Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

4.6.2020 o 18:01 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 11:20 - 11:22 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Mazurek, ja si ten zákon pozriem a tak na 80 % som presvedčená, že ho aj podporím, ale prejdem z vašej teórie do praxe, dobre? Pretože toľko vecí, čo ste tu porozprávali teoretických, pretože doposiaľ sa v žiadnej krajine nepodarilo ešte regionálne rozdiely úplne vyrovnať, kiež by sa Slovensku to darilo rýchlejšie, ale poďme do praxe.
Nechcela som na vás reagovať, čo sa týka Vranova, ale poviem to. O Vranove vôbec nič neviete, tak nerozprávajte! Vranov je priemyselný park, kde sú prenajaté pozemky na dvanásť rokov, keďže to primátor veľmi zle urobil, na pätnásť, už je to na dvanásť, lebo podmienka bola len na pätnásť rokov, už je to na dvanásť, už je to na desať a je to presne v prostriedku priemyselného parku, takže firmy majú obrovské riziká tam ísť podnikať. Tak aby ste vedeli, nie preto, že Fico tam strihal pásku.
Ďalšiu vec, ktorú vám chcem povedať, je, že, samozrejme, beriem, že automobilový priemysel nešiel dole, automobilový priemysel teraz išiel hore, lebo ľudia zistili, že pri kríze sú autá veľmi dobrým dopravným prostriedkom a vyhýbajú sa doprave, ale to len tak v skratke, ale poďme na to, čo by sme mohli urobiť. Možno nie veľké podniky, ktoré keď prídu na východ, majú obrovské finančné problémy z toho dôvodu, že presne ako ste povedal, nie sú tam cesty a predraží sa doprava. A na druhej strane máme Schengen, keby sme mali otvorenú Ukrajinu, je to obrovský trh, tam by sme mohli vyvážať.
A ja si myslím, že kedysi naozaj, a bolo by dobré, vhodné do agrosektora ísť, pretože kedysi naozaj boli bitúnky, keď si spomínate. Bitúnky sa zničili na celej našej republike. Ľudia dnes môžu pestovať, vracať sa k zdravým potravinám, aby naozaj mali dobrú obranyschopnosť organizmu. A ja si myslím, že je najdôležitejšie a najviac vtedy na východe, na strede bol práve ten agrosektor, družstvá a všetko, tam by sme mali sa proste venovať týmto veciam.
A, samozrejme, takisto ak ideme nejaké firmy, aby šli na východ, tak sa nepozeráme len na nezamestnanosť, ale pozeráme sa aj na školstvo, pretože akonáhle tam nemáte ľudí, ktorí vyjdú stredné školy alebo vysoké školy s daným zameraním, zasa len musia cestovať do iných regiónov, ale vlastne o tom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 4:43 - 4:45 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja si myslím, že tu v prvom rade, neviem, či ste, kolegovia, pochopili, tu nejde o diplomovku, ale tu ide o česť a morálku.
Ja si tu pamätám volebné obdobia, kedy tu pán Igor Matovič stál a až úplne nepríčetne vrieskal, ako treba zoťať hlavu Dankovi, ako treba zoťať hlavu všetkým, ktorí akokoľvek podľa neho porušili zákon, morálku a podobne. Dnes, keď ten istý prešľap urobil on, to znamená, ako bolo v prípade pána Danka, že diplomová práca, ktorú napísal, bola plagiát, dnes máte nieže iný meter, ale dnes má pán premiér a všetci iný kilometer, ja to volám, pretože v SME-čku je jeden redaktor, ktorý vždycky veľmi rád používa takú vetu, a to hovorím o denníku SME: "Čo keby Fico?" A porovnáva to, čo robíte vy, keby to urobil Fico. Čo by sa stalo? Alebo keby to urobil niekto zo SMER-u. Čiže tu nejde o obyčajnú, nejaký, o nejaký plagiát, ale tu ide o morálku a o to, čo sa tu dialo, keď Danka podozrieval z toho, aby, že vlastne napísal zlú prácu, ako kričal, aby odstúpil, akoby najradšej čokoľvek ktokoľvek urobil, aby, aby týchto ľudí pozatvárali.
Ja som to pred chvíľou hovorila aj o Daniela Lipšica, že to isté hovoril, vážení, a keď sa to stalo jemu, tak potom ten trest bol úplne iný. A to isté v tomto prípade hovoril pán Matovič, že on to urobil neúmyselne. A tu pán Baránik povie, že nezatvárajú za neúmyselné trestné činy. No tak jedných budeme zatvárať za neúmyselné trestné činy a druhých budeme nechávať.
Takže je to o morálke a je to o tom, že vodu kážete a víno pijete. A na vás sa tá spravodlivosť vzťahovať nebude, iba na tých iných.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 19:36 - 19:38 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Naď, možno vás budem môcť nazvať náš kolega, lebo ste bol v strane SMER, ste bol členom strany SMER.
Takže, pán kolega, v roku, od roku 2008 za našej vlády ste bol riaditeľ kancelárie štátneho tajomníka a poradca štátneho tajomníka pre obranno-politickú a medzinárodnú bezpečnosť, výkonný asistent splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre prípravu a organizáciu rokovania ministrov obrany členských krajín NATO v Bratislave.
Ja si myslím, že ste túto funkciu vykonával čestne, a vy teraz rozprávate, že my sme boli nečestní a boli sme zlí, a vy ste bol ten, ktorý ste nás zastupoval dokonca v zahraničí, v NATO, všade. Ja som prekvapená.
A možno takú radu, pán minister, viete, ako hovorí staré biblické porekadlo, o mne sa hovorí, že vidím aj dopredu, možno to, čo iní nevedia, ale ja sa, ja sa vrátim do histórie, viete, ako hovorí staré biblické porekadlo od kráľa Šalamúna? Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne.
Bol tu pán Lipšic, ktorý rozprával o tom, ako treba pozatvárať do basy všetkých, ktorí urobia smrteľnú autonehodu. Všetkých chcel zatvárať okamžite, až tú smrteľnú autonehodu dokázal, alebo teda nechtiac urobil sám. Viete, čo sa stalo? A to sú tie vaše nie dvojité metre, to sú tie kilometre, čo sa stalo? Dostal tri roky podmienku.
Viete, ja chcem jedno povedať. Naozaj, ešte aj východniari hovoria, že "zariekaného chleba sa najviacej naješ", naozaj možno treba niekedy vážiť slová, lebo kto druhému jamu kope, chráňboh, aby ste do nej spadli, to, čo ste tu dneska navyprávali. Ja vám to neprajem, ste mladý človek, máte deti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 19:00 - 19:02 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, ja už ani neviem, odkiaľ mám začať, ale začnem.
Vážení kolegovia, kolegyne, ja som tá, ktorá tu veľa pamätá, a chcem vám povedať, že ak rozprávate, že sme nič neurobili, a sťažujete sa, akú ste mali prázdnu špajzu, tak ja vám poviem o našej špajze, keď sme nastúpili po pravicových vládach:
- 3 mld. eur nám ostalo vyrovnať po invalidných dôchodkoch, kedy Kaník zrušil invalidné dôchodky ľuďom.
- Ďalej nám ostali 2 mil. eur sekera, keď pán Beblavý zrušil Palmu-Tumys a zaviedol predčasné dôchodky, kedy ľudia mohli odísť ako 42-roční, aby ich nemusel vyplácať, a teda ani jeho ľudia, aby to nemuseli vyplácať.
- 30 mld. sme mali sekeru v Sociálnej poisťovni a aj napriek tomu sme každý rok vyplatili trináste, sme vyplatili vianočné príspevky, príspevky za nočnú prácu, príspevky pri narodení dieťaťa. Zvýšili sme všetky sociálne dávky, ktoré sme mohli. A to sme urobili pre ľudí.
Takže, prosím vás, pán Heger, ste minister financií, tak nehovorte o tom, že sme neurobili nič.
Vlastne vy ste nič nepovedal o pánovi Matovičovi, o jeho prešľapoch, vy ste sa venoval celému príspevku nám, ale my už nie sme vo vláde, nám voliči vystavili, vystavili vysvedčenie, skončili sme ako druhí, uvidíme, ako skončíte vy, ale tak robte tak, aby ste aspoň taký výsledok ako my dosiahli.
A ak sa, a čo sa týka vraždy novinárky, tak v Malte zavraždili novinárku v novembri roku 2017, vražda Kuciaka bola 21. februára 2018. Sedí vrah už za mrežami? Na Malte ešte nie. Kto ho zavrel? Pán Čižnár, človek, ktorý bol zvolený za nášho obdobia, tak sa nechváľte cudzím perím a nerozprávajte, akí vy ste tu inkvizítori, ako vy to tu všetko dobre robíte. Takže ja sa pýtam, v Malte dodnes nie je táto vražda vyšetrená, lebo majú komplikácie. Tu sa to udialo podľa mňa tak, že vďaka policajtom a vďaka ľuďom, ktorí na tom pracovali.
Takže nerozprávajte, že čo všetko vy ste už dokázali, lebo zatiaľ tu sedíte, ešte, ešte neviem, čo ste dokázali, ale ľudia tvrdia, že zatiaľ nič.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:52 - 18:54 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Pán Šeliga, vaše vystúpenie prirovnám k jednej takej vete, ktorá platí už dlho, kade vietor, tade plášť. Viete, výdobytkom Nežnej revolúcie, vy ste povedali, že bola verejná voľba. Nie, verejná voľba bola za čias komunistov alebo za čias socializmu a práve Nežná revolúcia a všetci tí, ktorí stáli na piedestále, to kritizovali a vydobyli si to, aby poslanci a všetci mohli slobodne sa rozhodnúť podľa svojho vedomia a svedomia, koho budú voliť. Hovoríte, že verejná..., že tajná voľba sa stala nedôveryhodnou a spochybňovanou v minulosti. Áno, kto ju znedôveryhodnil a spochybnil? No vaši koaliční partneri, neviem, či aj pán Dostál vtedy nebol v Národnej rade. Všetci, čo tu sedia, pán Sulík, fotili si to, nedokázali proste, proste urobili z toho frašku. Neurobili sme to my, urobili ste to vy a obávate sa, že to príde opäť.
A ja zase poviem jednu vetu. Vy ste svojim poslancom, vy ste z nich urobili vazalov. Prvýkrát pred chvíľou som prečítala 73 ods. 2 ústavy, kedy poslanec nemá dostávať príkazy a má všetko robiť slobodne, alebo teda, vy ste im dali podpísať koaličnú zmluvu. Ak ju nedodržia, čo, stratia mandát?
A teraz druhýkrát ste dali prílepok, že musia všetci voliť verejne, to znamená stádovito. Bude verejné vypočutie, ale ja som zvedavá, ako budú vaši poslanci hlasovať. Možno ako jeden vojak, ako jedno stádo. A nehovorte, že dneska na prokurátora, zase si pozrime právny poriadok § 8 ods. 3, písmeno zákona o prokuratúre dáva možnosť jeho disciplinárnemu stíhaniu Ústavným súdom.
A myslím si, že je tu určite, určite je to objektívnejšie, kedy sa posúdi to, čo generálny prokurátor spáchal alebo nespáchal, alebo čo urobil, neurobil, ako keď príde politická mašinéria do Národnej rady a povie, že toto sa nám nezdá, v tom ste mali prokurátor rozhodnúť tak a ste neobjektívny, to, čo vy dávate do zákona, a odvoláte ho.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:33 - 18:35 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Pán poslanec Susko, veľmi odborne ste argumentovali všetky závažné nedostatky tohto predkladaného poslaneckého návrhu a zákona. Ja prečítam judikát 73 ods. 2 ústavy.
Podľa tohto ustanovenia vykonávajú poslanci svoj mandát osobne, podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi. Prvý príkaz, ktoré táto vláda urobila, uviazala poslancom slučku, bolo podpísanie, v živote sa to nestalo, koaličnej zmluvy. To znamená, že ak poslanec nebude chcieť plniť príkazy svojho poslaneckého klubu a svojej koalície, neviem, asi nemá právo vykonávať svoj mandát.
Druhú vec, idú presne teraz robiť v tom alebo idú urobiť v tomto zákone, že všetci musia hlasovať verejne. Rozprávame sa tu o nejakom verejnom vypočutí. Áno, všetci si verejne vypočujeme a potom sa pozriem, ako koalícia bude stádovito hlasovať, ale aj to je dobré, lebo toto bude dôkazom toho, že svoj mandát nevykonávajú slobodne, že svoj mandát musia vykonávať podľa príkazov svojho klubu.
Takže možno na niečo to bude dobré, ale stratí sa demokracia, lebo voliť tajne je voľba slobodná. A ja si tu pamätám voľby v roku 2001, keď tu boli vaši, vaši, teda pán Sulík aj koaliční partneri, ako sa tu fotili hlasovacie lístky, čo sa tu dialo, ako sa poslanci chytali za ruky a museli všetci preukazovať, kto koho volil.
Takže zrejme sloboda vám nebude nič hovoriť, aj keď sú to mnohí, ktorí stáli na doskách Slušného Slovenska, rozprávali, aká je tu nesloboda. Ja si myslím, že tá nesloboda prichádza teraz.
A chcem povedať, že aj dnes môžme prokurátora potrestať v právnom poriadku - § 8 ods. písm. 3) zákona g, zákon o prokuratúre dáva možnosť jeho disciplinárnemu stíhaniu Ústavným súdom a nemusí o tom rozhodovať, či to sa páčiť bude, alebo nebude sa to páčiť vládnej koalície, aby sa zbavili nepohodlného prokurátora, ktorý nebude konať tak, ako konať má, pretože takéto vágne ustanovenia, ako máte, že kedy môžte odvolať prokurátora, je naozaj... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

4.6.2020 18:01 - 18:01 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som k tomu chcela povedať, že generálny prokurátor nie je iba manažér, ktorý má zabezpečovať chod úradu, ale rozhoduje aj o veciach v pôsobnosti prokuratúry a svojimi riadiacimi aktami nastavuje aj chod fungovania celého systému predovšetkým po odbornej stránke.
V prípade, ak sa generálny prokurátor stane človek, ktorý tento systém pozná len z vonku, bude mu trvať nesmierne dlho kým ho pochopí, pričom vzhľadom na svoju neodbornosť v tejto oblasti by mohol aj uškodiť, hlavne ak by sa na to pozeral očami napr. advokáta, ktorý predovšetkým na súde stojí práve v opozícii voči prokurátorovi. O uvedených veciach svedčia aj zákony týkajúce sa trestného práva, ktoré boli dlhé roky otvorené najmä osobami z prostredia advokácie alebo úradníkmi, či štátnymi tajomníkmi a právnymi teoretikmi, a preto aj dnes v porovnaní so zahraničím a zahraničnou právnou úpravou sú veci zbytočne komplikované, nesmierne preformalizované a v niektorých prípadoch sú aj jednostranne výhodné. A chcem povedať, že práve tento Trestný zákon nastavoval pán Lipšic. A dnes už hovoria aj prokurátori, aj policajti, že majú veľmi, veľmi veľa prekážok a veľmi veľa vecí, ktoré nie sú v prospech toho, aby čím skôr dopadli páchateľa, ale ktorí sú viac-menej prekážkou. A formulácia, že kedykoľvek môžte prokurátora odvolať, ak nevykonáva svoju prácu, tak ako si bude predstavovať parlament alebo vláda, je naozaj obrovský tlak, a preto nie je na mieste, že tu teraz hovoríte, že my politikárčime.
Myslím si, že politikárčite vy aj tým, že najväčším výdobytkom, kedy všetci štrngali s kľúčami, a všetci, ktorí ste kričali na slušnom Slovensku, bola tajná voľba, voľba vykonávať svoj mandát.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:07 - 14:08 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
No, ja toto vnímam, legislatívne skrátené konanie ako konanie úplne opozdené, ktoré malo prísť pred štyrmi mesiacmi. Vážení, po prvé nič moc neriešite s peniazmi, ako budete týmto klubom to kompenzovať. Reprezentační tréneri mládeže, napríklad hokejového zväzu, 20 ľudí prepustených, ostatní sú už od marca na 60 %, už ani nehovorím o ľudskom prístupe k týmto ľuďom, absolútne nič sa nekompenzuje, nerozpráva sa s nimi, proste došlo nariadenie a tak to tam funguje. Vy tu rozprávate o tréneroch, kto to týmto ľuďom vráti, kto im to vykompenzuje? Však predsa máte peniaze z lotérie!
Ja som očakávala, že príde niečo, niečo komplexnejšie, že ste sa stretli s tými zväzmi a že prídete s niečím, ako im to vyfinancujete. Veď tí ľudia naozaj ten šport a tá mládež ako oni prežívajú. Dneska je jún a vy tu rozprávate o legislatívnom skrátenom konaní, akou rýchlou pomocou ste vy tu zasiahli, aká ste rýchla a zásahová jednotka tuná, a ja ešte raz opakujem, 20 ľudí vyhodených u repre mládeže, všetci sú na 60 %, pritom majú kombinované zmluvy, to si povedzme, že oni nemajú normálne zmluvy podľa Zákonníka práce, tam sa to ešte úplne ináč odvíja, možno, možno polovička je na, na riadnu zmluvu, kde sa niečo dá kompenzovať, a polovička absolútne nie.
Takže, vážení, zamyslite sa a príďte tu s normálnym zákonom, ako týmto ľuďom financie vyrovnáte, retroaktívne už asi nie, a ako presuniete nejaké peniaze, ako tým zväzom, či už hokejovým, alebo ktorému pomôžete. A netvárme sa tu, že per rollam a kadejaké hlasovanie teraz vyrieši všetko v kluboch, čo sa deje, lebo je to naozaj otázka financií.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 11:39 - 11:41 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem vám pekne. Ja naviažem na vaše slová. Aj keď to nebude úplne k tejto správe, ale tak zoberiem si tie slová, že situácia je veľmi zlá. Napríklad ako hovoríte, že kontrolórku nepustili do objektu, keď ste rozprávali o mestách, obciach. Ja musím pochváliť NKÚ, keď boli v Humennom v dvetisícdesiatom, tak takisto nám nepustili kontrolórku do Humenskej energetickej spoločnosti. NKÚ tam vykonalo kontrolu v našich spisoch a zistili pochybenia tohto monopolného dodávateľa, kde 68 % vlastnila firma CHEMES. Vážení, dneska je v Humennom štrajk v Nexisu, 400 ľudí štrajkuje, tisíc ľudí, matky, otcovia prídu o príjem. Nezaoberajme sa len ex post, ja vyzývam všetkých.
Presne táto firma v Humennom, pán, pán predseda NKÚ, kúpili, poslanci odsúhlasili za milión euro kúpiť podiely v eseročke, kde končil nájom, aby páni z CHEMES-u vykúpili, ja neviem, za čo zaplatili, ak potrubia, v októbri končí nájom a mali patriť mestu. A preto vás chcem všetkých poprosiť, aby títo ľudia neprišli o prácu. Boli pred parlamentom. Dneska zúfalo kričia v Humennom. Boli pred Úradom vlády. Prosím vás pekne, zaoberajme sa tým, lebo tento miestny oligarcha teraz dostane od mesta milión, dostal na 15 rokov nájom potrubia, čo je dačo absurdné od, od poslancov a od vášho nominanta primátora. Je absurdné, že sa ne, ne, vôbec nerešpektuje súdne rozhodnutie. Že Protimonopolný úrad povedal, aby túto firmu nevypli; nič sa nerešpektuje.
Vážení, vy tu rozprávate, čo všetko bolo, ako všetko sa zle robilo, a vám sa pred oknami deje, čo sa deje, a nikto sa k tomu nevie postaviť čelom, aby týchto ľudí zachránil. Tak vyzývam predsedu vlády, vyzývam všetkých: Prosím vás, zaoberajte sa touto vecou. Aj NKÚ vtedy konštatovalo, že porušujú zákon v Humennom. My sme sa to snažili napraviť. Snažili sme sa to cez rôzne inštitúcie. Tento človek prekračuje medze a táto firma prekračuje medze. A takto to bude robiť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.4.2020 15:58 - 16:08 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia, programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2020 až 2024 sme dostali do rúk úplne na poslednú chvíľu, kedy zákon ukladá predložiť ho do Národnej rady. Čas na preštudovanie bol veľmi krátky, ale aj napriek tomu som sa snažila s ním detailne oboznámiť - a to nechcem byť osobná -, ale keď sme namietali na výbore pre pôdohospodárstvo, že potrebujeme čas na zvolanie výboru aspoň dva dni, aby sme sa vedeli odborne diskutovať s ministrami, kolegyňa Anna Zemanová povedala: „Prosím vás, načo vám to je, vy aj tak zaňho nebudete hlasovať, načo je vám to čítať.“
Myslím si, že programové vyhlásenie je tak dôležitý dokument, že by si ho mali mať právo prečítať všetci poslanci, pretože všetci tu zastupujeme občanov Slovenskej republiky a mali by sme mať možnosť názory týchto občanov vyjadriť v parlamente. Zatiaľ stále žijeme v demokracii, aj keď niektoré prvky koaličných krokov a niektoré časti tohto programového vyhlásenia mi skôr pripadajú, že sa snažia túto demokraciu potlačiť. Keďže som toto volebné obdobie vo výboroch pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a pre kultúru a médiá, dotknem sa najmä týchto oblastí v tomto programovom vyhlásení.
Ale nedá mi, aby som nezačala od úvodnej časti programového vyhlásenia, hneď na začiatku predkladatelia uvádzajú: „Počas nášho vládnutia sa zaväzujeme vždy hovoriť pravdu a čestne konať.“ Tieto slová, že vláda bude vždy hovoriť pravdu a čestne konať, by som dala do pozornosti všetkým občanom, aby nezabudli, čo táto vláda ľuďom sľubuje a čo je podľa mňa - a podľa toho, keď si predkladala pani Radičová takisto svoje vyhlásenie vlády, to isté rozprávala, vieme, čo sa potom udialo. Podľa mňa je to úplne nereálne už teraz a vôbec je to nereálne v živote, ale držím im palce. Jedine, ak pravdu a čestnosť možno bude určovať vládna koalícia, pretože pohľad na pravdu je veľmi rozmanitý, uhol videnia je vždy z pohľadu sedenia. A ak by pravda bola vždy taká jednoznačná, tak sa vás pýtam, načo potrebujeme vôbec v tejto republike súdy. Ale verím, že tak si to predseda vlády nebude predstavovať ako v prípade obyčajného človeka z Prievidze (ruch v sále), z Prievidze, kedy povie, čo je pravda, a daný človek mu odkáže, obyčajný človek, že to pravda nie je, je to lož.
A tak by sme mohli pokračovať vo viacerých veciach, kde možno niekedy aj ministri, aj predseda vlády, či už z neznalosti situácie, verím, že nie úmyselne, klamali, ale už klamali. Napríklad nevedomosť určite nie je to, ak zamestnávajú rodinných príslušníkov na ministerstvách a pred tým srdcorvúco odsudzovali rodinkárstvo. Jedni môžu, jedni nie.
Aj preto mám obavy, ako sa to uvádza v programovom vyhlásení v časti média a kultúra, že vláda bude bojovať proti hoaxom. Vláda v nej tvrdí, že so znepokojením sleduje nárast dezinformácií v médiách, a najmä na sociálnych sieťach, ktoré účelovo vyvolávajú strach a nedôveru v štátne zariadenia a liberálnu demokraciu. V tejto časti neuviedli žiadne nástroje, ktoré na to použijú, a záron, zároveň neuviedli, neuviedla, kto bude ten, kto bude posudzovať, čo je hoax a čo nie je hoax.
Ja už napríklad teraz sa v parlamente stretávam s tým, že Ľuboš Blaha nie je zvolený za predsedu parlamentu, pretože šíri nepravdy a hoaxy. Kto to posudzuje? Kto? Alebo zriadia po vzore Georgea Orwella z románu 1984 ministerstvo pravdy, ktoré jasne určí, čo je pravda a čo nie? Prvý krok k tomu, že vláda má pravdu a nič len pravdu, je v tom, že idú vydávať vládne noviny. To znamená, že každý občan si v schránke nájde to, čo si má myslieť, a to, čo je podľa vlády pravda.
Aby som len nekritizovala, v programovom vyhlásení sú aj pozitívne veci, kde ma zaujala pasáž o rozvoji kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Vo svete je kreatívny priemysel veľkým zdrojom príjmov, preto je jeho rozmach aj u nás veľmi perspektívny. Vítam, že vláda má ambíciu vytvoriť podmienky pre čo najefektívnejšie čerpanie fondov z európskych fondov určených pre túto oblasť. A keďže som z východného Slovenka, predpokladám, že kreatívne centrá rušíme aj na regionálnu úroveň. Regióny sa musia rozvíjať aj v tomto smere. Bratislava je určite centrom kultúry v rámci Slovenska, ale ide o to, aby sme tú kultúru preniesli na celoslovenskú úroveň. Je dôležité, aby sa o podporu na rozvoj kultúry mohli uchádzať aj občianske združenia a iné organizácie v jednotlivých regiónoch.
Rovnako oceňujem aj zámer ministerstva kultúry o ochranu kultúrneho dedičstva, nehnuteľných kultúrnych pamiatok a ich sanovanie a obnovu. Ale pevne dúfam, že súkromné firmy nebudú iba tie, pretože vieme, ako sme sa dočítali z médií, veľa kultúrnych pamiatok údajne vlastní pán Kollár a pán Matovič trvale. Budem so záujmom sledovať aktivity vládnej garnitúry v tejto oblasti a opäť s ohľadom na regióny.
Podľa novej vlády je základným nástrojom finančnej podpory neštátnej kultúry národnostných menšín Fond na podporu kultúry národnostných menšín. V tejto súvislosti ma bude veľmi zaujímať fungovanie tohto fondu z hľadiska rusínskej národnostnej menšiny žijúcej na Slovensku. Je to preto, že sama som napoly Rusínka a napoly Slovenka. Rusínska menšina je po maďarskej a rómskej menšine treťou najpočetnejšou národnostnou menšinou u nás, a tak verím, že túto kultúru určite obohacuje, aj keď je to majoritný národ. K rusínskej národnosti na Slovensku a k ich jazyku sa hlási vyše 55-tisíc obyvateľov, takže je to nezanedbateľná komunita, ktorá však veľmi je nespokojná, a musím povedať, že už dlhodobo s fungovaním Fondu na podporu kultúrnych, národnostných menším. Preto sa budem o túto vec intenzívne zaujímať a aj o to, ako si vláda konkrétne predstavuje implementovanie pripravovanej stratégie rozvoja miestnej regionálnej kultúry a kultúry národnostných menšín.
Pre krátkosť času sa vyjadrím stručne aj k pôdohospodárstvu, aj keď v dobrom konštatujem, že na obidvoch výboroch som položila viacero otázok ministrom, ktorí na ne odpovedali viac konkrétne. Ale, samozrejme, je mi ľúto, že viac konkrétne, konkrétnejšie tieto predstavy nie sú pretavené v programovom vyhlásení. A tak ak napíšete program všeobecne a v čase, keď sa začnú voliči pýtať, čo ste vlastne spravili, ten odpočet si vláda môže prispôsobiť ľubovoľne. Musím si vybrať vlasy. (Rečníčka si vyberá vlasy z ochranného rúška, ktoré má na tvári.)
Opäť zacitujem z vyhlásenia: „Výrazne zvýšime potravinovú sebestačnosť Slovenska.“ Je to dobré opatrenie pre ľudí rovnako ako odstránenie starých environmentálnych záťaží, kde programové vyhlásenie hovorí o konkrétne - odstrániť PCB látok na východnom Slovensku.
Budem rada, ak nastavíme aj spravodlivejší systém podpory poľnohospodárov.
Ale čo mi v programovom vyhlásení chýba, že úplne ostala nepovšimnutá problematika živočíšnej výroby, rastlinnej výroby a jej postavenia na trhu s komoditami. Samozrejme, nie je to sektor, ktorý patrí do portfólia ministerstva pôdohospodárstva, ale absolútne tu chýba akákoľvek zmienka o rozvoji vidieka, ktorý predstavuje dokonca polovicu názvu ministerstva, takže aj otázky súvisiace s plánom rozvoja vidieka úplne vypadli.
Je veľmi zvláštne, že programové vyhlásenie v tejto časti vôbec nespomína medializovaný zámer presúvať oblasť regionálneho rozvoja pod podpredsedníčku vlády pre investície. Bude sa teda tento krok realizovať alebo nebude?
A prekvapujúce je pre mňa, že programové vyhlásenie vlády absolútne mlčaním obchádza otázku súvisiacu s ekonomickými dopadmi koronavírusovej krízy na pôdohospodárstvo. Už nie je, dnes je zrejmé, že niektoré sektory budú veľmi negatívne zasiahnuté. Ide najmä o mliekarenský sektor a sektor živočíšnej výroby.
Ďalšia veta, ktorá ma v programovom vyhlásení tak trochu zaujala, ale zasa aj nadchla: „Osobitnú pozornosť budeme venovať chudobným, chorým a slabým.“ Nie som už vo výbore pre sociálne veci, ale to, čo sa deje v prípade pandémie COVID-19 v zariadeniach pre seniorov, je doslova memento a radšej by ste toto mohli naozaj z programového vyhlásenia odstrániť. Už teraz to neplníte. (Reakcia z pléna.)
Na záver mi dovoľte, na záver mi dovoľte sa pozrieť ešte na oblasť, ktorá mi ako predsedníčke Únie žien Slovenska je veľmi blízka, a tou sú práva žien a vyrovnávanie rodovej rovnosti. Z programového vyhlásenia je jasné, že toto prioritou určite nebude. V celom dokumente sa spomína iba raz a to veľmi všeobecne: „Vláda Slovenskej republiky bude realizovať politiky zamerané na znižovanie nerovnosti medzi mužmi a ženami a odstraňovať diskriminácie žien.“ Z konkrétnych opatrení som nenašla iba jedno, umožnené utajeného tehotenstva a pôrodu, čo by mohlo pomôcť ochrane nenarodeného života, predchádzajúce k domácemu násiliu, ale pri tejto citlivej téme bude veľmi dôležité vidieť konkrétny návrh zákona.
Potom som našla už iba dve veľmi vágne formulácie, že vláda by chcela zabezpečiť vyrovnanie rozdielov v platoch a dôchodkoch mužov a žien. Tak tomu tlieskam, vážení, ale považujem to za sci-fi. Pýtam sa, ako chcete zmeniť nastavenie dôchodkov, ktoré sú vypočítané na základe výšky príjmov a odpracovaných rokov, a ako chcete zabezpečiť, aby súkromné firmy vyplácali rovnaké mzdy za rovnakú prácu pre mužov a ženy? Snáď keby bolo jasne napísané, že vláda dorovná vyššou valorizáciou dôchodky ženám. Ale pýtam sa, myslíte to naozaj vážne, keď chcete zrušiť 13. dôchodky, ktoré sú dnes pre všetkých?
Veta, ktorá zaznela vo všetkých médiách k programovému vyhláseniu vlády, pretože predseda vlády je podľa mňa skôr lepší marketér ako životný praktik, je to, že programové vyhlásenie vlády je najambicióznejším plánom v histórii Slovenska. Ja k tomu dodám na záver vetu od jednej slovenskej osobnosti: „Prehnané ambície sú ako zbraň hromadného ničenia.“
Takže, občania, verme im, ale buďme v strehu.
Ďakujem.
Skryt prepis