Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.1.2021 o 15:51 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 13:24 - 13:25 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. To, čo je také úsmevné na tomto programovom vyhlásení vlády, že okrem toho, že to je to, ktoré sme tu čítali pred rokom, tak my už sme za ten rok úplne niekde inde, pretože všetky tie prehlásenia sa ukazujú byť ako veľmi smiešne, čo sa týka cieľov, čo sa týka skúseností ľudí s touto vládou, ktorá je presne tá istá, len došlo tam ku kozmetickej zmene. Tak napríklad máme tu ministra poľnohospodárstva, ktorý je tak úspešný, že pred chvíľou vyšla tlačová správa, kde poľnohospodári mu odkazujú, že nech už nebojuje tak, ako bojoval doteraz, pretože nevybojoval ani euro. Ako jeden z mála štátov, teda jediný štát, ktorý z plánu obnovy svojim poľnohospodárom nevie dať ani jedno jediné euro.
A v programovom vyhlásení vlády, čuduj sa svete, tam sú také vzletné reči o tom, ako budeme potravinovú sebestačno budovať. Pán premiér samotný povedal, že musíme zvýšiť teraz pridanú hodnotu v poľnohospodárskom sektore. N len ako to urobiť, keď do investícií ide jedna veľká nula?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 11:14 - 11:16 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán Sulík, povedali ste, že opozícii sa nebude páčiť, že ste sa dali opäť dokopy. Nerozumiem úplne tejto vete. Ja si myslím, že opozícii sa priemerne nepáči to, že vy už rok vo vláde myslím teraz SAS si robíte PR na tom, že kritizujete veci pred médiami, za ktoré tuná do hony, do nohy vaši poslanci za SAS hlasujú.
To znamená, vám už dlhodobo pôsobenie v tej vláde ide iba ako marketingová vec a v tejto veci si len dovolím vám pripomenúť, že opozícia za necelé dva mesiace vyzbierala 600-tisíc podpisov. A to je odraz niečoho.
Druhú vec, prišli ste tu a pochválili ste sa teda, že ste dosiahli nejaké čiastkové zisky na firmách, ktoré spravujete. Veď to je chvályhodné, za to vám v mene občanov ďakujeme. Ale viete ten, ten rámec je trošku širší. Slovensko má sedem miliardový deficit, taký istý bude mať aj tento rok.
Takže toto ste mali pripomenúť, pretože aby sme kvôli jednému stromu nezabudli, že za tým je celý jeden les. Takže nemyslím si, že opozícia by nemala byť spokojná, že ste opäť dali dokopy liberálno nejakú konzervatívnu vládu, pretože to je predpoklad toho, že to fungovať nebude.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 31.3.2021 11:07 - 11:08 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vzhľadom na to, že v najbližších dňoch bude na Slovensku pekné počasie, nachádzame sa vo veľkom týždni, Slovensko je jeden z mála štátov, ktorý popiera v týchto časoch náboženskú slobodu vierovyznania, tak vás chcem poprosiť, aby ste dali hlasovať o tom, že parlament zaviaže Vládu Slovenskej republiky, aby bolo v nasledujúcich dňoch umožnené konanie veľkonočných bohoslužieb aspoň vo vonkajších priestoroch pri dodržaní minimálnych odstupov a hygienických opatrení. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2021 10:12 - 10:14 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. ja si myslím, že ešte pred pár rokmi alebo tak desať rokov dozadu by nikoho ani len nenapadlo dať do ústavy zmienku o tom, že rodinu tvorí otec a matka, resp. že tieto dve pohlavia sú pri počiatku života. No, ale vidíme, že aj napriek tomu, že Slovensko prechádza veľmi turbulentným obdobím, krízou, priam anarchiou a minister Gröhling z liberálnej SaS využije túto príležitosť na to, aby predložil úplne scestný návrh, ktorý má učiť naše deti nejakú inklúziu, čo znamená také otupovanie toho, že to čo je ľudskou normou, normou nie je a vlastne nás tlačí do toho, aby sme jasne povedali, že práve tieto biologicky samozrejmé veci je potrebné ukotviť aj v ústave, aby boli platné, aby sme nemuseli na každej pomaly schôdzi čiahnuť na to, že či tu liberáli chcú alebo akým spôsobom sa budú snažiť rozvrátiť vnímanie štandardnej rodiny tak ako ju tradičná rodina pozná.
Takže podporujem tento návrh, aby v ústave bolo jasne zakotvené, že otec a matka, muž a žena tvoria rodinu a napriek tomu, že nie každý má ten dar, že môže v rodine, v kompletnej rodine vyrastať, my sa nemôžeme na druhej strane zbavovať toho, aby sme ten ideál rodiny ako parlament, ako zákonodarci v spoločnosti chránili a podporovali. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2021 14:02 - 14:03 hod.

Tomáš Taraba
Ďakujem za slovo. Ja by som sa chcel spýtať, pána Kremského, že čo považuje za taký primárny teraz dôvod, že treba toto riešiť, elektromobily v mestách. Že či je to ekologická stránka, či to je ekonomická alebo, že či sa reálne ľudia sťažujú na to, že nám, že pociťujú tie, tie exhaláty vo väčšej miere, proste, že čo je ten spúšťač toho, že, že toto je teraz téma číslo jedna z pohľadu koalície. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.1.2021 13:19 - 13:19 hod.

Tomáš Taraba
Vážený pán predseda k tomu môjmu návrhu. Žiaľ mi nie sme členmi grémia. Takže ja to neviem predkladať na grémium, preto ak teda je potrebné ak takéto veci aby v grémiu bolo tak vám to dávam do pozornosti že by ste ho zvolili. Ďakujem.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.1.2021 13:10 - 13:11 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, ďakujem za slovo a chcem vás požiadať, keďže počas vianočných sviatkov sme pred kamerami počuli pána premiéra povedať, že na Slovensku zomrelo zbytočne 4 300 ľudí vinou vlády, tým že si neplnila svoje povinnosti a títo ľudia zomreli zbytočne, to znamená, že mohli byť za chránení keby si tieto povinnosti plnila tak vás chcem veľmi úctivo požiadať, ak ma budete počúvať, by som vás chcel úctivo požiadať, že by sme si tak ako v prípade pána Chovanca uctili tieto obete týchto 4300 otcov a matiek, minutou ticha. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.1.2021 15:51 - 15:52 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážená pani Cigániková, ako koaličná poslankyňa ste sa pýtali celej Národnej rady, že prečo 24 hodín pred tým, ako začala táto Národná rada, ste nedostali podklady. Viete, vy aj napriek tomu, že ste liberálna politička, ja si na vás cením to, že patríte medzi tú malú skupinku, ktorá tie zákony aj číta. Takže v tejto veci musíte mať pochopenie, že niektorým poslancom tu vôbec nevadí, že to dostali o 14.14 hod., pretože oni by to nečítali, ani keby to mali týždeň vopred. Ale to, čo je, že naozaj tu sú neni dnes poslanci, ktorí tiež nestihli prísť z Kežmarku, zo Starej Bystrice, lebo sa dozvedeli o 14.14 hod. z médií, že o 15.00 hod. je zvolaná Národná rada.
To, že vládnete len v núdzovom stave, to je jedna vec, to, že prijímate zákony len v skrátenom legislatívnom konaní, to, čo vám vytkla aj prezidentka, to je druhá vec, ale divím sa vám, že ste sa nepoučili z vlastných chýb, pretože tie zákony, ktoré ste šili horúcou ihlou, tak Generálna prokuratúra tiež viaceré rozhodnutia dala, že boli vydávané následne všeobecné právne predpisy vecne nepríslušným orgánom.
Táto demokracia, ako ju vy vnímate, už hlbšie klesnúť nevie, a keď koaličná poslankyňa nerozumie, že prečo sme sa sem stretli, prečo sme sa tu museli zísť behom 45 minút, tak takto sa nezvoláva ani bratislavské mestské zastupiteľstvo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 10.12.2020 14:07 - 14:08 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán minister, aj že ste merali cestu do parlamentu. Takže ak to správne chápem, laicky povedané, ten, kto sa dá zaočkovať, má väčšiu pravdepodobnosť, že nezíska koronavírus, ale nie je zatiaľ garantované, že nebude šíriteľom koronovírusu, hej, tak to chápem. A v tejto súvislosti sa chcem spýtať, že či môžete vylúčiť, že očkovanie zdravotníckeho personálu bude na Slovensku tiež dobrovoľné, že by ste to povedali, lebo veľa, veľa pracovníkov v zdravotníckom sektore sa nás to pýta, zrejme aj vás. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2020 11:10 - 11:12 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Pán Eštok, ďakujeme za vypracovanie tohto návrhu zmeny, ktorý sme podporili aj my, to je proste, aby pri vyhlásení núdzového stavu parlament mal právo sa vyjadriť predtým a nie potom, aby tak ako pri úplne bežných zákonoch sa vyžadoval súhlas aj pani prezidentky a vzhľadom na to, že nejde o bežnú vec, aj keď pri tejto vláde už sa to stalo normou, ale nejde o normu, ide o výnimočnú vec, aby bola potrebná nie jednoduchá, ale ústavná väčšina na prijatie núdzového stavu. Takže toto sú všetko pozmeňujúce návrhy.
Rovnako je potrebné vyzvať opäť predkladateľov, aby vložili do tohto zákona možnosť, tak ako to je v Rakúsku, že počas núdzového stavu nie je odobraté právo ľuďom obhajovať, demonštrovať za svoje práva a slobody, za svoje občianske slobody, no a už keď sme tu, pretože stále tieto, tieto zákony, ktoré už osem mesiacov tu počúvame, v podstate majú iba za cieľ stále eliminovať ľudí, stále iba dávať nové a nové obmedzenia a ja by som chcel využiť prítomnosť pána podpredsedu vlády a spýtať sa, že či plánuje vláda aj prísť s nejakou legislatívou, ktorá bude riešiť aj pochybenia štátu, pretože nedávno sme zaznamenali veľký únik napríklad dát. Rozprávalo sa o 350-tisíc únikoch dát z NCZI a tieto zdravotnícke informácie, ktoré unikli, ak sa stanú v akejkoľvek korporátnej spoločnosti a napríklad na západe to sú miliardové, miliardové odškodnenia. To znamená, ako chcete riešiť to, ak napríklad bude vyhlásený núdzový stav a následne to Národná rada neschváli, tak ako to máte navrhnuté, kto bude odškodňovať tých ľudí, aký tu bude odškodňovací mechanizmus pri všetkých týchto pochybeniach, pretože len bol povýšený ten pán, ktorý... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis