stručný. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte sa aj mne takto v krátkosti aspoň stručne, aby som vás nenaťahoval, vyjadriť k predmetnému návrhu zákona. Dlhšiu rozpravu dám potom v druhom čítaní, ak daná legislatíva do druhého čítania prejde.
Nespochybňujem zámer legislatívy, ktorý predložili predkladatelia tohto zákonu, pretože chápem, že chcú dosiahnuť to, aby rodiny mohli byť viac spolu doma a,...
Budem stručný. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte sa aj mne takto v krátkosti aspoň stručne, aby som vás nenaťahoval, vyjadriť k predmetnému návrhu zákona. Dlhšiu rozpravu dám potom v druhom čítaní, ak daná legislatíva do druhého čítania prejde.
Nespochybňujem zámer legislatívy, ktorý predložili predkladatelia tohto zákonu, pretože chápem, že chcú dosiahnuť to, aby rodiny mohli byť viac spolu doma a, samozrejme, chápem to, že rodina je základná bunka spoločnosti a v normálnej dobe by som aj doprial ľuďom, aby mohli spoločne so svojou rodinou tráviť oveľa viac času. Ale keď chce taká rodinka tráviť spoločne oveľa viac času spoločne a ísť niekde na výlet, musia mať k tomu aj dostatok finančných zdrojov. Bohužiaľ, sa porovnáme, áno, s vyspelejšími krajina, kde tých finančných prostriedkov tie rodiny majú viac. Na Slovensku množstvo ľudí využíva práve prácu v nedeľu, aby si mohli zarobiť na ten chod rodiny. Ja nespochybňujem znova ten zámer zákona, ale či je na to správny čas, sú tu v súčasnosti vytvorené podmienky aj v čase krízy, aby dané rodiny vedeli aj tú rodinu uživiť.
Okrem iného som si napríklad našiel také štatistiky, že podobnú legislatívu prijali aj v Maďarsku, kde ju v roku 2016 potom aj zrušili na základe tlaku spotrebiteľov, ktorí opäť chceli nakupovať práve v nedeľu. Alebo ďalšiu štatistiku, kde ma potom môže aj pán spravodajca alebo pán navrhovateľ upraviť, že príde o prácu až 90-tisíc ľudí. To som, to som teraz našiel, aj ma môžte opraviť, keď som si iba dal do gúglu (reakcia z pléna), sme pokračovali.
Ale ďalej budem pokračovať skôr k tej hlavne pointe, k tej veci, na ktorú som sa chcel zamerať, a to je práve mladí študenti. Ja ako aj mladý človek viem, že množstvo mladých vysokoškolákov využívalo práve počas víkendu možnosť, kedy na tú prácu, na tú brigádu mohli. Pretože cez týždeň boli v práci a v sobotu, nedeľu boli na nejakej brigáde, v potra... a tak ďalej, aby si na svoje štúdium mohli zarobiť. Keďže v súčasnosti vieme, že hoci sa hovorí, že školstvo je zdarma, ale až tak zdarma nie, aby mohli zaplatiť svoj internát, mohli sú kúpiť nejaké veci, ktoré do školy potrebujú, a cez týždeň to reálne nestíhali.
Kolega povedal aj taký pekný príklad v Poľsku, kde je to už dlhodobo, kde sú tie obchody zatvorené, a ja to znova preklopím na tých mladých ľudí, ako sa chcem zamerať a možno aj taký nápad do budúcnosti dať, pretože v roku 2015 bola na Slovensku prijatá legislatíva, že keď, ak ste študent, tak ak je váš, tak neplatíte odvody a dane pokiaľ váš príjem tvorí do 200 eur. Ale táto suma sa od roku 2015 vôbec nezmenila a nevalorizovala a vždy ostáva na tej iste sume. Vtedy to bolo 52,5 % z minimálnej mzdy. V súčasnosti v roku 2023, keď minimálna mzda 700 eur, vždy to ostáva tých 200 eur, čo je iba 28,5 %, teda študenti hoci aj viacej zarobia, keďže tá priemerná mzda ide hore, platia vyššie a vyššie dane, odvody. Ale napríklad v Poľsku do 26 roku pokiaľ ste študent neplatíte žiadne mzdy a odvody a vám z tej výplaty ostane viac peňazí, z čoho si napríklad tí študenti môžu financovať svoje vzdelávanie, potraviny do školy a tak ďalej a tak ďalej.
Tak ja sa chcem zastať hlavne v tejto rozprave tých študentov a možno nejaký nápad dať, ako by sme vedeli práve tým študentom pomôcť, aby si v budúcnosti vedeli tú školu ufinancovať, aj to vzdelávanie, stravu a možno dostať nejaký verejný prísľub aj od predkladateľov poslancov, aby sme sa pozreli aj na danú problematiku a zvýšili možnosti tým študentom, či po vzore Poľska, aby neplatili tie dane, odvody pokiaľ sú študenti, alebo tú sumu zvýšili aspoň na tých 55 %, ako bola v roku 2015, keď bola daná legislatíva prijatá, aby v tých peňaženkách ostalo viacej finančných zdrojov, aby si to štúdium mohli platiť.
Tak možno takto komplexnejšie ešte k tomu vystúpim v druhom čítaní a môžme nad tým všetkým uvažovať. Ale by som chcel pripomenúť aj o tých študentov, že venujme sa im, pretože množstvu študentov to môže uškodiť a ten jeden pracovný deň, ktorý napríklad robia v supermarkete, im nemusí vystačiť na to, aby si vedeli zabezpečiť financovanie školstva. Ešte v súčasnosti, keď išli napríklad hore aj internáty, išlo hore stravné a tak ďalej. Teda ja sa hlavne zamerám teraz na tých mladých, pretože viem, že niekto to mohli aj tie rodiny uhrali spoločne a vedeli to tráviť, ale tých mladých sme nejako vynechali. A veľa mladých sa živí samých a nedostávajú žiadnu podporu od svojich rodičov.
Tak v krátkosti toľko a ďakujem za váš čas, aby som viacej nezdržiaval.
Skryt prepis